Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
104 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 104 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσια
περιμενω να γραψετε τα κολπα που κανετε για να φανε το φαγητο τους τα παιδια σας (μωρα σας)- γιατι φανταζομαι οτι δεν ειναι παντα ολα τοσο ευκολα- δεν τρωνε ολα τα παιδια το φαγητο τους με ορεξη.
κανετε κατι που τα ξεγελαει?


για παραδειγμα, σημερα καταφεραμε να φαμε την μπανανα μας που δεν την χωνευουμε καθολου(αν ειναι δυνατον δλδ Shocked )

εφτιαξα ενα μπολ μηλο-μπανανα και ουτε ζωγραφιστο δεν ηθελε να το δει.
το αφηνω λοιπον στην ακρη κ φταχνω ενα σκετο μηλο. της δινω 2-3 κουταλιες και το τρωει με ορεξη.
σιγα σιγα αρχισα να ριχνω κουταλιτσες απο την αλλη φρουτοκρεμα κ να το ανακατευω μεχρι που στην πορεια κ ενω εκεινη ετρωγε νομιζε μηλο σκετο -εφαγε κ τη μπαναναααααα!! κολπα για να τρωνε το φαγητό τους 654316

ετσι υα το κανω απο δω κ περα!εμ πως μονο με μηλο θα την βγαζουμε??

ακουω αλλες ιδεες/πρακτικές!!ειμαι ολη αυτιά!! flower

stardust

stardust
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αυτο με το φαγητο ειναι οντως ενα θεμα !Εμενα η ατοιμη δεν τρωει τα φρουτα της μονο αν δει οτι της τα δινω μεσα στα κυπελακια αυτα με την φραουλα τα μεβγαλιτο!νομιζει οτι τρωει μονο φραουλα αλλα μεσα εχει μηλο αχλαδι πορτοκαλι.να δεις μεχρι και τα τοιχωματα γλευφει.δηλαδη τι πονηρα που ειναι αφου σκεφτομαι να βαζω και το φαγητο της σε αυτα τα κυπελακια γιατι ζητημα να τρωει τις περισσοτερες φορες 4-5 κουταλιες βαρια βαρια.

kathrinkaterina


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Ο ΜΕΣΑΙΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! ΜΕ ΕΙΧΕ ΣΚΑΣΕΙ ! ΕΕ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ....ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΙΠΟΤΑ! (ΑΥΤΑ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΜΩΡΟ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 6 ΧΡ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ)ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΓΑΛΑ! ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ Π.Χ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΟΥΣΙΚΗ! ΒΓΑΖΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΟ.....ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΠΗΡΑΜΕ ΕΝΑ ΡΑΔΙΟΦΟΝΟ ΠΑΛΙΟ ΜΕ ΚΑΣΕΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙΑ ΨΕΥΤΙΚΑ ΕΝΟΕΙΤΕ! ΤΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΡΑΔΙΟ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΑ ΚΑΤΑΒΙΔΙΑ ΑΥΤΟΣ ΕΚΑΝΕ ΟΤΙ ΒΙΔΩΝΕ ΕΓΩ ΤΑΙΖΑ!!!! ΜΕΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΟ ΤΑΒΛΙ ΚΑΙ ΠΑΙΖΑΜΕ ΚΑΘΕ ΠΟΥΛΙ ΚΑΙ ΚΟΥΤΑΛΙΑ! ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ 5 ΧΡ! ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 6 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ (20 ΚΙΛΑ ΕΙΝΑΙ)....ΑΛΛΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΙΔΙΕΤΕΡΗ ΠΡΟΤΙΜΙΣΗ ΣΤΑ ΟΣΠΡΙΑ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αληθεια?? πωπω κοριτσια μιλαμε για βασανο να μην τρωει! ευχομαι να μην εχουμε πολλα προβληματα μελλοντικα -συντομα θα αρχισουμε χορτοσουπες.
εγω της αλλαζω περιβαλλον κατα τη διαρκεια του φαγητου να ξεχνιεται- μια στη κουζινα- σε λιγο στο καθιστικο- μετα παλι κουζινα...

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κι εμενα ετσι η μεγαλη τα φρουτα με το ζορι μιλαμε ειχα γινει καραγκιοζης χτυπιομουνα ελεγα τραγουδια εκανα ηχους πωπω εχανα 2 κιλα καθε πρωι! μετα της εβαλα και ενα μπισκοτακι μιραντα μεσα στα φρουτα κ τα ετρωγε καπως καλυτερα!

fotini31

fotini31
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ο γιος μου 18 μηνων εχει θεμα μονο με το μεσημεριανο του.εχουμε κανει παντος ειδους καραγκιοζιλικια και τελικα κοριτσια πως τρωμε ξερετε?ειναι για να γελαει και να κλαιει κανεις..ο μπαμπας μας κανει σαπουνοφουσκες κ εγω ταιζω!και οταν ειμαι μονη μου τα κανω ταυτοχρονα..αχ!οτι κοροιδευα το λουζομαι καθοτι προωρος και δεν ειμαστε για να χανουμε κιλα..

stardust

stardust
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
fotini31 έγραψε:ο γιος μου 18 μηνων εχει θεμα μονο με το μεσημεριανο του.εχουμε κανει παντος ειδους καραγκιοζιλικια και τελικα κοριτσια πως τρωμε ξερετε?ειναι για να γελαει και να κλαιει κανεις..ο μπαμπας μας κανει σαπουνοφουσκες κ εγω ταιζω!και οταν ειμαι μονη μου τα κανω ταυτοχρονα..αχ!οτι κοροιδευα το λουζομαι καθοτι προωρος και δεν ειμαστε για να χανουμε κιλα..

κολπα για να τρωνε το φαγητό τους 215994 κολπα για να τρωνε το φαγητό τους 215994 κολπα για να τρωνε το φαγητό τους 215994 Laughing Laughing Laughing Laughing

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
θεμα με το φαγητο εχουμε κι εμεις. η κορη μου δεν τρωει τιποτα. μονο νερο. ειναι 1.05 υψος και 13 κιλα. εχω κανει τα παντα. τιποτα. δεν ετρωγε ποτε απο τη μερα που γεννηθηκε. ειναι υγιεστατη ομως.
σημερα ξεφυγα ομως εγω.νευριασα, εχασα την υπομονη μου και τη χτυπησα..της εδωσα μια ξυλια στην πλατη. για το φαγητο.να μου πεις τεσσερα χρονια δεν τρωει, τωρα μ'επιασε..; κι ομως σημερα βγηκα εκτος ελεγχου. και το μετανιωσα.
Sad

fotini31

fotini31
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
titikos έγραψε:θεμα με το φαγητο εχουμε κι εμεις. η κορη μου δεν τρωει τιποτα. μονο νερο. ειναι 1.05 υψος και 13 κιλα. εχω κανει τα παντα. τιποτα. δεν ετρωγε ποτε απο τη μερα που γεννηθηκε. ειναι υγιεστατη ομως.
σημερα ξεφυγα ομως εγω.νευριασα, εχασα την υπομονη μου και τη χτυπησα..της εδωσα μια ξυλια στην πλατη. για το φαγητο.να μου πεις τεσσερα χρονια δεν τρωει, τωρα μ'επιασε..; κι ομως σημερα βγηκα εκτος ελεγχου. και το μετανιωσα.
Sad
μη στεναχωριεσαι καλη μου.λιγο πολυ ολες εχουμε νιωσει ετσι και μετα το μετανιωνουμε...οταν μαγειρευεις τα καλυτερα,τα πιο υγειηνα και τελικα το βλασταρι σου μενει νηστικο,ε τοτε οσο να πεις μια τσιτα θα τη νιωσεις..χαιδεψε το ζουζουνι σου και χαμογελα!

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ευχαριστω..

κολπα για να τρωνε το φαγητό τους 417472

young_mommy12585


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμένα η μικρή μου τρώει τα πάντα! Απόλα εχει δοκιμάσει και είναι θετική μέχρι τώρα, είμαι πολύ τυχερή σε αυτό. Απλά προϋπόθεση για να φάει είναι να της δίνω πράγματα στα χέρια της να ασχολείται, και όχι οτι και ότι αλλά ό,τι μου δείξει ότι θέλει εκείνη τη στιγμή . Εαν δε της δώσω κάτι να παίζει κουνάει πέρα δώθε το κεφάλι της σαν τρελή!! Εάν δω τα σκούρα πάλι αφήνω το πιάτο κάτω και κοιταζόμαστε, αυτή νευριάζει και χτυπιέται αλλά στο τέλος το παίρνει απόφαση ότι δε περνάει το δικό της.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τωρα πια κ εμεις ετσι τρωμε- ακομη κ πακετο με μακαρονια βιδες της δινω να πιανει- σακουλακια με φρουτοκρεμα- την θηκη για τις πιπιλες- το καπακι του μπιμπερο- μπουκαλακια με νερο- απασχολειται μια χαρα κ τρωει ανοιγει το στομα -χαμπαρι δεν παιρνει! Very Happy

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
koukida έγραψε:τωρα πια κ εμεις ετσι τρωμε- ακομη κ πακετο με μακαρονια βιδες της δινω να πιανει- σακουλακια με φρουτοκρεμα- την θηκη για τις πιπιλες- το καπακι του μπιμπερο- μπουκαλακια με νερο- απασχολειται μια χαρα κ τρωει ανοιγει το στομα -χαμπαρι δεν παιρνει! Very Happy

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ , ΟΙ ΘΗΚΕΣ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΠΙΠΙΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΡΙΓΓΕΣ ΧΩΡΙΣ ΒΕΛΟΝΑ ΒΕΒΑΙΑ, ΕΙΧΑΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΑΣΗ (ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΜΑΥΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΕΙ).ΤΟ ΕΤΡΩΓΕ ΟΛΟ, ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΕΞΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ "ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ".

mama rias

mama rias
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ,Κ ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΔΥΣΚΟΛΗ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ Κ ΤΟ ΦΡΟΥΤΟ..ΤΑ ΠΑΜΕ ΛΙΙΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΑΛΛΑ Κ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ!
ΤΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ ΑΛΛΑ ΤΠΤ!
ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΕΥΘΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ!
ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ,ΑΦΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΤΡΥΠΑΡΑ ΣΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΤΟΥ,ΤΗΝ ΕΦΑΓΕ ΟΛΗ ΑΛΛΑ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΡΩΕΙ ΕΤΣΙ;
ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑ ΘΑ ΖΥΓΙΣΤΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΠΑΧΥΝΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ ΜΟΥ!!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτο που εκανες με το μπιμπερο το βρισκω πανεξυπνο! αφου την τρωει ετσι τι να κανεις. αρκει που τρωει. εσυ προσπαθησε και με το κουταλακι να της δινεις μεχρι να το συνηθίσει- αλλες τροφες δεν βαλατε ακομη για να δεις μηπως φταιει το οτι δεν χωνευει το φρουτο?

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω στα δυσκολα καμια φορα οταν δεν μου τρωει γιατι γενικα τρωει βαζω το σκυλακι παιχνιδι που εχουμε να τρωει το φαγητο του και αμ το σκυλακι να φαει αμ και ο μικρος

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω οτι και να του δωσω να κρατησει αμεσως το βαζει στο στομα....Πως να τον απασχολεισω....Εδω κ 2 μερες εχει τα πανω δοντακια του και δε μου τρωει οπως πριν...Καραγκιοζης εχω γινει κι εγω...Αντε να δουμε..

happiness


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμενα τρωει τα παντα αρκει να του δινω να ασχολειτε με κατι...πχ..παλιοτερα του εδινα παιχνιδακια,μετα το τηλ...τωρα του βαζω μπροστα το πιατο του με ενα κουταλακι και κανει οτι τρωει κι εγω τον ταιζω απο την αλλη,μολις βαρεθει...βρισκω κατι που ξερω οτι θα του κανει εντυπωση και ετσι τρωμε σχεδον ολο το φαγητο...οταν καποια στιγμη σταματησα να του δινω να ασχολειται,σταματησε να τρωει...μονο 1 κουταλια και μετα κλαμμα,οποτε γυρισαμ στα γνωστα

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εγώ ,του δίνω να κρατάει κάτι και να ασχολείται,ή παιχνιδάκια περίεργα ,που μέχρι να τα ανακαλύψει..έχει φάει όλο το φαί!!
Αυτό που ήθελα πάντως να καταφέρω ήταν να τρώει πάντα στο καρεκλάκι του φαγητού και όχι πέρα-δώθε..Και επίσης του έχω συγκεκριμένα παιχνιδάκια,έτσι ώστε να μην παίζει συνέχεια μ'αυτά και τα βαρεθεί.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω όσο ηταν μικροτερα δεν ειχα κανενα πρόβλημα στο τάισμά τους. Τωρα εχουν αρχίσει να γίνονται λίγο στριμμένα, ο μεγάλος βαριέται (ναι αυτο μου λέει όταν καθόμαστε όλοι στο τραπέζι!) και ότι ειναι κουρασμένος και θέλει να τον ταΐσω εγώ (πισωγυρισμα λόγω του μικρου Mad ), και ο μικρός έχει γίνει vegetarian και με τα χίλια ζορια βάζει λίγο κρέας στο στόμα του. Απο φρουτα και λαχανικά πάντως, και σε άσχετες στιγμές τρωνε, οπότε προς το παρόν δεν ανησυχω. Ακομα...
Λοιπόν, επειδη πολλές φορές ο μεγάλος μου λέει ότι θέλει να φάει κάτι άλλο απο αυτο που έχουμε, ακομα κι αν εχουμε το αγαπημένο του φαγητο, κάνω το εξής: παιρνω μια κουταλια απο το φαγητο και του λέω "αυτη η κουταλια είναι μπανάνα" τρωει ο Αλέξανδρος. Στην επόμενη του λέω "αυτη η κουταλιά ειναι γεμιστα", ξανατρωει. και συνεχίζω έτσι, και στο τέλος του λέω "και αυτη η κουταλιά ειναι πάστα φλορα, το επιδόρπιό μας" και σιγα σιγα τρωμε αν όχι όλο, τουλάχιστον το περισσότερο φαγητο μας.
Επίσης του λέω να μη φαει όλο το φαγητο, μόνο 25 κουταλιές, και μετα να φυγει.. βεβαια, στις 20 κουταλιές έχει τελειωσει το φαγητό του και δεν το έχει πάρει χαμπάρι..

Ο μικρός είναι πιο δυσκολος. Δεν μπορώ με τίποτα να του δωσω κρέας, ακομα και αλεσμένο να ειναι, αν καταλάβει ότι εχει κρέας στο στόμα το φτύνει. Και πολλές φορές μπορεί να ξεκινήσει να τρωει κάτι (πχ πατατες), αλλά αν ενδιάμεσα φάει κάτι άλλο που του αρέσει πιο πολύ (πχ καμια ντομάτα ή αγγουράκι) δεν θέλει να φάει το αρχικο φαγητο, και τη βγάζουμε με σκέτη σαλάτα. Εκει του παίζω βρωμικο παιχνίδι, πάω δηλαδη να του δωσω αυτο που του αρεσει, πχ τη ντομάτα, και μόλις ανοιξει το στόμα του χωνω την πατάτα μέσα Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil δεν πιανει πάντα, διοτι το μωρό δεν είναι χαζο, αλλα τουλάχιστον τρωει καμια φορά κατι που θα τον κρατησει και δεν θα πεινασει στο επόμενο μισάωρο.
Πάντως θέλει να τρωει μονο του πλέον, σημερα εφαγε ενα σκασμο μακαρόνια με τα χέρια. φυσικα, ουτε που άγγιξε τον κιμα..

eiralis

eiralis
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Nena έγραψε:
Επίσης του λέω να μη φαει όλο το φαγητο, μόνο 25 κουταλιές, και μετα να φυγει.. βεβαια, στις 20 κουταλιές έχει τελειωσει το φαγητό του και δεν το έχει πάρει χαμπάρι..

Είσαι θεά!! Respect
Θα το έχω υπ'όψιν.. γιατί τώρα τρώει αλλά μεγαλώνοντας, ποιος ξέρει?

Εμένα τρώει σχετικά εύκολα. Βέβαια κάποιες φορές θέλει να της τραγουδάω, αλλά ok! Έτσι κι αλλιώς δεν κάνω άλλη δουλειά, όλη μέρα τραγουδάκια της λέω..
Κάποιες φορές όμως με τα φρούτα αφού φάει τα μισά κάνει σαν να βαρέθηκε και σταματάει..
Τότε της βάζω τη φρουτόκρεμα σε άλλο πιάτο και της λέω "Θες να δοκιμάσεις και απ'αυτό? Είναι πολύ ωραίο!!" Και έτσι τρώμε και την υπόλοιπη!!!! κολπα για να τρωνε το φαγητό τους 215994 κολπα για να τρωνε το φαγητό τους 215994 κολπα για να τρωνε το φαγητό τους 215994

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Προσωπικα ειμαι κατα του να κανω 'κατι' για να τρωει το φαγητο της. Ειμαι της αποψης 'να φαει οσο θελει'. αυτη ξερει ποσο πειναει και ποτε πειναει, ουτε γραμμαρια ουτε κουταλιες εχω μετρησει ποτε. Αν δεν φαει μια μερα ή αν δεν πιει το γαλα της, θα φαει στο επομενο γευμα ή την επόμενη μερα. Συνηθως οταν δεν τρωει κατι την ενοχλει απο οτι εχω καταλαβει και την επομενη μερα τρωει περισσοτερο. Δεν εχω και την υπομονη σαν ανθρωπος να την πιεσω κανοντας οτιδηποτε να φαει, αφηστε που αν δεν θελει αλλο, κουναει το κεφαλι της δεξια αριστερα και κλαιει και δε γινεται να φαει με τιποτα παραπανω. Παντως ο Παπαβεντσης λεει να μην τα πιεζουμε για να μαθουν να τρωνε οταν και οσο πραγματικα πεινανε..
Η μανα μου, μου λεει οτι εγω δεν ετρωγα. Με πιεζε να φαω μια πιαταρα φαγητο, (για τα δικα της δεδομενα τοσο επρεπε) και εκανε 3 ωρες να με ταισει, μετα αφου τελειωνα με το ζορι το πιατο, το εκανα εμετο. Το θεωρω πολυ λαθος. Επισης εφερνε ολα τα ζωα του χωριου στο τραπεζι για να φαω, αναβε ενα κερι και μου ελεγε να το σβησω για να καταπιω.. Ε δε μπορω με τιποτα να τα κανω ολα αυτα αν δεν τρωει η δικια μου. Παντως παρ ολο που τη βασανιζα για να φαω, ως ενηλικας ειμαι πολυ φαγανη και παχαινω πανευκολα, βασανιζομαι εγω τωρα για να μην παχαινω. Τυχαιο? δε νομιζω..

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maya έγραψε:Προσωπικα ειμαι κατα του να κανω 'κατι' για να τρωει το φαγητο της. Ειμαι της αποψης 'να φαει οσο θελει'. αυτη ξερει ποσο πειναει και ποτε πειναει, ουτε γραμμαρια ουτε κουταλιες εχω μετρησει ποτε. Αν δεν φαει μια μερα ή αν δεν πιει το γαλα της, θα φαει στο επομενο γευμα ή την επόμενη μερα. Συνηθως οταν δεν τρωει κατι την ενοχλει απο οτι εχω καταλαβει και την επομενη μερα τρωει περισσοτερο. Δεν εχω και την υπομονη σαν ανθρωπος να την πιεσω κανοντας οτιδηποτε να φαει, αφηστε που αν δεν θελει αλλο, κουναει το κεφαλι της δεξια αριστερα και κλαιει και δε γινεται να φαει με τιποτα παραπανω. Παντως ο Παπαβεντσης λεει να μην τα πιεζουμε για να μαθουν να τρωνε οταν και οσο πραγματικα πεινανε..
Η μανα μου, μου λεει οτι εγω δεν ετρωγα. Με πιεζε να φαω μια πιαταρα φαγητο, (για τα δικα της δεδομενα τοσο επρεπε) και εκανε 3 ωρες να με ταισει, μετα αφου τελειωνα με το ζορι το πιατο, το εκανα εμετο. Το θεωρω πολυ λαθος. Επισης εφερνε ολα τα ζωα του χωριου στο τραπεζι για να φαω, αναβε ενα κερι και μου ελεγε να το σβησω για να καταπιω.. Ε δε μπορω με τιποτα να τα κανω ολα αυτα αν δεν τρωει η δικια μου. Παντως παρ ολο που τη βασανιζα για να φαω, ως ενηλικας ειμαι πολυ φαγανη και παχαινω πανευκολα, βασανιζομαι εγω τωρα για να μην παχαινω. Τυχαιο? δε νομιζω..



Συμφωνω απολυτως μαζι σου.
Ποτε δν εκανα ουτε αεροπλανακι ουτε τιποτα για να φαει το φαγητο της.Αν ηθελε ετρωγε αν οχι εμενε νηστικη κι δν την λυπομουνα καθολου.Κι ουτε κι το φαγητο αλεθα.Τα ελιωνα μ το πιρουνι κι της εδινα μια μια γευση να μαθαινει τα λαχανικα κ την γευση του καθε υλικου.Κι σημερα εχει μαθει κι τρωει ολα τα φαγητα εκτος απο φαβα κι οστρακοειδη κι θαλασσινα.Που μεταξυ μας,εφοσον τρωει το ψαρι κι μαλιστα με ορεξη δεν με πολυνοιαζει να φαει θαλασσινα κι οστρακοειδη.Απο κει κι περα μονη της ζηταει,σαν παιδι δν της εδινα μπισκοτα ουτε κρουασαν ουτε τσουρεκια οταν δν ετρωγε ουτε κρεμα οταν δν ηταν η ωρα η επειδη δν ηθελε φαγητο,Το θεωρω μεγα λαθος να ψαχνει λυσεις η μανα για να το ταισει.Γενικως πιστευω οτι πολλες μητερες δινουν βαση περισσοτερο στο αν θα φαει,παρα τι θα φαει.

Μαυα κι μενα ετσι με εκανε η γιαγια μου με μπουκωνε με αποτελεσμα να γινω υπερβαρη σαν εφηβη κι να λιωνω στο γυμναστηριο στα 16 για να χασω 10κιλα.Κι να παλευω επειτα μια ζωη.Γιαυτο κ με τη κορη μου γινεται το εξης,βαζω το φαγητο,κι σαλατα μαζι,το ποτηρι νερο,τρωει,αν ζητησει κιαλλο βαζω 2-3 κουταλιες μονο,κ μπολικη σαλατα,κι αν πει δν θελω αλλο,το πιατο σου στο νεροχυτη κι πλυσιμο τα δοντια.Δν χρειαζεται πιεση.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνω με τα κοριτσια πιο πάνω, να μην πιέζουμε για φαγητο όταν το παιδί είναι μωρό. Εκεί αναγκαστικά δεν θα φάει μια, δεν θα φάει δυο, δεν θα φάει τρεις, την τέταρτη θα φάει.
Όταν μεγαλώσει όμως, και βλέπεις ότι ορισμένα φαγητά δεν τα τρώει καθόλου (και δεν εννοώ να μην τρώει τις φακές πχ ή τα μακαρόνια, εννοώ να αποκλείει ολόκληρες ομάδες τροφίμων και να θέλει να τρώει μόνο πατάτες τηγανητές πχ) τότε πρέπει να βρεις τρόπους να το κάνεις να φάει το συγκεκριμένο φαγητο.
Εγω βλέπω μερικές φορές ότι πεινάει γιατι πλακώνεται στο ψωμι, αλλά δεν θα φάει πχ τα φασολάκια. Και μετα μου ζητάει μπισκότο. Δεν θα του βάλω ένα σκασμο φαΐ να φάει, αλλά τουλάχιστον θέλω να τρωει μαζι μας στο τραπέζι, όχι αργότερα μόνος του και να μην λέει "πεινάω για κέικ αλλά όχι για φακές". Εφόσον πεινάς κύριε, θα φάς μεσημεριανό φαγητό.

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ε ναι ετσι θελει.Αλλα κ μεγαλη που ειναι η δικια μου,κ δν ηθελε να φαει τη σαλατα αλλα τις πατατες τηγανητες δν εψαξα αλλο τροπο.Για να φας πατατες πρωτα φαε τη σαλατα κ μετα οσεςθες.Ετσι εφαγε.Το καλο ειναι οτι ακουει,σπανια να κανει σκηνη για φαγητο.Αλλα επισης δν τσιμπολογαει.Θελει προγραμμα στο φαγητο της,ισως συνηθισε πια.Δλδ θελει ολοκληρωμενα γευματα,δν τσιμπολογαει,ποτε δν ανοιγει ντουλαπι να ψαξει,ποτε δν ζηταει μπισκοτα κρουασαν κτλ.Δλδ κ το μεσημερι αν δν ειναι ετοιμο το φαγητο δν ζηταει κατι,απλα λεει αντε καντο γρηγορα κτλ.Ελπιζω το 2ρο ναναι το ιδιο ευκολο με την πρωτη.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις