Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1βαφτιση στη θαλασσα Empty βαφτιση στη θαλασσα Πεμ Αυγ 04, 2011 4:14 pm

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερα μανουλες!!!εχει κανει καμια σας βαφτιση στη θαλασσα?ετοιμαζομαι να βαφτισω την κορη μου και ο παππας μου παιζει τον παππα..μια μου λεει θα την βαφτισω μια μου λεει οχι.ελεος πια πρεπει να τυπωσω προσκλητηρια.ξερει καμια σας κανεναν παππα στην σαλαμινα που θελω να την βαφτισω?

2βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Παρ Αυγ 05, 2011 12:44 am

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Για Σαλαμινα δεν ξερω αλλα μαλλον ο παπα σας δεν θελει λογο ζεστης. Σου λει τωρα πωωω θα θελει καλοκαριατικα να βαπτιζω μωρο μεσα στην καψα, θα χασω και την μερα μου...Συζητησε το μαζι του, πες του οτι θελεις να ετοιμασεις τα προσκλητηρια και οτι εχουν καποιο κοστος για να κανεις αλλαγες μετα. Και τελος παντωςν δες τις προθεσεις του. κανενας θειος παπας δεν παιζει? Αυτοι τα βρισκουν μεταξυ τους Smile

3βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Παρ Αυγ 05, 2011 2:46 am

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Στη Σαλαμίνα μένεις ή απλά θέλεις να την κάνεις εκεί? Δεν κατάλαβα την άρνηση? Τι θα πει δεν θέλει? Για πότε του είπες? Μόνο μία εκκλησία έχει η Σαλαμίνα? Δε νομίζω. Εγώ μετά από αυτό δεν θα τον παρακάλαγα κιόλας να μου χαλάσει το μυστήριο θα κοίταγα αλλού.

4βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Παρ Αυγ 05, 2011 3:19 am

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
giouli73 έγραψε:Στη Σαλαμίνα μένεις ή απλά θέλεις να την κάνεις εκεί? Δεν κατάλαβα την άρνηση? Τι θα πει δεν θέλει? Για πότε του είπες? Μόνο μία εκκλησία έχει η Σαλαμίνα? Δε νομίζω. Εγώ μετά από αυτό δεν θα τον παρακάλαγα κιόλας να μου χαλάσει το μυστήριο θα κοίταγα αλλού.
Κοιτα κι εδω που μενω εγω εχει 1 μονο εκκλησακι στη θαλασσα και δεν κανουν ουτε γαμους ουτε βαπτισεις πλεον. Ειχα παει σε γαμο απογευματινο και γιναμε μεσα στην αμμο γιατι φυσουσε κιολας.Και να σου πω επειδη ολα γινονται εξω, επειδη ειναι συνηθως μικρα, αν εχει ηλιο θα σκασεις, αν το κανεις σουρουπο θα σε φανε τα κουνουπια. Δενδρα εχει τρυγυρω? Παντως δεν μπορει να αρνηθει αλλα και να αρνηθει μη χαλαστεις..απλα καντο αλλου, μη σας το βγαλει ξινο

5βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Παρ Αυγ 05, 2011 3:38 am

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εντάξει άλλο να μη γίνονται καθόλου γάμοι ή βαφτίσεις για κάποιο λόγο κι άλλο να της λέει μια ναι μια όχι. Κι εγώ ήθελα να βαφτίσω την κόρη μου στη ραφήνα σ ένα εκκλησάκι αλλά μου είπαν από την αρχή ότι δεν κάνουν πλέον μυστήρια εκεί.

6βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Παρ Αυγ 05, 2011 5:16 am

????????


Επισκέπτης
Ειχα παει σε ενα εκκλησακι στη Σαλαμινα, της Αγιας Βαρβαρας. Ειναι κοντα στο κεντρο,ψηλα στο βουνο. Το λατρεψα τοσο που θα κανω εκει βαφτιση και εγω. Ειναι ψηλα, λες και εισαι σε κυκλαδονησι μοιαζει, θεα θαλασσα,ηρεμια... Πηγαινε να το δεις, θα παθεις πλακα, ειμαι σιγουρη!!!!!

7βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Παρ Αυγ 05, 2011 2:23 pm

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια τι να πω?θελω 11 σεπτεμβρη να την βαφτισω .ο παππας ενω ελεγε ναι την αλλη μερα με πηρε κ μου ειπε οτι δηθεν ρωτησε τον ανωτερο του κ του ειπε πως δεν επιτρεπεται αν ειναι ανηλικος να βαφτιστει στη θαλασσα.μετα με πηρε κ μου ειπε να μην παρω εγω τον γεροντα να τον ρωτησω γιατι εκανα κατι προσπαθειες κ μαλον το εμαθε.δεν ξερω ειμαι να σκασω τα εχω ολα σχεδον κανονισμενα κ να μου λεει οχι.κανεναν συγκενη δεν εχουμε παππα στο σοι να βοηθησει.καμια απο σαλαμινα να ξερει αλλο παππα να αναλαβει υπαρχει..????οποια μπορει να με βοηθησει θα χρωσταω χαρη και θα ειναι κ καλεσμενη μου φυσικα

8βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Παρ Αυγ 05, 2011 2:43 pm

EvaggeliaV

EvaggeliaV
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ο παπας μηπος ηθελε να του δωσεις τιποτα χρηματα και εσυ δεν του ειπες τιποτα...??

9βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Σαβ Αυγ 06, 2011 1:01 am

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ θα σου έλεγα να τον πάρεις τον ανώτερο του τηλέφωνο να μάθεις αν αυτό ισχύει.Δεν έχω ξανακούσει πάντως για Βάπτιση στη θάλασσα και όντως μπορεί και να απαγορεύεται...Τώρα που κάνεις τις ετοιμασίες και είσαι πάνω κάτω ούτως ή άλλως, δεν πας και σε καμία άλλη περιοχή να κάνεις συζήτηση με κάποιον άλλο παπά από άλλη ενορία να σου πει και αυτός αν γίνεται?Με το καλό η Βάπτιση του μωρού σου!!!

10βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Σαβ Αυγ 06, 2011 2:33 am

giouli73

giouli73
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εσύ θέλεις να βαφτίσεις το μωρό τη θάλασσα? Μήπως όντως ισχύει αυτό που σου είπε? Για ρώτα σε άλλη εκκλησία σε άλλη περιοχή αν σου πουν το ίδιο θα ισχύει. Πως και θέλεις να το βαφτίσεις στη θάλασσα υπάρχει κάποιος λόγος? Δεν είναι και λίγο επικίνδυνο για το μωράκι που τα βουτάνε εντελώς μέσα? Μην πιει νερό μην πνιγεί. Άλλο το γλυκό της κολυμπήθρας κι άλλο το αλμυρό της θάλασσας.

11βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Τετ Αυγ 10, 2011 12:08 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

12βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Τετ Αυγ 10, 2011 1:29 pm

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να ρωτησω κατι?το νερο που βαφτιζεται το μωρο(στην κολυμπιθρα)ειναι αγιασμενο και μεσα ριχνει και τα μαλακια που κοβει και το νερο αυτο το ριχνουν σε ενα μερος στην εκκλησια(δεν θυμαμαι πως το λενε).με το νερο της θαλασσας,πως θα γινει?και κατι ακομα,3 μερες το μωρο θα ειναι με το λαδι και την αλμυρα?

13βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Πεμ Αυγ 11, 2011 2:22 am

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:να ρωτησω κατι?το νερο που βαφτιζεται το μωρο(στην κολυμπιθρα)ειναι αγιασμενο και μεσα ριχνει και τα μαλακια που κοβει και το νερο αυτο το ριχνουν σε ενα μερος στην εκκλησια(δεν θυμαμαι πως το λενε).με το νερο της θαλασσας,πως θα γινει?και κατι ακομα,3 μερες το μωρο θα ειναι με το λαδι και την αλμυρα?
έχω τις ίδιες απορίες.. 'οπως επίσης ξέρω ότι η βάφτιση σε θάλασσα απαγορεύεται(άσχετα, αν ο Χριστός βαφτίστηκε σε ποταμό!!). Σε σημείο που να βλέπω κάποια βίντεο κ να νομίζω ότι είναι ψεύτικα... βαφτιση στη θαλασσα 654316

14βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Πεμ Αυγ 11, 2011 2:25 am

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΑ!!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ !! ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΩΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΕΒΑΛΑΝ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ! ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΝΑ ΜΥΣΤΡΙΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΠΟΥ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ! ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΠΟΤΕ ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΤΑΝ Η ΒΑΠΤΙΣΗ ! ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΙΕΡΕΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΥΣΤΙΡΙΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ !!

15βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Πεμ Αυγ 11, 2011 2:31 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:να ρωτησω κατι?το νερο που βαφτιζεται το μωρο(στην κολυμπιθρα)ειναι αγιασμενο και μεσα ριχνει και τα μαλακια που κοβει και το νερο αυτο το ριχνουν σε ενα μερος στην εκκλησια(δεν θυμαμαι πως το λενε).με το νερο της θαλασσας,πως θα γινει?και κατι ακομα,3 μερες το μωρο θα ειναι με το λαδι και την αλμυρα?

Ολα στην θαλασσα καταληγουν. Και εμείς εκει ριξαμε το νερο που επλυνα τα λαδοπανα μετα την βαπτιση. Τωρα για την αλμυρα 3 μερες δεν ξερω πραγματικά! Smile

16βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Πεμ Αυγ 11, 2011 5:45 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:να ρωτησω κατι?το νερο που βαφτιζεται το μωρο(στην κολυμπιθρα)ειναι αγιασμενο και μεσα ριχνει και τα μαλακια που κοβει και το νερο αυτο το ριχνουν σε ενα μερος στην εκκλησια(δεν θυμαμαι πως το λενε).με το νερο της θαλασσας,πως θα γινει?και κατι ακομα,3 μερες το μωρο θα ειναι με το λαδι και την αλμυρα?

Ολα στην θαλασσα καταληγουν. Και εμείς εκει ριξαμε το νερο που επλυνα τα λαδοπανα μετα την βαπτιση. Τωρα για την αλμυρα 3 μερες δεν ξερω πραγματικά! Smile
δεν λεω για το νερο που πλενουμε τα λαδοπανα,αλλα για το νερο που γινετε το μυστηριο.το ριχνουν καπου συγκεκριμενα,δεν θυμαμαι πως λεγετε.αυτο το μερος ειναι στην εκκλησια.

17βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Πεμ Αυγ 11, 2011 11:41 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
MariaM έγραψε:
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:να ρωτησω κατι?το νερο που βαφτιζεται το μωρο(στην κολυμπιθρα)ειναι αγιασμενο και μεσα ριχνει και τα μαλακια που κοβει και το νερο αυτο το ριχνουν σε ενα μερος στην εκκλησια(δεν θυμαμαι πως το λενε).με το νερο της θαλασσας,πως θα γινει?και κατι ακομα,3 μερες το μωρο θα ειναι με το λαδι και την αλμυρα?

Ολα στην θαλασσα καταληγουν. Και εμείς εκει ριξαμε το νερο που επλυνα τα λαδοπανα μετα την βαπτιση. Τωρα για την αλμυρα 3 μερες δεν ξερω πραγματικά! Smile
δεν λεω για το νερο που πλενουμε τα λαδοπανα,αλλα για το νερο που γινετε το μυστηριο.το ριχνουν καπου συγκεκριμενα,δεν θυμαμαι πως λεγετε.αυτο το μερος ειναι στην εκκλησια.

Ναι καταλαβα ποιο λες. Σε μερικους γονεις λενε να πανε και το νερο που πλενουν τα λαδοπανα στην εκκλησια να το ριξουν εκει. Ομως οπως ειπα ολα στην θαλασσα καταλήγουν. Wink

18βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Πεμ Αυγ 11, 2011 1:12 pm

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ευλογες ολες οι ερωτησεις κοριτσια.λοιπον βαφτιση μεσα στο νερο της θαλασσας επιτρεπει η θρησκεια μας εγω εχω παρεβρεθει κιολας σε μια αλλα οχι στη σαλαμινα.το νερο το αγιαζει ο παππας οπως κ τα θεοφανεια,σιγα το δυσκολο.εξαλου εχει κ μια εικονα σε ενα τραπεζακι ακουμπησμενη.το μωρο δεν παθαινει τιποτα με το νερο της θαλασσας γιατι δεν θα την βουτηξει ολη μεσα απλα θα τις ριξει νερο με το χερι στο κεφαλακι,και επισης σιγα μεσα στο καλοκαιρι μην δεν κανω το μωρο μπανιο 3 ολοκληρες ημερες.δεν θα χρειαστει λοιπον να ριξει τα νερα καπου και επισης τα λαδοπανα εκει παντα πλενοντε στην θαλασσα αρα δεν υπαρχει προβλημα..α επισης του ειπα εννοειτε κ για χρηματα ..τωρα τι παιζετε δεν ξερω,οταν γυρισω απο διακοπες ομως θα φερω ανω κατω τον κοσμο.θα σας ενημερωνω,ευχαριστω παρα πολυ.

19βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Πεμ Αυγ 11, 2011 1:20 pm

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαμαμια έγραψε:ευλογες ολες οι ερωτησεις κοριτσια.λοιπον βαφτιση μεσα στο νερο της θαλασσας επιτρεπει η θρησκεια μας εγω εχω παρεβρεθει κιολας σε μια αλλα οχι στη σαλαμινα.το νερο το αγιαζει ο παππας οπως κ τα θεοφανεια,σιγα το δυσκολο.εξαλου εχει κ μια εικονα σε ενα τραπεζακι ακουμπησμενη.το μωρο δεν παθαινει τιποτα με το νερο της θαλασσας γιατι δεν θα την βουτηξει ολη μεσα απλα θα τις ριξει νερο με το χερι στο κεφαλακι,και επισης σιγα μεσα στο καλοκαιρι μην δεν κανω το μωρο μπανιο 3 ολοκληρες ημερες.δεν θα χρειαστει λοιπον να ριξει τα νερα καπου και επισης τα λαδοπανα εκει παντα πλενοντε στην θαλασσα αρα δεν υπαρχει προβλημα..α επισης του ειπα εννοειτε κ για χρηματα ..τωρα τι παιζετε δεν ξερω,οταν γυρισω απο διακοπες ομως θα φερω ανω κατω τον κοσμο.θα σας ενημερωνω,ευχαριστω παρα πολυ.
και εγω καλοκαιρι την βαφτιση αλλα εμεινε 3 μερες χωρις μπανιο,την επλενα τοπικα.αφου ετσι το λεει η θρησκεια μας ετσι πρεπει να κανουμε.μην την θυμομαστε οπου μας βολευει.

20βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Δευ Αυγ 15, 2011 3:17 pm

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
το προβλημα παντως δεν ειναι αν θα κανει μπανιο το μωρο η οχι.κ σιγουρα την θρησκεια μας δεν την επικαλουμε ουτε την χρησιμοποιω οταν με βολευει.εξαλου ο χριστος δεν βαφτιστηκε σε κουμπηθρα σωστα?το προβλημα ειναι αν τελικα δεχτει ο παππας.τελοσπαντων μπορει να ξεσηκωσα αντιδρασεις με το θεμα,αλλα απλα ζητησα βοηθεια απο εδω μηπως καποιος ξερει κατι που μπορει να με βοηθησει,οχι να μου κανει κριτικη.
και παλι ευχαριστω

21βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Δευ Αυγ 15, 2011 3:26 pm

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
και εγω καλοκαιρι την βαφτιση αλλα εμεινε 3 μερες χωρις μπανιο,την επλενα τοπικα.αφου ετσι το λεει η θρησκεια μας ετσι πρεπει να κανουμε.μην την θυμομαστε οπου μας βολευει.

Το οτι αποφασιζουμε να βαφτισουμε τα παιδακια μας αυτο και ΜΟΝΟ ειναι ενδειξη πιστης και θρησκειας! Εγω ας πουμε δεν θα κρατησω το παιδι 3 μερες με τα λαδια!! Την 1η ισως! Λυπαμαι αν στα ματια σου αυτο με κανει αθεη! Δεν ειμαι!

22βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Δευ Αυγ 15, 2011 9:27 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συγνωμη αλλα δεν μπορω αυτα τα .....- 'το λεει η θρησκεια μας'--απο που προεκυψε το 3ημερο λαδωμα? καθε τοπο να ρωτησεις αλλα'ντ'αλλων λενε.
αυτα ειναι ΕΘΙΜΟΤΥΠΙΚΑ και ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ- τι σχεση εχει η πιστη με το αν θα κρατησω το μωρο σαν τον λαδωμενο ποντικο 3 μερες!
αυτη ειναι η γνωμη μου

23βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Τρι Αυγ 16, 2011 2:35 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ομολογω πως πρωτη φορα ειδα βαφτιση στη θαλασσα αρα δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα αυτο που με ενοχλει πολυ ειναι οι παπαδες που αλλα λενε και αλλα κανουνε κοινως κανουνε οτι γουσταρουνε και μετα αναρωτιονται γιατι φευγει ο κοσμος απο τις εκκλησιες! αποφασιζουν σε ποια εκκλησια θα βαφτισεις το παιδι σου αν θα "θες" να δωσεις λεφτα αν θα στολισεις ε αιντε να μην πω τιποτα!

οσο για το λαδωμα κι εγω τη μικρη μου δεν την αφησα 3μερες την ιδια μερα μονο και την αλλη την εκανα μπανιο υπαρχουν ομως μανουλες που τα αφηνουν και τις 3 μερες για να κανουν μπανιο με τη νονα και γενικα να γινει σωστα το εθιμο σε αυτο αναφερθηκε νομιζω η τουρτιτσα

24βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Τρι Αυγ 16, 2011 6:19 am

penyball

penyball
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Φοβερή ιδέα!αν και λόγω δουλειας έχω παραβρεθεί σε ποοολλες βαπτίσεις,αυτό δεν μου εχει τυχει και πολύ θα το ήθελα.
Στη βάπτιση, μια τόσο προσωπικη στιγμη είναι νομίζω δικαίωμα του καθένα να επιλέξει στοιχεία για να την κάνει ιδιαίτερα δικη του και να τη ζήσει οπως θέλει.Ακόμα και αν αλλάζει ολόκληρο το τοπίο επιλέγοντας τη θάλασσα!Πραγματικά εύχομαι να το κάνεις όπως θες και μπράβο σου που επιλέγεις κατι τετοιο.Το λέω γιατι αν πάρω εμενα για παραδειγμα,αγχωνομουν για το παραμικρο,αν θα κλάψει αν θα ειναι άνετα,αν το ενα αν το αλλο..Και τι κατάφερα?Επέλεξα επίτηδες μια εκκλησία-επιχείρηση που κάνει βάπτιση καθε 20λεπτο,για να τελειώσουμε γρήγορα.Και βέβαια παρολο που η στιγμη ήταν μοναδικη(οπως το αντιλαμβανεται ο καθένας) θα μπορούσα να την είχα ομορφύνει παραπανω με τις επιλογές μου..Η Ευα δεν εκλαψε,μόνο λίγο στη βουτιά.Τη βάπτιση στη θάλασσα μπορει και να τη φοβόμουν,εκ των υστέρων βέβαια μου φαίνεται καταπληκτική ιδέα.

Δεν αφησα το παιδί λαδωμενο παραπανω απο λίγες ωρες(μεχρι να γυρίσουμε σπίτι μας)όπως δε θα ήθελα κι εγω να ξαπλώσω λαδωμένη στο κρεβάτι μου για να κοιμηθω.

Ισως αν εξηγήσεις στο παπα τη σημασια που εχει για σένα να το ξανασκεφτει..
Ισως το να βρεις καποιον αλλο παπα για να το κάνει.Αυτο δεν είναι κακο,συμβαίνει συχνα να πηγαινουν παπαδες σε αλλες ενοριες για να κανουν γαμο η βαπτιση,για διαφορουσ λόγους ειτε γιατι μπορει να εχουν συγγενεια με το ζευγαρι η ακομα να το εχει ζητησει φιλικα το ζευγαρι.Σιγουρα γίνεται και δε νομιζω να είναι προσβλητικο για τον παπα απο τη στιγμη που αυτος δε θελει να ακολουθησει την επιλογη σου.

25βαφτιση στη θαλασσα Empty Απ: βαφτιση στη θαλασσα Τρι Νοε 08, 2011 11:01 am

μαμαμια

μαμαμια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια ευχαριστω πολυ για το χρονο σας κ τις αποψεις σας!επιστρεφω στο θεμα μετα απο τοσο καιρο γιατι τελικα δεν καταφερα να την βαφτισω στην θαλασσα με αποτελεσμα ακομα να ειναι αβαφτιστη η καρδουλα μου.
ο χειμωνας δεν μου αρεσει για τετοιο μυστηριο αλλα παντα καθε εμποδιο για καλο!!!!!!!μακαρι μεχρι το επομενο καλοκαιρι να πανε ολα καλα κ να τα καταφερω να εχω κ παραπανω χρονο να το ψαξω....κ που ξερεις ως τοτε μπορει να ειμαι κ οικονομικα πιο καλα κ ακομα πιο οργανωμενη...ευχαρηστω πολυ ολες σας!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις