Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
9 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 9 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΟΥΤΕ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΒΟΗΘΗΕΙΑ .ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΜΟΝΟ.ΟΙ ΠΑΛΙΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ Ν Α ΤΙΣ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΜΕ ΣΤΕΓΝΑ,ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ.ΔΙΣΤΥΧΩ Σ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΑ ΤΩΝ ΜΑΜΑΔΩΝ ΜΑΣ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ MUST.

tzef

tzef
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
BRAVO LILLIPUT!!!!!! Respect Respect Respect

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ πως να το κάνω αυτό?Οι γονείς μου είναι μακριά (Καβάλα) και τα πεθερικά μου το ίδιο (Τρίκαλα) και θα έρθουν ΟΛΟΙ τότε. Οι γονείς μου είπανε θα έρθουν αρχές Νοέμβρη (ΠΗΤ 24/11 ε??) και θα μείνουν ώσπου να 40ήσω και τα πεθερικά μου επειδή γεννάει και η κόρη τους κάποια στιγμή μες τις γιορτές (ΠΗΤ 9/1) ε φαντάζομαι θα είναι και αυτοί εκεί κάποια στιγμή...ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΛΕΨΩ!! Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 679259 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 679259 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 679259 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 311356 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 311356 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 311356 Θα τους κάνω σεμινάρια πριν το μαιευτήριο!!!!

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 9:26 am, 1 φορά

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Carrie έγραψε:Εγώ χθες μιλώντας με την μαμά μου που της έλεγα ότι δεν θα πάρω μπιμπερό τώρα στην αρχή μου άρχισε τα "τί??και τι θα τρώει το παιδί τις 3 πρώτες μέρες???Αφού δεν θα έχεις γάλα!!"και της λέω "μα μαμά δεν είναι έτσι πια!!" και μετά "όχι εσύ δεν ξέρεις!και στα παιδία δίνουν ζαχαρόνερο μέχρι να έρθει το γάλα!και άμα θέλουν να του δώσουν χαμομηλάκι για τους κολικούς??" "Μα μαμά δεν νομίζω ότι του δίνουν τίποτα πια,εγω θα ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό στο κάτω κάτω και θα είμαι αυστηρή μαζί τους!!" "Και τι δηλαδή?Θα το έχεις όλο το βράδυ το παιδί να κλαίει από τους κολικούς??" "Μα ρε μαμά δεν έχουν όλα τα μωράκια κολικούς!!!!" Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 966307 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 966307 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 966307 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 966307 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 966307 Απάλευτη κατάσταση...Δεν ξέρω πως θα τα βγάλω πέρα μαζί της σας το λέω!!!!!!! Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 679259 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 679259 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 679259 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 679259 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 679259 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 679259

Carrie μου πες στην μαμά σου πως τις 3 πρώτες μέρες αν δεν βάζεις όσο πιο συχνά γίνεται το μωρό στο στήθος σου πως θα κατέβει το γάλα την 4η; Και εν ανάγκη μην της δίνεις λογαριασμό και κόψε της το αέρα. Η παραπληροφόρηση μπορεί να σταθεί σοβαρό εμπόδιο και να βλάψει το παιδάκι σου. Κλείσε απλά τα αυτάκια σου γιατί απο εδώ και περα θα ακούσεις πολλά ακόμα και απο ανθρώπους που υπολόγιζες τη γνώμη τους. Να ζηγίζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ και να παίρνεις και άλλες γνώμες πριν τα εφαρμόσεις. Ζαχαρόνερο σε βρέφος;;; Ζάχαρη σε μωρό! Πάμε καλά; Καταστροφικο και ναι δυστυχώς συμβαίνει ακομα! Ας ελπίσουμε η νέα φουρνιά από μαίες να είναι όπως η Lilliput! Μόνο αυτό εύχομαι! Το μόνο κατάλληλο υγρό που μπορεί να μεταβολίσει το μωρό σου τις 3 πρώτες μέρες είναι το πρωτόγαλα. Τρώει πολύ λιγη ποσότητα, θηλάζει συχνά και χωνευει συχνά για να ξαναφάει, δηλαδή να ξαναερεθίσει το στήθος σου για να κατεβάσει σιγά-σιγά το κανονικά γάλα! Ο θηλασμός είναι το φυσικο επακόλουθο του τοκετού όπως ο τοκετός είναι το φυσικό επακόλουθο της εγκυμοσύνης. Και τσάγια και άλλα τετοια δεν χρειάζονται ούτε αυτά. Ειδικά το τσάι ανεβάζει τον ίκτερο. Για το αγελαδινό γάλα δεν το συζητώ... Γενικά ότι υποκαθιστά το στήθος σου και πιπίλα να είναι απομακρύνει το μωρό απο τον στόχο του που είναι να ενοχλεί συχνά το στήθος σου τον πρώτο καιρό. Σκέψου αυτό μόνο. Αν το μωρό πεινάσει και του δώσουν ζαχαρόνερο ή τσάι ή αγελαδινο γάλα σε μεγαλύτερη ποσότητα από το πρωτόγαλα που θα του έδινες, κάποια στιγμη δεν θα ανοίξει το στομάχι του; Μετά δεν θα μπορείς να καλύψεις τις απαιτήσεις του και θα πρέπει να μπεις σε διαδικασία να αυξήσεις την παραγωγή σου. Μην τους αφήσεις να παρέμβουν γιατί το μωρό ξέρει καλύτερα το καλό του και ξέρει και πως να το κάνει. Με το καλό κοπέλα μου!!! I love you

81Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 Empty μην ακούς κανένα! Παρ Αυγ 26, 2011 12:13 pm

aggeloukos


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Από δική μου εμπειρία θα σου πρότεινα να βρεις μια μαία. Εκτός από τη βοήθεια που θα έχεις κατά τη διάρκεια της γέννας, η βοήθεια της κατά τη διάρκεια του θηλασμού είναι ανεκτίμητη. Για όλα τα προβλήματα έχουν μια λύση και θα έχεις και έναν δυνατό σύμμαχο απέναντι σε όσους δεν γνωρίζουν και θα λένε πολλά, άσχετα και μπερδευτικά.

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλά το τί έχεις να ακούσεις τώρα σχετικά με το μωρό ούτε που το φαντάζεσαι...Θα λένε τη γνώμη τους για ΌΛΑ ακόμα και όταν δεν θα τη ζητας..

όταν είναι ώρα να φάει το παιδί πήγαινε στο δωμάτιο σου και θήλασε το με την ησυχία σου.

Ζαχαρόνερα, τσάγια κλπ να τα πιουν αυτοί!

Ο Ιωσήφ όταν γεννήθηκε έφυγε για ΡΙΟ και δεν κατάφερα να τον θηλάσω από την πρώτη μέρα. Πήγα τη δεύτερη και τον θήλαζα 3 φορές τη μέρα που επιτρέπανε να παμε. Μετα παρουσιασε ικτερο κ μου ειπαν να θηλαζω 10 λεπτα απο το καθε στηθος και να δινω συμπληρωμα... κατι η αγνοια μου κατι το αγχος μου γιατι ειχε πολυ υψηλο ικτερο κ νοσηλευτηκε ξανα ακολουθησα τη συμβουλη τους.

Ειδα κ επαθα να εγκαταστησω αποκλειστικο θηλασμο μετα αλλα τα καταφερα.. Τον θηλασα μεχρι 12 μηνων (τους 4 μηνες ημουν κ εγκυος στο μικρο)

Γυρισε η μανα μου προχθες κ μου ειπε...Μην το θηλασεις το μικρο αμεσως για να μην κανει ικτερο...ασε να περασουν 10-15 μερες.
Της το εκοψα αμεσως και επειδη ξερω οτι θα μου το ξαναπει θα της το ξανα κοψω και σε οποιον αλλο το πει..οπως στον αντρα μου που ειπε να δινω μπουκαλι το βραδυ για να κοιμομαστε.. Αν εχεις την απαιτηση να κοιμασαι του λεω με 2 μωρα παιδια μεσα στο σπιτι τι να σου πω; Πηγαινε στη μανα σου!

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Carrie έγραψε:Εγώ πως να το κάνω αυτό?Οι γονείς μου είναι μακριά (Καβάλα) και τα πεθερικά μου το ίδιο (Τρίκαλα) και θα έρθουν ΟΛΟΙ τότε. Οι γονείς μου είπανε θα έρθουν αρχές Νοέμβρη (ΠΗΤ 24/11 ε??) και θα μείνουν ώσπου να 40ήσω και τα πεθερικά μου επειδή γεννάει και η κόρη τους κάποια στιγμή μες τις γιορτές (ΠΗΤ 9/1) ε φαντάζομαι θα είναι και αυτοί εκεί κάποια στιγμή...ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΛΕΨΩ!! Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 679259 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 679259 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 679259 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 311356 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 311356 Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 311356 Θα τους κάνω σεμινάρια πριν το μαιευτήριο!!!!


Εννοείς ότι όλοι αυτοί θα μένουν στο σπίτι σου; Ελπίζω πως όχι! Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 606100


Και επειδή η κατάστασή σου μοιάζει λίγο με την δική μου, ένα έχω να σου πω: κλείσε τους ξενοδοχείο και βάλε αυστηρές ώρες επισκεπτηρίου από τώρα! Το καλύτερο δώρο που μπορούν να προσφέρουν στο εγγόνι τους, είναι μια ήρεμη μαμά να το θηλάζει και να το κρατά στη αγκαλιά της διαρκώς. Η δική τους αγκαλιά δεν έχει να του προσφέρει τίποτα ακόμα.

Αν η μαμά σου επιμένει για τα μπιμπερό, πες της ότι έχω μια φίλη που μπορεί να μου φέρει τα πάντα με ένα τηλεφώνημα αν τα χρειαστώ! Έχω μπιμπερό, θηλές και αποστειρωτή που ηλιθιωδώς με έπεισαν να πάρω τότε… θα σου τα φέρω!!!! Να είσαι σίγουρη ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ!!!!!

Να λοιπόν κάτι ακόμα που ‘πρέπει να γνωρίζετε για τον θηλασμό’ : δεν χρειάζεστε τίποτα, μόνο ενημέρωση και θέληση. Και λίγο κοινό νου…

Μπράβο Lilliput Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για τον θηλασμό - Σελίδα 4 875502

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 9:31 am, 1 φορά

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Carrie έγραψε:Εντάξει αυτό πίστευα και εγώ απλώς είπα να το επιβεβαιώσω. Για ποιο λόγο όμως θεωρείται προϋπόθεση αυτό? Μήπως είναι λίγο "ρατσιστικό"? Rolling Eyes Rolling Eyes Και όσες γυναίκες γεννάνε με καισαρική ή με πρόκληση ?(Δεν αναφέρω την επισκληρήδιο που πλέον είναι σχεδόν δεδομένη τις περισσότερες φορές..)

οπως και αν γενησεις μπορεις να θηλασεις αποκλειστικα επιτυχως,μπορεις να ζητησεις να σου βαλουν το μωρο στο στηθος σε περιπτωση καισαρικης με επισκληριδιο αμεσως μολις γενηθει ,η σωστη ενημερωση,η στηριξη απο το περιβαλλον σου βοηθαει.Κ φυσικα η συμπαρασταση στο μαιευτηριο απο μαιες κ γιατρους (εδω παιζεις λοττο...)αλλα υπαρχουν μαμαδες που θηλασαν/θηλαζουν χωρις να εχουν ολες τις παραπανω προυποθεσεις.Θελει κ πεισμα.

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 9:32 am, 1 φορά

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 9:32 am, 1 φορά

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 9:32 am, 1 φορά

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετα πελαγωμένη με το θέμα θηλασμός από μόνη μου..Όχι για όσα ακούω (από το ένα αυτί μπαίνουν και από το άλλο βγαίνουν) αλλά ίσως πρέπει να συζητήσω το θέμα με τον γιατρό μου,τι λέτε?Να τοθ εκθέσω τους προβληματισμούς μου και ίσως να με στείλει σε καμία μαία που θα είναι εκεί την ώρα του τοκετού για να με ξεαγχώσει και να με κατατοπίσει λίγο.. Τον είχα ρωτήσει και για μαθήματα ανώδυνου τοκετού αλλά δεν τα θεωρεί σημαντικά και σκέφτομαι ότι δεν έχει μάλλον νόημα να βρω μόνη μου κάποια σύμβουλο θηλασμού, θα ένιωθα πιο άνετα αν μπορούσε να είναι δίπλα μου τις πρώτες μέρες στην κλινική. Δεν ξέρω και πως λειτουργεί και όλο αυτό το σύστημα..πρέπει να το ψάξω λίγο μάλλονSmile

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
jojo_mama έγραψε:...
Γυρισε η μανα μου προχθες κ μου ειπε...Μην το θηλασεις το μικρο αμεσως για να μην κανει ικτερο...ασε να περασουν 10-15 μερες.
Της το εκοψα αμεσως και επειδη ξερω οτι θα μου το ξαναπει θα της το ξανα κοψω και σε οποιον αλλο το πει...

Η περιπτωση να ευθυνεται ο θηλασμος για τον ικτερο ειναι μολις 1%!!!!! Και φυσικα δεν παρουσιαζεται την τριτη μερα αλλα λιγο αργοτερα! Αυτο που θελουμε ειναι συχνο ταισμα και πολλες γεματες πανες (πολυ μαμ-μαμ, πολλα κακα Laughing ) για να αποβληθει η χολερυθρινη. Σε πολλα μαιευτηρια ακολουθουν την πολιτικη "ποναει κεφαλι, κοψει κεφαλι".

Δες εδώ αναλυτικά για να απαντησεις στην μαμα σου καταλληλως και να μην σταθει εμπόδιο: http://www.lactation.gr/usefulinformationjaundicegreek

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:

Σε πολλα μαιευτηρια ακολουθουν την πολιτικη "ποναει κεφαλι, κοψει κεφαλι".





Laughing Laughing Laughing το εθεσες στην σωστη του βαση !

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βαλε κι αλλα Lilliput! cheers

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Carrie έγραψε: Τον είχα ρωτήσει και για μαθήματα ανώδυνου τοκετού αλλά δεν τα θεωρεί σημαντικά και σκέφτομαι ότι δεν έχει μάλλον νόημα να βρω μόνη μου κάποια σύμβουλο θηλασμού, θα ένιωθα πιο άνετα αν μπορούσε να είναι δίπλα μου τις πρώτες μέρες στην κλινική. Δεν ξέρω και πως λειτουργεί και όλο αυτό το σύστημα..πρέπει να το ψάξω λίγο μάλλονSmile[/color]

Κοριτσακι κανε μαθηματα ανωδυνου, βοηθουν. Εχει κ στο Ελενα (ασχετα με το που θα γενησεις,μπορεις να τα κανεις).Θυμαμαι ηταν γυρω στα 3 ευρω ολα τα μαθηματα,καπου τοσο. Και αν νιωθεις πελαγωμενη καλεσε τις συμβουλους θηλασμου,εχει βαλει η Lilliput στοιχεια επικοινωνιας σε αυτο το θεμα.Μην πελαγωνεις. Smile

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 9:32 am, 1 φορά

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 9:32 am, 1 φορά

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 9:31 am, 1 φορά

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 9:31 am, 1 φορά

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 9:31 am, 1 φορά

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 9:31 am, 1 φορά

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lilliput στις Τρι Απρ 09, 2013 9:31 am, 1 φορά

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις