Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Ήρια

Ήρια
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
Νενεν έγραψε:Μαρακι, ξερω οτι σ΄αυτη την ηλικια πρεπει να πινουν περιπου 500ml γαλα την ημερα, οποτε εισαι μια χαρα! Αφου εχει φαει και το βραδυνο του σιγουρα δεν πειναει!! Αρα, ή διψαει ή το απολαμβανει ο γλυκουλης!!! Πάνω από 250ml γάλα, ΥΠΕΡΒΟΛΗ; - Σελίδα 2 265107 Πάνω από 250ml γάλα, ΥΠΕΡΒΟΛΗ; - Σελίδα 2 265107

Δηλαδή, Νενεν μου μεγαλώνοντας θα ζητάει περισσότερο ή σε αυτή την ηλικία θεωρητικά έχουμε φτάσει στο ανώτατο όριο?! Τί λέω η γυναίκα; Μην με παρεξηγείτε για τις απορίες μου αλλά δεν ξέρω τι να σκεφτώ...

Ήρια έγραψε:καλημερα κοπελα μου! και εμενα επινε την ημερα και 2 λίτρα γάλα την ημερα!! Σοκ?!!! αστα να πανε!! μου ειπε ο γιατρος μας ομως οτι απαγορευεται τοσο γαλα δεν κανει καλο και να της το κοψω το πολυ.......
Πάνω από 250ml γάλα, ΥΠΕΡΒΟΛΗ; - Σελίδα 2 606100 Πάνω από 250ml γάλα, ΥΠΕΡΒΟΛΗ; - Σελίδα 2 606100 Πάνω από 250ml γάλα, ΥΠΕΡΒΟΛΗ; - Σελίδα 2 606100 2 Λίτρα;;; Πώς το κατάφερνε αυτό; Ήταν παραπάνω τα γεύματα σε γάλα φαντάζομαι, ε; Άρα, καλό είναι να μην ξεφύγω από αυτά τα 500 που πίνει τώρα, λες; Θα το πω στην παιδίατρο και εγώ αύριο που έχουμε εμβόλιο να μου πει και εκείνη. Φοβάμαι την ποσότητα μαζεμένη μην του ανοίξει το στομάχι και γίνει χοντρούλης γιατί δεν θέλω να του κάνω δίαιτα. Εδώ δεν μπορώ να κάνω στον εαυτό μου... Laughing Laughing Laughing




ναιι ζητούσε παραπάνω...... δεν ειναι μονο οτι παχαίνει το πολύ γάλα αλλά από κάποια ποσότητα και μετά δημιουργεί κατι θεματάκια ... δεν ειναι και οτι πιο ακίνδυνο το πολύ γαλα!! μου τα ειχε πει ολα αναλυτικα καλο ειναι να πινει αρκετο αλλά οχι πολυ οπως εμενα !

kaena_v

kaena_v
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
tsourekaki έγραψε:Αγαπητη φίλη!
ο γιος μου κοντευει 15 μηνων...απο μικρουλης επινε αρκετο γαλα..και αρκετο φαγακι...
συνηθως ζηταει 2 μπουκαλια γαλα των 240 ml με εξαιρεση την περιοδο που εχει τα δοντια του(που τελικα αποδειχτεικε πολυ μεγαλυτερη απο οτι φανταζόμουν)
δηλαδη...
αυτη την περιοδο εχει 9 δοντια.ειμαστε στο σταδιο που εχουν πρηστει οι γομφιοι. ζηταει 3- 4 μπουκαλια γάλα απο 300ml και πανω..
χθες για παραδειγμα ειπιε 300 ml πριν κοιμηθει στις 21.00.ξαναζητησε 1.00 αλλα 240ml και ξανα στις 5.00 240 ml.
μας εχει τυχει να πιει 450 ml πριν κοιμηθει και να ζητησει αλλα 3 μπουκαλια.
ολα αυτα γινονται κατα την περιοδο που πρηζονται τα ουλα του και ετοιμαζονται να βγουν.
επισης εχουμε περασει ολα τα αλματα αναπτυξης με τον ιδιο τροπο.οπισθοδρομηση αρχικα και αμεσως βελτιωση προγραμματος υπνου αφου βγουμε απο τα αλματα αναπτυξης(να ειναι καλα η κοπελα που μου εστειλε αναλυτικα αυτες τις εβδομαδες).
οταν το ανεφερα στην παιδιατρο ξυνιζε τα μουτρα και με μαλωνε...στεναχωρια εγω που το παιδι μου ειναι η εξαιρεση...
μια μερα στις κουνιες γνωσρισα ενα συνταξιουχο παιδιατρο που εχει κουραρει 5000 παιδακια...μου ειπε λοιπον οτι ειναι μικρος να στερειτε το γαλα..να του δινεις οποτε θελει και οσο θέλει..
και αυτο εκανα!
ο μικρος ειναι 14 κιλά 90 εκατοστα υψος και εχει περιμετρο κεφαλιου 50 εκατοστα. εκτος απο την πιπιλα και τις παχουλες γαμπουλες του κανεις δεν μπορει να καταλαβει την ηλικια του..
ακολουθησε το ενστικτο σου και θα βρεις τη φορμουλα...το καθε παιδακι ειναι μοναδικο...εχει διαφορετικη αναπτυξη, αντιληψη, ψυχολογια..κλπ
ααα!οσο για την παιδιατρο μας τωρα πλεον ουτε τον ζυγίζει ουτε ασχολειτε με την διατροφη του...λεει..δωσε οσο θέλει!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Άλμα αναπτυξης ήταν τελικά! Τώρα γυρίσαμε στα παλιά και πινει πλεων τις ίδιες ποσότητες με πριν. Μέσα σε αυτη την περιοδο έβγαλε 5 καινούργια δόντια και έχει αρχίσει να μιλάει, με τον δικο του τρόπο βέβαια και όπως μπορεί αλλά λυνεται η γλώσσα του μέρα με τη μέρα. Παραμιλάει μέχρι και στον ύπνο του τώρα, χαχαχα!

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:Άλμα αναπτυξης ήταν τελικά! Τώρα γυρίσαμε στα παλιά και πινει πλεων τις ίδιες ποσότητες με πριν. Μέσα σε αυτη την περιοδο έβγαλε 5 καινούργια δόντια και έχει αρχίσει να μιλάει, με τον δικο του τρόπο βέβαια και όπως μπορεί αλλά λυνεται η γλώσσα του μέρα με τη μέρα. Παραμιλάει μέχρι και στον ύπνο του τώρα, χαχαχα!

κι εγω ηθελα να σου πω πως θα ηταν παροδικο κι εμενα μου το κανε η μεγαλη μου μου ζηταγε παραπανω και της εδινα ! μετα γυρισε παλι στα φυσιολογικα!!!!!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
MariaM έγραψε:Άλμα αναπτυξης ήταν τελικά! Τώρα γυρίσαμε στα παλιά και πινει πλεων τις ίδιες ποσότητες με πριν. Μέσα σε αυτη την περιοδο έβγαλε 5 καινούργια δόντια και έχει αρχίσει να μιλάει, με τον δικο του τρόπο βέβαια και όπως μπορεί αλλά λυνεται η γλώσσα του μέρα με τη μέρα. Παραμιλάει μέχρι και στον ύπνο του τώρα, χαχαχα!

κι εγω ηθελα να σου πω πως θα ηταν παροδικο κι εμενα μου το κανε η μεγαλη μου μου ζηταγε παραπανω και της εδινα ! μετα γυρισε παλι στα φυσιολογικα!!!!!!!

Ναι Κατερίνα μου; Δεν ηξερα γιατί εκεινη την περίοδο δεν ήθελε να τρώει τίποτα λιωμενο ήθελε να μασάει, μάλλον λογω δοντιών! Εγώ περιμενα πως θα του κοβόταν η όρεξη αν ήταν αδιάθετος όπως συμβαίνει με εμένα που είμαι μεγάλη αλλά εκείνος έγινε αχορταγος! Τελικά πήγα και εγώ με τα νερά του και όλα καλά!

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
mama katerina έγραψε:
MariaM έγραψε:Άλμα αναπτυξης ήταν τελικά! Τώρα γυρίσαμε στα παλιά και πινει πλεων τις ίδιες ποσότητες με πριν. Μέσα σε αυτη την περιοδο έβγαλε 5 καινούργια δόντια και έχει αρχίσει να μιλάει, με τον δικο του τρόπο βέβαια και όπως μπορεί αλλά λυνεται η γλώσσα του μέρα με τη μέρα. Παραμιλάει μέχρι και στον ύπνο του τώρα, χαχαχα!

κι εγω ηθελα να σου πω πως θα ηταν παροδικο κι εμενα μου το κανε η μεγαλη μου μου ζηταγε παραπανω και της εδινα ! μετα γυρισε παλι στα φυσιολογικα!!!!!!!

Ναι Κατερίνα μου; Δεν ηξερα γιατί εκεινη την περίοδο δεν ήθελε να τρώει τίποτα λιωμενο ήθελε να μασάει, μάλλον λογω δοντιών! Εγώ περιμενα πως θα του κοβόταν η όρεξη αν ήταν αδιάθετος όπως συμβαίνει με εμένα που είμαι μεγάλη αλλά εκείνος έγινε αχορταγος! Τελικά πήγα και εγώ με τα νερά του και όλα καλά!


ναι γιατι δεν μπορουνε να φανε και το γαλα τους ευχαριστει που κατεβαινει καλα γιαυτο ζητανε παραπανω!!! ολα καλα λοιπον!

totula

totula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Και εμενα καποια φαση επινε 250 το πρωι πριν τον σταθμο, 250 το μεσημερι που γυρναγε για να κοιμηθει και 250 x 2 το βραδυ πριν τον υπνο. Εγω το θεωρω υπερβολη αλλα γινοταν ο χαμος, μιλησα και με τον γιατρο του και μου ειπε οτι ουτε καλο ουτε κακο του κανει αν μπορεσω να το μειωσω καλως. Τωρα τουλαχιστον κοψαμε το ενα βραδυνο και πεινει 3 την ημερα. Απο την αλλη βδομαδα που ξαναξεκιναει σταθμο και πλεον θα κοιμαται και εκει το μεσημερι θα σταματησει και το μεσημεριανο

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
totula έγραψε:Και εμενα καποια φαση επινε 250 το πρωι πριν τον σταθμο, 250 το μεσημερι που γυρναγε για να κοιμηθει και 250 x 2 το βραδυ πριν τον υπνο. Εγω το θεωρω υπερβολη αλλα γινοταν ο χαμος, μιλησα και με τον γιατρο του και μου ειπε οτι ουτε καλο ουτε κακο του κανει αν μπορεσω να το μειωσω καλως. Τωρα τουλαχιστον κοψαμε το ενα βραδυνο και πεινει 3 την ημερα. Απο την αλλη βδομαδα που ξαναξεκιναει σταθμο και πλεον θα κοιμαται και εκει το μεσημερι θα σταματησει και το μεσημεριανο

ακριβως τα ιδια πινει κ ο δικος μου...σχεδον 1 λιτρο την ημερα. Εγω δεν το εχω πει στο γιατρο ομως..λες να πρεπει;

να ρωτησω κατι ασχετο με τον παιδικο (δεν ειναι σημαντικο γι αυτο δεν ανοιγω θεμα). ο δικος μου για να κοιμηθει θελει ή κούνημα ή να τον πάρω στο κρεβάτι μου και να καθομαι κ εγω διπλα για να κοιμηθεί. Στον παιδικό πώς θα το αλλάξουν αυτό; Θέλω να πω θα τον αφήνουν να κλαίει (μακαρι να καταφερουν να του το κοψουν γιατι εμενα ο αντρας μου δεν με αφηνει να το εφαρμοσω) ή δεν θα τον κοιμίζουν καθόλου;

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αν ο παιδικος σταθμος περιλαμβανει οπωσδηποτε υπνο μες στο προγραμμα του, τοτε θα το βαλουν στην κουνια για να κοιμηθει. σιγουρα θα κλαψει αφου εχει συνηθισει αλλιως αλλα ή που θα κοιμηθει ή που θα μεινει ξυπνιο, οποτε θα το βγαλουν για να μην ξυπνησει τα αλλα.
σιγα σιγα νομιζω οτι θα το συνηθισει να κοιμαται ετσι, χωρις κουνηματα κτλ..

totula

totula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
titikos έγραψε:αν ο παιδικος σταθμος περιλαμβανει οπωσδηποτε υπνο μες στο προγραμμα του, τοτε θα το βαλουν στην κουνια για να κοιμηθει. σιγουρα θα κλαψει αφου εχει συνηθισει αλλιως αλλα ή που θα κοιμηθει ή που θα μεινει ξυπνιο, οποτε θα το βγαλουν για να μην ξυπνησει τα αλλα.
σιγα σιγα νομιζω οτι θα το συνηθισει να κοιμαται ετσι, χωρις κουνηματα κτλ..

Ακριβως. Σιγουρα ο σταθμος θα βοηθησει τον μικρο σου να ανεξαρτητοπιοιθει σε πολλα. Θα δεις πολλη καλη θετικη διαφορα απο θεμα υπνου, φαγητου και επικοινωνιας, απλα μην περιμενεις να γινουν ολα σε μια μερα, θελει το χρονο του.
Επισης απο οσο ξερω ομως αλλιως χειριζοντε καποια θεματα σε εναν δημοτικο και αλλιως σε εναν ιδιωτικο. Οπου και να παει οτι δεν σου αρεσει θα το λες

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σας ευχαριστώ για την απάντηση...Σκέφτομαι να τον γράψω του χρόνου τον Ιανουάριο πριν επιστρέψω για δουλειά γιατί ο Ιωσήφ είναι πολύ ζωηρός και έχει αρχίσει να γίνεται πολύ κακομαθημένος (όλη μέρα θέλει στην αυλή με τα πεθερικά μου και βόλτα με τα αυτοκίνητα) και δεν θα μπορεί η μαμά μου να τα κρατάει και τα δύο.

Σε ιδιωτικό θα τον γραψω γιατί είναι ένας εδώ στην πόλη μας που είναι ΄πολύ καλός (μου τον σύστησε η μαμα μου που είναι συνταξιούχος νηπιαγωγός) και η τράπεζα μας πληρώνει ένα μεγάλο μέρος από τα δίδακτρα...

Αυτό ελπίζω κ εγώ να μπει σε μια σειρα..Δυστυχώς, λόγω ορμονών εγκυμοσύνης δεν εχω όση υπομονή θα ήθελα για να τον πειθαρχήσω χωρίς φωνές και τσακωμούς και φοβάμαι ότι θα το χάσω το παιχνίδι.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ και πάλι ευχαριστώ με καθυσηχάσατε πάρα πολύ!

totula

totula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Και εγω και αντρας μου ειμασστε υπερ του σταθμου. Παρολο που σε 3 χρονια δουλεψα μονο 4 μηνες (αδεια και μετα απολυση) αποφασισαμε να μην μεινει με γιαγια στο σπιτι. Οχι πως εχουμε ελευθερη γιαγια αλλα θα μπορουσαμε να το συνδιασουμε με γυναικα. Καλυτερα να τις εχουμε για εκτακτες αναγκες παρα καθε μερα. Και φετος με την εγκυμοσυνη συνιδοτοποιησαμε ποσο δικιο ειχαμε με το σταθμο. Επειδη ειμαι κρεβατι και ο αντρας μου λειπει για ταξιδια οποτε δεν εχει σταθμο πηγαινε στις γιαγιαδες και εχει γινει τελειως κακομαθημενο και μιγιαγκιχτο. Δεν τολμαμε να του μιλησουμε,ασε που δεν θελει να ειναι μαζι μας γιατι ειμαστε οι κακοι. Την πεμπτη ξεκιναμε παλι και θα βρουμε τις ισορροπιες μας

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλά εμένα ο δικός μου αντιδράσει γιατί θα αρχίσει να μου λέει ότι είναι μικρός κλπ αλλά σιγά να μην τον ακούσω..

Θεωρεί ότι το επειδή είμαστε στην εξοχή το παιδί δεν θα μαζεύεται για διάβασμα κλπ και θα έχει το μυαλό του συνέχεια έξω, όπως κ ο ίδιος..

Η μάνα σου του λέω ήταν 17 όταν σε έκανε και δεν είχε την δυνατότητα να σου επιβληθεί θες λόγω νεαρού ηλικίας θες οτι τα πρώτα χρόνια έμενε με την πεθερά της (η οποία ακόμα και τώρα ανακατεύεται στο δικό μου παιδί) δεν το έκανε.

Τα παιδιά μας έχουν έμενα για μάνα και εγώ σε θέματα συμπεριφοράς και μόρφωσης είμαι ΣΚΥΛΑ. όταν θα λέω "μαζέψου να διαβάσεις" εσυ δεν θα αναπνέεις καν!

Αρνούμαι να πιστέψω ότι τα παιδια μου θα γίνουν αλητάμπουρες να γυρνάνε από δω και απο κεί κ όταν ερθει η ωρα να νοικοκυρευτούν θα ψάχνουν για σταθερή δουλειά και δε θα βρίσκουν λόγω έλλειψης μόρφωσης!

basilikaki

basilikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΑΛΕ ΔΩΣΕ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΠΙΕΙ ΓΑΛΑ.Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 13 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ 270 ΜΕ 300ML ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΤΡΩΜΕ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΕΝΗΛΙΚΩΝ (ΡΟΔΟΠΗΣ).
ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΕΙ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΤΗΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΙΕΙ ΓΑΛΑ ΑΠΟ 12 ΜΗΝΩΝ.ΤΡΩΕΙ ΤΥΡΙ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΜΗ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΜΠΙΣΚΟΤΑ,ΓΛΥΚΑ, ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ,ΓΑΡΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΧΑΖΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΛΙΠΑΡΑ.
ΑΛΛΑΞΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΜΕ 330ML ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ KAI ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.
ΑΛΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕ ΠΙΝΟΥΝ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΜΟΝΕΣ ΘΕΜΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ!!!!!!!! cheers
ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΥΧΕΡΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!! Laughing

happiness


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κι εμενα ο δικος μου πινει 300μλ το πρωι και 330 το βραδυ...

Frampalou2010

Frampalou2010
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
καλησπερα...
εμενα η μικρη μου {13 μηνων τωρα}το βραδυ πινει σε 3 δοσεις μιας και πεταει το μπιμπερο οταν χορτασει 300 με 350 ml
Το ημερησιο μας γευμα σε γαλα φτανει να ειναι 600-700ml,
Η γιατρος καποια στιγμη ειχε δει οτι σε διαστημα 2 μηνων ειχε παρει μονο 100gr και μας ειχε πει να της βαλουμε ενδιαμεσα με το δεκατιανο και μεσημεριανο της γευμα και μια μικρη δοση γαλα.Δεν το βρισκει κακο να πινει το παιδι οσο γαλα θελει.αλλωστε το γαλα δεν εβλαψε κανεναν απεναντιας κανει καλο ... τα γευματα της τ υπολοιπα τα τρωει κανονικα.
Αμα της βαλω 300 γρ γαλα δνε θα το πιει το βραδυ ... οποτε φτιαχουμε σαν πρωτο μπουκαλι 220 γρ μπορει να την παρει και ο υπνος και να μην χρειαστει αλλο γαλα αλλα μπορει και σε μιση με μια ωρα να ξαναθελει οποτε το παμε με δοσεις μην πεταμε και γαλα δεν ειναι η εποχη για σπαταλες.κι ετσι λιγο λιγο φτανουμε μερικες φορες να πινουμε την πιο πανω ολικη ποσοτητα γαλα.Μακαρι να συνεχισει να πινει γαλα και να της αρεσει και να μην το κοψει ποτε της οπως κανουν μερικα παιδακια πχ ο ανιψιος μου ειναι 4 ετων και εδω και 2 χρονια παιδευονται να του δωσουν εστω κι ενα ποτηρακι τωρα αρχισε καπως να πινει επειδη πινει η δικια μ.

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΤΙ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΔΙΝΕΙΣ? ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ. Very Happy

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΤΙ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΔΙΝΕΙΣ? ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ. Very Happy

cretanvenus

cretanvenus
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμενα η μικρη μου το πρωι πινει 240 κ το βραδυ 270. τα αλλα γευματα ειναι φρουτο,μεσημεριανο μοσχαρι ή κοτοπουλο κ κρεμα το απογευμα.
δεν νομιζω οτι ειναι υπερβολικο να πινει ενα παιδακι πανω απο 250,ισα-ισα που το γαλατακι κανει καλο! Very Happy

https://www.youtube.com/cretanvenus

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
cretanvenus έγραψε:εμενα η μικρη μου το πρωι πινει 240 κ το βραδυ 270. τα αλλα γευματα ειναι φρουτο,μεσημεριανο μοσχαρι ή κοτοπουλο κ κρεμα το απογευμα.
δεν νομιζω οτι ειναι υπερβολικο να πινει ενα παιδακι πανω απο 250,ισα-ισα που το γαλατακι κανει καλο! Very Happy

ακριβως τα ιδια και ο δικος μου που ειναι 9 μηνων μονο που το απογευμα τρωει γιαουρτι.
μην αγχωνεσαι δωσε στο παιδι γαλα να χορτασει εκτος πια αν δεις οτι ξεφευγει τοσο πολυ στο βαρος του και ο/η παιδιατρος σου πει να κανεισ διαφορετικά

http://stardustwork.blogspot.com

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις