Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
115 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 115 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τρι Ιουν 28, 2011 6:08 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Κ ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑΚΙ...
ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ Κ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΖΟΣΑΣΤΑΝ ΑΝ ΗΣΑΣΤΑΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ...
ΕΧΩ ΕΝΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΔΥΟ ΕΤΩΝ,ΛΕΩ ΥΠΕΡΟΧΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ.ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΗΛΙΚΙΑΣ Κ ΜΟΙΡΑΖΕΤΕ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ.
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ,ΠΟΥ ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΑΝ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΥΧΝΑ, ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΥΓΧΗΖΕΤΑΙ,ΚΛΑΙΕΙ ΓΟΕΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΝΕΙ ΒΗΧΑΣ.ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ.Η ΔΕ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΠΧ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ Η ΜΙΚΡΗ ΚΛΑΙΕΙ Κ ΤΗΝ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ Κ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΠ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ.ΤΗΣ ΕΞΗΓΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΕΡΩ ΚΟΝΤΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΤΗΣ.
ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ Κ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΤΕΡΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΠ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΟΝΙ ΤΟΥΣ Κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ Κ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΘΗΡΟΥΝ?Κ ΠΟΣΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗ ΨΥΧΟΥΛΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ???ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΜΕ?Η ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΘΗΣΕΙ?ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΩ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ Κ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΕΙ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ.
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ.......

2ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τρι Ιουν 28, 2011 6:22 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οι γιαγιαδες εχουν ενα δικο τους τροπο διαπαιδαγωγησης και οσες φορες να τις πουμ οτι αυτο δεν ειναι σωστο αυτες δεν θα ακουνε και θα κανουν το δικο τους,δυστυχως.πως να το χειριστεις δεν μπορω να σου δωσω συμβουλη γιατι πρεπει να τους βλεπει το παιδακι αλλα και αν δεν τους θελει γιατι να το αναγκαζεις να τους βλεπει πιο συχνα?εχει παιχνιδια εκει να παιξει 'η αλλα παιδακια?

3ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty http://forum.eimaimama.gr/t6693-topic Τρι Ιουν 28, 2011 6:27 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΟΥΤΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΟΥΤΕ ΦΙΛΟΥΣ,ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΟ Κ ΕΧΕΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ?ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ <ΠΡΕΠΕΙ> ΓΙΑΤΙ ΝΑ <ΠΡΕΠΕΙ>?ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ?ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ,ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ Η ΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΩΝ ΠΕΘΕΡΙΚΩΝ Η ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΑΣ ΜΑΜΑΔΩΝ.

4ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τρι Ιουν 28, 2011 6:35 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
katerina780 έγραψε:ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΟΥΤΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΟΥΤΕ ΦΙΛΟΥΣ,ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΟ Κ ΕΧΕΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ?ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ <ΠΡΕΠΕΙ> ΓΙΑΤΙ ΝΑ <ΠΡΕΠΕΙ>?ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ?ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ,ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ Η ΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΩΝ ΠΕΘΕΡΙΚΩΝ Η ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΑΣ ΜΑΜΑΔΩΝ.
καλα τα λες.εχεις δικιο.το παιδακι σου μηπως δεν θελει να πηγαινει επειδη δεν εχει παρεα
'η παιχνιδια?την αλλη φορα που θα πας παρε μαζι σου καποια παιχνιαδια που του αρεσουν "η ενα ποδηλατο αν υπαρχει αυλη.τι να κανει με τους μεγαλους το μικρο?

5ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty http://forum.eimaimama.gr/t6693-topic Τρι Ιουν 28, 2011 6:44 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ Κ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ?ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟΡΕΙΑ.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΤΟΝΗ ΔΙΕΣΘΗΣΗ Κ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΠΟΙΟ ΤΑ ΑΓΑΠΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Κ ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΝΙΩΘΟΥΝ ΠΟΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ.ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΑΡΝΗΣΗ.(ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΝΝΟΩ)

6ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τρι Ιουν 28, 2011 7:00 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eπειδή έχεις ξαναναφέρει κι αλλες φορές αυτό το θέμα νομίζω ότι δυσανασχετείς εσύ η ίδια με τα πεθερικά σου και αυτό πιστεύω το μεταδίδεις και στο παιδί.
Υπάρχουν τρόποι το παιδί να τα βρει με του παπούδες αλλά πρέπει να είσαι και εσύ εκεί παρούσα με γλυκό και ωραίο τρόπο να τους φέρεις κοντά.
Η κορούλα σου είναι όντως πολύ μικρή για να αντιμετωπίσει μια συμπεριφορά διαφορετική από αυτές που βιώνει καθημερινά.
Εγώ δε θα σου πω να την κόψεις από τους παππούδες (θα πλήγωνε τους ανθρώπους που μεγάλωσαν τον άντρα σου και αγαπάνε το εγγόνι τους). Θα σου πω τι θα μπορούσες να κάνεις για να προσαρμοστεί κάπως η κορούλα σου.
Προσπάθησε όταν της λες από πριν ότι θα πάτε στη γιαγιά και στον παππού να την αναφέρεις και κάτι που θα ήθελε να δει εκεί που θα πάει. Π.χ. αν τα πεθερικά σου μένουν σε χωριό πες της ότι θα δείτε τις κοτούλες ή αν μένουν κοντά σε παιδική χαρά ότι θα πάτε και στις κούνιες. Πες της ότι θα δούμε τη γιαγιά που σε πεθύμησε με χαρούμενο ύφος. Μπορείς να πεις την πεθερά σου να της αγοράσει ένα δωράκι και να προετοιμάσεις την κόρη σου ότι στη γιαγιά την περιμένει μια έκπληξη.
Φυσικά θα σου πρότεινα να πηγαίνετε πιο συχνά όχι μόνο για να συνηθίσει η μικρή αλλά για να συνηθίσει και η γιαγιά ώστε να μη υπερενθουσιάζεται και αρχίζει τις υπερβολικές εκδηλώσεις χαράς. Μη ξεχνάμε ότι και η γιαγιά θέλει προσαρμογή.
Συγνώμη που θα σου το πώ κιόλας, αλλά επειδή από αυτά που γράφεις, φαίνεσαι γενικά κλειστός χαρακτήρας στο θέμα των γιαγιάδων και των παππούδων προσπάθησε λίγο περισσότερο. Απότι κατάλαβα δεν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα μαζί τους και αγαπάνε την κορούλα σου απλά είναι διαφορετικοί σαν χαρακτήρες και δεν μπορείς να τους διαχειριστείς. Υπομονή μπορώ μόνο να σου πω και μερικά πράγματα θα πρέπει στους μεγαλύτερους ανθρώπους να τα δικαιολογούμαι. Έχουν μεγαλώσει σε διαφορετικές εποχές και με άλλες συνήθειες απότι εμείς και θα είναι λίγο δύσκολο να αλλάξουν τώρα.
Σκέψου ότι η κορούλα σου δε θα είναι πάντα δύο χρονών. Θα μεγαλώσει και θα δεις ότι θα προσαρμόζεται πολύ πιο εύκολα.

7ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τρι Ιουν 28, 2011 7:15 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:Eπειδή έχεις ξαναναφέρει κι αλλες φορές αυτό το θέμα νομίζω ότι δυσανασχετείς εσύ η ίδια με τα πεθερικά σου και αυτό πιστεύω το μεταδίδεις και στο παιδί.
Υπάρχουν τρόποι το παιδί να τα βρει με του παπούδες αλλά πρέπει να είσαι και εσύ εκεί παρούσα με γλυκό και ωραίο τρόπο να τους φέρεις κοντά.
Η κορούλα σου είναι όντως πολύ μικρή για να αντιμετωπίσει μια συμπεριφορά διαφορετική από αυτές που βιώνει καθημερινά.
Εγώ δε θα σου πω να την κόψεις από τους παππούδες (θα πλήγωνε τους ανθρώπους που μεγάλωσαν τον άντρα σου και αγαπάνε το εγγόνι τους). Θα σου πω τι θα μπορούσες να κάνεις για να προσαρμοστεί κάπως η κορούλα σου.
Προσπάθησε όταν της λες από πριν ότι θα πάτε στη γιαγιά και στον παππού να την αναφέρεις και κάτι που θα ήθελε να δει εκεί που θα πάει. Π.χ. αν τα πεθερικά σου μένουν σε χωριό πες της ότι θα δείτε τις κοτούλες ή αν μένουν κοντά σε παιδική χαρά ότι θα πάτε και στις κούνιες. Πες της ότι θα δούμε τη γιαγιά που σε πεθύμησε με χαρούμενο ύφος. Μπορείς να πεις την πεθερά σου να της αγοράσει ένα δωράκι και να προετοιμάσεις την κόρη σου ότι στη γιαγιά την περιμένει μια έκπληξη.
Φυσικά θα σου πρότεινα να πηγαίνετε πιο συχνά όχι μόνο για να συνηθίσει η μικρή αλλά για να συνηθίσει και η γιαγιά ώστε να μη υπερενθουσιάζεται και αρχίζει τις υπερβολικές εκδηλώσεις χαράς. Μη ξεχνάμε ότι και η γιαγιά θέλει προσαρμογή.
Συγνώμη που θα σου το πώ κιόλας, αλλά επειδή από αυτά που γράφεις, φαίνεσαι γενικά κλειστός χαρακτήρας στο θέμα των γιαγιάδων και των παππούδων προσπάθησε λίγο περισσότερο. Απότι κατάλαβα δεν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα μαζί τους και αγαπάνε την κορούλα σου απλά είναι διαφορετικοί σαν χαρακτήρες και δεν μπορείς να τους διαχειριστείς. Υπομονή μπορώ μόνο να σου πω και μερικά πράγματα θα πρέπει στους μεγαλύτερους ανθρώπους να τα δικαιολογούμαι. Έχουν μεγαλώσει σε διαφορετικές εποχές και με άλλες συνήθειες απότι εμείς και θα είναι λίγο δύσκολο να αλλάξουν τώρα.
Σκέψου ότι η κορούλα σου δε θα είναι πάντα δύο χρονών. Θα μεγαλώσει και θα δεις ότι θα προσαρμόζεται πολύ πιο εύκολα.

Συμφωνώ.

8ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τρι Ιουν 28, 2011 7:19 am

mom3


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
και εγω συμφωνω απολυτα!!! να πηγαινετε πιο συχνα !! οσο και μερικες φορες δεν το θελουμε το δεσιμο με τη γιαγια τροφοδοτει την ψυχουλα του παιδιου μας με συναισθηματα χαρας και αγαπης...απλα δωσε χρονο και ευκαιρεια στο παιδι σου να δεθει με τα πεθερικα σου!!!

9ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τρι Ιουν 28, 2011 7:34 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θα συμφωνήσω κ εγώ Very Happy

10ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τρι Ιουν 28, 2011 12:36 pm

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θα συμφωνήσω με την desT...το παιδί πρέπει να γνωρίσει καλύτερα τους παπούδες στο χωριό για να αρχίζει να νιώθει και εκείνο πιο άνετα εκεί...Όταν η μαμά δεν της αρέσει κάποιος/κάτι ή είναι θυμωμένη/στεναχωρημένη/χαρούμενη το μεταδίδει -καλώς ή κακώς- στο παιδί της, γιατί πολύ απλά για το παιδί η μάνα είναι όλος ο κόσμος....Δείξε και εσύ ότι ενθουσιάζεσαι που θα πάτε στο χωριό, για να ενθουσιαστεί και η μικρή σου -και από μέσα σου ας νιώθεις απαίσια που πας εκεί, αλλά σκέψου ότι το κάνεις για το παιδάκι σου-. Ξέρεις κάτι, επειδή και μένα οι δικοί μου γονείς είναι μακριά μου και πηγαίνω όσο μπορώ να τους βλέπω με το παιδί, θα ένιωθα χάλια αν έβλεπα τέτοιες αντιδράσεις από μέρους του...μπες στην θέση του άντρα σου, πώς νιώθει εκείνη την στιγμή όταν την βλέπει τόσο αναστατωμένη; Δεν κάνω τον δικηγόρο κανενός, απλά προσπάθησε να δημιουργήσεις εκείνες τις συνθήκες που θα κάνουν το χωριό να φαντάζει στο μυαλουδάκι της κορούλας σου ως μία βόλτα στην εξοχή και μια ευκαιρία να δει από κοντά ζώα, λουλούδια, σπίτια κλπ που δεν τα βλέπει στην πόλη που ζείτε...και οι ηλικιωμένοι που ζούνε στα χωριά έχουν τρελή μοναξιά...μπορείς να την πάρεις να κάνετε βόλτα στις φίλες της γιαγιάς, οι οποίες μπορούν να της πουν πολλά παραμύθια που έλεγαν στα παιδιά τους, αποτελώντας καλή "τροφή" για την ψυχούλα της κορούλας σου, αλλά και όλων των παιδιών. Αυτά...όλα καλά! Smile

11ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τρι Ιουν 28, 2011 12:47 pm

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοιτα πιστευω πως δεν εχει τροπο να το προσεγγισει γιαυτο το παιδι αντιδρα ετσι .και μενα η πεθερα μου οταν ηταν μικρος ο δικος μου .πηγαινε μεσα στην μουρη του και του φωναζε δυνατα και αυτο εκλαιγε και δεν την ηθελε .της το ειχαμε πει χιλιαδες φορες οτι δεν ειναι σωστο αλλα αυτη το χαβα της .σιγουρα δεν ειναι τροπος να την απομακρυνεις γιατι ειναι γιαγια και αυτη και πρεπει να βλεπει το εγγονι της .θα μιλας ωραια στην μικρη για την γιαγια της και αν αντιδρα ετσι θα το καταλαβει καποια στιγμη και θα το αλλαξει αν δει οτι εσυ προσπαθεις .αρα αυτη ειναι λαθος

12ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τρι Ιουν 28, 2011 12:57 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παλι δεν θα βιαστω να πω να το πηγαινεις συχνα...δεν ξερω..τι αλλο κανει η γιαγια και δεν την θελει το παιδι??....
και πως λεμε με σιγουρια οτι η γιαγια θα καταλαβει και θα αλλαξει???
εμενα οτι περιγραφει παραπανω η Αννα 1975 τα κανει στο αντιθετο η πεθερα μου...δηλδη οτι της πω οτι ενοχλει το παιδι ειναι σαν να της λεω καντο...απο το να του δωσει ενα μικρο δωρακι(οχι κατι ακριβο..εστω μια καραμελα που λεει ο λογος)...ε δεν το κανει ποτε....τηε λεω να ασχολειτε με το καθε παιδι ξεχωριστα..αυτη ρωταει το ενα για το αλλο και προδπαθει να τα κανει να ζηλεψουν..και αλλα πολλα.
εγω μεχρι τωρα μιλαω στο παιδι με καλα λογια και οταν παμε ειναι χαρουμενο,την αγκαλιαζει την φιλαει και αυτη γελαει ειρωνικα και λεει χαχαπλακα εχει...και ΄΄αχ κοιτα που παντα μου ζηταει δωρα΄΄΄...και ΄΄αχ ζηλευει ε?΄΄και δωστου χαχα απο τη χαρα της...
ελεος δηλαδη...δεν θα το πληγωσει το παιδακι με τετοια συμπεριφορα??...και παρολα αυτα το παω...ευτυχως που λογω στρατου ειμαι μακρια και το βλεπει χριστουγγενα ,πασχα και καλοκαιρι..

αλλα καθε φορα που παω η καρδια μου τρεμει για τα παιδια μου..
οποτε αστο κοπελα μου...

αφου μπορεις να μη το πας ..αστο...αμα το στεναχωρει καλυτερα να εχει μια γιαγια λιγοτερη..

13ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τρι Ιουν 28, 2011 1:04 pm

ria

ria
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εγώ πιστεύω πως το παιδί θα πρέπει να πηγαίνει στα πεθερικά σου αν το απομακρύνεις θα είναι μεγάλη απόρριψη για αυτούς και είναι άδικο και στο λέω εγώ που τα πεθερικά μου δεν με θέλουν καθόλου κ για αυτό το λόγο δεν θέλουν και το παιδί μου εγώ νιώθω πολύ άσχημα φαντάζομαι το ίδιο θα αισθάνονται και αυτοί αν δεν πηγαίνεις το παιδί να το βλέπουν.
σκέψου και λίγο τον άντρα σου πως θα σου φαινόταν εσένα αν το παιδάκι σου αντιδρούσε άσχημα απέναντι σε δικού σου ανθρώπους και ο άντρας σου δεν ήθελε να πηγαίνει το παιδί να το δουν????

14ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τρι Ιουν 28, 2011 10:24 pm

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
desT έγραψε:Eπειδή έχεις ξαναναφέρει κι αλλες φορές αυτό το θέμα νομίζω ότι δυσανασχετείς εσύ η ίδια με τα πεθερικά σου και αυτό πιστεύω το μεταδίδεις και στο παιδί.
Υπάρχουν τρόποι το παιδί να τα βρει με του παπούδες αλλά πρέπει να είσαι και εσύ εκεί παρούσα με γλυκό και ωραίο τρόπο να τους φέρεις κοντά.
Η κορούλα σου είναι όντως πολύ μικρή για να αντιμετωπίσει μια συμπεριφορά διαφορετική από αυτές που βιώνει καθημερινά.
Εγώ δε θα σου πω να την κόψεις από τους παππούδες (θα πλήγωνε τους ανθρώπους που μεγάλωσαν τον άντρα σου και αγαπάνε το εγγόνι τους). Θα σου πω τι θα μπορούσες να κάνεις για να προσαρμοστεί κάπως η κορούλα σου.
Προσπάθησε όταν της λες από πριν ότι θα πάτε στη γιαγιά και στον παππού να την αναφέρεις και κάτι που θα ήθελε να δει εκεί που θα πάει. Π.χ. αν τα πεθερικά σου μένουν σε χωριό πες της ότι θα δείτε τις κοτούλες ή αν μένουν κοντά σε παιδική χαρά ότι θα πάτε και στις κούνιες. Πες της ότι θα δούμε τη γιαγιά που σε πεθύμησε με χαρούμενο ύφος. Μπορείς να πεις την πεθερά σου να της αγοράσει ένα δωράκι και να προετοιμάσεις την κόρη σου ότι στη γιαγιά την περιμένει μια έκπληξη.
Φυσικά θα σου πρότεινα να πηγαίνετε πιο συχνά όχι μόνο για να συνηθίσει η μικρή αλλά για να συνηθίσει και η γιαγιά ώστε να μη υπερενθουσιάζεται και αρχίζει τις υπερβολικές εκδηλώσεις χαράς. Μη ξεχνάμε ότι και η γιαγιά θέλει προσαρμογή.
Συγνώμη που θα σου το πώ κιόλας, αλλά επειδή από αυτά που γράφεις, φαίνεσαι γενικά κλειστός χαρακτήρας στο θέμα των γιαγιάδων και των παππούδων προσπάθησε λίγο περισσότερο. Απότι κατάλαβα δεν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα μαζί τους και αγαπάνε την κορούλα σου απλά είναι διαφορετικοί σαν χαρακτήρες και δεν μπορείς να τους διαχειριστείς. Υπομονή μπορώ μόνο να σου πω και μερικά πράγματα θα πρέπει στους μεγαλύτερους ανθρώπους να τα δικαιολογούμαι. Έχουν μεγαλώσει σε διαφορετικές εποχές και με άλλες συνήθειες απότι εμείς και θα είναι λίγο δύσκολο να αλλάξουν τώρα.
Σκέψου ότι η κορούλα σου δε θα είναι πάντα δύο χρονών. Θα μεγαλώσει και θα δεις ότι θα προσαρμόζεται πολύ πιο εύκολα.
ΔΕΝ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ.ΟΥΤΕ ΜΕΤΑΔΙΔΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ Κ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ.ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ Κ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ.ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.

15ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τρι Ιουν 28, 2011 10:29 pm

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:εγω παλι δεν θα βιαστω να πω να το πηγαινεις συχνα...δεν ξερω..τι αλλο κανει η γιαγια και δεν την θελει το παιδι??....
και πως λεμε με σιγουρια οτι η γιαγια θα καταλαβει και θα αλλαξει???
εμενα οτι περιγραφει παραπανω η Αννα 1975 τα κανει στο αντιθετο η πεθερα μου...δηλδη οτι της πω οτι ενοχλει το παιδι ειναι σαν να της λεω καντο...απο το να του δωσει ενα μικρο δωρακι(οχι κατι ακριβο..εστω μια καραμελα που λεει ο λογος)...ε δεν το κανει ποτε....τηε λεω να ασχολειτε με το καθε παιδι ξεχωριστα..αυτη ρωταει το ενα για το αλλο και προδπαθει να τα κανει να ζηλεψουν..και αλλα πολλα.
εγω μεχρι τωρα μιλαω στο παιδι με καλα λογια και οταν παμε ειναι χαρουμενο,την αγκαλιαζει την φιλαει και αυτη γελαει ειρωνικα και λεει χαχαπλακα εχει...και ΄΄αχ κοιτα που παντα μου ζηταει δωρα΄΄΄...και ΄΄αχ ζηλευει ε?΄΄και δωστου χαχα απο τη χαρα της...
ελεος δηλαδη...δεν θα το πληγωσει το παιδακι με τετοια συμπεριφορα??...και παρολα αυτα το παω...ευτυχως που λογω στρατου ειμαι μακρια και το βλεπει χριστουγγενα ,πασχα και καλοκαιρι..

αλλα καθε φορα που παω η καρδια μου τρεμει για τα παιδια μου..
οποτε αστο κοπελα μου...

αφου μπορεις να μη το πας ..αστο...αμα το στεναχωρει καλυτερα να εχει μια γιαγια λιγοτερη..
ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΦΙΛΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ Κ ΣΤΟΥΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ.ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ.ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΡΩΠΟΥΣ Η ΑΚΟΜΑ Κ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΕΖΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ <<ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ>>.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ Κ ΛΟΓΙΚΗ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ Κ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.

16ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τρι Ιουν 28, 2011 11:41 pm

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κατερινάκι μου γεια σου και από μένα.Όταν η Βαγγελιώ μου ήταν μωρό και πηγαίναμε στο χωριό είχε ένα θέμα με τον πεθερό μου.Μόλις την έπαιρνε έκλαιγε τρελά.Δεν τον ήθελε με τίποτα.Αυτός ο κακόμοιρος το είχε καταλάβει και έλεγε μα γιατί δεν με θέλει το παιδί?Η Άννα μου τον ήθελε.Δεν είχε πρόβλημα.Όταν μεγάλωσαν λίγο έγινε το αντίθετο.Τον ήθελε η Βαγγελιώ και δεν τον ήθελε η Άννα...Τώρα και οι 2 ανυπομονούν να πάνε στο χωρίο...Μάλλον είναι θέμα συνήθειας...Ίσως τρομάζει η κορούλα σου επειδή είναι πολύ εκδηλωτική ενώ στους άλλους δεν έχει πρόβλημα γιατί είναι πιο ήπιοι?Δεν ξέρω..Αλλά γνώμη μου πάντα, θα σου έλεγα κι εγώ να μην κόψεις τις επισκέψεις.Αν δεν μπορείτε ή δεν θέλετε να πηγαίνετε πιο συχνά δεν πειράζει μα καλό για το παιδάκι σας θα είναι να παραμείνουν στη ζωή του.Θα τους συνηθίσει αργά ή γρήγορα.Εμένα έτσι έγινε.Ελπίζω να διορθωθεί σύντομα η κατάσταση για να μπορείς να απολαμβάνεις κι εσύ τη βόλτα σας χωρίς άγχος...

17ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τρι Ιουν 28, 2011 11:55 pm

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θα ελεγα οτι πρεπει να ακολουθησεις το ενστικτο του παιδιου σου. για να μην θελει να παει κατι παιζει. τα παιδια ειναι πανεξυπνα τα καταλαβαινουν ολα πλεον. ισως το λεω αυτο γιατι ειμαι επηρεασμενη απο ενα τραγικο γεγεονος που ετυχε σε μια φιλη μου. το κοριτσακι της δεν ηθελε να παει στους παππουδες και να μη σας πω τι γινοταν εκει... τελοσπαντων. αυτα τα στερεοτυπα του στυλ ειναι παππουδες και πρεπει να εχει επαφη το παιδι εγω δεν τα συμμεριζομαι αλλα αυτο ειναι προσωπικο μου θεμα. και γιατι να υποβαλλεις το παιδακι σου σε μια στρεσογονο διαδικασια μονο και μονο επειδη ειναι παππουδες? δεν νομιζω οτι αξιζει. χωρις παρεξηγηση, αυτηειναι η προσωπικη μου αποψη.μην την πιεζεις κατι ξερει αυτη.

18ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τετ Ιουν 29, 2011 12:02 am

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
katerina780 έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:εγω παλι δεν θα βιαστω να πω να το πηγαινεις συχνα...δεν ξερω..τι αλλο κανει η γιαγια και δεν την θελει το παιδι??....
και πως λεμε με σιγουρια οτι η γιαγια θα καταλαβει και θα αλλαξει???
εμενα οτι περιγραφει παραπανω η Αννα 1975 τα κανει στο αντιθετο η πεθερα μου...δηλδη οτι της πω οτι ενοχλει το παιδι ειναι σαν να της λεω καντο...απο το να του δωσει ενα μικρο δωρακι(οχι κατι ακριβο..εστω μια καραμελα που λεει ο λογος)...ε δεν το κανει ποτε....τηε λεω να ασχολειτε με το καθε παιδι ξεχωριστα..αυτη ρωταει το ενα για το αλλο και προδπαθει να τα κανει να ζηλεψουν..και αλλα πολλα.
εγω μεχρι τωρα μιλαω στο παιδι με καλα λογια και οταν παμε ειναι χαρουμενο,την αγκαλιαζει την φιλαει και αυτη γελαει ειρωνικα και λεει χαχαπλακα εχει...και ΄΄αχ κοιτα που παντα μου ζηταει δωρα΄΄΄...και ΄΄αχ ζηλευει ε?΄΄και δωστου χαχα απο τη χαρα της...
ελεος δηλαδη...δεν θα το πληγωσει το παιδακι με τετοια συμπεριφορα??...και παρολα αυτα το παω...ευτυχως που λογω στρατου ειμαι μακρια και το βλεπει χριστουγγενα ,πασχα και καλοκαιρι..

αλλα καθε φορα που παω η καρδια μου τρεμει για τα παιδια μου..
οποτε αστο κοπελα μου...

αφου μπορεις να μη το πας ..αστο...αμα το στεναχωρει καλυτερα να εχει μια γιαγια λιγοτερη..
ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΦΙΛΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ Κ ΣΤΟΥΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ.ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ.ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΡΩΠΟΥΣ Η ΑΚΟΜΑ Κ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΕΖΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ <<ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ>>.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ Κ ΛΟΓΙΚΗ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ Κ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ. ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΡΟΛΟ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ, ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΝΙΩΣΟΥΝ ΔΥΣΦΟΡΙΑ.
ΕΠΙΣΗΣ, ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΥΣΦΟΡΙΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ ΕΤΣΙ, ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΡΤΝΕΙΤΑΙ. ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΑΝ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΤΕ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΡΩΤΗΣΕ ΤΗΣ ΤΙ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ Η ΦΩΝΑΖΕΙ Η ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ; ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ, ΡΩΤΗΣΕ ΤΗΣ ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΝΙΩΘΕΙ ΓΙΑ ΤΙ ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΠΟΥ, ΤΟΥΣ ΦΟΒΑΤΑΙ; ΒΑΡΙΕΤΑΙ;
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΤΡΟΜΑΞΕΙ, ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ, ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΓΚΑΛΙΑΣΕΙ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΦΙΛΗΣΕΙ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΚΤΛ.
ΑΥΤΑ ΘΑ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΣΟΥ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΟΥΝ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ, ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΔΥΣΦΟΡΕΙ.
ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ, ΑΝ ΟΧΙ ΘΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ, ΤΗΝ ΔΥΣΑΡΕΣΚΕΙΑ, ΤΗΝ ΑΠΕΧΘΕΙΑ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ.
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΌΠΩΣ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ Η ΤΑ ΖΩΑΚΙΑ, Η ΚΑΠΟΙΟ ΔΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ.
ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΑΣ ΣΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ, ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΓΚΡΙΝΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΜΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ.

19ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty http://forum.eimaimama.gr/t6693-topic Τετ Ιουν 29, 2011 5:32 am

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MAROULOU Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΛΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ.ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΡΩΤΑΩ ΜΟΥ ΛΕΕΙ <ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΑΜΕ ΓΙΑΓΙΑ ΔΕΠΟΙΝΑ>ΑΝ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.

20ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τετ Ιουν 29, 2011 8:58 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
katerina780 έγραψε:MAROULOU Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΛΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ.ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΡΩΤΑΩ ΜΟΥ ΛΕΕΙ <ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΑΜΕ ΓΙΑΓΙΑ ΔΕΠΟΙΝΑ>ΑΝ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.

Εγώ θα έλεγα τότε να περιμένεις λίγο και όπως είπαν τα κορίτσια να συνεχίσετε να πηγαίνετε μεν αλλά με προυποθέσεις δε. Δηλαδή, να μιλας στο παιδί πριν πάτε για να του δίνεις κίνητρα και να πείσεις και τα πεθερικά σου να το δελεάσουν κάπως και να μην το πιέζουν γιατί η αγάπη στα παιδιά μαθαίνεται. Αλλά και η αντιπάθεια επίσης. Οπότε λίγο-λίγο αν κάθε φορά το τραβολογάνε, θα τους αντιπαθεί όλο και περισσότερο. Αυτό πες τους μπας και αλλάξουν στάση γιατί δεν νομίζω να τους αρέσει σαν ιδέα.

21ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Empty Απ: ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ... Τετ Ιουν 29, 2011 10:43 am

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
katerina780 έγραψε:MAROULOU Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΛΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ.ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΡΩΤΑΩ ΜΟΥ ΛΕΕΙ <ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΑΜΕ ΓΙΑΓΙΑ ΔΕΠΟΙΝΑ>ΑΝ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.

ΤΟΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΤΡΑΒΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΖΩΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑΣΟΥΝ ΝΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΣΦΑΛΕΣ. ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΛΑ ΡΩΤΑ ΕΣΥ ΤΟ ΕΞΗΣ:
ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ; ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΓΙΑΓΙΑ; ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ;
ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΠΟΥ ΦΟΒΑΣΑΙ; ΚΤΛ.
ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΕΤΣΙ. ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΙΩΘΟΥΝ ΣΑΝ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ, ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΟ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ, ΤΙ ΣΥΝΕΒΕΙ ΤΙ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΚΤΛ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΛΙΓΑΚΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΝΩ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΟΥΝ.
ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΕΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ.
ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΔΕΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΤΗΣ ΓΑΙΓΙΑΣ ΜΕ ΦΟΒΟ Π.Χ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΗΣ, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΚΡΙΜΑΤΣΑ, ΝΑ ΓΕΛΑΕΙ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΤΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ ΕΤΣΙ.
ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΡΩΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Παρόμοια θέματα

-

» Πως να το χειριστω;;;;;;;;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις