Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
451 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 451 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Αποστείρωση  Empty Αποστείρωση Παρ Ιουν 17, 2011 6:54 am

new2eenmommy

new2eenmommy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Να ρωτήσω κάτι το οποίο με βρήκε τελείως απροετοίμαστη μιας και είχα πάθει εμμονή με τον αποκλειστικό θηλασμό και δεν έχω ενημερωθεί για τίποτα άλλο !!
Πώς γίνεται η αποστείρωση; Πού διατηρούνται τα μπουκάλια μόλις αποστειρωθουν ; Πόσο καιρό κρατάνε αποστειρωμένα; Οι πιπίλες που αποστηρώνετε μετά τί τις κάνετε; Που τις βάζετε και μετά απο πόσο καιρό πρέπει να αποστηρωθούν πάλι εάν δεν χρησιμοποιηθούν;; Το ίδιο και τα μπουκάλια !!!
Εχω αγχωθεί με την αποστείρωση!
Όταν τελειώσει ο αποστειρωτής με τί τα παίρνετε;Εγώ με τα χερια! Καμία φορά μπορεί να ακουμπήσω και σημεία που ακομπαει η γλωσίτσα του παιδιού!!!!
πωωω έχω κουραστεί με αυτή τη διαδικασία αλλά δεν γίνεται αλλιώς!!

2Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Παρ Ιουν 17, 2011 7:04 am

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΙΑ ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ
1ον να προτημας την κατσαρολα για αποστηρωση
2ον υπαρχουν ειδικες θηκες για μπουκαλια κ πιπιλες στα τζαμπο
3ον υπαρχουν πλαστηκες λαβιδες για να τα πιανεις να μην καιγεσαι
4ον οταν τα βγαζεις να τα εχεις σε σημειο καθαρο σκεπασμενα με μια καθαρη πετσετα
5ον υπαρχουν στα τζαμπο βουρτσες για τον καθαρισμο του μπουκαλιου μαζι με μια πιο μικρη που ειναι για τις θυλες.

η αποστηρωση κραταει 5-6 μηνες οταν το νινι σου αρχησει τις στερεες τροφες κοβεται κ η αποστερωση

3Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Παρ Ιουν 17, 2011 7:56 am

new2eenmommy

new2eenmommy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
thequeen86 έγραψε:ΜΙΑ ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ

η αποστηρωση κραταει 5-6 μηνες οταν το νινι σου αρχησει τις στερεες τροφες κοβεται κ η αποστερωση


χαχαχα !! πού να μας έβλεπες τις πρώτες μέρες!!
Ολα κι όλα δύο μπουκάλια είχα με ΔΥΟ μωρά !!! ήταν και Κυριακή και Δευτέρα αργία !!!!!!
Κι αυτά ένα μπράουν κι ένα μεντέλα !!!
τελος πάντων!
Βρήκαμε της NUK πήραμε άρον άρον 6 αλλά έχουν μόνο μίντιουμ σάιζ τρύπα ! Πειράζει λέτε για νεογέννητα; Μήπως τρώνε περισσότερο από όσο πρέπει; Σαν να τρώμε εμείς με κουτάλα;
Ρωτάει πόσο κρατάνε αποστειρωμένα τα είδη που έχουμε αποστειρώσει !!\
Τελικά μήπως κάνουμε τύπου αποστείρωση κι όχι με την αυστηρή νοσοκομειακή αποψη αποστείρωση;;
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!! Laughing

4Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Παρ Ιουν 17, 2011 8:00 am

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
new2eenmommy έγραψε:
thequeen86 έγραψε:ΜΙΑ ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ

η αποστηρωση κραταει 5-6 μηνες οταν το νινι σου αρχησει τις στερεες τροφες κοβεται κ η αποστερωση


χαχαχα !! πού να μας έβλεπες τις πρώτες μέρες!!
Ολα κι όλα δύο μπουκάλια είχα με ΔΥΟ μωρά !!! ήταν και Κυριακή και Δευτέρα αργία !!!!!!
Κι αυτά ένα μπράουν κι ένα μεντέλα !!!
τελος πάντων!
Βρήκαμε της NUK πήραμε άρον άρον 6 αλλά έχουν μόνο μίντιουμ σάιζ τρύπα ! Πειράζει λέτε για νεογέννητα; Μήπως τρώνε περισσότερο από όσο πρέπει; Σαν να τρώμε εμείς με κουτάλα;
Ρωτάει πόσο κρατάνε αποστειρωμένα τα είδη που έχουμε αποστειρώσει !!\
Τελικά μήπως κάνουμε τύπου αποστείρωση κι όχι με την αυστηρή νοσοκομειακή αποψη αποστείρωση;;
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!! Laughing


για νεογενητο μια χαρα θα πινει απλα να εχεις το νου σου συντομα θα πρεπει να ανοιξεις λιγο λιγο τις τρυπες.αυτο θα το κανεις ειτε με την παραδοσιακη βελονα ειτε με ενα μαρτζαφλαρι παλι απο το τζαμπο που ειναι για να ανοιγεις τις τρυπες.η αποστηρωση κραταει 24 ωρες αν δεν κανω λαθος.

5Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Παρ Ιουν 17, 2011 11:34 am

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
επίσης αν δεν πνίγεται το μωράκι καλή είναι η τρύπα.
για να κρατηθούν καλύτερα τα αποστειρωμένα μπουκάλια μπορείς να τα βάλεις στο ψηγείο. μέχρι 2 μέρες με τα καπάκια τους.

6Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 3:52 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βασικα βλεπω ειστε 7 μηνων.. πρωτον εγω αποστειρωνω και αφηνω στον αποστειρωτη μεσα τα μπουκαλια η τα βγαζω ζεστα και με αποστειρωμενα χερια τα κλαινω κανονικα. ποτε δεν τα εβαλα ψυγειο. με το δεδομενο οι ετσι και αλλιως θατα χρειαστεις μεσα στην μερα. οσο για τηνα ποστειρωση εγω στη θεση σου κανα μηνα θα αποστειρωνα και σιγα σιγα θα εκοβα.. εμεις τωρα στις 20 του μηνος κλεινουμε τον 3ο μηνακαι σιγα σιγα θα τον σηκωσω τον αποστειρωτη.

7Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 4:02 am

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
EMEIS ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΤΗ ΚΟΨΑΜΕ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ.

8Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 4:07 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπεμπινι 1 έγραψε:EMEIS ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΤΗ ΚΟΨΑΜΕ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ.

αυτο σκεφτομουν.. τωρα λες να την κοψω μαχαιρι?? ετσι και αλλιως ηδη εχει τυχει 2 φορες να πιει γαλα απο μη αποστειρωμενο μπιμπερο.

9Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 5:12 am

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
supermama έγραψε:
μπεμπινι 1 έγραψε:EMEIS ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΤΗ ΚΟΨΑΜΕ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ.

αυτο σκεφτομουν.. τωρα λες να την κοψω μαχαιρι?? ετσι και αλλιως ηδη εχει τυχει 2 φορες να πιει γαλα απο μη αποστειρωμενο μπιμπερο.
ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΠΙΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΕΙΣ,ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣ.ΞΕΡΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΜΑΜΑ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 40ΜΕΡΕΣ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΛΕΙΝΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ,ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗΣ,ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΑ ΟΣΟ Ο ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗΡΑΣ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΕΠΑΝΩ.ΜΙΑ ΜΕΣΗ ΛΥΣΗ.ΟΠΩΣ ΝΟΙΩΘΕΙΣ.

10Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 5:37 am

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
new2eenmommy έγραψε:Να ρωτήσω κάτι το οποίο με βρήκε τελείως απροετοίμαστη μιας και είχα πάθει εμμονή με τον αποκλειστικό θηλασμό και δεν έχω ενημερωθεί για τίποτα άλλο !!
Πώς γίνεται η αποστείρωση; Πού διατηρούνται τα μπουκάλια μόλις αποστειρωθουν ; Πόσο καιρό κρατάνε αποστειρωμένα; Οι πιπίλες που αποστηρώνετε μετά τί τις κάνετε; Που τις βάζετε και μετά απο πόσο καιρό πρέπει να αποστηρωθούν πάλι εάν δεν χρησιμοποιηθούν;; Το ίδιο και τα μπουκάλια !!!


Εχω αγχωθεί με την αποστείρωση!
Όταν τελειώσει ο αποστειρωτής με τί τα παίρνετε;Εγώ με τα χερια! Καμία φορά μπορεί να ακουμπήσω και σημεία που ακομπαει η γλωσίτσα του παιδιού!!!!
πωωω έχω κουραστεί με αυτή τη διαδικασία αλλά δεν γίνεται αλλιώς!!

αποστειρωση....η εχεις αποστειρωτη η απλα τα βραζεις!!!!κρατανε 24 ωρες αποστειρωμενα...εγω τα εβαζα στο ψυγειο!!!!τα επιανα με μια λαβιδα!!!!τις πιπιλες τις εβαζα σε θηκη απο πιπιλες!!!!!
αν δεν κανω λαθος τα μικρα σου ειδα οτι ειναι 7 μηνων...γιατι σε εχει πιασει τρελλα με την αποστειρωση??στα περισσοτερα μικρα την κοβουν μαχαιρι στον 6ο μηνα!!!!εγω στη μικρη μου ακομα γρηγοροτερα μιας και δεν μπορουσαν να τηρηθουν ολοι οι κανονες με ενα λιγο μεγαλυτερο παιδακι!!!!

11Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 8:16 am

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπέρα κορίτσια!
Να ρωτήσω κι εγώ για την αποστείρωση....τώρα που το μωράκι μου θα αρχίσει κρεμούλες, αν χρησιμοποιήσω θήλαστρο θα πρέπει να το αποστειρώσω; (δεδομένου ότι με την εισαγωγή των στερεών τροφών σταματάς την αποστείρωση σε μπιμπερό)

12Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 8:19 am

beba160a

beba160a
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αν κι εγω καταλαβα καλα και ειστε στον 7ο μηνα ηδη βαζετε στο στομα τα παιχνιδια ,τα χερακια ,τα κουκλακια. αυτα φυσικα δεν τα αποστειρωνεις δεν νομιζω οτι χρειαζεται να το κανεις με τα μπιμπερο.
αν τελικα επιμεινεις στην αποστειρωση θα βρεις ενα μεγαλο ταπερ που να κλεινει καλα και θα μαζευει εκει μπιμπερο και πιπιλες (μεσα στη θηκη τους) και θα τα φυλας στο ψυγειο για 24 ωρες. αν τα εχεις μεσα στον αποστειρωτη με το που θα ανοιξεις 1η φιρα το καπακι θα πρεπει να τα φυλαξεις αλλιως χαλασε η αποστειρωση και θα πρεπει να την ξανακανεις.
μια ωραια ιδεα για να μην περιμενεις να κρυωσει το γαλα απο το βραστο νερο ειναι να φυλας τα μπιμπερο εχοντας μεσα την μιση ποσοτητα απο το νερο που βαζεις αφου πρωτα το εχεις βρασει φυσικα. ετσι οταν θα χρειαστεις το μπιμπερο θα προσθεσεις την υπολοιπη ποσοτητα βρασμενο ζεστου νερου και το γαλα δεν θα καιει.

13Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 8:26 am

beba160a

beba160a
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
panta έγραψε:Καλησπέρα κορίτσια!
Να ρωτήσω κι εγώ για την αποστείρωση....τώρα που το μωράκι μου θα αρχίσει κρεμούλες, αν χρησιμοποιήσω θήλαστρο θα πρέπει να το αποστειρώσω; (δεδομένου ότι με την εισαγωγή των στερεών τροφών σταματάς την αποστείρωση σε μπιμπερό)

χωρις να ειμαι σιγουρη οτι κανω το σωστο και οχι κατι περιττο θεωρω οτι πρεπει να το αποστειρωνεις και για σενα ειναι καλο αλλα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι καλο να περναει το μητρικο γαλα απο τοσες επιφανειες μεχρι να φτασει στο παιδι. δεν χανεις και τιποτα να το κανεις..κι εγω με αποκλειστικο ειμαι και αυτο θα κανω.

14Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 8:32 am

steef


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια επειδη βλεπω οτι ολες της λετε ειναι 7 μηνων και γιατι αποστειρωνεις ακομα κ τετοια....ριξτε μια ματια στην ημερομηνια.....ιουνιο το εγραψε η κοπελα οχι τωρα....

15Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 9:11 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
panta έγραψε:Καλησπέρα κορίτσια!
Να ρωτήσω κι εγώ για την αποστείρωση....τώρα που το μωράκι μου θα αρχίσει κρεμούλες, αν χρησιμοποιήσω θήλαστρο θα πρέπει να το αποστειρώσω; (δεδομένου ότι με την εισαγωγή των στερεών τροφών σταματάς την αποστείρωση σε μπιμπερό)

ερωτηση οταν μιλαμε για αποστειρωση λεμε για μπιμπερο ετσι???με το πιατακι και το κουταλακι τι γινετε? εκει δηλαδη δεν πανε τα μικροβια? η σε οτιδηποτε πιανει το μωρο...? μη τρελενεστε καλε! μετα τον 4ο-5ο το πολυ πιστευω ειναι περιτη η αποτειρωση. απλα κοροιδευομαστε..

16Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 9:11 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
steef έγραψε:κοριτσια επειδη βλεπω οτι ολες της λετε ειναι 7 μηνων και γιατι αποστειρωνεις ακομα κ τετοια....ριξτε μια ματια στην ημερομηνια.....ιουνιο το εγραψε η κοπελα οχι τωρα....

χαχαχα δεν το ειδα.. δεν πειραζει ευκαιρι ανα το διαβσουν και αλλες μανουλες Wink

17Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 9:13 am

steef


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
supermama έγραψε:
steef έγραψε:κοριτσια επειδη βλεπω οτι ολες της λετε ειναι 7 μηνων και γιατι αποστειρωνεις ακομα κ τετοια....ριξτε μια ματια στην ημερομηνια.....ιουνιο το εγραψε η κοπελα οχι τωρα....

χαχαχα δεν το ειδα.. δεν πειραζει ευκαιρι ανα το διαβσουν και αλλες μανουλες Wink

Razz επι της ευκαιριας εμενα ο παιδιατρος μου την σταματαει στον τριτο

18Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 9:28 am

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
supermama έγραψε:
panta έγραψε:Καλησπέρα κορίτσια!
Να ρωτήσω κι εγώ για την αποστείρωση....τώρα που το μωράκι μου θα αρχίσει κρεμούλες, αν χρησιμοποιήσω θήλαστρο θα πρέπει να το αποστειρώσω; (δεδομένου ότι με την εισαγωγή των στερεών τροφών σταματάς την αποστείρωση σε μπιμπερό)

ερωτηση οταν μιλαμε για αποστειρωση λεμε για μπιμπερο ετσι???με το πιατακι και το κουταλακι τι γινετε? εκει δηλαδη δεν πανε τα μικροβια? η σε οτιδηποτε πιανει το μωρο...? μη τρελενεστε καλε! μετα τον 4ο-5ο το πολυ πιστευω ειναι περιτη η αποτειρωση. απλα κοροιδευομαστε..


Εννοείτε ότι κουτάλι, πιατάκι, μπλέντερ κλπ δεν αποστειρώνεις....για αυτό λέω ότι με τις στερρεές σταματάς αποστείρωση στα μπιμπερό, γιατί τα άλλα ούτως ή άλλως δεν τα αποστειρώνεις. Επίσης εννοείται ότι μπορείς να σταματήσεις την αποστείρωση και νωρίτερα. Δεν τρελλένεται κανείς, τουλάχιστον όχι εγώ....Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το θήλαστρο που είναι διαφορετική περίπτωση φαντάζομαι

19Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 10:01 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
panta έγραψε:

Εννοείτε ότι κουτάλι, πιατάκι, μπλέντερ κλπ δεν αποστειρώνεις....για αυτό λέω ότι με τις στερρεές σταματάς αποστείρωση στα μπιμπερό,

αυτο που γραφεις ειναι η απαντηση που θελεις! Very Happy
εννοω πως οκκ εφοσον και παλι θα δινεις κρεμα γιατι να αποστειρωνεις το θηλαστρο? το ιδιο ειναι ασχετα που θα βγαινει αποτο στηθος το γαλα δηλ αποστειρωμενο. παλι σε μπιμπερο καταληγει. αν εβγαζες με θηλαστρο πιο πριν οταν δεν τρωτε κρεμα τοτε ναι το αποστειρωνεις. τωρα δε χρειαζεται.απλα να το πλενεις με καυτο νερο φτανει νομιζω

20Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 10:19 am

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
supermama έγραψε:
panta έγραψε:

Εννοείτε ότι κουτάλι, πιατάκι, μπλέντερ κλπ δεν αποστειρώνεις....για αυτό λέω ότι με τις στερρεές σταματάς αποστείρωση στα μπιμπερό,

αυτο που γραφεις ειναι η απαντηση που θελεις! Very Happy
εννοω πως οκκ εφοσον και παλι θα δινεις κρεμα γιατι να αποστειρωνεις το θηλαστρο? το ιδιο ειναι ασχετα που θα βγαινει αποτο στηθος το γαλα δηλ αποστειρωμενο. παλι σε μπιμπερο καταληγει. αν εβγαζες με θηλαστρο πιο πριν οταν δεν τρωτε κρεμα τοτε ναι το αποστειρωνεις. τωρα δε χρειαζεται.απλα να το πλενεις με καυτο νερο φτανει νομιζω


Επειδή το μητρικό γάλα ενδεχομένως να χρειαστεί να μείνει για λίγες ώρες στο ψυγείο και να μην καταναλωθεί άμεσα, ίσως να χρειάζεται αποστειρωμένο μπουκάλι για τη φύλαξή του, άσχετα με το αν τα υπόλοιπα σκέυη που χρησιμοποιεί το μωρό αποστειρώνονται ή όχι. Ρωτάω επειδή δεν το γνωρίζω. Το "νομίζω" απλά δε με καλύπτει σαν απάντηση. Λέω μήπως κάποια κοπέλα ξέρει σίγουρα, μέχρι να ρωτήσω τον παιδίατρο.

21Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 12:21 pm

elenikal


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμενα η παιδιατρος στον 3ο μηνα μου έκοψε την αποστειρωση και στα μπιμπερο και στο θηλαστρο (δινω μονο μητρικο γαλα), μου ειπε να τα πλενω πολυ καλα με ζεστο νερο και τα σκεπαζω με καθαροτατη πετσετα. δεν χρειαζεται αποστειρωση εφοσον ακουμπανε τα ρουχα μας, τα μαλλια μας κτλ και μετα βαζουν τα χερια τους στο στομα. Το μητρικο γαλα δεν επηρεαζεται απο την μη αποστειρωση. Εγω εδω κι ενα μηνα που δεν αποστειρωνω δεν παρατηρησα κατι κακο στο παιδι.

22Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 12:28 pm

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
elenikal έγραψε:Εμενα η παιδιατρος στον 3ο μηνα μου έκοψε την αποστειρωση και στα μπιμπερο και στο θηλαστρο (δινω μονο μητρικο γαλα), μου ειπε να τα πλενω πολυ καλα με ζεστο νερο και τα σκεπαζω με καθαροτατη πετσετα. δεν χρειαζεται αποστειρωση εφοσον ακουμπανε τα ρουχα μας, τα μαλλια μας κτλ και μετα βαζουν τα χερια τους στο στομα. Το μητρικο γαλα δεν επηρεαζεται απο την μη αποστειρωση. Εγω εδω κι ενα μηνα που δεν αποστειρωνω δεν παρατηρησα κατι κακο στο παιδι.

thank you Very Happy

23Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 12:28 pm

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
panta έγραψε:

Επειδή το μητρικό γάλα ενδεχομένως να χρειαστεί να μείνει για λίγες ώρες στο ψυγείο και να μην καταναλωθεί άμεσα, ίσως να χρειάζεται αποστειρωμένο μπουκάλι για τη φύλαξή του, άσχετα με το αν τα υπόλοιπα σκέυη που χρησιμοποιεί το μωρό αποστειρώνονται ή όχι. Ρωτάω επειδή δεν το γνωρίζω. Το "νομίζω" απλά δε με καλύπτει σαν απάντηση. Λέω μήπως κάποια κοπέλα ξέρει σίγουρα, μέχρι να ρωτήσω τον παιδίατρο.

ειπα νομιζω να μη φανω απολυτη..βασικα και οι παιδιατροι δε λενε το ιδιο μεταξυ τους.. εγω να πω την αληθεια ποτε δε ρωτησα για τετοια τον παιδιατρο. με την κοινη λογικη πηγαινω.. αλλα ισως ξερει καποια κοπελα πουθα ρωτησε.
απλα αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι αφου το παιδι δε θα τρωει -πινει απο αποστειρωμενα ισως να μην εχει σημασια που θα μπει το μητρικο.. τεσπα εγω για μενα ειναι αδικος κοπος. πασο ομως.. απλα τη γνωμη μου λεω ε! μη με παρεξηγεις Very Happy

24Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 12:31 pm

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
supermama έγραψε:

απλα τη γνωμη μου λεω ε! μη με παρεξηγεις Very Happy

no no no δεν παρεξηγώ..... Very Happy Very Happy Very Happy sorry κιολας αν φανηκε κατι τετοιο

25Αποστείρωση  Empty Απ: Αποστείρωση Τετ Ιαν 11, 2012 12:35 pm

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Βρε.κοριτσια οταν σταματα η αποστειρωση στα μπιμπερο σταματα.και στα υπολοιπα σκευη,απο κουταλια εως πιατα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις