Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
101 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 101 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Victwria


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια, καλημέρα.Σε ένα μήνα και κάτι θα κρατάω αγκαλιά το μπέμπη μου και είμαι πολύ ενθουσιασμένη!!!Ωστόσο έχει ξεκινήσει ένα πάρε-δώσε με κουβέντες που με αγχώνουν ΠΑΡΑ πολύ για το τι θα γίνει ειδικά τον πρώτο καιρό.Και για να γίνω πιο σαφής...Τα πεθερικά μου ζουν σε άλλη πόλη, περίπου 1 ώρα μακριά μας.Αντίθετα οι δικοί μου μένουν ακριβώς απέναντι από το σπίτι μας.Είναι και οι 2 πλευρές μέσα στην καλή χαρά καθώς είναι το πρώτο τους εγγόνι και ανυπομονούν όπως κι εμείς.Ομολογώ ότι νιώθω περισσότερο ασφαλής που έχω τη μαμά μου δίπλα μου, μιας και πιστεύω ότι θα με βοηθήσει πολύ ειδικά στην αρχή.Το πρόβλημα είναι ότι η πεθερά μου είναι υπέρβαρη, πράγμα που έχει καταπονήσει τα πόδια της και κινείται με πολύ δυσκολία. Για ψώνια στέλνει τον πεθερό μου ή τον κουνιάδο μου, τις δουλειές στο σπίτι τις κάνουν πάλι ο πεθερός κι ο κουνιάδος μου καθώς και η συννυφάδα μου, για να πάει οπουδήποτε πρέπει να την πάει κάποιος με το αυτοκίνητο κ.τ.λ.Τις τελευταίες μέρες λοιπόν (μιας και πλησιάζει ο καιρός να υποδεχτούμε το αντράκι μας) ο άντρας μου κάνει όνειρα ότι θα παίρνει το παιδί και θα το πηγαίνει στα πεθερικά μου για να το βλέπουν, ακόμη κι αν επιστρέψω στη δουλειά και δε μπορώ να τον ακολουθώ. Του έχω εξηγήσει ότι όσο το μωρό είναι ακόμη μωρό, δε μπορεί απλά να το "φορτώνει" στο αυτοκίνητο και να το πηγαίνει μόνος του, γιατί πρέπει κάποιος να το προσέχει στο αυτοκίνητο!!!Επίσης ονειρεύεται ότι όπως θα το αφήνουμε στη μαμά μου όταν δουλεύω, έτσι θα το αφήνουμε και στη δική του π.χ. το καλοκαίρι κι αφού μεγαλώσει κάπως...κι εγώ τον ρωτάω..."αφού ο πατέρας σου δουλεύει ακόμη, ποιος θα το προσέχει το μωρό;;;" και μου απαντάει ότι θα το προσέχει η μαμά του...ε 4 παιδιά μεγάλωσε!Κι εγώ αναρωτιέμαι...αν αρχίσει να τρέχει ο μικρός, ποιος θα τον κυνηγήσει;;;Αν πάει να πέσει, ποιος θα τον πιάσει;;;Η πεθερά μου;;;Αφού δε μπορεί!!!Του τα έχω εξηγήσει όλα αυτά αλλά εξακολουθεί να μου πετάει τα όνειρά του κάπου κάπου και ομολογώ ότι με τρομάζει.Και κάτι τελευταίο και πολύ πρόσφατο...ψάχναμε καναπέ για το βρεφικό δωμάτιο κυρίως για να το γεμίσουμε (είναι μεγάλο) και για πρακτικούς λόγους αλλά δεν αγχωθήκαμε και πολύ...έχουμε καιρό ακόμη μπροστά μας...ε, τις τελευταίες μέρες ο άντρας μου λέει ότι πρέπει να βιαστούμε για να τον παραλάβουμε πριν γεννήσω...μπορεί, λέει, να μας έρθει η μητέρα του τις πρώτες μέρες που θα γυρίσουμε στο σπίτι με το μωρό, για να με βοηθήσει!!!Μα πώς;;;Επειδή είχα προβλέψει ότι μπορεί να μου πετάξει κάτι τέτοιο,εδώ και καιρό έλεγα (μπροστά του) στη μάνα μου ότι θα είναι σπίτι της κι αν τη χρειάζομαι, θα την παίρνω τηλ να έρχεται και ότι οι πρώτες μέρες με το μωρό είναι πολύ σημαντικές για να δεθεί η οικογένεια και δεν πρέπει να είναι τρίτοι συνέχεια στο σπίτι μας κ.τ.λ.Ε...σα να τα έλεγα στον τοίχο!Ρε κορίτσια, δεν αντιλέγω...είναι γιαγιά κι αυτή και πολύ άξια μάνα που μεγάλωσε 4 πολύ καλά παιδιά!Και της βγάζω το καπέλο σε αυτό, όπως και όλοι, και τη σέβομαι απεριόριστα!Η κατάστασή της όμως δεν της επιτρέπει να βοηθήσει...και λυπάμαι που το λέω αλλά ούτε παιδί μπορώ να της εμπιστευτώ ούτε θα αντέξω να την έχω στο σπίτι τις πρώτες μέρες που θα προσπαθούμε να μπούμε σε μια σειρά με το μωρό!Ο άντρας μου από την άλλη λαχταράει να περνάνε οι δικοί του χρόνο με το μωρό και είναι λογικό!Πώς να το χειριστώ το θέμα;;;Θα με βοηθούσε πολύ η άποψή σας...Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγάλο post!!! affraid

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
είχα περίπου το ίδιο θέμα με το δικό σου.
ο άνδρας δεν είχε καταλάβει οτι η μητέρα του είχε φτάσει 70 ετών και με προβλήματα στη μέση και τα πόδια. φανταζόταν λοιπόν οτι μπορούσε να νταντέψει ένα μωρό όπως έκανε όταν ήταν 45 στο πρώτο της εγγόνι.
είχε κανονίσει (μέσα στο κεφάλι του και μόνο) οτι το μωρό θα το κρατούσε η πεθερά μου μόλις γύριζα στη δουλειά. όταν το άκουσα προσπάθησα να κρατήσω την ψυχραιμία μου και τον ρώτησα αν είναι σύμφωνη και η μητέρα του. φυσικά δεν την είχε ρωτήσει και όταν το έκανε εννοείται πως του δήλωσε οτι δεν μπορεί.
αυτά που σχεδιάζει ο άνδρας τα έχει συνεννοηθεί με την πεθερά σου;
εξηγησέ του με καλό τρόπο οτι δεν χρειάζεται να επιβαρύνεται τη μητέρα του περισσότερο και ότι θα πηγαίνετε τακτικά όλοι μαζί να βλέπει το παιδί.
σε κάθε περίπτωση πιστεύω οτι πρέπει να το πας χαλαρά και πλάγια μεχρι να καταλάβει οτι κάνει λάθος

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοιτα κοπελα μου το ιδιο αντιμετωπισα και εγω .γιατυο το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να γεννησεις με το καλο πρωτα .και μετα θα του εξηγησεις οσο δυσκολο και να ειναι οτι η μητερα του δεν μπορει οσο και να θελει λογων των προβληματων που αντιμετωπιζει.και παιζει η ασφαλεια του μωρου .βαλτο απεναντι στο προβλημα και μενα η δικια τα ιδια μου εκανε με τοσα προβληματα υγειας που ειχε ηθελε να κρατησει το παιδι .εγω ομως ανδοτη μεχρι που το καταλαβε και ο αντρας μου οτι δεν ειναι ικανη .τωρα επικεντρωσου στο μωρακι σου .και θα λυθουν ολα .με ηρεμο τροπο .καλη λευτερια.

tatianoula

tatianoula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γεια σου Victwria διαβασα την ενδιαφερουσα ιστορια σου...ενταξει ο αντρας σου χερεται και θελει να το μοιραστει κ με την οικογενεια του ειναι λογικο.....εγω θα ελεγα να μην ανχωνεσε απο τωρα κ ολα θα μπουν στην θεση τους...οσο για το να ερθει η πεθερα σου τον πρωτο καιρο μπορεις να του πεις ξεκαθαρα οτι δεν θελεις οχι επειδη εχεις κατι μαζι της απλα θελεις να προσαρμοστεις μονη σου και αν χρειαστεις κατι θα εχεις την μαμα σου....και επειτα η πεθερα σου θελει κ βοηθεια και''συ ποιον θα προσεχεις τον μπεμπη η εκεινη>???τα παλια χρονια μετα την γεννα κ για 40 μερες η μαμα με το βρεφος πηγαινε στην μαμα της ΤΥΧΑΙΟ???με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου και μετα θα καταλαβει κ ο αντρας σου οτι η μαμα του δεν θα μπορει να τα βγαζει περα μονη της με το μωρο οποτε δεν θα το αφηνει κ ο ιδιος εκει...απλα ονειρευεται......

ntina

ntina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
τελικά οι περισσότεροι άντρες σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο............!!!!!!!!εγώ αυτό που σου προτείνω είναι να μην κάνεις καθόλου τέτοιες συζητήσεις τώρα.μόλις με το καλό έρθει το μωράκι σας ο άντρας σου θα συνειδητοποιήσει το πως είναι να έχεις παιδάκι και το τι ευθύνη μεγάλη είναι......!εμείς είμαστε πιο τυχερές σαυτό γιατί το έχουμε 9 μήνες στην κοιλίτσα μας και είμαστε πιο προετοιμασμένες ενώ οι άντρες συνήθως νοιώθουν όπως εμείς αφού γεννηθεί το παιδάκι τους!θα δεις πόσο πολύ θα αλλάξει τρόπο σκέψης....όλα θα τα μελετάει καλύτερα....θα τα ζυγίζει πριν κάνει οτιδήποτε έχει σχέση με το μωρό (και όχι μόνο)!
οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου...μόλις γεννήσεις με το καλό θα ζητήσεις ηρεμία στο σπίτι δεν είναι ανάγκη να μείνει κανεις στο σπίτι σου τις πρώτες μέρες ξεκαθάρισε στον άντρα σου ότι είσαι ικανή να τα καταφέρεις μια χαρά και από μόνη σου και στο κάτω κάτω θα είναι και εκείνος εκεί και η μαμά σου απέναντι και δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρηθεί και η πεθερά σου.όσο για αργότερα εδώ θα είμαστε όλες και θα δεις ότι ο άντρας θα αναθεωρήσει πολλά..................
άντε με το καλό κούκλα μου και μην σκέφτεσαι τιποτα που να σε αγχώνει!!!!!!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοπέλα μου μην ανησυχείς. Το να παίρνει το μικρό μωράκι και να πηγαίνει με το αυτοκίνητο 1 ώρα δρόμο θα δεις ότι δεν θα το θέλει και ο ίδιος γιατί μπορεί το μωρό να κλαίει ή να νιώθει μοναξιά μονο του στο πίσω κάθισμα, ή να μην μπορεί ο ίδιος να το ελέγχει οπότε δεν είναι πολύ εφικτο. Επίσης, και η πεθερά σου ίσως να έχει αντίρρηση στο να κρατάει το παιδί εφόσον δεν είναι ικανή να φροντίσει τον εαυτό της και το σπίτι της, είτε αρέσει είτε δεν αρέσει στον άντρα σου. Και εγώ θα φοβόμουν. Και ίσως όταν γεννηθεί το παιδί να αλλάξει και εκείνος γνώμη γιατί τότε ίσως το παιδί του να είναι πάνω από την αγάπη για την μάνα του και να φοβάται ως γονιος για την ασφάλειά του. Και ναι μεγάλωσε 4 παιδιά αλλά ισως όταν τα μεγάλωσε να μην ήταν υπέρβαρη. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν τα μεγάλωσε ήταν σίγουρα νεότερη και ικανότερη. Και εμένα η μαμά μου που δεν είναι υπέρβαρη δεν μπορεί να τρέξει για να τον κυνηγήσει και δεν της τον αφήνω κι ας την στεναχωρώ. Καλύτερα να στεναχωρηθεί εκείνη παρά να τρέχουμε στα νοσοκομεία. Με την υγεία δεν παίζουμε. Έχω και ένα παιδί υπερκινητικό που δεν περπατάει ποτέ, μόνο τρέχει και είναι γεμάτο μελανιές και γρατζουνιές. Δεν με πειράζουν αυτά γιατί είναι αθώα χτυπήματα. Αν όμως πέσει με το κεφάλι ή με τα δόντια πάνω στα 2 σκαλιά που έχει η μαμά μου μέσα στο σπίτι, ξέρω ότι θα χτυπήσει πολύ πιο σοβαρά και η μαμά μου δυστυχώς επιμένει ότι μπορεί να τον προστατεύσει με... το βλέμμα της. Και ξέρω ότι αυτό είναι η δικαιολογία της γιατί δεν μπορεί να τον φτάσει. Τα πεθερικά μου αντίθετα είναι πιο προσεκτικοί! Προβλέπουν τον κίνδυνο με λίγα λόγια και αυτό με κάνει να μπορώ να τους εμπιστευτώ το παιδί αν ποτέ χρειαστεί. (Δεν έχει χρειαστεί μεχρι στιγμής γιατί δεν εργάζομαι). Και εκείνοι δεν τον προλαβαίνουν αν τους φύγει, αλλά... δεν τον αφήνουν να τους φύγει.
Όσο για το αν θες την πεθερά μέσα στο σπίτι τον πρωτο καιρό εγώ θα έλεγα πως εδώ φταίει ο άντρας σου εξολοκλήρου. Από την στιγμή που εκείνος θα λείπει και απο την στιγμή που θα είσαι λεχώνα και οι ορμόνες σου θα χτυπάνε κόκκινο, η πεθερά σου θα σε αναστατώνει γιατί κατάλαβα ότι δεν την συμπαθείς και πολύ. Αλλά και λάθος να κάνω και να την συμπαθείς, εφόσον είναι υπέρβαρη, φαντάζομαι πως η βοηθεια που θα έχεις από αυτήν θα είναι μόνο συμβουλευτική (και καμιά φορά οι συμβουλές είναι ανεπιθύμητες όπως στην δική μου περίπτωση που δεν ήθελα κανέναν να μου λέει τι να κάνω και τα έκανα όλα μόνη μου).
Με το καλό το μωράκι σας! Κάτσε να γεννηθεί και μπορεί ο άντρας σου να αναθεωρήσει πολλά, αλλά και εσύ η ίδια μπορεί να αλλάξεις.

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ. ΜΠΟΡΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΕΝΕΡΓΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ-ΙΣΩΣ ΝΑ ΖΗΛΕΥΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ-.ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΕΝΕΡΓΟ Η ΠΕΘΕΡΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ. ΑΠΛΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ.... ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ! ΔΥΣΚΙΝΗΤΗ ΠΕΘΕΡΑ...ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟ ΕΓΓΟΝΑΚΙ!ΚΑΙ ΤΩΡΑ;;; 215994

Despoinaki

Despoinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

Με το καλό να έρθει κοπέλα μου το μωράκι σας!! Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ θα ήθελα την μάνα μου ή την μάνα του άντρα μου να κοιμάται μαζί μας! Δεν λέω… μπορεί να χρειαστείς κάτι… θα έρθουν να σε βοηθήσουν… αλλά όχι και να μείνουν σπίτι!! Το μόνο που φοβάμαι στην περίπτωσή σου είναι μήπως ο άντρας σου βρει σαν δικαιολογία το ότι ζουν οι γονείς του 1 ώρα μακριά σας και καθώς είναι μεγάλοι σε ηλικία σου πει – που να τρέχουν τώρα πίσω στο σπίτι τους? Ας μείνουν εδώ για να σε βοηθήσουν κιόλας! Όσο χρυσή και να είναι η πεθερά και η μαμά δεν υπάρχει λόγος να μπλέκονται στα πόδια μας πάνω από το επιτρεπτό! Το ζευγάρι αυτές τις στιγμές πρέπει να μείνει μόνο με το παιδάκι του!!! Και μένα η πεθερά μου είναι κοντά στα 70 με αρκετά παραπανίσια κιλά αλλά όταν γυρίσω με το καλό στην δουλειά μου μετά το εξάμηνο του ΟΑΕΔ αυτή λογικά θα το κρατάει γιατί η μαμά μου δουλεύει! Θα προτιμούσα να το κρατάει αυτή που είναι σχεδόν 49 χρονών αλλά δεν γίνεται! Μετά μένουμε και στην ίδια πολυκατοικία με τα πεθερικά μου οπότε είναι ευκολία! Θα δούμε στην πράξη τι θα γίνει…!!! Μην αγχώνεσαι από τώρα! Απλά αυτό με τον ύπνο στο σπίτι κόψε το από τώρα! Και για τις 2 γιαγιάδες…!!! Όχι μόνο για την δικιά του!!

Victwria


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ειλικρινά με βοηθάτε πολύ!
Ελπίζω κι εγώ να αναθεωρήσει ο άντρας μου όταν με το καλό δει και ζήσει τις ανάγκες του μικρού από κοντά. Το μυαλό μου τρέχει με χίλια όταν σκέφτομαι τι θα χρειάζεται και πώς θα αλλάξει η ζωή μας...και παρόλες τις δυσκολίες ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ!!! Αν πάλι δεν αλλάξει μυαλά, θα πατήσω πόδι και βλέπουμε...άλλωστε δε βλέπω άλλη λύση,σωστά;
Όσο για την πεθερά μου, είναι καλή, είναι χρυσή αλλά δεν είμαστε πολύ κοντά και λόγω απόστασης και λόγω του ότι είμαι κάπως απόμακρη σαν άνθρωπος γενικά. Θέλω όσο κι εκείνοι να έχουν άριστη σχέση με το εγγόνι τους αλλά στην τελική όχι εις βάρος της ασφάλειάς του και των πρώτων ημερών στο σπίτι μας...κακά τα ψέματα, είναι στιγμές που δεν ξαναγυρνάνε και θέλω να τις "ρουφήξω"!!!

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!

Συμφωνώ απόλυτα με όσες κοπέλες είπανε να περιμένεις μέχρι να γεννηθεί το αγοράκι σου και μετά να σκεφτείς όλα τα υπόλοιπα! Είμαι κι εγώ σίγουρη πως μόλις ο άντρας σου ζήσει με το μωράκι σας και νιώσει για αυτό όπως νιώθεις κι εσύ (γιατί ως γνωστόν οι άντρες δεν έχουν από την αρχή τη "σύνδεση" που έχουν οι μαμάδες με τα παιδάκια τους, θέλουν λίγο το χρόνο τους) θα βάζει πάνω από όλα την ασφάλειά του, οπότε δεν νομίζω να συνεχίσε να υφίσταται το πρόβλημα!

Άσε που όλα αυτά μπορεί να τα λέει χωρίς να υπολογίζει τη γνώμη της μαμάς του. Μπορεί και εκείνη να συμφωνεί μαζί σου. Μπορεί να έχει επίγνωση της κατάστασής της και να ξέρει ότι δεν μπορεί να φροντίζει επαρκώς το μωράκι και απλά όλα αυτά να τα λέει ο άντρας σου λόγω του ενθουσιασμού του.

Μην αγχώνεσαι και μην ανησυχείς για τίποτα! Και στο κάτω-κάτω εσύ είσαι η μαμά και ξέρεις ποιο είναι το καλύτερο για το παιδί σου και αν χρειαστεί θα επιβάλεις την άποψή σου σε όποιον δε συμφωνεί με αυτή!

????????


Επισκέπτης
Και εμενα προχθες μου πεταξε οτι θα με βοηθαει η μανα του, αφου η δικη μου με εκνευριζει και δε βγαζω ακρη μαζι της (ειδες;;; Για μενα το κανει!!! Χαχαχα Laughing )
Και ναι, η μανα μου με εκνευριζει γιατι νομιζει οτι τα ξερει ολα, αλλα ειναι μανα μου, μπορω να της ριξω και κανενα μπινελικι αμα με εκνευρισει!!! Laughing Laughing Στη πεθερα θα βραζω και δε θα μιλαω.. Και στην τελικη δε τη συμπαθω και δε με συμπαθει... Απλα την ανεχομαι... Γιατι να τη φορτωθω;;; Αλλα πως να του το πω;;; Μενουμε και στην ιδια πολυκατοικια και θα την εχω ολη μερα να μου χτυπαει;;; Εκανα αμαν για να τα κοψω αυτα, θα γυρισω παλι στο μηδεν;;;;

Τελικα ολες το ιδιο προβλημα εχουμε;;;; Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Συμφωνώ να περιμένεις πρώτα να γεννηθεί το μωράκι σας. Μη χαλιέστε ακόμα με τέτοιες συζητήσεις. Επίσης η μάνα του δε νομίζω να είναι τόσο ανεύθυνη να θέλει να κρατήσει παιδί, ενώ δεν μπορεί να κρατήσει τον εαυτό της. Αν παρολαυτά θέλει να πας με το παιδί κι άμα του πέσει κάτι, να της πεις με ωραίο κι ευγενικό τρόπο μπροστά στον άντρα σου, αχ μωρέ του έπεσε η πιπίλα μου τη δίνετε σας παρακαλώ? Άμα ήταν μόνη της τι θα κανε? Τα υπόλοιπα τώρα δεν τα βρίσκω τόσο τραγικά. Είπες ότι και για τα πεθερικά σου είναι το πρώτο εγγόνι και γενικά μαζί της δεν έχεις πρόβλημα.

1. Δεν είναι τραγικό να πηγαίνει το μωράκι να το βλέπει και η άλλη μεριά. Ούτε παθαίνει κάτι στο αυτοκίνητο ούτε χρειάζεται να το προσέχει κανείς. Κι εγώ τον γιο μου από 2 μηνών τον έβγαζα έξω ΄μόνη μου με το αυτοκίνητο και πολλές φορές καμιά ώρα δρόμο.

2. Το να θέλει να έρθει σπίτι σας η γιαγιά, από την πλευρά της το βρίσκω αφέλεια, όχι κακό. Εξήγησε στον άντρα σου ότι τις πρώτες μέρες μέχρι να μάθετε και οι δύο το μωρό, επικρατεί μια ένταση στο σπίτι κι αν έχεις κι άλλον μέσα θα είναι χειρότερα. Αν θέλει να έρθει ας έρθουν λίγο πιο μετά. Εγώ δεν θα είχα πρόβλημα να ερχόταν κάποια στιγμή για λίγο.
Με το καλό το μωράκι σου

agapaki


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
την πεθερα μου εδαγκωσε στο ποδι ενα λιακωνι,μα το λιακωνι εψωφησε κ εκεινη ζει ακομη!!!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οι άντρες δεν μπορούν να καταλάβουν κάποια πράγματα και ξέρετε κάτι τις περισσότερες φορές όλα όσα λένε είναι υπαγορευμένα απο την καλή μανούλα .Γι αυτό πρέπει να ξεκαθαρίζεις τα πράγματα απο την αρχή , άλλωστε για ποιό λόγο πρέπει να έχουμε κοντά ματ τις μανούλες ; μόνες μας δεν μπορούμε; δεν ξέρω ρε κορίτσια εγω γέννησα με καισαρική αλλά δεν ήθελα κανένα μέσα στα πόδια μου !ότι συμβουλές ήθελα για το μπάνιο η το πρόγραμμα διατροφής του παιδιού της πήρα απο την παιδίατρο. Οσο ο Σταύρος ήταν μωρό αν δεν μπορούσα να το πάρω μαζί τον κρατούσε η αδερφή μου και ναι κάποιες φορές η μαμά μου αλλά είχε το πρόγραμμα που εγω είχα βγάλει. Απο εκει και και πέρα επειδή και η μαμά μου ήταν μεγάλη και με κολλήματα της παλιάς σχολής δεν την άφηνα να επεμβαίνει πόσο την πεθερά μου . Αν θέλανε να το δουν να πηγαίναμε επίσκεψη και το βλέπανε και παίζανε αλλά μόνο του όχι βέβαια είναι το δικό μου παιδί και το έκανα για να το μεγαλώσω εγω , τωρα για τις μαμάδες που εργάζονται λογικό είναι να αφήσουν το παιδί εκεί που εκείνες νιώθουν πιο ασφαλής -βέβαια για μένα είναι απαγορευτικό μεγάλες ηλικίες να κρατάνε τα παιδιά πολλά προβλήματα υγείας αν συμβεί κάτι πως θα αντιδράσουν ; και επίσης ο άντρα σου έχει σκεφτεί το εξής ; αν πάθει κάτι η μάνα του και είναι μόνη με το βρέφος η παιδάκι τη θα γίνει; και μην λέμε δνε συμβαίνει γιατί όταν ο άνθρωπος μεγαλώνει είναι επικινδυνο

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βάνια, δεν διαφωνώ μαζί σου. Μπορεί όλα αυτά να τον υποκινεί η μάνα του και να τα λέει. Μπορεί όμως και όχι και απλά ο άνθρωπος πάνω στη χαρά του να μην το σκέφτεται πάρα πολύ, απλά να εκφράζει τα όνειρά του και το πώς θα ήθελε να ήταν τα πράγματα.

Πάντως, ελπίζω όταν με το καλό δει το παιδάκι του και καταλάβει πως αυτό θα είναι από δω και πέρα η ζωή του και θα τρέμει το φυλλοκάρδι του μην τυχόν και του πάθει τίποτα, από μόνος του θα εξηγήσει στη μανούλα του πως δεν γίνεται να κρατάει το παιδί του.

Εγώ εύχομαι κοριτσάκι μου να σου πάνε όλα καλά και να έρθουν όλα όπως τα θέλεις!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Βάνια, δεν διαφωνώ μαζί σου. Μπορεί όλα αυτά να τον υποκινεί η μάνα του και να τα λέει. Μπορεί όμως και όχι και απλά ο άνθρωπος πάνω στη χαρά του να μην το σκέφτεται πάρα πολύ, απλά να εκφράζει τα όνειρά του και το πώς θα ήθελε να ήταν τα πράγματα.

Πάντως, ελπίζω όταν με το καλό δει το παιδάκι του και καταλάβει πως αυτό θα είναι από δω και πέρα η ζωή του και θα τρέμει το φυλλοκάρδι του μην τυχόν και του πάθει τίποτα, από μόνος του θα εξηγήσει στη μανούλα του πως δεν γίνεται να κρατάει το παιδί του.

Εγώ εύχομαι κοριτσάκι μου να σου πάνε όλα καλά και να έρθουν όλα όπως τα θέλεις!
ναι δεν αποκλείεται εγω ξέρει μίλησα για το μέσο όρο....

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:
elena25 έγραψε:Βάνια, δεν διαφωνώ μαζί σου. Μπορεί όλα αυτά να τον υποκινεί η μάνα του και να τα λέει. Μπορεί όμως και όχι και απλά ο άνθρωπος πάνω στη χαρά του να μην το σκέφτεται πάρα πολύ, απλά να εκφράζει τα όνειρά του και το πώς θα ήθελε να ήταν τα πράγματα.

Πάντως, ελπίζω όταν με το καλό δει το παιδάκι του και καταλάβει πως αυτό θα είναι από δω και πέρα η ζωή του και θα τρέμει το φυλλοκάρδι του μην τυχόν και του πάθει τίποτα, από μόνος του θα εξηγήσει στη μανούλα του πως δεν γίνεται να κρατάει το παιδί του.

Εγώ εύχομαι κοριτσάκι μου να σου πάνε όλα καλά και να έρθουν όλα όπως τα θέλεις!
ναι δεν αποκλείεται εγω ξέρει μίλησα για το μέσο όρο....


Καταλαβαίνω και συμφωνώ μαζί σου κι εγώ. Δεν έχουμε δει και λίγα από τις πεθερές και το τι μπορούν να προκαλέσουν στο ζευγάρι.

Ας ελπίσουμε απλά να πάνε όλα καλά!

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ Βικτώρια όπως σου είπα και χθες δεν βλέπω κάτι λάθος σε όλη την ιστορία. Ή ο άντρας σου τα είπε πολύ απλά και πάνω στη χαρά του χωρίς να σκεφτεί.... ή εσύ μας τα έγραψες πολύ απλά και δεν κατάλαβα καλά. Ένα μωράκι το μόνο που φέρνει στις οικογένειες είναι χαρά. Τι πιο απλό τι πιο φυσιολογικό παππουδογιαγιάδες να το περιμένουν πως και πως και να θέλουν να το δουν και να το χαρούν κι εκείνοι. Αν δεν έκαναν έτσι μετά πάλι θα σχολιάζαμε ότι ούτε που το είδαν. Είναι και το πρώτο και στις 2 οικογένειες.Άμα θέλει καμιά μέρα να το πάει στους δικούς του μην τρελαίνεσαι. Με τον μπαμπά του θα είναι. Ούτε παθαίνουν κάτι τα μωράκια. Ίσα ίσα στα πρώτα 5-10 λεπτά τα παίρνει ο ύπνος. Τουλάχιστον όσα έχει τύχει να ξέρω εγώ. Θα σου πω το εξής. Ο πατέρας μου είναι κοντά στα 80 έχει ζάχαρο, είναι πρησμένα τα πόδια του και γενικά θέλει βοήθεια για να σηκωθεί. Όταν είναι να μπει στο αυτοκίνητο είναι το χειρότερο του, γιατί και στην διαδρομή κουράζεται η μέση του και το μπες βγες είναι δύσκολο. Ας υποθέσουμε ότι όταν γέννησα εγώ έμεναν μακριά 1 ώρα κι ερχόντουσαν να δουν το μωρό. Αν ο άντρας μου έλεγε να σηκωθούν να πάνε σπίτι τους το βράδυ, θα μου φαινόταν τουλάχιστον απάνθρωπο κι ότι δεν σέβεται έναν ηλικιωμένο που θέλει να δει το εγγονάκι του. Άσχετο αν θα καθόταν, γιατί είναι κι από τους ανθρώπους που δεν θέλει να ενοχλεί. Για εμάς που είμαστε νέοι και υγιείς είναι όλα ρόδινα κι εύκολα. Τώρα αν θα έρθει η πεθερά σου την πρώτη μέρα και κάτσει 1-2 μέρες, δεν είναι και τόσο τραγικό. Από την στιγμή που λες κιόλας ότι δεν έχεις κάποιο πρόβλημα μαζί της. Δεν ξέρουμε κιόλας αν θα θέλει να κάτσει η γυναίκα. Όλα αυτά μπορεί να είναι ιδέες του άντρα σου. Γιατί κι αυτός σίγουρα θα στεναχωριέται και θα ήθελε να έχει και τους γονείς του μαζί την ώρα που γίνεται πατέρας. Δεν τα κάνουμε μόνες μας τα παιδιά έχουν και πατέρα κι ο πατέρας έχει οικογένεια. Αφού με τα πεθερικά σου δεν έχεις πρόβλημα μέχρι τώρα δεν χρειάζεται να το δημιουργήσεις τώρα χωρίς λόγο. Στο μόνο που διαφωνώ είναι να κρατήσει η πεθερά το παιδί. Όχι γιατί είναι μεγάλη, αλλά γιατί είναι δυσκίνητη. Αυτό πιστεύω θα το καταλάβει κι ο άντρας σου.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις