Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
315 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 315 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Ψηφοφορία ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Σαβ Ιουν 04, 2011 10:40 pm

mikroula nefeli


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα σε όλες.Αν και δύσκολη μέρα για μένα.Ξύπνησα πρησμένη από δόντι και πρέπει να πάρω αντιβίωση...Ξέρω πως στην εγκυμοσύνη δίνουν αλλά στον θηλασμό επιτρέπεται??

2Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Σαβ Ιουν 04, 2011 10:44 pm

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα και σε εσένα!!
Δεν γνωρίζω ακριβώς να σου απαντήσω αλλά το μόνο που ξερω είναι ότι στο θηλασμό μόνο Ντεπόν κάνει να πάρεις και ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Και άν πας οδοντίατρο και κάνεις ένεση, πρέπει να περάσουν 12 ώρες για να θηλάσεις. Καλύτερα πάρε τήλ την/τον παιδίατρο να ρωτήσεις. Μην ντρέπεσαι που είναι Κυριακή και ενοχλήσεις. Γι'αυτό μας δίνουν τα τηλέφωνα τους άλλωστε!!
Περαστικά και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!! ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? 401147

3Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Σαβ Ιουν 04, 2011 10:48 pm

mikroula nefeli


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Angie_77 έγραψε:Καλημέρα και σε εσένα!!
Δεν γνωρίζω ακριβώς να σου απαντήσω αλλά το μόνο που ξερω είναι ότι στο θηλασμό μόνο Ντεπόν κάνει να πάρεις και ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Και άν πας οδοντίατρο και κάνεις ένεση, πρέπει να περάσουν 12 ώρες για να θηλάσεις. Καλύτερα πάρε τήλ την/τον παιδίατρο να ρωτήσεις. Μην ντρέπεσαι που είναι Κυριακή και ενοχλήσεις. Γι'αυτό μας δίνουν τα τηλέφωνα τους άλλωστε!!
Περαστικά και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!! ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? 401147


Ευχαριστώ αλλά δεν βρίσκω τον παιδίατρο!!!

4Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Σαβ Ιουν 04, 2011 11:35 pm

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μην με παρεξηγείς αλλα δεν ειναι σωστο να δινουμε πληροφοριες οταν δεν είμαστε και εμείς σιγουρες! Στο θηλασμό υπαρχουν πάρα πολλα φάρμακα που μπορεί να πάρει η μαμά όταν παραστεί ανάγκη και όχι μόνο ντεπον όπως λές εσυ! Μάλιστα υπαρχει μια ιστοσελίδα όπου γραφεις την ουσία ή το φάρμακο και σου λεει αν μπορεις να το πάρεις! Αν άκουγα κάποιους γιατρους θα είχα σταματήσει τον θηλασμο γιατί έπρεπε να ακολουθήσω αρκετες θεραπείες με αντιβίωση και κάποια άλλα φάρμακα!Να είναι καλά ο παιδίατρος μου που με στηριξε σε αυτο !

5Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Σαβ Ιουν 04, 2011 11:40 pm

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ποιά αντιβίωση σου είπαν; Πάντως η ιστοσελίδα που σου έλεγα ειναι η http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp.

Πάντως πιστεύω οτι δεν θα χρειαστεί να κοψεις το θηλασμο και θα κάνεις και την θεραπεία σου!Αν δεν μπορεσεις να βρεις τον παιδίατρο σου βρες μια συμβουλο θηλασμο στην περιοχη σου!

6Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Κυρ Ιουν 05, 2011 1:30 am

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Οταν ο γιος μου ηταν 15 ημερων αρρωστησα με αμυγδαλες. Πηρα ακμεντιν. Η παιδιατρος μου ειπε οτι θα συνεχισω να θηλαζω κανονικα χωρις κανενα προβλημα. Και αυτο εκανα!

7Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Κυρ Ιουν 05, 2011 2:01 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sasanath έγραψε:ποιά αντιβίωση σου είπαν; Πάντως η ιστοσελίδα που σου έλεγα ειναι η http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp.

Πάντως πιστεύω οτι δεν θα χρειαστεί να κοψεις το θηλασμο και θα κάνεις και την θεραπεία σου!Αν δεν μπορεσεις να βρεις τον παιδίατρο σου βρες μια συμβουλο θηλασμο στην περιοχη σου!

Αν δεν βρισκεις τον παιδιατρο μπορεις να πεις στον οδοντιατρο οτι θηλαζεις να σου δωσει μια συμβατη με τον θηλασμο. Μπορεις να θηλασεις κ να παρεις αντιβιωση παντως.
Οπως σου τα ειπε κ η sasanath πανω, μπορεις να ελεγχεις οποια ουσια φαρμακευτικη χρειαζεται να παρεις στο λινκ που σου εβαλε.

8Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Κυρ Ιουν 05, 2011 8:48 am

mikroula nefeli


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
litsakos έγραψε:
sasanath έγραψε:ποιά αντιβίωση σου είπαν; Πάντως η ιστοσελίδα που σου έλεγα ειναι η http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp.

Πάντως πιστεύω οτι δεν θα χρειαστεί να κοψεις το θηλασμο και θα κάνεις και την θεραπεία σου!Αν δεν μπορεσεις να βρεις τον παιδίατρο σου βρες μια συμβουλο θηλασμο στην περιοχη σου!

Αν δεν βρισκεις τον παιδιατρο μπορεις να πεις στον οδοντιατρο οτι θηλαζεις να σου δωσει μια συμβατη με τον θηλασμο. Μπορεις να θηλασεις κ να παρεις αντιβιωση παντως.
Οπως σου τα ειπε κ η sasanath πανω, μπορεις να ελεγχεις οποια ουσια φαρμακευτικη χρειαζεται να παρεις στο λινκ που σου εβαλε.

Σας ευχαριστώ μανούλες...την βρήκα αργότερα τη σελίδα και ενημερώθηκα.Πάντως γενικά από τον καθένα ακούς διαφορετική άποψη,γιατρός ή όχι,και επιλέγεις...

9Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Κυρ Ιουν 05, 2011 8:51 am

αγορομανούλα

αγορομανούλα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
και εγω ειχα προβλημα με το δοντι μου πριν δυο βδομαδες.Ειχε πρηστει και το μαγουλο μου. Θηλαζω και τον μικρο και αγχωθηκα κι εγω. Ο οδοντιατρος και η παιδιατρος αλλα και ο γυναικολογος μου ειπαν οτι το αμοξιλ δεν εχει προβλημα. Και μου εδωσε αυτο ο οδοντιατρος. Παντως να ρωτησεις καλυτερα. Κι αν δεν βρεις τον παιδιατρο ρωτα τον γυναικολογο σου. Very Happy

10Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Κυρ Ιουν 05, 2011 11:06 am

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
sasanath έγραψε:Μην με παρεξηγείς αλλα δεν ειναι σωστο να δινουμε πληροφοριες οταν δεν είμαστε και εμείς σιγουρες! Στο θηλασμό υπαρχουν πάρα πολλα φάρμακα που μπορεί να πάρει η μαμά όταν παραστεί ανάγκη και όχι μόνο ντεπον όπως λές εσυ! Μάλιστα υπαρχει μια ιστοσελίδα όπου γραφεις την ουσία ή το φάρμακο και σου λεει αν μπορεις να το πάρεις! Αν άκουγα κάποιους γιατρους θα είχα σταματήσει τον θηλασμο γιατί έπρεπε να ακολουθήσω αρκετες θεραπείες με αντιβίωση και κάποια άλλα φάρμακα!Να είναι καλά ο παιδίατρος μου που με στηριξε σε αυτο !

Για το ντεπόν ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ και γι'αυτό το έγραψα. Όσον αφορά τις αντιβιώσεις, επειδή τις φοβάμαι, προτιμώ να ενημερώνομαι από την παιδίατρο μας και ΟΧΙ απο την κάθε σελίδα στο ιντερνετ! Απλά την γνώμη μου είπα. Δεν ανάγκασα κανέναν να πάρει ή να μην πάρει κάποιο φάρμακο! Χωρίς παρεξήγηση!!!

11Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Κυρ Ιουν 05, 2011 11:23 am

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Οι σύμβουλοι θηλασμού της Lα Leche League είναι αυτές:
Αθήνα/Athens

• Aντα Παλαντζιάν
Τηλ/Tel: 210 6208151
Email:palart@hol.gr
• Κλεοπάτρα Ρούτση
Τηλ/Tel: 210 5781411
Email:cleoroutsi@yahoo.com
• Χρυσάνθη Σίβρη
Τηλ/Tel: 210 8956189
Email: chrisivri@yahoo.com
• Πάνια Λασκαράτου (Ελληνικά/Αγγλικά)
Τηλ/Tel: 2106140819
Email ania@ad-systems.gr
• Πηνελόπη Καραγκούνη (Ελληνικά/Αγγλικά)
Τηλ/Tel: 210 3456037
Email: raffael@otenet.gr
• Λίλια Γκατζόλη (Ελληνικά)
Τηλ/Tel: 210 9832824
• Κατερίνα Μιχαηλίδου (Ελληνικά/Αγγλικά)
Τηλ/Tel: 210 5819265
Email: katerinamich@gmail.com
• Στέλλα Σκαλιδάκη (Ελληνικά/Αγγλικά)
Τηλ/Tel: 210 5316877
Email: Stella.Skalidaki@gmail.com
• Μαρία Φερτάκη (Ελληνικά/Αγγλικά)
Τηλ/Tel: 210 8035152
Email: maria.fertaki@hol.gr
• Βίλλυ Κάλτσα (Ελληνικά/Αγγλικά)
Τηλ/Tel: 2102435165
Email: villykalt@hol.gr
• Μόνικα Φραγκούλη (Ελληνικά/Αγγλικά/Γαλλικά/Ολλανδικά)
Τηλ/Tel: 22960 63222
• KatelenaOut-Christodoulou (ΜόνοΟλλανδικά)
Τηλ/Tel: 210 4119136
Email: cat-out@freemail.gr
• GabiKanellopoulou (Ελληνικά /Γερμανικά/ Αγγλικά)
Τηλ/Tel: 210 8131033
Email: gabi@welfareaction.org
• Patty Dulligan-Varelas (Αγγλικά)
Τηλ/Tel: 210 2435036
Email:pattyvarelas@yahoo.com
• KathyDounouli (Αγγλικά/Ελληνικά)
Τηλ/Tel:2299027378
Email:kathy2@junior.gr
• LauraFoti-Liverakοs (Αγγλικά)
Τηλ/Tel: 210 6232527
Email: laura@liverakos.info


Θεσσαλονίκη/Thessaloniki
• Νατάσσα Καψάλη (Ελληνικά/Αγγλικά)
Τηλ/Tel: 2310 345707
Email: nkapsali@gmail.com
• Ελένη Μπακοπούλου (Ελληνικά/Γερμανικά)
Τηλ/Tel: 23920 62817
Email: mouta-la@otenet.gr
• Νόπη Πετρίδου (Ελληνικά)
Τηλ/Τel:2310 608 469
Email: petrinopi@yahoo.gr
• Άννα Beavan-Παπαδοπούλου (Ελληνικά/Αγγλικά/Γερμανικά))
Τηλ/Tel: 2310 346537
Email: dimpapab@otenet.gr
• Μαρία Νικολαΐδου (Ελληνικά/Αγγλικά)
Τηλ/Tel: 2310 345378
Email: mnikolaidou@gmail.com


Βόλος/Volos
• Σοφία Μαυροπούλου (Ελληνικά/Αγγλικά)
Τηλ/Tel: 24210 48192
Email: smavrop@uth.gr
• Μυρτώ Χρονάκη (Ελληνικά/Αγγλικά)
Τηλ/Τel: 24210 30758
Email: m.chronaki@yahoo.gr


Λάρισα/Larissa
• Πέγκυ Πηλίτση (Ελληνικά/Αγγλικά)
Τηλ/Tel: 2410 751323
Email eggy_pilitsi@yahoo.gr



Μυτιλήνη/Mytilini
• Μαργαρίτα Βουλγαροπούλου (Ελληνικά/Αγγλικά)
Τηλ/Tel: 2251041812
Email: margaritavlg@yahoo.com


Fax Συνδέσμου: 22960 64392



Ελληνίδα Σύμβουλος Θηλασμού στο εξωτερικό
• Φλωρεντία Χρυσικού, Bristol, UK
Τηλ/Tel:0044 117 9240661
email:floredia@worsnops.com


σε συνδυασμο με το γιατρο σου θα παρεις τη σωστη απαντηση......παντως γενικα να ξερεις οτι τα αθωα φαρμακα οπως ντεπον....και οτιδηποτε μποριε να παρει κι ενα μωρο αν αρρωστησει γενικως επιτρεπονται....βεβαια αν ειναι πολυ μωρο δεν ξερω παλι με βεβαιοτητα....

12Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Κυρ Ιουν 05, 2011 11:31 am

mikroula nefeli


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ευχαριστώ tk.έχω κάποια τηλ. γιατί έχει πρόβλημα η μικρή μου (αργεί να κάνει κακάκια)και μου είχε πει μια πως και 20μέρες είναι πιθανό να συμβεί στον θηλασμό και ψιλοφρίκαρα

13Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Κυρ Ιουν 05, 2011 11:34 am

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mikroula nefeli έγραψε:ευχαριστώ tk.έχω κάποια τηλ. γιατί έχει πρόβλημα η μικρή μου (αργεί να κάνει κακάκια)και μου είχε πει μια πως και 20μέρες είναι πιθανό να συμβεί στον θηλασμό και ψιλοφρίκαρα

δεν νομιζω 20 ημερες....ο γιατρος μου ειπε πανω απο 3-5 ημερες αν δεν κανει κακακια..βαζουμε υποθετο γλυκερινης....εγω πανω απο 3 δεν περιμενα ποτε και εβαζα μισο υποθετο και ξαλαφρωνε το καημενουλι....20 ημερες νομιζω ειναι πολλες......θεωρητικα καλα τα λενε αλλα πρακτικα αμα στουμπωσει αυτο αντε να το ξεστουμπωσεις!! χαχαχα!! Wink

14Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Κυρ Ιουν 05, 2011 11:38 am

mikroula nefeli


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Laughing ναι σου λέω.κάπου έχω και το όνομα.την είχα βρει στη σελίδα της Γκάμπι.

15Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Κυρ Ιουν 05, 2011 11:39 am

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mikroula nefeli έγραψε: Laughing ναι σου λέω.κάπου έχω και το όνομα.την είχα βρει στη σελίδα της Γκάμπι.

εχεις pm....δες με ποια μιλαω εγω...σου τη συστηνω....θηλαζω ακομα και παιρνω τις συμβουλες της!!

16Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Κυρ Ιουν 05, 2011 11:59 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mikroula nefeli έγραψε:ευχαριστώ tk.έχω κάποια τηλ. γιατί έχει πρόβλημα η μικρή μου (αργεί να κάνει κακάκια)και μου είχε πει μια πως και 20μέρες είναι πιθανό να συμβεί στον θηλασμό και ψιλοφρίκαρα
η μικρη μου μεχρι να μπουν οι στερεες τροφες ειχε κενωσεις 1 φορα στις 8-10 ημερες (ειναι φυσιολογικο για μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα).Δεν εβαζα υποθετο,μου ειχε πει η παιδιατρος μονο αν δω πολυ πρησμενη την κοιλιτσα της και δυσανασχετει το παιδι να βαλω υποθετο.Εβαζα λιγο λαδακι σε μια μπατονετα και πιεζα ελαφρως γυρω απο τον πρωκτο κι αυτο οχι συχνα. Οι συχνοι θηλασμοι μπορουν να βοηθησουν στην δυσκοιλιοτητα (τα υγρα γενικως βοηθουν).

17Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Κυρ Ιουν 05, 2011 12:04 pm

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
litsakos έγραψε:
mikroula nefeli έγραψε:ευχαριστώ tk.έχω κάποια τηλ. γιατί έχει πρόβλημα η μικρή μου (αργεί να κάνει κακάκια)και μου είχε πει μια πως και 20μέρες είναι πιθανό να συμβεί στον θηλασμό και ψιλοφρίκαρα
η μικρη μου μεχρι να μπουν οι στερεες τροφες ειχε κενωσεις 1 φορα στις 8-10 ημερες (ειναι φυσιολογικο για μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα).Δεν εβαζα υποθετο,μου ειχε πει η παιδιατρος μονο αν δω πολυ πρησμενη την κοιλιτσα της και δυσανασχετει το παιδι να βαλω υποθετο.Εβαζα λιγο λαδακι σε μια μπατονετα και πιεζα ελαφρως γυρω απο τον πρωκτο κι αυτο οχι συχνα. Οι συχνοι θηλασμοι μπορουν να βοηθησουν στην δυσκοιλιοτητα (τα υγρα γενικως βοηθουν).

εμενα ζοριζοτανε πολυ....εκλαιγε παρα πολυ και ηταν 3 μερες χωρις κακακια....φυσικα και δνε την αφησα αλλο να ταλαιπωρειται και την ανακουφισα με μισο υποθετακι.....

18Ψηφοφορία Απ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ & ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ??? Κυρ Ιουν 05, 2011 12:17 pm

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Angie_77 έγραψε:
sasanath έγραψε:Μην με παρεξηγείς αλλα δεν ειναι σωστο να δινουμε πληροφοριες οταν δεν είμαστε και εμείς σιγουρες! Στο θηλασμό υπαρχουν πάρα πολλα φάρμακα που μπορεί να πάρει η μαμά όταν παραστεί ανάγκη και όχι μόνο ντεπον όπως λές εσυ! Μάλιστα υπαρχει μια ιστοσελίδα όπου γραφεις την ουσία ή το φάρμακο και σου λεει αν μπορεις να το πάρεις! Αν άκουγα κάποιους γιατρους θα είχα σταματήσει τον θηλασμο γιατί έπρεπε να ακολουθήσω αρκετες θεραπείες με αντιβίωση και κάποια άλλα φάρμακα!Να είναι καλά ο παιδίατρος μου που με στηριξε σε αυτο !

Για το ντεπόν ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ και γι'αυτό το έγραψα. Όσον αφορά τις αντιβιώσεις, επειδή τις φοβάμαι, προτιμώ να ενημερώνομαι από την παιδίατρο μας και ΟΧΙ απο την κάθε σελίδα στο ιντερνετ! Απλά την γνώμη μου είπα. Δεν ανάγκασα κανέναν να πάρει ή να μην πάρει κάποιο φάρμακο! Χωρίς παρεξήγηση!!!


Συγνώμη αν σε πρόσβαλα ,δεν ήταν προθεση μου ,απλά επειδή είπες οτι ξέρεις οτι στον θηλασμό επιτρεπεται μόνο ντεπόν γιαυτο το είπα,
Θηλαζω 9 μηνες και πηρα ceclor αρκετες φορες σε αυτο το διαστημα,και αλλες ουσιες ,αλλα το εψαξα παρα πολυ και με συμβουλους θηλασμου και με τον παιδιατρο μου ο οποιος αν και μεγαλος σε ηλικια ειναι παντα ενημερωμενος και στηρίζει τον θηλασμο!Αν ακουγα καποιους άλλους γιατρους τωρα δεν θα θηλαζα και ειναι κριμα μια μανουλα να πρεπει να σταματησει τον θηλασμο γιατι πρεπει να παρει καποια αγωγη! Υπαρχει η ιστοσελιδα του παπαβεντση που απαντα σε καθε απορια σε σχεση με τον θηλασμο ,και απαντουν σχετικα γρηγορα ,οπως και το περιθηλασμου που με βοηθησαν και εκεινοι παρα πολυ ! Σου παραθετω τις σελιδες http://www.mitrikosthilasmos.com/ και www.perithilasmou.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις