Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
8 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 8 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια γεια σας. εχω την εξης απορια οσον αφορα στις ποσοτητες των φαγητων της μπεμπας. ποση φρουτοκρεμα πρεπει να τρωει? εγω της βαζω ενα μηλο κι ενα αχλαδι. ειμαστε σ αυτην την φαση τωρα. αργοτερα που θα μπει κι η μπανανα πως θα υπολογιζω την ποσοτητα? επισης ξεκινησαμε πατατα καροτο σελινο. κι εκει τι παιζει ακριβως? πρεπει να τρωει απο ενα? δλδ μια παταταμετρια φανταζομαι ενα καροτακι κτλ? και τι αλλα λαχανικα μπορουμε να προσθεσουμε και ποτε? και σε τι συνδυασμους και ποσοτητες? σορυ που σας βομβαρδισα με ερωτησεις....

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
trilly έγραψε:κοριτσια γεια σας. εχω την εξης απορια οσον αφορα στις ποσοτητες των φαγητων της μπεμπας. ποση φρουτοκρεμα πρεπει να τρωει? εγω της βαζω ενα μηλο κι ενα αχλαδι. ειμαστε σ αυτην την φαση τωρα. αργοτερα που θα μπει κι η μπανανα πως θα υπολογιζω την ποσοτητα? επισης ξεκινησαμε πατατα καροτο σελινο. κι εκει τι παιζει ακριβως? πρεπει να τρωει απο ενα? δλδ μια παταταμετρια φανταζομαι ενα καροτακι κτλ? και τι αλλα λαχανικα μπορουμε να προσθεσουμε και ποτε? και σε τι συνδυασμους και ποσοτητες? σορυ που σας βομβαρδισα με ερωτησεις....


Βαζε ενα αχλαδι,μισο μηλο κ μιση μπανανα εγω αυτο κανω!
Επισης επειδη εκανε μια μικρη δυσκοιλιοτητα ο γιατρος μας ειπε να μην της δινω μηλο μιας κ δεν ειναι φρουτο εποχης και να αρχισω τα φρουτα εποχης!
Σημερα τηε εδωσα μονο κερασια να φαει
Αυριο θα της δωσω πεπονι.
Ποσο ειναο το μωρακι?
Εμανα 6 κ σημερα ξεκιναμε ελεσμενη τροφη!

Κοτοπουλο...
Τωρα βραζει

Κοιτα τι μου ειπε ο γιατρος.
2-3 καροτακια
2 κολοκυθακια
2-3 φυλλα σελινο
100 γρ κοτοπουλο η μοσχαρι
λιγο ελαιολαδο στο τελος κ 2 3 σταγονες λεμονι

Μου φαινεται λιγο μεγαλο το γευμα αλλα θα δειξει ποσο θα θελησει να φαει.

πρωτα να βραζω το κοτοπουλο μετα τα λαχανικα.Υστερα να προσθεσω το κοτοπουλο στο βρασιμο των λαχανικων και να τα αλεσω.
Αυτα!


Βασικα κ εγω ψαχνω στο φορουμ κανενα ετοιμο θεμα αλλα δεν βρισκω!Δεν εχω κ πολυ χρονο για να ψαξω καλα .

Μπορει καμια μανουλα αν ξερει οτι υπαρχει παρομοιο θεμα να με παραπεμψει εκει να δω τι και πως δινουνε και οι υπολοιπες!


Καλη επιτυχια trilly! Very Happy

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athina 235 ευχαριστω πολυ για την καθοδηγηση! παντως οντως πολλα μου φαινονται και μενα! εμεις ειμαστε 7 μηνων και αυριο της ξεκιναω κοτοπουλο αλλα μεχρι στιγμης μου ειχε πει να της βαζω πατατα καροτο σελινο. ο καθε παιδιατρος ο,τι ναναι

athina235

athina235
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ειναι πολλα τελικα.
Εμας απετυχε η πρωτη προσπαθεια εντελως!
Εβαλα μιση πατατα ενα καροτο,ενα κολοκυθακι κ σελινο κ κοτοπουλο.
Ηταν παρα πολυ για ενα μωρο!
Της εφερε αναγουλα το κοτοπουλο μαλλον γιατι ειναι στεγνο το στηθος.
Μετα που δοκιμασα σκετη πατατα με καροτο δεν τρελαθηκε αλλα δεν αναγουλιασε οπως με το κοτοπουλο.
Αυριο μοσχαρι!

Ο γιατρος μου ειπε να παρω κοτσι γιατι ειναι το πιο πλουσιο κομματι απο πρωτεινες.

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εγώ νόμζα ότι είναι πολύ η ποσότητα, αλλά τελικά το τρώει όλο και θέλει κι άλλο...
του βάζω ένα με δυο κομματάκια καρότο, 6 κομματάκια κολοκυθάκια (είναι περιπου 3 με 4 κολοκύθια κομμένα στα 4), μισή πατάτα (βάζω μία ολόκληρη) και ένα κρεμμύδι (δεν το αλέθω προς το παρόν...να συνηθίσει την μυρωδιά και μετά...σέλινο δεν βάζω. Όταν υα αλέθω, βάζω και αρκετούλι ζουμάκι από την σούπα, μία κουταλιά της σούπας λάδι...(έβαζα κουταλάκι του γλυκού, αλλά του το αύξησα για να τον βοηθήσει στο έντερο με την δυσκοιλιότητα) και ένα κουταλάκι του γλυκού λεμόνι....το τρώει με άνεση και το κοτόπουλο και το μοσχάρι....
όσο για το φρούτο βάζω ένα μήλο, ένα αχλάδι, ένα δαμάσκηνο και ένα βερύκοκο....γίνεται ποσότητα, αλλά έχω βάλει όριο στο μπολάκι του και του βάζω με το μάτι...το υπόλοιπο το τρώω εγώ Very Happy
ξέχασα να σου πω ότι είναι 8,5 μηνών....
δεν ξέρω αν βοήθησα Rolling Eyes

chrissaxak

chrissaxak
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Στη φρουτόκρεμα εγώ βάζω μια μπανάνα, μια φέτα πεπόνι κ μισό αβοκάντο, ή μπανάνα-μικρό ροδάκινο-4,5 κεράσια
Γενικά, μου βγαίνει περίπου 200-220gr από τα οποία τρώει 180-200gr.

Για το φαγητό, βάζω γύρω στα 60-70gr μαγειρεμένο κρέας (ωμό είναι γύρω στα 90-100), 1 κολοκυθάκι μικρούλικο, 1 καροτάκι μικρούλικο, μισή ντομάτα (χωρίς φλούδα), 1 φασολάκι φρέσκο, μισή πατατούλα μικρή, μια κουταλιά σούπας (μαγειρεμένο) ρύζι, λίγες φέτες κρεμμυδάκι (ή λίγη πιπεριά), 1 κ.σ. λαδάκι ωμό κ λίγο λεμονάκι.
Επίσης βάζω μπόλικο από το ζουμάκι για να αλεστεί καλά το κρέας κ νομίζω πως πέρα από το πολύ βράσιμο, αυτό είναι το μυστικό για να γίνεται η κρεμούλα λεία κ βελουτέ ώστε να μην αναγουλιάζει το μωρό (στην αρχή ζορίστηκα που τον είδα να αναγουλιάζει κ φοβόμουν να του δώσω να ξαναδοκιμάσει!!!αλλά με το αρκετό ζουμάκι στο άλεσμα βρήκαμε τη λύση!)

Αυτό μου βγαίνει γύρω στα 300-330 gr και το τσακίζει όλο!!!

Τα γραμμάρια τα αναφέρω γιατί είχα πάρει μια ζυγαριά κουζίνας, για δίαιτα δική μου αλλά η δίαιτα πήγε βόλτα κ μου έμεινε η ζυγαριά. Οπότε τώρα τουλάχιστον ξέρω ακριβώς πόσο τρώει ο μικρούλης μου κ πάνω-κάτω του κάνω συγκεκριμένη ποσότητα κι έτσι δεν πετάω σχεδόν ποτέ φαγητό. Very Happy

http://www.alter-eco.gr

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
adeline εννοειται οτι βοηθησες και μαλιστα πολυ!
εμενα ο παιδιατρος μου ειπε οτι μεχρι 7,5 μηνων να τρωει μονο μηλο αχλαδι για φρουτο, μονο πατατα καροτο σελινο με λιγο λαδακι κι ανθελει λεμονι το μεσημερι και το απογευμα ρυζαλευρο. κι αυτο για 1,5 μηνα αφου τα ξεκινουσαμε σταδιακα απο 6 μηνων. 7,5 μηνων και περα μου ειπε να αλλαξω γευσεις. α και να βαλω πρωτα κοτοπουλο για μια βδομαδα και μετα μοσχαρι. δλδ για να μη σας μπερδευω ειναι μια διατροφη 6 εβδομαδων οπου καθε βδομαδα προσθεταμε και κατι. το εχετε ξανακουσει αυτο?

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
trilly έγραψε:adeline εννοειται οτι βοηθησες και μαλιστα πολυ!
εμενα ο παιδιατρος μου ειπε οτι μεχρι 7,5 μηνων να τρωει μονο μηλο αχλαδι για φρουτο, μονο πατατα καροτο σελινο με λιγο λαδακι κι ανθελει λεμονι το μεσημερι και το απογευμα ρυζαλευρο. κι αυτο για 1,5 μηνα αφου τα ξεκινουσαμε σταδιακα απο 6 μηνων. 7,5 μηνων και περα μου ειπε να αλλαξω γευσεις. α και να βαλω πρωτα κοτοπουλο για μια βδομαδα και μετα μοσχαρι. δλδ για να μη σας μπερδευω ειναι μια διατροφη 6 εβδομαδων οπου καθε βδομαδα προσθεταμε και κατι. το εχετε ξανακουσει αυτο?
ναι το έχω ξανακούσει...μία γνωστή μου έτσι κάνει...να σου πω κάτι...είναι παιδίατροι και παιδίατροι...πως να το πω...διαφορετικές σχολές,ας μου επιτραπεί η έκφραση -κάτσε μη μπει και ο pecorino και μας την πει πάλι....χαχαχα Razz - ο καθένας επιλέγει το δικό του διαιτολόγιο...η δικιά μου μου είπε όλα μαζί λαχανικά με κοτόπουλο ή μοσχάρι...όταν πρωτοξεκινήσαμε φαγητό...μου είπε "2 μέρες κοτόπουλο, 2 μοσχάρι"....δεν μου είπε περίμενε μια βδομάδα....είναι σου λέω στον παιδίατρο...εσύ να κάνεις αυτά που σου λέει ο δικός σου, δική σου τι είναι δεν ξέρω...άντρας ή γυναίκα....απλά πληροφοριακά παίρνε απόψεις...γιατί έτσι τα έλεγα σε μία φίλη κάποια στιγμή και βρήκα τον μπελά μου...με ρώτησε, της είπα και μετά...άσε...και στην τελική κάνε ό,τι σου λέει το ένστικτό σου...Δόξα Τω Θεώ...έχουμε μπόλικο εμείς οι μανούλες Wink

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι σιγουρα ετσι ειναι. παιρνουμε αποψεις και μετα κανουμε αυτο που κρινουμε πιο σωστο. αλλα οχι και να βρεις τον μπελα σου. την γνωμη σου ειπς. δεν την επεβαλες σε κανεναν. thanks anyway...

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεια σας κοριτσια.εμενα τρωει το πρωι ενα μηλο ενα αχλαδι κ μια μπανανα.το μεσημερι τρωει πατατα καροτο κολοκυθι με μοσχαρι η κοτοπουλο και το απογευμα τρωει το ριζαλευρακι του.στην αρχη ολα του τα εδινα μισα για να συνηθησει.τωρα τα τρωει ολα.στη φρουτοκρεμα οταν ειναι να την αλλεσω βαζω λιγο γαλα και ριζαλευρο για να μην ξυνηζει ετσι οχι απλα την τρωει αλλα την καθαριζει σε χρονο μηδεν

xrysa 1981

xrysa 1981
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καλησπερα και απο μενα!
εμενα η γιατρος μου μου ειχε πει οχι πανω απο 150 ml φρουτα γιατι θα πονεσει το στομαχακι του,οχι πανω απο 250 ml φαγητο και οχι πανω απο 200ml κρεμα το απογευμα.
και πανω απο ολα δεν πρεπει να τα πιεζουμε να τρωνε μεγαλες ποσοτητες γιατι δεν εχει σχηματιστει ακομα το κεντρο του εγκεφαλου που καθοριζει την πεινα και αν τα πιεζουμε να φανε δεν τα αφηνουμε να ακουσουν την ορεξη τους και μαθενουν να τρωνε απο συνηθεια.

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω της φτιαχνω μισο αχλαδι, μιση μπανανα, αβοκαντο, πεπονι, μηλο σε διαφορους συνδυασμους αλλα δεν κοιταζω την ποσοτητα και την αφηνω να φαει οσο θελει αυτη. Πιστευω οτι δεν πρεπει να πιεζουμε το παιδι, οσο θελει αυτο και οσο ειναι για να χορτασει, θα το φαει.. αλλες φορες το τρωει ολο, αλλες φορες το μισο, αλλες καθολου. Και ο παιδιατρος ο δικος μου (και ο παπαβεντσης στο για μια αλλη προσχολικη διατροφη) λενε οτι δε θελουμε παχυσαρκα παιδια που να τα μπουκωνουμε και οτι πρεπει να μαθουν να 'διαβαζουν'την ορεξη τους και να τρωνε οσο χρειαζεται για να μην πεινανε και οχι με βαση το βαθος απο το πιατακι της καθε μαμας (γιατι καθε μια εχουμε και διαφορετικη εικονα για την ποσοτητα) ασε που τις γιαγιαδες ακομα τις διακατεχει το κατοχικο συνδρομο και το συνδρομο της τελευταιας μπουκιας 'της δυναμης σου' που αναγκαζεις το παιδι να αδειασει το πιατο ειτε ειναι του γλυκου, ειτε μεγαλο..

Ηλιαχτίδα

Ηλιαχτίδα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ο γιατρος μου ειχε πει 80γρ κρεας και στο συνολο 150γρ. Τα 200 και 300 πολλα μου ακουγονται!! Ειναι 8 μηνων και ακομα προσπαθουμε να αδειασουμε το πιατο των 150 γραμμαριων!!!!

kallia28


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
η παιδιατρος μου μας ειχε πει οταν ξεκινησαμε φρουτα και φαγητο να οτι αν τρωει απο 100 γρ και πανω αλεσμενο ειναι καλα και το ανωτερω που μπορει να φαεο ειναι 250γρ...

Απο φρουτα της βαζω μια μπανανα, μια φετα πεπονι, πορτοκαλι, κι ενα ροδακινο...και τον τρωει ολο

http://www.savetheplanet.gr

lenaki1982


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμάς μας ειχε πει η παιδίατρος ότι΄η κανονική ποσότητα μόλις ξεκινήσαμε ήταν 180-200 γραμμ. αν έτρωγε τόσο ήταν καλά.
αλλά εδώ και πολύ καιρό επειδή δεν τρώει αλεσμένα φρούτα της τα δίνουμε κομματάκια και τρώει περίπου 6 κεράσια και 1/4 μπανάνα.οπότε βλέπω ότι είμαστε ολιγόφαγες...
δοκιμάσαμε και πεπόνι και νεκταρίνια άλλα τα κερασάκια μας αρέσουν καλύτερα...
και το φαϊ έχουμε ξεκινήσει και δεν της το αλέθουμε αλλά δεν μπορώ να μετρήσω ποσότητα..υπολογίζω πάνω κάτω στο πιάτο της...

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chrissaxak έγραψε:Στη φρουτόκρεμα εγώ βάζω μια μπανάνα, μια φέτα πεπόνι κ μισό αβοκάντο, ή μπανάνα-μικρό ροδάκινο-4,5 κεράσια
Γενικά, μου βγαίνει περίπου 200-220gr από τα οποία τρώει 180-200gr.

Για το φαγητό, βάζω γύρω στα 60-70gr μαγειρεμένο κρέας (ωμό είναι γύρω στα 90-100), 1 κολοκυθάκι μικρούλικο, 1 καροτάκι μικρούλικο, μισή ντομάτα (χωρίς φλούδα), 1 φασολάκι φρέσκο, μισή πατατούλα μικρή, μια κουταλιά σούπας (μαγειρεμένο) ρύζι, λίγες φέτες κρεμμυδάκι (ή λίγη πιπεριά), 1 κ.σ. λαδάκι ωμό κ λίγο λεμονάκι.
Επίσης βάζω μπόλικο από το ζουμάκι για να αλεστεί καλά το κρέας κ νομίζω πως πέρα από το πολύ βράσιμο, αυτό είναι το μυστικό για να γίνεται η κρεμούλα λεία κ βελουτέ ώστε να μην αναγουλιάζει το μωρό (στην αρχή ζορίστηκα που τον είδα να αναγουλιάζει κ φοβόμουν να του δώσω να ξαναδοκιμάσει!!!αλλά με το αρκετό ζουμάκι στο άλεσμα βρήκαμε τη λύση!)

Αυτό μου βγαίνει γύρω στα 300-330 gr και το τσακίζει όλο!!!

Τα γραμμάρια τα αναφέρω γιατί είχα πάρει μια ζυγαριά κουζίνας, για δίαιτα δική μου αλλά η δίαιτα πήγε βόλτα κ μου έμεινε η ζυγαριά. Οπότε τώρα τουλάχιστον ξέρω ακριβώς πόσο τρώει ο μικρούλης μου κ πάνω-κάτω του κάνω συγκεκριμένη ποσότητα κι έτσι δεν πετάω σχεδόν ποτέ φαγητό. Very Happy

ακριβως τα ιδια και γω
και να σου πω κατι?
ο γιατρος γραφει μεχρι 200γρ τα γευματα του εκαστος
εμενα μου βγαινει παραπανω καποιες φορες,τις περισσοτερεσ αλλα αφου το τρωει μια χαρα.δεν σου λεω να φαει 400 γρ αλλα και 300 να φαει μια χαρα ειναι

fouskitsa

fouskitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ειχα και εγω τετοια αγχη οταν ξεκινησε ο μμικρος μου!αυτο που ξερω ειναι οτι ποτε δεν μετρησα ποσοτητες.το μηλο π.χ. γιατι να το φαει τωρα ενα μωρακι που δεν ειναι εποχης η το αχλαδι????και προς θεου δεν εννοω στην πολυ αρχη.μετα δωστε στα παιδακια φρουτα εποχης!και αυτο που ξερω ειναι οτι σε μωρακια που αρχιζουν φαγητο δεν αλεθουμε ποτε μα ποτε το σελινο!!!!!!ειναι παρα πολυ βαρυ για το στομμαχι του παιδιου.κατα τα αλλα καλα κουραγια και να ευχεστε να σας κοψουν γρηγορα τα αλεσμενα να βρειτε την υγεια σας.εμενα απο 11 μηνων τα εκοψε και απο τοτε τρωει ο,τι τρωμε και εμεις σπιτι.σωθηκα σχετικα νωρις κοριτσια

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
φουσκιτσα συμφωνω απολυτα μαζι σου για το μηλο και το αχλαδι! μα τοσα φρουτα εποχης υπαρχουν τωρα! και το σελινο σταματησα κι εγω να το αλεθω. στην αρχη δεν ηξερα και το αλεθα, ασε...

noni


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
fouskitsa έγραψε:ειχα και εγω τετοια αγχη οταν ξεκινησε ο μμικρος μου!αυτο που ξερω ειναι οτι ποτε δεν μετρησα ποσοτητες.το μηλο π.χ. γιατι να το φαει τωρα ενα μωρακι που δεν ειναι εποχης η το αχλαδι????και προς θεου δεν εννοω στην πολυ αρχη.μετα δωστε στα παιδακια φρουτα εποχης!και αυτο που ξερω ειναι οτι σε μωρακια που αρχιζουν φαγητο δεν αλεθουμε ποτε μα ποτε το σελινο!!!!!!ειναι παρα πολυ βαρυ για το στομμαχι του παιδιου.κατα τα αλλα καλα κουραγια και να ευχεστε να σας κοψουν γρηγορα τα αλεσμενα να βρειτε την υγεια σας.εμενα απο 11 μηνων τα εκοψε και απο τοτε τρωει ο,τι τρωμε και εμεις σπιτι.σωθηκα σχετικα νωρις κοριτσια
Το σέλινο δεν θέλει άλεσμα??? ποσοτητα φρουτοκρεμας και οχι μονο 534787 Ο γιατρός δεν μου είπε τίποτα και εγώ η χαζή του το έδινα αλεσμένο!!! ποσοτητα φρουτοκρεμας και οχι μονο 966307

fouskitsa

fouskitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ε τωρα ξερεις και να μην το αλεθεις!!!!!!απο ο,τι ειδα την ηλικια του παιδιου σου δεν πιστευω να εχεις μεινει μονο στο καροτο πατατα κολοκυθι??????δωσε οποιοδηποτε λαχανικο στο μωρο σου ενα ενα βεβαια μην τυχον και κανει αλλεργια!εκμεταλευσου το καλοκαιρι να δωσεις στο παιδακι φρεσκα προιοντα

noni


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι τρώμε αρκετά λαχανικά και φρουτάκια πια Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις