Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Τρι Αυγ 02, 2011 2:08 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Lilliput έγραψε:
MariaM έγραψε:
Lilliput έγραψε:
MariaM έγραψε:Εγώ ένα θα πω. Ο γιατρός μου εμφανίστηκε λίγο πριν την γέννα! Όλη την διαδικασία που προηγήθηκε την είχε αναλάβει μία μαία. Νομίζω πως όλες οι μανούλες κάπως έτσι το έχουμε βιώσει! Smile



μαράκι μου πολύ σπάνια ο γιατρός είναι δίπλα στην γυναίκα πριν την διαδικασία του τοκετού. για να μη σου πω σχεδόν ποτέ. προσπαθώ να θυμηθώ έστω και μία περίπτωση αλλά ... No

Αυτό ειναι και θέμα ψυχολογίας της εγκύου μην νομίζεις. Στην φύση όταν γεννάει η πιθηκίνα την βοηθάει η μαμά της και τα άλλα θυληκά και όχι ο πατέρας του παιδιού. Λένε ότι αν υπάρχουν άντρες στον χώρο δημιουργείται ένταση... Αυτά όλα βέβαια είναι πολύ θεωρητικά αλλά εγώ πραγματικά δεν θα ήθελα τον γιατρό μου δίπλα μου νωρίτερα.



θεωρώ χρέος του κάθε γιατρού να συμπαραστέκεται στην γυναίκα και γενικά στον άνθρωπο.τόσα χρόνια ψυχολογία κάνουν.. τι και αν είναι άντρας, είναι χρέος του να βρίσκεται εκεί να σου πει δύο λόγια παρηγοριάς την ώρα που τα χρειάζεσαι.. και όχι να κάνουν μόνο τον τοκετό και να εισπράττουν το ρευστό. ας διάλεγαν άλλη ειδικότητα.

Κοίτα από τον δικό μου δεν έχω κανένα παράπονο. Στην αρχή τι να τον έκανα που δεν ήμουν έτοιμη; Είχα την μαία να με ελέγχει. Αυτός μπαινόβγαινε στο δωμάτιο και επειδή είναι ο πιο ήρεμος άνθρωπος που έχω γνωρίσει στην ζωή μου, εγώ υπέφερα χωρίς επισκληρίδιο και αυτός...σφύριζε! Νομίζω ό΄τι και σεισμός να γίνεται αυτός πάλι θα σφυρίζει, για τόσο ήρεμο άνθρωπο μιλάμε. Ποτέ δεν με άγχωσε για τίποτα σε όλη την περίοδο της εγκυμοσύνης. Είχα και διπλή περιτύληξη με τον λώρο από το λαιμό στο μωρό και ενώ το ήξερε δεν μου το ανέφερε ποτέ! Το άκουσα εκείνη την στιγμή λίγο πριν τον τοκετό να το λέει στην μαία και αναγκαστικά για να συνεργαστώ να παίρνω βαθιές ανάσες με οξυγόνο (επειδή κατέβαινε το μωρό) μου έκαναν την επισκληρίδιο (τι ανακούφιση ήταν αυτή!). Και μετά στην γέννα ήταν η πρώτη φορά που ο ήρεμος αυτός άνθρωπος έκανε πολύ γρήγορες κινήσεις και μου έκανε πολύ εντύπωση αυτό! Ούτε καισαρική μου έκανε να ξεμπερδεύει, όπως θα έκαναν κάποιοι άλλοι. Απλά με έκοψε λίγο παραπάνω και χρησιμοποίησε εμβρυουλκο για να βγάλει γρήγορα το παιδί έξω. Η μαία με βοήθησε πολύ και στις ωδίνες με το οξυγόνο και μου έλεγε πότε έπρεπε να παίρνω βαθιά ανάσα και επίσης με βοήθησε να σπρώξω για να κεφαλώσει εκεί το μωρό όπως της είχε πει ο γιατρός μου για να μείνω στο οξυγόνο όσο περισσότερο γινόταν. Νομίζω ότι συνεργάστηκαν άψογα. Κρίμα που από τότε δεν την ξαναείδα αυτήν την κυρία για να την ευχαριστήσω και δεν είμαι σίγουρη ότι θυμάμαι το πρόσωπό της γιατί από τους πόνους δεν έβλεπα μπροστά μου, χαχαχα!

27.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Τρι Αυγ 02, 2011 2:09 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Lilliput έγραψε:
MariaM έγραψε: Πες μου σε πιο μαιευτήριο θα είσαι να έρθω εν ανάγκη! Smile Smile Smile

θα σου πω !! τον ερχόμενο ιούνιο!! .................. - Σελίδα 2 379767

Οκ, θα περιμένω να μου πεις και μετά βάζω μπρος για δεύτερο, χαχαχα! .................. - Σελίδα 2 334590 .................. - Σελίδα 2 334590 .................. - Σελίδα 2 334590

28.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Τρι Αυγ 02, 2011 2:09 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 10:19 am, 1 φορά

29.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Τρι Αυγ 02, 2011 2:13 am

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εξαλλου με τοσο γρηγορο τοκετο (κ πρωταρα ακομα κ ο γιατρος φρικαρε λιγο) το δευτερο θα το κουτσουλισω! .................. - Σελίδα 2 215994 .................. - Σελίδα 2 215994

30.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Τετ Σεπ 14, 2011 6:54 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 10:19 am, 1 φορά

31.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Τετ Σεπ 14, 2011 1:32 pm

elenitsa1987


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ειναι οντως λειτουργημα αυτο που κανετε,εγω γεννησα μονο με μαια,χωρις γιατρο και τον αντρα μου συνεχεια διπλα μου,ηταν πολυ δυσκολος ο τοκετος αλλα η μαια ηταν πραγματικα ο αγγελος μου.Με βοηθησε απιστευτα,ενιωσα οτι με καταλαβαινε ,ηξερε ακριβως τι ενιωθα.Μπραβο σας,μακαρι ολες να ηταν τοσο συνηδειτοποιημενες οσο εσυ γιατι υπαρχουν και μερικες απο ιστοριες που εχω ακουσει,που καλυτερα να γεννησεις μονη σου παρα με αυτες!!!!!!!

32.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Πεμ Σεπ 15, 2011 12:20 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 10:19 am, 1 φορά

33.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Πεμ Σεπ 15, 2011 12:23 am

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Lilliput έγραψε:Μαίες και Μαιευτές: Ιστορική αναδρομή και σύγχρονα προβλήματα......

Η Μαιευτική είναι από τις αρχαιότερες επιστήμες – τέχνες που εμφανίστηκαν στην ανθρώπινη κοινωνία καθώς πάντοτε η γυναίκα που γεννούσε χρειάστηκε τη βοήθεια και συμπαράσταση άλλων γυναικών που σταδιακά εκπαιδεύτηκαν και αποτέλεσαν τις αρχαίες Μαίες.

Η Μαιευτική, ως τέχνη ενασχόλησης με το μυστηριώδες φαινόμενο της ζωής, υπήρξε ανέκαθεν μια αξιοσέβαστη δραστηριότητα σε όλους τους πολιτισμούς και σε όλες τις εποχές. Οι περισσότεροι αρχαίοι Έλληνες συγγραφείς μιλούν με θαυμασμό κι εκτίμηση για τις Μαίες και ανάμεσά τους ο Σωκράτης δεν παραλείπει να δηλώσει με υπερηφάνεια ότι ήταν γιός Μαίας, από την τέχνη της οποίας εμπνεύστηκε τη μαιευτική μέθοδο της φιλοσοφίας του.

Η εκτίμηση προς τις Μαίες συνεχίστηκε απρόσκοπτα όλους τους επόμενους αιώνες. Στην ελληνιστική περίοδο ο Σωρανός γράφει το πρώτο σύγγραμμα που αφορά στην τέχνη των Μαιών και στη γυναικεία υγεία, καθορίζοντας επίσης τα χαρακτηριστικά που οφείλει να διαθέτει μία Μαία προκειμένου να είναι «άριστη».

Στη Βυζαντινή εποχή οι Μαίες εργάζονταν στο ιδιαίτερα αναπτυγμένο σύστημα υγείας του Βυζαντίου, που αποτέλεσε πρότυπο για τα σημερινά. Ο σεβασμός στο πρόσωπό τους μαρτυρείται από τη χριστιανική εικονογραφία, στην οποία Μαίες απεικονίζονται στη σκηνή της γέννησης του Ιησού, ως σεβάσμιες μορφές.

Στα χρόνια της Τουρκοκρατίας μέσα από αντίξοες συνθήκες οι πρακτικές Μαίες της ελληνικής υπαίθρου συνετέλεσαν με τη δράση τους στη διάσωση και επιβίωση του Έθνους, μια προσφορά που δεν έχει εκτιμηθεί όσο πρέπει και σπανίως αναφέρεται.

Μετά την Απελευθέρωση οι Μαίες άρχισαν να εκπαιδεύονται στο νεοϊδρυθέν Πανεπιστήμιο Αθηνών (1838), όπου το «Μαιευτικό Σχολείο» ήταν υπό την επίβλεψη του Καθηγητή της Χειρουργικής.

Το 1936 η Έλενα Βενιζέλου ιδρύει το Μαιευτήριο «Μαρίκα Ηλιάδη», στις εγκαταστάσεις του οποίου ίδρυσε και τη σχολή Μαιών «Βιργινία Σκυλίτση» και με τις δύο τόσο σημαντικές της δωρεές επηρέασε καθοριστικά την πορεία της Μαιευτικής στην Ελλάδα. Λίγα χρόνια αργότερα ιδρύθηκαν παρόμοιες σχολές στη Θεσσαλονίκη και στο Μαιευτήριο «Αλεξάνδρα».

Οι επιστημονικοί Σύλλογοι Μαιών ιδρύθηκαν με Βασιλικό Διάταγμα το 1955, σε αντικατάσταση της Πανελλήνιας Ένωσης Μαιών που είχε ιδρυθεί το 1934. Σε αυτούς μπορούσαν να είναι μέλη μόνο Μαίες απόφοιτοι σχολής.

Το 1974, μετά την αποκατάσταση της Δημοκρατίας, ξεκίνησαν απεργίες στις μαιευτικές σχολές με αίτημα την αναμόρφωση του εκπαιδευτικού προγράμματος και γενικότερα φοιτητικά δικαιώματα. Το αποτέλεσμα ήταν μετά από ένα διάστημα οι σχολές να αναστείλουν τη λειτουργία τους και να μεταφερθούν στα ΚΑΤΕΕ, τα οποία στις αρχές της δεκαετίας του 1980 έδωσαν τη θέση τους στα ΤΕΙ, τα οποία ανωτατοποιήθηκαν πρόσφατα και στα οποία επετράπη η είσοδος και αρρένων φοιτητών που ονομάστηκαν Μαιευτές.

Φτάνοντας στο σήμερα παρατηρούμε ότι μέσα στις δεκαετίες που πέρασαν πολλά έχουν αλλάξει στη Μαιευτική, ιδίως μετά την είσοδο της Ελλάδας στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Η ιατρικοποίηση της εγκυμοσύνης, του τοκετού ιδίως αλλά και της λοχείας, ολόκληρης της μητρότητας με άλλα λόγια είχε και έχει πολλών ειδών συνέπειες. Από τη μία η πρόοδος της ιατρικής και των ειδικοτήτων της συνετέλεσε τα μέγιστα στη βελτίωση των δεικτών υγείας και στην αντιμετώπιση παθολογικών καταστάσεων που έως τώρα ευθύνονταν για αυξημένη νοσηρότητα και θνητότητα. Από την άλλη, όμως, μετέτρεψε τη μητρότητα από μια περίοδο φυσιολογική, στη μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων, σε μια κατάσταση η οποία «απαιτεί» τη συνδρομή της ιατρικής και μόνο και της σχετικής τεχνολογίας. Η έγκυος, η επίτοκος και η λεχώνα, ούτε λίγο ούτε πολύ, τόσο στη συνείδηση των επιστημόνων όσο και μιας μεγάλης μερίδας κόσμου, αντιμετωπίζονται ως «πάσχοντες».

Χάρη σε αυτή την αντίληψη και στη μεταστροφή της φυσιολογικότητας των φαινομένων της μητρότητας σε εν δυνάμει «παθολογικές» καταστάσεις καθορίστηκε η σύγχρονη άσκηση της μαιευτικής στον ελληνικό χώρο. Μαζί με αυτό, θα πρέπει κανείς να συμπεριλάβει και τη λεγόμενη « εμπορευματοποίηση του τοκετού» που γνώρισε εκρηκτική αύξηση ιδιαίτερα από τη δεκαετία του 1990 και έπειτα.

Σήμερα, οι περίπου 6.000 Μαίες και Μαιευτές στην Ελλάδα απασχολούνται στο Δημόσιο Τομέα, στον ιδιωτικό, στη εκπαίδευση, στη διοίκηση και ένα μέρος τους ασκούν ελεύθερο επάγγελμα. Μετά την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ ξεκίνησαν να λειτουργούν μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών και οι Μαίες/Μαιευτές πλέον μπορούν να εκπονούν διδακτορικές διατριβές ενώ έως τότε αυτό ήταν εφικτό μέσω της εισαγωγής τους σε πανεπιστημιακό τμήμα κατόπιν κατατακτηρίων εξετάσεων ή σε πανεπιστήμια του εξωτερικού. Τόσο το γεγονός που εκτέθηκε παραπάνω όσο και η με διάφορους τρόπους παρεμπόδιση στην άσκηση των επαγγελματικών τους καθηκόντων αλλά και λόγω των χαμηλών, συγκριτικά με άλλες χώρες, αμοιβών, ένας σημαντικός αριθμός Μαιών/Μαιευτών κατέφυγε στην εργασία στην Ευρωπαϊκή Ένωση, φαινόμενο που ορισμένοι πιστεύουν ότι θα ενταθεί το επόμενο διάστημα λόγω των πρόσφατων οικονομικών εξελίξεων στην Ελλάδα.

Ιδιαίτερα αναφορικά με την «παρεμπόδιση άσκησης των καθηκόντων», οι Σύλλογοί μας διαθέτουν πολλές αναφορές από ολόκληρο τον Ελλαδικό χώρο. Οι περισσότερες περιπτώσεις αφορούν στην άσκηση αλλότριων καθηκόντων σε Μαίες/Μαιευτές αλλά ταυτόχρονα αναφέρονται περιπτώσεις άρνησης εκτέλεσης συνταγών από Μαίες σε φαρμακεία έως και (παράνομη) απαγόρευση άσκησης καθηκόντων όπως εκτέλεση φυσιολογικών τοκετών, λήψεων κολπικών και τραχηλικών επιχρισμάτων για τεστ Παπανικολάου και άλλες σχετικές περιπτώσεις.
Δυστυχώς, μαζί με αυτά, χρειάζεται να αναφερθεί και μια αδιαφορία ή άγνοια εκ μέρους φορέων της Πολιτείας για τη Μαιευτική. Σε αυτή εντάσσονται περιπτώσεις όπως η απουσία αναγραφής της Μαίας και του Μαιευτή ως εκτελούντων τον τοκετό από τις ληξιαρχικές πράξεις γέννησης και από τα νέου τύπου βιβλιάρια υγείας των νεογνών, η άρνηση ακρόασης των συλλόγων από τους εκάστοτε υπουργούς υγείας κατά το παρελθόν για μια σειρά από σημαντικά θέματα που αφορούν τη Μαιευτική όχι μόνο ως κλαδικά ζητήματα αλλά κυρίως ως μια ουσιαστική μέριμνα της πολιτείας στην ελληνίδα γυναίκα.

Τα προβλήματα που επιγραμματικά και μόνο αναφέρθηκαν οδηγούν πολλές Μαίες να μιλούν για απουσία κίνητρων για εξέλιξη στον κλάδο, η οποία με τη σειρά της θα αποβεί σημαντική στην προσφορά μαιευτικής φροντίδας στις γυναίκες και για μια αυξανόμενη απογοήτευση και για μια αίσθηση έλλειψης αναγνώρισης του σπουδαίου και δύσκολου έργου που επιτελούν. Παρά ταύτα, η αίσθηση ευθύνης των Μαιών/Μαιευτών απέναντι στην ελληνική κοινωνία και η τάση τους για επιπλέον μόρφωση προς όφελος κυρίως του κοινωνικού συνόλου, μεταφράζεται σε έναν ολοένα αυξανόμενο αριθμό που αποκτά μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς τίτλους, που πραγματοποιεί έρευνες ατομικά ή σε συνεργασία με ειδικά κέντρα, που συμμετέχει ενεργά σε συνέδρια και μετεκπαιδευτικά σεμινάρια και που – κυρίως – μέσα από την καθ’ ημέρα άσκηση της Μαιευτικής σε όλους τους εργασιακούς χώρους, προσπαθεί να ξεπεράσει τα κατάλοιπα του παρελθόντος και τα στερεότυπα και να επιτελέσει τον τεράστιο κοινωνικό και ανθρωπιστικό ρόλο που εδώ και δεκάδες αιώνες αδιάλειπτα επιτελεί.

-Μιχάλης Μώρος-


Ε ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.ΝΑ ΔΩ ΑΝΤΡΑ ΜΑΜΗ Κ ΤΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

34.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Πεμ Σεπ 15, 2011 12:27 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 10:19 am, 1 φορά

35.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Πεμ Σεπ 15, 2011 12:38 am

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Lilliput έγραψε:
thequeen86 έγραψε:
Ε ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.ΝΑ ΔΩ ΑΝΤΡΑ ΜΑΜΗ Κ ΤΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Γιατί το λες αυτό καλέ? Very Happy

Ε ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΝΤΡΑΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΟΚ(ΑΝ Κ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΝΕΤΑ) ΑΛΛΑ Κ ΑΝΤΡΑΣ ΜΑΜΗ????? Ε ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΑΣΤΕΙΟ!!!!

36.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Πεμ Σεπ 15, 2011 12:58 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 10:19 am, 1 φορά

37.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Παρ Σεπ 16, 2011 3:50 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 10:20 am, 1 φορά

38.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Παρ Σεπ 16, 2011 10:30 am

elenitsa1987


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Lilliput έγραψε:Ο ρόλος της μαίας στη γέννα

Η μαία είναι εκείνη που θα σταθεί δίπλα μας την δύσκολη ώρα του τοκετού αλλά και μετά. Είναι εκείνη που θα μας καθοδηγήσει τις πρώτες μέρες με το μωρό, θα μας βοηθήσει καθώς μυούμαστε στην μητρότητα, θα απαντήσει με εγκυρότητα στις απορίες μας. Ας δούμε ποιός ακριβώς είναι ο ρόλος της.
Η μαία είναι η επιστήμων επαγγελματίας υγείας η οποία θα μας προετοιμάσει για την εγκυμοσύνη μας, τον τοκετό μας, τον μητρικό θηλασμό και την λοχεία μας. Θα είναι δίπλα μας όποτε την χρειαστούμε, στην εγκυμοσύνη μας, από την πρώτη στιγμή που θα πάμε στο μαιευτήριο για να διαχειριστεί μαζί με τον γιατρό μας την έκβαση του τοκετού μας και να μας κατευθύνει σε έναν ασφαλή τοκετό, στηρίζοντάς μας επιστημονικά και ψυχοσυναισθηματικά. Με καθημερινές επισκέψεις στο μαιευτήριο μας διδάσκει τον μητρικό θηλασμό , μας επιλύει τυχόν προβλήματα και απορίες. Μετά την έξοδό σας από το μαιευτήριο μπορούμε ακόμη να ζητάμε την βοήθειά της για θέματα μητρικού θηλασμού, γυναικολογικά, ψυχολογικά. Αν βεβαίως επιλέξετε να γεννήσετε στο σπίτι, η μαία είναι αυτή που αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης, τον τοκετό και όλη την περιγεννητική φροντίδα.


Πότε πρέπει να αρχίζω να ψάχνω για μαία;
Από την αρχή της εγκυμοσύνης.

Με ποια κριτήρια θα γίνει η επιλογή της μαίας;
Με τα ίδια κριτήρια που επιλέξαμε μαιευτήρα θα επιλέξουμε και μαία.Θα πρέπει να σας ταιριάζει, να την εμπιστευθείτε. Συνήθως οι συστάσεις από φίλες βοηθούν.


Είμαι υποχρεωμένη να έχω την μαία του μαιευτήρα μου;

Πρέπει να γνωρίζετε πως η μαία και ο μαιευτήρας συνεργάζονται ως ομάδα, με σχέση αμοιβαίας εμπιστοσύνης. Πρέπει λοιπόν , πρώτα να γνωρίσετε την μαία που θα σας προτείνει ο μαιευτήρας σας. Αν για κάποιο λόγο δεν θέλετε να συνεργαστείτε μαζί της, ή εάν έχετε ήδη μαία από προηγούμενο τοκετό, ή φίλη, ή συγγενή, συζητήστε το με τον μαιευτήρα σας.
Ειναι πολυ σημαντικα αυτα που γραφεις,εγω ειχα δυο μαιες,η μια που εκανε τον τοκετο και η αλλη ερχοτανε τον πρωτο μηνα σπιτι μου και μου εδειξε τα παντα για το μωρο και το θηλασμο.Δυστυχως εμαθα μετα οτι θα μπορουσε να με παρακολουθει και σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης,αλλα τουλαχιστον θα ξερω για το 2ο!!
Αληθεια θα ηθελα να σε ρωτησω σαν μαια που εισαι ποια ειναι η γνωμη σου για τον τοκετο στο νερο και σε ποσο διαστημα μετα τον τοκετο ειναι ΄΄ασφαλες΄΄ να ξαναμεινει εγκυος μια γυναικα;Ευχαριστω εκ των προτερων.

39.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Παρ Σεπ 16, 2011 3:04 pm

kathrinkaterina


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω τι να πω με την γιατι την μαια μου! οταν την γνωρισα ηταν σαν την ιωαννα μας ! 20 χρ την πρακτικη της εκανε ακομα! ειμασταν στην ιδια ηλικια......εγω γεννουσα και εκεινη ηταν ενα βημα πριν το πτυχιο!!! στο δευτερο παιδι ηταν παλι εκει μαια πλεον.....το ποσο με βοηθησε!! εκανα καισαρικη ναι αλλα μονο το ψυχολογικο φτανει......στην τριτη γεννα ειπα οκ δεν χρειαζομαι μαια! υπερβολη αφου ολα ειναι προγραμματισμενα! το κοριτσακι μου ομως ηταν παλι εκει μαζι μου στο χειρουργειο μεσα ! κοιμηθηκα και μου επιανε το χερι ξυπνησα και παλι ηταν απο πανω μου και μου μιλουσε με χαιδευε μου ελεγε οτι το μωρακι μου ειναι καλα και ο αντρασ μου χαλια (απ το ανχος) αλλα εγω γελουσα.....γιναμε φιλες!!! αρχισαμε τα σπιτι μου σπιτι σου και τα καφεδακια!!! τωρα που εκανα το τελευταιο μου παιδι παλι ηταν εκει με 10 χε εμπειρια πανω της! δεν ξερω αν ειναι πολλα αλλα ειναι σημαντικα....και παλι ηταν εκει και με κρατουσε αγγαλια ! ειχα μια τεταρτη καισαρικη με πολυ φοβο.....αν θα πανε ολα καλα! την ευχαριστω μεσα απ την καρδια και εκεινη και ολες τησ κοπελες! ιωαννα λειτουργιμα κανετε.....

40.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Κυρ Σεπ 18, 2011 2:55 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 10:20 am, 1 φορά

41.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Κυρ Σεπ 18, 2011 2:57 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 10:20 am, 1 φορά

42.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Κυρ Σεπ 18, 2011 10:53 am

????????


Επισκέπτης
MariaM έγραψε:Εγώ ένα θα πω. Ο γιατρός μου εμφανίστηκε λίγο πριν την γέννα! Όλη την διαδικασία που προηγήθηκε την είχε αναλάβει μία μαία. Νομίζω πως όλες οι μανούλες κάπως έτσι το έχουμε βιώσει! Smile

Αν ειναι ετσι,μηπως τελικα θα επρεπε να πηγαινουμε στην εφημερια για γεννα, να εχουμε πληρωσει τη μαμμη μας για να ειναι μαζι,αντι να σκαμε 2000 στο γιατρο ''μας'';;; Ειλικρινα δεν ηξερα οτι ερχεται τελευταια στιγμη, προχθες μου το ειπε μια φιλη μου και μου ηρθε κεραμιδα στο κεφαλι!!!!

43.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Δευ Οκτ 17, 2011 6:29 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 10:20 am, 1 φορά

44.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Δευ Οκτ 17, 2011 10:55 am

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Είχα δει μια εκπομπή, όπου στην Αγγλία και στη Γαλλία ο τοκετός γίνεται αποκλειστικά από τις μαίες στο νοσοκομείο ή στο σπίτι και ο γιατρός εμφανίζεται μόνο σε περίπτωση καισαρικής ή σοβαρής επιπλοκής. Είναι όντως έτσι τα πράγματα;

45.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Δευ Οκτ 17, 2011 11:11 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 10:20 am, 1 φορά

46.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Δευ Οκτ 17, 2011 11:46 am

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βρίσκομαι σε σύγχιση και σε ψάξιμο σχετικά με το αν πρέπει να βρω μία μαία να έρθει στην κλινική να με καθοδηγήσει στο θέμα του θηλασμού τις μέρες που θα είμαι εκεί και να μην βασιστώ αποκλειστικά στις κοπέλες εκεί που μπορεί να μην έχουν ούτε υπομονή ούτε διάθεση ούτε τον χρόνο. Γνωρίζετε γενικότερα σχετικά με αυτό?

47.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Δευ Οκτ 17, 2011 11:51 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 10:20 am, 1 φορά

48.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Κυρ Οκτ 30, 2011 7:00 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 10:22 am, 1 φορά

49.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Κυρ Οκτ 30, 2011 8:48 am

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω γεννησα στο μητερα. η μαια μου ηταν γυρω στα 50-55 χρονων και μπορω να πω οτι δεν με βοηθησε σχεδον καθολου με τον θηλασμο ουτε οι μαιες που ηταν στον οροφο. η μαια μου με εβαλα αμεσως στο θηλαστρο, το οποιο μισουσα απο πριν γεννησω, απογοητευτηκα και αγχωθηκα πολυ και αποφασισα να μην της δωσω δικο μου γαλα. τωρα το μετανιωνω που δεν παλεψα μονη μου αλλα ως νεα μαμα δεν ηξερα τι επρεπε να κανω. πρεπει να επιμεινουμε πολυ σε ατομα που δεν ειναι προθυμα να μας βοηθησουμε. αν κανω δευτερο παιδι θα ξερω καλυτερα και θα τους πιεσω ολους να μου δειξουν ποιος ειναι ο σωστος τροπος...

50.................. - Σελίδα 2 Empty Απ: .................. Κυρ Οκτ 30, 2011 9:19 am

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω ετυχα στην ιδια μαια και τις 2 φορες που γεννησα και ελπιζω και την 3η!!!ηταν πολυ καλη μαζι μου, γελαστη, συζητουσαμε, ετσι περνουσε ευχαριστα η ωρα!γενικως το κλιμα ηταν πολυ ωραιο, ειχαν μουσικουλα, οι γιατροι τραγουδουσαν! γεννησα στο αρεταιειο. την ωρα των δυνατων πονων ηταν κι εκεινη διπλα μου και ο γιατρος μου συνεχεια!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις