Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
38 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 38 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να τους αποφευγεις οσο μπορεις και να κανεις υπομονη... Δυστηχως δεν μπορεις να κανεις και πολλα, οι γονεις πρεπει να κανουν. Κι αν τους πεις κατι μπορει να το παρουν στραβα... Ο καθενας μας πιστευει πως μεγαλωνει το παιδι του σωστα... Δυστηχως...
Εκτος κι αν δεν σε νοιαζει αν θα παρεξηγηθουν και αρχισεις να μιλας και να λες εσυ τα οχι στο παιδι μπας και μαθει οτι ολος ο κοσμος δεν γυριζει γυρω απο αυτο... Αυτο ειναι ενα μεγαλο προβλημα στους ενηλικες ειδηκα, που πιστευουν οτι ολος ο κοσμος γυριζει γυρω απο αυτους, οχι τοσο στα παιδια...

gogi

gogi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ακριβως τι γινεται δεν μπορω να ξερω γιατι δεν ειμαι μπροστα αλλα ακομα κ στα γενεθλια του 4χρονου γιου μου τα υπολοιπα παιδια παιζουν με παιχνιδια του 2χρονου μου.θεωρω φυσιολογικες αυτες τις συμπεριφορες.ισως καταλαβαινει κ το πως νιωθεις εσυ κ αντιδρα.γιατι δεν το φερνεις εσυ πιο κοντα με το μωρο ετσι ωστε να νιωσει οτι το συμπεριλαμβανεις ακομα στην ζωη σου.Αν ηταν της αδερφης σου το παιδι τα ιδια θα ενιωθες?Εννοειτε οτι κ οι δικοι του πρεπει να του εξηγουν αλλα μην τα ριχνουμε στο παιδι,μονο2,5 ειναι.Φιλια κ να σου ζησει κ ομπεμπακος σου.

http://momof2princes.blogspot.com

????????


Επισκέπτης
MariaM έγραψε:
etoile! έγραψε:Εγω γισ τον μικρο που λεω οτι χτυπιεται, ειναι σχεδον 6 χρονων και χτυπιεται για τα ΠΑΝΤΑ. Επειδη του εκλεισες την τηλεοραση μετα απο 10 ωρες, επειδη του ειπες να μη φαει την πατατα γιατι ειναι μαυρισμενη, επειδη του ειπες οτι δεν εχεις λεφτα για 10 σοκολατες αλλα για 3, επειδη του ειπες να μη γλειψει το γλυκο που θα φανε και οι υπολοιποι, επειδη του ειπες να μη χτυπαει το μωρο γιατι ειναι μικρο,για τα ΠΑΝΤΑ. Δε ξερω,νομιζω οτι αυτο το λες κακομαθημενο... Ειδικα οταν σπανια βλεπω αλλα παιδια να τσιριζουν ετσι ,για το παραμικρο, για ολα, μονο και μονο για να περασει το δικο τους...

Και φυσικα οι γονεις του δε του βαζουν ποτε χερι για να μη τον ακουνε να φωναζει, κανει ο,τι θελει ο μικρος και μετα λενε οτι οι παππουδες τον εχουν κακομαθει....

Ενταξει για ενα 6χρονο με το οποιο μπορεις να κανεις κουβεντα ειναι υπερβολικη αυτη η συμπεριφορα οταν συμβαινει τοσο συχνα. Ξεσπασματα τα παιδια εχουν ομως ειτε ειναι πειθαρχημενα ειτε οχι, καποια στιγμη μπορει να θελουν να ξεσπασουν για να εκτονωθουν και ειναι και εν μερει υγειές για να μην τα βαζουν μεσα τους. Για το συγκεκριμενο που περιγραφεις και εγω πιστεύω πως έχει πρόβλημα συμπεριφορας. Και αν οι γονεις δεν μπορουν να το ελεγξουν αυτο για να μην το ακουνε να φωναζει δεν λυνουν το προβλημα αλλα το καλύπτουν προχειρα. Μαλλον λοιπον το παιδακι ζητα περισσοτερη προσοχη την οποια πετυχαινει με φωνες και απαιτησεις αλλα επειδη κανενα παιδακι δεν ειναι κακο, συνηθως κατι αλλο του φταιει. Αν λοιπον ισχυουν ολα τα παραπανω και δεν πεφτω εξω το παιδακι αυτο ειναι πιθανο να τα βρει σκουρα στο σχολειο που θα ερχεται σε επαφή με τα αλλα παιδάκια και δεν θα μπορει να κάνει ότι θελει πια. Νομιζω πως το καθε παιδακι εχει τα ευαισθητα σημεια του και απο καπου μπορει η μαμα να το πιασει και να του εξηγησει καποια πραγματα, για το δικο του καλο κυριως.

Ε,καλα,σαν παιδακι λογικο ειναι να εχει ξεσπασματα που και που, αλλα αυτο που σου λεω ειναι αλλο πραγμα. Και η κορη του εβαζε που και που τις φωνες, αλλα οπως λες, σαν παιδακι. Ο μικρος ειναι αλλο πραγμα. Στον παιδικο σταθμο ολο φωναζε τους γονεις η δασκαλα για παραπονα, μεχρι και το φαγητο ετρωγε απο τα αλλα παιδακια (καλα, αυτο μου φανηκε πολυ κωμικο Laughing Laughing Laughing Laughing )!!!
Ειναι περιπτωση σου λεω!!! Αποκλειεται να εχεις δει παιδι να κλαιει και να τσιριζει συνεχομενα για 20-40 λεπτα ανα μια ωρα!!! Ετοιμος για οπερα ειναι!!!! Laughing Laughing Laughing

????????


Επισκέπτης
ToucH3D έγραψε:Καλησπέρα… θα σου πω αυτό που θα έκανα εγώ άσχετα με τους γονείς του κοριτσιού και με τον σύζυγο σου. Δώσε στην μικρή αρμοδιότητες, ιδιαίτερα στις διακοπές που θα είσαστε μαζί… βάλε την στην λογική της μανούλας! Τα περισσότερα κορίτσια το έχουν έμφυτο αυτό:
- πάρε την μαζί σου να αλλάξετε το μωρό, και να σου δώσει την πάνα, την ενυδατική και λοιπά
- άσε την να παρακολουθήσει όταν θηλάζεις ή ετοιμάστε μαζί το μπιμπερό για το γάλα του μπέμπη

Γενικότερα κάνε την υπεύθυνη απέναντι στο μωρό σου και πολύ πιθανό είναι να ηρεμήσει. Είναι απίστευτο πολλές φορές πως ανταποκρίνονται τα παιδάκια όταν τους εξηγείς και τα αντιμετωπίζεις ως ίσο προς ίσο, δεν έχεις τίποτα να χάσεις Smile δοκίμασέ το...

Εχεις πολυ δικιο.Αυτο το εκανε η μαμα μου σε μενα και τον αδερφο μου, που τον περναω 7 χρονια!! Ετσι ενοιωθα υπευθυνη γι αυτον και δε ζηλεψα ουτε 1 λεπτο!!! Πολυ καλη ιδεα!! η ζηλεια της δεν αντεχετε - Σελίδα 2 328109

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:
MariaM έγραψε:
etoile! έγραψε:Εγω γισ τον μικρο που λεω οτι χτυπιεται, ειναι σχεδον 6 χρονων και χτυπιεται για τα ΠΑΝΤΑ. Επειδη του εκλεισες την τηλεοραση μετα απο 10 ωρες, επειδη του ειπες να μη φαει την πατατα γιατι ειναι μαυρισμενη, επειδη του ειπες οτι δεν εχεις λεφτα για 10 σοκολατες αλλα για 3, επειδη του ειπες να μη γλειψει το γλυκο που θα φανε και οι υπολοιποι, επειδη του ειπες να μη χτυπαει το μωρο γιατι ειναι μικρο,για τα ΠΑΝΤΑ. Δε ξερω,νομιζω οτι αυτο το λες κακομαθημενο... Ειδικα οταν σπανια βλεπω αλλα παιδια να τσιριζουν ετσι ,για το παραμικρο, για ολα, μονο και μονο για να περασει το δικο τους...

Και φυσικα οι γονεις του δε του βαζουν ποτε χερι για να μη τον ακουνε να φωναζει, κανει ο,τι θελει ο μικρος και μετα λενε οτι οι παππουδες τον εχουν κακομαθει....

Ενταξει για ενα 6χρονο με το οποιο μπορεις να κανεις κουβεντα ειναι υπερβολικη αυτη η συμπεριφορα οταν συμβαινει τοσο συχνα. Ξεσπασματα τα παιδια εχουν ομως ειτε ειναι πειθαρχημενα ειτε οχι, καποια στιγμη μπορει να θελουν να ξεσπασουν για να εκτονωθουν και ειναι και εν μερει υγειές για να μην τα βαζουν μεσα τους. Για το συγκεκριμενο που περιγραφεις και εγω πιστεύω πως έχει πρόβλημα συμπεριφορας. Και αν οι γονεις δεν μπορουν να το ελεγξουν αυτο για να μην το ακουνε να φωναζει δεν λυνουν το προβλημα αλλα το καλύπτουν προχειρα. Μαλλον λοιπον το παιδακι ζητα περισσοτερη προσοχη την οποια πετυχαινει με φωνες και απαιτησεις αλλα επειδη κανενα παιδακι δεν ειναι κακο, συνηθως κατι αλλο του φταιει. Αν λοιπον ισχυουν ολα τα παραπανω και δεν πεφτω εξω το παιδακι αυτο ειναι πιθανο να τα βρει σκουρα στο σχολειο που θα ερχεται σε επαφή με τα αλλα παιδάκια και δεν θα μπορει να κάνει ότι θελει πια. Νομιζω πως το καθε παιδακι εχει τα ευαισθητα σημεια του και απο καπου μπορει η μαμα να το πιασει και να του εξηγησει καποια πραγματα, για το δικο του καλο κυριως.

Ε,καλα,σαν παιδακι λογικο ειναι να εχει ξεσπασματα που και που, αλλα αυτο που σου λεω ειναι αλλο πραγμα. Και η κορη του εβαζε που και που τις φωνες, αλλα οπως λες, σαν παιδακι. Ο μικρος ειναι αλλο πραγμα. Στον παιδικο σταθμο ολο φωναζε τους γονεις η δασκαλα για παραπονα, μεχρι και το φαγητο ετρωγε απο τα αλλα παιδακια (καλα, αυτο μου φανηκε πολυ κωμικο Laughing Laughing Laughing Laughing )!!!
Ειναι περιπτωση σου λεω!!! Αποκλειεται να εχεις δει παιδι να κλαιει και να τσιριζει συνεχομενα για 20-40 λεπτα ανα μια ωρα!!! Ετοιμος για οπερα ειναι!!!! Laughing Laughing Laughing

Μπορουν να του πουν οτι αν συνεχίσει να τσιρίζει, η φωνή του θα μεινει παιδικη και δεν θα γινει ποτε αντρικη όπως του μπαμπά...

????????


Επισκέπτης
nopi30 έγραψε:Το θεωρω απαραδεκτο ενα παιδι να εχει μια τετοια συμπεριφορα και ο γονιος να μην ασχολειτε... Τι θα πει θελει ριλαξ επειδη εχει το μωρο... καθομαστε σαν γονεις και εξηγουμε στο παιδι μας οτι το ριλαξ ειναι για τα μωρα εσυ μπορεις να κατσεις στον καναπε και να παιξεις με τα παιχνιδια σου. Οταν γεννηθηκε η αδερφη μου ημουν 2,5 χρονων.. σαφως και ζηλεψα αλλα ποτε οι γονεις μου δεν μου καναν ολα τα χατηρια για να μην ζηλευω... Ελεος δηλαδη, θα πηδαμε στο ενα ποδι μονο και μονο επειδη το θελει το παιδι... μην τυχων και ζηλεψει... Το να κανει ενα παιδι τους γονεις του οτι θελει το θεωρω απαραδεκτο... Και εννοειτε πως δεν φταιει το παιδι, το παιδι παιζει με τα ορια μας οσο το αφεινουμε τοσα περισσοτερα κανει... Σε αυτο φταινε οι γονεις και μονο...
Οσο για τις τσιριδες και τα πατωμοχτυπηματα, ο γιος μου μια φορα το εκανε στο σουπερ, τον πηραμε φυγαμε. Στο σπιτι του εξηγησαμε πως αν συμπεριφερετε ετσι δεν θα τον ξαναπαμε πουθενα και οτι αυτη η συμπεριφορα ειναι απαραδεκτη... Απο τοτε οποτε θελει κατι πρωτα ρωταει αν εχω λεφτα και αν μπορω να του το αγορασω...
Επισης οταν ηταν 2,5 χρονων ξεκινησα να κοιταω 2 παιδακια το ενα 1,5 χρονων και το αλλο 5 μηνων. Με το μεγαλο επαιζε μια χαρα, τον μικρο τον κοιταγε με μισο ματι και με εβλεπε που τον ταιζα και ζηταγε και αυτος αλλα του εξηγουσα καθε φορα οτι δεν μπορω να τον ταισω γιατι ειναι μεγαλος και μπορει να το κανει και μονος του και πως αν ο μπεμπης τον βλεπει θα μαθει κι εκεινος μια μερα να τρωει μονος του. Τον εβαζα να γινεται δασκαλος του μωρου...
Με τα παιδια πρεπει να εχεις ορεξη να ασχολειθεις, πρεπει να θελεις να τα εκπαιδευσης, αν εισαι γονιος "δε βαριεσε μωρο ειναι" τα αποτελεσματα ειναι αυτα...

Πες τα κοριτσι μου, γιατι οταν τα λεω εγω μου αρχιζουν τα υπαρξιακα,οτι ειναι παιδι, οτι εγω δε ξερω (ε,ναι,που να ξερω οταν διδασκω 5χρονα εδω και 10 χρονια σχεδον.... Laughing ),βαρεθηκα να ακουω δικαιολογιες...
Και η ατακα οτι φταινε οι παππουδες... Με τρελαινει.. Αμα δε σ αρεσει ο παππους, παρε το στο σπιτι σου το Σαββ/κο. Το βραδυ μη το αφηνεις να κοιμαται εκει, οταν σχολας απο τη δουλεια πηγαινε παρτο, οχι στις 8-9 το βραδυ που σε βολευει...Και στην τελικη πηγαινε το σε σταθμο απο νωρις και αφηνε το μεχρι τις 4, οχι που το πηγαν 4 χρονων και το αφηναν μεχρι τις 12!! Δε γινεται να εχεις την απαιτηση απο ανθρωπους 70 χρονων να μεγαλωσουν το παιδι οπως εσυ!!! Ειδικα οταν εσυ δεν ασχολεισαι καθολου!!! Εμ στο κρατανε, χανουν ραντεβου με γιατρους για σενα, αντι για ευχαριστω ακουνε και προσβολες απο πανω!!!! Twisted Evil
Και τωρα που θα κανω αγορακι βαρεθηκα να ακουω οτι θα ειναι ζωηρος και θα σπασει τα παντα στο σπιτι της γιαγιας. Επειδη ειναι ετσι του κουνιαδου μου, ντε και καλα ειναι ο γενικος κανονας!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:
nopi30 έγραψε:Το θεωρω απαραδεκτο ενα παιδι να εχει μια τετοια συμπεριφορα και ο γονιος να μην ασχολειτε... Τι θα πει θελει ριλαξ επειδη εχει το μωρο... καθομαστε σαν γονεις και εξηγουμε στο παιδι μας οτι το ριλαξ ειναι για τα μωρα εσυ μπορεις να κατσεις στον καναπε και να παιξεις με τα παιχνιδια σου. Οταν γεννηθηκε η αδερφη μου ημουν 2,5 χρονων.. σαφως και ζηλεψα αλλα ποτε οι γονεις μου δεν μου καναν ολα τα χατηρια για να μην ζηλευω... Ελεος δηλαδη, θα πηδαμε στο ενα ποδι μονο και μονο επειδη το θελει το παιδι... μην τυχων και ζηλεψει... Το να κανει ενα παιδι τους γονεις του οτι θελει το θεωρω απαραδεκτο... Και εννοειτε πως δεν φταιει το παιδι, το παιδι παιζει με τα ορια μας οσο το αφεινουμε τοσα περισσοτερα κανει... Σε αυτο φταινε οι γονεις και μονο...
Οσο για τις τσιριδες και τα πατωμοχτυπηματα, ο γιος μου μια φορα το εκανε στο σουπερ, τον πηραμε φυγαμε. Στο σπιτι του εξηγησαμε πως αν συμπεριφερετε ετσι δεν θα τον ξαναπαμε πουθενα και οτι αυτη η συμπεριφορα ειναι απαραδεκτη... Απο τοτε οποτε θελει κατι πρωτα ρωταει αν εχω λεφτα και αν μπορω να του το αγορασω...
Επισης οταν ηταν 2,5 χρονων ξεκινησα να κοιταω 2 παιδακια το ενα 1,5 χρονων και το αλλο 5 μηνων. Με το μεγαλο επαιζε μια χαρα, τον μικρο τον κοιταγε με μισο ματι και με εβλεπε που τον ταιζα και ζηταγε και αυτος αλλα του εξηγουσα καθε φορα οτι δεν μπορω να τον ταισω γιατι ειναι μεγαλος και μπορει να το κανει και μονος του και πως αν ο μπεμπης τον βλεπει θα μαθει κι εκεινος μια μερα να τρωει μονος του. Τον εβαζα να γινεται δασκαλος του μωρου...
Με τα παιδια πρεπει να εχεις ορεξη να ασχολειθεις, πρεπει να θελεις να τα εκπαιδευσης, αν εισαι γονιος "δε βαριεσε μωρο ειναι" τα αποτελεσματα ειναι αυτα...

Πες τα κοριτσι μου, γιατι οταν τα λεω εγω μου αρχιζουν τα υπαρξιακα,οτι ειναι παιδι, οτι εγω δε ξερω (ε,ναι,που να ξερω οταν διδασκω 5χρονα εδω και 10 χρονια σχεδον.... Laughing ),βαρεθηκα να ακουω δικαιολογιες...
Και η ατακα οτι φταινε οι παππουδες... Με τρελαινει.. Αμα δε σ αρεσει ο παππους, παρε το στο σπιτι σου το Σαββ/κο. Το βραδυ μη το αφηνεις να κοιμαται εκει, οταν σχολας απο τη δουλεια πηγαινε παρτο, οχι στις 8-9 το βραδυ που σε βολευει...Και στην τελικη πηγαινε το σε σταθμο απο νωρις και αφηνε το μεχρι τις 4, οχι που το πηγαν 4 χρονων και το αφηναν μεχρι τις 12!! Δε γινεται να εχεις την απαιτηση απο ανθρωπους 70 χρονων να μεγαλωσουν το παιδι οπως εσυ!!! Ειδικα οταν εσυ δεν ασχολεισαι καθολου!!! Εμ στο κρατανε, χανουν ραντεβου με γιατρους για σενα, αντι για ευχαριστω ακουνε και προσβολες απο πανω!!!! Twisted Evil
Και τωρα που θα κανω αγορακι βαρεθηκα να ακουω οτι θα ειναι ζωηρος και θα σπασει τα παντα στο σπιτι της γιαγιας. Επειδη ειναι ετσι του κουνιαδου μου, ντε και καλα ειναι ο γενικος κανονας!!!

Καλα εσύ που ασχολεισαι και με παιδια ξερεις απο πρωτο χερι οτι γενικός κανονας και καλουπια για παιδιά δεν υπάρχουν! Wink 1002 θα βρεθουν στον δρομο σου να σε φοβισουν για το μελλον. Εμενα όταν ελεγα οτι κοιμαται ολο το βραδυ -βγαίνω εκτος θεματος- μου ελεγαν, κάτσε να χρονισει και θα δεις. Ε, ειναι 1,5 χρονων τωρα και λιώνει στον υπνο. Το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Γεννιουνται με χαρακτηρα και ταπεραμεντο αλλά απο΄ενα σημειο και έπειτα ειναι και όπως τα μαθεις. Οι παππουδες ειναι λογικο να τα κακομαθαίνουν και λίγο αλλα οι γονεις δεν πρεπει να χανουν τον γενικο ελεγχο της καταστασης και να επαναπαύονται σε μια ιδεα, ότι οι παππουδες φταίνε.

????????


Επισκέπτης
MariaM έγραψε:
etoile! έγραψε:
nopi30 έγραψε:Το θεωρω απαραδεκτο ενα παιδι να εχει μια τετοια συμπεριφορα και ο γονιος να μην ασχολειτε... Τι θα πει θελει ριλαξ επειδη εχει το μωρο... καθομαστε σαν γονεις και εξηγουμε στο παιδι μας οτι το ριλαξ ειναι για τα μωρα εσυ μπορεις να κατσεις στον καναπε και να παιξεις με τα παιχνιδια σου. Οταν γεννηθηκε η αδερφη μου ημουν 2,5 χρονων.. σαφως και ζηλεψα αλλα ποτε οι γονεις μου δεν μου καναν ολα τα χατηρια για να μην ζηλευω... Ελεος δηλαδη, θα πηδαμε στο ενα ποδι μονο και μονο επειδη το θελει το παιδι... μην τυχων και ζηλεψει... Το να κανει ενα παιδι τους γονεις του οτι θελει το θεωρω απαραδεκτο... Και εννοειτε πως δεν φταιει το παιδι, το παιδι παιζει με τα ορια μας οσο το αφεινουμε τοσα περισσοτερα κανει... Σε αυτο φταινε οι γονεις και μονο...
Οσο για τις τσιριδες και τα πατωμοχτυπηματα, ο γιος μου μια φορα το εκανε στο σουπερ, τον πηραμε φυγαμε. Στο σπιτι του εξηγησαμε πως αν συμπεριφερετε ετσι δεν θα τον ξαναπαμε πουθενα και οτι αυτη η συμπεριφορα ειναι απαραδεκτη... Απο τοτε οποτε θελει κατι πρωτα ρωταει αν εχω λεφτα και αν μπορω να του το αγορασω...
Επισης οταν ηταν 2,5 χρονων ξεκινησα να κοιταω 2 παιδακια το ενα 1,5 χρονων και το αλλο 5 μηνων. Με το μεγαλο επαιζε μια χαρα, τον μικρο τον κοιταγε με μισο ματι και με εβλεπε που τον ταιζα και ζηταγε και αυτος αλλα του εξηγουσα καθε φορα οτι δεν μπορω να τον ταισω γιατι ειναι μεγαλος και μπορει να το κανει και μονος του και πως αν ο μπεμπης τον βλεπει θα μαθει κι εκεινος μια μερα να τρωει μονος του. Τον εβαζα να γινεται δασκαλος του μωρου...
Με τα παιδια πρεπει να εχεις ορεξη να ασχολειθεις, πρεπει να θελεις να τα εκπαιδευσης, αν εισαι γονιος "δε βαριεσε μωρο ειναι" τα αποτελεσματα ειναι αυτα...

Πες τα κοριτσι μου, γιατι οταν τα λεω εγω μου αρχιζουν τα υπαρξιακα,οτι ειναι παιδι, οτι εγω δε ξερω (ε,ναι,που να ξερω οταν διδασκω 5χρονα εδω και 10 χρονια σχεδον.... Laughing ),βαρεθηκα να ακουω δικαιολογιες...
Και η ατακα οτι φταινε οι παππουδες... Με τρελαινει.. Αμα δε σ αρεσει ο παππους, παρε το στο σπιτι σου το Σαββ/κο. Το βραδυ μη το αφηνεις να κοιμαται εκει, οταν σχολας απο τη δουλεια πηγαινε παρτο, οχι στις 8-9 το βραδυ που σε βολευει...Και στην τελικη πηγαινε το σε σταθμο απο νωρις και αφηνε το μεχρι τις 4, οχι που το πηγαν 4 χρονων και το αφηναν μεχρι τις 12!! Δε γινεται να εχεις την απαιτηση απο ανθρωπους 70 χρονων να μεγαλωσουν το παιδι οπως εσυ!!! Ειδικα οταν εσυ δεν ασχολεισαι καθολου!!! Εμ στο κρατανε, χανουν ραντεβου με γιατρους για σενα, αντι για ευχαριστω ακουνε και προσβολες απο πανω!!!! Twisted Evil
Και τωρα που θα κανω αγορακι βαρεθηκα να ακουω οτι θα ειναι ζωηρος και θα σπασει τα παντα στο σπιτι της γιαγιας. Επειδη ειναι ετσι του κουνιαδου μου, ντε και καλα ειναι ο γενικος κανονας!!!

Καλα εσύ που ασχολεισαι και με παιδια ξερεις απο πρωτο χερι οτι γενικός κανονας και καλουπια για παιδιά δεν υπάρχουν! Wink 1002 θα βρεθουν στον δρομο σου να σε φοβισουν για το μελλον. Εμενα όταν ελεγα οτι κοιμαται ολο το βραδυ -βγαίνω εκτος θεματος- μου ελεγαν, κάτσε να χρονισει και θα δεις. Ε, ειναι 1,5 χρονων τωρα και λιώνει στον υπνο. Το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Γεννιουνται με χαρακτηρα και ταπεραμεντο αλλά απο΄ενα σημειο και έπειτα ειναι και όπως τα μαθεις. Οι παππουδες ειναι λογικο να τα κακομαθαίνουν και λίγο αλλα οι γονεις δεν πρεπει να χανουν τον γενικο ελεγχο της καταστασης και να επαναπαύονται σε μια ιδεα, ότι οι παππουδες φταίνε.

Ακριβως!!!!

34η ζηλεια της δεν αντεχετε - Σελίδα 2 Empty Απ: η ζηλεια της δεν αντεχετε Πεμ Αυγ 11, 2011 10:13 pm

ftsagari


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
περνάω ακριβώς τα ίδια και ξέρω πως νιώθεις. Και αυτήν την καραμέλα πια " μωρό είναι δεν ξέρει" βαρέθηκα να την ακούω. Μια χαρά ξέρουν και μια χαρά τους χορεύουν όλους στο ταψί. Κι εμένα η μικρή της συνυφάδας μου είναι 5 χρονών και το τι ζήλια βγάζει στο μωρό μου δεν λέγεται. Και η μάνα της είναι στην κοσμάρα της. Μπαίνει μέσα στο ριλάξ, στην κούνια και στο πάρκο του μικρού,πειράζει τα παιχνίδια του, δεν αφήνει την μαμά της να τον πάρει αγκαλιά και τον έχει χτυπήσει/τσιμπήσει πολλές φορές όταν νομίζει οτι δεν κοιτάζω.

http://mikrosaggelos.blogspot.com/

35η ζηλεια της δεν αντεχετε - Σελίδα 2 Empty Απ: η ζηλεια της δεν αντεχετε Πεμ Αυγ 11, 2011 10:27 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ftsagari έγραψε:περνάω ακριβώς τα ίδια και ξέρω πως νιώθεις. Και αυτήν την καραμέλα πια " μωρό είναι δεν ξέρει" βαρέθηκα να την ακούω. Μια χαρά ξέρουν και μια χαρά τους χορεύουν όλους στο ταψί. Κι εμένα η μικρή της συνυφάδας μου είναι 5 χρονών και το τι ζήλια βγάζει στο μωρό μου δεν λέγεται. Και η μάνα της είναι στην κοσμάρα της. Μπαίνει μέσα στο ριλάξ, στην κούνια και στο πάρκο του μικρού,πειράζει τα παιχνίδια του, δεν αφήνει την μαμά της να τον πάρει αγκαλιά και τον έχει χτυπήσει/τσιμπήσει πολλές φορές όταν νομίζει οτι δεν κοιτάζω.

Καλα αν ειναι 5 χρονων εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε που ηταν μωρο και μια χαρα καταλαβαινει τα παντα!

sophieclean

sophieclean
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
tattooed_snowhite έγραψε:κοψε τον πολυ αερα κοπελα μου α΄λλιως καλα κουραγια σου ευχομαι!
αντιμετωπιζω και γω κατι παρομοιο με την κουνιαδα μου που εχει μια μοναχοκορη 7 ετων και την ειχαν ολοι στα οπα οπα και μολις εμαθε οτι ειμαι εγκυος η μικρη εκλεγε! φαντασου ζηλευει απο τωρα και κανει μουτρα οτι θα περνουν και παιχνιδακια στο αλλο εγγονι κλπ. ουτε αδερφακια θελει ουτε ξαδερφακια! κλαιει και οδυρετε λεμε! δεν εχω ξαναδει τετοιο παιδι μα τον Αγιο!
αλλα απο που θα μοιασει? απ την κ@@ολα τη μανα της που ελεγε σε ολους οτι δεν θα εχει καλη καταληξη η εγκυμοσυνη μου! Twisted Evil Twisted Evil


ela re esi!!! afti ine gaidara na sou leei tetoia pragmata. . 7 xronon pou ine eprepe na xerete kai oxi na zilevi.
sou exome ta kalitera kopella mou kai makria apo afti tin gaidara!!

asoula@live.com

asoula@live.com
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχ βρε κοριτσια με βαση αυτο το θεμα θα σας πω τι εκανα οταν ημουν 3-4 χρονον σ ενα μωρακι πιο μικρο που το κρατουσε η αδερφη μου αγκαλια(αυτην φωναζα μαμα λογω υγειας της μανας μου)λοιπον εκει που καταλαβα οτι δεν με βλεπει κανεις αφου αφησε το μωρο η αδερφη μου το πηαρα κ το εκρυψα μεσα στην ντουλαπα!!!ημουν πολυ κακο μωρο μονο που το λεω ντρεπομαι ..το καημενο αρχισε να κλαιει κ ετσι το βρηκαν..ειχα φαει πολυ ξυλο!!!ζηλευα παρα πολυ!!!να προσεχετε τα παιδακια σας...ποτε δεν ξερεις...

38η ζηλεια της δεν αντεχετε - Σελίδα 2 Empty Απ: η ζηλεια της δεν αντεχετε Δευ Αυγ 22, 2011 11:28 pm

sophieclean

sophieclean
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ToucH3D έγραψε:Καλησπέρα… θα σου πω αυτό που θα έκανα εγώ άσχετα με τους γονείς του κοριτσιού και με τον σύζυγο σου. Δώσε στην μικρή αρμοδιότητες, ιδιαίτερα στις διακοπές που θα είσαστε μαζί… βάλε την στην λογική της μανούλας! Τα περισσότερα κορίτσια το έχουν έμφυτο αυτό:
- πάρε την μαζί σου να αλλάξετε το μωρό, και να σου δώσει την πάνα, την ενυδατική και λοιπά
- άσε την να παρακολουθήσει όταν θηλάζεις ή ετοιμάστε μαζί το μπιμπερό για το γάλα του μπέμπη

Γενικότερα κάνε την υπεύθυνη απέναντι στο μωρό σου και πολύ πιθανό είναι να ηρεμήσει. Είναι απίστευτο πολλές φορές πως ανταποκρίνονται τα παιδάκια όταν τους εξηγείς και τα αντιμετωπίζεις ως ίσο προς ίσο, δεν έχεις τίποτα να χάσεις Smile δοκίμασέ το...

geia sou touch 3d. pragmatika den to ixa skefti apo afti tin plevra. apla tin evlepa kai to mono pou ithela itan na paro to moro kai na figo. lipon akolouthisa tin simvouli sou kai ine apistefto to poso diaforetiki itane me ton zouzoukko mou. Molis eklege to moro erxotane kai mou elege: gala , pinaei. pragmatika se efxaristo. tha mathoume kai emis siga siga. pou tha paei. η ζηλεια της δεν αντεχετε - Σελίδα 2 328109

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις