Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
468 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 468 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

stefaniandreas

stefaniandreas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tatijana έγραψε:
totula έγραψε:
etoile! έγραψε:Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια, αυτο με την ευχη ειναι αναγκαστικο; Αν μια μαμα δε θελει να το κανει γιατι δε το πιστευει, θα γινει τιποτα;;; Εκτος απο τη μουρμουρα που θα εχει απο τους γυρω βεβαια!!! Laughing

μη τρελλαθουμε Νεογέννητο 20 ημερων, μισή ευχή - Σελίδα 2 679259 καλε τιποτα δεν παθαινεις. εγω δεν πηρα τιποτα και μια χαρα ειναι το παιδακι. το μονο που παθαινεις ειναι σπασιμο νευρων, μια μ.........η σποντα μου πεταξε η μανα μου εκεινη την ημερα και παραλιγο να την διωξω απο το σπιτι

Εγω ουτε μιση ουτε ολοκληρη πηρα ευχη γιατι δεν τα πιστευω...Σε αυτο που πιστεψα ειναι στο ταμα γιατι εκεινη την συγκεκριμενη μερα το ενιωσα απιστευτα πολυ...Μεχρι εκει.Ουτε μετα την βαφτιση κρατησα το μωρο 3 μερες με τα λαδια και τετοια...Ξερω,οπως ειπε και η πεθερα μου,ειμαι παιδι του Σατανα..Μη με κανετε παρεα ε?
εγω θα σε παιζω γιατι ουτε να κοινωνησω εχω σκοπο πριν τη γεννα(εκτος αν μου ερθει φλασια)ουτε να μεινω μεσα 40 μερες(πεφτουν και μεσα στα χριστουγεννα)και γερο να ειναι το παιδακι μου θα το βγαλω και αυτο μαζι μου

http://stefxon@gmail.com

totula

totula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω μονο το βαφτισα μονο και μονο γιατι δεν εχω καμια διαθεση για τσακωμους και γκρινιες (αρκετα εχω με ολα τα αλλα που κανω)
ας μαζευτουμε ολα τα κοριτσια του σατανα να κανουμε παρεα λοιπον Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αμα φωναξω την Ελενη Λουκα θα δειτε εσεις!!!!! Νεογέννητο 20 ημερων, μισή ευχή - Σελίδα 2 311356

stefaniandreas

stefaniandreas
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
θα μαζευτουμε ολες μαζι να κανουμε εξορκισμο!!!

http://stefxon@gmail.com

totula

totula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
στην λουκα να κανουμε εξορκισμο Razz Razz

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η μισή ευχή μπορεί να δωθεί οποιαδήποτε στιγμή μετά την ημέρα που θα γυρίσει η μητέρα με το παιδί σπίτι και αυτό γίνεται να μπορεί να βγει η γυναίκα έξω αν χρειαστεί και εννοείται και το μωρό. Την ευχή την παίρνεις για να αποφύγεις την γλωσσοφαγιά κάτι σαν φυλαχτό φανταστείτε σαφώς και δεν είναι υποχρεωτικό.
Εμένα ασχολείται η πεθερά μου με αυτά (Κ .ΕΛΕΗΣΩΝ ) πολύ πάρα πολύ ... την κόρη της την είχε υποχρεώση να μείνει 40 μέρες μέσα στο σπίτι και λάλησε η κοπέλα εμένα σαφώς και όχι αφενός τους το απαγόρεψε ο γιατρός μου ότι έτσι και με έκλειναν μέσα θα λαλούσα χειρότερα και αφετέρου δεν θα μου πει κανείς τη θα κάνω .Ήρθε λοιπόμ μια μέρα και μου λεει :Κορίτσι μου επειδή θα βγαίνεις και ο κόσμος θα λέει:να κοίτα πότε γέννησε με καισαρική πότε σηκώθηκε για το μάτι και μόνο να πάρουμε τον πνευματικό μου να έρθει να σας δώσει μια ευχή ; Ναι της είπα δνε το θεώρησα κακό δεν ήμουν και στα καλά μου και με βοηθούσε η ιδέα να έχω την "ευχή" . ήρθε λοιπόν ο ιερέας και αφού έδωσε μια ευχή σε μένα και το μωρό με ρώτησε αν έχουμε αποφασίσει όνομα για το μωρό και μάλιστα στην ευχή που έδωσε μελέτησε και τα ονόματα (Σταύρος -Νίκος ) και μάλιστα μου έλεγε να δεν χρειάζεται να δώσεις 2 ονόματα ακούστηκαν και κάτι τέτοιες παπαριές αλλά του το ξέκοψα .
Εγω όπως έχω αναφέρει βγήκα αμέσως μετά τη επόμενη που βγήκα απο το νοσοκομείο και έβγαινα συνέχεια .Το μωρό το έβγαλα στις 22 μέρες και το πήγα απέναντι στην αδερφή μου. Σαραντίσαμε Μ. Σάββατο και το βράδυ έβαλε τα καλά του και τον πήγαμε στην Ανάσταση με το καροτσάκι να πέφτουν τα βεγγαλικά και εκείνος ατάραχος και την επόμενη πήγαμε στο πατρικό μου ψήσαμε το αρνάκι και βγάλαμε την πίπιλα και την βάλαμε πάνω στο αρνάκι το ψημένο και του τη βάλαμε στο στόμα καλά αν τον βλέπατε την ρούφαγε .
Κάντε ότι σας αρέσει μην δίνετε λογαριασμό σε κανέναν

fotini2705


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εγω πηγα και την πηρα την μιση ευχη γιατι θα εφευγα ταξιδι πηγα με το μωρο αλλα διαβασε μονο εμενα και μου το ειπε κιολας οτι τωρα ειμαι εγω επηρεασμενη στο να με ματιασουνε και οταν βγαινω εξω απο το σπιτι παντα να κανω το σταυρο μου.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ μισή ευχή δεν πήρα, το βρίσκω λίγο χαζο, μισή, τρία τέταρτα και δύο πέμπτα. Σαράντισα κανονικά στην εκκλησία και να σας πω μου άρεσε, δεν είμαι πολύ της εκκλησίας αλλά δεν έβρισκα το λόγο να μην το κάνω. Στο κάτω κάτω ευχούλα είναι.
Ειχα βγει κανονικά όμως από τις 10 μέρες εγώ και είχα πάει σούπερ μάρκετ και η μικρή 20 ημερών και πήγαμε εδώ κοντά για καφε.
Το να μένεις μέσα 40 μέρες το θεωρω υπερβολή, καλύτερα να βγεις να πάρεις τον αέρα σου και εσύ και το μωρό. Απλά θα πρόσεχα το συνωστισμό αν ήταν χειμώνας για να μην κολλήσουμε καμία ίωση.

Μαμαδοσυνάντηση-εξορκισμό ακούω?? Είμαι μέσα!!

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα! Δεν υπάρχει μισή ευχή. Η ευχή που διαβάζει ο ιερέας στις 20 μέρες είναι μια "επινόηση" για να μπορεί η γυναίκα να επιστρέψει στις δουλειές της. Στο νεογέννητο και στη μαμά διαβάζεται η ευχή της 1ης μέρας, όπου έρχεται ο ιερέας στο μαιευτήριο (ή στο σπίτι για τις πιο τολμηρές Smile ) και έτσι παίρνουν και οι δύο την ευλογία της Εκκλησίας. Αυτή την ευχή διαβάζουν στις 20 μέρες, αν δε διαβαστεί στην 1η. Αν σας διάβασε ο ιερέας την 1η μέρα, δεν χρειάζεται να ξαναπάτε στις 20.
Στις 8 μέρες διαβάζεται η ευχή της ονοματοδοσίας. Το παιδί παίρνει το όνομά του, αν έχουμε καταλήξει, και μπορούμε να το φωνάζουμε πλέον με αυτό.Φέρνουμε και προ τετελεσμένου τις κακιές πεθερές, χι χι.
Στις 40 διαβάζεται η ευχή στην εκκλησία, όπου πλέον η μητέρα και το μωρό μπορούν να εκκλησιάζονται, άσχετα αν έχει καθαρίσει το αίμα ή όχι. Απλά, είναι αυστηρός κανόνας όποιος αιμορραγεί, είτε άνδρας είτε γυναίκα, να μην κοινωνεί.
Μας έλεγε ένας καθηγητής μας στη σχολή ότι είχε θεσπιστεί πολύ αργότερα να μη βγαίνει η γυναίκα από το σπίτι, για να προφυλάσσεται από τις απαιτήσεις των ανδρών, που τις έστελναν στα χωράφια αμέσως μετά τη γέννα, αλλά και από τις σεξουαλικές τους ορμές, γιατί πολλοί εξανάγκαζαν τη γυναίκα τους σε επαφή πολύ νωρίς, με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν από μολύνσεις, αιμορραγίες κλπ. Έτσι, δημιουργήθηκε και μία σωρεία προλήψεων γύρω από αυτό το θέμα. Όπως έγραψα και αλλού, να ακούτε τον ιερέα της ενορίας σας και όχι την πεθερά. Και κατά τη γνώμη μου, καλύτερα να εφαρμόζουμε ό,τι πιστεύουμε, παρά να πηγαίνουμε αναγκαστικά στην εκκλησία και ύστερα να μιλάμε άσχημα και να κοροϊδεύουμε συνήθειες που για άλλους είναι ιερές.

totula

totula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Rinoula έγραψε:Εγώ μισή ευχή δεν πήρα, το βρίσκω λίγο χαζο, μισή, τρία τέταρτα και δύο πέμπτα. Σαράντισα κανονικά στην εκκλησία και να σας πω μου άρεσε, δεν είμαι πολύ της εκκλησίας αλλά δεν έβρισκα το λόγο να μην το κάνω. Στο κάτω κάτω ευχούλα είναι.
Ειχα βγει κανονικά όμως από τις 10 μέρες εγώ και είχα πάει σούπερ μάρκετ και η μικρή 20 ημερών και πήγαμε εδώ κοντά για καφε.
Το να μένεις μέσα 40 μέρες το θεωρω υπερβολή, καλύτερα να βγεις να πάρεις τον αέρα σου και εσύ και το μωρό. Απλά θα πρόσεχα το συνωστισμό αν ήταν χειμώνας για να μην κολλήσουμε καμία ίωση.

Μαμαδοσυνάντηση-εξορκισμό ακούω?? Είμαι μέσα!!

ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν θελω να προφυλαξω το παιδι απο αρρωστιες, ιωσεις κ.τ.λ. πρεπει να μεινει μεσα και το μωρο και η μαμα 60 ημερες και εννοειτε οχι επισκεψεις και τετοια. αναλογως βεβαια απο τη εποχη γεννιεται το παιδι. ειχα γεννησει οκτωβρη και ειχε τρομερο καιρο οποτε εγω τον εβγαλα αμεσως

elenikal


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Χμμ... Ωραία όσα διάβασα αλλά δεν καλύφθηκε η απορία μου!!! Εμενα παντως μου κανει εντύπωση που στην μια εκκλησια μου ειπαν να παω απο εκει με το μωρο ενω στην αλλη να παω μονη! Δεν ξερω ποιο ειναι το σωστό! Και θελω πολυ να παρω την μιση ευχη και την ολοκληρη μετα, αλλα θελω να το κανω σωστα!

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημέρα

και τις δύο φορές που γέννησα, όταν γυρίσαμε σπίτι από το μαιευτήριο μετά από 3-4 ημέρες ήρθε παπάς στο σπίτι και διάβασε ευχή για μένα και το μωρό και μετά πήγαμε στην εκκλησία στις 40 μέρες. Μισή ευχή εγώ νομίζω δεν υπάρχει.

????????


Επισκέπτης
elena25 έγραψε:
basilikaki έγραψε:Λέγοντας «σαραντισμό», εννοούμε ότι η μητέρα προσφέρει το νεογέννητο στο ναό και αυτό προς δόξαν του τριαδικού Θεού.

Η γυναίκα, έπειτα από την κύηση χρειάζεται ένα διάστημα ώστε να επανέλθει και πάλι στην προ του τοκετού κατάσταση. Αυτό το διάστημα ίσως είναι λιγότερο από της σαράντα ημέρες, αλλά από τη στιγμή την οποίαν οι πατέρες της εκκλησίας θέσπισαν αυτό τον συμβολικό αριθμό, οφείλουμε κι εμείς να τον υπακούμε.. Σίγουρα αυτοί κάτι παραπάνω θα γνώριζαν για να εισάγουν αυτό το διάστημα των σαράντα ημερών. Ας μη μας διαφεύγει άλλωστε ότι την εποχή διαμορφώσεως των τελετουργικών της Εκκλησίας μας, τόσες ημέρες εχρειάζοντο.(Aλλωστε στην σημερινή εποχή και κατα οικονομία τελείται και ο ονομαζόμενος ΄"μισός σαραντισμός" στις 20 μερες περίπου,μιας και οι συνθήκες ζωής έχουν αλλάξει και είναι αναγκασμένη εκ των πραγμάτων να χρειάζεται η Λεχωνα γυναίκα,να βγαίνει για κάποιες απαραίτητες δουλειές απο το σπίτι.Αυτό βεβαια δεν αναιρεί τον κανονικό Σαραντισμο,στην Εκκλησία.)

Η γυναίκα λοιπόν, κατά το πρότυπο της Παναγίας, έπειτα από σαράντα ημέρες πηγαίνει το βρέφος στο ναό για δυο λόγους. Πρώτον, για να εισάγει το βρέφος στο ναό, ώστε αυτό να μπορεί στη συνέχεια να βαπτισθεί και να συμμετάσχει στην εν Χριστώ λατρευτική ζωή, και δεύτερον για να καθαρισθεί και αυτή (καθώς οι ευχές του σαραντισμού αναφέρονται και στον καθαρισμό της γυναικός).

Παρατηρούμε ότι, όταν η γυναίκα έρχεται στο ναό για να λάβει υπο του ιερέως την ευχή του σαραντισμού, ο ιερεύς δεν την αφήνει να μπει στον κυρίως ναό, διότι θεωρείται ακόμα ακάθαρτη. Ακάθαρτη και όχι αμαρτωλή, όπως το συγχέουν πολλοί άνθρωποι στις ημέρες μας. Η γυναίκα δεν διέπραξε καμία αμαρτία, αντιθέτως έφερε στον κόσμο έναν άνθρωπο. Ακαθαρσία θεωρείται ό,τι αποβάλλεται από τον ανθρώπινο οργανισμό, δια τούτο και παραμένει η γυναίκα έπειτα από την κύηση στον οίκο της για σαράντα ημέρες, ώσπου να καθαριστεί πλήρως και να μπορεί να συμμετάσχει και πάλι στη λατρευτική ζωή της εκκλησίας. Γι΄αυτό το λόγο και διαβάζει ο ιερεύς την ευχή στον πρόναο του ναού και έπειτα καθώς λαμβάνει στα χέρια του το βρέφος και το εισάγει στον κυρίως ναό, τότε και η γυναίκα, αφού έχει καθαρισθεί από τις ευχές, ασπάζεται μετ'; ευλαβείας τις εικόνες. Όλα αυτά γίνονται προς μίμηση του σαραντισμού του Κυρίου.


Αυτό νομίζω πως αφορά σε ό,τι έχει να κάνει με τη συμμετοχή της μητέρας στα μυστήρια της εκκλησίας. Όχι στο αν θα βγει ή όχι από το σπίτι. Σωστά; Δεν ξέρω με σιγουριά, ούτε πάω να το παίξω έξυπνη, προς Θεού, απλά αυτό μου είχε πει ο πνευματικός μου.

Και etoile μου, εννοείται πως σε καταλαβαίνω απόλυτα. Όταν πάνε να σου επιβάλουν κάποια πράγματα και με υφάκι, είναι λογικό να αντιδράς έτσι! Μην την αφήνεις όμως να σε επηρεάζει σε αυτά τα θέματα. Αφού το νιώθεις, κάνε το. Μόνο καλό θα κάνεις στο μωράκι σου, κακό δε θα κάνεις! Όσο για την κοινωνία, ναι, διάβασα χθες το θεματάκι σου και έφριξα με την πεθερά σου! Έλεος! Λένε τέτοια πράγματα σε έγκυο γυναίκα;;; Εμένα θα μου άρεσε να κοινωνήσω πριν τη γέννα μου, γιατί έτσι θα ένιωθα καλύτερα εγώ, θα ένιωθα ότι παίρνω την ευλογία του Θεού και θα έπαιρνα δύναμη από αυτό! Όχι για το λόγο που σου το είπε εκείνη! Έλεος πια με τις κατινιές τους και τις μικροψυχίες τους!

Α, το αστειο ειναι οτι αμα τους πεις μην ερθετε στο παιδι 40 μερες για τις ιωσεις, θα φρικαρουν που εισαι υστερικη... Αμα πεις να μην ερθουν γιατι δεν εχεις σαραντησει και δεν εχεις παρει ευχη, θα το δεχτουν και θα σου ριξουν και δικιο!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Τελικα ποιος ειναι ο υστερικος;;;; Laughing Laughing Laughing Laughing

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
στις 40 μέρες πήγα για την ευχή στην εκκλησία με τη μικρή μου.
ούτως ή αλλως εγώ δεν τήρησα τις 40 ημέρες. έβγαινα από την πρώτη μέρα έξω.
για μένα δεν σημαίνουν τίποτα. αν η μαμά θέλει να βγει και οι συνθήκες οι καιρικές είναι οκ για το μωρό νομίζω οτι δεν πρέπει να περιμένει ούτε τις 20 ούτε τις 40 ημέρες.

????????


Επισκέπτης
stefaniandreas έγραψε:
tatijana έγραψε:
totula έγραψε:
etoile! έγραψε:Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια, αυτο με την ευχη ειναι αναγκαστικο; Αν μια μαμα δε θελει να το κανει γιατι δε το πιστευει, θα γινει τιποτα;;; Εκτος απο τη μουρμουρα που θα εχει απο τους γυρω βεβαια!!! Laughing

μη τρελλαθουμε Νεογέννητο 20 ημερων, μισή ευχή - Σελίδα 2 679259 καλε τιποτα δεν παθαινεις. εγω δεν πηρα τιποτα και μια χαρα ειναι το παιδακι. το μονο που παθαινεις ειναι σπασιμο νευρων, μια μ.........η σποντα μου πεταξε η μανα μου εκεινη την ημερα και παραλιγο να την διωξω απο το σπιτι

Εγω ουτε μιση ουτε ολοκληρη πηρα ευχη γιατι δεν τα πιστευω...Σε αυτο που πιστεψα ειναι στο ταμα γιατι εκεινη την συγκεκριμενη μερα το ενιωσα απιστευτα πολυ...Μεχρι εκει.Ουτε μετα την βαφτιση κρατησα το μωρο 3 μερες με τα λαδια και τετοια...Ξερω,οπως ειπε και η πεθερα μου,ειμαι παιδι του Σατανα..Μη με κανετε παρεα ε?
εγω θα σε παιζω γιατι ουτε να κοινωνησω εχω σκοπο πριν τη γεννα(εκτος αν μου ερθει φλασια)ουτε να μεινω μεσα 40 μερες(πεφτουν και μεσα στα χριστουγεννα)και γερο να ειναι το παιδακι μου θα το βγαλω και αυτο μαζι μου

Βαλτε και εμενα στο κλαμπ. Δε νομιζω να κοινωνησω. Και για ευχες και τετοια, αντε να παω στις 40 μερες μονο. Και εννοειται οτι θα βγω πριν, αμα θελησω. Και ας αφρισουν μερικες μερικες... Νεογέννητο 20 ημερων, μισή ευχή - Σελίδα 2 328109 Νεογέννητο 20 ημερων, μισή ευχή - Σελίδα 2 328109 Νεογέννητο 20 ημερων, μισή ευχή - Σελίδα 2 328109

????????


Επισκέπτης
βανια έγραψε:Η μισή ευχή μπορεί να δωθεί οποιαδήποτε στιγμή μετά την ημέρα που θα γυρίσει η μητέρα με το παιδί σπίτι και αυτό γίνεται να μπορεί να βγει η γυναίκα έξω αν χρειαστεί και εννοείται και το μωρό. Την ευχή την παίρνεις για να αποφύγεις την γλωσσοφαγιά κάτι σαν φυλαχτό φανταστείτε σαφώς και δεν είναι υποχρεωτικό.

Ααααα, για τη γλωσσοφαγια απο πεθερα πρεπει να παρουμε ευχη απο ολες τις εκκλησιες του κοσμου... Και παλι παιζει αν θα πιασει!!! Laughing Laughing Laughing Laughing

Χαλασαμε το θεμα της κοπελας, ντροπη μας! Νεογέννητο 20 ημερων, μισή ευχή - Σελίδα 2 534787

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
etoile! έγραψε:
βανια έγραψε:Η μισή ευχή μπορεί να δωθεί οποιαδήποτε στιγμή μετά την ημέρα που θα γυρίσει η μητέρα με το παιδί σπίτι και αυτό γίνεται να μπορεί να βγει η γυναίκα έξω αν χρειαστεί και εννοείται και το μωρό. Την ευχή την παίρνεις για να αποφύγεις την γλωσσοφαγιά κάτι σαν φυλαχτό φανταστείτε σαφώς και δεν είναι υποχρεωτικό.

Ααααα, για τη γλωσσοφαγια απο πεθερα πρεπει να παρουμε ευχη απο ολες τις εκκλησιες του κοσμου... Και παλι παιζει αν θα πιασει!!! Laughing Laughing Laughing Laughing

Χαλασαμε το θεμα της κοπελας, ντροπη μας! Νεογέννητο 20 ημερων, μισή ευχή - Σελίδα 2 534787

πολύ γέλασα με αυτό, αν και η πεθερά μου, ο Θεός να την αναπαύει, δεν με ταλαιπώρησε! Έχω γνωρίσει όμως κάτι άλλες, Παναγιά μου φύλαγε...
Γιατί το χαλάσαμε καλέ το θέμα;

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
elenikal έγραψε:Χμμ... Ωραία όσα διάβασα αλλά δεν καλύφθηκε η απορία μου!!! Εμενα παντως μου κανει εντύπωση που στην μια εκκλησια μου ειπαν να παω απο εκει με το μωρο ενω στην αλλη να παω μονη! Δεν ξερω ποιο ειναι το σωστό! Και θελω πολυ να παρω την μιση ευχη και την ολοκληρη μετα, αλλα θελω να το κανω σωστα!

Διάβασε το μνμ μου παραπάνω για τις ευχές. Αν μπερδεύτηκες, τήρησε αυτό που σου είπαν στη συγκεκριμένη εκκλησία που σκοπεύεις να πας.

????????


Επισκέπτης
bonheur έγραψε:Καλημέρα! Δεν υπάρχει μισή ευχή. Η ευχή που διαβάζει ο ιερέας στις 20 μέρες είναι μια "επινόηση" για να μπορεί η γυναίκα να επιστρέψει στις δουλειές της. Στο νεογέννητο και στη μαμά διαβάζεται η ευχή της 1ης μέρας, όπου έρχεται ο ιερέας στο μαιευτήριο (ή στο σπίτι για τις πιο τολμηρές Smile ) και έτσι παίρνουν και οι δύο την ευλογία της Εκκλησίας. Αυτή την ευχή διαβάζουν στις 20 μέρες, αν δε διαβαστεί στην 1η. Αν σας διάβασε ο ιερέας την 1η μέρα, δεν χρειάζεται να ξαναπάτε στις 20.
Στις 8 μέρες διαβάζεται η ευχή της ονοματοδοσίας. Το παιδί παίρνει το όνομά του, αν έχουμε καταλήξει, και μπορούμε να το φωνάζουμε πλέον με αυτό.Φέρνουμε και προ τετελεσμένου τις κακιές πεθερές, χι χι.
Στις 40 διαβάζεται η ευχή στην εκκλησία, όπου πλέον η μητέρα και το μωρό μπορούν να εκκλησιάζονται, άσχετα αν έχει καθαρίσει το αίμα ή όχι. Απλά, είναι αυστηρός κανόνας όποιος αιμορραγεί, είτε άνδρας είτε γυναίκα, να μην κοινωνεί.
Μας έλεγε ένας καθηγητής μας στη σχολή ότι είχε θεσπιστεί πολύ αργότερα να μη βγαίνει η γυναίκα από το σπίτι, για να προφυλάσσεται από τις απαιτήσεις των ανδρών, που τις έστελναν στα χωράφια αμέσως μετά τη γέννα, αλλά και από τις σεξουαλικές τους ορμές, γιατί πολλοί εξανάγκαζαν τη γυναίκα τους σε επαφή πολύ νωρίς, με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν από μολύνσεις, αιμορραγίες κλπ. Έτσι, δημιουργήθηκε και μία σωρεία προλήψεων γύρω από αυτό το θέμα. Όπως έγραψα και αλλού, να ακούτε τον ιερέα της ενορίας σας και όχι την πεθερά. Και κατά τη γνώμη μου, καλύτερα να εφαρμόζουμε ό,τι πιστεύουμε, παρά να πηγαίνουμε αναγκαστικά στην εκκλησία και ύστερα να μιλάμε άσχημα και να κοροϊδεύουμε συνήθειες που για άλλους είναι ιερές.

Βασικα δε νομιζω οτι καμια κοπελα ειχε σκοπο να προσβαλλει/κοροϊδεψει μια ιερη συνηθεια, αλλα το γεγονος οτι προσπαθουν καποιοι (πεθερα-μαμα συνηθως) να στο επιβαλλουν, ενω υπαρχουν τοοοοσα αλλα προβληματα στη ζωη μας και τοσα αγχη.Και φυσικα το σχολιαζουμε γιατι προσωπικα θεωρω οτι εφοσον κανεις κατι μονο και μονο επειδη στο επιβαλλουν, αμα δε το θες, χανει και την αξια του, οποτε καλυτερα να μη το εκανες...

Συγγνωμη αν σε προσβάλαμε αθελα μας, δε κοροϊδευουμε την εκκλησια ή τα μυστηρια, αλλα την στενοκεφαλια που δε δικαιολογειται πλεον στην εποχη μας.

Και προσωπικα με ενοχλει να μου επιβαλλουν τι θα κανω στη θρησκεια μου, γυναικες που μολις βγουν απο την εκκλησια θα κανουν χιλια δυο αμαρτηματα και θα ειναι μεσα στη κακια, οπως οι πεθερες μας... Γι αυτο κοροϊδευουμε τα περι 40σματος... Δε μπορει να στο επιβαλλει ενας ανθρωπος που μονο καλος Χριστιανος δε θεωρειται!!!
Συγγνωμη και παλι... Smile

????????


Επισκέπτης
bonheur έγραψε:
etoile! έγραψε:
βανια έγραψε:Η μισή ευχή μπορεί να δωθεί οποιαδήποτε στιγμή μετά την ημέρα που θα γυρίσει η μητέρα με το παιδί σπίτι και αυτό γίνεται να μπορεί να βγει η γυναίκα έξω αν χρειαστεί και εννοείται και το μωρό. Την ευχή την παίρνεις για να αποφύγεις την γλωσσοφαγιά κάτι σαν φυλαχτό φανταστείτε σαφώς και δεν είναι υποχρεωτικό.

Ααααα, για τη γλωσσοφαγια απο πεθερα πρεπει να παρουμε ευχη απο ολες τις εκκλησιες του κοσμου... Και παλι παιζει αν θα πιασει!!! Laughing Laughing Laughing Laughing

Χαλασαμε το θεμα της κοπελας, ντροπη μας! Νεογέννητο 20 ημερων, μισή ευχή - Σελίδα 2 534787

πολύ γέλασα με αυτό, αν και η πεθερά μου, ο Θεός να την αναπαύει, δεν με ταλαιπώρησε! Έχω γνωρίσει όμως κάτι άλλες, Παναγιά μου φύλαγε...
Γιατί το χαλάσαμε καλέ το θέμα;

Γιατι και την απορια δε της λυσαμε και καταληξαμε να θαβουμε αυτες τις αγιες πεθερες μας που πλημμυριζουν απο θρησκευτικο συναισθημα, αισθημα αγαπης και ευλαβειας... I love you

????????


Επισκέπτης
bonheur έγραψε:
elenikal έγραψε:Χμμ... Ωραία όσα διάβασα αλλά δεν καλύφθηκε η απορία μου!!! Εμενα παντως μου κανει εντύπωση που στην μια εκκλησια μου ειπαν να παω απο εκει με το μωρο ενω στην αλλη να παω μονη! Δεν ξερω ποιο ειναι το σωστό! Και θελω πολυ να παρω την μιση ευχη και την ολοκληρη μετα, αλλα θελω να το κανω σωστα!

Διάβασε το μνμ μου παραπάνω για τις ευχές. Αν μπερδεύτηκες, τήρησε αυτό που σου είπαν στη συγκεκριμένη εκκλησία που σκοπεύεις να πας.

ή ο,τι νοιωθεις εσυ κοπελα μου. Αμα θεωρεις οτι θες να πας με το μωρο σου πηγαινε, αμα θες να πας μονη, πηγαινε μονη. Κανε ο,τι νοιωθεις εσυ σωστο. Δεν υπαρχουν σε αυτα τα πραγματα κανονες ,ο καθενας κανει αυτο που νοιωθει!

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
etoile! έγραψε:
bonheur έγραψε:Καλημέρα! Δεν υπάρχει μισή ευχή. Η ευχή που διαβάζει ο ιερέας στις 20 μέρες είναι μια "επινόηση" για να μπορεί η γυναίκα να επιστρέψει στις δουλειές της. Στο νεογέννητο και στη μαμά διαβάζεται η ευχή της 1ης μέρας, όπου έρχεται ο ιερέας στο μαιευτήριο (ή στο σπίτι για τις πιο τολμηρές Smile ) και έτσι παίρνουν και οι δύο την ευλογία της Εκκλησίας. Αυτή την ευχή διαβάζουν στις 20 μέρες, αν δε διαβαστεί στην 1η. Αν σας διάβασε ο ιερέας την 1η μέρα, δεν χρειάζεται να ξαναπάτε στις 20.
Στις 8 μέρες διαβάζεται η ευχή της ονοματοδοσίας. Το παιδί παίρνει το όνομά του, αν έχουμε καταλήξει, και μπορούμε να το φωνάζουμε πλέον με αυτό.Φέρνουμε και προ τετελεσμένου τις κακιές πεθερές, χι χι.
Στις 40 διαβάζεται η ευχή στην εκκλησία, όπου πλέον η μητέρα και το μωρό μπορούν να εκκλησιάζονται, άσχετα αν έχει καθαρίσει το αίμα ή όχι. Απλά, είναι αυστηρός κανόνας όποιος αιμορραγεί, είτε άνδρας είτε γυναίκα, να μην κοινωνεί.
Μας έλεγε ένας καθηγητής μας στη σχολή ότι είχε θεσπιστεί πολύ αργότερα να μη βγαίνει η γυναίκα από το σπίτι, για να προφυλάσσεται από τις απαιτήσεις των ανδρών, που τις έστελναν στα χωράφια αμέσως μετά τη γέννα, αλλά και από τις σεξουαλικές τους ορμές, γιατί πολλοί εξανάγκαζαν τη γυναίκα τους σε επαφή πολύ νωρίς, με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν από μολύνσεις, αιμορραγίες κλπ. Έτσι, δημιουργήθηκε και μία σωρεία προλήψεων γύρω από αυτό το θέμα. Όπως έγραψα και αλλού, να ακούτε τον ιερέα της ενορίας σας και όχι την πεθερά. Και κατά τη γνώμη μου, καλύτερα να εφαρμόζουμε ό,τι πιστεύουμε, παρά να πηγαίνουμε αναγκαστικά στην εκκλησία και ύστερα να μιλάμε άσχημα και να κοροϊδεύουμε συνήθειες που για άλλους είναι ιερές.

Βασικα δε νομιζω οτι καμια κοπελα ειχε σκοπο να προσβαλλει/κοροϊδεψει μια ιερη συνηθεια, αλλα το γεγονος οτι προσπαθουν καποιοι (πεθερα-μαμα συνηθως) να στο επιβαλλουν, ενω υπαρχουν τοοοοσα αλλα προβληματα στη ζωη μας και τοσα αγχη.Και φυσικα το σχολιαζουμε γιατι προσωπικα θεωρω οτι εφοσον κανεις κατι μονο και μονο επειδη στο επιβαλλουν, αμα δε το θες, χανει και την αξια του, οποτε καλυτερα να μη το εκανες...

Συγγνωμη αν σε προσβάλαμε αθελα μας, δε κοροϊδευουμε την εκκλησια ή τα μυστηρια, αλλα την στενοκεφαλια που δε δικαιολογειται πλεον στην εποχη μας.

Και προσωπικα με ενοχλει να μου επιβαλλουν τι θα κανω στη θρησκεια μου, γυναικες που μολις βγουν απο την εκκλησια θα κανουν χιλια δυο αμαρτηματα και θα ειναι μεσα στη κακια, οπως οι πεθερες μας... Γι αυτο κοροϊδευουμε τα περι 40σματος... Δε μπορει να στο επιβαλλει ενας ανθρωπος που μονο καλος Χριστιανος δε θεωρειται!!!
Συγγνωμη και παλι... Smile

Κι εμένα με συγχωρείς, δεν είχα υπόψη μου αυτά που γράφτηκαν εδώ, αλλά ένα πραγματικό περιστατικό που συνέβη πρόσφατα και ήταν αρκετά άσχημο...το κατάλαβα ότι το γράφατε με αφορμή τις παντογνώστριες πεθερές,αλλά δεν το διευκρίνισα. Είναι κρίμα βρε παιδιά να είναι οι θείτσες(συγνώμη για τον υποτιμητικό χαρακτηρισμό) "καθρέφτης" της εκκλησίας. Υπάρχουν τόσο αξιόλογοι άνθρωποι...

????????


Επισκέπτης
bonheur έγραψε:
etoile! έγραψε:
bonheur έγραψε:Καλημέρα! Δεν υπάρχει μισή ευχή. Η ευχή που διαβάζει ο ιερέας στις 20 μέρες είναι μια "επινόηση" για να μπορεί η γυναίκα να επιστρέψει στις δουλειές της. Στο νεογέννητο και στη μαμά διαβάζεται η ευχή της 1ης μέρας, όπου έρχεται ο ιερέας στο μαιευτήριο (ή στο σπίτι για τις πιο τολμηρές Smile ) και έτσι παίρνουν και οι δύο την ευλογία της Εκκλησίας. Αυτή την ευχή διαβάζουν στις 20 μέρες, αν δε διαβαστεί στην 1η. Αν σας διάβασε ο ιερέας την 1η μέρα, δεν χρειάζεται να ξαναπάτε στις 20.
Στις 8 μέρες διαβάζεται η ευχή της ονοματοδοσίας. Το παιδί παίρνει το όνομά του, αν έχουμε καταλήξει, και μπορούμε να το φωνάζουμε πλέον με αυτό.Φέρνουμε και προ τετελεσμένου τις κακιές πεθερές, χι χι.
Στις 40 διαβάζεται η ευχή στην εκκλησία, όπου πλέον η μητέρα και το μωρό μπορούν να εκκλησιάζονται, άσχετα αν έχει καθαρίσει το αίμα ή όχι. Απλά, είναι αυστηρός κανόνας όποιος αιμορραγεί, είτε άνδρας είτε γυναίκα, να μην κοινωνεί.
Μας έλεγε ένας καθηγητής μας στη σχολή ότι είχε θεσπιστεί πολύ αργότερα να μη βγαίνει η γυναίκα από το σπίτι, για να προφυλάσσεται από τις απαιτήσεις των ανδρών, που τις έστελναν στα χωράφια αμέσως μετά τη γέννα, αλλά και από τις σεξουαλικές τους ορμές, γιατί πολλοί εξανάγκαζαν τη γυναίκα τους σε επαφή πολύ νωρίς, με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν από μολύνσεις, αιμορραγίες κλπ. Έτσι, δημιουργήθηκε και μία σωρεία προλήψεων γύρω από αυτό το θέμα. Όπως έγραψα και αλλού, να ακούτε τον ιερέα της ενορίας σας και όχι την πεθερά. Και κατά τη γνώμη μου, καλύτερα να εφαρμόζουμε ό,τι πιστεύουμε, παρά να πηγαίνουμε αναγκαστικά στην εκκλησία και ύστερα να μιλάμε άσχημα και να κοροϊδεύουμε συνήθειες που για άλλους είναι ιερές.

Βασικα δε νομιζω οτι καμια κοπελα ειχε σκοπο να προσβαλλει/κοροϊδεψει μια ιερη συνηθεια, αλλα το γεγονος οτι προσπαθουν καποιοι (πεθερα-μαμα συνηθως) να στο επιβαλλουν, ενω υπαρχουν τοοοοσα αλλα προβληματα στη ζωη μας και τοσα αγχη.Και φυσικα το σχολιαζουμε γιατι προσωπικα θεωρω οτι εφοσον κανεις κατι μονο και μονο επειδη στο επιβαλλουν, αμα δε το θες, χανει και την αξια του, οποτε καλυτερα να μη το εκανες...

Συγγνωμη αν σε προσβάλαμε αθελα μας, δε κοροϊδευουμε την εκκλησια ή τα μυστηρια, αλλα την στενοκεφαλια που δε δικαιολογειται πλεον στην εποχη μας.

Και προσωπικα με ενοχλει να μου επιβαλλουν τι θα κανω στη θρησκεια μου, γυναικες που μολις βγουν απο την εκκλησια θα κανουν χιλια δυο αμαρτηματα και θα ειναι μεσα στη κακια, οπως οι πεθερες μας... Γι αυτο κοροϊδευουμε τα περι 40σματος... Δε μπορει να στο επιβαλλει ενας ανθρωπος που μονο καλος Χριστιανος δε θεωρειται!!!
Συγγνωμη και παλι... Smile

Κι εμένα με συγχωρείς, δεν είχα υπόψη μου αυτά που γράφτηκαν εδώ, αλλά ένα πραγματικό περιστατικό που συνέβη πρόσφατα και ήταν αρκετά άσχημο...το κατάλαβα ότι το γράφατε με αφορμή τις παντογνώστριες πεθερές,αλλά δεν το διευκρίνισα. Είναι κρίμα βρε παιδιά να είναι οι θείτσες(συγνώμη για τον υποτιμητικό χαρακτηρισμό) "καθρέφτης" της εκκλησίας. Υπάρχουν τόσο αξιόλογοι άνθρωποι...

Γενικα ειναι κριμα το πως εχει καταντησει η εκκλησια και η εννοια της θρησκειας... Αντι να σε αφηνουν να κανεις εσυ αυτο που θεωρεις σωστο, σου επιβαλλουν τα ''πρεπει'' τους. Εγω εχει τυχει να παω στην εκκλησια, να νοιωθω τελεια,ηρεμα κτλ και να σκανε οι θειτσες που κοιτανε με μισο ματι τα νεαρα κοριτσια για το πως ντυνονται, αντι να κοιτανε το παπα να το εχουν ριξει στο κουτσομπολιο ή να στραβοκοιτουν ενα μωρακι που κλαιει, ενω αυτες δεν εχουν βαλει γλωσσα μεσα... Ε, τα πηρα στο κρανιο... Αλλα αυτες νομιζουν οτι ειναι καλοι Χριστιανοι...και οι ιδιες θα πανε να επιβαλλουν στη νυφη τους οτι πρεπει να παρει ευχη ή να κοινωνησει!!! Αυτα δεν αντεχω....
Μακαρι να ηταν ολα ιδανικα και ειμαι σιγουρη οτι ολες μας δε θα σχολιαζαμε τοσο ασχημα το συγκεκριμενο θεμα! Νεογέννητο 20 ημερων, μισή ευχή - Σελίδα 2 534787 Νεογέννητο 20 ημερων, μισή ευχή - Σελίδα 2 534787 Νεογέννητο 20 ημερων, μισή ευχή - Σελίδα 2 534787 Νεογέννητο 20 ημερων, μισή ευχή - Σελίδα 2 534787

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!

Αυτό με την μισή ευχή ποτέ δεν το κατάλαβα...Τι θα πει μισή ευχή? Μέχρι να σαραντήσει το μωρό, καλό είναι να μένει σπίτι και αυτό για λόγους υγείας, επειδή είναι ανεμβολίαστο κυρίως, δεν κάνει να πήγαίνει σε μέρη με πολύ κόσμο.. και φυσικά να μην έρχεται πολύς κόσμος στο σπίτι το πρώτο διάστημα, αλλά παλιά επειδή δε θα το καταλαβαίνε ο κόσμος αυτό, ούτε είχε τόση εμπιστοσύνη στην επιστημη αλλά είχαν πίστη και ακολουθούσαν τα της Θρησκείας γιαυτό και το είπε η εκκλησία οπότε και το ακολουθούν εδώ και γενιές όλοι.. Η μητέρα πρίν σαραντήσει μπορεί τη διάρκεια της μέρας να βγαίνει από το σπίτι για δουλειές δεν υπάρχει κανένα θέμα. Και μόλις σαραντήσει το παιδάκι το πας στην εκκλησία να πάρει την ευχή και τελείωσε... Νεογέννητο 20 ημερων, μισή ευχή - Σελίδα 2 215994

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω δεν πηγα για μιση ευχη! πηραμε κατευθειαν την ολοκληρη!!! εννοειται ομως πως βγαιναμε συνεχεια εξω απο πριν!!!!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις