Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
345 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 345 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
protoula έγραψε:
anastasia έγραψε:ΕΑΝ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΕΧΕΙ ΘΗΛΑΣΕΙ 30 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 30 ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΗΘΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.
ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ Η ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΗΚΑ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΤΟΥ. ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΔΕΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΕΙ.
ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ 7 ΜΗΝΩΝ. ΟΤΑΝ ΕΚΛΑΙΓΕ ΚΑΙ ΕΧΕ ΦΑΕΙ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ 1 ΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΙΤΑΓΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ.
ΟΝΤΩΣ ΔΕ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΠΟΙΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΕΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ.
βρε αναστασια μου, συμφωνω οτι δεν πρεπει να εισαι συνεχεια με το στηθος εξω, αλλα αυτο συμβαινει αφοτου περασουν οι πρωτοι 3 μηνες. πιο πριν που αυξανει συνεχως την παραγωγη το μωρο ακομα και το πιπιλισμα ειναι απαραιτητο γιατι δινει το απαραιτητο ερεθισμα για την παραγωγη.
το εχει γραψει και μια αλλη μανουλα που εχει ακομα περισσοτερη εμπειρια απο εμας οτι δεν χρειαζεται να γεμισει το στηθος γιατι στην ουσια δεν ειναι αποθηκη, αλλα οσο θηλαζεις κατεβαινει το γαλα εκεινη την ωρα.
και παλι δεν διαφωνουμε επι της ουσιας αλλα στις λεπτομεριες. Very Happy

εγω αυτο που καταλαβαινω μπαινοντας σε φορουμ ειναι οτι υπαρχει παραπληροφορηση ή αγνοια και καταληγουμε οι μαμαδες να μπλεκουμε και να μην συνεννοουμαστε Rolling Eyes

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
σας παραθετω απο το πολυ κατατοπιστικο ποστ της Λυδιας
Το στηθος μας δεν ειναι αποθηκη γαλακτος για να αδειαζει οπως αναφερατε μερικες... Οσο θηλαζει το μωρο, τοσο τρεχει γαλατακι. Ο λογος που πρηζεται, ειναι γιατι καποιοι γαλακτοφοροι αδενες πρηζονται καθως ξεκινανε να παραγουν γαλα καποιες ωρες (στην αρχη καθε λιγο μιας και δεν εχουν καταλαβει ποτε ειναι η ωρα του μωρου σας), το οποιο ομως τελικα δεν συνεχιζει να παραγεται μιας και δεν ρουφαει κανεις το στηθος. Το γαλα μας παραγεται την ωρα που θηλαζουμε και πολυ λιγο ειναι "ετοιμο" απο πριν. Ετσι το μωρο μπορει να θηλαζει και μιση ωρα και παραπανω και να παραγεται γαλα εκεινη τη στιγμη. Δεν "αδειαζει" ποτε το στηθος με ενα μωρο που το θηλαζει. Σιγουρα οχι μεσα σε 5-10 λεπτα.

http://nov08mommies.forumotion.net

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
protoula έγραψε:σας παραθετω απο το πολυ κατατοπιστικο ποστ της Λυδιας
Το στηθος μας δεν ειναι αποθηκη γαλακτος για να αδειαζει οπως αναφερατε μερικες... Οσο θηλαζει το μωρο, τοσο τρεχει γαλατακι. Ο λογος που πρηζεται, ειναι γιατι καποιοι γαλακτοφοροι αδενες πρηζονται καθως ξεκινανε να παραγουν γαλα καποιες ωρες (στην αρχη καθε λιγο μιας και δεν εχουν καταλαβει ποτε ειναι η ωρα του μωρου σας), το οποιο ομως τελικα δεν συνεχιζει να παραγεται μιας και δεν ρουφαει κανεις το στηθος. Το γαλα μας παραγεται την ωρα που θηλαζουμε και πολυ λιγο ειναι "ετοιμο" απο πριν. Ετσι το μωρο μπορει να θηλαζει και μιση ωρα και παραπανω και να παραγεται γαλα εκεινη τη στιγμη. Δεν "αδειαζει" ποτε το στηθος με ενα μωρο που το θηλαζει. Σιγουρα οχι μεσα σε 5-10 λεπτα.

το ιδιο λεμε μου φανεται.Υπαρχει γαλα στο στηθος (λιγο ή πολυ αλλα υπαρχει) και το μωρο το αυξανει -δλδ παραγει την ωρα που θηλαζει.Αποθηκη λεμε τους γαλακτοφ.αδενες οσες δεν ξερουμε οτι λεγονται γαλακτ.αδενες Wink (χρησιμοποιω την εκφραση της κοπελας που το γραψε).
φανταζομαι οτι οποια απο μας γραφει για 2ωρο και 3ωρο προφανως δεν αναφερεται στον πρωτο καιρο θηλασμου,αφου πρεπει να αφησουμε το μικρο κατα καποιο τροπο να μας οδηγησει μεχρι να "εδραιωθει η γαλουχια".ετσι δεν ειναι?εμεις που εχουμε το 2,5-3 ωρες προγραμμα δεν το επεβαλα εγω στη μικρη η ιδια το επελεξε μετα τον 2ο μηνα.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Κυρ Ιουν 13, 2010 12:40 pm, 1 φορά

anastasia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
protoula έγραψε:σας παραθετω απο το πολυ κατατοπιστικο ποστ της Λυδιας
Το στηθος μας δεν ειναι αποθηκη γαλακτος για να αδειαζει οπως αναφερατε μερικες... Οσο θηλαζει το μωρο, τοσο τρεχει γαλατακι. Ο λογος που πρηζεται, ειναι γιατι καποιοι γαλακτοφοροι αδενες πρηζονται καθως ξεκινανε να παραγουν γαλα καποιες ωρες (στην αρχη καθε λιγο μιας και δεν εχουν καταλαβει ποτε ειναι η ωρα του μωρου σας), το οποιο ομως τελικα δεν συνεχιζει να παραγεται μιας και δεν ρουφαει κανεις το στηθος. Το γαλα μας παραγεται την ωρα που θηλαζουμε και πολυ λιγο ειναι "ετοιμο" απο πριν. Ετσι το μωρο μπορει να θηλαζει και μιση ωρα και παραπανω και να παραγεται γαλα εκεινη τη στιγμη. Δεν "αδειαζει" ποτε το στηθος με ενα μωρο που το θηλαζει. Σιγουρα οχι μεσα σε 5-10 λεπτα.
SE AYTA ΟΛΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ! ΚΑΙ ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΑΣ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΓΙΑΥΤΟ ΑΝ ΜΠΕΙ ΤΟ ΣΗΜΠΛΗΡΩΜΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ! ΦΙΛΙΑ! ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΗΝ ΜΠΕΡΔΕΨΑΜΕ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ! ΟΤΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ,ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ Ε! ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ!!!! ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ!

http://FRAOU8@YAHOO.GR

euapap


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εγω θα σου έλεγα να μην κοιτάς το ρολόι και πολύ. Ξέρει το μωρό Smile
Οσο θέλει θα φάει. Απλώς στην αρχή επειδή αποκοιμιέται να κάνεις αυτό που σου λένε τα κορίτσια (λίγο χαϊδεμα το μαγουλάκι, αυτάκι για να ξυπνάει και να τρώει).

Από κει και πέρα είναι θέμα τί σου αρέσει εσένα για το αν θα το αφήνεις να κοιμάται στο στήθος.
Μην ακούς το "σωστό" από πουθενά.

Θα υπάρχουν φορές που θα χρειαστεί να γίνεις η πιπίλα για να το ηρεμήσεις επειδή κλαίει και θα το έχεις στο στήθος και ας μην τρώει.

Αλλες φορές θα το έχεις σαν ευκολη λύση να το κοιμίζεις στο στήθος για να κοιμηθείς και εσύ λίγο μια και θα είναι ευκαιρία

Αλλες φορές θα είσαι σε θέση να κάνεις γυμνάσια και θα το έχεις μόνο για φαγητό το στήθος κτλ κτλ.

νομίζω ότι πρέπει να είμαστε ευέλικτοι σε ό,τι μας προκύπτει Smile

Επίσης καλό είναι σε κάθε γεύμα να τρώει από το ένα στήθος. Το γάλα που ρέει αρχικά από το στήθος είναι πιο ευπεπτο και πιο "φτωχό" σε θρεπτικά συστατικά. Οσο τρώει το μωρό, το γάλα που ρέει αργότερα είναι πιο εμπλουτισμένο και είναι λιπαρότερο. Οποτε εμείς θέλουμε το μωρό να φάει από το "παχύ" γάλα.
Επίσης καλό θα είναι όταν νιώθεις ότι τελειώνει το γεύμα από το στήθος Α, αν το βάζεις και λίγο από το άλλο στήθος (στήθος Β) για να ερεθίσει τη θηλή και να είναι έτοιμο το άλλο στήθος για τον επερχόμενο θηλασμό.
Στον επόμενο θηλασμό ξεκινάς από το στήθος Β.

Επίσης θα ήθελα να σου προτείνω αν σου αρέσει να διαβάζεις βιβλία αυτόν τον καιρό, να διαβάσεις της Πατσούρου το "θηλασμός μια υπέροχη σχέση". Εχει πολύ καλές συμβουλές. Θα σε προετοιμάσει τέλεια Smile

http://www.annoulasmom.blogspot.com

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ρε παιδια να ρωτησω κατι?συγνωμη που κανω καταχρηση του θεματος angel!καποιες φορες ξεχνω ποιο ηταν το τελευταιο στηθος -αυτο μπορει να μας δημιουργησει ακνενα θεμα?
και...η μικρη προτιμα το αριστερο Rolling Eyes και επιμενει να μπει εκει,δλδ δεν καθεται στο δεξι γκρινιαζει ή κλαει και μολις τη βαλω στο αγαπημενο της τρωει μια χαρα.σκεφτηκα μηπως την ποναει το αυτακι και πιεζεται ή το χερακι κτλ αλλα δεν εχει κατι.το κανουν και σας τα μωρα σας αυτο?

euapap


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εγω ξεχνάω Smile
στο πρώτο μου παιδί ξέρεις τί έκανα;; εβαζα επίθεμα μόνο στο στήθος που ήταν η σειρά του (με το σκεπτικό ότι το άλλο δε θα τρέξει αφού μόλις το "χρησιμοποιησα")

Προτίμηση σε κάποιο από τα 2 δεν είχα παρατηρήσει

http://www.annoulasmom.blogspot.com

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τωρα που το γραφα μου κοψε και εβαλα λαστιχακι για τα μαλλια στο...σωστο χερι!δεν τα μπορω τα επιθεματα γμτ,ευχαριστω για το tip,συνεχιζω να αναρωτιεμαι για την προτιμηση παντως Rolling Eyes

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:
protoula έγραψε:σας παραθετω απο το πολυ κατατοπιστικο ποστ της Λυδιας
Το στηθος μας δεν ειναι αποθηκη γαλακτος για να αδειαζει οπως αναφερατε μερικες... Οσο θηλαζει το μωρο, τοσο τρεχει γαλατακι. Ο λογος που πρηζεται, ειναι γιατι καποιοι γαλακτοφοροι αδενες πρηζονται καθως ξεκινανε να παραγουν γαλα καποιες ωρες (στην αρχη καθε λιγο μιας και δεν εχουν καταλαβει ποτε ειναι η ωρα του μωρου σας), το οποιο ομως τελικα δεν συνεχιζει να παραγεται μιας και δεν ρουφαει κανεις το στηθος. Το γαλα μας παραγεται την ωρα που θηλαζουμε και πολυ λιγο ειναι "ετοιμο" απο πριν. Ετσι το μωρο μπορει να θηλαζει και μιση ωρα και παραπανω και να παραγεται γαλα εκεινη τη στιγμη. Δεν "αδειαζει" ποτε το στηθος με ενα μωρο που το θηλαζει. Σιγουρα οχι μεσα σε 5-10 λεπτα.

το ιδιο λεμε μου φανεται.Υπαρχει γαλα στο στηθος (λιγο ή πολυ αλλα υπαρχει) και το μωρο το αυξανει -δλδ παραγει την ωρα που θηλαζει.Αποθηκη λεμε τους γαλακτοφ.αδενες οσες δεν ξερουμε οτι λεγονται γαλακτ.αδενες Wink (χρησιμοποιω την εκφραση της κοπελας που το γραψε).
φανταζομαι οτι οποια απο μας γραφει για 2ωρο και 3ωρο προφανως δεν αναφερεται στον πρωτο καιρο θηλασμου,αφου πρεπει να αφησουμε το μικρο κατα καποιο τροπο να μας οδηγησει μεχρι να "εδραιωθει η γαλουχια".ετσι δεν ειναι?εμεις που εχουμε το 2,5-3 ωρες προγραμμα δεν το επεβαλα εγω στη μικρη η ιδια το επελεξε μετα τον 2ο μηνα.
για αυτον ακριβως τον λογο το διευκρινησα! υπαρχουν πολλες κοπελες που διαβαζοντας οσα γραφουμε μπορει να μπερδευτουν και η καλη αρχη ειναι το παν για τον θηλασμο!

http://nov08mommies.forumotion.net

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:ρε παιδια να ρωτησω κατι?συγνωμη που κανω καταχρηση του θεματος angel!καποιες φορες ξεχνω ποιο ηταν το τελευταιο στηθος -αυτο μπορει να μας δημιουργησει ακνενα θεμα?
και...η μικρη προτιμα το αριστερο Rolling Eyes και επιμενει να μπει εκει,δλδ δεν καθεται στο δεξι γκρινιαζει ή κλαει και μολις τη βαλω στο αγαπημενο της τρωει μια χαρα.σκεφτηκα μηπως την ποναει το αυτακι και πιεζεται ή το χερακι κτλ αλλα δεν εχει κατι.το κανουν και σας τα μωρα σας αυτο?
αν δεν γινεται συχνα δεν θα εχεις προβλημα. αν βλεπεις οτι προτιμαει αρκετα το αριστερο, θα την ξεκινας απο το δεξι παντα κι οσο κατσει. αν θελει το αριστερο, θα την βαζεις και μετα θα την αλλαζεις παλι στο δεξι για να μην μειωθει η παραγωγη σου σε αυτο. μπορει στο δεξι να μην βολευεται τοσο καλα, δοκιμασε καποια αλλη σταση θηλασμου.
πχ η μικρη μου στον 2ο μηνα ειχε προτιμηση στο δεξι και ετσι οταν ηθελα να θηλασει στο αριστερο την τοποθετουσα σαν να επροκειτο να θηλασει στο δεξι και την ξεγελουσα.

http://nov08mommies.forumotion.net

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
euapap έγραψε:και εγω ξεχνάω Smile
στο πρώτο μου παιδί ξέρεις τί έκανα;; εβαζα επίθεμα μόνο στο στήθος που ήταν η σειρά του (με το σκεπτικό ότι το άλλο δε θα τρέξει αφού μόλις το "χρησιμοποιησα")

Προτίμηση σε κάποιο από τα 2 δεν είχα παρατηρήσει
εγω εβαζα ενα τσιμπιδακι στο σουτιεν στο στηθος οπου μολις ειχε θηλασει.

http://nov08mommies.forumotion.net

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ!ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΕΣ! ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ (ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ) ΚΑΙ ΕΠΛΙΖΩ ΝΑ ΜΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ!! Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ (ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ) ΟΤΑΝ ΤΗ ΘΗΛΑΖΑ, ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ!!ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΝΟΥΣΑ ΦΡΙΧΤΑ!!ΤΗΝ ΑΦΗΝΑ ΟΜΩΣ 20' ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΓΕΥΜΑ,ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕ ΚΑΝ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ! ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ!!

NATASHA


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
angel καλη επιτυχια για τον θηλασμο!!!!Για τις θηλες υπαρχουν κρεμες και το πιο βασικο δεν χρειαζεται να το ξεπλυνεις!!!!!Στο λεω γιατι αν τελικα θηλασεις να ξερεις οτι τον πρωτο καιρο θα εισαι μονιμα "με τα βυζια εξω"!!!!!!!!Θα θηλαζεις τις περισσοτερες ωρες της ημερας οποτε θα πονας και πολυ,εγω ειχα της propoline apivita multi-mam balm!!!Εμαινα πολυ ευχαριστημενη γιατι περασε πολυ γρηγορα.... I love you

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ 2 ΚΡΕΜΕΣ, ΜΙΑ ΤΗΣ FREZYDERM KAI THN NOVAQUASOL.ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΚΙ ΑΦΗΝΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ 20' ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΛΗΓΗ!!

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
βαζω κι εδω το ποστ της Λυδιας για να το διαβασουν ολα τα κοριτσια που θελουν να ενημερωθουν για τον θηλασμο.
Αρχικα για το ενα ή και τα δυο στηθη... Λοιπον, στην αρχη με το πρωτογαλα, οντως δινουμε κι απο τα δυο στηθη γαλα, για να παρει μπρος το συστημα. Μετα, συνεχιζουμε κι απο τα δυο στηθη, εκτος και ΑΝ δουμε οτι εχουμε υπερπαραγωγη γαλακτος (εχουμε δηλαδη ΠΟΛΥ γαλα). Αυτο θα το καταλαβουμε, αν ρεει και το αλλο στηθος πολυ γαλα οσο θηλαζουμε με το ενα, αν πρηζεται συνεχως κλπ... Το πολυ το γαλα δεν κρυβεται εν πασει περιπτωσει. Αν εχουμε νορμαλ πρηξηματακια, κι αν το γαλα μας ειναι σε νορμαλ επιπεδα, μια χαρα δινουμε το ενα μεχρι να το βγαλει απο το στηθος το μωρο και μετα προσφερουμε και το αλλο και την επομενη φορα ξεκιναμε απο αυτο που τελειωσαμε...

Ενας αλλος τροπος να δεις οτι το μωρο χρειαζεται μονο απο το ενα στηθος γαλατακι, ειναι τα πρασινα κακακια (σημα οτι πινει πιο πολυ αποτο αραιο γαλα που ρεει αρχικα στο στηθος). Αν ο λογος ειναι αυτος, μετα απο 3-6 μερες μπορει και λιγοτερο, τα κακα θα γινουν κιτρινωπα (καλη ορεξη ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ; - Σελίδα 2 536304 )

Αλλος λογος για πρασσινα κακα, ειναι και το γαλα που καταναλωνει η μαμα. Προσοχη, το αγελαδινο και οχι ολα τα αλλα. Πχ το κατσικισιο δεν δημιουργει προβλημα. Η πρωτεινη απο το αγελαδινο γαλα και τα προιοντα του, ειναι αυτη που καθεται στο εντερο του μωρου και δημιουργει φλεγμονες, κολικους ακομα και αιματακι στα κακα του. Φετα, αιγοπροβεια προιοντα και κατσικισιο γαλα, ειναι ΟΚ Wink

Λοιπον, ο λογος που δινουμε το ενα στηθος ανα γευμα αλλα μπορει και παραπανω (εγω αλλαζα στηθος ανα 4εις ωρες πχ), μεχρι ουσιαστικα να δεις οτι φτιαχνει το χρωμα απο τα κακα του μωρου (Ολιβια θυμαμαι που ελεγες πως ξαφνικα κοιταμε τα κακα του μωρου μας), ειναι ο εξης. Οπως ειπατε, αρχικα το πρωτο γαλα που ρεει στο στηθος, ειναι το "ξεδιψαστικο", το νερακι το αραιο που δεν χορταινει ιδιαιτερα το μωρο. Μετα απο καποια ωρα θηλασμου, αρχιζει να ρεει το παχυρευστο φουλ στα λιπαρα γαλατακι, και ετσι χορταινει και παχαινει το μωρακι μας. Οταν η μαμα παραγει πολυ γαλα, το πρωτο γαλα, ειναι πολυ και ετσι αν αφηνουμε το μωρο καποια ωρα στο ενα στηθος και καποια στο αλλο, πινει ουσιαστικα δυο μεριδες λαιτ γαλατακι ή εστω πολυ λιγο απο το παχυ. Αυτο το γνωριζετε. Ο λογος που δινουμε μονο απο το ενα στηθος για καποιες ωρες, δεν ειναι οτι μετα που θα ξεκινησουμε παλι απο το ιδιο στηθος ή το αλλο, δεν θα πιει απο το ελαφρυ ή θα προλαβει να πιει και απο το αλλο, ειναι ομως επειδη με το να αφηνουμε το ενα στηθος να πρηστει λιγο για καποια ωρα, ο εγγεφαλος στελνει μηνυμα στην προλακρινη (η ορμονη που παραγει το γαλα), να μειωθει. Με λιγα λογια, δημιουργουμε εμεις μηχανισμο για να μειωσουμε το γαλα μας, ωστε να μειωθει τοσο που να μην εχουμε τοοοοοοσο ελαφρυ γαλατακι στην αρχη...

Τι κανουμε ομως με το πρησμενο και ισως πονεμενο στηθος? Εγω που εκανα και 4εις ωρες μεχρι να αλλαξω στηθος, απλα εβγαζα λιγο γαλατακι απο το πρησμενο ή εδινα στο τελος λιγο στο μωρο να ρουφηξει αν δεν πηγαινε αλλο, ισα ισα για να το ξαλαφρωσει χωρις ομως να το αδειασει. Οταν εκανα ντους, ετριβα λιγο το στηθος και εβγαζα λιγο γαλα με το χερι, και μαλακωνε τα σκληρα σημεια και δεν πονουσε, ή εβγαζα λιγο γαλα με το θηλαστρο (οχι να αδειασει τελειως), και το εβαζα στην καταψυξη για οταν το χρειαστω...

Μετα απο λιγες μερες, αυτο δε θα συμβαινει βεβαια.Εχει μειωθει το γαλα μας στα επιπεδα που θελουμε και ετσι συνεχιζουμε με το ενα στηθος μεχρι να βγαλει το μωρο απο το στηθος το στοματακι του, προσφερουμε και το αλλο για οσο το θελει, και την επομενη φορα δινουμε το επομενο στηθος.

Προσοχη! Αυτο δεν το ξεκιναμε απο την πρωτη εβδομαδα θηλασμου. Γυρω στην τριτη πχ ή λιιιιγο πιο πριν, που εχει αρχισει το στηθος να συνηθιζει τις ωρες του μωρου και "κατεβαζει" μονο του γαλα πανω κατω τις ιδιες ωρες και οχι καθε λιγο και λιγακι οπως κανει στην αρχη...[/quote]

http://nov08mommies.forumotion.net

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
protoula μου συνεβη αυτο που λες,καποια στιγμη το αριστερο ηταν μεγαλυτερο απο το δεξι Sad Sad ,φανταστηκα τι συμβαινει και για μερες την εβαζα να φαει πιο συχνα και την ξεγελουσα οπως λες για να πιει και απο το δεξι.ακομα εχω την εντυπωση οτι το αγαπημενο της παραγει περισσοτερο (δεν μπορω να το πω με σιγουρια),αλλα τουλαχιστον καθεται και στο αλλο ή μαλλον εγω εχω κανει το βυζι λαστιχο και της το δινω σαν αν ναι το αριστερο.δεν συνεχιζω την περιγραφη γιατι ειναι γελοιο αυτο πουκανω tongue

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εχεις παρατηρησει για ποιο λογο το προτιμαει?πχ ειναι διαφορετικη η θηλη η εχει αλλη σταση? αν ειναι ξαπλωμενη κ θηλασει παλι το προτιμαει?
αν δεις οτι συνεχιζει η προτιμηση μπορεις μετα απο τον θηλασμο να βγαζεις λιγο με το θηλαστρο για να αυξηθει η παραγωγη.

http://nov08mommies.forumotion.net

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν εχει να κανει με την ωρα αλλα με το γαλα.. π.χ εμενα η κορη μου θηλαζε 10 λεπτα απο το ενα και 7 λεπτα απο το αλλο και κοιμοτανε μετα 4 ωρες ως το επομενο γευμα!!!!!! ητανε απιστευτο αλλα χορταινε! μετα τον ενα μηνα κοιμοτανε κ ολη την νυχτα χωρις να ξυπνησει για να φαει αυτο με προβληματισε αλλα ο γιατρος μου ειπε να μην την ξυπναω για να φαει αμα κοιμαται!

Λυδια

Λυδια
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Δεν υπαρχει σοβαρος ή συγκεκριμενος λογος που στα μωρα αρεσει παραπανω το ενα στηθος απο το αλλο! Απλα ετσι τους αρεσει... Για τον ιδιο λογο που προτιμαμε κι εμεις να κοιμομαστε απο μια τη μερια, για τον ιδιο λογο που εχουμε κι εμεις τις προτιμησεις μας, ετσι κι αυτα εχουν τις δικες τους, και εννοειται πως θα ειχαν αποψη στο καλυτερο στηθος (μιας κι αυτα εχουν την μεγαλυτερη επαφη μ'αυτα απο οτι κανεις αλλος) Laughing

Με διαφορα κολπακια τους καταφερνεις να τους το δινεις. Αν δεν το περνουν με τιποτα, τους το δινουμε και στον υπνο τους ή πανω εκει που πανε να ξυπνησουν και δεν εχουν καταλαβει ακομα την διαφορα. Τα κραταμε σαν να τα θηάζουμε απο το αλλο στηθος, αλλα βαζοντας τα λιγο πιο κατω απο τη μασχαλη μας και ετσι το κεφαλι τους ερχεται κοντα στο αλλο στηθος... Ξαπλα, κλπ κλπ, και κατι γινεται μεχρι να τους περασει η ιδεα που τους εχει μπει... Wink

Εγω παντως κοριτσια, επειδη την κοιμιζω στο κρεβατι της που ειναι κολλημενο και με κατεβασμενο το καγκελο στο κρεβατι μου, χρησιμοποιω το ενα στηθος για μεσα στην μερα οταν ειναι ξυπνια, και το αλλο, οταν την κοιμιζω και για το βραδυ... Ερχεται πανω κατω στις ιδιες φορες για το καθε στηθος Wink

http://mamalydia.wordpress.com

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια παω να φτιαξω ενα τετοιο θεμα για να μην μπερδευουμε την κοπελα εδω!

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια ερωτηση
εκαν αδοκιμη και εβγαλα με το θηλαστρο γι αν αδω ποσο βγαζω και αν πινει το παιδι
το κανα 2 φορες και τις δυο εβγαζα 30 γρ και απο τα 2 στηθη σε διαστημα 25 λεπτων περιπου
πολυ λιγο δεν ειναι?
ξεχασα να αναφερω οτι δινω συμπληρωμα μετα απο καθε θηλασμο
και το παιδι το αφηνω αρκετα στο στηθος καθε φορα
απλα επειδη ειχε ικτερο μου ειπαν συμπληρωμα
μετα κολικοι και δυσκιλιοτητα ..τεσπα
το θεμα ειναι δεν εχω γαλα και τσαμπα καθεται τοση ωρα ή απλα με το θηλαστρο ειναι αλλιως?

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το εχουν πει πολλες φορες τα κοριτσια οτι δεν εχει να κανει η ποσοτητα που βγαζει το θηλαστρο με αυτη που εχεις στην πραγματικοτητα, εμενα δεν μου εχει τυχη μια χαρα εβγαζα αλλα επειδη ξερω οτι παντου υπαρχουν εξαιρεσεις τις πιστευω οτι θα εχουν δικιο οποτε μην κρινεις με βαση το θηλαστρο ποσο γαλα εχεις, οπως λενε η θηλαστικη κινηση κανει την παραγωγη να συνεχιζει οποτε παντα οταν θηλαζει το παιδι παραγεται γαλα, καλο λενε τον πρωτο καιρο που δεν εχει εδραιωθει η γαλουχια να εχεις νοικιασει νοσοκομειακο θηλαστρο, εγω ειχα της μεντελα απλο ηλεκτρικο δεν αντιμετωπισα προβλημα αλλα ειχα πολυ γαλα, οποτε παιζει ρολο για την γαλουχια σου και ενα σωστο νοσοκομειακο θηλαστρο τον πρωτο καιρο

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το νοσοκομειακό θήλαστρο απ΄ότι έχω καταλάβει χρησιμοποιείται όταν αντλείς αποκλειστικά δηλαδή δε βάζεις το μωρό απ'ευθείας στο στήθος, ή για να αυξήσεις την παραγωγή σου. Το μικρό θήλαστρο του εμπορίου είναι για να βγάζεις περιστασιακά. Τις πρώτες 40 μέρες λένε να το αποφύγεις, αλλά δε θυμάμαι για ποιο λόγο. Πάντως σίγουρα το πόσο αντλείς δεν είναι ενδεικτικό του πόσο γάλα έχεις!

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ το ίδιο έκανα με το θήλαστρο όταν άρχισε η μικρή να τρώει κάθε μια ώρα κι εγώ ένιωθα ότι δεν είχα γεμίσει ακόμα. Έβγαλα 30 ml από κάθε στήθος, ενώ θα έπρεπε να έχω 45. Το δοκίμασα ακόμα 1-2 μέρες και πάλι το ίδιο.Έτσι είδα ότι έίχα λίγο γάλα.

Απλά προσπάθησε ξανά με το θήλαστρο γιατί δεν το "πετυχαίνουμε" σωστά με την πρώτη.Αν το συμπλήρωμα το πίνει όλο, μετά από πόσην ώρα πεινάει; Κοίτα και πόσο βάρος έχει πάρει.Αν μεγάλωσε πολύ, σημαίνει ότι χορταίνει από το στήθος και είναι όντως επιπλέον το συμπλήρωμα.Αν εξακολουθεί να είναι μικρούλι,τότε θα πει ότι είναι λίγο το γάλα και ίσως δεν παράγεις πολύ.

Aretoula


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δεν φτιαχνουμε εμεις προγραμμα σε μωρο κατω του ετους,αλλα τα ιδια τα μωρακια μας.
Δοκιμασε να του προσφερεις πιο συχνα!
Εμεις μεχρι τον 3ο μηνα καναμε 1-2 ωρες,μετα ελλατωθηκε ο χρονος που ετρωγε σε 20' ως τον 5ο περιπου ,τωρα που ναι 13 μισι μηνων 5'-10' το πολυ.
Πριν κοιμηθει ομως θελει την ''πιπιλα''της και θηλαζει για καμια ωρα το πολυ και το καταευχαριστιεμαι !! Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις