Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
76 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 76 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
emeis 40 meres eixamwe to provlima...meta koimotan apo tis 10 mexri tis 8 to proi...auto sunexiyetai mexri kai simera pou einai tria...

Nicole.P

Nicole.P
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
σου εστειλα το mail μου! εδω στο φορουμ...! Smile

Niki

Niki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμένα τρώει κατά τις 9.30 180ml, κοιμάται και ξανατρώει στις 7. Το βράδυ αν μου ξυπνήσει θα της δώσω πιπίλα και θα ξανακοιμηθεί. Μπορεί βέβαια να της δώσω και 10 φορές την πιπίλα! Δεν κλαίει όμως, μόνο μουρμουρίζει!

mag

mag
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Αυτες οι μαμάδες που έχουν παιδιά που κοιμούνται σερί από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωι ή έχουν άλλα παρόμοια ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ωράρια να παρακαλούνται να μην τα αναφέρουν, γιατί ΜΑΣ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ!!!!

tsiki

tsiki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mag έγραψε:Αυτες οι μαμάδες που έχουν παιδιά που κοιμούνται σερί από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωι ή έχουν άλλα παρόμοια ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ωράρια να παρακαλούνται να μην τα αναφέρουν, γιατί ΜΑΣ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ!!!!

Laughing Laughing Laughing χαχαχα εγώ ζηλευω δεν εκνευριζομαι Laughing Laughing
Απο τοτε που έκανα τον πρωτο μου γιο εχω να κοιμηθω σαν ανθρωπος Sad Sad
Ολο και καποιο απο τα παιδια θα ειναι αρρωστο ή θα εχει δει εφιαλτη η θα βγαζει δοντακια η.......
Συνεχόμενος ξεγνοιαστος υπνος ειναι μεγαλη πολυτελεια Sad Sad

stellita

stellita
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Δεν θέλω να σας απογοητεύσω κορίτσια αλλά αντιμετώπισα πρόβλημα ύπνου και με τα δύο παιδιά μου... για διαφορετικούς λόγους....
ο γιος μου δεν κοιμήθηκε ολόκληρο βράδι για 1,5 χρόνο.... δεν ξέραμε το γιατί...
ξυπνούσε, φώναζε, γκρίνιαζε, δεν ησύχαζε.... δοκιμάσαμε τα πάντα.... ακόμα και να τον πάρουμε στο κρεββάτι μας...
τώρα που είναι 7,5 αντιλαμβάνομαι ότι γενικότερα δεν του αρέσει η νύχτα...
όχι το σκοτάδι ΜΟΝΟ.... όπως αντιλαμβάνομαι βλέπει πολλά όνειρα....
ακόμα μερικές φορές είναι ανήσυχος στον ύπνο του....
όσον αφορά την κόρη μου έκοψε το βραδινό γάλα 2,5 ετών όταν μια νύχτα εξαντλημένη πια την μάλωσα έντονα και της είπα να πάει στο κρεββάτι της...
ήταν η τελευταία φορά που ζήτησε γάλα μέσα στη νύχτα...
τώρα τελευταία στα 3,5 πια άρχισε να θυμάται το βραδινό γάλα αλλά επιμένω να της το αρνούμαι και της λέω ότι θα πιει το πρωί...
(κατά την διάρκεια της ημέρας πίνει σχεδόν 1+ λίτρο οπότε δεν ανησυχώ μήπως δεν παίρνει την σωστή ποσότητα... )
φυσικά, μόλις ανοίξει τα μάτια της πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να είναι έτοιμο το γάλα της.....

stellita

stellita
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
tsiki έγραψε:
mag έγραψε:Αυτες οι μαμάδες που έχουν παιδιά που κοιμούνται σερί από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωι ή έχουν άλλα παρόμοια ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ωράρια να παρακαλούνται να μην τα αναφέρουν, γιατί ΜΑΣ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ!!!!

Laughing Laughing Laughing χαχαχα εγώ ζηλευω δεν εκνευριζομαι Laughing Laughing
Απο τοτε που έκανα τον πρωτο μου γιο εχω να κοιμηθω σαν ανθρωπος Sad Sad
Ολο και καποιο απο τα παιδια θα ειναι αρρωστο ή θα εχει δει εφιαλτη η θα βγαζει δοντακια η.......
Συνεχόμενος ξεγνοιαστος υπνος ειναι μεγαλη πολυτελεια Sad Sad

και εγώ ζηλεύωωωωωω!!!!!!!!!!!!!
έχω να κοιμηθώ ξέγνοιαστα και ήρεμα 7,5 χρόνια!!!!
Δεν θυμάμαι καν πώς είναι....
Έχω συνηθίσει την συνεχόμενη νύστα Sleep Sleep Sleep

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α ωραία είχα μια ελπίδα ότι θα κοιμηθώ κάποια στιγμή και εγώ όλο το βράδυ αλλά από ότι διαβάζω και από εσάς κορίτσια, μάλλον δεν έχω ελπίδες! 4 χρόνια από τη γέννηση του μικρού μου στην αρχή ξύπναγε μέσα στην νύχτα εκτός από γάλα και για διάφορους άλλους λόγους που μόνο εκείνος ήξερε! και μετά ήθελε να κοιμάται στο κρεβάτι όπου επίσης ξύπναγε και άρχιζε να βάζει τα χέρια του μέσα στο στόμα μου για να κοιμηθεί, φρίκη. τώρα έχει κανά μήνα που κοιμάται όλο το βράδυ στην κούνια του μονοκόμματα μέχρι το πρωί αλλά εγώ πάλι δεν κοιμάμαι και τόσο άνετα γιατί ιδρώνει τόσο πολύ που σηκώνομαι συνέχεια να τον σκουπίζω και να τον αλλάζω!
όπως καταλαβαίνετε δεν ξυπνάει πια το μωρό μου αλλά και πάλι δεν κοιμάμαι εγώ! άσε που θα ξεκινήσουμε και προνήπιο το χειμώνα και με τις αρρώστιες που θα κολλάμε...
αλλά και πάλι βάλε ότι κάποια στιγμή θα έρθει και ένα μωράκι πάλι και εκεί να δεις γλέντια που μας περιμένουν!
υπομονή σε όλες μας! θα κοιμηθούν και αυτά κάποτε και εμείς!!!!! λέμε τώρα!

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mag έγραψε:Αυτες οι μαμάδες που έχουν παιδιά που κοιμούνται σερί από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωι ή έχουν άλλα παρόμοια ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ωράρια να παρακαλούνται να μην τα αναφέρουν, γιατί ΜΑΣ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ!!!!
Η αλήθεια είναι ότι για αυτό δεν έγραψα πιο πριν... Ήξερα ότι θα με μισούσατε αν σας έλεγα ότι η μικρή μου από 40 ημερών κοιμόταν σερί 12ωρο...8-8. Σόρρυ!!!! Μη με λιντσάρετεεεεεεεεεεε!!!!!

ioannaki

ioannaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια η κορη μου μέχρι να σαραντήσει, έτρωγε το τελευταίο γεύμα στις 12, ξυπνούσε μετά κατά τις 4.30-5 και μετά πάλι το πρωί κατά τις 9..
Αφού σαράντησε κοιμόταν 11 το βράδυ με 9 το πρωί και 2,5 μέχρι και 6-7 περίπου κοιμόταν 10.30 το βράδυ με 11.30 το πρωί... Ξυπνάει το βράδυ το μωρό σας??? - Σελίδα 2 328109 Ξυπνάει το βράδυ το μωρό σας??? - Σελίδα 2 328109 Ξυπνάει το βράδυ το μωρό σας??? - Σελίδα 2 328109 Ξυπνάει το βράδυ το μωρό σας??? - Σελίδα 2 328109
Μεγαλώνοντας κοιμάται πιο λίγο...Υπήρχαν μέρες όταν είναι 9-10 μηνών που ξυπνούσε στις 7-7.30...
Νύχτα όμως ποτέ!!!!! Ξυπνάει το βράδυ το μωρό σας??? - Σελίδα 2 875502 Ξυπνάει το βράδυ το μωρό σας??? - Σελίδα 2 875502 Ξυπνάει το βράδυ το μωρό σας??? - Σελίδα 2 875502 Ξυπνάει το βράδυ το μωρό σας??? - Σελίδα 2 875502
Τώρα κοιμάται 10-10.30 το βράυ και ξυπνάει 8.30-9 το πρωί... Ξυπνάει το βράδυ το μωρό σας??? - Σελίδα 2 893968 Ξυπνάει το βράδυ το μωρό σας??? - Σελίδα 2 893968 Ξυπνάει το βράδυ το μωρό σας??? - Σελίδα 2 893968

franita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμενα στην αρχη ξυπνουσε ανα τετραωρο για γαλα...μετα αυτο εγινε τριωρο...δε θυμαμαι ακριβως ποτε αλλα ενω τους πρωτους μηνες τον εκοβε βολτα ο πατερας του για να ξανακοιμηθει το εκοψε σταδιακα..τωρα ειναι 13 μηνων κοιμαται στις 8.30 με 9.00 και θα ξυπνησει γυρω στις 8 με 8.30 το πρωι..ενδιαμεσα ισως ξυπνησει μια φορα για γαλα..ομως γενικα το εχει κοψει κ κοιμαμαι..που ξυπναει νωρις με πειραζει!!!!

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχ εμενα ακομα ξυπναει για γαλα..

ειναι 14.5 μηνων κοιμαται κατα τις 10, ξυπναει κατα τις 6.30 για γαλα, κοιμαται σχεδον αμεσως βεβαια και μετα οριστικα ξυπναει τις 8!

ειχε μια φαση που κοιμοταν 11, επινε γαλα τις 5 και μετα ξυπνουσε 12!!!!

μαρσυ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εμενα σαραντιζει σε 5 μερες και ακομη ξυπναει για φαγακι το βραδυ...σημερα βεβαια μετα το τελευταιο γευμα στις 23.30 εχει φτασει 3.20 κι ακομη δεν καταλαβα να θελει γαλα!!!Λετε να ειναι στη φαση που θα μου αυξησει τον υπνο και θα μειωσει την ζητηση???Παντως σημερα γενικα εφαγε λιγοτερο απο οτι συνηθως,μπορει να φταιει κι η ζεστη-τι να πω!!

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
συμμετεχω σε ενα φορουμ με μαμαδες που εχουν γεννησει ακριβως ρον ιδιο μηνα τα μωρακια τους.
και αυτες που θηλαζουν και αυτες που δινουν ξενο εχουν το ιδιο θεμα με τον υπνο και ξυπνανε τις ιδιες φορες.
βεβαια εχουμε κ μερικες τυχερες που κοιμουνται σερι τα μωρα τους, αλλα αυτες ειναι μετρημενες στα δαχτυλα Very Happy

http://nov08mommies.forumotion.net

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mag έγραψε:Αυτες οι μαμάδες που έχουν παιδιά που κοιμούνται σερί από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωι ή έχουν άλλα παρόμοια ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ωράρια να παρακαλούνται να μην τα αναφέρουν, γιατί ΜΑΣ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ!!!!

ΠΕΣΤΑ mag, πέστααααααα!!!!!!!! Είχα αρχίσει να νιώθω άσχημα που το παιδί μου μ'έχει τρελλάνει στο ξενύχτι!!!! Το χόμπυ του τις τελευταίες μέρες είναι να με κρατάει ξύπνια κάθε πρωΐ 5 με 8!......

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
πω πω αυτο μου το εκανε και μενα καποιες φορες.. και με τρελαινε!!! αφου τον ακουγα, ξυπνουσε και χτυπουσα παλαμακια μονος του και γελουσε!! και καθομασταν στο σαλονι, αυτος επαιζε και εγω καθμουν κ εβλεπα επαναληψεις και τελεμαρκετινγκ!!! ευτυχως δεν κρατησε πολυ.. αν και ποτε δεν καταλαβα γιατι το εκανε αυτο

xazomammy

xazomammy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Απο 2 μηνών ξεκίνησε να θηλάζει το τελευταίο γεύμα γύρω στις 11:30 κ ξυπνούσε στις 6:30. Τώρα θηλάζεις το βράδυ στις 11:00 κ ξυπνάει γύρω στις 8:00 Very Happy . Πριν 3-4 ημέρες ξύπνησε στις 9:30 κ είχα ανησυχήσει Ξυπνάει το βράδυ το μωρό σας??? - Σελίδα 2 536304 . Πάντως είναι στο παιδί. Η μια μου αδερφή εχει 2 παιδιά.. Το ενα απο 30 ημερων κοιμόταν απο τις 10:30 μέχρι το πρωι ενω το άλλο μέχρι 1,5 έτους ξυπνούσε τουλάχιστον 2 φορές μέσα στην νύχτα...

euaggelia83


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ola einai sxetika ston upno...
to kalutero pou exeis na kaneis einai na koimasai otan koimatai gia na ksekourazesai , an den exeis allo paidaki!
ena ison kanena !yparxoun meres pou molis teliwnw to 8hlasmo akouw mama kai 8elei agalia o megalos logw dontiwn!!!!
ypomonh 8a ta leme kai 8a gelame(leme twra)
p.s. exoume idio formaki kai seltedakia!!!euge jumbo,xaxaxaxa Respect

eva25


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ο γιος μου είναι 2 μηνών. θηλάζει και δεν εχει κανένα απολύτως πρόγραμμα στον ύπνο. τα βράδυα ξυπνάει συνεχεια. το πολύ πολύ να κοιμηθεί 3 ώρες (11-2) και μετά ανα 1-2 ωρες ξυπνάει. ξέρω πως είναι μικρός αλλά ένα στοιχειώδες πρόγραμμα δεν θα έπρεπε να αρχισει να αποκτά? μήπως πρέπει κάπως να βοηθησω? Ακόμα και ξένο να πιει πάλι τις ίδιες ώρες θα κοιμηθεί. γιαυτό δεν τρέφω και πολλές ελπίδες ότι θα στρώσει!

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eva25 έγραψε:ο γιος μου είναι 2 μηνών. θηλάζει και δεν εχει κανένα απολύτως πρόγραμμα στον ύπνο. τα βράδυα ξυπνάει συνεχεια. το πολύ πολύ να κοιμηθεί 3 ώρες (11-2) και μετά ανα 1-2 ωρες ξυπνάει. ξέρω πως είναι μικρός αλλά ένα στοιχειώδες πρόγραμμα δεν θα έπρεπε να αρχισει να αποκτά? μήπως πρέπει κάπως να βοηθησω? Ακόμα και ξένο να πιει πάλι τις ίδιες ώρες θα κοιμηθεί. γιαυτό δεν τρέφω και πολλές ελπίδες ότι θα στρώσει!

Είναι πολύ μικρό το παιδί σου! Κάτσε να αρχίσει να κάνει τα πρώτα του συνεχόμενα πεντάωρα και εξάωρα βραδινού ύπνου και μετά. Ωστόσο αυτό που έκανα εγώ και με βοήθησε πάαααααρα πολύ ήταν το εξής: από τη στιγμή που γεννήθηκε είχαμε καθιερώσει το βραδινό του μπάνιο μετά το θηλασμό που έπεφτε γύρω στις 9. Μόλις το παιδί έπεφτε για ύπνο σβήναμε όλα τα φώτα του σπιτιού και μιλούσαμε μόνο ψιθυριστά. Το ίδιο έκανα και όταν ξυπνούσε για τον βραδινό θηλασμό. Δεν του μιλούσα σχεδόν καθόλου ή μόνο ψιθυριστά. Το πρωί άνοιγα παντζούρια και μιλούσα κανονικά. Το παιδί λοιπόν σε χρόνο ντε τε έμαθε ότι το βράδυ δε μιλάμε. Να φανταστείς ακόμα και τώρα, τριάμιση χρόνια μετά, όποτε έχει αυπνίες το βράδυ ξυπνάει και ψιθυρίζει μόνος στο κρεβάτι του. Κι εγώ τον ακούω με περηφάνια από την ενδοεπικοινωνία.

Βέβαια, να σε προειδοποιήσω ότι δε θα είναι όλα ρόδινα. Αλλά όταν μας έκανε κάτι χαζομαρούλες και έκλαιγε για αγκαλιά, αφού τσεκάραμε ότι το παιδί δεν υπέφερε από τίποτα, τον αφήσαμε να σπαράξει (μία λίγο πριν χρονίσει και μια κανένα χρόνο αργότερα), αν και με μεγάλη προσπάθεια κρατιόμασταν με τον άντρα μου. Αλλά σε τρεις μερούλες είχε στρώσει. Ξυπνάει το βράδυ το μωρό σας??? - Σελίδα 2 328109 Ξυπνάει το βράδυ το μωρό σας??? - Σελίδα 2 328109

eva25


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
για ύπνο πέφτει κατά τις 11-11.30.τα απογεύματα από τις 6 μέχρι νακοιμηθεί θηλάζουμε με μερικα 10λεπτα διαλείματα, οπότε είναι αδύνατον να τον βάλω για ύπνο. μπανάκι κάνουμε μεταξύ 8-10 για να τον πορλάβω πριν αποφασισει ότι έφαγε αρκετά και κοιμηθεί. το βράδυ που ξυπνάει εχουμε χαμηλό φωτισμό (ισα να βλέπω για να δίνω σωστά το στήθος) και δεν του μιλάω (και να θέλα κοιμάμαι όρθια!).

twins_girls

twins_girls
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
το θέμα αυτό χτυπάει το ευαίσθητο σημείο μου! Και τα δύο κοριτσάκια μου που είναι σήμερα 1,5 χρονών από τότε που γεννήθηκαν έως και σήμερα, όχι μόνον δεν έχουν κοιμηθεί σερύ όλο το βράδυ ποτέ, αλλά ξυπνάνε και οι δύο (σε διαφορετικές ώρες) κάθε 2ωρο ή στην καλύτερη περίπτωση κάθε 3ωρο! Δεν υπάρχεια αυτή η αϋπνία και κούραση που έχω νιώσει στη ζωή μου και μή με πείτε υπερβολική. Ωστόσο, ένα πράγμα με κρατάει να μήν σωριαστώ και να συνεχίσω και για τα επόμενα βράδυα: το ότι είναι υγιέστατες..... καταλαβαίνετε εσείς που θα με διαβάσετε γιατί τόσα πολλά συμβαίνουν που δεν θέλω να πηγαίνει κάν το μυαλό μου... Κουράγιο λοιπόν στις μανούλες που τα παιδάκια τους δεν κοιμούντε. Πού θα πάει, αυτό ΣΙΓΟΥΡΑ κάποια στιγμή θα σταματήσει! Laughing

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
twins_girls έγραψε:το θέμα αυτό χτυπάει το ευαίσθητο σημείο μου! Και τα δύο κοριτσάκια μου που είναι σήμερα 1,5 χρονών από τότε που γεννήθηκαν έως και σήμερα, όχι μόνον δεν έχουν κοιμηθεί σερύ όλο το βράδυ ποτέ, αλλά ξυπνάνε και οι δύο (σε διαφορετικές ώρες) κάθε 2ωρο ή στην καλύτερη περίπτωση κάθε 3ωρο! Δεν υπάρχεια αυτή η αϋπνία και κούραση που έχω νιώσει στη ζωή μου και μή με πείτε υπερβολική. Ωστόσο, ένα πράγμα με κρατάει να μήν σωριαστώ και να συνεχίσω και για τα επόμενα βράδυα: το ότι είναι υγιέστατες..... καταλαβαίνετε εσείς που θα με διαβάσετε γιατί τόσα πολλά συμβαίνουν που δεν θέλω να πηγαίνει κάν το μυαλό μου... Κουράγιο λοιπόν στις μανούλες που τα παιδάκια τους δεν κοιμούντε. Πού θα πάει, αυτό ΣΙΓΟΥΡΑ κάποια στιγμή θα σταματήσει! Laughing


Σίγουρα δεν είμαι η πρώτη που σου το λέει, αλλά θα το πω κι εγώ: Το γεγονός ότι εσύ είσαι εξουθενωμένη δε σημαίνει ότι νιώθουν έτσι και τα παιδιά. Σκέφτηκες δραστηριότητες που να τα κουράζουν σωματικά; Ο δικός μου πέφτει σα τούβλο όταν τον πάω στην παραλία ή σε κάποιο παιδότοπο...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
twins_girls έγραψε:το θέμα αυτό χτυπάει το ευαίσθητο σημείο μου! Και τα δύο κοριτσάκια μου που είναι σήμερα 1,5 χρονών από τότε που γεννήθηκαν έως και σήμερα, όχι μόνον δεν έχουν κοιμηθεί σερύ όλο το βράδυ ποτέ, αλλά ξυπνάνε και οι δύο (σε διαφορετικές ώρες) κάθε 2ωρο ή στην καλύτερη περίπτωση κάθε 3ωρο! Δεν υπάρχεια αυτή η αϋπνία και κούραση που έχω νιώσει στη ζωή μου και μή με πείτε υπερβολική. Ωστόσο, ένα πράγμα με κρατάει να μήν σωριαστώ και να συνεχίσω και για τα επόμενα βράδυα: το ότι είναι υγιέστατες..... καταλαβαίνετε εσείς που θα με διαβάσετε γιατί τόσα πολλά συμβαίνουν που δεν θέλω να πηγαίνει κάν το μυαλό μου... Κουράγιο λοιπόν στις μανούλες που τα παιδάκια τους δεν κοιμούντε. Πού θα πάει, αυτό ΣΙΓΟΥΡΑ κάποια στιγμή θα σταματήσει! Laughing

ωχ...σε νοιωθω απόλυτα..εμένα είναι χειρότερα..η μία ηύπναγε μέχρι τα 2.5...αργότερα ΄μολισ η μικρή σταμάτησε το θυλασμό στου 7-8 μήνεσ άρχισε και αυτή τα ίδια..τώρα η μία ξυπνάει την άλλη και σε άλλεσ ώρες..άρχισε και η μεγάλξ πάλι το γάλα..και ας έχει φάει του σκασμού το βράδυ...και κοντεύει 4...νομίζω πως έχω να κοιμηθώ χρόνια!!..χα..χα..
υπομονή!! ο παιδίατρος μου λεει πως αφού δεν είναι χοντούλες δεν πειράζει..το γάλα παντα κάνει καλό...βέβαια δεν ξυπνάει αυτός τα βράδια..ε? χα..

twins_girls

twins_girls
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
lianikos έχεις ένα δίκιο, μα θα σου πώ πως δεν έχω βοήθεια από πουθενά και με τα δίδυμα κοριτσάκια είναι κάπως δύσκολο ακόμη να βγαίνω έξω μόνη μου (βλέπεις μένουμε και Παγκράτι που δεν είναι και ότι καλύτερο για να κινηθείς). Οι μικρές είναι ακόμη σε ηλικία που δεν μπορώ να συνεννοηθώ ώστε να τις πάω κάπου και να μήν κυνηγάω τη μία από εδώ και την άλλη από εκεί. Πρέπει όταν είμαι έξω να έχω κι ένα άλλο άτομο μαζί. Ακόμη τουλάχιστον. Μέσα στο σπίτι προσπαθώ με διάφορους τρόπους να τα κάνω να μήν βαριουνται, δεν σου κρύβω ότι δεν πιάνει παντα. Επίσης όποτε έχουν εξουθενωθεί απο καποια διαφορετική δραστηριότητα που θα κάνουμε μέσα στην ημέρα (όταν τύχει), κι εγώ λέω: ωραία απόψε θα κοιμηθούν... ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΕ!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις