Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
346 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 346 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ Empty ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ Σαβ Ιουν 12, 2010 11:24 am

Elena K.

Elena K.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
http://www.sykoutrisivf.com/el/articles/22-paxysarkia-kai-gonimothta.html

Παχυσαρκία και γονιμότητα
Δημοσιευμένο στην Εφημερίδα Ελευθεροτυπία Τρίτη 8 Οκτωβρίου 2008


Γράφει ο ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΣΥΚΟΥΤΡΗΣ,
γυναικολόγος, χειρουργός μαιευτήρας, επιστημονικός διευθυντής ιατρείου Διερεύνησης Υπογονιμότητας και Εξωσωματικής Γονιμοποίησης Doctor's Hospital

Ολες οι πρόσφατες μελέτες δείχνουν ότι οι γυναίκες με αυξημένο δείκτη σωματικής μάζας έχουν προβλήματα γονιμότητας. Είναι πιο δύσκολο να μείνουν έγκυοι αλλά και να έχει μια ομαλή εγκυμοσύνη κι έναν εύκολο τοκετό.

Στην εξωσωματική γονιμοποίηση έχουμε περισσότερες αποτυχίες στις παχύσαρκες γυναίκες από ό,τι σε εκείνες με φυσιολογικό βάρος. Το ποσοστό των γυναικών που καταφέρνουν να μείνουν έγκυοι με εξωσωματική γονιμοποίηση πέφτει από το 48% στο 30% όταν αφορά γυναίκες με αυξημένο δείκτη σωματικής μάζας.

Επίσης, ένα μεγάλο ποσοστό γυναικών έχουν διαταραχές κύκλου που οφείλονται στην αύξηση του σωματικού βάρους. Πολλές παχύσαρκες γυναίκες έχουν το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών που επηρεάζει τον κύκλο. Μπορεί να έχουν ακόμα και αμηνόρροια. Να σταματήσει τελείως ο κύκλος. Η αραιομηνόρροια, όμως, είναι το πιο συχνό φαινόμενο σε αυτές τις περιπτώσεις. Δηλαδή, η περίοδος να έρχεται κάθε δύο ή τρεις μήνες, κατάσταση η οποία δυσκολεύει πάρα πολύ και τη σύλληψη. Οι γυναίκες αυτές δεν μένουν εύκολα έγκυοι και συνήθως καταφεύγουν σε προσπάθειες με τεχνικές αναπαραγωγής.

Αυτό που συμβαίνει είναι μια μεταβολή των βιοχημικών δεδομένων που υπάρχουν στο γυναικείο σώμα κι αυτή η έλλειψη ισορροπίας επηρεάζει άμεσα τον κύκλο των παχύσαρκων γυναικών, που πολλές φορές δεν κάνουν ωορρηξία κι έτσι δεν μένουν εύκολα έγκυοι.

Η ποιότητα των ωαρίων

Παράλληλα, μελέτες δείχνουν ότι και η ποιότητα των ωαρίων επηρεάζεται από την αλλοίωση του ορμονικού προφίλ που προκαλεί η παχυσαρκία. Το λίπος που υπάρχει στον κορμό μετατρέπει τις θηλυκές ορμόνες σε οιστρογόνα. Υπάρχει μεγάλη αύξηση της ελεύθερης τεστοστερόνης, η οποία είναι ανδρική ορμόνη. Αυτή κάθεται πάνω στους θύλακες των τριχών και μπορεί να δημιουργήσει και υπερτρίχωση. Δημιουργεί κι άλλα προβλήματα, διαταράσσοντας την ισορροπία των γυναικείων ορμονών.

Η ινσουλινοαντίσταση, η αυξανόμενη παραγωγή ινσουλίνης, είναι μια συχνή διαταραχή που συνδέεται με την κοιλιακή εναπόθεση του λίπους. Η ινσουλίνη υποκινεί την έκκριση ανδρογόνων και μειώνει τη συγκέντρωση της πρωτεΐνης αγκίστρωσης των στεροειδών ορμονών. Αρα απαιτούνται και περισσότερες γοναδοτροπίνες για να επιτευχθεί ωογένεση στις γυναίκες που είναι ανθεκτικές στην ινσουλίνη.

Οι γυναικολόγοι τα τελευταία χρόνια είναι πολύ αυστηροί με το βάρος των εγκύων. Δεν τις αφήνουν να πάρουν πολλά κιλά. Επίσης, πολλοί θεωρούν περίπου απαγορευτική την εγκυμοσύνη σε μια γυναίκα που ζυγίζει περισσότερο από 100 κιλά.

Επιπλοκές

Αυτό συμβαίνει γιατί εξαιτίας του υπερβολικού βάρους μπορεί να έχουμε επιπλοκές και για το έμβρυο και για τη γυναίκα: ο σακχαρώδης διαβήτης της εγκυμοσύνης, η προεκλαμψία, η εκλαμψία είναι μερικοί από αυτούς και φυσικά μια παχύσαρκη έχει περισσότερες πιθανότητες να γεννήσει με καισαρική και όχι φυσιολογικά. Ο σακχαρώδης διαβήτης κύησης μπορεί να έχει επιπτώσεις και στο παιδί, καθώς μπορεί να γεννηθούν μακροσωμικά παιδιά. Δηλαδή, παιδιά με αυξημένο βάρος και εναπόθεση λίπους κυρίως στον κορμό τους. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε δυστοκία, η οποία μπορεί να προκαλέσει ακόμα και αναπηρία στο παιδί.

Τα παιδιά των παχύσαρκων γυναικών έχουν μεγαλύτερο κίνδυνο και για ενδομήτριο εμβρυϊκό θάνατο. Επίσης, το πάχος της μητέρας μπορεί να επηρεάσει σημαντικά και τον μεταβολισμό του εμβρύου της, το οποίο έχει μεγαλύτερο κίνδυνο για εμφάνιση διαβήτη και καρδιαγγειακών παθήσεων. Και φυσικά, τα παιδιά των παχύσαρκων γυναικών είναι περισσότερο επιρρεπή να γίνουν κι αυτά παχύσαρκα.

Οι κίνδυνοι αφορούν τις περιόδους και πριν και αφότου μείνει η γυναίκα έγκυος. Η γυναίκα που ήταν από πριν υπέρβαρη έχει αυξημένες πιθανότητες να παρουσιαστούν κίνδυνοι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά και μια γυναίκα που παίρνει απότομα πολλά κιλά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορεί να έχει ακριβώς τις ίδιες επιπτώσεις.

Παράλληλα, ο κίνδυνος αποβολής είναι μεγαλύτερος για τις παχύσαρκες γυναίκες, ειδικά στο πρώτο τρίμηνο. Πρόσφατες μελέτες έδειξαν ότι η παχυσαρκία συνδέεται με πρόωρες ακούσιες διακοπές κύησης. Οι παχύσαρκες γυναίκες παρουσιάζουν τέσσερις φορές μεγαλύτερο κίνδυνο αποβολής από τις γυναίκες με φυσιολογικό βάρος.

Το ιδανικό βάρος

Ποια είναι η ιδανική αύξηση βάρους σε μια εγκυμοσύνη; Αυτό που υποστηρίζεται τελευταία είναι ότι πάνω από 6,5 κιλά αύξησης σωματικού βάρους θεωρείται πολύ. Αυτό είναι το ιδανικό, 6,5 κιλά. Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει καμία γυναίκα να υπερβεί τα 12 κιλά. Από εκεί και πάνω αρχίζουν να αυξάνονται κατά πολύ οι κίνδυνοι.

Αν τώρα μια παχύσαρκη που αποφασίζει να χάσει τα κιλά της με χειρουργική μέθοδο, όπως π.χ με δακτύλιο, μπορεί να μείνει έγκυος, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αντιθέτως, και χειρουργικές μέθοδοι αλλά και φαρμακευτικές ενδείκνυνται σε περιπτώσεις παχυσαρκίας που έχουν δείκτη μάζας σώματος μεγαλύτερο από 30. Η απώλεια βάρους με όποιο τρόπο επιλέξουν είναι αναγκαία για τις παχύσαρκες γυναίκες που έχουν προβλήματα υπογονιμότητας. Ετσι, θα διορθωθούν οι ενδοκρινολογικές ανωμαλίες που προκαλούνται από την παχυσαρκία και την αντίσταση της ινσουλίνης και θα μπορέσουν να βελτιώσουν τα αποτελέσματα στη θεραπεία της υπογονιμότητάς τους.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 07/10/2008
©️ Copyright 2008 X.K. Τεγόπουλος Εκδόσεις Α.Ε.

2ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ Empty Απ: ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ Κυρ Ιουλ 04, 2010 11:10 am

EviK

EviK
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Na to skisei to diploma o Doctor xixixixi mia xara gonimotita exoume mia xara egimosini kai genna an kai xondroules!!!!!!!!!!!!Smouts

maggy

maggy
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ειναι αληθεια αυτο που λεει με καποιες φυσκα εξαιρεσεις το λεω απο εμπειρια πολυ κοντινο μου ανθρωπου που ακομη τυρρανιεται Sad

http://www.glykoapospitu.blogspot.com

EviK

EviK
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Giauto kai eixe mia esans xioumor i apantisi mou enoeite pos isxiei apla iparxoun kai oi eksereseis gia tous kanones bebaia panta koitame gia to kalitero dinato pou tha paei tha ginoume kai emeis montela kapote exoume kairo!!!!!!!!!mouaxaxaxaxa

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μου εκανες την καρδια οχι περιβολι αλλα θερμοκηπιο!!!! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

6ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ Empty Απ: ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ Παρ Ιουλ 09, 2010 10:21 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Elena K. έγραψε:Ολες οι πρόσφατες μελέτες δείχνουν ότι οι γυναίκες με αυξημένο δείκτη σωματικής μάζας έχουν προβλήματα γονιμότητας. Είναι πιο δύσκολο να μείνουν έγκυοι αλλά και να έχει μια ομαλή εγκυμοσύνη κι έναν εύκολο τοκετό.
Το πρώτο παιδί μου το έκανα μετά από 1,5 χρόνο όπως πολλές αδύνατες γυναίκες... Είχα την πιο εύκολη και ομαλή εγκυμοσύνη καθώς και τον πιο εύκολο τοκετό που θα μπορούσα να έχω. Το δεύτερο παιδί μου το έκανα με την πρώτη προσπάθεια (άρα καμία σχέση) και επίσης έχω την πιο εύκολη εγκυμοσύνη που θα μπορούσα να έχω

Επίσης, ένα μεγάλο ποσοστό γυναικών έχουν διαταραχές κύκλου που οφείλονται στην αύξηση του σωματικού βάρους. Πολλές παχύσαρκες γυναίκες έχουν το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών που επηρεάζει τον κύκλο. Μπορεί να έχουν ακόμα και αμηνόρροια. Να σταματήσει τελείως ο κύκλος. Η αραιομηνόρροια, όμως, είναι το πιο συχνό φαινόμενο σε αυτές τις περιπτώσεις. Δηλαδή, η περίοδος να έρχεται κάθε δύο ή τρεις μήνες, κατάσταση η οποία δυσκολεύει πάρα πολύ και τη σύλληψη. Οι γυναίκες αυτές δεν μένουν εύκολα έγκυοι και συνήθως καταφεύγουν σε προσπάθειες με τεχνικές αναπαραγωγής.
Έχω σταθερότατο κύκλο αν και έχω πολυκυστικές ωοθήκες (ο γιατρός μου είπε ότι αν ο κύκλος είναι σταθερός είναι σαν να μην τις έχω...) και καμία ανωμαλία σχετική με τον κύκλο...

Οι γυναικολόγοι τα τελευταία χρόνια είναι πολύ αυστηροί με το βάρος των εγκύων. Δεν τις αφήνουν να πάρουν πολλά κιλά. Επίσης, πολλοί θεωρούν περίπου απαγορευτική την εγκυμοσύνη σε μια γυναίκα που ζυγίζει περισσότερο από 100 κιλά.
Με 90 κιλά ξεκίνησα και 99 γέννησα!

Αυτό συμβαίνει γιατί εξαιτίας του υπερβολικού βάρους μπορεί να έχουμε επιπλοκές και για το έμβρυο και για τη γυναίκα: ο σακχαρώδης διαβήτης της εγκυμοσύνης, η προεκλαμψία, η εκλαμψία είναι μερικοί από αυτούς και φυσικά μια παχύσαρκη έχει περισσότερες πιθανότητες να γεννήσει με καισαρική και όχι φυσιολογικά. Ο σακχαρώδης διαβήτης κύησης μπορεί να έχει επιπτώσεις και στο παιδί, καθώς μπορεί να γεννηθούν μακροσωμικά παιδιά. Δηλαδή, παιδιά με αυξημένο βάρος και εναπόθεση λίπους κυρίως στον κορμό τους. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε δυστοκία, η οποία μπορεί να προκαλέσει ακόμα και αναπηρία στο παιδί.
Δεν έκανα διαβήτη ούτε ανέβασα πίεση, ούτε προεκλαμψία, και γέννησα φυσιολογικά και πανεύκολα!

Τα παιδιά των παχύσαρκων γυναικών έχουν μεγαλύτερο κίνδυνο και για ενδομήτριο εμβρυϊκό θάνατο. Επίσης, το πάχος της μητέρας μπορεί να επηρεάσει σημαντικά και τον μεταβολισμό του εμβρύου της, το οποίο έχει μεγαλύτερο κίνδυνο για εμφάνιση διαβήτη και καρδιαγγειακών παθήσεων. Και φυσικά, τα παιδιά των παχύσαρκων γυναικών είναι περισσότερο επιρρεπή να γίνουν κι αυτά παχύσαρκα.
Όσες γνωστές μου έκαναν παλινδρόμηση ήταν αδύνατες... δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το πάχος. Ο γιατρός είπε στις περισσοτερες περιπτώσεις ότι είναι θέμα DNA και δε θα το κρατούσε έτσι κι αλλιώς ο οργανισμός ή θα είχε προβλήματα. Οι γιατροί λένε ότι σε ένα παιδί που θηλάζει πέφτουν κατακόρυφα οι πιθανότητες να γίνει παχύσαρκο... Εγώ θήλασα 13 μήνες. Τελικά το παιδί μου θα γίνει ή όχι???

Παράλληλα, ο κίνδυνος αποβολής είναι μεγαλύτερος για τις παχύσαρκες γυναίκες, ειδικά στο πρώτο τρίμηνο. Πρόσφατες μελέτες έδειξαν ότι η παχυσαρκία συνδέεται με πρόωρες ακούσιες διακοπές κύησης. Οι παχύσαρκες γυναίκες παρουσιάζουν τέσσερις φορές μεγαλύτερο κίνδυνο αποβολής από τις γυναίκες
με φυσιολογικό βάρος.
Απάντησα πιο πάνω. Και να σημειώσω ότι δεν ήμουν και από αυτές που καθόταν στον πισινό τους!

Ποια είναι η ιδανική αύξηση βάρους σε μια εγκυμοσύνη; Αυτό που υποστηρίζεται τελευταία είναι ότι πάνω από 6,5 κιλά αύξησης σωματικού βάρους θεωρείται πολύ. Αυτό είναι το ιδανικό, 6,5 κιλά. Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει καμία γυναίκα να υπερβεί τα 12 κιλά. Από εκεί και πάνω αρχίζουν να αυξάνονται κατά πολύ οι κίνδυνοι.
Αυτό ισχύει για όλες τις εγκύους και δεν έχει σχέση με το βάρος

Αποφάσισα να γράψω τα παραπάνω γιατί πολλές γυναίκες που έχουν αρκετά κιλά παραπάνω, μπορεί να αγχωθούν και ξέρουμε πολύ καλά πόσο άγχος μπορεί να προκληθεί αν δεν έρθει γρήγορα το παιδί που επιθυμούν. Επίσης όλα αυτά που αναφέρονται είναι σχετικά και ενδεικτικά και δεν μπορούν να αποκλείουν τις γυναίκες με παραπανίσια κιλά από τη μητρότητα... Μία καλή συνεργασία με το γιατρό τους μπορεί να λύσει όλα τα προβλήματα! ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ 417472

7ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ Empty Απ: ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ Σαβ Ιουλ 10, 2010 12:09 am

EviK

EviK
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nikoleta έγραψε:
Elena K. έγραψε:Ολες οι πρόσφατες μελέτες δείχνουν ότι οι γυναίκες με αυξημένο δείκτη σωματικής μάζας έχουν προβλήματα γονιμότητας. Είναι πιο δύσκολο να μείνουν έγκυοι αλλά και να έχει μια ομαλή εγκυμοσύνη κι έναν εύκολο τοκετό.
Το πρώτο παιδί μου το έκανα μετά από 1,5 χρόνο όπως πολλές αδύνατες γυναίκες... Είχα την πιο εύκολη και ομαλή εγκυμοσύνη καθώς και τον πιο εύκολο τοκετό που θα μπορούσα να έχω. Το δεύτερο παιδί μου το έκανα με την πρώτη προσπάθεια (άρα καμία σχέση) και επίσης έχω την πιο εύκολη εγκυμοσύνη που θα μπορούσα να έχω

Επίσης, ένα μεγάλο ποσοστό γυναικών έχουν διαταραχές κύκλου που οφείλονται στην αύξηση του σωματικού βάρους. Πολλές παχύσαρκες γυναίκες έχουν το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών που επηρεάζει τον κύκλο. Μπορεί να έχουν ακόμα και αμηνόρροια. Να σταματήσει τελείως ο κύκλος. Η αραιομηνόρροια, όμως, είναι το πιο συχνό φαινόμενο σε αυτές τις περιπτώσεις. Δηλαδή, η περίοδος να έρχεται κάθε δύο ή τρεις μήνες, κατάσταση η οποία δυσκολεύει πάρα πολύ και τη σύλληψη. Οι γυναίκες αυτές δεν μένουν εύκολα έγκυοι και συνήθως καταφεύγουν σε προσπάθειες με τεχνικές αναπαραγωγής.
Έχω σταθερότατο κύκλο αν και έχω πολυκυστικές ωοθήκες (ο γιατρός μου είπε ότι αν ο κύκλος είναι σταθερός είναι σαν να μην τις έχω...) και καμία ανωμαλία σχετική με τον κύκλο...

Οι γυναικολόγοι τα τελευταία χρόνια είναι πολύ αυστηροί με το βάρος των εγκύων. Δεν τις αφήνουν να πάρουν πολλά κιλά. Επίσης, πολλοί θεωρούν περίπου απαγορευτική την εγκυμοσύνη σε μια γυναίκα που ζυγίζει περισσότερο από 100 κιλά.
Με 90 κιλά ξεκίνησα και 99 γέννησα!

Αυτό συμβαίνει γιατί εξαιτίας του υπερβολικού βάρους μπορεί να έχουμε επιπλοκές και για το έμβρυο και για τη γυναίκα: ο σακχαρώδης διαβήτης της εγκυμοσύνης, η προεκλαμψία, η εκλαμψία είναι μερικοί από αυτούς και φυσικά μια παχύσαρκη έχει περισσότερες πιθανότητες να γεννήσει με καισαρική και όχι φυσιολογικά. Ο σακχαρώδης διαβήτης κύησης μπορεί να έχει επιπτώσεις και στο παιδί, καθώς μπορεί να γεννηθούν μακροσωμικά παιδιά. Δηλαδή, παιδιά με αυξημένο βάρος και εναπόθεση λίπους κυρίως στον κορμό τους. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε δυστοκία, η οποία μπορεί να προκαλέσει ακόμα και αναπηρία στο παιδί.
Δεν έκανα διαβήτη ούτε ανέβασα πίεση, ούτε προεκλαμψία, και γέννησα φυσιολογικά και πανεύκολα!

Τα παιδιά των παχύσαρκων γυναικών έχουν μεγαλύτερο κίνδυνο και για ενδομήτριο εμβρυϊκό θάνατο. Επίσης, το πάχος της μητέρας μπορεί να επηρεάσει σημαντικά και τον μεταβολισμό του εμβρύου της, το οποίο έχει μεγαλύτερο κίνδυνο για εμφάνιση διαβήτη και καρδιαγγειακών παθήσεων. Και φυσικά, τα παιδιά των παχύσαρκων γυναικών είναι περισσότερο επιρρεπή να γίνουν κι αυτά παχύσαρκα.
Όσες γνωστές μου έκαναν παλινδρόμηση ήταν αδύνατες... δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το πάχος. Ο γιατρός είπε στις περισσοτερες περιπτώσεις ότι είναι θέμα DNA και δε θα το κρατούσε έτσι κι αλλιώς ο οργανισμός ή θα είχε προβλήματα. Οι γιατροί λένε ότι σε ένα παιδί που θηλάζει πέφτουν κατακόρυφα οι πιθανότητες να γίνει παχύσαρκο... Εγώ θήλασα 13 μήνες. Τελικά το παιδί μου θα γίνει ή όχι???

Παράλληλα, ο κίνδυνος αποβολής είναι μεγαλύτερος για τις παχύσαρκες γυναίκες, ειδικά στο πρώτο τρίμηνο. Πρόσφατες μελέτες έδειξαν ότι η παχυσαρκία συνδέεται με πρόωρες ακούσιες διακοπές κύησης. Οι παχύσαρκες γυναίκες παρουσιάζουν τέσσερις φορές μεγαλύτερο κίνδυνο αποβολής από τις γυναίκες
με φυσιολογικό βάρος.
Απάντησα πιο πάνω. Και να σημειώσω ότι δεν ήμουν και από αυτές που καθόταν στον πισινό τους!

Ποια είναι η ιδανική αύξηση βάρους σε μια εγκυμοσύνη; Αυτό που υποστηρίζεται τελευταία είναι ότι πάνω από 6,5 κιλά αύξησης σωματικού βάρους θεωρείται πολύ. Αυτό είναι το ιδανικό, 6,5 κιλά. Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει καμία γυναίκα να υπερβεί τα 12 κιλά. Από εκεί και πάνω αρχίζουν να αυξάνονται κατά πολύ οι κίνδυνοι.
Αυτό ισχύει για όλες τις εγκύους και δεν έχει σχέση με το βάρος

Αποφάσισα να γράψω τα παραπάνω γιατί πολλές γυναίκες που έχουν αρκετά κιλά παραπάνω, μπορεί να αγχωθούν και ξέρουμε πολύ καλά πόσο άγχος μπορεί να προκληθεί αν δεν έρθει γρήγορα το παιδί που επιθυμούν. Επίσης όλα αυτά που αναφέρονται είναι σχετικά και ενδεικτικά και δεν μπορούν να αποκλείουν τις γυναίκες με παραπανίσια κιλά από τη μητρότητα... Μία καλή συνεργασία με το γιατρό τους μπορεί να λύσει όλα τα προβλήματα! ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ 417472
Simfono apolita me tin sosti sinergasia ton elenxo kai tin prosoxi se mia egimosini me eidi parapanisia kila apo tin mitera......

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις