Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
215 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 215 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Κυρ Ιουν 26, 2011 11:24 pm

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ...
ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΧΕ ΕΚΠΟΜΠΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΟΘΕΣΙΕΣ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΕΣ ΤΟ ΕΙΔΑΤΕ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΘΑ ΓΙΝΟΣΑΣΤΑΝ ΑΝΑΔΟΧΟΣ ΓΟΝΕΑΣ,ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.

2ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Κυρ Ιουν 26, 2011 11:33 pm

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δεν ξερω αν θα γινομουν αναδοχος για τον μοναδικο λογο οτι φοβαμαι να δεθω με ενα παιδι που εργοτερα θα μου το παρουν και αυτο θα στεναχωριετε καθε φορα που θα φευγει..αλλα σιγουρα θα υοθετουσα ενα αν τα πραγματα ηταν πιο ευκολα

3ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty http://forum.eimaimama.gr/t6674-topic Κυρ Ιουν 26, 2011 11:41 pm

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΕ ΑΝΑΔΟΧΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΙΣΤΗΚΑ,ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΤΛ.ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΥΓΙΕΣ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.

4ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Δευ Ιουν 27, 2011 12:01 am

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
katerina780 έγραψε:ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΕ ΑΝΑΔΟΧΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΙΣΤΗΚΑ,ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΤΛ.ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΥΓΙΕΣ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.

κατερινα, οπως ειπε κ μια μητερα χθες στην εκπομπη- την ειδα ολοκληρη- στις μονογονεικες οικογενειες ειπε οτι δινουν παντα παιδακια με καποιο προλημα υγειας.. δυστυχως!!!! κι αυτο μου ξινισε πολυ,και το θεωρησα ακρως ρατσιστικο κ κακοβουλο!!

http://www.kvmhtera.gr/index.php?detail_id=23

και μολις τελειωσε η εκπομπη, ειπα στον αντρα μου να βοηθησουμε ενα κοριτσακι (καημο το εχει,χαχαχα) αλλα δεν το πηρε στα σοβαρα.. θα το εκανα ναι, με μεγαλη μου χαρα αν τα τα οικονομικα μας ηταν περισσοτερο σταθερα. δεν φοβαμαι μηπως μου το παρουν πισω, εχω επιγνωση οτι ισως καποια στιγμη το ζητησουν πισω οι φυσιολογικοι γονεις κ το παρουν.. ενα παιδακι ομως που στερειται τους γονεις του, μολις μπει σε ενα σπιτι ειμαι σιγουρη πως αμεσως θα δεθει με την νεα οικογενεια κ παντα θα την εχει στην καρδια του, εστω κι αν φυγει γρηγορα!
υ.γ. επειδη την βλεπω παντα, εχω να πω πως ηταν απο τις πιο ωραιες κ γλυκες εκπομπες του θεοδωρακη κ μπραβο του!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την CHRISLA2216 στις Δευ Ιουν 27, 2011 12:03 am, 1 φορά

5ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Δευ Ιουν 27, 2011 12:02 am

mom3


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
την εχω δει την εκπομπη....συγκινηθηκα!!!ναι θα γινομουν με χιλια....αχ τα καημενακια τι φταινε τα πουλακια μου.... Sad

6ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Δευ Ιουν 27, 2011 12:05 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
katerina780 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ...
ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΧΕ ΕΚΠΟΜΠΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΟΘΕΣΙΕΣ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΕΣ ΤΟ ΕΙΔΑΤΕ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΘΑ ΓΙΝΟΣΑΣΤΑΝ ΑΝΑΔΟΧΟΣ ΓΟΝΕΑΣ,ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.



καλημέρα
μπήκα τώρα για να ανοίξω αυτό το θέμα ακριβώς. με πρόλαβες!!

7ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Δευ Ιουν 27, 2011 12:08 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ούτε εγώ θα άντεχα να ξέρω οτι το παιδί που μεγαλώνω μπορεί να μου το πάρουν πίσω. μόνο στη σκέψη τρελαίνομαι

8ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Δευ Ιουν 27, 2011 12:12 am

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
EINAI ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ?? ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΑΛΙ ΠΙΣΟ ?? ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ !!

9ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Δευ Ιουν 27, 2011 2:42 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
CHRISLA2216 έγραψε:

οπως ειπε κ μια μητερα χθες στην εκπομπη- την ειδα ολοκληρη- στις μονογονεικες οικογενειες ειπε οτι δινουν παντα παιδακια με καποιο προλημα υγειας.. δυστυχως!!!! κι αυτο μου ξινισε πολυ,και το θεωρησα ακρως ρατσιστικο κ κακοβουλο!!


δεν νομιζω να ειναι ρατσιστικο γιατι ειναι συνηθες να αφηνουν τα παιδακια με προβληματα στα ιδρυματα και νομιζω αυτα εχουν περισσοτερη αναγκη απο φροντιδα και αγαπη!

επισης ειδες που ο κοσμος για να υιοθετησει ζηταει παιδια συγκεκριμενης ηλικιας και ΜΟΝΟ να ειναι υγειεις?? αυτο δεν ειναι ρατσιστικο?????? γιαυτο κι ενα ζευγαρι περιμενει 5 χρονια για να υιοθετησει γιατι θελει μωρο της επιλογης του!!! στην εκπομπη τα ειδα δεν τα λεω απο μονη μου...

10ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty http://forum.eimaimama.gr/t6674-topic Δευ Ιουν 27, 2011 5:35 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΟ <ΜΗΤΕΡΑ>ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΙΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ.ΘΑ ΤΟ ΕΠΕΡΝΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

11ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Δευ Ιουν 27, 2011 5:50 am

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πριν περίπου 2 χρόνια είχα πει στον άντρα μου να πάρουμε ένα παιδάκι έτσι να γίνουμε άναδοχη οικογένεια δεν μου απάντησε . Μετά ήρθαν οι δυσκολίες με το οικονομικό η ανεργία και τελικά δεν έκανα κάτι . ίσως μου πείτε καλά θα προτιμήσεις να κάνεις κάτι τέτοιο απο το να κάνεις ένα δεύτερο παιδί ; ναι ίσως και να το έκανα δεν ξέρω το γιατί δεν μπορω να δώσω εξηγησεις. Τωρα δεν ήξερα ότι δίνουν παιδάκια με κάποιο πρόβλημα υγείας εμένα αυτό δεν θα ήταν εμ΄ποδιο αρκεί να μπορούσα να το βοηθήσω .
Δεν κατάλαβα γιατί αυτά τα παιδιά πρέπει να μείνουν στο περιθώριο; ναι θα το έπαιρνα .Τώρα όσο αφορά το ότι μετά φεύγουν και τα παίρνουν άλλες οικογένειες - στις ανάδοχες οικογένειες τα έχεις για περιορισμ΄νο χρόνο αλλά έαν θέλεις κρατάς επικοινωνία άλλωστε και τα δικά αμς παιδιά φεύγουν

12ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Δευ Ιουν 27, 2011 8:16 am

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αχ και εγω την ειδα την εκπομπη....τι κλαμα εριξα Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

13ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Δευ Ιουν 27, 2011 8:41 am

grousi

grousi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω κοριτσια δεν την ειδα.....μηπως υπαρχει αποσπασμα στο ιντερνετ?????θα ηθελα να τη δω....

14ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Δευ Ιουν 27, 2011 8:44 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grousi έγραψε:εγω κοριτσια δεν την ειδα.....μηπως υπαρχει αποσπασμα στο ιντερνετ?????θα ηθελα να τη δω....


μπες στο σαιτ του μέγκα.
www.megatv.com
μπορείς να δεις εκεί τη χθεσινή εκπομπή

15ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Δευ Ιουν 27, 2011 8:47 am

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
το εχει σιγουρα!

16ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Δευ Ιουν 27, 2011 10:12 am

grousi

grousi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ευχαριστω κουκλες!!!!!!! Wink

17ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Δευ Ιουν 27, 2011 1:54 pm

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
grousi έγραψε:εγω κοριτσια δεν την ειδα.....μηπως υπαρχει αποσπασμα στο ιντερνετ?????θα ηθελα να τη δω....

http://www.megatv.com/article.asp?catid=21297&subid=2&pubid=27488142

18ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Δευ Ιουν 27, 2011 2:11 pm

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mama katerina έγραψε:
CHRISLA2216 έγραψε:

οπως ειπε κ μια μητερα χθες στην εκπομπη- την ειδα ολοκληρη- στις μονογονεικες οικογενειες ειπε οτι δινουν παντα παιδακια με καποιο προλημα υγειας.. δυστυχως!!!! κι αυτο μου ξινισε πολυ,και το θεωρησα ακρως ρατσιστικο κ κακοβουλο!!


δεν νομιζω να ειναι ρατσιστικο γιατι ειναι συνηθες να αφηνουν τα παιδακια με προβληματα στα ιδρυματα και νομιζω αυτα εχουν περισσοτερη αναγκη απο φροντιδα και αγαπη!

επισης ειδες που ο κοσμος για να υιοθετησει ζηταει παιδια συγκεκριμενης ηλικιας και ΜΟΝΟ να ειναι υγειεις?? αυτο δεν ειναι ρατσιστικο?????? γιαυτο κι ενα ζευγαρι περιμενει 5 χρονια για να υιοθετησει γιατι θελει μωρο της επιλογης του!!! στην εκπομπη τα ειδα δεν τα λεω απο μονη μου...

κατερινακι, εννοω πως ειναι ρατσιστικο για τις μονογονεικες οικογενειες.. γιατι δηλαδη σε μια γυναικα μονη, να δωσουν ενα "αρρωστο" παιδακι, και σε ενα ζευγαρι να δωσουν ενα υγιες?? οπως ειπες κι εσυ κ συμφωνω, απο τα δυο αυτα παιδια, το πρωτο εχει μεγαλυτερη αναγκη απο ολα, επομενως θα ηταν πολυ καλυτερο να το εδιναν σε δυο ατομα να το φροντιζουν!!

οσο για το αλλο θεμα που εθιξες, δεν νομιζω οτι 5 χρονια που μεσολαβουν για μια υιοθεσια ψαχνουν να βρουν το "καταλληλο" παιδι.. αλλωστε τα περισσοτερα ζευγαρια θελουν να υιοθετησουν βρεφη- αλλα σε 5 χρονια ενα παιδι δεν ειναι πια βρεφος! ειναι θεμα γραφειοκρατειας ολος αυτος ο υπερβολικος χρονος που σπαταλαται για την διαδικασια αυτη..
και οσο για το οτι ολοι θελουν ενα υγιες παιδι αυτο δεν το θεωρω καθολου ρατσιστικο να σου πω την αληθεια, το θεωρω απλα λογικο.. σκεψου οτι σε αυτους τους ανθρωπους δινεται η ευκαιρια να "διαλεξουν" ενα παιδι κ αφου εχουν επιλογη λογικο δεν ειναι να θελουν το "υγιες"? εσυ τι θα ηθελες??
απο την αλλη, αν καιγοντουσαν να υιοθετησουν και δεν υπηρχε το δικαιωμα επιλογης, τοτε αν απο το ιδρυμα τους ελεγαν θα παρετε ενα παιδι με καποιο προβλημα κι αυτοι αρνοντιουσαν τοτε ναι, θα το θεωρουσα ρατσιστικο..

19ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Δευ Ιουν 27, 2011 2:37 pm

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΣΠΑΡΑΞΕ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΨΥΧΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΣΤΑ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙΑ ΤΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΟΣΗ ΕΥΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΟΥΝ ΣΤΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ; ΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ; ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ; ΠΟΣΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΔΕΝ ΑΠΟΘΑΡΥΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΡΑΤΑΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ;
ΚΑΤΑ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΥΓΙΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΥΓΙΕΣ ΠΑΙΔΙ. ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΕΝΟΥΜΕ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ, ΟΥΤΕ ΤΙ ΦΥΛΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΜΑΣ ΕΓΚΥΑΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣ. ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΓΕΡΟ.
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΑΥΤΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ ΜΟΝΟΓΟΝΕΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΡΙΞΕΙ; ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΣΤΟ ΝΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΓΟΝΙΟ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ ΛΟΓΙΚΗΣ...

20ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Δευ Ιουν 27, 2011 2:49 pm

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MAROULOU έγραψε:
ΚΑΤΑ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΥΓΙΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΥΓΙΕΣ ΠΑΙΔΙ. ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ.

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΑΥΤΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΜΙΑ ΜΟΝΟΓΟΝΕΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΡΙΞΕΙ; ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΣΤΟ ΝΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΓΟΝΙΟ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ ΛΟΓΙΚΗΣ...

ακριβως αυτα ειπα κι εγω στο προηγουμενο μου μηνυμα.. καμια απολυτως βασιμη λογικη!!! ποσο πολυ συμφωνω μαρουλου μαζι σου...

21ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Τρι Ιουν 28, 2011 1:26 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τα περισσότερα παιδιά που είναι στο ίδρυμα Μητέρα είναι δεσμευμένα από τους φυσικούς γονείς. δηλαδή οι φυσικοί γονείς τα έχουν αφήσει εκεί με την προϋπόθεση οτι θα τα πάρουν πίσω κάποια στιγμή που θα λύσουν τα όποια προβληματά τους. κάποιοι από αυτούς τους γονείς τα παίρνουν πίσω αλλά αρκετοί αποφασίζουν να δώσουν για υιοθεσία αφού όμως περάσουν αρκετά χρόνια. αυτό σημαίνει οτι τα περισσότερα παιδιά που είναι ελεύθερα για υιοθεσία δεν είναι βρέφη.
τα περισσότερα ζευγάρια που θέλουν να υιοθετήσουν προτιμούν ένα βρέφος και όχι ένα μεγαλύτερο παιδάκι, έτσι αναγκάζονται να περιμένουν πολλά χρόνια.
από τη μία τους καταλαβαίνω γιατί θέλουν να γνωρίσουν το παιδί τους από τη βρεφική ηλικία, αλλά από την άλλη αν έχουν τόσο μεγάλη επιθυμία για ένα παιδί θα μπορούσαν να υιοθετήσουν και ένα λίγο μεγαλύτερο παιδάκι. δεν υπάρχει περίπτωση να το αγαπήσουν λιγότερο.

22ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Τρι Ιουν 28, 2011 1:42 am

despina1984

despina1984
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσια δεν δινουν μονο παιδακια με προβλημα!!Επειδη καποια στγμη της ζωης μου ετυχε να με βγαλει ο δρομος απο το ΜΗΤΕΡΑ εχει απιστευτα μωρακια απο λιγων ημερων μεχρι μεγαλητερα!!Τα περισσοτερα ειναι υγιεστατα και αυτα τα λιγα που εχουν προβλημα δεν εχουν κατι φοβερο απλα δεν μιλουν καλα η δεν περπατανε σωστα!!Δεν μπορειτε να φανταστειτε τα συναισθηματα που δημιουργουνται μπαινοντας εκει!!Εγω ηθελα να τα παρω ολα και να φυγω!!Επισης σχεδον κανενα δεν ερχονται να δουνε οι γονεις του ποτε!!Λενε μαμα της κοπελες που τα φροντιζουν και αυτες πραγματικα να αντιμετωπιζουν σαν παιδια τους!!Πραγμα που με εκανε πραγματικα χαρουμενη γιατι δεν εχουμε δει και λιγα!!!Το κακο ειναι οτι εκει που τα πραγματα απο οσο ειδα λειτουργουν σωστα και με αγαπη δεν μενουν για παντα !!μετα απο καποια ηλικια μεταφερονται σε ιδρυματα και εκει δεν ξερω τι γινετε!!

23ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Τρι Ιουν 28, 2011 1:45 am

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω απλα δεν μπορω να καταλαβω πως μπορεις να αφησεις ετσι το παιδι σου.δεν μπορω να το διανοηθω

24ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Τρι Ιουν 28, 2011 2:51 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
despina1984 έγραψε:Κοριτσια δεν δινουν μονο παιδακια με προβλημα!!Επειδη καποια στγμη της ζωης μου ετυχε να με βγαλει ο δρομος απο το ΜΗΤΕΡΑ εχει απιστευτα μωρακια απο λιγων ημερων μεχρι μεγαλητερα!!Τα περισσοτερα ειναι υγιεστατα και αυτα τα λιγα που εχουν προβλημα δεν εχουν κατι φοβερο απλα δεν μιλουν καλα η δεν περπατανε σωστα!!


τις περισσότερες φορές δεν μιλούν καλά ή δεν περπατάνε σωστά επειδή βρίσκονται στο ίδρυμα. όσο καλό κι αν είναι το προσωπικό δεν μπορεί να αντικαταστήσει το οικογενειακό περιβάλλον.
τα περισσότερα από αυτά τα προβλήματα λύνονται όταν τα παιδιά βρεθούν σε οικογενειες.

25ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Empty Απ: ΑΝΑΔΟΧΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ... Τρι Ιουν 28, 2011 3:10 am

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οσα παιδια μεγαλωνουν σε ιδρυμα δεν αναπτησονται σωστα.πολλα παιδια δεν μιλανε δεν περπατανε εχουν απομακρυνθει συναισθηματικα για να επιβιωσουν.παλια μια συνηθυς πρακτικη σε καποια ιδρυματα ηταν η χορηγηση ηρεμιστικων φαρμακων για να ειναι ηρεμα κ να μην κλαινε.το ξερω πολυ καλα αυτο.το εζησα στο πετσι μου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις