Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
94 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 94 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Empty Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Πεμ Ιουν 10, 2010 11:27 pm

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λοιπόν, ο νεαρούλης μου σήμερα γίνεται 2 εβδομάδων (σε 38 λεπτά ακριβώς!)
Το μαύρο μέρος του ομφάλιου λώρου έπεσε, αλλά από μέσα είναι σαν ανοιχτή πληγή και βγάζει λίγα υγρά. Τι κάνουμε σ'αυτή τη φάση; Το αφήνουμε να αεριστεί, το καθαρίζουμε κάπως;

2Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Empty Απ: Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Πεμ Ιουν 10, 2010 11:42 pm

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερα να σου ζησει το μωρακι σου!
στο μαιευτηριο μου ειχαν πει
να ριχνω πανω καθαρο οινοπνευμα...επειδη ομως ειναι κρυο το σκουπιζα με λιγο βαμβακακι
εμενα ομως δεν εβγαλε υγρα...και η παιδιατρος το ιδιο μου ειχε πει...δοκιμασε με
οινοπνευμα και αν συνεχισει να βγαζει υγρα ρωτησε πιαδιατρο Very Happy

3Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Empty Απ: Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Πεμ Ιουν 10, 2010 11:50 pm

happy_mother

happy_mother
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημέρα, εγώ είχα ακολουθήσει το πρόγραμμα τοκετός 1 ημέρα, αοπότε από την 2 μέρα είμασταν σπίτι. Επειδή είχα τρομερό άγχος, στην αρχή με αυτό το θέμα, μου είχε δείξει μια μαια πως να το περιποιούμαι

Αφού καναμε μπανάκι, που τον έβρεχα κανονικα, απλά δεν κουνούσα το μανταλάκι, μετά κάναμε δεξιά κ αριστερά το μανταλάκι και βάζαμε bedadin
όταν κοψαμε το μανταλάκι, συνέχισα κανονικά με bedadin μέχρι να ξεραθεί κ ο υπόλοιπος

http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/

4Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Empty Απ: Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Παρ Ιουν 11, 2010 12:19 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγω με ΒΕΤΑDIN καθαριζα την περιοχη αλλα εμενα μου ειχαν πει οτι δεν κανει να πεσει νερο εκει πανω. Τωρα γνωμη μου ειναι καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σας να δεις τι θα σου πει και εκεινος.

molly

molly
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Οι παιδίατροι και οι μαίες λένε να μη βραχεί το σημείο επειδή δεν είναι σίγουροι αν μετά η μητέρα θα το στεγνώσει καλά!

Πρέπει να ξέρεις οτι δε πονάει,γι αυτό
και μπορείς να το σκουπίζεις με μια αποστειρωμένη γάζα!

Τώρα που έπεσε ο λώρος,μπορείς να το καθαρίζεις με οινόπνευμα,βρέχοντας μια αποστειρωμένη γάζα ή ένα κομμάτι βαμβάκι!Απευθείας επάνω δε θα ρίχνεις οινόπνευμα,μόνο εαν προμηθευτείς το ειδικό οινόπνευμα σε σπρέυ!

Αυτό που θα έχεις πάντα στο μυαλό σου,είναι οτι η περιοχή πρέπει να διατηρείται στεγνή!

Αν είναι κόκκινο το σημείο γύρω από τον αφαλό,τρέχει υγρά και μυρίζει λίγο άσχημα,τότε πρέπει να συμβουλευτείς το γιατρό σου!

Αν απλά το ξέρο/μαύρο αίμα έχει μπει μέσα στο δέρμα μαζί με το κομμάτι του λώρου,τότε δε θα κάνεις τίποτα!
Το έπαθε κι εμένα ο μικρός!Επεσε ο αφαλός,ξημερώματα,μετά από μια αλλαγή πάνας!

Εκείνη την ώρα σκούπισα ότι μπορούσα,κι είπα το πρωί να το κάνω καλύτερα,αλλά μέχρι τότε,το κομμάτι είχε μπει μέσα,οπότε το συζήτησα με το γιατρό και μου είπε να μην το πειράξω!

Την περασμένη εβδομάδα,που ήρθε ο γιατρός και τον είδε,πήρε λίγο βαμβάκι με οινόπνευμα και με μια πολύ επιδέξια κίνηση,του καθάρισε όλο το ξεραμένο αίμα που ήταν στις πτυχώσεις του αφαλού εδώ και μήνες!!!!


Είναι νωρίς για να "σκαλίζεις" αυτή την περιοχή!Ασε να περάσει λίγος καιρός και πες στο γιατρό σας να το καθαρίσει!

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμάς πάλι μας είπαν ότι το νερό δεν βλάπτει απλά θέλει καλό στέγνωμα και λίγο betadine μετά το μπάνιο. Βέβαια αν βγάζει υγρό καλύτερα να ρωτήσεις ή και να το δει ένας γιατρός μήπως χρειάζεται κάτι περισσότερο.

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tolazarakimou! έγραψε:Λοιπόν, ο νεαρούλης μου σήμερα γίνεται 2 εβδομάδων (σε 38 λεπτά ακριβώς!)
Το μαύρο μέρος του ομφάλιου λώρου έπεσε, αλλά από μέσα είναι σαν ανοιχτή πληγή και βγάζει λίγα υγρά. Τι κάνουμε σ'αυτή τη φάση; Το αφήνουμε να αεριστεί, το καθαρίζουμε κάπως;
σημερα ηρθε να δει ο γιατρος το μπεμπη μας και μου ειπε εαν βγαλει υγρα να βαλω καθαρο οινοπνευμα.

sevaki

sevaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εμείς βάζαμε καθαρό οινόπνευμα , αλλά κάποια στιγμή έβγαζε κι εμάς υγρά και μου είπε να βάζω betadine αυτό που είναι σε ένα μικρό γυάλινο μπουκαλάκι και έχει πινελάκι για ευκολότερη χρήση και πραγματικά μας βοήθησε πολύ !

Bachiemama

Bachiemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμάς από την κλινική μας απαγόρεψαν ν αβάλουμε οινόπνευμα. Είπαν μόνο betadine και την κάναμε κανονικά μπάνιο μόλις την πήραμε σπίτι. Άργησε και εμάς να κλείσει τελείως και ο παιδίατρος από την κλινική (δεν είχα βρει την παιδίατρό μας ακόμα) είπε να βάζουμε betadine για 15 μέρες αντί για 7 που μας είπαν όταν βγήκαμε από την κλινική.

10Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Empty Απ: Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Παρ Ιουν 11, 2010 3:31 am

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμάς, μας είχε πει η παιδίατρός μας να του το καθαρίζω με βαμβάκι ποτιζμένο με καθαρό οινόπνευμα. έπεσε κανονικά και δεν μου έβγαλε καθόλου υγρά. είναι σημαντικό όμως να μην καλύπτει η πάνα την περιοχή, πρέπει να την κατεβάζουμε στο σημείο εκείνο γιατί πρέπει οπωσδήποτε να αερίζετε η περιοχή.

11Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Empty Απ: Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Παρ Ιουν 11, 2010 3:35 am

happy_mother

happy_mother
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γιατί δεν ρωτάς και την παιδίατρο του forunm?

http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/

12Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Empty Απ: Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Παρ Ιουν 11, 2010 4:58 am

Εβινιόλι

Εβινιόλι
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εμενα ο παιδιατρος - νεογνολογος μου ειχε πει οχι νερο,οχι οινοπνευμα μονο φυσιολογικο ορο.
με το νερο μουλιαζει κ δεν ξερενεται για να πεσει.
μετα το μπανακι φυσ.ορο κ αποστειρωμενη γαζα..
στην κορη μου επεσε 15η μερα.

https://www.facebook.com/pages/Baby-Cakes/184038224967357

13Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Empty Απ: Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Παρ Ιουν 11, 2010 5:28 am

popi.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμάς μας είχε πει η παιδίατρος να βάζουμε καθαρό οινόπνευμα. Έπεσε 10η μέρα το κομμάτι του λώρου. Μετά έβγαζε λίγο αίμα και μου είπε πάλι να βάζω καθαρό οινοπνευμα για να το "κάψει" και μέχρι να σταματήσει το αιματάκι δεν ρίχναμε νερό στο σημείο εκείνο.
Πάντως, όπως είπαν τα κορίτσια, καλό είναι να μη τρίβεται η πάνα εκεί για να μην ερεθιστει αλλά και για να αερίζεται κιόλας το σημείο.
Ρώτα και τον παιδιατρο σου γιατί έχω ακούσει ότι αν βγάζει υγρά, ίσως υπαρχει μόλυνση. Μη σε τρομάξω, δεν το ξέρω σίγουρα από γιατρό αλλά από μαμάδες.

14Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Empty Απ: Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Παρ Ιουν 11, 2010 8:53 am

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
θα γυρνας την πανα να μην ακουμπαει εκει πανω γιατι κραταει υγρασια και θα αργησει να επουλωθει

νερο δεν πειραζει αν πεσει απλα μετα πρεπει να το στεγνωσεις πολυ καλα γιατι θα αργησει να επουλωθει

μην ανησυχεις καποια υγρα ειναι φυσιολογικα να ανησυχησεις αν φουσκωσει η αν τρεχουν πολλα υγρα και μυριζουν, ετσι μου ειχε πει τουλαχιστον ο παιδιατρος τοτε..

15Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Empty Απ: Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Δευ Ιουν 14, 2010 6:12 am

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Ήδη δεν βγάζει άλλα υγρά και αρχίζει να φαίνεται ΟΚ. Στο μαιευτήριο μου είχαν πει να το περνάω με λίγο οινόπνευμα γύρω-γύρω. Μπάνιο κανονικό όμως πότε μπορώ να τον κάνω; Καλύτερα να ρωτήσω τον ίδιο τον παιδίατρο!...

16Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Empty Απ: Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Τρι Ιουν 15, 2010 3:48 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
molly έγραψε:Οι παιδίατροι και οι μαίες λένε να μη βραχεί το σημείο επειδή δεν είναι σίγουροι αν μετά η μητέρα θα το στεγνώσει καλά!

Πρέπει να ξέρεις οτι δε πονάει,γι αυτό
και μπορείς να το σκουπίζεις με μια αποστειρωμένη γάζα!

Τώρα που έπεσε ο λώρος,μπορείς να το καθαρίζεις με οινόπνευμα,βρέχοντας μια αποστειρωμένη γάζα ή ένα κομμάτι βαμβάκι!Απευθείας επάνω δε θα ρίχνεις οινόπνευμα,μόνο εαν προμηθευτείς το ειδικό οινόπνευμα σε σπρέυ!

Αυτό που θα έχεις πάντα στο μυαλό σου,είναι οτι η περιοχή πρέπει να διατηρείται στεγνή!

Αν είναι κόκκινο το σημείο γύρω από τον αφαλό,τρέχει υγρά και μυρίζει λίγο άσχημα,τότε πρέπει να συμβουλευτείς το γιατρό σου!

Αν απλά το ξέρο/μαύρο αίμα έχει μπει μέσα στο δέρμα μαζί με το κομμάτι του λώρου,τότε δε θα κάνεις τίποτα!
Το έπαθε κι εμένα ο μικρός!Επεσε ο αφαλός,ξημερώματα,μετά από μια αλλαγή πάνας!

Εκείνη την ώρα σκούπισα ότι μπορούσα,κι είπα το πρωί να το κάνω καλύτερα,αλλά μέχρι τότε,το κομμάτι είχε μπει μέσα,οπότε το συζήτησα με το γιατρό και μου είπε να μην το πειράξω!

Την περασμένη εβδομάδα,που ήρθε ο γιατρός και τον είδε,πήρε λίγο βαμβάκι με οινόπνευμα και με μια πολύ επιδέξια κίνηση,του καθάρισε όλο το ξεραμένο αίμα που ήταν στις πτυχώσεις του αφαλού εδώ και μήνες!!!!


Είναι νωρίς για να "σκαλίζεις" αυτή την περιοχή!Ασε να περάσει λίγος καιρός και πες στο γιατρό σας να το καθαρίσει!

Ακριβώς αυτό! Very Happy

http://mammael.blogspot.com/

17Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Empty Απ: Τι κάνουμε με το κωλόβωμα;; Τρι Ιουν 15, 2010 4:13 am

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω οταν επεσε ο οφαλος τον εκανα μπανιο κανονικα αλλα μετα πολυ καλο σκουπισμα και οινοπνευμα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις