Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
103 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 103 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Να ρωτήσω κάτι; Γιατί δεν το έχεις πει ακόμη στον άντρα σου; Φοβάσαι πως θα αντιδράσει άσχημα; Ή το κάνεις για να μην παρεξηγηθεί η πεθερά σου;

για να μην τον αναστατωσω που ειναι μακρυα και δεν μπορει να κανει και τιποτα. αυτος θα αναστατωθει για το γεγονος καθεαυτο, αλλα και γιατι με αναστατωσε (και εξακολουθει) η πεθερα μου. αυριο ερχεται ετσι κι αλλιως. σε καμια περιπτωση δεν το κανω για να μην παρεξηγηθει αυτη, μαλιστα δεν με πολυνοιαζει να σου πω την αληθεια.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι σωστά, έχεις απόλυτο δίκιο, καλά κάνεις και δεν το λες ακόμη. Δεν είχα καταλάβει ότι ήταν μακριά.

Εντάξει, όταν το μάθει σίγουρα θα στενοχωρηθεί αλλά κατά τη γνώμη μου πάντα, καλύτερα να ξέρει τι του γίνεται. Εγώ πάντως αυτό θα ήθελα για τον εαυτό μου.

Η πεθερά σου πάλι, με ποιο σκεπτικό σε βάζει να πεις ψέματα στον άντρα σου, δεν μπορώ να το καταλάβω... Γιατί, εντάξει, αυτή δεν νοιάζεται που κάνει κακό στον εαυτό της, αλλά θα έπρεπε να νοιάζεται για το ότι κάνει κακό στην οικογένεια του γιου της.

Από την άλλη όμως, ένας άνθρωπος εξαρτημένος από κάτι, δεν νομίζω να μπορει να σκεφτεί κάτι άλλο πέρα από τον εθισμό του.

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχεις δικιο βρε ελενα. ειναι εθισμενη στο ποτο, τι να λεμε τωρα. η κατασταση ειναι δυσκολη. οντως απο την μια την λυπαμαι, αλλα δεν μπορω να κανω το δικο της προβλημα δικο μου. ειδικα απο την στιγμη που δεν δεχεται καμια βοηθεια. παντως αυτη φοβαται πιο πολυ την αντιδραση του πεθερου μου, ο οποιος ειναι με τον αντρα μου στο εξωτερικο τωρα. χαμος θα γινει αυριο που θα ερθουν.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτό είναι το δύσκολο... Αυτοί οι άνθρωποι θέλουν και μια ήπια συμπεριφορά για να βοηθηθούν, αν αντιμετωπίζονται άσχημα κάνουν ξανά τα ίδια...

Μήπως μετά να την πιάνατε όλοι μαζί και να προσπαθήσετε με κάποιο τρόπο να τη βοηθήσετε; Ή δεν δέχεται καμία βοήθεια;

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η αληθεια ειναι οτι εγω με αυτην δεν το εχω συζητησει ποτε. να φανταστεις, κι ο αντρας μου, μου το ειπε λιγο πριν παντρευτουμε οτι η μανα του ειναι αλκοολικια. εγω δεν ειχα καταλαβει τιποτα (ειμαι και λιγο ντουγανα), δεν την εβλεπα και συχνα διοτι δεν μενουν μονιμα ελλαδα.

απ' οσο ξερω, το ειχε κοψει γιατι ειχε καποιο προβλημα με το συκωτι και ειχε φοβηθει. τωρα ομως το ξαναρχισε. τι να την κανουμε? δεν λεει να το κοψει. οχι οτι ειναι και ευκολο φανταζομαι, αλλα δεν την βλεπω να κανει και καμια προσπαθεια.

παντως ειναι πολυ ασχημο και δυσκολο να ζεις με εναν αλκοολικο. ειναι μεγαλη αρρωστια πραγματικα. κι απο οτι μου ειχε πει καποτε η συνυφαδα μου, εξαιτιας του ποτου, εχει χασει πολλα και σημαντικα γεγονοτα της οικογενειας. τωρα εγω που βαφτιζω την κορη μου την αλλη βδομαδα, να μην πω τί αγχος εχω Παναγια μου. κι αν ειναι και μαλωμενοι με τον πεθερο μου...., χ@στα κι αστα που λενε. ρεζιλι θα γινουμε.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σε καταλαβαίνω... Είναι όντως πολύ δύσκολο να ζεις με έναν εθισμένο στην οικογένειά σου. Ειδικά όταν δεν κάνει και τίποτα για να απαλλαγεί από τον εθισμό του...

Είναι λογικό να αγχώνεσαι για τη βάφτιση του μωρού σου. Ίσως είναι καλύτερα να μην το μάθει ο πεθερός σου μέχρι τότε, αν φοβάσαι ότι θα χαλάσει αυτή η μέρα που ανήκει αποκλειστικά στον μωράκι σου. Η γνώμη μου είναι να ενημερώσει τον άντρα σου για τις ανησυχίες σου και από εκεί και πέρα άσε εκείνον να αποφασίσει αν και πότε θα το πει στον πατέρα του.

Καλό θα είναι πάντως να το συζητάτε με τον άντρα σου. Φαντάζομαι αυτός θα περνάει πολύ πιο δύσκολα από εσένα γιατί πρόκειται για τη μητέρα του. Και στο λέω αυτό γιατί έχω κι εγώ ανάλογο περιστατικό στην οικογένεια και πραγματικά ξέρω πόσο δύσκολο είναι. Μερικές φορές, οι συγγενείς των εθισμένων χρειάζονται μεγαλύτερη στήριξη από τους ίδιους τους εθισμένους. Πόσο μάλλον όταν θέλουν να τον βοηθήσουν και αυτός αρνείται και συνεχίζει την αυτοκαταστροφή του.

Εύχομαι πάντως να πάνε όλα καλά!

tha ginw mama

tha ginw mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω παντως το αποφασισα οτι αν δεν το πει αυτη, θα το κανω εγω. μα ηδη του το κρυβω απο το τηλ.





Και καλά θα κάνεις γιατί αν σε βρεί συνένοχο μια φορά μετά θα το ξανακάνει πιστεύοντας οτι εσύ θα την βοηθάς στην συγκάλυψη...Και άντε να ξεμπλέξεις... Για το θέμα της βάπτισης, τί να πω..Εδώ είναι το πρόβλημα αν έρθει "φτιαγμένη", όμως νομίζω οτι αν το ξέρει ο άντρας της θα την προσέξει και δεν θα πιεί..Το άν θα είναι μαλωμένοι ποιός θα το καταλάβει? Δεν θα φωνάζουν και να βρίζονται μέσα στον κόσμο φαντάζομαι.....Υπομονή!!!!

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Να το πεις γλυκια μου εννοειτε,τι θα πει να την καλυψεις,τετοια γινονται και περνουν θαρρος και μετα θα σε κανει και συνενοχο της!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

????????


Επισκέπτης
Εγω θα το ελεγα στον αντρα μου αλλα θα του τονιζα να μη με καρφωσει ,για να μη με δει στραβα μετα η μανα του.
Και απλα να την παρακολουθησει και να κανει οτι την τσακωσε μονος του, κατα λαθος....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις