Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
392 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 392 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε!
Ηπιατε ποτέ από ένα πλαστικό μπουκάλι και είδατε ένα τριγωνικό… σύμβολο στον πάτο με έναν αριθμό μέσα;
Ξέρετε τι αντιπροσωπεύει ο αριθμός;
Υποθέσατε ότι είναι για την ανακύκλωση;

Λοιπόν κάνετε λάθος!!!


Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΑΣ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΗ ΧΗΜΙΚΗ ΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ…
1) Πολυαιθυλένιο terephalate (PET)
2) Πολυαιθυλένιο υψηλής πυκνότητας (HDPE)

3) Πολυβινυλικό χλωρίδιο Unplasticised (UPVC) ή πλαστικοποιημένο πολυβινυλικό χλωρίδιο (PPVC)

4) Πολυαιθυλενίου χαμηλής πυκνότητας (LDPE)

5) Πολυπροπυλένιο (PP)
6) Πολυστυρόλιο (CP) ή εκτάσιμο πολυστυρόλιο (EPS)

7) Άλλο, συμπεριλαμβανομένου νάυλον και ακρυλικού
Αυτό που δεν σας λένε είναι ότι πολλά από τα χρησιμοποιούμενα πλαστικά είναι τοξικά και οι χημικές ουσίες που χρησιμοποιούνται για να δημιουργήσουν ένα πλαστικό μπορούν να περάσουν από το πλαστικό και στο τρόφιμο/ποτό.
Σκεφτείτε το, πόσες φορές έχετε ή ένας φίλος σας είπε «δεν συμπαθώ αυτό, έχει γεύση σαν πλαστικό μπουκάλι…»

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΥΕΣΤΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ.
Τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ είναι τα Νο: 3, 6, και 7!!!

Κορίτσια δημοσίευσα αυτό το άρθρο το οποιο βρήκα στο facebook. Θέλω τις γνώμες σας.
1) Βάζω το φαγητό της μικρής σε τάπερ και μόλις χτες διαπίστωσα ότι μέσα έχουν τον αριθμό 5 τα περισσότερα.
2) Το νεράκι που πίνουμε είναι εμφιαλωμένο και όλα τα μπουκάλια έχουν νουμεράκι μέσα!!! Τι να κάνω?? Στεναχωριέμαι αλλά της δίνω από αυτό.
3) Και όλα καλά ως εδώ λέω τα "ταπερ" και τα "εμφιαλωμένα μπουκάλια" δεν ανήκουν σε κάποια εταιρεία με παιδικά προιόντα. Και τελικά έπαθα πλάκα μόλις είδα σε ένα πλαστικό μπιμπερό της ΝUK τον αριθμό 7 που είναι χειρότερος από όλους. Πήγα να πιο νερό από το μπουκάλι της μικρής μια μέρα και μύριζε το νερό σας λέω όντως και τώρα χρησιμοποιώ γυάλινα μπιμπερό. !!!! Φοβερό ε ?? Sad

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Angie_77 έγραψε:Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε!
Ηπιατε ποτέ από ένα πλαστικό μπουκάλι και είδατε ένα τριγωνικό… σύμβολο στον πάτο με έναν αριθμό μέσα;
Ξέρετε τι αντιπροσωπεύει ο αριθμός;
Υποθέσατε ότι είναι για την ανακύκλωση;

Λοιπόν κάνετε λάθος!!!


Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΑΣ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΗ ΧΗΜΙΚΗ ΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ…
1) Πολυαιθυλένιο terephalate (PET)
2) Πολυαιθυλένιο υψηλής πυκνότητας (HDPE)

3) Πολυβινυλικό χλωρίδιο Unplasticised (UPVC) ή πλαστικοποιημένο πολυβινυλικό χλωρίδιο (PPVC)

4) Πολυαιθυλενίου χαμηλής πυκνότητας (LDPE)

5) Πολυπροπυλένιο (PP)
6) Πολυστυρόλιο (CP) ή εκτάσιμο πολυστυρόλιο (EPS)

7) Άλλο, συμπεριλαμβανομένου νάυλον και ακρυλικού
Αυτό που δεν σας λένε είναι ότι πολλά από τα χρησιμοποιούμενα πλαστικά είναι τοξικά και οι χημικές ουσίες που χρησιμοποιούνται για να δημιουργήσουν ένα πλαστικό μπορούν να περάσουν από το πλαστικό και στο τρόφιμο/ποτό.
Σκεφτείτε το, πόσες φορές έχετε ή ένας φίλος σας είπε «δεν συμπαθώ αυτό, έχει γεύση σαν πλαστικό μπουκάλι…»

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΥΕΣΤΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ.
Τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ είναι τα Νο: 3, 6, και 7!!!

Κορίτσια δημοσίευσα αυτό το άρθρο το οποιο βρήκα στο facebook. Θέλω τις γνώμες σας.
1) Βάζω το φαγητό της μικρής σε τάπερ και μόλις χτες διαπίστωσα ότι μέσα έχουν τον αριθμό 5 τα περισσότερα.
2) Το νεράκι που πίνουμε είναι εμφιαλωμένο και όλα τα μπουκάλια έχουν νουμεράκι μέσα!!! Τι να κάνω?? Στεναχωριέμαι αλλά της δίνω από αυτό.
3) Και όλα καλά ως εδώ λέω τα "ταπερ" και τα "εμφιαλωμένα μπουκάλια" δεν ανήκουν σε κάποια εταιρεία με παιδικά προιόντα. Και τελικά έπαθα πλάκα μόλις είδα σε ένα πλαστικό μπιμπερό της ΝUK τον αριθμό 7 που είναι χειρότερος από όλους. Πήγα να πιο νερό από το μπουκάλι της μικρής μια μέρα και μύριζε το νερό σας λέω όντως και τώρα χρησιμοποιώ γυάλινα μπιμπερό. !!!! Φοβερό ε ?? Sad
ax k egw apo plastiko pinw k apo taper trww tha ta apofygw k tha agorasw gyalinoooooooooooooo...egw exw akousei k gia zesto fagito sto taper to plastiko dn kanei giati exei mia ousia to taper pou dn kanei...ox ox ox dn kseroume tpt telika..na se rwtisw gt an exei 5 i 7 ti rolo paizoun ta noumera



Έχει επεξεργασθεί από τον/την marinaki <3 <3 στις Σαβ Ιουλ 16, 2011 2:30 pm, 1 φορά

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marinaki <3 <3 έγραψε:
Angie_77 έγραψε:Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε!
Ηπιατε ποτέ από ένα πλαστικό μπουκάλι και είδατε ένα τριγωνικό… σύμβολο στον πάτο με έναν αριθμό μέσα;
Ξέρετε τι αντιπροσωπεύει ο αριθμός;
Υποθέσατε ότι είναι για την ανακύκλωση;

Λοιπόν κάνετε λάθος!!!


Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΑΣ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΗ ΧΗΜΙΚΗ ΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ…
1) Πολυαιθυλένιο terephalate (PET)
2) Πολυαιθυλένιο υψηλής πυκνότητας (HDPE)

3) Πολυβινυλικό χλωρίδιο Unplasticised (UPVC) ή πλαστικοποιημένο πολυβινυλικό χλωρίδιο (PPVC)

4) Πολυαιθυλενίου χαμηλής πυκνότητας (LDPE)

5) Πολυπροπυλένιο (PP)
6) Πολυστυρόλιο (CP) ή εκτάσιμο πολυστυρόλιο (EPS)

7) Άλλο, συμπεριλαμβανομένου νάυλον και ακρυλικού
Αυτό που δεν σας λένε είναι ότι πολλά από τα χρησιμοποιούμενα πλαστικά είναι τοξικά και οι χημικές ουσίες που χρησιμοποιούνται για να δημιουργήσουν ένα πλαστικό μπορούν να περάσουν από το πλαστικό και στο τρόφιμο/ποτό.
Σκεφτείτε το, πόσες φορές έχετε ή ένας φίλος σας είπε «δεν συμπαθώ αυτό, έχει γεύση σαν πλαστικό μπουκάλι…»

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΥΕΣΤΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ.
Τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ είναι τα Νο: 3, 6, και 7!!!

Κορίτσια δημοσίευσα αυτό το άρθρο το οποιο βρήκα στο facebook. Θέλω τις γνώμες σας.
1) Βάζω το φαγητό της μικρής σε τάπερ και μόλις χτες διαπίστωσα ότι μέσα έχουν τον αριθμό 5 τα περισσότερα.
2) Το νεράκι που πίνουμε είναι εμφιαλωμένο και όλα τα μπουκάλια έχουν νουμεράκι μέσα!!! Τι να κάνω?? Στεναχωριέμαι αλλά της δίνω από αυτό.
3) Και όλα καλά ως εδώ λέω τα "ταπερ" και τα "εμφιαλωμένα μπουκάλια" δεν ανήκουν σε κάποια εταιρεία με παιδικά προιόντα. Και τελικά έπαθα πλάκα μόλις είδα σε ένα πλαστικό μπιμπερό της ΝUK τον αριθμό 7 που είναι χειρότερος από όλους. Πήγα να πιο νερό από το μπουκάλι της μικρής μια μέρα και μύριζε το νερό σας λέω όντως και τώρα χρησιμοποιώ γυάλινα μπιμπερό. !!!! Φοβερό ε ?? Sad
ax k egw apo plastiko pinw k apo taper trww tha ta apofygw k tha agorasw gyalinoooooooooooooo...egw exw akousei k gia zesto fagito sto taper to plastiko dn kanei giati exei mia ousia to taper pou dn kanei...ox ox ox dn kseroume tpt telika..na se rwtisw gt an exei 5 i 7 ti rolo paizoun ta noumera gt to mpoukalaki exei to 1 me to nero

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τωρα πηγα να τσεκαρω τα πλαστικα Dr.Brown- και δεν εχει τριγωνο με σηματακι απο κατω. δεν θα έπρεπε?
ενω τα πλαστικα δοχειάκια Avent για το μητρικό γάλα γραφουν (5).. Rolling Eyes

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρινάκι δεν ξέρω ποια ακριβώς διαφορά έχουν τα νούμερα !!!! Το έγραψα όπως το βρήκα το άρθρο. Από ό,τι καταλαβαίνω αναφέρονται στο υλικό που είναι φτιαγμένα αλλά δεν ξέρω κι εγώ τι ακριβώς σημαίνουν. Όσον αφορά το καυτό φαγητό και τα πλαστικά δοχεία (πιατάκια μωρού και τάπερ,κλπ) ρώτησα την παιδίατρο και μου απαγόρευσε να βάζω το φαγητό σε αυτά όταν καίει. Μάλλον επειδή από την θερμοκρασία βγαίνει το υλικό τους μέσα στο φαγητάκι του μωρού!! Προφανώς αυτό είναι το BPA που λένε όλοι ότι δεν κάνει !!!!

Κουκίδα κανονικά δεν πρέπει να έχουν τριγωνάκι τα πλαστικά μπιμπερό και δοχειάκια....Απορώ γιατί είναι εταιρίες που έχουν να κάνουν με μωράκια και παιδάκια. Τι να πώ?? Έλεος !!!!!!!!!!!!

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γι'αυτο να ζητατε παντα μπιμπερο και δοχεια χωρις bpa!!!

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω χρισημοποιω μονο γυαλινα απο αυτα που ειχα και στην μεγαλη μου! θα κοιταξω ομς τα ταπερακια και τα υπολοιπα!!!!

κουγκακι


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
πω πω βρε κοριτσια δεν ξερουμε τελικα πως να προστατεψουμε τα παιδια μας!!! τα μπιμπερο απο τα mothercare που εχω εχουν κ αυτα το τριγωνακι και μεσα γραφει pc υποθετω οτι και αυτο δεν ειναι καλο, παλι ενα πλαστικο μπιμπερο που εχω παρει απο τα jumbo του 1 ευρω δεν εχει καθολου τριγωνακι, δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο ή ακομα χειροτερο!!!!!!!!

http://[url=http://www.etickr.com]

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλά να σου πω τώρα ότι από την στιγμή που το διάβασα έχω πάθει μια εμμονή με όλα τα πλαστικά που υπάρχουν μέσα στο σπίτι??


Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 911307

katerina27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια εχετα δικιο αλλα ψυχραιμια μην τρελαθουμε κιολας!!!! ολα εχουν μια λογικη χρηση υποτιθεται κ μεσα σε αυτη τη χρηση εισαι καλυμενος! πχ τα μπουκαλι ατων εμφιαλωμενων νερων που εγω πινω μονο εμφιαλωμενο γτ εχω ενα προβλημα με το νεφρο μου κ ετσι εμαθα κ την μπεμπα!επειδη το εψαξα καλ με γιατρους κτλ οι οδηγιες ειναι σαφης! οχι στην υψηλη θερμοκρασι ακ οχι στην χαμηλη θερμοκρασια( π.χ βαζουμε νερο στο αμαξι, η βαζουμε νερο στον καταψυκτη με το πλαστικο μπουκαλι) κ ολα μιας χρησης!!πινουμε εταμε κ τελος!! οσον αφορα τα φαγητοδοχεια ειναι εγγεκριμενα απο τον εοφ κ την π.ο.υ υποτιθεται αλλα καλο ειναι να τηρουνται κι εκει τα βασικα οπως ποτε δεν βαζυμε καυτα τροφιμα κ κλεινουμε τα παλαστικα!! κ ποτε σε οποιαδηποτε πλαστικα βρουμε! πρεπει να ειναι με το σηματακι του πηρουνιου κ ποτηριου απο κατω. οπως κ ναχει καλυτερα οπου μπορουμε να αποφυγουμε τουλαχιστον στην αποθυκευση να βαζουμε γυαλινα

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμάς το εκπαιδευτικό ποτηράκι μας έγραφε πως είναι BPA free (της NUK) και παρόλα αυτά γράφει ένα 7 από κάτω... Shocked

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
katerina27 έγραψε:κοριτσια εχετα δικιο αλλα ψυχραιμια μην τρελαθουμε κιολας!!!! ολα εχουν μια λογικη χρηση υποτιθεται κ μεσα σε αυτη τη χρηση εισαι καλυμενος! πχ τα μπουκαλι ατων εμφιαλωμενων νερων που εγω πινω μονο εμφιαλωμενο γτ εχω ενα προβλημα με το νεφρο μου κ ετσι εμαθα κ την μπεμπα!επειδη το εψαξα καλ με γιατρους κτλ οι οδηγιες ειναι σαφης! οχι στην υψηλη θερμοκρασι ακ οχι στην χαμηλη θερμοκρασια( π.χ βαζουμε νερο στο αμαξι, η βαζουμε νερο στον καταψυκτη με το πλαστικο μπουκαλι) κ ολα μιας χρησης!!πινουμε εταμε κ τελος!! οσον αφορα τα φαγητοδοχεια ειναι εγγεκριμενα απο τον εοφ κ την π.ο.υ υποτιθεται αλλα καλο ειναι να τηρουνται κι εκει τα βασικα οπως ποτε δεν βαζυμε καυτα τροφιμα κ κλεινουμε τα παλαστικα!! κ ποτε σε οποιαδηποτε πλαστικα βρουμε! πρεπει να ειναι με το σηματακι του πηρουνιου κ ποτηριου απο κατω. οπως κ ναχει καλυτερα οπου μπορουμε να αποφυγουμε τουλαχιστον στην αποθυκευση να βαζουμε γυαλινα

Κατερίνα μου συμφωνώ σε όσα λες, δε λέω, αλλά όταν αγοράζουμε εμφιαλωμένο νερό από το μάρκετ έστω, ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουρες για το πόση ώρα έχουν εκτεθεί στον ήλιο τα πλαστικά μπουκάλια πριν τα αγοράσουμε!!!! Αυτό με το σηματάκι "πηρούνι και ποτήρι" δεν το ήξερα. Άλλωστε όσο ζεις μαθαίνεις!!!!
Πάντως ένα έχω να πω. Μας έχουνε τρελάνει στα "μη". Αυτό δεν κάνει να το φας, εκείνο δεν κάνει να το πιεις, το άλλο δεν κάνει για το σώμα, κλπ...Εφόσον και ο αέρας που αναπνέουμε είναι μολυσμένος, τι να σου κάνουν όλα τα άλλα όσο και αν προσέξεις!!!

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
crazymommy έγραψε:Εμάς το εκπαιδευτικό ποτηράκι μας έγραφε πως είναι BPA free (της NUK) και παρόλα αυτά γράφει ένα 7 από κάτω... Shocked

Αλίκη μου σήμερα αγόρασα εκπαιδευτικό ποτηράκι της avent και τώρα μόλις πήγα και το κοίταξα. Δεν έχει νουμεράκι από κάτω ευτυχώς!!! Πάντως με το πλαστικό μπιμπερό της Nuk έπαθα πλάκα. Και υποτίθεται ότι είναι και από τις καλές εταιρίες!!! Σου λέω πηγα να πιω απο το μπιμπερό της μικρής και μου ήρθε αηδία από την πλαστικίλα!!!! Και είχε και σηματάκι και με ποτήρι και με πιρούνι!!!! Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε: affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid


Συμφωνώ και επαυξάνω!!!
Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787
Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 966307 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 966307 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 966307 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 966307
Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad



crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Angie_77 έγραψε:
crazymommy έγραψε:Εμάς το εκπαιδευτικό ποτηράκι μας έγραφε πως είναι BPA free (της NUK) και παρόλα αυτά γράφει ένα 7 από κάτω... Shocked

Αλίκη μου σήμερα αγόρασα εκπαιδευτικό ποτηράκι της avent και τώρα μόλις πήγα και το κοίταξα. Δεν έχει νουμεράκι από κάτω ευτυχώς!!! Πάντως με το πλαστικό μπιμπερό της Nuk έπαθα πλάκα. Και υποτίθεται ότι είναι και από τις καλές εταιρίες!!! Σου λέω πηγα να πιω απο το μπιμπερό της μικρής και μου ήρθε αηδία από την πλαστικίλα!!!! Και είχε και σηματάκι και με ποτήρι και με πιρούνι!!!! Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787
Ναι, αυτό λέω κι εγώ... Υποτίθεται πως η NUK είναι από τις τοπ εταιρίες Rolling Eyes Βέβαια, το 7 σημαίνει "άλλο". Αυτό το "άλλο" είναι σώνει και καλά κακό; Ή απλά μας ανησυχεί το ότι δεν ξέρουμε τι "άλλο" είναι αυτό; Αυτά τα μπουκάλια δεν υποτίθεται πως τηρούν τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές; Τι να πω...! Πάντως σε γυάλινο εγώ δεν δίνω στη μικρή γιατί θα είναι εγγυημένο το ατύχημα. Ίσως δοκιμάσω κι άλλες μάρκες, αν και προβληματίζομαι τι στο καλό είναι αυτό το "άλλο"...

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
crazymommy έγραψε:
Angie_77 έγραψε:
crazymommy έγραψε:Εμάς το εκπαιδευτικό ποτηράκι μας έγραφε πως είναι BPA free (της NUK) και παρόλα αυτά γράφει ένα 7 από κάτω... Shocked

Αλίκη μου σήμερα αγόρασα εκπαιδευτικό ποτηράκι της avent και τώρα μόλις πήγα και το κοίταξα. Δεν έχει νουμεράκι από κάτω ευτυχώς!!! Πάντως με το πλαστικό μπιμπερό της Nuk έπαθα πλάκα. Και υποτίθεται ότι είναι και από τις καλές εταιρίες!!! Σου λέω πηγα να πιω απο το μπιμπερό της μικρής και μου ήρθε αηδία από την πλαστικίλα!!!! Και είχε και σηματάκι και με ποτήρι και με πιρούνι!!!! Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787
Ναι, αυτό λέω κι εγώ... Υποτίθεται πως η NUK είναι από τις τοπ εταιρίες Rolling Eyes Βέβαια, το 7 σημαίνει "άλλο". Αυτό το "άλλο" είναι σώνει και καλά κακό; Ή απλά μας ανησυχεί το ότι δεν ξέρουμε τι "άλλο" είναι αυτό; Αυτά τα μπουκάλια δεν υποτίθεται πως τηρούν τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές; Τι να πω...! Πάντως σε γυάλινο εγώ δεν δίνω στη μικρή γιατί θα είναι εγγυημένο το ατύχημα. Ίσως δοκιμάσω κι άλλες μάρκες, αν και προβληματίζομαι τι στο καλό είναι αυτό το "άλλο"...

Απ'ό,τι λέει το άρθρο, αυτό το "άλλο" περιλαμβάνει νάυλον και ακρυλικό και παρακάτω αναφέρει ότι τα χειρότερα είναι το 3 το 6 κα το 7 !!!!! Τώρα τι ακριβώς είναι το 7 δεν αναφέρει !!!!! scratch
Εμένα δεν πιάνει από μόνη της το μπιμπερό γι'άυτό έχω γυάλινο ακόμα. Σήμερα που πήρα το εκπαιδευτικό, ήπιε κάμποσο με την βοήθεια μου βέβαια. Θα δω και αύριο πως θα τα πάει. Μέχρι να αποθηλάσουμε (πράγμα ακατόρθωτο μου φαίνεται) πιστεύω να μην χρειαζόμαστε μπιμπερό για να πίνουμε το γαλατάκι μας το ξένο
.

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Angie_77 έγραψε:
crazymommy έγραψε:
Angie_77 έγραψε:
crazymommy έγραψε:Εμάς το εκπαιδευτικό ποτηράκι μας έγραφε πως είναι BPA free (της NUK) και παρόλα αυτά γράφει ένα 7 από κάτω... Shocked

Αλίκη μου σήμερα αγόρασα εκπαιδευτικό ποτηράκι της avent και τώρα μόλις πήγα και το κοίταξα. Δεν έχει νουμεράκι από κάτω ευτυχώς!!! Πάντως με το πλαστικό μπιμπερό της Nuk έπαθα πλάκα. Και υποτίθεται ότι είναι και από τις καλές εταιρίες!!! Σου λέω πηγα να πιω απο το μπιμπερό της μικρής και μου ήρθε αηδία από την πλαστικίλα!!!! Και είχε και σηματάκι και με ποτήρι και με πιρούνι!!!! Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787
Ναι, αυτό λέω κι εγώ... Υποτίθεται πως η NUK είναι από τις τοπ εταιρίες Rolling Eyes Βέβαια, το 7 σημαίνει "άλλο". Αυτό το "άλλο" είναι σώνει και καλά κακό; Ή απλά μας ανησυχεί το ότι δεν ξέρουμε τι "άλλο" είναι αυτό; Αυτά τα μπουκάλια δεν υποτίθεται πως τηρούν τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές; Τι να πω...! Πάντως σε γυάλινο εγώ δεν δίνω στη μικρή γιατί θα είναι εγγυημένο το ατύχημα. Ίσως δοκιμάσω κι άλλες μάρκες, αν και προβληματίζομαι τι στο καλό είναι αυτό το "άλλο"...

Απ'ό,τι λέει το άρθρο, αυτό το "άλλο" περιλαμβάνει νάυλον και ακρυλικό και παρακάτω αναφέρει ότι τα χειρότερα είναι το 3 το 6 κα το 7 !!!!! Τώρα τι ακριβώς είναι το 7 δεν αναφέρει !!!!! scratch
Εμένα δεν πιάνει από μόνη της το μπιμπερό γι'άυτό έχω γυάλινο ακόμα. Σήμερα που πήρα το εκπαιδευτικό, ήπιε κάμποσο με την βοήθεια μου βέβαια. Θα δω και αύριο πως θα τα πάει. Μέχρι να αποθηλάσουμε (πράγμα ακατόρθωτο μου φαίνεται) πιστεύω να μην χρειαζόμαστε μπιμπερό για να πίνουμε το γαλατάκι μας το ξένο
.

Χαχα, εγώ με τη μπουμπουλίνα που έμπλεξα μάλλον το εύκολο θα είναι να αποθηλάσω! Shocked Εμείς -βέβαια!- θέλουμε να κρατάμε μόνες μας το ποτηράκι. Φυσικά επιτρέπουμε και στη μαμά να κρατάει που και που το ποτηράκι για να μας βοηθήσει, αλλά είπαμε, μόνες μας! Και μπιμπερό δεν πήραμε ποτέ βασικά...
Τώρα, σε ο,τι αφορά αυτό το 7, ρωτάω γιατί έτσι όπως είναι διατυπωμένο δεν είναι σαφές. Δηλαδή, εγώ καταλαβαίνω ότι 7=άλλο (το οποίο άλλο κάποιες φορές μπορεί να περιλαμβάνει νάυλον και ακρυλικό, αλλά όχι πάντα). Και ότι χαρακτηρίζει αυτό το 7 ως επικίνδυνο επειδή ακριβώς είναι ασαφές το περιεχόμενο. Βασικά, για να ξέρουμε αν υπάρχει βάσιμος λόγος ανησυχίας, ξέρουμε την πηγή απ' όπου το δημοσίευσες; Είναι αξιόπιστη; Γιατί καταλαβαίνεις, πολλές φορές κυκλοφορούν διάφορα σε email και blogs τα οποία δεν είναι πάντα απολύτως ρεαλιστικά... Καλό θα ήταν να ξέρουμε από που προήλθε αυτή η αναφορά...

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
crazymommy έγραψε:
Angie_77 έγραψε:
crazymommy έγραψε:
Angie_77 έγραψε:
crazymommy έγραψε:Εμάς το εκπαιδευτικό ποτηράκι μας έγραφε πως είναι BPA free (της NUK) και παρόλα αυτά γράφει ένα 7 από κάτω... Shocked

Αλίκη μου σήμερα αγόρασα εκπαιδευτικό ποτηράκι της avent και τώρα μόλις πήγα και το κοίταξα. Δεν έχει νουμεράκι από κάτω ευτυχώς!!! Πάντως με το πλαστικό μπιμπερό της Nuk έπαθα πλάκα. Και υποτίθεται ότι είναι και από τις καλές εταιρίες!!! Σου λέω πηγα να πιω απο το μπιμπερό της μικρής και μου ήρθε αηδία από την πλαστικίλα!!!! Και είχε και σηματάκι και με ποτήρι και με πιρούνι!!!! Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787 Δεν θα ξαναπιείτε ποτέ από πλαστικά μπουκάλια μόλις το διαβάσετε! 534787
Ναι, αυτό λέω κι εγώ... Υποτίθεται πως η NUK είναι από τις τοπ εταιρίες Rolling Eyes Βέβαια, το 7 σημαίνει "άλλο". Αυτό το "άλλο" είναι σώνει και καλά κακό; Ή απλά μας ανησυχεί το ότι δεν ξέρουμε τι "άλλο" είναι αυτό; Αυτά τα μπουκάλια δεν υποτίθεται πως τηρούν τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές; Τι να πω...! Πάντως σε γυάλινο εγώ δεν δίνω στη μικρή γιατί θα είναι εγγυημένο το ατύχημα. Ίσως δοκιμάσω κι άλλες μάρκες, αν και προβληματίζομαι τι στο καλό είναι αυτό το "άλλο"...

Απ'ό,τι λέει το άρθρο, αυτό το "άλλο" περιλαμβάνει νάυλον και ακρυλικό και παρακάτω αναφέρει ότι τα χειρότερα είναι το 3 το 6 κα το 7 !!!!! Τώρα τι ακριβώς είναι το 7 δεν αναφέρει !!!!! scratch
Εμένα δεν πιάνει από μόνη της το μπιμπερό γι'άυτό έχω γυάλινο ακόμα. Σήμερα που πήρα το εκπαιδευτικό, ήπιε κάμποσο με την βοήθεια μου βέβαια. Θα δω και αύριο πως θα τα πάει. Μέχρι να αποθηλάσουμε (πράγμα ακατόρθωτο μου φαίνεται) πιστεύω να μην χρειαζόμαστε μπιμπερό για να πίνουμε το γαλατάκι μας το ξένο
.

Χαχα, εγώ με τη μπουμπουλίνα που έμπλεξα μάλλον το εύκολο θα είναι να αποθηλάσω! Shocked Εμείς -βέβαια!- θέλουμε να κρατάμε μόνες μας το ποτηράκι. Φυσικά επιτρέπουμε και στη μαμά να κρατάει που και που το ποτηράκι για να μας βοηθήσει, αλλά είπαμε, μόνες μας! Και μπιμπερό δεν πήραμε ποτέ βασικά...
Τώρα, σε ο,τι αφορά αυτό το 7, ρωτάω γιατί έτσι όπως είναι διατυπωμένο δεν είναι σαφές. Δηλαδή, εγώ καταλαβαίνω ότι 7=άλλο (το οποίο άλλο κάποιες φορές μπορεί να περιλαμβάνει νάυλον και ακρυλικό, αλλά όχι πάντα). Και ότι χαρακτηρίζει αυτό το 7 ως επικίνδυνο επειδή ακριβώς είναι ασαφές το περιεχόμενο. Βασικά, για να ξέρουμε αν υπάρχει βάσιμος λόγος ανησυχίας, ξέρουμε την πηγή απ' όπου το δημοσίευσες; Είναι αξιόπιστη; Γιατί καταλαβαίνεις, πολλές φορές κυκλοφορούν διάφορα σε email και blogs τα οποία δεν είναι πάντα απολύτως ρεαλιστικά... Καλό θα ήταν να ξέρουμε από που προήλθε αυτή η αναφορά...

Όσον αφορά τον αποθηλασμό θα περάσουμε δύσκολα!! Εδώ και λίγες μέρες δεν τρώει καθόλου στέρεες!!! Όχι ότι πριν έτρωγε δηλ, αλλά κουτσά στραβά γύρω στα 100 γραμμαριάκια τα τρώγαμε απο τις κρέμες και τα φαγητά μας. Όμως τώρα το κακό έχει παραγίνει. Όλη μέρα έχει γκρίνια και είναι κολλημένη στο στήθος μου!!!! Ώρε τι έχω να τραβήξω.
Λοιπόν το site είναι αυτό παρακάτω. Δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο βέβαια αλλά πιστεύω πως είναι. Για δες κι εσύ!!

http://www.moro-blog.gr/?p=3807

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το αγαπημένο μου θέμα.
Κάποτε έπεσε ένα παρόμοιο (και χειρότερο) άρθρο στα χέρια μου και από τότε έχω κηρύξει πόλεμο στα πλαστικά.
Ενώ στην κόρη μου χρησιμοποιούσα πλαστικά μπιμπερό τα κόψαμε και πλέον δεν τρώνε τα παιδιά μου ούτε καν σε πλαστικά πιάτα. Φυσικά όπως είπε μια μαμά πιο πάνω ας μη γινόμαστε και υπερβολικές. Όλοι αυτοί οι κίνδυνοι προκύπτουν από την κακή και την υπερβολική χρήση των πλαστικών.
Όσον αφορά τα ατυχήματα από τα γυάλινα μπιμπερό πρέπει να πω ότι τόσα χρόνια που έπινε ο γιος μου από γυάλινο μπιμπερό (και μόνος του κιόλας) δεν έσπασε κανένα. Όσα σπάσανε, σπάσανε από μένα.
Την εμπότιση του πλαστικού στο φαγητό την κατάλαβα μόνη μου. Στη δουλειά έπαιρνα μαζί μου φαγητό που το έβαζα σε πλαστικά τάπερ. Το χειμώνα για να ζεσταθεί το άφηνα πάνω στο καλοριφέρ. Το φαγητό άλλαζε γεύση και έτσι άλλαξα και τα τάπερ στο σπίτι και χρησιμοποιώ μόνο γυάλινα.
Επίσης, έχετε πιει ποτέ νερό από τα πλαστικά παγουρίνα των παιδιών σας; Εκεί θα καταλάβετε την διαφορά. Το νερό μυρίζει ‘πλαστικίλας’.
Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και με τις οδηγίες χρήσης. Τα περισσότερα πλαστικά δοχεία αναγράφουν αν επιτρέπεται να πλένεται στο πλυντήριο πιάτων ή όχι. Στα περισσότερα παγουρίνα για παράδειγμα απαγορεύεται. Ακόμα και στα παγουρίνα υπάρχει εναλλάκτική: μεταλλικό παγουρίνο (μέχρι να βγει και κάποιο άρθρο και γι’ αυτά).

katerina27


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κατερίνα μου συμφωνώ σε όσα λες, δε λέω, αλλά όταν αγοράζουμε εμφιαλωμένο νερό από το μάρκετ έστω, ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουρες για το πόση ώρα έχουν εκτεθεί στον ήλιο τα πλαστικά μπουκάλια πριν τα αγοράσουμε!!!! Αυτό με το σηματάκι "πηρούνι και ποτήρι" δεν το ήξερα. Άλλωστε όσο ζεις μαθαίνεις!!!!
Πάντως ένα έχω να πω. Μας έχουνε τρελάνει στα "μη". Αυτό δεν κάνει να το φας, εκείνο δεν κάνει να το πιεις, το άλλο δεν κάνει για το σώμα, κλπ...Εφόσον και ο αέρας που αναπνέουμε είναι μολυσμένος, τι να σου κάνουν όλα τα άλλα όσο και αν προσέξεις!!!
εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες αλλα τι να κανουμε το ρισκαρει ςοταν διψας!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπόν, επειδή πρόσφατα αγόρασα κι άλλο εκπαιδευτικό ποτηράκι της NUK, διαπίστωσα ότι από κάτω δε γράφει τίποτα. Και νομίζω ότι το 7 που γράφει το 1ο ποτηράκι δεν αφορά στο υλικό, ίσως είναι κάτι άσχετο. Αυτό το λέω γιατί και τα 2 μπουκαλάκια έχουν στο πλάι το τριγωνάκι όπου μέσα είναι κενό, αλλά ακριβώς από κάτω γράφει >PP<, δηλαδή πολυπροπυλένιο (=5 κατά το ποστ σου Angie). Τώρα, ειδικός δεν είμαι κιόλας να επιβεβαιώσω. Όμως γενικά συμφωνώ με τις κοπέλες ότι δε χρειάζονται υπερβολές. Απλά όπου μπορούμε περιορίζουμε τη χρήση του πλαστικού, όπου δεν μπορούμε, τι να κάνουμε! Εγώ δεν μπορώ να δώσω στη μικρή να πιει από γυάλινο ποτηράκι (το έκανα μόνο στην αρχή που ήταν πιο μικρή και δεν το έπιανε) διότι η μικρή το τραβάει και το παίρνει μόνη της. Δε μ' αφήνει να το κρατάω και πολύ συχνά μετά από λίγο το σουτάρει κανονικά. Οπότε δε μπορώ να ρισκάρω... Όμως, όπου μπορώ να αντικαταστήσω το πλαστικό με γυαλί, το κάνω ήδη... Smile

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις