Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
157 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 157 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Touristria


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Με τον άντρα μου θέλαμε πολυ ενα μωράκι..όσο περιμενα να μεινω εγκυος έλεγα οτι τα πιο ωραία πράγματα ερχονται εκει που δεν τα περιμένεις...αλλα πάντα κρυφοκοίταγα..μεχρι μια φορά που δεν έκλεψα...κ κράτησα στα χέρια μου ενα αχνό θετικό τέστ εγκυμοσύνης & μια θετική χοριακή...417... αυτο ηταν το νούμερο της ευτυχιας !!!
Απο την πρώτη στιγμή που έμαθα οτι είμαι έγκυος πέταγα στα σύνεφα...δεν μπορούσα να το πιστέψω..απο τον πρώτο μας υπέρηχο αρχισα να χαιδεύω την κοιλιά μου ... όταν μάθαμε οτι εχουμε κοριτσάκι εγω τα έβλεπα όλα ροζ & ανυπομονούσα να ερθει η μερα που θα την κράταγα στην αγκαλιά μου!! Η εγκυμοσυνη μου περασε πολυ ευκολα χωρις προβλήματα & ιδιαιτερες ενοχλήσεις.. απολαύσαμε το καθε τι , ακόμα και τις ανυσηχιες !! Όταν μπήκα στον μήνα μου ΄& κάναμε υπέρηχο ειδαμε οτι η μπέμπα μας ειναι λιγο μεγαλη για τις μέρες της..κεφαλακι & κιλά.. εγω ηθελα να γεννησω φυσιολογικά ετσι ο γιατρός μου , μου πρότεινε να κανουμε πρόκληση οατν ενοιωθα ετοιμη..έτσι αφου συμπληρωσα κ την 38 η εβδομάδα με μια κοιλάρα που μεγάλωνε μερα με την μέρα αποφασισαμε να κανουμε πρόκληση το Σαββατο που θα μας ερχόταν.. 07 Μαίου 2011..ουτως ή αλλως στην τελευθταια εξέταση ο τράχηλος μου ηταν ηδη πολυ μαλακός..ήταν θεμα χρονου να γεννησω!! Δεν έβλεπα την στιγμή να ξημερώσει το Σάββατο..& ξημέρωσε...Σάββατο 07 Μαίου !! Η ημέρα που δεν θα ξεχάσω σε ολη μου την ζωή!!! Φτάσαμε στην κλινική γεμάτοι χαρά..με μερική εξάληψη του τραχηλου πιστευαμε οτι θα γνωριζαμε πολυ γρηγορα την κορουλα μας!! Μπηκαμε στην αιθουσα τοκετών , κάναμε τα ωραια μας με τις μαιες..ευτυχως το ξυρισμα το αποφυγαμε μιας που τα ειχα καταφέρει παρολη την κοιλια μου! Μετά απο λίγο ημουν έτοιμη για να ξεκινησουμε..απο το προηγουμενο βραδυ ενοιωθα αρκετα πονάκια περιοδου οπως κ μερες πριν... οταν μου εβαλαν το υποθετο για να εξαληφθει τελειως ο τράχηλος λιγο δυνάμωσαν κ τοτε καταλαβα οτι αυτοι θα ηταν κ οι πονοι μεχρι την γέννα.. ειπα του γιατρου οτι δε θελω επισκληρηδιο ( ναι ηθελα να το παιξω κ λιγο ηρωιδα- τζαμπα μαθαιναμε τις ανασουλες! χαχα) Συνέχιζα να περπατάω στον διαδρομο οσο άντεχα μεχρι που ενοιωσα υγρασια .. ξαπλωσα κ καταλαβα οτι μου ειχαν σπάσει τα νερά μου !!!
το επιβεβαίωσε κ ο γιατρός μου " αυτοματη ρηξη θηλακίου".. Αλλιως τα περιμενα τα νερά μου - σκεφτηκα!!! Αφου εσπασαν τα νερά & οι πονοι εγιναν πολυ εντονοι κ αφου κρατήθηκα για 1 ωρα ειπα " δεν τον φωναζουμε τον κυριουλη??" Μετά την ΑΓΙΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ξεκουράστηκα..βέβαια μεχρι να μου την κάνουν δεινοπάθησα..σκεφτομουν με τρομο ολες τις βλακιες που ειχα ακουσει κατα καιρους " αν κουνηθεις μενεις παραλητος (ΤΕΟΝ!!!) " αν δεν τρυπησει σωστα θα παθεις εγκεφαλικό κ αλλα τετοια αλλα με ηρεμουσε ο γιατρουλης μου! Το μονο κουσουρι που μου εμεινε απο την επισκληρηδιο ειναι μια μελανιτσα !! Τοσο τρομερο. μετα απο μια με μιαμιση ωρα ειχε τελειωσει η επιδραση της επισκληριδιου μιας που μου ειχαν κανει πολυ μικρή δόση... Εμεινα 1 ωρα χωρις επισκληριδιο ..η διαστολη προχωρουσε αργα αργα ( ετσι νομιζα ) οποτε δεν ηθελα να φορτωθω πολυ φαρμακο κ μετα ειμαι σαν ζομπι... ε μετα το 2ωρο δεν την πάλεψα κ ξαναζητησα... μετα απο πειραγματα του γιατρου κ του αντρα μου μου την εβαλαν κ ξεκουραστηκα λιγο ωσπου να ξαναερθουν οι πονοι...αναρωτιομουν αν βαζουν νερο μεσα ή φαρμακο σκεφτομουν οτι ειμαι πολυ κλαψιαρα να παρω και 3η δοση... ετσι ξανα περιμενα κ το επαιζα ηρωιδα !! Με 8 διαστολη μου ξανα εκαναν 3η δοση μικρη παλι η οποια δεν ξερω γιατι αλλα δεν με πολυέπιασε..αυτο θυμαμε εγινε στις 5-5.15... οταν ξαναειδα το ρολοι στις 5.30 ποναγα ξανα!!!Ρώτησα ποτε θα γεννησουμε περιπου για να ξερω να ειδοποιησω.. μου εδωσαν κανα 2ωρο ακομα.. εγω να πονάω εν το μεταξύ!!! Φωναξε ο γιατρος την μαια να με δει κ να μου παρει τα ουρα κ εφυγαν με τον αντρα μου έξω... αφου εβαλε εβγαλε καθετηρακια μου λεει κατσε να δουμε τη διαστολή σου..ο γιατρος ειπε χεις ακομα κανα 2ωρο αλλα για ναδουμε.... βαζει χερι.....κ την ακουω πανικοβλητη : ΓΕΝΝΑΜΕ!! ΣΠΑΜΕ ΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΠΙΑΝΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΗΣ! ΕΝΑΣ ΠΑΝΙΚΟΣ μεσα στην αιθουσα , ολοι περιμεναν να γεννησω σε 2 ωρες αλλα τελικα η μπεμπα ηταν βιαστική.. εσπασαν το κρεβατι , εφερναν εργαλεια , εγω κοιλοπονουσα αλλα κανεις δεν μου εδινε σημασια & εμένα να με εχει πιάσει μια κριση πανικου..κανεις δεν μου εδινε σημασια.. ο αντροηυλης μου παντα ψυχραιμος διπλα μου μου κρατουσε το χεράκι κ να μοηυ λεει : σε λιγο θα την γνωρισουμε.. Ενοιωθα φοβο αλλά κ σιγουρια οτι ολα θα πανε καλά. Μου ειπαν οι μαιες ποτε να σπρωξω κ πως ! Οι πονοι δυνάμωναν απιστευτα πολυ κ εγω να θελω κι αλλη αναισθησια αλλα δεν μου εβαζαν .. οι πόνοι πολλοι δυνατοί ( ποιος ειπε οτι ο πονοδοντος ειναι πιο ισχυρος???) 6 κ κατι κοιταξα τελευταια φορα το ρολοι πανω απο το κεφαλι μου... μετα θυμαμε να σπρωχνω με δακρυα στα ματια..δεν ξερω τι ενοιωθα...συγκινιση για αυτο που ερχοταν ? Φόβο? Πονο? Μετα απο μερικά σπρωξιματα ενοιωσα ενα αδειασμα μεσα μου κ μια συγκινηση απεριγραπτη..κατάλαβα το μωρακι μου να γλυστράει κ να βγαινει το κεφαλακι του ..μετά απο ενα 2ο σπρώξιμο βγήκε το κορμάκι της.. ακουσα το κλαματακι της & ολη μου η σκεψη καρφωθηκε αναμεσα στα ποδια μου..περιμενα να μου την δειξουν..οταν μου την ακουμπησαν πανω μου με τον λωρο ακομα τρελαθηκα!! Ενα τοσοδουλι μωρακι , ζεστο , με νυχακια , μαλλάκια κ μια γλυκιά φατσουλα να αναρωτιεται!! Εγω ημουν τοσο συγκινημένη κ εκλαιγα τοσο πολυ ... μετα βίας την έβλεπα απο τα δακρυα...μου την πηραν να την καθαρισουν αριστερα στο πυρεξακι...το βλεμα μου καρφωμένο επάνω της...ειναι δικη μου, ηταν μεσα στην κοιλιτσα μου , ειναι το παιδι μας !! ο αντρουλης μου πανω απο το κεφαλι μου να την βγαζει φωτογραφιες, να μου χαιδευει τα μαλλακια κ να μμου λεει μπραβο αγαπη μου μπραβο ! Συναισθηματα που δεν μπορώ να περιγραψω με λόγια... η απολυτη στιγμή της γεννας ηταν οταν μου την εδωσαν καθαρη να την δω, κ με κοιταγε με τα ματακια της & μετα το πιο γλυκο φιλι απο τον αντρα μου ! Η απολυτη ολοκλήρωση ειλικρινά! Αγαπάω τον άντρα μου ακόμα περισσότερο. δεν θα τα ειχα καταφέρει χωρις την δικη του υποστήριξη αλλα κ χωρις αυτόν τον υπέροχο γιατρό που είχαμε σε ολη την διάρκεια του τοκετού διπλα μας. Εχουν περάσει 2 μηνες κ ακόμα την βλέπω κ συγκινουμε καθε φορά δακρυζουν τα μάτια μου απο συγκίνηση..την περιμέναμε με τόση αγωνία κ λαχτάρα κ τωρα την εχουμε εδω μπροστα μας. Δεν φοβάμαι καμία δυσκολία..νοιωθουμε σαν γονεις οτι εχουμε δυνάμεις να καταφέρουμε τα πάντα για αυτο το πλασματάκιι! Κάνω τον σταυρο μου κάθε μέρα κ ευχαριστω τον θεο κ τον Αγιο μου Νεκτάριο για το δωρο που μας έστειλε κ που πηγαν όλα καλά. Ότι κι αν ειχα φανταστει για τον ερχομό της ειναι πολυ λιγο σε σχέση με αυτά που ζήσαμε κ ζούμε.. ευχομαι όλα τα ζευγάρια που λαχταρούν ενα μωράκι να έρθει γρήγορα κ να τους πλυμηρήσει την ζωή με ευτυχία & στις ηδη μανούλες να ειναι τα μωράκια τους γερά.

Τελικά όντως....τα πιό ωραία πράγματα , έρχονται εκεί που δέν τα περιμένεις...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να σας ζήσει! Ο τίτλος με εκφράζει απόλυτα! Smile

marinadaniel

marinadaniel
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
na sas zisei !!!!panta geri Smile

maroulaki13

maroulaki13
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Να σας ζήσει το κοριτσάκι σας και σου εύχομαι να είναι πάντα γερή

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πολύ γλυκιά ιστορία!! εύχομαι το πλασματάκι σας να είναι πάντα γερό και εσείς πάντα αγαπημένοι και ευτυχισμένοι!! Tα πιο ωραία πράγματα ερχονται εκει που δεν τα περιμένεις !!! 334590

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
να σας ζησει....!!!να ειναι παντα γερη η μπεμπουλα σας....!!!τι υπεροχη ιστορια....!!!κι εμεις περιμενουμε την μπεμπουλα μας απο στιγμη σε στιγμη,ειμαστε στον 9ο....!!!μακαρι να τα βιωσω κι εγω ολα τοσο ομορφα οπως τα εχω ονειρευτει....!!! Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις