Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
75 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 75 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

mariada

mariada
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εχω διαβασει τοσα πολλα για αυτην την λεγομενη παλινδρομη κυηση που εχει φοβηθει το ματι μου..ελεγα οτι δεν θα συμβει αυτο σε μενα αλλα δυστυχως συνεβη..απο τα πολλα αρθρα λοιπον που διαβασα απο εγκεκριμενους γιατρους στο διαδυκτιο κ απο δω στο φορουμ συνηθως παλινδρομη ονομαζεται οταν ξαφνικα σταματαει η καρδουλα του εμβρυου η σταματαει η αναπτυξη του..σε εμενα τιποτα απο αυτα τα 2 δεν συνεβη..απλα χωρις συμπτωματα κ με προγραματισμενη εξεταση στην 8 εβδομαδα διαπιστωθηκε ολικη αποκοληση σακκου κ οπως ηταν αναμενομενο ειχε σταματησει κ η καρδουλα(ειχαμε ακουσει καρδουλα κανονικα στην 6 εβδομαδα κ τιποτα δεν προμηνυε το κακο)..μεγαλο το σοκ μολις το ανακοινωσε ο γιατρος,,εκλαιγα κ ελεγα γιατι σε μενα αυτο οπως λεμε ολες μας πιστευω..απο εξετασεις του εμβρυου δεν βρεθηκε τιποτα..τυχαιο γεγονος ειπαν κ ετσι θελω να πιστευω γιατι δοξα τον θεο εχω κ εναν αγορακλα 2,5 ετων που μου δινει δυναμη κ κουραγιο..γιαυτο λοιπον την περιπτωση μου την ονομαζω μια ατυχη εγκυμοσυνη που ο θεος επελεξε να μην προχωρησει για τους δικους του λογους που ποτε δεν θα μαθουμε..ετσι κ εγω χωρις να μπω στην διαδικασια για παραιτερω εξετασεις δικες μου κ αυτο το επελεξα εγω για καθαρα ψυχολογικους λογους περισσοτερο γιατι πολλες φορες κ οι γιατροι μας τρελαινουν χωρις καλα-καλα να ξερουν κ οι ιδιοι το αποτελεσμα τους..τωρα χαλαρωνω ψυχολογικα κ με τον αντρουλη μου αρχισαμε νεες προσπαθειες για το αδελφακι του μικρου που με τον τροπο του μας δειχνει κ εκεινος οτι το θελει πολυ οσο κ εμεις..αυτη ειναι κ η δικη μου ιστορια κ ευχομαι συντομα να εχω στην κοιλιτσα μου ενα νινακι κ να πανε ολα καλα αυτην την φορα κ να σας ανακοινωσω τα ευχαριστα νεα..
αν καποια κοπελα εχει παρομοια εμπειρια ας μου απαντησει να ανταλαξουμε αποψεις γιατι ειναι πολυ σημαντικο οταν καποια εχει περασει τα ιδια σε καταλαβαινει καλυτερα...

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λυπαμαι που δεν προχωρησε το μωρακι σου- η αποκολληση προφανως ηταν μεγαλη κ δεν τρεφοταν σωστα ωστε να συνεχιστει κανονικα η εγκυμοσυνη.

εχω κ εγω μια παλλινδρομη κυηση- διδυμα μετα απο την 1η εξωσωματικη -το ενα παλλινδρομησε μετα το άλλο.
και φετος στην 3η προσπαθεια παλι εμεινα εγκυος σε διδυμα -παλλινδρομησε το ενα και την ιδια πορεια θα ειχε και το κοριτσακι μου αν δεν εκανα εκτακτως εξετασεις και θεραπεια για να προλαβω το κακο.ανηκω στην κατηγορια των 'καθ'έξιν αποβολών' που σημαινει οτι χωρις την καταλληλη αγωγη- ο οργανισμος μου δεν δεχεται το εμβρυο κ το αποβαλλει.

ας ειανι καλα οι γιατροι που μας βοηθησαν ευτυχως εγκαίρως και τωρα εχω το κουκλάκι μου αγκαλιτσα.

σου ευχομαι να ερθει το 2ο νινακι συντομα! Smile

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω δεν εχω παρομοια εμπειρια, αλλά σου ευχομαι να μεινεις γρηγορα ξανα εγκυος και να μην επαναληφθει αυτο που σου ετυχε!

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δυστυχως συμβαινει πολυ συχνα και το διαπιστωσα προσφατα οταν παρολιγο να το παθω και εγω και ακομα φοβαμαι το καθετι και δεν ξερω πως θα εξελιχθουν τα πραγματα μεχρι το τελος.Σου ευχομαι να το ξεπερασετε γρηγορα και πολυ καλα κανετε και προσπαθειτε ξανα και σιγουρα το αγορακι σου σου δινει κουραγιο να σκεφτεσαι παντα θετικα!

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εύχομαι πολύ σύντομα να αποκτήσεις ένα μωράκι αφού το θέλεις τόσο πολύ και να μην ανησυχείς!! και την επόμενη φορά να πάνε όλα τέλεια!! Smile

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγω οταν εμεινα εγκυος την πρωτη φορα πηγα στην αρχη μολις ειδα οτι εχω καθηστερηση. Ο γιατρος μου ειπε ελα στην 6η εβδομαδα να ακουσουμε καρδια. Εχω σταθερο κυκλο πιο σταθερο δεν γινεται. παμε την επομενη φορα και καρδια δεν ακουμε. τα ξαναμετραει ο γιατρος και μου λεει θα κανεις ανα 2 μερες χοριακη και σε 1 εβδομαδα θα σε ξαναδω. κανω οτι μου ειπε αλλα ηδη ο μικροβιολογος με ειχε ενημερωσει οτι οι χοριακες μου διχνουν παλλινδρομηση εμβρυου γιατι μειωνονται αντι να διπλασιαζονται΄. Παιρνω εξετασεις παω στο γιατρο και με βαζει ξανα στον υπερηχο, τιποτα...και το σακουλακι ειχε μικρυνει. Οποτε μου λεει οτι το εμβρυο παλλινδρομησε κανονιζουμε αποξεση και μου λεει μετα απο εναν κυκλο περιοδου μπορεις να ξαναμεινεις. Εγω βεβαια δεν ηθελα με πιασανε τα ψυχολογηκα μου...μετα απο 9 μηνες λεω αντε να δοκιμασουμε παλι και μενω εγκυος αμεσως. Μολις κανω εξετασεις και βλεπω οτι ειμαι εγκυος τηλεφωνο τον γιατρο μου παω και μου δινει αμεσως να παρω utrogestan 1 πρωι 1 βραδυ για 3 μηνες σχεδον. Κι ετσι μετα απο 9 ημνες κρατησσα στα χερια μου το αντρακι μ ου. τωρα φυσικα φοβαμαι μην το ξαναπαθω αλλα ξερω πλεον πως να το αντιμετωπησω και δεν θα με ριξει κατω!

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να εισαι σιγουρη οτι η επομενη θα σου φερει ενα υγιες μωρακι στην αγκαλιτσα σου!!ειναι τοσο συνηθες να χανονται παιδακια στο 1ο τριμηνο ομως ειναι οδυνηρο για τις μανουλες που το βιωνουν!η θετικη σκεψη ολων μας ειναι μαζι σου και μαζι με ολες εκεινες τις γυναικες που προσπαθουν να γινουν μανουλες

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειχα και εγω αυτην την πολυ ασχημη εμπειρια.ηταν πριν αποκτησω τα παιδακια μου.ηταν η 1η μου εγκυμοσυνη και η χαρα μου απεριγραπτη.ολα ηταν καλα μας ειπαν,τι εγινε μετα δεν ξερω.ηταν χριστουγεννα οταν εμαθα οτι δεν υπαρχει πλεον μωρακι αλλα ενας αδειος σακος.το περασα πολυ δυσκολα,εκλαιγα ολη την μερα οταν ημουν μονη,μπροστα στον αντρα μου εδειχνα οτι ημουν καλα,στις παρεες μας το ιδιο.με τους γονεις απο το τηλ το ιδιο.κοιτουσα συνεχεια τον 1ο υπερηχο και αναρωτιωμουν γιατι σε μενα.ειχαμε πει με τον αντρα μου να περιμενουμε 6μηνες για να ξαναπροσπαθησουμε για να συνελθω ψυχολογικα πιο πολυ,αλλα δεν μπορουσα να περιμενω τοσο.αντι να γινομαι καλυτερα γινομουν καθε μερα ολο και χειροτερα.μετα απο 2 μηνες εμεινα εγκυος και ολα πηγαν καλα(περιπου,αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο).μονο που φοβομουν να παω στον γιατρο μηπως μου πει παλι τα ιδια.και σιγουρα στην επομενη εγκυμοσυνη σου ολα θα πανε καλα και με σενα και θα κρατας ενα μωρακι στα χερια σου.ευχομαι οι κοπελες που εχουν 'η θα εχουν (δυστυχως)τετοια εμπειρια να μην το περασουν οπως εγω.
ΥΓ.σκεφτομουν μερες να γραψω 'η οχι,με ποναει ακομα το θεμα αλλα καποια στιγμη πρεπει να το ξεπερασω.

mariada

mariada
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:ειχα και εγω αυτην την πολυ ασχημη εμπειρια.ηταν πριν αποκτησω τα παιδακια μου.ηταν η 1η μου εγκυμοσυνη και η χαρα μου απεριγραπτη.ολα ηταν καλα μας ειπαν,τι εγινε μετα δεν ξερω.ηταν χριστουγεννα οταν εμαθα οτι δεν υπαρχει πλεον μωρακι αλλα ενας αδειος σακος.το περασα πολυ δυσκολα,εκλαιγα ολη την μερα οταν ημουν μονη,μπροστα στον αντρα μου εδειχνα οτι ημουν καλα,στις παρεες μας το ιδιο.με τους γονεις απο το τηλ το ιδιο.κοιτουσα συνεχεια τον 1ο υπερηχο και αναρωτιωμουν γιατι σε μενα.ειχαμε πει με τον αντρα μου να περιμενουμε 6μηνες για να ξαναπροσπαθησουμε για να συνελθω ψυχολογικα πιο πολυ,αλλα δεν μπορουσα να περιμενω τοσο.αντι να γινομαι καλυτερα γινομουν καθε μερα ολο και χειροτερα.μετα απο 2 μηνες εμεινα εγκυος και ολα πηγαν καλα(περιπου,αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο).μονο που φοβομουν να παω στον γιατρο μηπως μου πει παλι τα ιδια.και σιγουρα στην επομενη εγκυμοσυνη σου ολα θα πανε καλα και με σενα και θα κρατας ενα μωρακι στα χερια σου.ευχομαι οι κοπελες που εχουν 'η θα εχουν (δυστυχως)τετοια εμπειρια να μην το περασουν οπως εγω.
ΥΓ.σκεφτομουν μερες να γραψω 'η οχι,με ποναει ακομα το θεμα αλλα καποια στιγμη πρεπει να το ξεπερασω.



δεν ξεπερνιεται ποτε αυτο οσα χρονια κ αν περασουν..εμενα η πρωτη μου αντιδραση οταν εμαθα τα δυσαρεστα ηταν να πεταξω τον πρωτο υπερηχο κ να πεισω τον εαυτο μου οτι δεν συνεβη ποτε νομιζοντας οτι θα το ξεπερασω πιο ευκολα..δυστυχως ομως ειναι κ θα ειναι στο μυαλο μου κ πριν τον γιο μου ειχα μια ατυχια,ειναι μεγαλη ιστορια κ αυτο με στιγματιζει ακομα κ τωρα..τελοσπαντων..το θεμα ειναι οτι εξω κανω τον καραγκιοζη κ μεσα μου ποναω,,δεν μπορει κανεις να σε καταλαβει,,ο καθενας ειναι στον κοσμο του..χαιρομαι που που τελικα τα καταφερες κ ειμαστε τυχερες μες στην ατυχια μας που αποκτησαμε παιδακι γιατι πολλες κοπελες δυστυχως δεν τα καταφερνουν...να σαι παντα καλα κ να χαιρεσαι το παιδακι σου..

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε ευχαριστω να χαιρεσαι και εσυ το παιδακι σου και του χαρησεις συντομα αδερφακι.ναι εχεις δικιο ειμαστε τυχερες.εγω τα εχω κρατησει ολα,υπερηχους,εξετασεις και μαλιστα επεσαν προσφατα στα χερια μου.

mariada

mariada
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
momirene έγραψε:Εγω οταν εμεινα εγκυος την πρωτη φορα πηγα στην αρχη μολις ειδα οτι εχω καθηστερηση. Ο γιατρος μου ειπε ελα στην 6η εβδομαδα να ακουσουμε καρδια. Εχω σταθερο κυκλο πιο σταθερο δεν γινεται. παμε την επομενη φορα και καρδια δεν ακουμε. τα ξαναμετραει ο γιατρος και μου λεει θα κανεις ανα 2 μερες χοριακη και σε 1 εβδομαδα θα σε ξαναδω. κανω οτι μου ειπε αλλα ηδη ο μικροβιολογος με ειχε ενημερωσει οτι οι χοριακες μου διχνουν παλλινδρομηση εμβρυου γιατι μειωνονται αντι να διπλασιαζονται΄. Παιρνω εξετασεις παω στο γιατρο και με βαζει ξανα στον υπερηχο, τιποτα...και το σακουλακι ειχε μικρυνει. Οποτε μου λεει οτι το εμβρυο παλλινδρομησε κανονιζουμε αποξεση και μου λεει μετα απο εναν κυκλο περιοδου μπορεις να ξαναμεινεις. Εγω βεβαια δεν ηθελα με πιασανε τα ψυχολογηκα μου...μετα απο 9 μηνες λεω αντε να δοκιμασουμε παλι και μενω εγκυος αμεσως. Μολις κανω εξετασεις και βλεπω οτι ειμαι εγκυος τηλεφωνο τον γιατρο μου παω και μου δινει αμεσως να παρω utrogestan 1 πρωι 1 βραδυ για 3 μηνες σχεδον. Κι ετσι μετα απο 9 ημνες κρατησσα στα χερια μου το αντρακι μ ου. τωρα φυσικα φοβαμαι μην το ξαναπαθω αλλα ξερω πλεον πως να το αντιμετωπησω και δεν θα με ριξει κατω!



δυστυχως πολλες κοπελες εχουμε κ απο μια παρομοια εμπειρια..το θεμα ειναι την επομενη φορα να το προλαβαινουμε οπως εκανες κ εσυ κ μου εδωσες μεγαλο κουραγιο..οσον αφορα το utrogestan πολλοι γιατροι το δινουν κ θα το εχω υποψιν μου αν προκυψει εγκυμοσυνη να το συζητησω με τον γιατρο μου..να σε ρωτησω μετα την παλινδρομη ειχες κανει καποιες εξετασεις..?(θρομβοφιλια?)η σταλθηκε υλικο για καρυοτυπο εμβρυου?

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mariada έγραψε:
momirene έγραψε:Εγω οταν εμεινα εγκυος την πρωτη φορα πηγα στην αρχη μολις ειδα οτι εχω καθηστερηση. Ο γιατρος μου ειπε ελα στην 6η εβδομαδα να ακουσουμε καρδια. Εχω σταθερο κυκλο πιο σταθερο δεν γινεται. παμε την επομενη φορα και καρδια δεν ακουμε. τα ξαναμετραει ο γιατρος και μου λεει θα κανεις ανα 2 μερες χοριακη και σε 1 εβδομαδα θα σε ξαναδω. κανω οτι μου ειπε αλλα ηδη ο μικροβιολογος με ειχε ενημερωσει οτι οι χοριακες μου διχνουν παλλινδρομηση εμβρυου γιατι μειωνονται αντι να διπλασιαζονται΄. Παιρνω εξετασεις παω στο γιατρο και με βαζει ξανα στον υπερηχο, τιποτα...και το σακουλακι ειχε μικρυνει. Οποτε μου λεει οτι το εμβρυο παλλινδρομησε κανονιζουμε αποξεση και μου λεει μετα απο εναν κυκλο περιοδου μπορεις να ξαναμεινεις. Εγω βεβαια δεν ηθελα με πιασανε τα ψυχολογηκα μου...μετα απο 9 μηνες λεω αντε να δοκιμασουμε παλι και μενω εγκυος αμεσως. Μολις κανω εξετασεις και βλεπω οτι ειμαι εγκυος τηλεφωνο τον γιατρο μου παω και μου δινει αμεσως να παρω utrogestan 1 πρωι 1 βραδυ για 3 μηνες σχεδον. Κι ετσι μετα απο 9 ημνες κρατησσα στα χερια μου το αντρακι μ ου. τωρα φυσικα φοβαμαι μην το ξαναπαθω αλλα ξερω πλεον πως να το αντιμετωπησω και δεν θα με ριξει κατω!



δυστυχως πολλες κοπελες εχουμε κ απο μια παρομοια εμπειρια..το θεμα ειναι την επομενη φορα να το προλαβαινουμε οπως εκανες κ εσυ κ μου εδωσες μεγαλο κουραγιο..οσον αφορα το utrogestan πολλοι γιατροι το δινουν κ θα το εχω υποψιν μου αν προκυψει εγκυμοσυνη να το συζητησω με τον γιατρο μου..να σε ρωτησω μετα την παλινδρομη ειχες κανει καποιες εξετασεις..?(θρομβοφιλια?)η σταλθηκε υλικο για καρυοτυπο εμβρυου?
Οχι δεν εκανα απολυτως τιποτα. Ο γιατρος μου ειπε οτι μονο αν ξαναγινει θα μπουμε σε διαδικασια να δουμε τι φταιει, δεν υπαρχει λογος να γεμισω με αγχος τωρα. Η ηλικια μου ισως επαιξε ρολο γιατι ημουν τοτε 26 ετων. Επισης μου ειπε το εξης οτι το 17% απο τις εγκυμοσυνες καταληγει σε αποβολη και το 60% αυτων ειναι παλλινδρομες. η φυση ξερει τι κανει και προνοει ωστε να μην γεννιουνται μωρακια με προβληματα. Αυτο θελω να πιστευω σε αυτο πιστεψα τοσον καιρο και το ξεχασα. Δεν υπαρχει λογος να τρωω την ψυχη μου για κατι που περασε. Δεν θελω καν να θυμαμαι την μερα της αποξεσης. Τιποτα. εχω τον γιο μου και λεω οτι ο Θεος μου τον χρωστουσε και μου τον εστειλε. Φυσικα οταν εμεινα εγκυος ειχα πολυ αγχος μην παει κατι στραβα αλλα ολα ξεπερνιουνται τελικα. και τωρα που εχω 2 μερες καθυστερηση δεν το σκεφτομαι καν αν ερθει ηρθε αλλιως τον αλλο μηνα παλι Very Happy

mariada

mariada
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη

Οχι δεν εκανα απολυτως τιποτα. Ο γιατρος μου ειπε οτι μονο αν ξαναγινει θα μπουμε σε διαδικασια να δουμε τι φταιει, δεν υπαρχει λογος να γεμισω με αγχος τωρα. Η ηλικια μου ισως επαιξε ρολο γιατι ημουν τοτε 26 ετων. Επισης μου ειπε το εξης οτι το 17% απο τις εγκυμοσυνες καταληγει σε αποβολη και το 60% αυτων ειναι παλλινδρομες. η φυση ξερει τι κανει και προνοει ωστε να μην γεννιουνται μωρακια με προβληματα. Αυτο θελω να πιστευω σε αυτο πιστεψα τοσον καιρο και το ξεχασα. Δεν υπαρχει λογος να τρωω την ψυχη μου για κατι που περασε. Δεν θελω καν να θυμαμαι την μερα της αποξεσης. Τιποτα. εχω τον γιο μου και λεω οτι ο Θεος μου τον χρωστουσε και μου τον εστειλε. Φυσικα οταν εμεινα εγκυος ειχα πολυ αγχος μην παει κατι στραβα αλλα ολα ξεπερνιουνται τελικα. και τωρα που εχω 2 μερες καθυστερηση δεν το σκεφτομαι καν αν ερθει ηρθε αλλιως τον αλλο μηνα παλι Very Happy


κ εγω γιαυτο δεν ψαχτηκα γιατι το θεωρησα τυχαιο γεγονος κ οπως ειπε κ ο γιατρος μου 1 στις 5 εγκυμοσυνες καταληγει σε παλινδρομη..κ ετσι για να μην μπω σε εναν κυκλο εξετασεων που θα με φρικαραν δεν μπηκα καθολου στην διαδικασια..ομως βεβαια το αγχος δεν φευγει απο το μυαλο μου κ παντα σκεφτομαι μην μου ξανασυμβει κ αυτην την φορα θα ειμαι πιο προσεκτικη κ μολις εχω καθυστερηση θα κανω αμεσως τεστ γιατι την πρωτη φορα δεν ειχα καθολου σταθερο κυκλο κ ανακαλυψα τυχαια οτι ημουν εγκυος στην 6 εβδομαδα..αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως απο την μια ακουσαμε καρδουλα κ ολα καλα κ απο την αλλη μεσα σε 2 εβδομαδες χωρις συμπτωματα,,να μου δειξει οτι κατι δεν παει καλα ωστε να το προλαβω ειχε γινει ολικη αποκολληση..βεβαια την τελευταια εβδομαδα ειχα παρει μια τρομαρα με τον γιο μου που επεσε απο μια σκαλα ,,ευτυχως δεν χτυπησε αλλα τρομαξα κ λεω μηπως εφταιξε αυτο η που τον σηκωνα αγκαλια για να τον πλενω καθε φορα που λερωνοταν γιατι δεν λεει να κοψει την πανα ακομα το ατιμο..ψαχνω ακομα αιτιες κ ξερω πως δεν ειναι καλο για την ψυχολογια μου αλλα δεν λεει να μου φυγει απο το μυαλο γιατι ειναι πολυ προσφατο το γεγονος..

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μην σκεφτεσαι τι εφταιξε. Δεν πιστευω πως ητανα πο αυτο. Πανωτς ενα αγχος θα το εχεις μεχρι να γεννησεις τπο επομενο μωρο. Εγω οταν το επαθα δεν ειχα παιδια.

lilouko


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα και από μένα.
έχω πολύ καιρό να γράψω και συναίβησαν πολλά μέσα σ αυτό το διάστημα.
Η δική μου ιστορία έχει ως εξης
έμεινα έγκυος τον Δεκέμβριο που μας πέρασε,ήμουν τοοοοσο ευτυχισμένη, ακούσαμε καρδούλα και όλα πήγαιναν καλά, όταν ήμουν 10 εβδομάδων πήγαμε για υπέρηχο και διαπιστώσαμε ότι η καρδούλα είχε σταματήσει...απόξεση την 19/02/11..
Τον Μάιο μας έδωσε το ελεύθερο ο γιατρός να αρχίσουμε προσπάθειες και έμεινα αμέσως έγκυος Very Happy
24 ιουνίου΄ήμουν 7 εβδομάδων και πήγαμε για τον υπέρηχο και δυστυχώς άλλη μια δυσάρεστη έκπληξη...ο σάκος δεν είχε έμβρυο...το είχε απορροφήσει Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
πέρασα πολύ δύσκολες στιγμές, και οι δυο αποξέσεις ήταν τρομακτικές εμπειρίες, δεν θα ξεχάσω ποτέ τα δύο μωράκια που μου έδωσαν τόοοοση χαρά έστω και για λίγους μήνες...
Τώρα αισθάνομαι αισιόδοξη και πάλι Wink
μου ήρθε η 3η περίοδος μετά την απόξεση και από Δευτέρα βάζουμε πάλι μπρος Δεν δέχομαι οτι ήταν παλίνδομη κύηση αλλά άτυχη 536304 Δεν δέχομαι οτι ήταν παλίνδομη κύηση αλλά άτυχη 536304 Δεν δέχομαι οτι ήταν παλίνδομη κύηση αλλά άτυχη 536304
Αποφάσισα πως δεν θα το βάλω κάτω ότι και να γίνει, και 10 παλίνδρομες να πάθω, πιστέυω πως κάποια στιγμή θα τα καταφέρω και δεν με ενδιαφέρει πια, ας μένω έγκυος κάθε δίμηνο, θα το κάνω μέχρι να κρατήσω στα χέρια μου το μωρό μου Wink Wink Wink

mariada

mariada
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
lilouko έγραψε:Καλημέρα και από μένα.
έχω πολύ καιρό να γράψω και συναίβησαν πολλά μέσα σ αυτό το διάστημα.
Η δική μου ιστορία έχει ως εξης
έμεινα έγκυος τον Δεκέμβριο που μας πέρασε,ήμουν τοοοοσο ευτυχισμένη, ακούσαμε καρδούλα και όλα πήγαιναν καλά, όταν ήμουν 10 εβδομάδων πήγαμε για υπέρηχο και διαπιστώσαμε ότι η καρδούλα είχε σταματήσει...απόξεση την 19/02/11..
Τον Μάιο μας έδωσε το ελεύθερο ο γιατρός να αρχίσουμε προσπάθειες και έμεινα αμέσως έγκυος Very Happy
24 ιουνίου΄ήμουν 7 εβδομάδων και πήγαμε για τον υπέρηχο και δυστυχώς άλλη μια δυσάρεστη έκπληξη...ο σάκος δεν είχε έμβρυο...το είχε απορροφήσει Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
πέρασα πολύ δύσκολες στιγμές, και οι δυο αποξέσεις ήταν τρομακτικές εμπειρίες, δεν θα ξεχάσω ποτέ τα δύο μωράκια που μου έδωσαν τόοοοση χαρά έστω και για λίγους μήνες...
Τώρα αισθάνομαι αισιόδοξη και πάλι Wink
μου ήρθε η 3η περίοδος μετά την απόξεση και από Δευτέρα βάζουμε πάλι μπρος Δεν δέχομαι οτι ήταν παλίνδομη κύηση αλλά άτυχη 536304 Δεν δέχομαι οτι ήταν παλίνδομη κύηση αλλά άτυχη 536304 Δεν δέχομαι οτι ήταν παλίνδομη κύηση αλλά άτυχη 536304
Αποφάσισα πως δεν θα το βάλω κάτω ότι και να γίνει, και 10 παλίνδρομες να πάθω, πιστέυω πως κάποια στιγμή θα τα καταφέρω και δεν με ενδιαφέρει πια, ας μένω έγκυος κάθε δίμηνο, θα το κάνω μέχρι να κρατήσω στα χέρια μου το μωρό μου Wink Wink Wink




κοριτσακι μου σου ευχομαι να πανε ολα καλα την επομενη φορα μεσα απο την καρδια μου..!!!!!!!!κ πιστευω ακραδαντα οτι ο θεος θα σου δωσει συντομα ενα γερο μωρακι...

nasiou


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
mariada έγραψε:
lilouko έγραψε:Καλημέρα και από μένα.
έχω πολύ καιρό να γράψω και συναίβησαν πολλά μέσα σ αυτό το διάστημα.
Η δική μου ιστορία έχει ως εξης
έμεινα έγκυος τον Δεκέμβριο που μας πέρασε,ήμουν τοοοοσο ευτυχισμένη, ακούσαμε καρδούλα και όλα πήγαιναν καλά, όταν ήμουν 10 εβδομάδων πήγαμε για υπέρηχο και διαπιστώσαμε ότι η καρδούλα είχε σταματήσει...απόξεση την 19/02/11..καλημερα κ απο μενα.τωρα που σας μιλαω κραταω στα χερια μου την 6 μηνων κορουλα μου!
πριν ερθει ομωσ στην ζωη,περασα κι εγω 2 παλινδρομες κυησεις.την πρωτη φορα ενω ειχαμε ακοθσει την καρδουλα του,πηγα να κανω τον πρωτο μεγαλο υπερηχο,την αυχενικη δαφανεια κ απλα ειδαμε οτι ειχε σταματησει η καρδια κ το μωρο ειχε σταματησει να αναπτυσεται!την 2η φορα,επειδη πηγα σχετικα νωρις στο γιατρο λογω τουιστιρικουυ μου,δεν ακουσαμε καρδια,ηταν ακομα νωρις ομως.πηρα utrogestan εκανα χοριακες,οι τιμες διπλασιαζοντουσαν οποτε ειπαμε καλα παμε.τιποτα δεν πηγε καλα ομως γιατι ποτε δεν ακουσαμε καρδια κ δεν αναπτυχθηκε ποτε το εμβρυο.εκανα ξανα αποξεση κ εξετασεις για θρομβοφυλια.βγηκαν αρνητικες.παρολαυτα οτανμετα απο 3 μηνεσ εμεινα εγγυος ξανα,ξεκινηα κατευθειαν αγωγη με αντιπηκτικες ενεσεις,κ utrogestan k filicine(φολικο οξυ)κ αυτη τη φορα γεννησα ενα υγιεστατο κοριτσακι!ηταν μεγαλη η απογοητευση,ο φοβος οτι κατι εχω,κ μεγαλο το αγχος μηπως καταληξω ξανα στο νυστερι,αλλα ευτυχως ολα καλα!γι αυτο μην χανετε τισ ελπιδες σας !!!
Τον Μάιο μας έδωσε το ελεύθερο ο γιατρός να αρχίσουμε προσπάθειες και έμεινα αμέσως έγκυος Very Happy
24 ιουνίου΄ήμουν 7 εβδομάδων και πήγαμε για τον υπέρηχο και δυστυχώς άλλη μια δυσάρεστη έκπληξη...ο σάκος δεν είχε έμβρυο...το είχε απορροφήσει Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
πέρασα πολύ δύσκολες στιγμές, και οι δυο αποξέσεις ήταν τρομακτικές εμπειρίες, δεν θα ξεχάσω ποτέ τα δύο μωράκια που μου έδωσαν τόοοοση χαρά έστω και για λίγους μήνες...
Τώρα αισθάνομαι αισιόδοξη και πάλι Wink
μου ήρθε η 3η περίοδος μετά την απόξεση και από Δευτέρα βάζουμε πάλι μπρος Δεν δέχομαι οτι ήταν παλίνδομη κύηση αλλά άτυχη 536304 Δεν δέχομαι οτι ήταν παλίνδομη κύηση αλλά άτυχη 536304 Δεν δέχομαι οτι ήταν παλίνδομη κύηση αλλά άτυχη 536304
Αποφάσισα πως δεν θα το βάλω κάτω ότι και να γίνει, και 10 παλίνδρομες να πάθω, πιστέυω πως κάποια στιγμή θα τα καταφέρω και δεν με ενδιαφέρει πια, ας μένω έγκυος κάθε δίμηνο, θα το κάνω μέχρι να κρατήσω στα χέρια μου το μωρό μου Wink Wink Wink




κοριτσακι μου σου ευχομαι να πανε ολα καλα την επομενη φορα μεσα απο την καρδια μου..!!!!!!!!κ πιστευω ακραδαντα οτι ο θεος θα σου δωσει συντομα ενα γερο μωρακι...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις