Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tsipita!! έγραψε:[
Από παιχνίδια τα αγαπημένα μου ήταν τα πιγκουινάκια (αυτά που ανέβαιναν από μία σκάλα και μετά τσουλούσαν κάτω!), οι γλυκοπατάτες και ο φωτεινούλης και φυσικά playmobil!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Είχα και εγώ πιγκουινάκια και φωτηνούλη!!!και σίγουρα θα πάρω και στον μπεμπάκο μου φωτεινούλη!!!!

tattooed_snowhite

tattooed_snowhite
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναιιιι ναι τα πιγκουινακια! πωπωωω ρε κοριτσια τι ωραια παιχνιδακια!
εγω ειχα και ενα αλλο στρογγυλο με ψαρακια που ανοιγοκλειναν το στομα και τα ψαρευες!

φωτεινουλη θα ηθελα και γω οπωσδηποτε Carrie! απ τα πιο ομορφα και αγαπημενα κουκλακια !!! ΤΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ - Σελίδα 2 328109

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Φωτεινουλης ειναι ο αγκαλιτσας-μελισσακι που το αγκαλιαζες και αναβε η μουρη του! Πολυ ωραιο! κυκλοφορει ακομα???

Επίσης, Ροζ πάνθηρας!!!
https://www.youtube.com/watch?v=OB4LZ3qbzwc&feature=related

και ο μυρμηγκοφάγος!!!
https://www.youtube.com/watch?v=x0OkiFHv2io

Μικρή ηθελα να πάρουμε ένα μυρμηγκοφάγο σαν κατοικίδιο... tongue tongue

tattooed_snowhite

tattooed_snowhite
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χαχαχαχ Νενακι! κατοικιδιο το μερμυγκοφαγο ε? πωπω που το θυμηθηκες? χιχιχ
ο φωτεινουλης ξερω οτι υπαρχει σε μια νεα εκδοση, αλλα απ το ιντερνετ πλεον ολα μπορεις να τα βρεις! πιστευω θα κανω ανω κατω τον κυβερνοχωρο να βρω ενα τετοιο ιδιο με τοτε! ΤΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ - Σελίδα 2 654316
διαβαζοντας και τα δικα σας ποστ εδω μεσα.. πωπω γεμιζει η καρδια μου αναμνησεις!!! τις πιο ομορφες!
τελικα μαρεσει πολυ εδω! γυριζει ο χρονος πισω

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Φωτεινουλης ειναι ο αγκαλιτσας-μελισσακι που το αγκαλιαζες και αναβε η μουρη του! Πολυ ωραιο! κυκλοφορει ακομα???
Νενα υπάρχει!εχει εξελιχθει βεβαια! το εχω στην κορη μου- βγαζει και μουσικουλα! Very Happy

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θέλω και γω φωτεινούλη!!!Αλλά που να βρούμε τους αυθεντικούς φωτεινούληδες???Που..?

http://elgrecoandlyratoys.interfree.it/fotinoulis/fotinoulis.html

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ- carrie δικιο εχεις- αυτοι ειναι οι φωτεινουληδες!!! εγω καταλαβα τον αγκαλίτσα μελισσακι!!
πωπω...ανατριχιασα μολις τους ειδα...και εγω θελω!! I love you I love you

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω επιμενω στον αγκαλιτσα-μελισσακι, αυτα για καποιο λόγο ρε σεις δεν τα θυμαμαι...
Πάντως, η El-Greco και η Lyra παλια εβγαζαν παιχνίδια, και ηταν και ελληνικά.. Τωρα, δε λεω, έχει και καλα παιχνίδια, πχ η playschool και η Fischer-price αλλα μου φαίνεται "κάπως" τι ότι είναι όλα εισαγόμενα...
και για ενα συγκινητικο ταξίδι στο παρελθόν, ιδου:
http://elgrecoandlyratoys.interfree.it
Έχω ΚΑΙ λαχανοπαιδο, και με πιστοποιητικο υιοθεσίας (δεν πιανει για να περάσω ως τρίτεκνη???)
Το "Ζαβολακι" το είχε καμια σας??? ψαχνω και δεν μπορώ να βρω φωτογραφίες...

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εκτός από κινούμενα υπήρχαν και εκπομπές για παιδιά: το Ουράνιο Τόξο (όχι όπως είναι σήμερα, αλλά την παλιά 'υπερπαραγωγή') με τον Φόντα Λαδοπρακόπουλου τον μετεωρολόγο. Πόσες ώρες εκπομπή κάθε απόγευμα και στο ενδιάμεσο κινούμενα.

Παιδικό αλλά όχι κινούμενα σχέδια αγαπημένο είναι επίσης η "Πίπη η Φακιδομύτη". Σόρρυ που δε βάζω λινκ αλλά είμαι στη δουλειά και δεν έχω ήχο, επομένως ...δε ρισκάρω.

Παιχνίδια: μία λατρεμένη και μοναδική: Bibibo (την έχω ακόμα μαζί με την βαλίτσα και την κατεβάζω που και που και την παίζει η κόρη μου)

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αμαααν και τα Pin & Pon..Θυμάμαι είχα γινει 14 χρονων γαιδάρα και μαζευα λεφτα να παρω τετοια! ουτε ενα για ενθυμιο δεν μου κρατησε η μαμα μου ρε γμτ...ολα τα πεταξανε..ακαρδοι γονεις! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
http://elgrecoandlyratoys.interfree.it/pin_pon/pin_pon.html

tattooed_snowhite

tattooed_snowhite
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
DEST το ουρανιο τοξο το εβαζε μεχρι προτεινος η τηλεοραση! αν θυμαμαι καλα περυσι το ειχα πατυχει παντως! εγω θυμαμαι και το ART ATTACK ΕΚΠΟΜΠΗ ΜΕ ΧΕΙΡΟΤΕΧΝΙΕΣ φοβερη!!!

κουκιδα μολις τωρα αυτα κοιταζα! τα πινπον! πωπω κοριτσια ποσα χρονια πισω, ποσες ωραιες αναμνησεις!

υγ: και η Πιπι φακιδομιτη μαρεσε τρελλα το εργο ομως! το ειχα δει απειρες φορες.

μπραβο Dest και κοριτσια! βλεπω εχουμε θυμηθει πολλα ΤΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ - Σελίδα 2 215994

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αχ κοριτσακια τι μου θυμησατε τωρα την χαιντι την καντι τα εβλεπα αννελιπως .και τα παιχνιδια κουτσο λαστιχο τι ωραια που ηταν .τωρα τα παιδια μας εγκλωβισμενα μεσα στα σπιτια .εμεις παιξαμε και χαρηκαμε εξω .αυτα δυστυχως πρεπει να ειμαστε συνεχεια απο πισω

tattooed_snowhite

tattooed_snowhite
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεια σου Αννουλα! αυτο ακριβως ! εμεις χαρηκαμε το παιχνιδι εξω στη φυση! ομαδικα παιχνιδια, τρεξιμο κυνηγητο λαστιχο κουτσο! τα ποδια μας εχουν ακομα τα σημαδια του παιχνιδιου!
εμενα αυτο που με τρομαζει στο σημερα ειναι ο υπολογιστης και το ιντερνετ!
τα παιδακια κλεινονται μεσα και ειναι τραγικο! ΤΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ - Σελίδα 2 534787

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
tattooed_snowhite έγραψε:Γεια σου Αννουλα! αυτο ακριβως ! εμεις χαρηκαμε το παιχνιδι εξω στη φυση! ομαδικα παιχνιδια, τρεξιμο κυνηγητο λαστιχο κουτσο! τα ποδια μας εχουν ακομα τα σημαδια του παιχνιδιου!
εμενα αυτο που με τρομαζει στο σημερα ειναι ο υπολογιστης και το ιντερνετ!
τα παιδακια κλεινονται μεσα και ειναι τραγικο! ΤΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ - Σελίδα 2 534787


ναι σωτηρια μου εχεις απολυτο δικιο .και ο υπαλογιστης ειναι ενα θεμα .αλλα αν το παιδι δεν εχει διεξοδους καπου κολλαει .ειμαστε ομως εμεις εδω να το καθοδηγησουμε οσο μπορουμε απο τις κακοτοπιες που εχει .γιαυτο και εγω σωτηρια μου οταν μεγαλωσει λιγο θα το βαλω καπου που του αρεσει αθλητισμο μουσικη που του αρεσει ετσι να χει επιλογες να ξεδινει ειναι πολυ σημαντικο

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
tattooed_snowhite έγραψε:ναιιιι ναι τα πιγκουινακια! πωπωωω ρε κοριτσια τι ωραια παιχνιδακια!
εγω ειχα και ενα αλλο στρογγυλο με ψαρακια που ανοιγοκλειναν το στομα και τα ψαρευες!

φωτεινουλη θα ηθελα και γω οπωσδηποτε Carrie! απ τα πιο ομορφα και αγαπημενα κουκλακια !!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Τα πιγκουινάκια τα είχα δει πέρσυ στο jumbo και δεν αντιστάθηκα!!! Το πήρα για τα παιδάκια μου αλλά τα σκατούλια το διαλύσανε... Sad (εγώ τα παιχνίδια μου τα πρόσεχα σαν κόρη οφθαλμού ενώ οι γιοι μου ό,τι πιάσουνε στα χέρια τους δεν επιζεί..!! Rolling Eyes ).
Απ' τα παιχνίδια "της αυλής" θυμάμαι στα διαλείμματα που παίζαμε κουτσό και τα καλοκαίρια παίζαμε έξω τα μήλα, αγαλματάκια ακούνητα και αμίλητα και φυσικά λάστιχο!!!
Ωραίες εποχές...

NeNaKi_Gr


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θυμάμαι πάρα πολλές παιδικές σειρές, απο τις οποίες φρόντισα πριν κάτι χρόνια τα μαζέψω όσες περισσότερες γίνεται, ακριβώς για να τις δουν και τα δικά μου παιδιά, πολλές απο αυτές και με την παλιά καλή μεταγλώττιση... ας είναι καλά το internet.

Ενδεικτικά να σας πω...
"The Storyteller"(απίστευτα παραμύθια!), "Ο Θησαυρός της Βάγιας", "Ο Κήπος με τα αγάλματα", "Κάπου Κάπως Κάποτε", "Γιαπωνέζικα Παραμύθια", "Μικρό μου πόνυ" (συνήθως κυκλοφορούσε στην ίδια κασέτα με τους Φωτηνούλιδες), "Τα 6 Αρκουδάκια", "Fraggle Rock", "Του κουτιού τα παραμύθια", "Τάο-Τάο", "Σούπερ γιαγιά", "Φρου Φρού", "Ο Νταρντανιάν και οι τρεις σωματοφύλακες", "Οδυσσέας του διαστήματος", "Καρουζέλ" (το οποίο θυμάμαι το είχε καθημερινές μεσημέρι... Μόλις γύριζα απο το σχολείο και τρώγαμε, καπάκι ξεκινούσε το Καρουζέλ, διπλό επεισόδιο και μετά το Μικρό σπίτι στο λιβάδι, επίσης διπλό, στην ΕΡΤ2. Τα Τέλεια μεσημέρια!).

Και φυσικά... "Ο Καθηγητής Poopsnagle" που ακόμα θυμάμαι να τραγουδήσω τους τίτλους του...



Μέχρι και τα intros τους είχα μαζέψει κάποτε... αμα βρω το cd, θα σας βάλω κανένα Wink
Επίσης, πολλές ψυχαγωγικές εκπομπές και παιδικά παιχνίδια που έδειχνε τότε η ΕΡΤ, προ ιδιωτικής τηλεόρασης, γιατί μετά βγήκαν και άλλα. Ενδεικτικά αναφέρω...
Παιχνίδια χωρίς Σύνορα, Comfuzio (α ρε Παραρά...), Με το άλφα με το βήτα με το νι και με το σίγμα (το τραγουδάκι αυτής της εκπομπής είναι δυσεύρετο, μα κάπου το έχω αποθηκευμένο στο αρχείο μου, θα το βρώ και θα το βάλω για να 'κλάψουμε' παρέα Razz), Ταξίδι στα άσπρα και μαύρα τετράγωνα κλπ.

Επίσης, μπαίνω συχνά στο site του παραμυθά για τον διαβάσω και να κάνω συζήτηση μαζί του και πριν λίγα μόνο χρόνια, πέτυχα τον κ. Χρήστο σε μια τράπεζα στην Ιπποκράτους, εκείνον απο την Σαρανταποδαρούσα και θυμάμαι του συστήθηκα, ετών 30 τότε και του είπα... "Σας έβλεπα όταν ήμουν στα 5 μου... να΄ στε καλά για τις όμορφες αναμνήσεις...".
Συγκινήθηκε νομίζω... ε δεν είναι και λίφο να ξέρεις ότι 'μεγάλωσες' τόσα παιδιά... Αυτός και ο Παραμυθάς... οι τηλεοπτικοί Μπαμπάδες μας! Smile

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Τώρα, όσο αφορά τα παιχνίδια της γειτονιάς...
Το τζαμί το είπε κανείς? Τι διασκεδαστικό παιχνίδι... και ενήλικας μπορείς να το παίξεις άνετα για χαβαλέ.
Το Super Μπίνγκο, κάτι μεταξύ Τζαμί και ψείρες.
Την Μακριά Γαϊδούρα ή αλλιώς Τσανταλίνα Μανταλίνα, όπως την λέγαμε εμείς στα Βόρια, ολντ ταιμ κλάσσικ παιχνίδι.

Επίσης, εμείς στην γειτονιά μου, πολλά καλοκαιρινά βράδια στρώναμε χάμω απο τον στύλο της ΔΕΗ μια μεγάλη κουρελού και παίζαμε επιτραπέζια... Rummikab, Μυστήρια στο Πεκίνο, Σκορ 4 ή τα πιο παιδικά... ιπποποταμάκια, Μάντεψε ποιος, ο μικρός χειρούργος κλπ κλπ

Θυμάται καμιά βρε παιδιά, τον Κλούβιο και την Σουβλίτσα?
Ήταν ένα κουκλοθέατρο στην τηλεόραση που ξεκίνησε κάπου στις αρχές του '70, εγώ το πρόλαβα και μάλιστα οι χαρακτήρες του, ήταν και οι πρώτες κούκλες τις ζωής μου, πάνινες, απλές και αξέχαστες.
Ήταν δύο αδέρφια που ζούσαν κάτω απο την επίβλεψη του καλού τους θείου Μπαρμπα Μητούση, αν θυμάμαι καλά.
Ο Κλούβιος ήταν ήσυχο, άκακο και αγαθό ανίψι της υπόθεσης και η Σουβλίτσα το 'πονηρό' και σκανδαλιάρικο που συνήθως τα φόρτωνε όλα στον αδερφό της.
Δεν θυμάμαι πολλά, αλλά αυτό που θυμάμαι έντονα είναι ότι, καθόμουν στο μακρύ διάδρομο του σπιτιού της γιαγιάς μου, κάτω στο χαλί και έπαιζα με τους χαρακτήρες μου.

Καθίστε μήπως βρω κάτι στο youtube...

...Δεν βρήκα βίντεο, αλλά βρήκα φωτογραφία!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αχ τι θυμήθηκα!
Συγκινήθηκα, πως πέρασαν έτσι τα χρόνια... σαν μια ανάσα!

Όποια θέλει να δεί μερικά ακόμα πράγματα εκείνης της εποχής, ας κοιτάξει το αντίστοιχο άλμπουμ μου στο facebook. Έχω βάλει μερικά Very Happy

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.29459013549.36757.589578549

Και επιφυλάσσομαι να σας περάσω με την πρώτη ευκαιρία κάποια... ντοκουμέντα που θυμάμαι ότι κάπου έχω μαζεμένα Wink Very Happy

Αφιερωμένο Sad Συγκινήθηκα...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την NeNaKi_Gr στις Τρι Ιουλ 12, 2011 12:43 am, 1 φορά

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
NeNaKi_Gr έγραψε:Θυμάμαι πάρα πολλές παιδικές σειρές, απο τις οποίες φρόντισα πριν κάτι χρόνια τα μαζέψω όσες περισσότερες γίνεται, ακριβώς για να τις δουν και τα δικά μου παιδιά, πολλές απο αυτές και με την παλιά καλή μεταγλώττιση... ας είναι καλά το internet.

Ενδεικτικά να σας πω...
"The Storyteller"(απίστευτα παραμύθια!), "Ο Θησαυρός της Βάγιας", "Ο Κήπος με τα αγάλματα", "Κάπου Κάπως Κάποτε", "Γιαπωνέζικα Παραμύθια", "Μικρό μου πόνυ" (συνήθως κυκλοφορούσε στην ίδια κασέτα με τους Φωτηνούλιδες), "Gummy Bear", "Fraggle Rock", "Του κουτιού τα παραμύθια", "Τάο-Τάο", "Σούπερ γιαγιά", "Φρου Φρού", "Ο Νταρντανιάν και οι τρεις σωματοφύλακες", "Οδυσσέας του διαστήματος", "Καρουζέλ" (το οποίο θυμάμαι το είχε καθημερινές μεσημέρι... Μόλις γύριζα απο το σχολείο και τρώγαμε, καπάκι ξεκινούσε το Καρουζέλ, διπλό επεισόδιο και μετά το Μικρό σπίτι στο λιβάδι, επίσης διπλό, στην ΕΡΤ2. Τα Τέλεια μεσημέρια!).

Και φυσικά... "Ο Καθηγητής Poopsnagle" που ακόμα θυμάμαι να τραγουδήσω τους τίτλους του...



Μέχρι και τα intros τους είχα μαζέψει κάποτε... αμα βρω το cd, θα σας βάλω κανένα Wink
Επίσης, πολλές ψυχαγωγικές εκπομπές και παιδικά παιχνίδια που έδειχνε τότε η ΕΡΤ, προ ιδιωτικής τηλεόρασης, γιατί μετά βγήκαν και άλλα. Ενδεικτικά αναφέρω...
Παιχνίδια χωρίς Σύνορα, Comfuzio (α ρε Παραρά...), Με το άλφα με το βήτα με το νι και με το σίγμα (το τραγουδάκι αυτής της εκπομπής είναι δυσεύρετο, μα κάπου το έχω αποθηκευμένο στο αρχείο μου, θα το βρώ και θα το βάλω για να 'κλάψουμε' παρέα Razz), Ταξίδι στα άσπρα και μαύρα τετράγωνα κλπ.

Επίσης, μπαίνω συχνά στο site του παραμυθά για τον διαβάσω και να κάνω συζήτηση μαζί του και πριν λίγα μόνο χρόνια, πέτυχα τον κ. Χρήστο σε μια τράπεζα στην Ιπποκράτους, εκείνον απο την Σαρανταποδαρούσα και θυμάμαι του συστήθηκα, ετών 30 τότε και του είπα... "Σας έβλεπα όταν ήμουν στα 5 μου... να΄ στε καλά για τις όμορφες αναμνήσεις...", δάκρυσε ο καημένος Smile

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Τώρα, όσο αφορά τα παιχνίδια της γειτονιάς...
Το τζαμί το είπε κανείς? Τι διασκεδαστικό παιχνίδι... και ενήλικας μπορείς να το παίξεις άνετα για χαβαλέ.
Το Super Μπίνγκο, κάτι μεταξύ Τζαμί και ψείρες.
Την Μακριά Γαϊδούρα ή αλλιώς Τσανταλίνα Μανταλίνα, όπως την λέγαμε εμείς στα Βόρια, ολντ ταιμ κλάσσικ παιχνίδι.

Επίσης, εμείς στην γειτονιά μου, πολλά καλοκαιρινά βράδια στρώναμε χάμω απο τον στύλο της ΔΕΗ μια μεγάλη κουρελού και παίζαμε επιτραπέζια... Rummikab, Μυστήρια στο Πεκίνο, Σκορ 4 ή τα πιο παιδικά... ιπποποταμάκια, Μάντεψε ποιος, ο μικρός χειρούργος κλπ κλπ

Θυμάται καμιά βρε παιδιά, τον Κλούβιο και την Σουβλίτσα?
Ήταν ένα κουκλοθέατρο στην τηλεόραση που ξεκίνησε κάπου στις αρχές του '70, εγώ το πρόλαβα και μάλιστα οι χαρακτήρες του, ήταν και οι πρώτες κούκλες τις ζωής μου, πάνινες, απλές και αξέχαστες.
Ήταν δύο αδέρφια που ζούσαν κάτω απο την επίβλεψη του καλού τους θείου Μπαρμπα Μητούση, αν θυμάμαι καλά.
Ο Κλούβιος ήταν ήσυχο, άκακο και αγαθό ανίψι της υπόθεσης και η Σουβλίτσα το 'πονηρό' και σκανδαλιάρικο που συνήθως τα φόρτωνε όλα στον αδερφό της.
Δεν θυμάμαι πολλά, αλλά αυτό που θυμάμαι έντονα είναι ότι, καθόμουν στο μακρύ διάδρομο του σπιτιού της γιαγιάς μου, κάτω στο χαλί και έπαιζα με τους χαρακτήρες μου.

Καθίστε μήπως βρω κάτι στο youtube...

...Δεν βρήκα βίντεο, αλλά βρήκα φωτογραφία!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αχ τι θυμήθηκα!
Συγκινήθηκα, πως πέρασαν έτσι τα χρόνια... σαν μια ανάσα!

Όποια θέλει να δεί μερικά ακόμα πράγματα εκείνης της εποχής, ας κοιτάξει το αντίστοιχο άλμπουμ μου στο facebook. Έχω βάλει μερικά Very Happy

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.29459013549.36757.589578549

Και επιφυλάσσομαι να σας περάσω με την πρώτη ευκαιρία κάποια... ντοκουμέντα που θυμάμαι ότι κάπου έχω μαζεμένα Wink Very Happy

Αφιερωμένο Sad Συγκινήθηκα...






αρε νενακι τι μας θυμασαι τα νιατα φευγουν και πισω δεν ξαναγυρναν τι ωραια χρονια και τι ομορφα προγραμματα

NeNaKi_Gr


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αnna1975 έγραψε:αρε νενακι τι μας θυμασαι τα νιατα φευγουν και πισω δεν ξαναγυρναν τι ωραια χρονια και τι ομορφα προγραμματα

Άστα να πάνε Άννα μου, αλλά... οι αναμνήσεις είναι ευχάριστες, μνήμες νοσταλγίας, σου αφήνουν μια γλυκόξινη γεύση και αυτό είναι καλό.
Δόξα τον Θεό, ζήσαμε ως παιδιά και με το παραπάνω και ακόμα και τα λιγοστά ηλεκτρονικά παιχνίδια που είχαμε, τα game boy και τα λοιπά, τα παίρναμε παραμάσχαλα και βγαίναμε έξω, δεν κλεινόμασταν στα 4 ντουβάρια.


Άλλά και πάλι δεν μπορείς να κατηγορήσεις τα σημερινά παιδιά... άλλες εποχές εκείνες... τα κλειδιά ήταν ξεχασμένα επάνω στην πόρτα και τα παραθύρια 24 ώρες το 24ωρο διάπλατα ανοιχτά... 7 χρονών σκατουλάκια και βγαίναμε το πρωί και μαζευόμασταν τα μεσάνυχτα και οι γονείς μας δεν αναρωτιόνταν ούτε στιγμή που ήμασταν... άλλο το τότε και άλλο το σήμερα... κακά τα ψέματα!

Γι’ αυτό λοιπόν, με τα όποια εφόδια μας δίνονται σήμερα ως γονείς, όσο καλύτερα μπορούμε, ας προσφέρουμε στα παιδιά μας μια εξίσου όμορφη παιδική ηλικία, για να έχουν κι εκείνα όμορφες αναμνήσεις από το παρελθόν τους, και όλα θα πάνε καλά... Very Happy

Ά ρε Snow τι μας έκανες.... αχχχχχχ! I love you I love you I love you

tattooed_snowhite

tattooed_snowhite
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα κοριτσια μου!
αχ τι σας εκανα γλυκοπικρη η γευση της νοσταλγιας ε?
βλεπω ξεσκονησαμε για τα καλα την χρονομηχανη του μυαλου μας!
βλεπω τα ποστ σας και τα χαιρομαι
Νενακι θυμηθηκες τον κλουβιο και τη σουβλιτσα ε? εχω βαλει λινκ με ιστοριουλα παραπανω.. απιστευτα ετσι?
τελικα το χρονοντουλαπο μας ειναι γεματο!!!
παμε να βγαλουμε κ αλλα προς τα εξω!
δεκτα και παλια τραγουδακια βιβλια παιχνιδια κλπ!
θυμαστε το ανθολογιο του δημοτικου? το αλφαβηταρι? λολα να ενα μηλο?

Χθες μου τα εκανε δωρο ο αντρας μου για το νινι μας και συγκινηθηκα τοσο πολυ! το γραφω και ανατριχιαζω! I love you

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οκ, δεν είναι παιδικό, αλλά θυμάστε τον Μαγκάιβερ???

Το ξέρατε ότι το όνομά του ήταν Angus McGyver??
Επισης, εννοείται ότι ημουν ερωτευμένη με τον τύπο. Ίσως να με επηρέασε να ασχοληθώ και με τις θετικές επιστήμες.. Τι σου κάνει η τηλεόραση τελικά...

Το "Κόκκινοι γίγαντες, άσπροι νάνοι" το θυμάστε??
Η μάνα μου μου ειπε ότι όταν ημουν μικρη (2-3 ετων) είχε ένα παιδικό που λεγοταν "το πράσινο δάσος" (in the green forest) και μου άρεσε τόσο πολύ που μόλις έπεφταν οι τίτλοι τέλους έβαζα τα κλάματα Razz Εγω δεν το θυμάμαι όμως το παιδικό...

ΤΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ - Σελίδα 2 893968

tattooed_snowhite

tattooed_snowhite
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νενα καλημερα! εννοειτε πως ολα τα κοριτσουδια ειχαμε ερωτευθει τον ξανθο Σκαδιναβο ''μαστορα'' χαχαχαχαχα
ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΘΕΣ με τον αντρα μου βλεπαμε Μαγκαιβερ! ΤΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ - Σελίδα 2 215994
τοτε ηταν στη μοδα πολυ και το CATCH θυμαστε? hulk hogan, νεκροθαυτης , δυδιμοι, εκεινος με το φιδι! και αλλα πολλα τετοια τεμαχια χαχαχα

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επίσης, ο "Νταρτακάν και οι 3 σωματοφύλακες"

Ειδικα ο σκύλος που έκανε τον καρδινάλιο Ρισελιέ μου έχει μείνει ως εικόνα!!!

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!








κοριτσια η ντενεκεδουπολη την θυμαστε τι ομορφα .ναι σωτηρια τι γλυκεια ειναι η αναμνηση και τι γλυκεια κινηση του αντρα σου πολυ ομορφο

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι ενα ακομα ποτ-πουρι που ξετρυπωσα...
Το Ντεγκρασι το θυμαστε?
Και τα μυστηρια του χρυσου πιθηκου?

Ντενεκεδουπολη και Μορμολη εχω τους δισκους, απο τα αγαπημενα μου!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νιλς Χολγκελσον, Χάιντι, Κάντυ Κάντυ?????????? τι είναι αυτά?
έχω να δηλώσω οτι δεν τα ξέρω γιατί είμαι πολύ μικρή΄!!!!!!!!!
εγώ μεγάλωσα με Μπομπ Σφουγγαράκη και Φραουλίτσα!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις