Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

lidiaki

lidiaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τον γιοκα μου τον εκανα μπανιο καθε βραδυ στις 21 καθε μερα ακομη και τωρα που ειναι 19 μηνων..Τωρα με τις διδυμες τις κανω μερα παρα μερα κατα τις 22:30 γιατι δεν προλαβαινω ισως οταν μεγαλωσουν λιγο να προσπαθησω να τις κανω και αυτες καθε μερα..Ο γιατρος μου ειχε πει να τα κανω μπανιο αν μπορω καθε μερα , η μερα παρα μερα χαλαρωνουν πολυ και κοιμουνται πιο ευκολα!!!

https://www.facebook.com/#!/maria.triviza

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καθε βραδυ απο τοτε που τον εβγαλα απο το μαιευτηριο....Δεν του αλλαζω με τιποτα το προγραμματακι του....
Δεν τον κανω μονο οταν εχει κανει το εμβολιο του εκεινη την μερα....

lidiaki

lidiaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
tatijana έγραψε:Καθε βραδυ απο τοτε που τον εβγαλα απο το μαιευτηριο....Δεν του αλλαζω με τιποτα το προγραμματακι του....
Δεν τον κανω μονο οταν εχει κανει το εμβολιο του εκεινη την μερα....

Eτσι κι εγω τον γιοκα μου καθε μερα, και οτν κανουμε εμβολιο ο γιατρος μας το εχει επιτρεψει!!

https://www.facebook.com/#!/maria.triviza

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mkiam έγραψε:
nena1988 έγραψε:Aντε με το καλο κοριτσι μου να πανε ολα καλα,εμενα ο παιδιατρος μας μου ειχε πει μπανιο καθε μερα και ας μην επεσα ο ομφαλιος λωρος,εγω επειδη φοβομουν να τον πλυνω στα χερια οπως τα πλενουνε μερικες ειχα παρε ενα μπανιερακι της fisher price που επανω ειχε ενα διχτυ με τρυπες εβαζες το μωρο εκει γεμιζες το μπανιερακι πρωτα και ειχες ελευθερα και τα δυο χερια σου,το εχω ακομα που ειναι ο γιος μου 6,5 μηνων απλα εχω βγαλει το διχτυ και το εχω σαν μπανιερακι,το συστηνω ανεπιφυλακτα ειναι τελειο http://www.koukou.gr/default.asp?pid=3&la=1&itmID=1665 ειναι αυτο!!!

Καλημέρα σε όλες! Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με αυτό το μπανάκι, το οποίο σκέφτομαι να πάρω κι εγώ.

Υπάρχει κάποια βάση στην οποία να μπορεί να τοποθετηθεί ή ταιριάζει σε οποιαδήποτε βάση για μπανάκι; Πιστεύω ότι δεν θα με βολέψει να σκύβω μέσα στη μπανιέρα για να την κάνω μπάνιο, οπότε προσανατολίζομαι στη λύση της βάσης. Εσείς τί κάνετε; Πώς το χρησιμοποιείτε; Μέσα στη μπανιέρα;

Ευχαριστώ!

p.s. Despoinaki με το καλό! Πώς και πώς περιμένω κι εγώ αυτή την ώρα για να δω τη μικρή μου!!!

Καλημερα δυστηχως δεν γνωριζω να σου πω,εγω δεν ειχα βαση καθομουν στα γονατα μου ή καμια φορα εβαζα το μπανακι επανω στην αλλαξιερα και τον εκανα και ειχα διπλα μου ενα ταπερακι με νερο και τον ξεβγαζα!!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

emmab

emmab
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εμενα στο μαιευτηριο μου εδειξαν πως να την κανω μπανιο.Εννοειται οτι την κανω καθε βραδακι πριν κοιμηθει.Τις πρωτες μερες την καναμε στο νιπτηρα με τρεχουμενο νερο και επειδη δεν ειχε πεσει ο ομφαλιος λορος μετα βαζαμε με μια αποστειρωμανη γαζα και οχι βαμβακι λιγο οινοπνευμα και περνουσαμε εκει την περιοχη.Δεν θα προλαβεις να το καταλαβεις και θα πεσει ο λορος,εγω πριν γεννησω το εβλεπα σαν βουνο το θεμα του ομφαλιου... Βρέφος και μπανάκι...!!! Κάθε πότε...??? Τα φώτα σας...!!! - Σελίδα 2 534787 .Τωρα την βαλαμε στο μπανακι της και πραγματικα δειχνει να το απολαμβανει.... Βρέφος και μπανάκι...!!! Κάθε πότε...??? Τα φώτα σας...!!! - Σελίδα 2 328109
Με το καλο και εσυ!!!!!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την emmab στις Τετ Σεπ 28, 2011 3:18 am, 1 φορά

mkiam


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
nena1988 έγραψε:
mkiam έγραψε:
nena1988 έγραψε:Aντε με το καλο κοριτσι μου να πανε ολα καλα,εμενα ο παιδιατρος μας μου ειχε πει μπανιο καθε μερα και ας μην επεσα ο ομφαλιος λωρος,εγω επειδη φοβομουν να τον πλυνω στα χερια οπως τα πλενουνε μερικες ειχα παρε ενα μπανιερακι της fisher price που επανω ειχε ενα διχτυ με τρυπες εβαζες το μωρο εκει γεμιζες το μπανιερακι πρωτα και ειχες ελευθερα και τα δυο χερια σου,το εχω ακομα που ειναι ο γιος μου 6,5 μηνων απλα εχω βγαλει το διχτυ και το εχω σαν μπανιερακι,το συστηνω ανεπιφυλακτα ειναι τελειο http://www.koukou.gr/default.asp?pid=3&la=1&itmID=1665 ειναι αυτο!!!

Καλημέρα σε όλες! Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με αυτό το μπανάκι, το οποίο σκέφτομαι να πάρω κι εγώ.

Υπάρχει κάποια βάση στην οποία να μπορεί να τοποθετηθεί ή ταιριάζει σε οποιαδήποτε βάση για μπανάκι; Πιστεύω ότι δεν θα με βολέψει να σκύβω μέσα στη μπανιέρα για να την κάνω μπάνιο, οπότε προσανατολίζομαι στη λύση της βάσης. Εσείς τί κάνετε; Πώς το χρησιμοποιείτε; Μέσα στη μπανιέρα;

Ευχαριστώ!

p.s. Despoinaki με το καλό! Πώς και πώς περιμένω κι εγώ αυτή την ώρα για να δω τη μικρή μου!!!

Καλημερα δυστηχως δεν γνωριζω να σου πω,εγω δεν ειχα βαση καθομουν στα γονατα μου ή καμια φορα εβαζα το μπανακι επανω στην αλλαξιερα και τον εκανα και ειχα διπλα μου ενα ταπερακι με νερο και τον ξεβγαζα!!

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Ελπίζω κάποια άλλη κοπέλα να γνωρίζει και να μου πει, ωστόσο θα πρέπει μάλλον να ρωτήσω και στα καταστήματα που πουλάνε τέτοια πράγματα γιατί στο Jumbo που επίσης υπάρχει το συγκεκριμένο μπανάκι δεν υπάρχει αντίστοιχη βάση...

Despoinaki

Despoinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mkiam έγραψε:
nena1988 έγραψε:
mkiam έγραψε:
nena1988 έγραψε:Aντε με το καλο κοριτσι μου να πανε ολα καλα,εμενα ο παιδιατρος μας μου ειχε πει μπανιο καθε μερα και ας μην επεσα ο ομφαλιος λωρος,εγω επειδη φοβομουν να τον πλυνω στα χερια οπως τα πλενουνε μερικες ειχα παρε ενα μπανιερακι της fisher price που επανω ειχε ενα διχτυ με τρυπες εβαζες το μωρο εκει γεμιζες το μπανιερακι πρωτα και ειχες ελευθερα και τα δυο χερια σου,το εχω ακομα που ειναι ο γιος μου 6,5 μηνων απλα εχω βγαλει το διχτυ και το εχω σαν μπανιερακι,το συστηνω ανεπιφυλακτα ειναι τελειο http://www.koukou.gr/default.asp?pid=3&la=1&itmID=1665 ειναι αυτο!!!

Καλημέρα σε όλες! Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με αυτό το μπανάκι, το οποίο σκέφτομαι να πάρω κι εγώ.

Υπάρχει κάποια βάση στην οποία να μπορεί να τοποθετηθεί ή ταιριάζει σε οποιαδήποτε βάση για μπανάκι; Πιστεύω ότι δεν θα με βολέψει να σκύβω μέσα στη μπανιέρα για να την κάνω μπάνιο, οπότε προσανατολίζομαι στη λύση της βάσης. Εσείς τί κάνετε; Πώς το χρησιμοποιείτε; Μέσα στη μπανιέρα;

Ευχαριστώ!

p.s. Despoinaki με το καλό! Πώς και πώς περιμένω κι εγώ αυτή την ώρα για να δω τη μικρή μου!!!

Καλημερα δυστηχως δεν γνωριζω να σου πω,εγω δεν ειχα βαση καθομουν στα γονατα μου ή καμια φορα εβαζα το μπανακι επανω στην αλλαξιερα και τον εκανα και ειχα διπλα μου ενα ταπερακι με νερο και τον ξεβγαζα!!

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Ελπίζω κάποια άλλη κοπέλα να γνωρίζει και να μου πει, ωστόσο θα πρέπει μάλλον να ρωτήσω και στα καταστήματα που πουλάνε τέτοια πράγματα γιατί στο Jumbo που επίσης υπάρχει το συγκεκριμένο μπανάκι δεν υπάρχει αντίστοιχη βάση...

Κοριτσάκια σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας και τις πληροφορίες σας!!!

Για βάση πήρα από τα prenatal αυτήν για να μην σκύβω...!!!
Δεν είναι η δικιά του (δεν έχει δικιά του) αλλά ταιριάζει μια χαρά!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

mkiam


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Τέλεια Δεσποινάκι!!! Ευχαριστώ πολύ, θα τη δω!!!

Despoinaki

Despoinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mkiam έγραψε:Τέλεια Δεσποινάκι!!! Ευχαριστώ πολύ, θα τη δω!!!

Τίποτα κουκλίτσα!

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Despoinaki έγραψε:Καλησπέρα μανουλίτσες και κοριτσάκια με φουσκωμένες κοιλίτσες!
Έχω ερωτησούλα!!!
Την Παρασκευή θα φέρω στον κόσμο την μπεμπούλα μας και έχω κάποιες απορίες!
Λοιπόν...!!!
Μπανάκι κάνουμε τα μωράκια μας κάθε μέρα? Γιατί έχω ακούσει και κάποιες μαμάδες που λένε όχι κάθε μέρα...!!! Τι σας έχει πει ο παιδίατρός σας???
Ποια είναι η κατάλληλη ώρα να κάνουμε μπανάκι το μωρό μας? Στην αρχή το κάνουμε μπανάκι στον νεροχύτη του μπάνιου? Πριν πέσει ο ομφαλός το κάνουμε μπανάκι ή το πλένουμε μόνο τοπικά?

άντε βρε με το καλό να μας έρθει η μπουμπου!!!! Κοιτα εγω τα παιδια μου τα κανω και τα εκανα ως νεογεννητα μπανιο καθε βραδακι..θα δει και εσυ οτι γενικοτερα τα χαλαρωνει και το απολαμβανουν...

μεχρι να πεσει ο αφαλος (που εμενα εγινε στις 10 ημερες) τα επλενα τοπικα με χαμομηλακι κι βαμβακι (προσεξε: αλλο βαμβακι για το ενα ματι και αλλο για το αλλο, αλλο για μυτη και αλλο για στομα για να μην μεταφερονται μικροβια)

τωρα που το μωρο το κανω μπανιο κανονικα του εχω βρασμενα σε ενα μπουκαλι διαφορα βοτανα (χαμομηλι-βασιλικο-θυμαρι, δενδρολιβανο, λιγη λεβαντα) και τον ξεπλενω με αυτο το μειγμα..

α! και αν μην ξεχνας μετα το μπανιο να την κουκουλωνεις καλα γιατι θα ειναι ζεστη(μη σου κρυωσει)

ελπιζω να βοηθησα!

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Despoinaki έγραψε:
evvi έγραψε:και εμεις τον μπεμπη καθε μερα τον κανουμε μπανιο αλλα απ την πρωτη μερα στο μπανιερο του τον εκανα. απλα μου ειπαν να μην τον βυθιζω στο νερο μεχρι να πεσει ο ομφαλος του. οχι οτι τωρα τον βυθιζω. και μενα μου εδωσαν αυτο το μπανακι αλλα η μαμα μου δε με αφησε να το χρησιμοποιω γτ λεει το πανακι θα γεμιζει μικροβια και οντως και εγω μετα το καλο σκεφτηκα. και πηγε μου πηρε κανονικο μπανακι.τον κραταω στο ενα χερι και κανουμε μια χαρα.

Το πήρες το κολάι τώρα πουλάκι μου ε?
Που θα πάει?
Θα τα καταφέρουμε και εμείς...!!!
Μωρέ φαίνονται τόσο εύθραυστα τα γλυκούλια μου!!!
Να τον χαίρεσαι ξανά Ευούλα μου τον φάτσα σου!!!

κοιτα και εγω στην αρχη φοβομουν αρκετα μην μου γλυστρισει μην πνιγει, ασε που πονουσε πολυ η μεση μου και δεν μπορουσα να σκυβω πολυ ωρα. ετσι τον ελουζε η μαμα μου την πρωτη βδομαδα.
τωρα μια χαρα ναι ευτυχως του αρεσει το νερο και χαλαρωνει και κανει και γελακια.

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

και εσεις σε μια βδομαδουλα θα εχεις παει ηδη σπιτι και θα εισαι στην ιδια φαση. ολα καλα να πανε σου ευχομαι!!!

new2eenmommy

new2eenmommy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κι εμείς κάθε βραδάκι κάνουμε μπάνιο
από νεογέννητα τα κάνω κανονικά μπανάκι,έτσι μου είπαν οι μαίες και ο γιατρός, και βάζαμε τρείς σταγονες μπεταντίν πάντα μετά.
εκείνο το πλαστικό εγώ το έβγαλα για να μην χτυπήσει η μεσούλα τους όταν βγάλουμε το δίχτυ θα το βάλω πάλι...το δίχτυ το πλένουμε συχνά στο πλυντήριο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις