Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
111 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 111 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Μήπως το παιδί σου φοβάται υπερβολικά τα ζώα; Τι μπορεί να το προκαλεί και πως πρέπει να το αντιμετωπίσεις;

Τι είναι ζωοφοβία;
“Αν το παιδί νιώθει έντονο φόβο για κάτι που δεν θεωρείται επικίνδυνο, και ο φόβος αυτός έχει διάρκεια, ένταση και εκφράζεται με υπερβολικές αντιδράσεις, τότε μιλάμε για φοβία.


Η φοβία για τα ζώα (ζωοφοβία) είναι η πιο συνηθισμένη φοβία στην παιδική ηλικία και μπορεί να διαρκέσει για μια ολόκληρη ζωή, αν οι γονείς δεν βοηθήσουν το παιδί να την ξεπεράσει. Η πιο κλασική αντίδραση των παιδιών μπροστά στη θέα ενός ζώου είναι η φυγή, ενώ οι αντιδράσεις τους μπορεί να κυμαίνονται από μέτριο άγχος μέχρι και κρίση πανικού”, εξηγεί η Msc Αναπτυξιακή Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια, Νατάσα Καραμολέγκου.


Ποια είναι τα συμπτώματα;
“Τα πιο συνηθισμένα συμπτώματα περιλαμβάνουν: αύξηση των καρδιακών παλμών, αίσθημα αδιαθεσίας, δυσκολία στην αναπνοή, ζάλη, εφίδρωση, ξηροστομία, μειωμένη ικανότητα ακοής και όρασης και αδυναμία στα πόδια. Μόλις το φοβικό αντικείμενο (το ζώο) απομακρυνθεί από το οπτικό τους πεδίο, τότε τα παιδιά ηρεμούν και τα συμπτώματα εξαφανίζονται. Τα πιο πολλά παιδιά αντιλαμβάνονται ότι ο φόβος τους για ζώα μπορεί να είναι και αδικαιολόγητος, όμως νιώθουν ότι δεν μπορούν να τον ελέγξουν” λέει η κυρία Καραμολέγκου.


Τι την προκαλεί;
“Μια από τις πιο συνηθισμένες αιτίες για την ανάπτυξη ζωοφοβίας στα παιδιά είναι η οδυνηρή εμπειρία που έζησαν με ένα ζώο, όπως μια ξαφνική επίθεση ενός σκύλου, μια δυνατή δαγκωματιά, ένα βαθύ γρατζούνισμα γάτας, ένας εφιάλτης που περιελάμβανε άγρια ζώα και δεν συζητήθηκε ποτέ, ή ακόμη αν το παιδί βρέθηκε μάρτυρας μπροστά σε μια επίθεση σκύλων απέναντι σε γνωστό ή άγνωστο για εκείνο πρόσωπο.
Ένας ακόμη σημαντικός παράγοντας για ανάπτυξη ζωοφοβίας στα παιδιά, είναι οι ίδιοι οι γονείς. Τα παιδιά, κατά κανόνα, υιοθετούν τις φοβίες των γονέων τους, οπότε αν εκείνοι φοβούνται τα ζώα, το σίγουρο είναι πως και τα παιδιά τους επίσης θα μάθουν να τα φοβούνται” εξηγεί η ψυχολόγος.


Πως να το αντιμετωπίσεις;
“Χρειάζονται ειδικοί χειρισμοί για να βοηθήσουμε ένα παιδί να ξεπεράσει τη φοβία του προς τα ζώα. Δεν πρέπει να πιέζεται το παιδί να έρθει αντιμέτωπο με ένα ζώο, γιατί αυτό θα επιδεινώσει το άγχος του και θα εδραιώσει τη φοβία. Η επαφή πρέπει να γίνεται σταδιακά και μέχρι εκεί που το παιδί αντέχει την παρουσία του ζώου. Καλό είναι να προτιμούνται ζώα που είναι μικρότερα από τα παιδιά, τόσο στο μέγεθος όσο και στην ηλικία. Οι ζωγραφιές και τα παραμύθια είναι μια καλή προσέγγιση για τα παιδιά. Ακόμη, πολύ βοηθητικό είναι να παρατηρούν τα παιδιά τους γονείς να ασχολούνται με τα ζώα, να τα χαϊδεύουν, να παίζουν μαζί τους, να τα ταΐζουν. Αυτό λειτουργεί ως μοντέλο μίμησης για το παιδί και μπορεί να το βοηθήσει.


Αν το παιδί συνεχίσει να φοβάται τα ζώα και αυτό αποκτήσει τη μορφή νεύρωσης, ή της γενίκευσης της φοβίας για όλα τα ζώα, τότε οι γονείς καλό είναι να απευθυνθούν σε κάποιον Ειδικό” καταλήγει η κυρία Καραμολέγκου.

http://lovinghorses.pblogs.gr/

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
πολυ καλο αρθρο μιλουακι

http://www.gatospito.com

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ladycat έγραψε:πολυ καλο αρθρο μιλουακι

Μιλουπάκι;;; scratch

Μπράβο Άθη μου,ένα πράγμα το οποίο δεν θέλω ποτέ να έχει το παιδί μου ποτέ.

Αν και ήδη μεγαλώνει με 4 σκυλιά και ένα φίδι,κι αν σκάσει μύτη και κανένα αδέσποτο που θα συναντήσω στο διάβα μου,θα το υιοθετήσω κι αυτό.

Εύγε και πάλι!

adda


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
A ρε Δημητρα, ειδες και το συζηταγαμε τις προαλλες,
Απο μικρη ειχα σκυλακι, οταν ημουν 10 χρονων περιπου μου επιτεθηκαν γυρω στα 12 αδεσποτα σκυλια με αποτελεσμα να παω νοσοκομειο, απο τοτε εχω απιστευτη φοβια οχι μονο με σκυλους αλλα με ολο το ζωικο βασιλειο!
Πριν λιγο καιρο διαπιστωσαμε οτι και η μικρη μου φοβατε οταν ηρθε σε επαφη με ενα σκυλακι, δεν θελω να γινει σαν εμενα και προσπαθω οσο ειναι νωρις αν γινεται να το διορθωσω, προσφατα αποκτησαμε ενα σκυλακι το οποιο με εκανε εν μερη να ξεπερασω την φοβια μου, με αυτο ειμαι καλα αλλα αν με πλησιασει κανα αλλο μουδιαζω ολοκληρη και βγαζω κοκκινιλες.

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Dimitra_Elena έγραψε:
ladycat έγραψε:πολυ καλο αρθρο μιλουακι

Μιλουπάκι;;; scratch

Μπράβο Άθη μου,ένα πράγμα το οποίο δεν θέλω ποτέ να έχει το παιδί μου ποτέ.

Αν και ήδη μεγαλώνει με 4 σκυλιά και ένα φίδι,κι αν σκάσει μύτη και κανένα αδέσποτο που θα συναντήσω στο διάβα μου,θα το υιοθετήσω κι αυτό.

Εύγε και πάλι!



Shocked ΦΙΔΙ??????

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nαι βρε Άντα μου,μα οι περισσότεροι που έχουν φοβία με τα ζώα,από κάτι τέτοιο τους συνέβη!

Εμένα με είχαν δαγκώσει πολλές σκύλες μικρή,από τα 4-5 μου μέχρι και τα 12-13,μιλάμε για μεγάλο αριθμό.Γιατί γεννούσαν τα καημένα τα αδέσποτα,κατέβαινα στην πλατεία να παίξω,και πήγαινα κι έπαιρνα αγκαλιά τα κουτάβια τους...Και τις τσάτιζα!

Βέβαια,είμαι και λίγο γαϊδούρα,δεν τα φοβήθηκα ποτέ μου.Και εκτός αυτού,φρόντισε η μαμά μου να μη φοβάμαι,μου εξήγησε ότι όταν γεννάει ένα σκυλάκι δεν πειράζουμε τα μωρά του,κι άλλα τέτοια,διάφορα.

Ναι,τσουρεκάκι,έχω κι ένα φίδι,τον Νώντα.12 χρόνια τον έχω.

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
θυμαμαι καποτε ειχα χαιδεψει εναν πυθωνα....

θελω φωτο απο το φιδι σου!

http://lovinghorses.pblogs.gr/

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αμέ,θα ανεβάσω...!Έχει γίνει διάσημος,όλοι τον θέλουν!χαχαχαχα

Είναι καλός πάντως,κι όσα λένε για τα φίδια είναι μύθοι.

polytimi

polytimi
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Xααχχααχαχα σε παω δημητρα-ελενα!!
ετσι και το φιδι μαζι να σπαει την μονοτονια γατας σκυλου!! Respect

Εγω προσωπικα λατρευω τα ζωα σε σημειο
που δεν παλευετε.
Αν ειχα επιλογη θα ημουν σε καποιο ξενο κεντρο καπου στην αφρικη η και οπουδηποτε αλλου και ο καημος μου και η αδυναμια μου ειναι οι μεγαλες γατες και κυριως τα αγρια ζωα!!
Θα μου πεις περι ορεξεως μπανανοκεφτες!!
Ομως θελω η μικρη μου και οσα ακομα κανω, ν'αγαπανε με το βαθμο που αγαπαω εγω αυτες τις ψυχες που μονο στα ματια μπορουν να σε κοιταξουν και να σε κλεισουν μεσα στην απεραντη καρδουλα τους με αληθινη χωρις ανταλαγματα αγαπη!
Στη ζωη μου εχω μαλωσει με πολλους ανθρωπους που τολμησαν να κακοποιησουν ζωο μπροστα μου απλα εχω ορκιστει οτι ο επομενος θα νιωσει ολο το μενος μου..
Επιτελους πρεπει η κοινωνια να μαθει οτι δεν πρεπει να βγαζουμε τα δικα μας προβληματα πανω στους αδυναμους.
Σε ολα τα επιπεδα αυτο..

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Dimitra_Elena έγραψε:
ladycat έγραψε:πολυ καλο αρθρο μιλουακι

Μιλουπάκι;;; scratch

Μπράβο Άθη μου,ένα πράγμα το οποίο δεν θέλω ποτέ να έχει το παιδί μου ποτέ.

Αν και ήδη μεγαλώνει με 4 σκυλιά και ένα φίδι,κι αν σκάσει μύτη και κανένα αδέσποτο που θα συναντήσω στο διάβα μου,θα το υιοθετήσω κι αυτό.

Εύγε και πάλι!
ωχ χιλια συγνωμη μπερδευτικα κ δεν ξερω γιατι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

http://www.gatospito.com

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ladycat έγραψε:
Dimitra_Elena έγραψε:
ladycat έγραψε:πολυ καλο αρθρο μιλουακι

Μιλουπάκι;;; scratch

Μπράβο Άθη μου,ένα πράγμα το οποίο δεν θέλω ποτέ να έχει το παιδί μου ποτέ.

Αν και ήδη μεγαλώνει με 4 σκυλιά και ένα φίδι,κι αν σκάσει μύτη και κανένα αδέσποτο που θα συναντήσω στο διάβα μου,θα το υιοθετήσω κι αυτό.

Εύγε και πάλι!
ωχ χιλια συγνωμη μπερδευτικα κ δεν ξερω γιατι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Δεν πειράζει,το έχω πάθει πολλάκις!

Μου αρέσει πολύ το emoticon σου! Ζωοφοβία: Αιτίες και αντιμετώπιση 215994

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ειναι απο το firefox addson

http://www.gatospito.com

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
adda έγραψε:A ρε Δημητρα, ειδες και το συζηταγαμε τις προαλλες,
Απο μικρη ειχα σκυλακι, οταν ημουν 10 χρονων περιπου μου επιτεθηκαν γυρω στα 12 αδεσποτα σκυλια με αποτελεσμα να παω νοσοκομειο, απο τοτε εχω απιστευτη φοβια οχι μονο με σκυλους αλλα με ολο το ζωικο βασιλειο!
Πριν λιγο καιρο διαπιστωσαμε οτι και η μικρη μου φοβατε οταν ηρθε σε επαφη με ενα σκυλακι, δεν θελω να γινει σαν εμενα και προσπαθω οσο ειναι νωρις αν γινεται να το διορθωσω, προσφατα αποκτησαμε ενα σκυλακι το οποιο με εκανε εν μερη να ξεπερασω την φοβια μου, με αυτο ειμαι καλα αλλα αν με πλησιασει κανα αλλο μουδιαζω ολοκληρη και βγαζω κοκκινιλες.

Απαπα!Αυτο μοιαζει με εφιαλτη!τι σου τυχε!
εμενα 1 μου εχει επιτεθει και δικο μας κιολας,με δαγκωσε και απο τοτε ουτε να τα δω,το κακο ειναι οτι για πολλα χρονια συνυπηρχαμε με αυτη τη σκυλα και καθε μερα ημουν με τον φοβο της..

προσπαθω μπροστα στα παιδια να ειμαι ανετη κ μεχρι στιγμης ο μεγαλος μου δεν εχει δειξει κατι,ισα ισα που θελει να τα πλησιαζει...μονο που τα πλησιαζω κ εγω Shocked

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
προς το παρον αν και μολις 5 μηνων η μικρη μου κι ο σκυλακος μας εχουν μια υπεροχη,γλυκια σχεση..εκεινος την προσεχει παρα πολυ,συνηθως κοιμαται διπλα στο καροτσι της η μπροστα στην πορτα του δωματιου τωρα πια για να γλιτωνει τα δρομολογια,αφου στην αρχη πηγαινε συνεχεια να δει τι κανει και ξαναγυρνουσε κοντα μου..προχτες τα ειχα στην κουζινα και τα δυο κ πηγα μεχρι το σαλονι..γυρνωντας ακουω τη μικρη να βγαζει κατι φωνουλες(χαρας,ετσι κανει οταν την πηγαινεις βολτα,οταν την παιρνεις αγκαλια η παιζεις μαζι της)..και βλεπω το σκυλο κι εχει κατσει πισω απο το καροτσι και της γλυφει το κεφαλι..ενταξει,ομολογω οτι την ελουσα γιατι μεχρι να χρονισει δεν θελω να τη γλυφει ο μικρος αλλα ποσο λατρεψα την ολη φαση δεν περιγραφεται!!εχω μεγαλωσει με σκυλια/γατια/χελωνες/καναρινια/χρυσοψαρα κτλ..δεν ξερω αν εξηγειται ετσι η σχεση που εχω με τα ζωα αλλα σκοπευω να κανω το ιδιο και με τα παιδια μου..και να προσθεσω οτι σε ηλικια 3-4 χρονων πηγε να μου επιτεθει -λυσσασμενος-σκυλος..αλλα μπηκε στη μεση ο δικος μας σκυλος κι αφου τον εδιωξε απο κοντα μου,τον κυνηγησε μεχρι τη λεωφορο και το λυσσασμενο σκοτωθηκε απο διερχομενο αυτοκινητο..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις