Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
197 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 197 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε ευχαριστω πολυ να΄σαι καλα.φετος απο οτι εχω καταλαβει δε θα αφησουμε καμια ιωση να μας ξεφυγει.θα τις περασουμε ολες Twisted Evil

joannakuba

joannakuba
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
με λίγες σταγονίτσες ZIRTEK στην δεύτερη κιολας δόση...καταλαβαίνεις αν ήταν αλλεργικό Wink Wink

κάνε μια ερώτηση τον γιατρό σου...

ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΥΛΙΑΑΑΑ Laughing Laughing

ioannam24

ioannam24
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κι εμενα ετσι ειναι εδω και 9 μερες. βρηκα ενα πολυ καλο κολπο !!!! οταν καθεται και παιζει ή οταν την εχω στο μπανακι της ριχνω με την συριγγα τον ορο και επειδη ειναι καθιστη φευγουν ολες οι μυξες. δεν γκρινιαζει καθολου και καθαριζει πολυ καλα.

δοκιμασε το

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω βαζω φισιομερ σε σπρευτ και μετον αποσμφοριτη καθαριζω τιν μυτουλα,οσο για τον βηχα προσεξετον παρε ενα τηλ τον παιδιατρο σου ΜΠΟΥΚΩΜΑ ΜΥΤΗΣ ΚΑΙ ΒΗΧΑΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? - Σελίδα 2 215994

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
βανια έγραψε:Σε αυτή την ηλικία δίνουν φυσιολογικό ορό μπόλικο και επίσης μπορείς να ρωτήσεις αν το επιτρέπει ο παιδίατρος να σου φτιάξει ο φαρμακοποιός ένα διάλυμα απο φυσιολογικό ορό ποσότητα από otrivin και karamad
Άλλο αντισταμινικά σε αυτη την ηλικία είναι οι σταγόνες zirtek και το σιρόπι xozal είναι πολύ καλό εμείς επειδή έχουμε συνέχεια παραρινοκολπίτιδες το πίνει από μωρό
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

mariloy

mariloy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΠΑΝΤΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΣΥΝΑΧΗ ΕΜΕΙΣ ΠΗΓΑΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΙΩΣΗ ΜΕ ΒΗΧΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΧΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ !! ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΡΟ ΚΑΙ XOZAL ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμεις την δευτερα σταματησαμε τα παντα γιατι ηταν καλα και απο χτες το βραδυ εχει εναν ψιλοβηχακο παλι ρε γαμωτο.

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ase grammatikh moy 8 μερες και ακομα συνεχιζουμε..
μας θερισαν πια και ειμαστε στην αρχη του χειμωνα

περαστικα σας ..

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δε ξερω αν αρρωστησε παλι ελπιζω πως οχι

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
grammatiki έγραψε:δε ξερω αν αρρωστησε παλι ελπιζω πως οχι

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΚΟΡΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ Κ ΣΕ ΣΕΝΑ ΣΤΟ ΓΙΟΚΑ ΣΟΥ ΒΙΒΗ Κ ΣΕΕ ΟΛΕΣ!!ΤΙ ΕΙΝΑΙ Κ ΑΥΤΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΡΡΩΣΤΑ.

eleni...eleni

eleni...eleni
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ακουσα χθες στην τηλεοραση ενα παιδιατρο που ελεγε πως βοηθαει πολυ η εντριβη με ευκαλυπτο,μεντα η λεβαντα...δεν το εχω δοκιμασει ακομα...για να δουμε!!! Wink

37ΜΠΟΥΚΩΜΑ ΜΥΤΗΣ ΚΑΙ ΒΗΧΑΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? - Σελίδα 2 Empty ax ta idia k mena.. Τετ Νοε 16, 2011 12:51 pm

veny


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
h dikia mou einai me synaxi apo thn pempth pou perase k enw nomiza oti paei kalytera eskase k o bhxas k oi emetoi apo to bhxa k ola ta gnwsta. emas mas dinei aerius k otrivin me tobrex mesa. vazw k ton eukalhpto k kaiei olh mera (se elaio to exw parei, to idio den einai?)se sas poses meres krataei?? na fonaxw paidiatro na th dei apo konta lete kalytera? ton bhxa ton exei apo deuteta..

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μας είπε ο γιατρος να βρεασουμε χαμοληλι κ να εισπνευσει τους ατμους. Φοβαμαι να το κανω μην ζεματιστουμε

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bell έγραψε:Μας είπε ο γιατρος να βρεασουμε χαμοληλι κ να εισπνευσει τους ατμους. Φοβαμαι να το κανω μην ζεματιστουμε
Εμείς το έχουμε κάνει αυτό με ευκάλυπτο!! Για να μη καεί θα το έχεις το προσωπάκι του σε κάποια απόσταση 15-20 εκατοστών από τη κατσαρόλα.. Πάντως οι εισπνοές βοηθάνε!

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα στα αρρωστουλια.

βοηθανε πολυ και οι υδρατμοι στο μπανιο .Γεμισε με υδρατμους το μπανιο και μπειτε μεσα,καντον μπανιο..μολις βγειτε σε ζεστο δωματιο,καντου ολα τα αλλα ,οτι σου ειπε ο γιατρος.



περαστικα σας.

bell

bell
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tsipita!! έγραψε:
bell έγραψε:Μας είπε ο γιατρος να βρεασουμε χαμοληλι κ να εισπνευσει τους ατμους. Φοβαμαι να το κανω μην ζεματιστουμε
Εμείς το έχουμε κάνει αυτό με ευκάλυπτο!! Για να μη καεί θα το έχεις το προσωπάκι του σε κάποια απόσταση 15-20 εκατοστών από τη κατσαρόλα.. Πάντως οι εισπνοές βοηθάνε!

Ευχαριστώ φίλη μου, ο μικρός είναι από χθες μια χαρα, το συνάχι έγυγε από αυτόν και ήρθε σε μένα! Νιώθω σαν να έχω μανταλάκι στη μύτη!

42ΜΠΟΥΚΩΜΑ ΜΥΤΗΣ ΚΑΙ ΒΗΧΑΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? - Σελίδα 2 Empty KATI ΤΟΝ ΒΗΧΑ??? Κυρ Ιαν 08, 2012 12:35 am

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΝΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΗΧΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΥΤΗ? ΑΥΤΟΣ Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΥΞΕΣ ΚΑΙ ΒΗΧΑ.ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΡΑΙΝΕΙ ΤΟ ΒΗΧΑ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΕΙ?????

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δυσκολο να σου πει καποια κοπελα φαρμακο χωρις να χεις συμβουλευτει το γιατρο σου,οπως κ ναχει να τν συμβουλευτεις,εμενα ηταν κρυολογημενη πριν λιγο καιρο,κι τωρα ειχε ξανα λιγες μυξουλες κ εβηξε κανα 2φορες κι της εδωσα λιγο μουκοσολβαν για τον βηχα,2 φορες κ περασε.Παρε τηλ το γιατρο σου ρωτα τον αν μπορεις να δωσεις παιδικο μουκοσολβαν

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτο με τους ατμους εκανα και εγω οταν ηταν πιο μικρουλα και μασκα αερολιν.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλύτερα ρώτησε το γιατρό σου, εκείνος θα σου απαντήσει πιο σωστά από εμάς.

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερα,και εμεις με μπουκωμα και βηχα ειμαστε εδω και 4 μερες,απο σιροπη περνουμε τον mukosolvan και φυσιολογικο ορο για τιν μυτη,δεν βλεπω να καλητερευει....

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
zoyzoynitsa moy έγραψε:καλημερα,και εμεις με μπουκωμα και βηχα ειμαστε εδω και 4 μερες,απο σιροπη περνουμε τον mukosolvan και φυσιολογικο ορο για τιν μυτη,δεν βλεπω να καλητερευει....

Ζουζουνίτσα με ενδιαφέρει για το Mucosolvan, επειδή το είχε φέρει ο πατέρας μου αλλά δε το έδωσα..Μου έδωσε η παιδίατρος το xoazal σιρόπι να της δίνω,και δεν το είχε στο φαρμακείο χθες, αλλά έχω αυτό το Mucosolvan στο ψυγείο, πόσα ml δίνεις??

γεωργία02/07/10

γεωργία02/07/10
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
RANIAASIKIDOY έγραψε:ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΝΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΗΧΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΥΤΗ? ΑΥΤΟΣ Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΥΞΕΣ ΚΑΙ ΒΗΧΑ.ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΡΑΙΝΕΙ ΤΟ ΒΗΧΑ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΕΙ?????
Κοιτά να δεις εγω ειδικός δεν είμαι αλλά η μοίρα μου με έκανε, μέχρι τώρα από τον Σεπτέμβρη έχουμε πάθει 3 βρογχοσπασμους, 2 βρογχιολιτιδες, και μια φαρυγγοαλυγδαλυτιδα ( αν και ήταν φαινόμενο που την κόλλησε 15 μηνών) αλλα βρεφικός σταθμός τι τα θές (αυτό είναι παράπονο για άλλο θέμα). Anyway άκου!!! Αν είναι απλός βήχας χωρίς πυρετο δοκίμασε φυσιολογικό όρο, για τον ευκαλιπτο δεν μπορω να σου πω με σιγουριά γιατί αν είναι βρογχικό το μωρό δεν θέλει υγρή ατμόσφαιρα ούτε υγραντηρα. Σίγουρα το βράδυ θα είναι πιο έντονο, μην το ξαπλωνεις τελείως, βάλε μαξιλάρι και εχε το μωρό σχεδόν ορθή θέση, βοηθάει στην αναπνοή. Δες τα πλευρά του, όταν αναπνέει φαίνονται έντονα? αν ναι ενημέρωσε τον γιατρό, να έχεις ένα μπουκάλι χαμομηλι πάνω στο καλοριφέρ και να του δίνεις όλο το βράδυ μετα απο κάθε κρίση βηχα, γιατί βοηθάει και στο λαιμό κατεβάζει τις μυξουλες στο στομάχι, και παίρνει υγρά που τα έχει ανάγκη. Να κυνηγάει το μωρό για υγρά ΠΟΛΛΑ. Για να καταλάβεις 1 λίτρο είναι απαραίτητο για παιδια μέχρι δέκα κιλά και από εκει και πέρα 30ml για κάθε ένα κιλό. Αν δεν είναι αλλεργικό (η αλλεργία συνήθως δεν έχει πυρετο) και είναι ιογενης τότε μπορεί να κάνει και υψηλό πυρετο το βράδυ. Περιμενε να σταθεροποιηθεί κρατά το ζεστό όταν σταθεροποιηθεί δωσε αντιπυρετικό βγάλει τα πολλα ρούχα και κανε κομπρεσες με ξιδονερο. Στα βρογχικα δεν δίνουμε αντιβιωση αλλα μάσκες aerolin ή σιρωπι θα σου πει ο γιατρός. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντισταμηνικα, αλλα καλο είναι πριν δώσεις οποιοδήποτε φάρμακο για πρώτη φορα να ρωτήσεις τον γιατρο σου. Ο βήχας και το συναχι δεν είναι πάθηση αλλα συμπτώματα παθήσεων. Αν δεν ξέρουμε γιατί προκαλούνται δεν ξέρουμε πως να τα καταπραυνουμε. Εμένα ο δικός μου είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα στην ιογενης βρογχιολιτιδα όπως και στην φαρυγγοαλυγδαλυτιδα, (στο πρωτο aerolin καιξηρό αερα και στο δευτερο αντιβιωση και υγραντηρα) εντελώς διαφορετική αγωγή. Τα ακροαστικά και η μορφή των αμυγδαλων καθορίζουν την πάθηση. Και αυτά μόνο ο γιατρός μπορεί να τα διαγνώσει. Σίγουρα όμως, όπως όλες οι αρρώστιες χρειάζεται υγρα, καλή διατροφή, ξεκούραση και ΥΠΟΜΟΝΗ. Για μένα δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απο το να βλέπω το μωράκι μου να κλαίει απο τον πόνο και την εξάντληση... ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!! ΜΠΟΥΚΩΜΑ ΜΥΤΗΣ ΚΑΙ ΒΗΧΑΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? - Σελίδα 2 534787 ΜΠΟΥΚΩΜΑ ΜΥΤΗΣ ΚΑΙ ΒΗΧΑΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? - Σελίδα 2 40746

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις