Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
14 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 14 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Mariori

Mariori
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Να μιλήσουμε για νανουρίσματα; Εσείς ποιο λέτε στα παιδάκια σας ή ποιο θα λέτε όταν με το καλό έρθουν;

Εγώ θα λέω το εξής: νανι νανι κι όπου το πονεί να γιάνει, να κοιμάται να μερώνει, να ξυπνάει να μεγαλώνει. Έλα ύπνε και πάρε το, έλα πάρε και τουτο, μικρό μικρό σου το δωσα μεγάλο φέρε μου....κρύψε και την σφεντόνα του φρόνιμο κανε μου το... Laughing Laughing Laughing Laughing

Αυτό μου έλεγε η γιαγιάκα μου η αγαπημένη, μονο που έγώ στο τέλος όλο σε Παπακωνσταντίνου το γυρίζω, άθελά μου! Πάει η γλώσσα μόνη της! Επίσης θέλω να της τραγουδάω και Λοίζο που μ'αρέσει..τον μερμηγκα ή το Σεβάχ τον θαλασσινο..

Εσείς;;

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΣΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ, ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΑ I love you I love you I love you ΤΟΥ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ!!!
ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΛΕΩ Κ ΣΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ Very Happy

kikitso

kikitso
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑ ΤΟ ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ Η ΝΕΡΑΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΑΝΔΗ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ. ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΛΕΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ 3ο ΜΟΥ!!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kikitso έγραψε:ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑ ΤΟ ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ Η ΝΕΡΑΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ...
Ισως το καλύτερο νανούρισμα, μουσική Λοΐζου, μονο η φωνή της Βουγιουκλάκη με χαλάει λίγο στην ταινία Razz
αλλά η δική μας η φωνή είναι καλύτερη!! Very Happy Very Happy Very Happy

kikitso

kikitso
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nena έγραψε:
kikitso έγραψε:ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑ ΤΟ ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ Η ΝΕΡΑΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ...
Ισως το καλύτερο νανούρισμα, μουσική Λοΐζου, μονο η φωνή της Βουγιουκλάκη με χαλάει λίγο στην ταινία Razz
αλλά η δική μας η φωνή είναι καλύτερη!! Very Happy Very Happy Very Happy
ΣΤΟ YOU TUBE ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΟΥΛΑ ΑΛΕΞΙΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ!!ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

tatianoula

tatianoula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
χαχαχαχα παπακωνσταντινου ακουω????Ο αγαπημενος τραγουδιστης του αντρα μου τωρα εχω κολλησει και''γω βεβαια!!το να κοιμηθουμε αγκαλια το βαλαμε στο γαμο μας στην κοπη της τουρτας Laughing Laughing Laughing αφου ειχε συναυλια τωρα στην θεσσαλονικη κ παραλιγο να παμε με την κοιλια στο στομα κ λεω τι παιδι θα βγει απο''κει καθαρος ΡΟΚΑΣ...


εγω δεν εχω σκεφτει ακομη οποτε περιμενω ιδεες απο σας...

????????


Επισκέπτης
kikitso έγραψε:
Nena έγραψε:
kikitso έγραψε:ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑ ΤΟ ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ Η ΝΕΡΑΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ...
Ισως το καλύτερο νανούρισμα, μουσική Λοΐζου, μονο η φωνή της Βουγιουκλάκη με χαλάει λίγο στην ταινία Razz
αλλά η δική μας η φωνή είναι καλύτερη!! Very Happy Very Happy Very Happy
ΣΤΟ YOU TUBE ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΟΥΛΑ ΑΛΕΞΙΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ!!ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

Μπορειτε να μου γραψετε πως ειναι ο τιτλος του; Very Happy

αγορομανούλα

αγορομανούλα
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ..."ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΒΑΡΚΟΥΛΑ ΤΟΥ ΨΑΡΑ". ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΤΡΟΦΗ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΜΕ... ΑΛΛΑ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ "ΞΕΝΑΚΙ"...ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΜΕΛΩΔΙΑ

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καμμια βδομαδα πριν τη βαφτιση του "εφτιαξα" ενα τραγουδακι για τη βαφτιση με τη μελωδια απο τον "κιθαριστα" (ητανε ενας κιθαριστας, μεγαλος και τρανος αρτιστας κλπ)

και του το λεω καθε βραδυ...

μαλλον κατι αναλογο θα σκεφτω και για το μικρο

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:Μπορειτε να μου γραψετε πως ειναι ο τιτλος του; Very Happy
νανουρισμα λέγεται, δεν νομίζω να έχει άλλο τίτλο

θαυμασιο δεν ειναι??

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω του νανουρισμα που του λεω ειναι το χαρτινο φεγγαρακι..Του αρεσει πολυ Laughing

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω παλι ΑΝ επρεπε να νανουρισω τα μικρα απλα εκανα τον ηχο ενος τραγουδιου.. δηλαδη ενα μμμμ.. Laughing αν και προτιμουσα απλα να το κουναω λιγακι η ακομακαλητερα στο ριλαξ και να κοιματε μονο του. η πχ να μαθει σε ενα ηχο απο τραγουδι η αυτα τα παιχνιδακια με μουσικουλα (περιστρεφομενα κτλ)
μαρεσει το νανουρισμα αλλα δεν μπορω. σκεφτομαι το μετα που δε θαναι τοσο χαριτωμενο αν εχει μεγαλωσει και θα θελει αγκαλια να κοιματε. τωρα με 3 ειδικα... μαλλον το περιστρεφομενο θα μεσωσει. (θελω να πιστευω δηλ..)

maria2010

maria2010
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
"Ο βασιλιάς κι εγώ" Αφροδίτη Μάνου

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
νανι νανι νανι νανι υπνον ησυχο να κανει,
να κοιμαται να μερωνει,να ξυπνα να μεγαλωνει
να κοιμαται σαν τ'αρνακι να ξυπνα σαν τ'αηδονακι μην μιλατε μην βροντατε το αγορι μου κοιμαται

αυτο του ελεγα κλαψ,γιατι τωρα τα νανουρισματα αντικατασταθηκαν απο παραμυθια πως περναει ο καιρος και μεγαλωνουν...

Matilda


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mariposa έγραψε:νανι νανι νανι νανι υπνον ησυχο να κανει,
να κοιμαται να μερωνει,να ξυπνα να μεγαλωνει
να κοιμαται σαν τ'αρνακι να ξυπνα σαν τ'αηδονακι μην μιλατε μην βροντατε το αγορι μου κοιμαται

αυτο του ελεγα κλαψ,γιατι τωρα τα νανουρισματα αντικατασταθηκαν απο παραμυθια πως περναει ο καιρος και μεγαλωνουν...

Πολύ γλυκό!!!!
Εγώ του τραγουδάω το "Κοιμήσου αγγελούδι μου" "Θα κεντήσω" και διάφορα άλλα δικής μου στιγμιαίας έμπνευσης που κάνουν ρήμα με το νάνι νάνι... Smile

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Φυσα αγερι απαλο, το παιδι κοιμισε μου, υπνο δωστου ελαφρο, αερακι καλο. Θα ειμαι διπλα σου εγω, μεχρι το ονειρο να ρθει, κλεινω τωρα το φως, κλεισ τα ματια σου, ειναι αργα.. στο ρυθμο των κλασικων νανουρισματων που παιζουν σε μελωδια τα μομπιλα. αυτο μου το ελεγε και η μαμα μου οταν ημουν μικρη

και ενα αυτοσχεδιο
-κοριτσακι μου μικρο, κοριτσακι μου γλυκο, ομορφο ζωγραφιστο, ποσο ποσο τ αγαπω, το μικρο μου το μωρο, τ αγαπω πολυ πολυ, το μικρο μου το παιδι. Το μωρακι μου το ρουσο, θα το παρω, θα το λουσω, θα το παρω αγκαλια, θα το γεμισω με φιλια, θα το παω στο σχολειο, με τετραδιο και βιβλιο, θα το στειλω στη δασκαλα, να ναι πιο ομορφο απο τ αλλα

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mariori έγραψε:Να μιλήσουμε για νανουρίσματα; Εσείς ποιο λέτε στα παιδάκια σας ή ποιο θα λέτε όταν με το καλό έρθουν;

Εγώ θα λέω το εξής: νανι νανι κι όπου το πονεί να γιάνει, να κοιμάται να μερώνει, να ξυπνάει να μεγαλώνει. Έλα ύπνε και πάρε το, έλα πάρε και τουτο, μικρό μικρό σου το δωσα μεγάλο φέρε μου....κρύψε και την σφεντόνα του φρόνιμο κανε μου το... Laughing Laughing Laughing Laughing

Αυτό μου έλεγε η γιαγιάκα μου η αγαπημένη, μονο που έγώ στο τέλος όλο σε Παπακωνσταντίνου το γυρίζω, άθελά μου! Πάει η γλώσσα μόνη της! Επίσης θέλω να της τραγουδάω και Λοίζο που μ'αρέσει..τον μερμηγκα ή το Σεβάχ τον θαλασσινο..

Εσείς;;

να κανω copy paste το μηνυμα σου? κι εγω αυτο της λεω και καταληγω παντα στον παπακων/νου !!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

tsiph

tsiph
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τις πρώτες μέρες στο σπίτι για να καταφέρουμε να το κοιμήσουμε ψάχναμε στο you tube και βρήκα αυτό το απίστευτο!

https://www.youtube.com/watch?v=wBu7tqvxLcA&NR=1

love


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Twinkle, twinkle, little star,
How I wonder what you are.
Up above the world so high,
Like a diamond in the sky.
Twinkle, twinkle, little star,
How I wonder what you are!

When the blazing sun is gone,
When there's nothing he shines upon,
Then you show your little light,
Twinkle, twinkle, through the night.
Twinkle, twinkle, little star,
How I wonder what you are!

In the dark blue sky so deep
Through my curtains often peep
For you never close your eyes
Til the morning sun does rise
Twinkle, twinkle, little star
How I wonder what you are

Twinkle, twinkle, little star
How I wonder what you are





https://www.youtube.com/watch?v=yCjJyiqpAuU

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω του τραγουδουσα το ητανε μια φορα του νικου ξυλουρη.του τοτραγουδουσα κυριως με τους κολικους κ ηρεμουσε

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ δεν την νανούρισα ποτέ με νανούρισμα, καθότι με έχει συνδέσει με μαμ Razz
Ο μπαμπάς της όμως στην αρχή που ήταν μικρούλικο της τραγουδούσε αυτό

https://www.youtube.com/watch?v=EQoQ5e8FJS0&feature=related

απίστευτο μολις άκουγε τη φωνή του πόσο ηρεμούσε το ζουζουνακι μου.
Ε καλά, έχει τέλεια φωνή ο άντρας μου Very Happy

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
"Μη μιλάς άλλο γι'αγάπη" του Σαββόπουλου.

adeline


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
του λέω αρκετά τραγουδάκια για να κοιμηθεί...το καρυδότσουφλο από τον δίσκο ο τεμπέλης δράκος, το καρυδότσουφλο καράβι και μια νεράιδα να ράβει, αρχνουφαντο πανι, φύσα αεράκι να φανεί. Νησάκι πάνω στο νερό, το παιδικό μου όνειρο, φύσα και δεν αντεχουν πια το δυο μου χερια στα κουπια, φυσα και δεν αντεχουν αλλο για το ταξιδι το μεγαλο...(τώρα κόλλησα και δεν θυμάμαι το υπόλοιπο...χαχα...)
νάνι νάνι το μωρό μου,
νάνι, νάνι το μωρό μου το σγουρό βασιλικό μου,
ποιός χορεύει ποιός πηδά, ποιός φορεί κοντά βρακιά, το παιδί μου τα φορεί και τα συχνοκατουρεί.

ο ύπνος τρέφει τα μωρά και η γειά τα μεγαλώνει και η κυρά η Παναγιά τα καλοξημερώνει.

νάνι, νάνι, νάνι ο Κων/νος μου να κάνει, νάνι, νάνι να κοιμηθεί και καλά να σηκωθεί.

έλα ύπνε πάρε το και πάνε όπου θέλεις, πάνε εδώ πάνε αλλού, πάνε στους μπαξέδες και γέμισε τα χεράκια του λουλούδια μενεξέδες.

έλα ύπνε πάρε το και γλυκοκοίμησέ το, στις πραδινάδες στους αγρούς άμε περπατησε τό, έλα ύπνε πάρε το και άμε στα περβόλια, γέμισε τα στηθάκια του τριαντάφυλλα και ρόδα και αν έχεις μήλο δώσε του, κουλούρι τάισε το και αν και ροδόσταμο βγάλε και πότισε το.

όλα αυτά και άλλα τόσα λέω στο παιδάκι μου για να κοιμηθεί...του αρέσει να τα ακούει και πολλές φορές κάνω και συνδυασμούς έτσι για να υπάρχει ποιλικία Very Happy

marilou mou


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εγω αν και κοριτσι της τραγουδω τον Βασιλια του Θαναση Παπακωνσταντινου

"Ελα λευκο μου συννεφο και γινε προσκεφαλι, για το παιδι το χνουδαλο που ο υπνος το ΄χει παρει...

Να κοιμηθει σα βασιλιας και πριν καλοξυπνησει, μεσα απ΄τα βατα της σιωπης το ονειρο να βαδισει...

Να ειναι το ονειρο καλο, απατηλο ας ειναι, κι υστερα γυρισε ψηλα κι αν θες βροχουλα γινε..."

Mariori

Mariori
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mama katerina έγραψε:
Mariori έγραψε:Να μιλήσουμε για νανουρίσματα; Εσείς ποιο λέτε στα παιδάκια σας ή ποιο θα λέτε όταν με το καλό έρθουν;

Εγώ θα λέω το εξής: νανι νανι κι όπου το πονεί να γιάνει, να κοιμάται να μερώνει, να ξυπνάει να μεγαλώνει. Έλα ύπνε και πάρε το, έλα πάρε και τουτο, μικρό μικρό σου το δωσα μεγάλο φέρε μου....κρύψε και την σφεντόνα του φρόνιμο κανε μου το... Laughing Laughing Laughing Laughing

Αυτό μου έλεγε η γιαγιάκα μου η αγαπημένη, μονο που έγώ στο τέλος όλο σε Παπακωνσταντίνου το γυρίζω, άθελά μου! Πάει η γλώσσα μόνη της! Επίσης θέλω να της τραγουδάω και Λοίζο που μ'αρέσει..τον μερμηγκα ή το Σεβάχ τον θαλασσινο..

Εσείς;;

να κανω copy paste το μηνυμα σου? κι εγω αυτο της λεω και καταληγω παντα στον παπακων/νου !!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy


Αααα, ωραία!!! Υπάρχει ήδη κι άλλο παιδάκι που υποφέρει από Παπακωσταντινίαση της μαμας του Laughing Laughing Τυχερά παιδιά!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις