Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
110 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 110 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Αβγό και φρούτα Empty Αβγό και φρούτα Παρ Αυγ 19, 2011 2:25 am

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εδώ και λίγο καιρό έχουμε αρχίσει και τρώμε και αβγουλάκι (ακόμα μόνο τον κρόκο) μέρα παρά μέρα. Στην αρχή δεν ήθελε αλλά επέμεινα και τώρα το τρώει όλο και λες και θέλει κι άλλο. Το θέμα είναι ότι μετά λες και της κόβεται η όρεξη, οπότε τρώει ελάχιστη εώς καθόλου φρουτόκρεμα... Μερικές φορές δοκιμάζω να της δώσω σε κομματάκια τα φρούτα αλλά και πάλι τρώει πολύ λιγότερο απ' όσο τρώει κανονικά όταν δε δίνω αβγό.. Rolling Eyes Λογικό θα μου πείτε, αλλά μήπως έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω για να τρώει και τα φρουτάκια της; Δηλαδή τι θα γίνει όταν βάλουμε και το ασπράδι, μετά δε θα τρώει καθόλου φρούτα... Μήπως να της το έδινα σε άλλη στιγμή της ημέρας;

2Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Παρ Αυγ 19, 2011 2:46 am

kathrinkaterina


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΗΣ ΤΑ ΔΙΝΕΙΣ??? ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΥΓΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΧΩΝΕΥΤΟ! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ 4 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ!!! ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΑΛΑ ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ ΛΕΜΕ ΑΥΓΟ ΜΕΤΑ ΠΑΕΙ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ....ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ Η ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ Η ΓΙΑΟΥΡΤΗ......ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΡΑΔΥΝΟ Η ΓΑΛΑ...ΟΤΙ ΔΙΝΕΙΣ ΕΣΥ!!! ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΑΣ??? ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΙΝΑ ΣΤΙΣ 8 ΤΟ ΓΑΛΑ....ΣΤΗΣ 10 Η ΑΥΓΟ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 12 ΕΝΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑΚΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΝΟΥΣΑΝ ΣΤΗΣ 2 ΦΑΓΗΤΟ! 5 ΜΕ 6 ΓΙΑΥΡΤΙ Η ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ Η ΜΠΙΣΚΟΤΟΚΡΕΜΑ....ΑΝΑΛΟΓΑ....ΚΑΙ ΣΤΙΣ 9 ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑΝΑΚΙΑ! Αβγό και φρούτα 328109 Αβγό και φρούτα 328109

3Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Παρ Αυγ 19, 2011 2:58 am

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μέχρι τώρα έδινα γάλα το πρωί (ακόμα θηλάζω) και δεκατιανό φρουτόκρεμα, μεσημεριανό κανονικά στις 2:30 περίπου και απογευματινό γιαούρτι ή κρέμα. Τα έτρωγε κανονικά και σε μεγάλες ποσότητες τα φρούτα και το μεσημεριανό. (Γενικά η μικρή μου είναι σχετικά φαγανή). Τώρα το αβγό της το δίνω πριν τη φρουτόκρεμα, είναι πολύ λες; Rolling Eyes

4Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Παρ Αυγ 19, 2011 6:36 am

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
το αβγο αποτελει ολοκληρωμενο γευμα απο μονο του. μπορει να το βλεπεις μικρο σε ποσοτητα ομως εχει ολες τις βιταμινες που μπορει να εχει ενα κανονικο γευμα. γι αυτο και μετα δεν εχει ορεξη για κατι αλλο. ειναι φουλ το στομαχακι! το αβγο τα κραταει ερκετη ωρα, δηλ ενα τριωρο πανω κατω.

5Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Παρ Αυγ 19, 2011 6:42 am

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχα! Αυτό δεν το είχα σκεφτεί! Rolling Eyes Και όταν μου είπε η παιδίατρος να βάλω αβγό δεν τη ρώτησα περισσότερα μια και είχα τη μικρή με ψηλό πυρετό και ήταν το τελευταίο που με απασχολούσε εκείνη τη στιγμή!
Δηλαδή για να καταλάβω, τώρα που τρώει και αβγό θα πρέπει να της αλλάξω το πρόγραμμα φαγητού; Τι προτείνετε, να βάλω τα φρούτα το απόγευμα; Έτσι θα χάσει το γεύμα με γιαουρτάκι (που ήθελα για να είμαι σίγουρη ότι παίρνει και αρκετό ασβέστιο μιας και θηλάζω αλλά πλέον δεν έχω πολύ γάλα...) Αλλά τι άλλο μπορώ να κάνω τώρα;

6Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Παρ Αυγ 19, 2011 6:49 am

titikos

titikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αν εξαιρεσεις τα γαλατα που ειναι πρωι και βραδυ και το μεσημεριανο, μας μενει ενα δεκατιανο το πρωι κι ενα απογευματινο. σωστα;
δε χρειαζεται να τα τρωει ολα καθε μερα, εκτος φυσικα κι αν πειναει και τα ζηταει.
μπορεις να δωσεις δεκατιανο το αυγο και το απογευμα γιαουρτι κι ενα χυμο φρουτων.
η δεκατιανο τα φρουτα και απογευματινο το αυγο.
μην ανησυχεις για το ασβεστιο γιατι και το αυγο εχει μεγαλη ποσοτητα ασβεστιου..
εγω ας πουμε σημερα εδωσα δεκατιανο αυγο και χυμο κατα τις 11 και το μεσημερι δεν πεινουσε καθολου.. κι ετσι χασαμε το μεσημεριανο που μαλλον θα παει το απογευμα..

7Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Παρ Αυγ 19, 2011 6:53 am

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να δώσω χυμό φρούτων, ίσως το δοκιμάσω τώρα (αν και όπως το κόβω εγώ θα τον πιω τελικά!). Κατάλαβα, το αβγό δηλαδή παίζει να αντικαταστήσει το γιαούρτι, αλλά υποθέτω ότι φρούτα θα πρέπει να τρώει κάπως καθημερινά. Ουφ, να δούμε πώς θα πάει τώρα! Εμ, λογικό λοιπόν που δεν πεινάει το παιδί, θα το τιγκάρω στο τέλος που προσπαθώ να της τα δώσω όλα! Shocked
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, ελπίζω να βγάλω κάποια άκρη...!

8Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Παρ Αυγ 19, 2011 7:13 am

cretanvenus

cretanvenus
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εμενα μια γνωστη μου,μου ειχε πει οτι το αβγο το αλεθει μαζι με τα φρουτα ετσι ωστε να μην χανει κανενα απο τα δυο.... μου φανηκε παραξενο αλλα μου ειπε οτι το τρωει μια χαρα!
δοκιμασε το κ συ αφου ρωτηξεις την παιδιατρο σου πρωτα Very Happy

https://www.youtube.com/cretanvenus

9Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Παρ Αυγ 19, 2011 7:16 am

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Α μπα, αυτό το χω σκεφτεί αλλα δε θέλω. Πρώτον, θέλω να μάθει τη γεύση του αβγού και αφού τα καταφέραμε μέχρι τώρα γιατί όχι; Κι έπειτα σύντομα θα κόψουμε τα αλεσμένα στα φρούτα, ήδη της ψιλοδίνω κομματάκια και συμπληρώνω με αλεσμένα... Πάντως το ξέρω ότι πολλές μαμάδες το εφαρμόζουν, αλλά το κάνουν κυρίως για το λόγο ότι το μωρό δεν τρώει το αβγό...

10Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Παρ Αυγ 19, 2011 8:14 am

kathrinkaterina


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΣΤΗΝ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ! ΕΓΩ ΜΙΚΡΗ ΑΥΓΟ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΑΣΠΛΑΧΝΗ ΜΑΝΑ???ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΛΕΩ....ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΑΥΓΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΑΛΑ....ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΠΙΝΑ ΟΥΤΕ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΑ ΟΥΤΕ ΑΥΓΟ!! Sad Sad Sad

11Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Παρ Αυγ 19, 2011 11:23 am

marianna

marianna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα. Εγω έχω στους μπέμπιδες το εξής πρόγραμμα. Γύρω στις 6:30 τους δίνω το γάλα τους, στις 9:30-10 το αυγό, μέχρι τις 11 δίνω και την φρουτόκρεμα, αλλά σε λιγότερη ποσότητα από ότι πρίν μπεί στην διατροφή μας το αυγό.Δηλαδή εκεί που πριν έτρωγαν 250-300 ml φρουτόκρεμα τώρα τους δίνω 150-200 ml. Κατά τις 2-2:30 τους δίνω το φαγητό τους και μετά το απόγευμα το γιαουρτάκι ή την κρέμα τους. Και το βράδυ το γάλα τους. Εμένα βέβαια δυστυχώς δεν πίνουν πολύ γάλα. Sad Sad Sad
Crazymommy ελπίζω να βρείς τον τρόπο να της τα δίνεις όλα, γιατί και το αυγό αλλα και η φρουτόκρεμα είναι σημαντικά για την διατροφή των μωρών μας.
GOOD LUCK!!!

12Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Παρ Αυγ 19, 2011 12:31 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεια σου και απο μενα! Για το ασβεστιο θα σου ελεγα να μην ανησυχεις γιατι τα 2 γευματα αρκουν αφενως και αφετερου εχουν και αλλες τροφες ασβεστιο. Και ο κροκος του αβγου εχει ασβεστιο! Δινεις αβγουλακι καθε μερα; Εμεις απο τοτε που το ξεκινησαμε, του δινω μερα παρα μερα και στις ενδιαμεσες τρωει γιαουρτι. Συμφωνω και εγω πως το αβγο ειναι ενα γεύμα απο μονο του. Αν δινεις δεκατιανο τα φρουτα μπορεις να δινεις το αβγο το απογευμα. Αργοτερα ισως σου πει η παιδιατρος να αβγοκοβεις καποια φαγητα και ετσι να το τρωει στο μεσημεριανο. Αυτο το τελευταιο δεν το εχω κανει μεχρι στιγμης γιατι του αρεσει το αβγο και το τρωει κανονικα.

13Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Παρ Αυγ 19, 2011 1:40 pm

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kathrinkaterina έγραψε:ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΣΤΗΝ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ! ΕΓΩ ΜΙΚΡΗ ΑΥΓΟ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΑΣΠΛΑΧΝΗ ΜΑΝΑ???ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΛΕΩ....ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΑΥΓΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΑΛΑ....ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΠΙΝΑ ΟΥΤΕ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΑ ΟΥΤΕ ΑΥΓΟ!! Sad Sad Sad
Αχαχα! Κοίτα να δεις κι αυτό το φοβόμουν!!! Laughing

14Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Παρ Αυγ 19, 2011 1:50 pm

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια σας ευχαριστώ! Με τη βοήθειά σας, θα τη βρω τη λύση!
Μαρία μου κι εγώ μέρα παρά μέρα της το δίνω το αβγουλάκι, για την ακρίβεια μόνο τον κρόκο ακόμα. Και τον τρώει μια χαρά πλέον. Μιας και ψιλοφοβάμαι ακόμα ότι αν της δώσω σε χυμό τα φρούτα δε θα πιει ούτε σταγόνα, λέω τώρα μήπως δοκιμάσω να της δίνω το αβγό στο απογευματινό της, εναλλάξ με γιαουρτάκι/κρέμα, όπως πρότεινε η Μαρία. Ελπίζω μονάχα να το τρώει όπως το πρωί!
Σας ευχαριστώ και πάλι! Αύριο έχουμε πάλι αβγό, για να δούμε πώς θα πάει...!

15Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Παρ Αυγ 19, 2011 1:57 pm

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marianna έγραψε:Καλησπέρα. Εγω έχω στους μπέμπιδες το εξής πρόγραμμα. Γύρω στις 6:30 τους δίνω το γάλα τους, στις 9:30-10 το αυγό, μέχρι τις 11 δίνω και την φρουτόκρεμα, αλλά σε λιγότερη ποσότητα από ότι πρίν μπεί στην διατροφή μας το αυγό.Δηλαδή εκεί που πριν έτρωγαν 250-300 ml φρουτόκρεμα τώρα τους δίνω 150-200 ml. Κατά τις 2-2:30 τους δίνω το φαγητό τους και μετά το απόγευμα το γιαουρτάκι ή την κρέμα τους. Και το βράδυ το γάλα τους. Εμένα βέβαια δυστυχώς δεν πίνουν πολύ γάλα. Sad Sad Sad
Crazymommy ελπίζω να βρείς τον τρόπο να της τα δίνεις όλα, γιατί και το αυγό αλλα και η φρουτόκρεμα είναι σημαντικά για την διατροφή των μωρών μας.
GOOD LUCK!!!
Σ' ευχαριστώ, σίγουρα θα τον βρω τον τρόπο! Στην ουσία κι εγώ έκανα περίπου αυτό που κάνεις κι εσύ, δηλαδή έδινα το αβγό και μετά από πολύ λίγο τα φρούτα, αλλά τελικά το αποτέλεσμα ήταν να χορταίνει από το αβγό και να μην τρώει σχεδόν καθόλου φρούτα. Και είναι κρίμα γιατί τα φρούτα ευτυχώς μέχρι τώρα τα τρώει! Έπειτα, υποθέτω πως σε λίγο καιρό θα δίνω και το ασπράδι, τότε πόσο να αντέξει να φάει το παιδί; Οπότε λέω καλύτερα να το σπάσω σε 2 γεύματα...

Η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα ότι το αβγό -ο κρόκος δηλαδή- έχει μέσα αρκετό ασβέστιο. Τώρα που το έμαθα ησύχασα κάπως...!

16Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Παρ Αυγ 19, 2011 2:39 pm

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Που είσαι βρε Αλικάκι?? Σε έχασα και είπα να ψάξω να σε βρω!!! Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile

Λοιπόν εμένα που δεν τρώει τίποτα άλλο εκτός από 70γρ-100γρ φρουτόκρεμα, (πώς το έπαθε που δεν την ήθελε πριν λίγο καιρό, δεν ξέρω), μπυζί όλη μέρα (χα χα χα) και λίγο καρπουζάκι, και αν θέλει λίγες μπουκίτσες ψωμοτύρι !!!! Ουτε 8,50 κιλά δεν είναι αλλά δεν ανησυχώ. Έτσι έκανα κι εγώ στην μαμά μου αλλά τώρα τα κιλάκια μου τα έχω και με το παραπάνω Smile Smile

Λοιπόν άκου να δεις. Εμένα η παιδίατρος μου είπε να της δίνω το αυγουλάκι (το ποιό είπαμε ??????? δεν το θέλει ούτε ζωγραφιστό) νωρίς το απόγευμα, μέρα παρά μέρα. Την μέρα που θα τρώει αυγό θα της δίνω γιαούρτι και την επόμενη που θα είναι χωρίς αυγό θα της δινω φαρίν λακτέ.
Οπότε η φρουτόκρεμα ισχύει για όλη την ημέρα. Λύσεις υπάρχουν πολλές μην ανησυχείς. Εμένα που δεν τρώει, δεν σκάω κι όλας. Μέσα στα όρια είναι το πουλάκι μου γιατί να το πιέζω οέο?????
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

17Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Σαβ Αυγ 20, 2011 1:45 pm

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Angie_77 έγραψε:Που είσαι βρε Αλικάκι?? Σε έχασα και είπα να ψάξω να σε βρω!!! Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile

Λοιπόν εμένα που δεν τρώει τίποτα άλλο εκτός από 70γρ-100γρ φρουτόκρεμα, (πώς το έπαθε που δεν την ήθελε πριν λίγο καιρό, δεν ξέρω), μπυζί όλη μέρα (χα χα χα) και λίγο καρπουζάκι, και αν θέλει λίγες μπουκίτσες ψωμοτύρι !!!! Ουτε 8,50 κιλά δεν είναι αλλά δεν ανησυχώ. Έτσι έκανα κι εγώ στην μαμά μου αλλά τώρα τα κιλάκια μου τα έχω και με το παραπάνω Smile Smile

Λοιπόν άκου να δεις. Εμένα η παιδίατρος μου είπε να της δίνω το αυγουλάκι (το ποιό είπαμε ??????? δεν το θέλει ούτε ζωγραφιστό) νωρίς το απόγευμα, μέρα παρά μέρα. Την μέρα που θα τρώει αυγό θα της δίνω γιαούρτι και την επόμενη που θα είναι χωρίς αυγό θα της δινω φαρίν λακτέ.
Οπότε η φρουτόκρεμα ισχύει για όλη την ημέρα. Λύσεις υπάρχουν πολλές μην ανησυχείς. Εμένα που δεν τρώει, δεν σκάω κι όλας. Μέσα στα όρια είναι το πουλάκι μου γιατί να το πιέζω οέο?????
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Αγγελική μου!!! I love you I love you I love you
Τι κάνει η κουκλίτσα σου; Βλέπω μεγαλώνει και ομορφαίνει!!! (κάπου βλέπω έχασα και τα γενέθλιά σας, χρόνια πολλά έστω και καθυστερημένα!) Απ' ότι βλέπω, έχετε θέματα με το φαγητό!!!!! Τρώει σα σπουργιτάκι σαν κι εσένα;;; Η δικιά μου θα έλεγα ότι μπροστά στη δικιά σου τρώει σα γουρούνι, εντάξει, γουρουνάκι, χαχαχα! Κανονικά μου κατεβάζει >300ml φρουτόκρεμα, για να μη μιλήσω και για το μεσημεριανό που είναι το αγαπημένο της! Το απόγευμα όμως τρώει λιγότερο και δε με πειράζει γιατί όσο να 'ναι οι κρέμες είναι πιο παχυντικές (παρόλο που δίνω βιολογικές) και η μικρή μου δε θα 'λεγα ότι είναι και πολύ αδύνατη. Και σίγουρα >8,5kgr, διότι τόσο ήταν 10 μηνών και έχει βαρύνει από τότε!
Σήμερα της έδωσα το πρωί τα φρούτα και το απόγευμα το αβγό. Μετά δοκίμασα να της δώσω και γιαούρτι, αλλά έφαγε πολύ λίγο λόγω του αβγού. Δε με πειράζει όμως, λέω να το συνεχίσω έτσι για τις μέρες που έχουμε το αβγό. Τις υπόλοιπες θα συνεχίσω το παλιό πρόγραμμα και βλέπουμε!

Πάντως έχεις δίκιο ότι δεν πρέπει να είμαστε υπερβολικές. Εφόσον το παιδί δείχνει να αναπτύσσεται κανονικά και τρώει όσο θέλει λογικά είμαστε οκ. Εγώ άνοιξα το θέμα γιατί άρχισα να αντιλαμβάνομαι ότι κάτι δεν πάει καλά στον πρόγραμμα που ακολουθούσα. Και απ' ότι φαίνεται καλά έκανα και ευχαριστώ όλες τις κοπέλες που απάντησαν! Smile

υ.γ.=Άσχετο, γράφω αβγό και όχι αυγό, όπως θα μου έβγαινε φυσικά, και αυτό διότι νομίζω ότι στη νέα ελληνική γλώσσα πλέον γράφεται με "β" όσο κι αν δε μου ταιριάζει!

18Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Σαβ Αυγ 20, 2011 2:43 pm

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
crazymommy έγραψε:
Angie_77 έγραψε:Που είσαι βρε Αλικάκι?? Σε έχασα και είπα να ψάξω να σε βρω!!! Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile

Λοιπόν εμένα που δεν τρώει τίποτα άλλο εκτός από 70γρ-100γρ φρουτόκρεμα, (πώς το έπαθε που δεν την ήθελε πριν λίγο καιρό, δεν ξέρω), μπυζί όλη μέρα (χα χα χα) και λίγο καρπουζάκι, και αν θέλει λίγες μπουκίτσες ψωμοτύρι !!!! Ουτε 8,50 κιλά δεν είναι αλλά δεν ανησυχώ. Έτσι έκανα κι εγώ στην μαμά μου αλλά τώρα τα κιλάκια μου τα έχω και με το παραπάνω Smile Smile

Λοιπόν άκου να δεις. Εμένα η παιδίατρος μου είπε να της δίνω το αυγουλάκι (το ποιό είπαμε ??????? δεν το θέλει ούτε ζωγραφιστό) νωρίς το απόγευμα, μέρα παρά μέρα. Την μέρα που θα τρώει αυγό θα της δίνω γιαούρτι και την επόμενη που θα είναι χωρίς αυγό θα της δινω φαρίν λακτέ.
Οπότε η φρουτόκρεμα ισχύει για όλη την ημέρα. Λύσεις υπάρχουν πολλές μην ανησυχείς. Εμένα που δεν τρώει, δεν σκάω κι όλας. Μέσα στα όρια είναι το πουλάκι μου γιατί να το πιέζω οέο?????
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Αγγελική μου!!! I love you I love you I love you
Τι κάνει η κουκλίτσα σου; Βλέπω μεγαλώνει και ομορφαίνει!!! (κάπου βλέπω έχασα και τα γενέθλιά σας, χρόνια πολλά έστω και καθυστερημένα!) Απ' ότι βλέπω, έχετε θέματα με το φαγητό!!!!! Τρώει σα σπουργιτάκι σαν κι εσένα;;; Η δικιά μου θα έλεγα ότι μπροστά στη δικιά σου τρώει σα γουρούνι, εντάξει, γουρουνάκι, χαχαχα! Κανονικά μου κατεβάζει >300ml φρουτόκρεμα, για να μη μιλήσω και για το μεσημεριανό που είναι το αγαπημένο της! Το απόγευμα όμως τρώει λιγότερο και δε με πειράζει γιατί όσο να 'ναι οι κρέμες είναι πιο παχυντικές (παρόλο που δίνω βιολογικές) και η μικρή μου δε θα 'λεγα ότι είναι και πολύ αδύνατη. Και σίγουρα >8,5kgr, διότι τόσο ήταν 10 μηνών και έχει βαρύνει από τότε!
Σήμερα της έδωσα το πρωί τα φρούτα και το απόγευμα το αβγό. Μετά δοκίμασα να της δώσω και γιαούρτι, αλλά έφαγε πολύ λίγο λόγω του αβγού. Δε με πειράζει όμως, λέω να το συνεχίσω έτσι για τις μέρες που έχουμε το αβγό. Τις υπόλοιπες θα συνεχίσω το παλιό πρόγραμμα και βλέπουμε!

Πάντως έχεις δίκιο ότι δεν πρέπει να είμαστε υπερβολικές. Εφόσον το παιδί δείχνει να αναπτύσσεται κανονικά και τρώει όσο θέλει λογικά είμαστε οκ. Εγώ άνοιξα το θέμα γιατί άρχισα να αντιλαμβάνομαι ότι κάτι δεν πάει καλά στον πρόγραμμα που ακολουθούσα. Και απ' ότι φαίνεται καλά έκανα και ευχαριστώ όλες τις κοπέλες που απάντησαν! Smile

υ.γ.=Άσχετο, γράφω αβγό και όχι αυγό, όπως θα μου έβγαινε φυσικά, και αυτό διότι νομίζω ότι στη νέα ελληνική γλώσσα πλέον γράφεται με "β" όσο κι αν δε μου ταιριάζει!

Ευχαριστούμε για τις ευχές σου Αλικάκι!!! Όντως μην αγχώνεσαι και πολύ με τα φαγητά της μικρής σου γιατί τρέφεται αρκετά καλά το μπουμπουκάκι σου απ'όσα μου λες!!! Τώρα όσον αφορά βιταμίνες και ασβέστιο τι να σου πω?? Εγώ έτρωγα όλη μέρα, μισό βαζάκι κρέμα "κερμπερ", αν την ξέρεις!!!! Α και αυγό (εγώ το γράφω όπως παλιά σαν παλιά που είμαι χι..χι..χι...) και τίποτα άλλο. Ούτε φρούτα, ούτε γάλα, ούτε τυρί...
Καλώς ήρθες και πάλι. Διακοπούλες ήσουν??

19Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Σαβ Αυγ 20, 2011 2:53 pm

mirantini

mirantini
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ο γιος μου (μεγάλος τώρα πια) έκοψε το γάλα απο 2 χρονών, έτσι στα καλά καθούμενα μετά απο μια ίωση και αυγό ξεκίνησε δοκιμαστικά στην 3η-4η δημοτικού, λόγω αλλεργίας.... φρούτα όμως έτρωγε καθημερινά, αυτά που μπορούσε, πάλι λόγω αλλεργίας και για το ασβέστιο του έδινα γιαουρτάκι κάθε απόγευμα, ήθελε δεν ήθελε.... πάντα είχα το άγχος για έλλειψη ασβεστίου και του έκανα συχνά εξ.αίματος.... ευτυχώς όμως πάντα ήταν στις ανώτερες τιμές κατα περίεργο τρόπο.... εξάλλου αργότερα ξεκινουν και το τυράκι που βοηθάει πολύ....

20Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Κυρ Αυγ 21, 2011 12:06 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nα κανω μια ερωτηση?Το μωρο ειναι 11 μηνων κ δν του δινεις χυμους?Γιατι?εφοσον τρωει φρουτα.
Εγω οταν ενταξαμε το αυγο στην διατροφη της το εδινα πρωι,στο δεκατιανο,κι το φρουτο την επομενη μερα.Απλα αυγο ετρωγε 2-3 φορες την ημερα,κι οχι καθε μερα,οποτε δν εχανε τα φρουτα της.Σκεψου οτι ειναι κουραστικο για το μωρο να τρωει καθε μερα το ιδιο.Επισης της το εκανα μελατο κι εκοβα ψωμακι μεσα κι να το εκανε.
Πχ το προγραμμα μας ηταν,πρωι πρωι γαλα,μετα η φρουτα η αυγο η γιαουρτακι,μετα μεσημεριανο.Αλλα το δεκατιανο με το μεσημεριανο ειχαν 2-3 ωρες διαφορα κ ενδιαμεσα της εδινα λιγο χυμο φρουτων αν γκρινιαζε που σπανια.Μετα μεσημεριανο,κ 1 ωρα μετα αυτη ηθελε γαλα για να κοιμηθει.Οταν ξυπνουσε ετρωγε η μισο γιαουρτι η κανα μπισκοτο η κι πολλες φορες 4-5 κουταλιες απο το μεσημεριανο.Κι το βραδυ αργα γαλα σαν τελευταιο.
Μην αγχωνεσαι δν χρειαζεται να τα φαει οολα καθε μερα ουτε κι το αυγο καθε μερα,2 η κι 3-4 φορες ειναι υπερ αρκετα.

21Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Κυρ Αυγ 21, 2011 2:18 am

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η δικια μου δυστηχως τη φρουτοκρεμα την εκοψε νωρις!οπως και ολα τα αλεσμενα περιπου 8-9 μηνων!εγω οταν της δινω αυγο της στιβω και 2 πορτοκαλια και μια χαρα τα πινει και γενικα τα φρουτα σε χυμο τα πινει!αν φαει 2 φρουτα τη μερα ειμαι πολυ ευχαριστημενη!απο καθολου!οσο και να προσπαθω αν δε θελει καταληγω να τρωω γιαουρτια,φετες με μελι κλπ εγω!

22Αβγό και φρούτα Empty Απ: Αβγό και φρούτα Δευ Αυγ 22, 2011 2:04 pm

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν είναι ότι δε θέλω... Απλά λογικά το βλέπω δύσκολο να το δεχτεί... Προς το παρόν μόνο νεράκι πίνει από μπουκάλι (εκπαιδευτικό ποτηράκι στην πραγματικότητα) και αυτό παιδευτήκαμε να το μάθει! Και από την άλλη μάλλον προτιμώ να μάθει να τρώει τα φρούτα παρά να τα πίνει σε χυμό... Στην ανάγκη βέβαια...!

Χαχαχα andith κάπως έτσι καταλήγω κι εγώ να τρώω της μικρής... (ευτυχώς που δεν παχαίνω προς το παρόν!) Όχι πως δεν ήθελα... Αφορμή έψαχνα, χαχαχα! Laughing Laughing Laughing

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις