Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
494 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 494 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Απ' όσο ξέω και χωρίς να είμαι σίγουρη ,για να γεννήσεις στο νοσοκομείο κλείνεις ραντεβού σε γυναικολόγο του νοσοκομείου όποτε θες εσύ , η φίλη μου πηγε ένα μήνα πριν γεννήσει και την παρακολουθεί άλλος ιδιώτης γιατρος ! Στην γέννα όμως θα έχει οποιον γιατρό έχει βάρδια εκείνη την ώρα! Όχι δηλαδή τον γιατρό που την παρακολουθεί απαραίτητα!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοπέλα μου ότι και να πούμε εμείς είμαστε απ έξω δεν ζήσαμε την ιστορία σου αλλά και μόνο που το σκέφτομαι τρελαίνομαι και φρικάρω .Δυστυχώς υπάρχουν πολλά νοσοκομεία τα οποία φέρονται σαν ζώα στις έγκυες μην ξεχνάμε και δεν είναι μόνο στην επαρχία αλλά και στην Αθήνα νοσοκομεία τα οποία υποτίθεται ότι έχουν όνομα μην ξεχνάμε πριν 2 χρόνια περίπου την ιστορία της άτυχης 21χρονης που πήγε με πόνους γέννας στο έλενα και την έδιωξαν όταν η κοπέλα πήγε την επόμενη με αιμοραγία την έβαλαν στο χειρουργείο για καισαρική αλλά δυστυχώς δεν άντεξε και ένα μωράκι ήρθε στο κόσμο χωρίς να νιώσει το πιο ζεστό χάδι ένας πατέρας μόλις 22 να προσπαθεί να πιστέψει ότι η πιο όμορφη στιγμή της ζωης του είναι ταυτόχρονα και η πιο χειρότερη .
Επίσης πριν χρόνια στο θριάσιο που η άτυχη κοπέλα πήγε να φέρει στο κόσμο το 3 παιδί της και τα άφησε ορφανά . Η νύφη μου όταν έμεινε έγκυος στο ανιψιό μου τους λέγαμε να τους βοηθήσουμε να πάει σε κάποιον ιδίωτη γυναικόλογο και να γέννησει τότε στο μητερα τα παιδιά δεν ήθελαν δεν είχαν την οικονομική άνεση και όσο και να τους πιέσαμε όλοι αυτοί ήθελαν να σταθούν στα πόδια τους , τότε αποφάσισαν να γεννήσει στο κρατικό Νίκαιας με κάποιο συγκεκριμένο γυναικόλογο . Πήγαιναν και όταν ήρθε η ώρα αφήστε τη ταλαιπωρία τράβηξε ένα κοριτσάκι ήταν 20 χρονών να μπαίνουν όλα τα φοιτηταριά και να παίρνουν μάτι και να βγαίνουν να χασκογελούν την άφησαν να υποφέρει και όταν γέννησε ο μαλ....ο γιατρός της έκανε μεγάλη ζημιά που έτρεχε και δεν έφτανε άφηστε που συνηθήκες υγειηνής δεν υπήρχαν για 2 μέρες στα ματωμένα σεντόνια αν δνε της πήγαινε η μητέρα μου δνε υπήρχε περίπτωση να της βάλουν καθαρά και μάλιστα μέσα στο δωμάτιο είχαν και κατοικίδια ποντικάκια και όλα αυτά εν έτη 1989 και αν νομίζετε ότι τα πράγματα έφτοιαξαν δυστχώς η ίδια κατάσταση επικρατούσε και το 2002-2003 και δεν νομίζω επειδή είναι δημόσιο νοσοκομείο να έχουν την δικαιολογία .Δηλαδή τι τα ζευγάρια που δνε έχουν την οικονομική άνεση τη θα κάνουν; αν δνε μπορούν να δανειστούν; αν δεν έχουν τη κάνουν ; δεν κάνουν οικογένεια; Ντροπή και αίσχος . Κοπέλα μου μην πας στο ίδιο νοσοκομείο ψυχολογικά και μόνο πως θα αντέξεις; Δες τις επιλογές έχεις σε κάποια άλλα νοσοκομεία κοίτα αρχικά να βρείς γιατρό

kata


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εδώ θα διαφωνήσω λίγο με τη Βάνια. Δεν είναι όλα τα δημόσια χάλια. Εγώ γέννησα στο Αρεταίειο και έμεινα υπερευχαριστημένη. Ήταν καθαρό, οι μαίες ήταν απίστευτα εξυπηρετικές, περνούσαν κάθε μέρα καθηγητές και σου έλυναν ότι απορία είχες και γενικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Μία γνωστή μου γέννησε λίγο πριν από εμένα στο Έλενα και ήταν κατενθουσιασμένη.

Και ας μην ξεχνάμε ότι δυστυχώς δύσρεστα γεγονότα υπάρχουν και στα ιδιωτικά αλλά τα κανάλια δεν τα παίζουν για ευνόητους λόγους. Μια κοπέλα 21 ετών από την γειτονιά της μαμάς μου πέθανε πάνω στη γέννα στο πιο μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο της Αθήνας και δεν ακούστηκε πουθενα...

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kata έγραψε:Εδώ θα διαφωνήσω λίγο με τη Βάνια. Δεν είναι όλα τα δημόσια χάλια. Εγώ γέννησα στο Αρεταίειο και έμεινα υπερευχαριστημένη. Ήταν καθαρό, οι μαίες ήταν απίστευτα εξυπηρετικές, περνούσαν κάθε μέρα καθηγητές και σου έλυναν ότι απορία είχες και γενικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Μία γνωστή μου γέννησε λίγο πριν από εμένα στο Έλενα και ήταν κατενθουσιασμένη.

Και ας μην ξεχνάμε ότι δυστυχώς δύσρεστα γεγονότα υπάρχουν και στα ιδιωτικά αλλά τα κανάλια δεν τα παίζουν για ευνόητους λόγους. Μια κοπέλα 21 ετών από την γειτονιά της μαμάς μου πέθανε πάνω στη γέννα στο πιο μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο της Αθήνας και δεν ακούστηκε πουθενα...



σε αυτο που λες εχεις δικιο .οντως παιζει ρολο το νοσοκομειο η γιατροι και το πρωσοπικο .και αυτο μπορει να γινει και σε ιδιωτικο .δεν ξεχωριζουμε .μερικα δημοσια οπως στο ελενα ειναι καθαρα.δεν θα πας στο κρατικο που γινεται χαμος και ειναι παλιο .και η κουμπαρα μου γεννησε στο ρεα που ειναι καινουργιο ολα μεσα λουξ .αλλα τι να να το κανεις που δεν ειχαν συντονιστει και η κοπελα οταν γεννησε δεν την αλλαξανε και ουτε σερβιετες δεν της δωσανε .ασε ειναι πολλα .ειναι να εισαι και τυχερη .

NeNaKi_Gr


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα σας περιγράψω ακριβώς την αντίδραση μου καθώς ξεκίνησα να διαβάζω ανάποδα, απο το τελευταίο μήνυμα και μέχρι το πρώτο της Ράνιας...
Στην αρχή σκιάχτηκα... λέω... είναι δυνατόν? Που συμβαίνουν τόσο τραγικά γεγονότα, αλλά μετά μόλις είδα την ταμπελίτσα "Νοσοκομείο Ξάνθης", είπα... αααααα στο Σφαγείο? Ε Εντάξει... τόσο απλά! Cool

Στο "Σφαγείο", όπως το αποκαλούμε πολλοί Ξανθιώτες, κυρίως οι νέοι της τελευταίας 15-18ετίας, έχει χάσει φίλος μου το ένα του πόδι και πλέον έχει τεχνητό μέλος απο τον μηρό και κάτω, γιατί όταν τράκαρε στα 18 του με το μηχανάκι, δεν είδαν ολόκληρο σίδερο που ήταν καρφωμένο στο πόδι του, με αποτέλεσμα μια εβδομάδα αργότερα να πάθει γάγγραινα και για να μην κινδυνεύσει η ζωή του να του το κόψουν.

Επίσης, έχει χαθεί μια γνωστή μου που μετά απο τροχαίο και ενώ δεν μπόρεσαν να διαγνώσουν το αιμάτωμα που υπήρχε εμφανέστατο στον εγκέφαλό της, την έστειλαν σπίτι και 'έφυγε' στον καναπέ της 10 ώρες μετά.. ετών 19.

Επιπλέον, εξαιτίας των τραυματιοφορέων, χάσαμε στα 17 μας χρόνια έναν επίσης καλό μας φίλο και σπουδαίο παιδί, όταν μετά απο τρακάρισμα, οι ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΙ τραυματιοφορείς του Σφαγείου, του έβγαλαν το κράνος... το αποτέλεσμα δεν θέλω να το αναφέρω, νομίζω ότι το καταλαβαίνετε οι περισσότερες.
Δε λέω ότι θα ζούσε, λέω ότι δε του δόθηκε μια ευκαιρία να φτάσει μέχρι τα χέρια των χειρούργων και να παλέψει για τη ζωή του!
Σε πιο κράτος, σε πια πόλη, σε πιο νοσηλευτικό ίδρυμα οι τραυματιοφορείς έχουν το δικαίωμα να βγάλουν το κράνος, ίσως το πρώτο πράμα που μαθαίνουν να ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ κατά την εκπαίδευση τους!

Εγώ, εξαιτίας τους την πρώτη φορά θα έχανα το μάτι μου... Όταν μου έλειπε κομμάτι ολόκληρο μέσα απο το μάτι και παρ' όλα αυτά οι εκπαιδευμένοι γιατροί και νοσηλευτές ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑΝ, δίνοντας μου αλοιφή για την επιπεφυκίτιδα που όταν την έβαλα κάηκα ζωντανή, δεν έβλεπα απο κανένα μάτι και ευτυχώς, πάνω στην ατυχία μου, αν και Κυριακή καλοκαίρι, είχα την τύχη να πετύχω ιδιώτη οφθαλμίατρο, ο οποίος αν και βρισκόταν, καλή του ώρα, σε παραλία της πόλης 40 λεπτά μακριά και απολάμβανε με την οικογένεια του το μπάνιο του, όταν άκουσε την περιγραφή της κατάστασης μου ήρθε στην κυριολεξία πετώντας στο ιατρείο του σε 20 λεπτά και μου γλίτωσε το μάτι που μου είχαν ΚΑΨΕΙ με τις άκυρες αλοιφές τους και που αν καθυστερούσα άλλα 10 λεπτά, το κάψιμο θα έμπαινε στην ίριδα και θα το έχανα. Όταν το κοίταξε στον φακό μου είπε... ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΔΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ!

Κάποιον καιρό αργότερα θα μου κατέστρεφαν το στομάχι στον αέρα, όταν ένα πρωί και παραλείποντας το πρωινό μου, ήπια καφέ δυνατό χωρίς γάλα και με έπιασε νεύρωση στομάχου... νευραλγία δηλαδή.
Πήγα στο σφαγείο λοιπόν και φεύγοντας μου βγάλανε τη διάγνωση ότι ΜΑΛΛΟΝ έχω έλκος και μου δώσανε ένα μπουκαλάκι με χάπια τα οποία έπρεπε να παίρνω 3 την ημέρα.
Έχοντας όμως στο μυαλό μου τα προηγούμενα περιστατικά, πονηρεύτηκα και την επομένη πήγα σε ιδιώτη, ο οποίος χωρίς καν να με εξετάσει και αφού πρασίνισε ο άνθρωπος μου είπε... ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ ΕΛΚΟΣ ΤΟΥ ΔΩΔΕΚΑΔΑΚΤΥΛΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΜΑΧ 2 ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, ΑΝ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ 2 ΕΣΥ, ΘΑ ΣΟΥ ΤΙΝΑΖΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ!

Ένα ακόμα περιστατικό ήταν όταν μου διέγνωσαν ΤΡΥΠΑ στην ΚΑΡΔΙΑ στα 27 μου και μάλιστα μου το ανακοίνωσε νοσοκόμα στην ψύχρα.
Ήταν ένα βράδυ των εορτών των Χριστουγέννων, μόλις τελείωνε η πρώτη μέρα της περιόδου μου και επιτέλους με είχαν πιάσει τα παυσίπονα και με είχε πάρει ο ύπνος. Είχα ταλαιπωρηθεί από τον πόνο πολύ εκείνη τη μέρα θυμάμαι. Σηκώθηκα το βράδυ να ουρήσω και για να μην μου φύγει ο ύπνος και ξεβολευφτώ, μαζί με το φόβο ότι θα με ξαναπιάσει ο πόνος, σηκώθηκα απότομα από τον ύπνο, έτρεξα στην τουαλέτα, ξανασηκώθηκα και τρέχοντας πήγα στην κουζίνα για νερό και στο γυρισμό γονάτισα. Ένιωσα μια βραδυκαρδία, άκουγα τους χτύπους της καρδιάς μου σε όλο μου το σώμα σαν να είχα μέσα μου μεγάφωνο, μέχρι που σταμάτησε για λίγο «θεωρητικά προφανώς» να χτυπά και εκεί είδα μια μαυρίλα και γονάτισα και έτσι κατέληξα στο Σφαγείο, όπου η διάγνωση ήταν φύσημα στην καρδιά. Μέχρι να πάω όμως, είχα ήδη συνέλθει. Για να μην πω ότι η νοσηλεύτρια δεν ήξερε να βάλει σε λειτουργία τον καρδιογράφο και φώναζε... μα γιατί αυτό δεν δείχνει κάτι, δείχνει μηδέν και ήταν τότε η στιγμή που γύρισα και της είπα «Καλέεε, μπας και πέθανα και δεν το ξέρω???».
Την επόμενη φυσικά, πήγα σε ιδιώτη για ακόμη μια φορά... «Να τους πεις ότι έχουν τρύπα στον εγκέφαλο...» μου είπε! Απλά, είχα «ξυπνήσει» απότομα τον ήδη ταλαιπωρημένο οργανισμό μου και κλάταρε, αλλά και να μην πήγαινα στο νοσοκομείο θα επανερχόμουν... δεν είχα τίποτα απολύτως!

Και άλλα πόσα έχω να σας διηγηθώ, δικά μου και μη, απλά ατυχήματα και μακάβρια γεγονότα, ευτράπελα του γνωστού Σφαγείου της πόλης μου!
Ενός νοσηλευτικού ιδρύματος που ξεκίνησε πριν 20 έτη ως ένα εκπληκτικό Νοσοκομείο, κόσμημα της πόλης, τεραστίων διαστάσεων κτήριο, σε ίσως μια από τις ιδανικότερες περιοχές για να στεγάσουν τέτοια ιδρύματα, με ψυχιατρική πτέρυγα, ειδικά διαμορφωμένη για αυτό το σκοπό και η οποία φυσικά δεν λειτούργησε ποτέ, παρά σάπισε σφραγισμένη από την κλεισούρα και την υγρασία και παραμένει έτσι μέχρι και σήμερα και όλο αυτό κατέληξε σε ένα Σφαγείο Λαϊκής με προσωπικό... άιντε να μην το συνεχίσω άλλο...

Ράνια, απορώ πραγματικά πως σκέφτηκες να επιλέξεις αυτό για τη γέννα σου, μου κάνει εντύπωση που δεν ήξερες τα πεπραγμένα του ιδρύματος.
Αλεξανδρούπολη κούκλα μου, που είναι και Πανεπιστημιακό ή σε ιδιωτικό στην Καβάλα μάτια μου, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να σου παραδωθεί το μωρό σώο και αβλαβές!

Άλλωστε και από όσο έμαθα, όλα πλέον τα περιστατικά στην Αλεξανδρούπολή τα στέλνουν και εγώ το έχω δηλώσει στους γονείς μου... Αν ου μη γένοιτο πάθω τίποτα όσο είμαι στην πόλη, κατευθείαν Αλεξανδρούπολη και χωρίς πολλά πολλά...!

Κοπέλα μου, μην το σκέφτεσαι καθόλου... στην πλειοψηφία τους τα άτομα που εργάζονται στο Σφαγείο, έχουν πάρει πτυχίο σε 3 χρόνια και το έχουν καταθέσει μαζί με διαβατήριο.. αν με πιάνεις Wink

Αυτά τα απλά και ενημερωτικά, γιατί είδα πολλές κυρίες να ξαφνιάζονται με το μαιευτήριο του νοσοκομείου... εδώ δεν ξέρουν να διαγνώσουν μια απλή νεύρωση σε ενήλικα, θα ξέρουν να φέρουν στον κόσμο ένα παιδί????

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
NeNaKi_Gr έγραψε:
Θα σας περιγράψω ακριβώς την αντίδραση μου καθώς ξεκίνησα να διαβάζω ανάποδα, απο το τελευταίο μήνυμα και μέχρι το πρώτο της Ράνιας...
Στην αρχή σκιάχτηκα... λέω... είναι δυνατόν? Που συμβαίνουν τόσο τραγικά γεγονότα, αλλά μετά μόλις είδα την ταμπελίτσα "Νοσοκομείο Ξάνθης", είπα... αααααα στο Σφαγείο? Ε Εντάξει... τόσο απλά! Cool

Στο "Σφαγείο", όπως το αποκαλούμε πολλοί Ξανθιώτες, κυρίως οι νέοι της τελευταίας 15-18ετίας, έχει χάσει φίλος μου το ένα του πόδι και πλέον έχει τεχνητό μέλος απο τον μηρό και κάτω, γιατί όταν τράκαρε στα 18 του με το μηχανάκι, δεν είδαν ολόκληρο σίδερο που ήταν καρφωμένο στο πόδι του, με αποτέλεσμα μια εβδομάδα αργότερα να πάθει γάγγραινα και για να μην κινδυνεύσει η ζωή του να του το κόψουν.

Επίσης, έχει χαθεί μια γνωστή μου που μετά απο τροχαίο και ενώ δεν μπόρεσαν να διαγνώσουν το αιμάτωμα που υπήρχε εμφανέστατο στον εγκέφαλό της, την έστειλαν σπίτι και 'έφυγε' στον καναπέ της 10 ώρες μετά.. ετών 19.

Επιπλέον, εξαιτίας των τραυματιοφορέων, χάσαμε στα 17 μας χρόνια έναν επίσης καλό μας φίλο και σπουδαίο παιδί, όταν μετά απο τρακάρισμα, οι ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΙ τραυματιοφορείς του Σφαγείου, του έβγαλαν το κράνος... το αποτέλεσμα δεν θέλω να το αναφέρω, νομίζω ότι το καταλαβαίνετε οι περισσότερες.
Δε λέω ότι θα ζούσε, λέω ότι δε του δόθηκε μια ευκαιρία να φτάσει μέχρι τα χέρια των χειρούργων και να παλέψει για τη ζωή του!
Σε πιο κράτος, σε πια πόλη, σε πιο νοσηλευτικό ίδρυμα οι τραυματιοφορείς έχουν το δικαίωμα να βγάλουν το κράνος, ίσως το πρώτο πράμα που μαθαίνουν να ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ κατά την εκπαίδευση τους!

Εγώ, εξαιτίας τους την πρώτη φορά θα έχανα το μάτι μου... Όταν μου έλειπε κομμάτι ολόκληρο μέσα απο το μάτι και παρ' όλα αυτά οι εκπαιδευμένοι γιατροί και νοσηλευτές ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑΝ, δίνοντας μου αλοιφή για την επιπεφυκίτιδα που όταν την έβαλα κάηκα ζωντανή, δεν έβλεπα απο κανένα μάτι και ευτυχώς, πάνω στην ατυχία μου, αν και Κυριακή καλοκαίρι, είχα την τύχη να πετύχω ιδιώτη οφθαλμίατρο, ο οποίος αν και βρισκόταν, καλή του ώρα, σε παραλία της πόλης 40 λεπτά μακριά και απολάμβανε με την οικογένεια του το μπάνιο του, όταν άκουσε την περιγραφή της κατάστασης μου ήρθε στην κυριολεξία πετώντας στο ιατρείο του σε 20 λεπτά και μου γλίτωσε το μάτι που μου είχαν ΚΑΨΕΙ με τις άκυρες αλοιφές τους και που αν καθυστερούσα άλλα 10 λεπτά, το κάψιμο θα έμπαινε στην ίριδα και θα το έχανα. Όταν το κοίταξε στον φακό μου είπε... ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΔΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ!

Κάποιον καιρό αργότερα θα μου κατέστρεφαν το στομάχι στον αέρα, όταν ένα πρωί και παραλείποντας το πρωινό μου, ήπια καφέ δυνατό χωρίς γάλα και με έπιασε νεύρωση στομάχου... νευραλγία δηλαδή.
Πήγα στο σφαγείο λοιπόν και φεύγοντας μου βγάλανε τη διάγνωση ότι ΜΑΛΛΟΝ έχω έλκος και μου δώσανε ένα μπουκαλάκι με χάπια τα οποία έπρεπε να παίρνω 3 την ημέρα.
Έχοντας όμως στο μυαλό μου τα προηγούμενα περιστατικά, πονηρεύτηκα και την επομένη πήγα σε ιδιώτη, ο οποίος χωρίς καν να με εξετάσει και αφού πρασίνισε ο άνθρωπος μου είπε... ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ ΕΛΚΟΣ ΤΟΥ ΔΩΔΕΚΑΔΑΚΤΥΛΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΜΑΧ 2 ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, ΑΝ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ 2 ΕΣΥ, ΘΑ ΣΟΥ ΤΙΝΑΖΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ!

Ένα ακόμα περιστατικό ήταν όταν μου διέγνωσαν ΤΡΥΠΑ στην ΚΑΡΔΙΑ στα 27 μου και μάλιστα μου το ανακοίνωσε νοσοκόμα στην ψύχρα.
Ήταν ένα βράδυ των εορτών των Χριστουγέννων, μόλις τελείωνε η πρώτη μέρα της περιόδου μου και επιτέλους με είχαν πιάσει τα παυσίπονα και με είχε πάρει ο ύπνος. Είχα ταλαιπωρηθεί από τον πόνο πολύ εκείνη τη μέρα θυμάμαι. Σηκώθηκα το βράδυ να ουρήσω και για να μην μου φύγει ο ύπνος και ξεβολευφτώ, μαζί με το φόβο ότι θα με ξαναπιάσει ο πόνος, σηκώθηκα απότομα από τον ύπνο, έτρεξα στην τουαλέτα, ξανασηκώθηκα και τρέχοντας πήγα στην κουζίνα για νερό και στο γυρισμό γονάτισα. Ένιωσα μια βραδυκαρδία, άκουγα τους χτύπους της καρδιάς μου σε όλο μου το σώμα σαν να είχα μέσα μου μεγάφωνο, μέχρι που σταμάτησε για λίγο «θεωρητικά προφανώς» να χτυπά και εκεί είδα μια μαυρίλα και γονάτισα και έτσι κατέληξα στο Σφαγείο, όπου η διάγνωση ήταν φύσημα στην καρδιά. Μέχρι να πάω όμως, είχα ήδη συνέλθει. Για να μην πω ότι η νοσηλεύτρια δεν ήξερε να βάλει σε λειτουργία τον καρδιογράφο και φώναζε... μα γιατί αυτό δεν δείχνει κάτι, δείχνει μηδέν και ήταν τότε η στιγμή που γύρισα και της είπα «Καλέεε, μπας και πέθανα και δεν το ξέρω???».
Την επόμενη φυσικά, πήγα σε ιδιώτη για ακόμη μια φορά... «Να τους πεις ότι έχουν τρύπα στον εγκέφαλο...» μου είπε! Απλά, είχα «ξυπνήσει» απότομα τον ήδη ταλαιπωρημένο οργανισμό μου και κλάταρε, αλλά και να μην πήγαινα στο νοσοκομείο θα επανερχόμουν... δεν είχα τίποτα απολύτως!

Και άλλα πόσα έχω να σας διηγηθώ, δικά μου και μη, απλά ατυχήματα και μακάβρια γεγονότα, ευτράπελα του γνωστού Σφαγείου της πόλης μου!
Ενός νοσηλευτικού ιδρύματος που ξεκίνησε πριν 20 έτη ως ένα εκπληκτικό Νοσοκομείο, κόσμημα της πόλης, τεραστίων διαστάσεων κτήριο, σε ίσως μια από τις ιδανικότερες περιοχές για να στεγάσουν τέτοια ιδρύματα, με ψυχιατρική πτέρυγα, ειδικά διαμορφωμένη για αυτό το σκοπό και η οποία φυσικά δεν λειτούργησε ποτέ, παρά σάπισε σφραγισμένη από την κλεισούρα και την υγρασία και παραμένει έτσι μέχρι και σήμερα και όλο αυτό κατέληξε σε ένα Σφαγείο Λαϊκής με προσωπικό... άιντε να μην το συνεχίσω άλλο...

Ράνια, απορώ πραγματικά πως σκέφτηκες να επιλέξεις αυτό για τη γέννα σου, μου κάνει εντύπωση που δεν ήξερες τα πεπραγμένα του ιδρύματος.
Αλεξανδρούπολη κούκλα μου, που είναι και Πανεπιστημιακό ή σε ιδιωτικό στην Καβάλα μάτια μου, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να σου παραδωθεί το μωρό σώο και αβλαβές!

Άλλωστε και από όσο έμαθα, όλα πλέον τα περιστατικά στην Αλεξανδρούπολή τα στέλνουν και εγώ το έχω δηλώσει στους γονείς μου... Αν ου μη γένοιτο πάθω τίποτα όσο είμαι στην πόλη, κατευθείαν Αλεξανδρούπολη και χωρίς πολλά πολλά...!

Κοπέλα μου, μην το σκέφτεσαι καθόλου... στην πλειοψηφία τους τα άτομα που εργάζονται στο Σφαγείο, έχουν πάρει πτυχίο σε 3 χρόνια και το έχουν καταθέσει μαζί με διαβατήριο.. αν με πιάνεις Wink

Αυτά τα απλά και ενημερωτικά, γιατί είδα πολλές κυρίες να ξαφνιάζονται με το μαιευτήριο του νοσοκομείου... εδώ δεν ξέρουν να διαγνώσουν μια απλή νεύρωση σε ενήλικα, θα ξέρουν να φέρουν στον κόσμο ένα παιδί????




χασαπιδες εντελως μετα απο ολα αυτα αν παει εκει η κοπελα τι να πω που δεν πιστευω .βεβαια ζουμε στην ελλαδα κανονικα επρεπε να ειχε κλεισει

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αnna1975 έγραψε:
kata έγραψε:Εδώ θα διαφωνήσω λίγο με τη Βάνια. Δεν είναι όλα τα δημόσια χάλια. Εγώ γέννησα στο Αρεταίειο και έμεινα υπερευχαριστημένη. Ήταν καθαρό, οι μαίες ήταν απίστευτα εξυπηρετικές, περνούσαν κάθε μέρα καθηγητές και σου έλυναν ότι απορία είχες και γενικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Μία γνωστή μου γέννησε λίγο πριν από εμένα στο Έλενα και ήταν κατενθουσιασμένη.

Και ας μην ξεχνάμε ότι δυστυχώς δύσρεστα γεγονότα υπάρχουν και στα ιδιωτικά αλλά τα κανάλια δεν τα παίζουν για ευνόητους λόγους. Μια κοπέλα 21 ετών από την γειτονιά της μαμάς μου πέθανε πάνω στη γέννα στο πιο μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο της Αθήνας και δεν ακούστηκε πουθενα...



σε αυτο που λες εχεις δικιο .οντως παιζει ρολο το νοσοκομειο η γιατροι και το πρωσοπικο .και αυτο μπορει να γινει και σε ιδιωτικο .δεν ξεχωριζουμε .μερικα δημοσια οπως στο ελενα ειναι καθαρα.δεν θα πας στο κρατικο που γινεται χαμος και ειναι παλιο .και η κουμπαρα μου γεννησε στο ρεα που ειναι καινουργιο ολα μεσα λουξ .αλλα τι να να το κανεις που δεν ειχαν συντονιστει και η κοπελα οταν γεννησε δεν την αλλαξανε και ουτε σερβιετες δεν της δωσανε .ασε ειναι πολλα .ειναι να εισαι και τυχερη .
δεν μίλησα για όλα τα δημόσια αλλά για συγκεκριμένα εγω προσωπικά σε 5 δημόσια δεν θα εμπιστευόμουν να πήγαινα εγω επειδή οι συνθήκες είναι πέρα απο την ιδιοσυγκρασία μου .Μην συγκρίνουμε το Αρεταιείο που είναι πανεπιστιμιακό νοσοκομείο με το Κρατικό της Νίκαιας ούτε με το Θριάσιο που το μόνο που έχει είναι εγκατάσεις .Σαφώς και στα ιδιωτικά μπορεί να συμβούν τα απίθανα αλλά δεν νομίζω να μπαίνουν τα παίρνουν μάτι .Το σημαντικό είναι να μιλάμε .Να μην κρατάμε το στόμα μας κλειστό εμείς χαλάμε το σύστημα -προχτές στο χειρουργείο του κουμπαρου μου μας ζήτησαν 300 ευρω και τους ξεφώνισα .

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αnna1975 έγραψε:
NeNaKi_Gr έγραψε:
Θα σας περιγράψω ακριβώς την αντίδραση μου καθώς ξεκίνησα να διαβάζω ανάποδα, απο το τελευταίο μήνυμα και μέχρι το πρώτο της Ράνιας...
Στην αρχή σκιάχτηκα... λέω... είναι δυνατόν? Που συμβαίνουν τόσο τραγικά γεγονότα, αλλά μετά μόλις είδα την ταμπελίτσα "Νοσοκομείο Ξάνθης", είπα... αααααα στο Σφαγείο? Ε Εντάξει... τόσο απλά! Cool

Στο "Σφαγείο", όπως το αποκαλούμε πολλοί Ξανθιώτες, κυρίως οι νέοι της τελευταίας 15-18ετίας, έχει χάσει φίλος μου το ένα του πόδι και πλέον έχει τεχνητό μέλος απο τον μηρό και κάτω, γιατί όταν τράκαρε στα 18 του με το μηχανάκι, δεν είδαν ολόκληρο σίδερο που ήταν καρφωμένο στο πόδι του, με αποτέλεσμα μια εβδομάδα αργότερα να πάθει γάγγραινα και για να μην κινδυνεύσει η ζωή του να του το κόψουν.

Επίσης, έχει χαθεί μια γνωστή μου που μετά απο τροχαίο και ενώ δεν μπόρεσαν να διαγνώσουν το αιμάτωμα που υπήρχε εμφανέστατο στον εγκέφαλό της, την έστειλαν σπίτι και 'έφυγε' στον καναπέ της 10 ώρες μετά.. ετών 19.

Επιπλέον, εξαιτίας των τραυματιοφορέων, χάσαμε στα 17 μας χρόνια έναν επίσης καλό μας φίλο και σπουδαίο παιδί, όταν μετά απο τρακάρισμα, οι ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΙ τραυματιοφορείς του Σφαγείου, του έβγαλαν το κράνος... το αποτέλεσμα δεν θέλω να το αναφέρω, νομίζω ότι το καταλαβαίνετε οι περισσότερες.
Δε λέω ότι θα ζούσε, λέω ότι δε του δόθηκε μια ευκαιρία να φτάσει μέχρι τα χέρια των χειρούργων και να παλέψει για τη ζωή του!
Σε πιο κράτος, σε πια πόλη, σε πιο νοσηλευτικό ίδρυμα οι τραυματιοφορείς έχουν το δικαίωμα να βγάλουν το κράνος, ίσως το πρώτο πράμα που μαθαίνουν να ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ κατά την εκπαίδευση τους!

Εγώ, εξαιτίας τους την πρώτη φορά θα έχανα το μάτι μου... Όταν μου έλειπε κομμάτι ολόκληρο μέσα απο το μάτι και παρ' όλα αυτά οι εκπαιδευμένοι γιατροί και νοσηλευτές ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑΝ, δίνοντας μου αλοιφή για την επιπεφυκίτιδα που όταν την έβαλα κάηκα ζωντανή, δεν έβλεπα απο κανένα μάτι και ευτυχώς, πάνω στην ατυχία μου, αν και Κυριακή καλοκαίρι, είχα την τύχη να πετύχω ιδιώτη οφθαλμίατρο, ο οποίος αν και βρισκόταν, καλή του ώρα, σε παραλία της πόλης 40 λεπτά μακριά και απολάμβανε με την οικογένεια του το μπάνιο του, όταν άκουσε την περιγραφή της κατάστασης μου ήρθε στην κυριολεξία πετώντας στο ιατρείο του σε 20 λεπτά και μου γλίτωσε το μάτι που μου είχαν ΚΑΨΕΙ με τις άκυρες αλοιφές τους και που αν καθυστερούσα άλλα 10 λεπτά, το κάψιμο θα έμπαινε στην ίριδα και θα το έχανα. Όταν το κοίταξε στον φακό μου είπε... ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΔΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ!

Κάποιον καιρό αργότερα θα μου κατέστρεφαν το στομάχι στον αέρα, όταν ένα πρωί και παραλείποντας το πρωινό μου, ήπια καφέ δυνατό χωρίς γάλα και με έπιασε νεύρωση στομάχου... νευραλγία δηλαδή.
Πήγα στο σφαγείο λοιπόν και φεύγοντας μου βγάλανε τη διάγνωση ότι ΜΑΛΛΟΝ έχω έλκος και μου δώσανε ένα μπουκαλάκι με χάπια τα οποία έπρεπε να παίρνω 3 την ημέρα.
Έχοντας όμως στο μυαλό μου τα προηγούμενα περιστατικά, πονηρεύτηκα και την επομένη πήγα σε ιδιώτη, ο οποίος χωρίς καν να με εξετάσει και αφού πρασίνισε ο άνθρωπος μου είπε... ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ ΕΛΚΟΣ ΤΟΥ ΔΩΔΕΚΑΔΑΚΤΥΛΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΜΑΧ 2 ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, ΑΝ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ 2 ΕΣΥ, ΘΑ ΣΟΥ ΤΙΝΑΖΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ!

Ένα ακόμα περιστατικό ήταν όταν μου διέγνωσαν ΤΡΥΠΑ στην ΚΑΡΔΙΑ στα 27 μου και μάλιστα μου το ανακοίνωσε νοσοκόμα στην ψύχρα.
Ήταν ένα βράδυ των εορτών των Χριστουγέννων, μόλις τελείωνε η πρώτη μέρα της περιόδου μου και επιτέλους με είχαν πιάσει τα παυσίπονα και με είχε πάρει ο ύπνος. Είχα ταλαιπωρηθεί από τον πόνο πολύ εκείνη τη μέρα θυμάμαι. Σηκώθηκα το βράδυ να ουρήσω και για να μην μου φύγει ο ύπνος και ξεβολευφτώ, μαζί με το φόβο ότι θα με ξαναπιάσει ο πόνος, σηκώθηκα απότομα από τον ύπνο, έτρεξα στην τουαλέτα, ξανασηκώθηκα και τρέχοντας πήγα στην κουζίνα για νερό και στο γυρισμό γονάτισα. Ένιωσα μια βραδυκαρδία, άκουγα τους χτύπους της καρδιάς μου σε όλο μου το σώμα σαν να είχα μέσα μου μεγάφωνο, μέχρι που σταμάτησε για λίγο «θεωρητικά προφανώς» να χτυπά και εκεί είδα μια μαυρίλα και γονάτισα και έτσι κατέληξα στο Σφαγείο, όπου η διάγνωση ήταν φύσημα στην καρδιά. Μέχρι να πάω όμως, είχα ήδη συνέλθει. Για να μην πω ότι η νοσηλεύτρια δεν ήξερε να βάλει σε λειτουργία τον καρδιογράφο και φώναζε... μα γιατί αυτό δεν δείχνει κάτι, δείχνει μηδέν και ήταν τότε η στιγμή που γύρισα και της είπα «Καλέεε, μπας και πέθανα και δεν το ξέρω???».
Την επόμενη φυσικά, πήγα σε ιδιώτη για ακόμη μια φορά... «Να τους πεις ότι έχουν τρύπα στον εγκέφαλο...» μου είπε! Απλά, είχα «ξυπνήσει» απότομα τον ήδη ταλαιπωρημένο οργανισμό μου και κλάταρε, αλλά και να μην πήγαινα στο νοσοκομείο θα επανερχόμουν... δεν είχα τίποτα απολύτως!

Και άλλα πόσα έχω να σας διηγηθώ, δικά μου και μη, απλά ατυχήματα και μακάβρια γεγονότα, ευτράπελα του γνωστού Σφαγείου της πόλης μου!
Ενός νοσηλευτικού ιδρύματος που ξεκίνησε πριν 20 έτη ως ένα εκπληκτικό Νοσοκομείο, κόσμημα της πόλης, τεραστίων διαστάσεων κτήριο, σε ίσως μια από τις ιδανικότερες περιοχές για να στεγάσουν τέτοια ιδρύματα, με ψυχιατρική πτέρυγα, ειδικά διαμορφωμένη για αυτό το σκοπό και η οποία φυσικά δεν λειτούργησε ποτέ, παρά σάπισε σφραγισμένη από την κλεισούρα και την υγρασία και παραμένει έτσι μέχρι και σήμερα και όλο αυτό κατέληξε σε ένα Σφαγείο Λαϊκής με προσωπικό... άιντε να μην το συνεχίσω άλλο...

Ράνια, απορώ πραγματικά πως σκέφτηκες να επιλέξεις αυτό για τη γέννα σου, μου κάνει εντύπωση που δεν ήξερες τα πεπραγμένα του ιδρύματος.
Αλεξανδρούπολη κούκλα μου, που είναι και Πανεπιστημιακό ή σε ιδιωτικό στην Καβάλα μάτια μου, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να σου παραδωθεί το μωρό σώο και αβλαβές!

Άλλωστε και από όσο έμαθα, όλα πλέον τα περιστατικά στην Αλεξανδρούπολή τα στέλνουν και εγώ το έχω δηλώσει στους γονείς μου... Αν ου μη γένοιτο πάθω τίποτα όσο είμαι στην πόλη, κατευθείαν Αλεξανδρούπολη και χωρίς πολλά πολλά...!

Κοπέλα μου, μην το σκέφτεσαι καθόλου... στην πλειοψηφία τους τα άτομα που εργάζονται στο Σφαγείο, έχουν πάρει πτυχίο σε 3 χρόνια και το έχουν καταθέσει μαζί με διαβατήριο.. αν με πιάνεις Wink

Αυτά τα απλά και ενημερωτικά, γιατί είδα πολλές κυρίες να ξαφνιάζονται με το μαιευτήριο του νοσοκομείου... εδώ δεν ξέρουν να διαγνώσουν μια απλή νεύρωση σε ενήλικα, θα ξέρουν να φέρουν στον κόσμο ένα παιδί????




χασαπιδες εντελως μετα απο ολα αυτα αν παει εκει η κοπελα τι να πω που δεν πιστευω .βεβαια ζουμε στην ελλαδα κανονικα επρεπε να ειχε κλεισει


κορίτσια να το ξέρουμε αν πάμε Ξάνθη για διακοπές μακριά απο το νοσοκομείο...... Εμένα τα λεγόμενα απο το Νενάκι με έπεισαν

aggelina25

aggelina25
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
sto geniko kratiko nikaias sto tmhma gia prowra morakia noseileytike h mikrh mou prein 2 xronia gia 10 meres thelw na pw oti htan pentakafarw h giatrh htan apsogh den mou zhteisan oute ena 1 otan rwteise o andras mou an theloun kati tou eipan oxi aplos an mpwrposame na pame rouxalakia an mpwrousame eixe paidakia pou ta eixan parateish h goneis ayta

NeNaKi_Gr


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βανια έγραψε:κορίτσια να το ξέρουμε αν πάμε Ξάνθη για διακοπές μακριά απο το νοσοκομείο...... Εμένα τα λεγόμενα απο το Νενάκι με έπεισαν

...Και θα το επιβεβαιώσω! Μα κρι ά!

Όσοι Γιατροί με Γ κεφαλαίο έχουν απομείνει σε δαύτο το οίκημα είναι ήρωες ή απλά μόνιμοι κάτοικοι της πόλης που δεν μπορούν να φύγουν και ανέχονται την κατάσταση λίγο ακόμα μέχρι να βγουν στην σύνταξη.
Οι νέοι και πολλά υποσχόμενοι γιατροί, το νέο επιστημονικό αίμα, έχει εγκαταλείψει προ πολλού το νοσοκομείο, ακριβώς γιατί δεν ανέχονται την κοροϊδία της επιστήμης τους. Ήταν θέμα χρόνου. Σπάνια δε, θα βρεις νέο αίμα γιατρών να κινείται στους διαδρόμους, προσωρινά όμως, λόγω ανάγκης να παραμένουν για να κάνουν το αγροτικό τους. Αλλά και αυτοί μετράνε μέρες, γιατί δεν αντέχουν άλλο τον εξευτελισμό!
Δεν υπήρξα ποτέ ρατσίστρια, μα δεν μπορεί κάποιος να μου έρχεται από τη Ρωσία για παράδειγμα, όπου με 3 χρόνια σπουδές παίρνει πτυχίο γιατρού και να προσλαμβάνεται αμέσως και πολλές φορές σε ανώτερη θέση από κάποιο παιδί... Ιταλό, Έλληνα, Ισπανό, δεν έχει σημασία, που όμως για να αποκτήσει το ίδιο πτυχίο χρειάστηκε 10 χρόνια τουλάχιστον και συνεχίζει και για άλλα τόσα μέχρι να αποκτήσει ειδικότητα και να μπορεί να εργάζεται κανονικά, επειδή ο εκ Ρωσίας δεν έχει πρόβλημα και κάνει τουμπεκί με την πολιτική του νοσοκομείου να χρησιμοποιεί πανάρχαια μηχανήματα και ακόμα πιο παμπάλαιες μεθόδους που κρίνονται πλέον και επικύνδινες για τον ασθενή, είτε λόγω της κακής διαχείρισης αυτού που του ηγείται, είτε λόγω απορρόφησης των χρημάτων από τον 'μαύρο κουμπαρά’, χρημάτων που προορίζονταν για την αγορά σύγχρονων μηχανημάτων και κάνει την πάπια σε αντίθεση με τους δεύτερους γιατρούς που δεν ανέχονται την κατάσταση και μιλάνε!

Είχαμε σπουδαίους γιατρούς κάποτε, αλλά... έφυγαν τρέχοντας, τους έδιωξαν με τον τρόπο τους και συνεχίζουν να κάνουν το ίδιο και σε όσους τυγχάνει να περνούνε που και που από τα ενδότερα του.

Λυπάμαι πολύ που αναγκάζομαι να λεω τέτοια πράματα για κάτι που αφορά την πόλη μου, αλλά δε νομίζω να βρεθεί ένας Ξανθιώτης που θα μου πει ότι υπερβάλλω ή λεω ψέματα, ακόμα και γιατρός! Είμαι δε πεπεισμένη ότι, δεν υπάρχει ούτε ένας συμπολίτης μου που να μην έχει να διηγηθεί έστω μια άσχημη ιστορία από εκεί... πολλές φορές τρέμει το φυλλοκάρδι μου που οι γονείς μου είναι αναγκασμένοι να καταλήξουν εκεί.
Το καλύτερο θα ήταν όντως να κλείσει, αν και από ότι έχω μάθει, υπολειτουργεί πλέον!

Τι να πω.... λυπάμαι για άλλη μια φορά... οι γιατροί μας περιμένουν στην ουρά να διοριστούνε και γίνονται περιπτεράδες και καφετζήδες (ναι ναι έχω γνωρίσει έναν εδώ στην Αθήνα) ή στην καλύτερη φεύγουν στο εξωτερικό και τις θέσεις τους πιάνουν οι άσχετοι χασάπηδες επειδή έχουν ένα πτυχίο που γράφει ‘Ιατρική’ με το όνομα τους να ακολουθεί απο κάτω και επειδή συμφέρουν, γιατί δεν ‘λένε’ και δεν ‘ζητούν’ πολλά!

Δε θα πώ άλλα, θα το κλείσω εδώ, γιατί ήδη σας έχω παρασύρει και έχω βγάλει το θέμα αλλού.
Νομίζω πως όλες καταλάβατε το που το πήγα, προσπάθησα να είμαι όσο πιο διακριτική γίνεται για πρόσωπα και καταστάσεις και απο κει και πέρα...

...Ακολουθήστε την ορθή διαπίστωση της Βάνιας.... Ελάτε στην πόλη μου, είναι πανέμορφη και οι κάτοικοι της πραγματικά καλοί και φιλόξενοι ανθρώποι, όμως για νοσοκομείο, αχρείαστο να είναι, τσεκάρετε στο χάρτη που βρίσκεται αυτό της Αλεξανδρούπολης για σιγουριά Wink Sad

Ράνια μου, με το καλό... καλή σου λευτεριά που λένε... Εύχομαι αυτή τη φορά να σου μείνει και πάλι αξέχαστος ο τοκετός, αλλά απο την όμορφη έκβαση του, να είναι διπλά επιτυχημένος ως χρωστούμενα απο την προηγούμενη φορά...
Θα βρεις καλή μου την άκρη... μην αγχώνεσαι... ψάξ' το και όλα θα πάνε καλά... Αλεξανδρούπολη και Καβάλα... έχεις επιλογές και μια Εγνατία να κάνει την απόσταση να φαίνεται στιγμή... μην στεναχωριέσαι, όλα θα πάνε καλά! Very Happy

kata


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
βανια έγραψε:Το σημαντικό είναι να μιλάμε .Να μην κρατάμε το στόμα μας κλειστό εμείς χαλάμε το σύστημα -προχτές στο χειρουργείο του κουμπαρου μου μας ζήτησαν 300 ευρω και τους ξεφώνισα .

Συμφωνώ απόλυτα! Και μπράβο για το ξεφώνισμα! Τους χρειάζεται.

don N

don N
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΤΡΑΓΙΚΟ ΤΟ ΟΛΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ. ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑ ΕΓΩ.
ΑΛΛΑ ΜΗ ΠΤΟΕΙΣΑΙ . ΜΑΚΑΡΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΝΑ ΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΝΩΔΥΝΟ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ΤΟΚΕΤΟ. ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΧΡΩΣΤΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΛΔ..
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ ΜΗ ΠΑΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ

ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ, ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΕΚΕΙ!

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τραγικο ολο αυτο που περασες,φυγε μακρυα ελα αλεξανδρουπολη εχω να σου συστησω και γιατρο και μαια αν θες να γεννησεις εδω!!!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

ninaki.

ninaki.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
RANIAASIKIDOY έγραψε:ΠΕΡΣΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ..ΧΑΧΑ..ΕΙΧΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΤΟΙΟ ΤΕΛΟΣ.ΗΘΕΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΛΗΝΙΚΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ,ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΠΕΙΡΙΑ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΣΤΗΡΙΞΕ ΣΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.(ΞΑΝΘΗΣ)ΤΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ!!! ΠΗΡΑ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΚΑΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ. ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΞΥΠΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ ΜΟΥΣΚΕΥΤΙΚΑ.ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΚΑΙ ΕΔΩ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ.ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΖΩΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΜΕ ΜΠΕΝΟΒΓΑΙΝΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΑΘΗΤΕΥΟΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΕΒΑΖΑΝ ΟΛΟΙ ΧΕΡΙ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΠΟΝΟΥΣΕ ΠΟΛΥ.ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΜΕ ΤΟΣΟ ΒΙΑΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑΡΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΒΑΖΑΝ.Ε ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΝΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΔΙΩΞΑΝ.ΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ.Ε ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΡΑΔΥ ΞΑΠΛΩΣΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΠΟΝΟΥΣΑ.ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 7 ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΛΕΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΑΜΕ ΠΟΝΑΩ. ΠΗΓΑΜΕ ΠΑΛΙ ΞΑΝΑ Η ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΤΙΠΟΤΑ!ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ΚΤΛ.ΞΑΝΑ ΚΛΑΜΑ ΕΓΩ ΣΠΙΤΙ.Ε ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΡΩΙ,ΜΕΣΗΜΕΡΙ,ΒΡΑΔΥ,ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΠΑΝΕ ΕΛΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΕΙΧΑ ΕΙΔΗ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ!3 ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΟΥΣ -ΠΟΝΟΥΣ ΔΕΝ ΕΦΑΓΑ ΔΕΝ ΗΠΙΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΣΕ ΚΑΡΕΚΛΑ.ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΟΜΟΥΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!Ε ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 10 ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΠΡΗΞΕΙ.ΜΕ ΒΑΛΑΝΕ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΤΙΟ ΠΕΡΑ ΠΕΡΑ ΜΕ ΞΑΠΛΩΣΑΝ ΜΟΥ ΒΑΛΑΝ ΤΗ ΚΟΡΔΕΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΕΚΕΙ.ΗΤΑΝ ΔΥΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΡΙΕΣ ΠΗΓΑΝ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΝ ΕΚΛΑΙΓΑ ΦΩΝΑΖΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΕΣ ΟΥΤΕ ΝΕΡΟ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΟΥΝ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΚΟΥΔΟΥΝΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΡΗΜΙΑ!!!ΖΟΡΙΣΤΗΚΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΑΝ ΚΑΙ ΕΙΔΑΝ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΛΕΕΙ Η ΜΙΑ ΕΓΩ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΚΙΟΛΑΣ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΣΗΚΩΝΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ!Ε ΕΚΕΙ ΕΜΕΙΝΑ.ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΝΙΣΗ ΗΡΘΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΣΑ!ΕΒΑΛΕ Η ΜΙΑ ΤΟ ΓΑΝΤΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ ΑΛΛΟ ΜΑΤΙ ΔΕΝ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΕ ΞΕΓΕΝΝΗΣΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΜΕ ΖΟΡΙΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΦΗΣΕ.ΧΩΡΙΣ ΓΙΑΤΡΟ ΧΩΡΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΚΑΤΑ ΤΗΣ 8 ΗΡΘΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΠΑΘΕ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΗ ΗΜΟΥΝ.ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΑΝ ΜΕ ΒΕΝΤΟΥΖΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΚΟΝΤΕΨΑΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΣΟΥΜΕ!ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΕ ΡΑΨΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΖΗΜΙΑ!!ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕΤΑ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΛΕΙΝΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΝ ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΩΡΑ ΛΕΕΙ... ΑΥΤΑ ΑΞΕΧΑΣΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ.ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΥΤΑ ΓΙΑ ΚΛΙΝΙΚΗ....

Rania εχω βγει απο τα ρουχα μου!!! Σας ταλαιπωρησαν παρα πολυ μανα και γιο1 Μονη σου στο σπιτι αν γεννουσες λιγοτερη ταλαιπωρια θα περναγες!!! Ψαξε για γιατρο και μαιευτηριο αλλου! Κατα αναγκη βρες συγγενεις απο Αθηνα ή Θεσσαλονικη και πηγαινε να μεινεις οταν πλησιαζουν οι μερες, για να πας σε ενα νοσοκομειο που θα σας φροντισουν! Ελεος δηλαδη με την αχρηστια μερικων! Ευτυχως που δεν παθατε τιποτα! Ειλικρινα αν ειχα δικο μου σπιτι θα σου ελεγα να ερθεις σε εμενα στην Αθηνα αλλα μενουμε με τους γονεις μου... Μανουλες πρεπει να βοηθησουμε αυτη τη μανουλα να μην παθει τιποτα το δευτερο παιδακι της γιατι το πρωτο ηταν τυχερο μεσα στην ατυχια...

don N

don N
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΝΙΝΑΚΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΟΛΑ!

kater samos


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
POSO SE KATALABENW PAROMIA PERIPTOSH EIMOUN KAI EGW ALLA STO NOSOKOMEIO THS SAMOU.KAI EGW PIRA MERES APOTON DEKATO KAI O GIOS MOU DEN EI8ELE NA BGEI OTAN TELIKA TO APOFASISE BGIKE ME BENTOYZA KAI DISTIXOS TOU EIXAN SPASEI THN KLEIDA STON OMO TOU. EMENA TO ASTERAKI MOU GWNNI8IKE 4,5 KILA KAI 55 PONTOUS OGIATROS BARE8IKE NA RABEI 27 RAMMATA.OSO GIA TIS NOSOKOMES MONO POU DEN MAS EDIRAN POU TO MWRO KAI EGW YPOFERAME APO TOUS PONOS

kater samos


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
KSEXASA NA SAS PW OTI EGW GENNISA STO XEIROURGEIO GIATI ME PIGENAN GIA KESARIKH AFOU O ADRAS THS ZWH MOU DEN TOY ARESE NA BGEI EKSW ALLA TELIKA TO APOFASISE Very Happy sunny

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις