Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
465 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 465 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλλαξα 3 γιατρους μεχρι να καταληξω
.το παιδι ειχε εντονους κολικους,δυσκοιλιοτητα και παλιδρομηση.
ειχα τρελαθει .
Ο 1ος μου ελεγε να αλλαζω καθε 3 μερες γαλα.Ο2ος μου ελεγε οτι δεν εχει τιποτα.
Και παω στον 3ο που μου συστησαν και παθαινω πλακα.Πως τον επιασε ,πως τον χαιδευε,πως του μιλαγε"τι εχει ο πριγκιπας μου"?ετσι ελεγε.
Αμεσως εκατσε με ακουσε και μου εδωσε λυση.και ξαφνικα ηρεμησε το μωρακι μου.Ηρεμησα και εγω .Συνδυασμος απο γαλατα επρεπε να γινει στην περισπτωση μας για να τα καταφερουμε.Τον εχω απο 2 μηνων και ο διονυσακης ειναι 14 μηνων τωρα.
Τον βρισκω παντα στο τηλ ,με βοηθαει και στην πιο κουλη ερωτηση και με ηρεμει οταν νιωθω οτι το παιδι περα απο γαστρεντεριτιδα π.χ εχει και κατι αλλο που ανακαλυψα στο google.ΕΙΜΑΙ πολυ τυχερη που μου τον συστησαν .το βασικο ειναι οταν γνωρισεις τον παιδιατρο που θα αναλαβει το παιδι σου,να νιωσεις αυτο το touch .Γιατι τελικα ισχυει.

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
carrie μου επειδη απ'οτι θυμαμαι θα γεννησεις στο ρεα θα γνωρισεις μαλλον και την παιδιατρο μας....ειναι παιδιατρος εκει...κι εγω εκει την γνωρισα και την λατρεψα....και οντως ειναι αυτο που λενε και τα κοριτσια πιο πανω ειναι να σου κανει αυτο το "κλικ" ρε παιδι μου.... Very Happy

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε 3 μερες ερχεται ε?και δεν "κοβει" το γαλα τοσες μερες?....

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:σε 3 μερες ερχεται ε?και δεν "κοβει" το γαλα τοσες μερες?....



χαχαχαχαχαχααχα....γινεται γιαουρτι..... Very Happy

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μ'εχει σκάσει αυτό το δίκτυο σήμερα!!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Λοιπόν, μου είπε αυτό ακριβώς ότι μετά τους 6 μήνες το μητρικό γάλα δεν είναι και τόσο σημαντικό και αν θέλω μπορώ να θηλάσω αλλά θα δίνουμε και συμπλήρωμα..Επίσης επειδή είναι στο ΙΚΑ της περιοχής άρχισε να μου λέει ότι ξέρει τι γράφουν όλοι οι γιατροί της περιοχής και ξέρει ήδη ποιον θα μου συστήσουν από το Ρέα ,τι μάρκα γάλα θα μου δώσουν και τι μάρκα καλλυντικά. Δεν παρέληψε δε να μου τονίσει πόση πελατεία έχει και τι έχει κάνει στην ζωή της.. Δεν ξέρω μάλλον πρέπει να δω και κάποιον ακόμη, σκέφτομαι μήπως είμαι υπερβολική.Αλλά πως να βάλεις σε ένα μωράκι 3-4 μηνών πρόγραμμα στο φαγητό για να ξεκουράζεται και η μαμά?? Rolling Eyes Rolling Eyes

Σοφία μου εσάς σας την συστησαν από το Ρέα?Γιατί εμένα αυτή μου είπε για κάποιον κ. Καϊάφα που αναλαμβάνει την περιοχή!

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Carrie έγραψε:Μ'εχει σκάσει αυτό το δίκτυο σήμερα!!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Λοιπόν, μου είπε αυτό ακριβώς ότι μετά τους 6 μήνες το μητρικό γάλα δεν είναι και τόσο σημαντικό και αν θέλω μπορώ να θηλάσω αλλά θα δίνουμε και συμπλήρωμα..Επίσης επειδή είναι στο ΙΚΑ της περιοχής άρχισε να μου λέει ότι ξέρει τι γράφουν όλοι οι γιατροί της περιοχής και ξέρει ήδη ποιον θα μου συστήσουν από το Ρέα ,τι μάρκα γάλα θα μου δώσουν και τι μάρκα καλλυντικά. Δεν παρέληψε δε να μου τονίσει πόση πελατεία έχει και τι έχει κάνει στην ζωή της.. Δεν ξέρω μάλλον πρέπει να δω και κάποιον ακόμη, σκέφτομαι μήπως είμαι υπερβολική.Αλλά πως να βάλεις σε ένα μωράκι 3-4 μηνών πρόγραμμα στο φαγητό για να ξεκουράζεται και η μαμά?? Rolling Eyes Rolling Eyes

Σοφία μου εσάς σας την συστησαν από το Ρέα?Γιατί εμένα αυτή μου είπε για κάποιον κ. Καϊάφα που αναλαμβάνει την περιοχή!



κοριτσακι μου η δικια μας ειναι παιδιατρος και μεσα στο ρεα....ηρθε να εξετασει την μικρη πριν βγουμε για να υπογραψει το εξιτηριο και μου αρεσε πολυ...ειναι πολυ ευγεν παιδιατρος και μεσα στο ρεα...εξετασε την μικρη μας την ημερα που βγαιναμε για να υπογραψει το εξιτηριο μας και μου αρεσε οπως τα ελεγε....ειναι πολυ γλυκια και ευγενικη γυναικα....με κερδισε αμεσως....Μαρινα Παναγουλια την λενε.... Very Happy

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Carrie έγραψε:Καλημέρα μανούλες!!Είμαι σε αναζήτηση παιδιάτρου και θα ήθελα να μου πείτε από την εμπειρία σας τι πρέπει να προσέξω, να τον ρωτήσω κλπ για να δω αν μου ταιριάζει.Ξέρω πως είναι καλύτερα να μιλήσω με μαμάδες που έχουν πάει εκεί αλλά μάλλον αυτό είναι κάπως δύσκολο..Αυτά που έχω σκεφτεί γενικώς είναι ποια είναι η γραμμή του με τις αντιβιώσεις (υπάρχουν γιατροί που φλομώνουν το παιδί στα φάρμακα από βρέφος), πως αντιμετωπίζει γενικώς τον θηλασμό και φυσικά αν μπορώ να τον βρίσκω όταν τον χρειάζομαι.. Rolling Eyes Rolling Eyes scratch scratch

Καταρχάς με μια πρώτη επίσκεψη καταλαβαίνεις στο περίπου τι άνθρωπος μπορεί να είναι..πχ είδα την συμπεριφόρα της παιδιάτρου του τ.α.ξ.υ(ταμείο ξενοδοχουπαλλήλων) προς το παιδί μου (μόλις 3 μηνών όταν ήταν) και γενικότερα και μου ρθε να τις χώσω σφαλιάρες, μια μουντρούχα, άγ****η..και από τότε πάω μόνο για να μου γράψει εμβόλια... επίσης καλό θα είναι να βρίσκεται κοντά σε περίπτωση που χρειαστεί..και να μπορείς να τον/την βρίσκεις στο τηλέφωνο και για την πιο ανόητη απορία σου...να μην θέλει να φορτώνει με αντιβιώσεις το παιδί σου με το παραμικρό εκτός εάν είναι απαραίτητο...το θέμα της διατροφής είναι καθαρά υποκειμενικό για κάθε γιατρό..ακολουθείς τις βασικές γραμμές φυσικά, αλλά πιστεύω ότι η κάθε μαμά καταλαβαίνει καλύτερα τις ανάγκες του παιδιού της...Και να μην είναι κερδοσκόπος, πχ άμα βγάλει 5 σπυράκια το παιδί ή ανεβάσει λίγο πυρετό να μην θέλει να πας επίσκεψη για να σου πάρει το 50αρικο χωρίς λόγο, να σου δίνει οδηγίες και τηλεφωνικώς. Εμένα επειδή δυστυχώς είναι μακριά αλλά την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια, έρχεται πάντα σπίτι χωρίς να παίρνει παραπάνω από το να πήγαινα έπίσκεψη στο ιατρείο....

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σοφία που είναι το ιατρείο της?Δεν μου στέλνεις τα στοιχεία της μπας και την δω και αυτή από κοντά αν δεν καταλήξω?

Mommy12585 έχεις δίκιο..Επίσης το άλλο που δεν ανέφερα και με προβλημάτισε είναι ότι δεν μου μίλησα για στερεές τροφέες -από τον 4ο - τύπου φρουτόκρεμες ή δεν ξέρω τι άλλο τρώνε τα μωράκια τότε..Αλλά μου είπε ότι ξεκινάμε με κρέμα βανίλια, μετά μπισκότο,μετά ρυζάλευρο!Και γιατί παρακαλώ να δώσω στο μωρό μου γλυκές τέτοιες κρέμες?Εγώ θέλω να του κάνω μία πιο ισορροπημένη διατροφή,δεν θέλω να τον βάλω στα γλυκά από μωρό..Δεν ξέρω,μήπως με προβληματίζει πολύ το συγκεκριμένο θέμα?? Rolling Eyes Rolling Eyes

pumpkin

pumpkin
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Carrie έγραψε:Σοφία που είναι το ιατρείο της?Δεν μου στέλνεις τα στοιχεία της μπας και την δω και αυτή από κοντά αν δεν καταλήξω?

Mommy12585 έχεις δίκιο..Επίσης το άλλο που δεν ανέφερα και με προβλημάτισε είναι ότι δεν μου μίλησα για στερεές τροφέες -από τον 4ο - τύπου φρουτόκρεμες ή δεν ξέρω τι άλλο τρώνε τα μωράκια τότε..Αλλά μου είπε ότι ξεκινάμε με κρέμα βανίλια, μετά μπισκότο,μετά ρυζάλευρο!Και γιατί παρακαλώ να δώσω στο μωρό μου γλυκές τέτοιες κρέμες?Εγώ θέλω να του κάνω μία πιο ισορροπημένη διατροφή,δεν θέλω να τον βάλω στα γλυκά από μωρό..Δεν ξέρω,μήπως με προβληματίζει πολύ το συγκεκριμένο θέμα?? Rolling Eyes Rolling Eyes

Όχι δεν πιστεύω οτι σε προβληματίζει πολύ! αν είναι δυνατόν να μην έχεις άποψη για την διατροφή του παιδιού σου! Και εγώ είμαι κατά των βρεφικών τροφών, και ΑΝ δεν βρω παιδίατρο να συμφωνούμε σε αυτό το θέμα, απλά θα ακολουθήσω το ένστικτό μου και δεν θα δώσω καθόλου κρέμες.Ελπίζω αν τα καταφέρω να μην δώσω καθόλου αλεσμένα γενικότερα Very Happy

pumpkin

pumpkin
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mommy12585 έγραψε:Καταρχάς με μια πρώτη επίσκεψη καταλαβαίνεις στο περίπου τι άνθρωπος μπορεί να είναι..πχ είδα την συμπεριφόρα της παιδιάτρου του τ.α.ξ.υ(ταμείο ξενοδοχουπαλλήλων) προς το παιδί μου (μόλις 3 μηνών όταν ήταν) και γενικότερα και μου ρθε να τις χώσω σφαλιάρες, μια μουντρούχα, άγ****η..και από τότε πάω μόνο για να μου γράψει εμβόλια... επίσης καλό θα είναι να βρίσκεται κοντά σε περίπτωση που χρειαστεί..και να μπορείς να τον/την βρίσκεις στο τηλέφωνο και για την πιο ανόητη απορία σου...να μην θέλει να φορτώνει με αντιβιώσεις το παιδί σου με το παραμικρό εκτός εάν είναι απαραίτητο...το θέμα της διατροφής είναι καθαρά υποκειμενικό για κάθε γιατρό..ακολουθείς τις βασικές γραμμές φυσικά, αλλά πιστεύω ότι η κάθε μαμά καταλαβαίνει καλύτερα τις ανάγκες του παιδιού της...Και να μην είναι κερδοσκόπος, πχ άμα βγάλει 5 σπυράκια το παιδί ή ανεβάσει λίγο πυρετό να μην θέλει να πας επίσκεψη για να σου πάρει το 50αρικο χωρίς λόγο, να σου δίνει οδηγίες και τηλεφωνικώς. Εμένα επειδή δυστυχώς είναι μακριά αλλά την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια, έρχεται πάντα σπίτι χωρίς να παίρνει παραπάνω από το να πήγαινα έπίσκεψη στο ιατρείο....

Μια γνωστή μου είναι δυσαρεστημένη απο τον παιδίατρο της για τον αντίθετο ακριβώς λόγο! Επειδή ταλαιπωρείται το παιδί που δεν του δίνει κατευθείαν αντιβίωση με το παραμικρό βηχαλάκι, και του δίνει μόνο αν κάνει πυρετό και εμετό! ΕΛΕΟΣ δηλαδή!!

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα! Χθες πήγαμε στον παιδίατρο και θυμήθηκα γιατί τον διάλεξα και δεν τον αλλάζω με τίποτα. Τους πρώτους 6 μηνες πήγαινα σε μια άλλη που με είχε πρήξει να κόψω τον θηλασμό για να μην πάθει το παιδί ψυχολογικά αργότερα Shocked Shocked Shocked σημ. αυτή δε θήλασε το παιδί της. Μου έλεγε διάφορα κουλά και όταν της έλεγα οτι δεν θέλω να δώσω έτοιμες κρέμες μου έλεγε 'μου αρέσουν αυτές οι απόψεις εναλλακτικής διατροφής, αλλά δεν ξέρω τι να σου πω να δίνεις αντι για κρέμες' Shocked Shocked Shocked Επίσης κάθε φορά που πήγαινα Ο,ΤΙ και να της έλεγα μου απαντούσε 'εγώ εκανα αυτο στον γιο μου' πχ
με τι να το σκεπαζω, και μου απαντούσε πάντα τι κανει αυτη πραγμα που καταντουσε κουραστικο. Μετα με ρωτουσε την αποψη μου για το παιδι και τα ζωα (ως κτηνιατρος) στο ιδιο σπιτι και το τι ασθενειες μπορει να κολλησουν. helloooooo εσυυυυ εισαι η γιατροοοοοοοοςςςς!!!!!!! ελα αν θελεις να σου πω τι θα κολλησει το σκυλι απο το παιδι σου! Very Happy Very Happy Μα ρωτούσε ΕΜΕΝΑ? αυτη δεν ηξερε? τη ρωτουσα ποσο να εχω τη μπεμπα στο ρινγκ σλινγκ και δεν ηξερε τι ειναι!!!! ουτε καν ακουστα. εεε με αυτα και με αυτα πηρε ποδι λιαν συντομως και μετα πηγαμε στον γιατρουλακο μας...

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maya έγραψε: Μου έλεγε διάφορα κουλά και όταν της έλεγα οτι δεν θέλω να δώσω έτοιμες κρέμες μου έλεγε 'μου αρέσουν αυτές οι απόψεις εναλλακτικής διατροφής, αλλά δεν ξέρω τι να σου πω να δίνεις αντι για κρέμες' Shocked Shocked Shocked

Το θεωρούσε αυτό εναλλακτική διατροφή??Πλάκα μας κάνει???Μάλλον και αυτή που πήγα εγώ έτσι θα το έβλεπε.. Rolling Eyes Rolling Eyes

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
... ο οποίος ήταν πολύ θετικός με τον θηλασμό που έφτασε 15 μηνες. Χθες του ειπα οτι θα έχουμε δίδυμα και έχω άγχος αν θα μπορέσω να τα θηλάσω και μου είπε 'γιατί αγχώνεσαι, δύο βυζιά δεν έχεις??? 'Tips για να κρινω αν μου κανει ο παιδίατρος ή όχι - Σελίδα 2 328109 Tips για να κρινω αν μου κανει ο παιδίατρος ή όχι - Σελίδα 2 328109 Tips για να κρινω αν μου κανει ο παιδίατρος ή όχι - Σελίδα 2 654316 Tips για να κρινω αν μου κανει ο παιδίατρος ή όχι - Σελίδα 2 654316 Tips για να κρινω αν μου κανει ο παιδίατρος ή όχι - Σελίδα 2 654316
Από θέμα διατροφής ενστερνίζεται τις απόψεις μου (που έχω ψάξει πάρα πολύ)πχ αν δεν θέλει να φάει το παιδί, να μη φάει, θα φάει αύριο, ας φάει όσο θέλει', ψάρι αυγό σχετικά νωρίς, να τρωει μόνο του κλπ κλπ
δεν δίνει με το παραμικρό φάρμακα
και συζητάμε ένα σωρό πράγματα για τα μωρα πχ χθες μου είπε μέχρι και να βάζω μουσική κλασσική στα δίδυμα.
Εκ πρώτης όψης φαίνεται απόμακρος και σοβαρός, αλλά είναι ΦΟΒΕΡΟΣ τυπος και τον πηγαίνω με 1000!!!!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Maya στις Τετ Οκτ 12, 2011 12:49 am, 1 φορά

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Carrie έγραψε:
Maya έγραψε: Μου έλεγε διάφορα κουλά και όταν της έλεγα οτι δεν θέλω να δώσω έτοιμες κρέμες μου έλεγε 'μου αρέσουν αυτές οι απόψεις εναλλακτικής διατροφής, αλλά δεν ξέρω τι να σου πω να δίνεις αντι για κρέμες' Shocked Shocked Shocked

Το θεωρούσε αυτό εναλλακτική διατροφή??Πλάκα μας κάνει???Μάλλον και αυτή που πήγα εγώ έτσι θα το έβλεπε.. Rolling Eyes Rolling Eyes

ω ναι! με κοιτούσε σαν εξωγήινη! και μιλαμε για νεοτατη γυναικα το πολυ 35 και μητερα χρονιαρικου βρεφους!

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Maya έγραψε:Καλημέρα! Χθες πήγαμε στον παιδίατρο και θυμήθηκα γιατί τον διάλεξα και δεν τον αλλάζω με τίποτα. Τους πρώτους 6 μηνες πήγαινα σε μια άλλη που με είχε πρήξει να κόψω τον θηλασμό για να μην πάθει το παιδί ψυχολογικά αργότερα Shocked Shocked Shocked σημ. αυτή δε θήλασε το παιδί της. Μου έλεγε διάφορα κουλά και όταν της έλεγα οτι δεν θέλω να δώσω έτοιμες κρέμες μου έλεγε 'μου αρέσουν αυτές οι απόψεις εναλλακτικής διατροφής, αλλά δεν ξέρω τι να σου πω να δίνεις αντι για κρέμες' Shocked Shocked Shocked Επίσης κάθε φορά που πήγαινα Ο,ΤΙ και να της έλεγα μου απαντούσε 'εγώ εκανα αυτο στον γιο μου' πχ
με τι να το σκεπαζω, και μου απαντούσε πάντα τι κανει αυτη πραγμα που καταντουσε κουραστικο. Μετα με ρωτουσε την αποψη μου για το παιδι και τα ζωα (ως κτηνιατρος) στο ιδιο σπιτι και το τι ασθενειες μπορει να κολλησουν. helloooooo εσυυυυ εισαι η γιατροοοοοοοοςςςς!!!!!!! ελα αν θελεις να σου πω τι θα κολλησει το σκυλι απο το παιδι σου! Very Happy Very Happy Μα ρωτούσε ΕΜΕΝΑ? αυτη δεν ηξερε? τη ρωτουσα ποσο να εχω τη μπεμπα στο ρινγκ σλινγκ και δεν ηξερε τι ειναι!!!! ουτε καν ακουστα. εεε με αυτα και με αυτα πηρε ποδι λιαν συντομως και μετα πηγαμε στον γιατρουλακο μας...

Πολύ καλή ήταν αυτή...με αυτό το σκεπτικό, θα μπορούσα και γω να γίνω παιδίατρος σας! Rolling Eyes

Πάντως αν μη τι αλλο θα πρέπει να σέβονται ότι μια μάνα θέλει να θηλάσει καινα μη δίνει άλλο γάλα...το συμπλήρωμα νομίζω το δίνουν μόνο όταν το παιδί χάνει βάρος αντί να παίρνει!!

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
pumpkin έγραψε:
mommy12585 έγραψε:Καταρχάς με μια πρώτη επίσκεψη καταλαβαίνεις στο περίπου τι άνθρωπος μπορεί να είναι..πχ είδα την συμπεριφόρα της παιδιάτρου του τ.α.ξ.υ(ταμείο ξενοδοχουπαλλήλων) προς το παιδί μου (μόλις 3 μηνών όταν ήταν) και γενικότερα και μου ρθε να τις χώσω σφαλιάρες, μια μουντρούχα, άγ****η..και από τότε πάω μόνο για να μου γράψει εμβόλια... επίσης καλό θα είναι να βρίσκεται κοντά σε περίπτωση που χρειαστεί..και να μπορείς να τον/την βρίσκεις στο τηλέφωνο και για την πιο ανόητη απορία σου...να μην θέλει να φορτώνει με αντιβιώσεις το παιδί σου με το παραμικρό εκτός εάν είναι απαραίτητο...το θέμα της διατροφής είναι καθαρά υποκειμενικό για κάθε γιατρό..ακολουθείς τις βασικές γραμμές φυσικά, αλλά πιστεύω ότι η κάθε μαμά καταλαβαίνει καλύτερα τις ανάγκες του παιδιού της...Και να μην είναι κερδοσκόπος, πχ άμα βγάλει 5 σπυράκια το παιδί ή ανεβάσει λίγο πυρετό να μην θέλει να πας επίσκεψη για να σου πάρει το 50αρικο χωρίς λόγο, να σου δίνει οδηγίες και τηλεφωνικώς. Εμένα επειδή δυστυχώς είναι μακριά αλλά την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια, έρχεται πάντα σπίτι χωρίς να παίρνει παραπάνω από το να πήγαινα έπίσκεψη στο ιατρείο....

Μια γνωστή μου είναι δυσαρεστημένη απο τον παιδίατρο της για τον αντίθετο ακριβώς λόγο! Επειδή ταλαιπωρείται το παιδί που δεν του δίνει κατευθείαν αντιβίωση με το παραμικρό βηχαλάκι, και του δίνει μόνο αν κάνει πυρετό και εμετό! ΕΛΕΟΣ δηλαδή!!

Εμένα και με υψηλό πυρετό δε μου πε να δώσω αντιβίωση, εκτός από depon σιρόπι και Ponstan εναλλάξ, αλλά καιγόταν το παιδί όμως, μιλάμε για 40αρια...και πάλι μου πε να περιμένω τρεις μέρες και ΑΝ δε πέσει θα έρθει να το δεί...ενώ θα μπορούσε άνετα να έρθει να τσακώσει τα 50 ευρώ, χωρίς λόγο, και μετά τις τρεις μέρες όντως ήταν καλύτερα το νινι μου...

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Carrie έγραψε:Σοφία που είναι το ιατρείο της?Δεν μου στέλνεις τα στοιχεία της μπας και την δω και αυτή από κοντά αν δεν καταλήξω?

Mommy12585 έχεις δίκιο..Επίσης το άλλο που δεν ανέφερα και με προβλημάτισε είναι ότι δεν μου μίλησα για στερεές τροφέες -από τον 4ο - τύπου φρουτόκρεμες ή δεν ξέρω τι άλλο τρώνε τα μωράκια τότε..Αλλά μου είπε ότι ξεκινάμε με κρέμα βανίλια, μετά μπισκότο,μετά ρυζάλευρο!Και γιατί παρακαλώ να δώσω στο μωρό μου γλυκές τέτοιες κρέμες?Εγώ θέλω να του κάνω μία πιο ισορροπημένη διατροφή,δεν θέλω να τον βάλω στα γλυκά από μωρό..Δεν ξέρω,μήπως με προβληματίζει πολύ το συγκεκριμένο θέμα?? Rolling Eyes Rolling Eyes

Ειδικά η μπισκοτόκρεμα είναι η πλέον ανθυγιεινή για τα μωράκια...άντε συνήθως με κρέμα βανίλια ξεκινάνε τα μωρά, αλλά πιστεύω και αυτό μπορείς και από τον 5ο να τα ξεκινήσεις, όσο πιο αργά τόσο καλύτερα..Και άσχετο αλλά το ρυζάλευρο το δίνουμε σαν κρέμα????? Shocked Shocked πρώτη φορά το ακούω...εγώ νόμιζα ότι το ρίχνουμε αν είναι λίγο νερουλό το φαί του μωρού..Υπάρχουν πολλές λύσεις αν δε θέλουμε να δίνουμε κρέμα στο παιδί, όπως είναι το γιαούρτι πχ.. Πιστεύω ότι ξεκινάνε με κρεμούλες πάντως για να μάθει σιγά σιγά να καταπίνει και να τρώει το μωρό..και επειδή περιέχουν και γάλα μέσα..τώρα τι είναι σωστό πλεόν και τι όχι δεν το ξέρω..αυτά που όλοι τρώμε πλέον είναι αμφιβόλου ποιότητας, ακόμα και τα βιολογικά, παίζει να είναι χειρότερα....

Carrie

Carrie
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Είδα και έναν ακόμη γιατρό εχθες τελικά και κατέληξα ότι σε αυτόν θα πάμε!!Υπέρ του θηλασμού, κρεμούλες -όχι του εμπορίου - από τον 6ο μήνα, ήρεμος ,μια χαρά άνθρωπος!!Ουφ..τουλάχιστον έκλεισα με αυτό το θέμα!! Very Happy Very Happy Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις