Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
16 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 16 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Πεμ Οκτ 13, 2011 12:24 pm

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
etoile! έγραψε:Γεννάω τέλος Νοέμβρη και έχω μερικές απορίες που είμαι σίγουρη ότι θα μου λύσετε!! Very Happy
1. Νυχτικά να πάρω χοντρά-χειμωνιάτικα ή λεπτά-κοντομάνικα επειδή θα έχει ζέστη στο μαιευτήριο; Ή και από τα δύο;;
εγω θα σου προτεινα μακρυμανικα βαμβακερα, η' ακομα καλυτερα πιτζαμες. αλλα παντα με κουμπια επανω για ευκολοτερο θηλασμο
2.Στο παιδί να αγοράσω και μακρυμάνικα εσωρουχάκια ή αρκούν τα κοντομάνικα;; Φοβάμαι ότι θα τον σκάσω με μακρυμάνικο εσώρουχο και κορμάκι βελουτέ απέξω!!!
και τα κοντομανικα αρκουν..
3.Πόσα περίπου κορμάκια βελουτέ θα χρειάζονται στην καθημερινότητα μας;;; Να αγοράσω πόσα Ο και πόσα Ο-3;; Και πόσα εσώρουχα;;;
για αρχη να παρεις 0-3 μεγεθος, και κανενα 0.. σιγουρα 2-3 θα χρειαζεται καθημερινα αν βγαζει τιποτα γουλιτσες και βρεχεται..4.Από το μαιευτήριο θα τον βγάλω τυλιγμένο σε κουβέρτα, με το φορμάκι του το βελουτέ. Να του αγοράσω και μπουφάν;;;; (μη γελάτε!!!)
οχι καλε, θα σκασει το μωρο!! 5.Να αγοράσω μόνο βελουτέ φορμάκια λόγω χειμώνα ή και βαμβακερά, μακρυμάνικα;
εγω προτιμησα τα βελουτε, ειχα βεβαια και βαμβακερα τα περισσοτερα απο δωρα..
6.Για το μαιευτήριο αγόρασα 1 πακέτο σερβιέτες λοχείας,θα μου δώσουν και στο Ιασώ νομίζω, θα μου χρειαστούν παραπάνω;;; Πόσα πακέτα να αγοράσω;;
δεν θυμαμαι ποσες εχει μεσα το πακετο, αλλα σιγουρα 4-5-6 καθημερινα θα χρειαζεσαι
7.Για το καθισματάκι αυτοκινήτου να αγοράσω εξτρά μαξιλαράκι για το κεφαλάκι του; Θα τον βάλω από το μαιευτήριο εκεί.
οχι
8.Να πλύνω το καρότσι και το κάθισμα αυτοκινήτου ή είναι υπερβολικό;;;
ναι εννοειται!! καθολου υπερβολικο..
9.Θέλω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά με έχουν ζαλίσει ότι σίγουρα θα δίνω και συμπλήρωμα. Ισχύει αυτό;;; Και τί να κάνω;; Να αγοράσω ένα κουτί να το έχω προληπτικά ή να στείλω μετά τον άντρα μου αν χρειαστεί τελικά;;;
ο θηλασμος εξαρταται κυριως απο την θεληση της μαμας! μην ακους κανεναν.. τιποτα δεν ισχυει, δεν υπαρχουν κανονες σε αυτο..
10.Ο γιατρός μου δε νομίζω ότι έχει δική του μαία. Πρέπει να βρω εγώ ή θα με καλύψουν οι κοπέλες στο μαιευτήριο;;;
θα σε καλυψουν λογικα απο εκει.. ρωτα ομως κ τον γιατρο σου για σιγουρια!!
11.Έχει ζητήσει καμία rooming in στο Ιασώ;; Σε περίπτωση που ένα βράδυ πχ είμαι χάλια και δε μπορώ να τον έχω στο δωμάτιο ή στα επισκεπτήρια (βασικό!!), θα μπορώ να τον δώσω μέσα για λίγο ή με δεσμεύει το rooming in;
δυστυχως, δεν ξερω και δεν απαντω..
Σας ζάλισα;;; Laughing Laughing
Όλο και κάτι άλλο θα σκεφτώ!!! Laughing Laughing Laughing

Ευχαριστώ!!!!!!!!!! Very Happy

σου ευχομαι ολοψυχα ολα να πανε καλα, και να γεννησεις ευκολα ενα υγιεστατο μωρακι!!! ηρεμα κ χαλαρα!!

27Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Πεμ Οκτ 13, 2011 1:25 pm

????????


Επισκέπτης
Maya έγραψε:
etoile! έγραψε:[Να σε ρωτησω κατι, μιας που ειδα οτι τα πας καλα με το θηλασμο;;
Εαν στο μαιευτηριο αρχισουν να λενε οτι δε του φτανει το γαλα μου (τις πρωτες μερες που θα εχω σταγονες), τι να κανω;; Πως να το διαχειριστω;;;Δε θελω καθολου ξενο, αλλα απο την αλλη με φοβιζει γιατι δεν ειμαι γιατρος και δε θα μπορω να κρινω αν πραγματικα θα πρεπει να δωσω ή οχι, αν μου αρχισουν τις μα@@@@@ες!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

βρες και διαβασε το βιβλιο της Αννας Πατσουρου 'θηλασμος, μια υπεροχη σχεση' εκει τα λεει ολα! βρες παιδιατρο και γυναικολογο υπερ του θηλασμου. οσοι δεν γνωριζουν, δεν το εχουν ψαξει, θα σου ειναι εμποδιο. Εμενα το μωρο ηταν με ικτερο και μου ελεγαν στο μαιευτηριο 'να του δωσουμε ξενο' δε δεχτηκα. Βεβαια ο αντρας μου ηταν εξαλλος με εμενα, αλλα τελικα δικαιωθηκα γιατι με το θηλασμο του εφυγε ο ικτερος. Το λεει η Πατσουρου αυτο. πχ στην αρχη το μωρο θελει μονο 1 κουταλακι του γλυκο για να γεμισει το στομαχακι του. τοσο και περισσευει ειναι το πρωτογαλα 'ενας χρυσος που ρεει'. Εγω ειχα το βιβλιο και τους το ετριβα στη μουρη οποτε μου λεγανε 'μα και μου΄' η μαια του γυναικολογου μου ακομα με στραβοκοιταει οταν της λεω οτι θηλασα μεχρι προσφατα. δε μπορει να το δεχτει!!!! μπες στο mitrikos thilasmos.com και διαβασε εχει πολλες απαντησεις σε αποριες. Πηγαινε σε συναντησεις για μαμαδες σε καταστηματα βρεφικων που φερνουν μαιες και στα λενε κι εκει.. Θελει και λιγο κοτσια και λιγο θρασος..

Πολυ φοβαμαι οτι θα τα ζησω ολα αυτα... Και ειναι σιγουρο οτι θα πελαγωσω και δε θα ξερω ποιον να ακουσω!!
Να σε ρωτησω κατι, αν τις πρωτες μερες πχ φοβηθω και τις ακουσω και δωσω λιγο ξενο, μετα στο σπιτι δε θα μπορεσω να το ''σωσω'' και να θηλαζω αποκλειστικα, που θα ειμαι μονη και δε θα με πρηζουν;;;

Με αγχωνει παρα πολυ αυτο, γιατι δε θα ξερω ποιον να ακουσω, οπως ο αντρας σου, φανταζομαι ακριβως πως ενοιωθε!!!

28Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Πεμ Οκτ 13, 2011 1:34 pm

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Συνηθως σου λενε να βαλεις το μωρο απο την πρωτη ωρα στο στηθος αφενος για να κανει θηλαστικες κινησεις και να ξεκινησει ο μαστος να ενεργοποιειται και να παραγει γαλα, κι αυτο να μαθει τις θηλαστικες κινησεις. Το λαθος που κανουν εδω ειναι οτι αν το μωρο πιασει πρωτα το μπιμπερο, δεν απαιτει θηλαστικη κινηση με ζορι, απλα το γαλα του ερχεται στο στομαι κι αυτο καταπινει. Το αποτελεσμα ειναι να μη μαθει να 'αγωνιζεται' για το φαι του και μετα που το βαζουν στο στηθος τσαντιζεται γιατι ζοριζεται , ειναι ανησυχο και κλαει και με το μπιμπερο ηρεμει παλι. Η μανα αγχωνεται νομιζει οτι δεν εχει γαλα, οτι ταλαιπωρει το μωρο και καταφευγει στο μπιμπερο. Τη δικια μου την εβαλα κατευθειαν στο στηθος. Οταν καποια στιγμη που εκλαιγα με μαυρο δακρυ προσπαθησαν να της δωσουν μπιμπερο, δεν το ηθελε. Το γαλα της χυνοταν απεξω απο το στομα της κι εγω χαιρομουν. βεβαια δεν υπαρχουν κανονες. Μια καλη μου φιλη, εβγαζε με θηλαστρο 1 μηνα και μετα το εβαλε στο στηθος και επιασε κανονικα και το θηλασε μεχρι 18 μηνων. Η μαια μου, μου ειπε οτι ακομα κι αν πιασουν μπιμπερο, με υπομονη, επιμονη και σωστη καθοδηγηση, μπορουν να εκπαιδευτουν στο στηθος. Απλα εκει ειναι που πρεπει να κρατησεις γερα, γιατι εκει συνηθως τα παραταμε..
Εκ των υστερων παντως βλεπω οτι ημουν αρκετα φανατισμενη με το θηλασμο και ισως δεν επρεπε. Αν δεν ειχα θηλασει θα το ειχα παρει βαρεως, αλλα ειναι λαθος. Θηλασμος ειναι και να βγαζεις το γαλα σου και να το δινεις με το μπιμπερο. Παλι μητρικο γαλα πινει το μωρο. Αν μια μητερα πιεζεται ή κουράζεται ή δεν αντέχει, ή δεν μπορέσει, δεν πειράζει. Παντα ομως υπαρχουν λυσεις ακομα και επαναγαλακτισμος σε μητερες που εχουν κοψει το γαλα. Ολα γινονται αν το θελουμε.

29Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Πεμ Οκτ 13, 2011 1:41 pm

????????


Επισκέπτης
Maya έγραψε:Συνηθως σου λενε να βαλεις το μωρο απο την πρωτη ωρα στο στηθος αφενος για να κανει θηλαστικες κινησεις και να ξεκινησει ο μαστος να ενεργοποιειται και να παραγει γαλα, κι αυτο να μαθει τις θηλαστικες κινησεις. Το λαθος που κανουν εδω ειναι οτι αν το μωρο πιασει πρωτα το μπιμπερο, δεν απαιτει θηλαστικη κινηση με ζορι, απλα το γαλα του ερχεται στο στομαι κι αυτο καταπινει. Το αποτελεσμα ειναι να μη μαθει να 'αγωνιζεται' για το φαι του και μετα που το βαζουν στο στηθος τσαντιζεται γιατι ζοριζεται , ειναι ανησυχο και κλαει και με το μπιμπερο ηρεμει παλι. Η μανα αγχωνεται νομιζει οτι δεν εχει γαλα, οτι ταλαιπωρει το μωρο και καταφευγει στο μπιμπερο. Τη δικια μου την εβαλα κατευθειαν στο στηθος. Οταν καποια στιγμη που εκλαιγα με μαυρο δακρυ προσπαθησαν να της δωσουν μπιμπερο, δεν το ηθελε. Το γαλα της χυνοταν απεξω απο το στομα της κι εγω χαιρομουν. βεβαια δεν υπαρχουν κανονες. Μια καλη μου φιλη, εβγαζε με θηλαστρο 1 μηνα και μετα το εβαλε στο στηθος και επιασε κανονικα και το θηλασε μεχρι 18 μηνων. Η μαια μου, μου ειπε οτι ακομα κι αν πιασουν μπιμπερο, με υπομονη, επιμονη και σωστη καθοδηγηση, μπορουν να εκπαιδευτουν στο στηθος. Απλα εκει ειναι που πρεπει να κρατησεις γερα, γιατι εκει συνηθως τα παραταμε..
Εκ των υστερων παντως βλεπω οτι ημουν αρκετα φανατισμενη με το θηλασμο και ισως δεν επρεπε. Αν δεν ειχα θηλασει θα το ειχα παρει βαρεως, αλλα ειναι λαθος. Θηλασμος ειναι και να βγαζεις το γαλα σου και να το δινεις με το μπιμπερο. Παλι μητρικο γαλα πινει το μωρο. Αν μια μητερα πιεζεται ή κουράζεται ή δεν αντέχει, ή δεν μπορέσει, δεν πειράζει. Παντα ομως υπαρχουν λυσεις ακομα και επαναγαλακτισμος σε μητερες που εχουν κοψει το γαλα. Ολα γινονται αν το θελουμε.

Να ηξερες ποσο με βοηθησες!! Βλεπω να σε φωναζω στο μαιευτηριο να Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 215994 Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 215994 Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 215994 Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 215994 με τις μαιες που θα με ζαλιζουν για ξενο!!!

Ειμαι και εγω φανατικη του θηλασμου. Ευτυχως και ο γυναικολογος μου ειναι πολυ θετικος και νομιζω οτι θα με βοηθησει!!!
Αν ειναι δυνατον, να εχουμε τοσο αγχος για τοσο απλα πραγματα... Το δικαιωμα μας να ταϊζουμε το μπισκοτακι μας!!!! I love you

30Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Πεμ Οκτ 13, 2011 1:41 pm

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ο θηλασμος εχει και την κουραση του και το κοστος του! Ας πουμε για ενα χρονο ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος δε μπορουσε να κοιμησει τη μπεμπα ή να την ταισει το γαλα της, ή να την ηρεμήσει. Μονο εγω. Δεν ελειψα ουτε ενα βραδυ απο το σπιτι και πολλες φορες εφτασα στα ορια μου, ειχα νευρα, κλπ κλπ κλπ. Νομιζω οτι κοιτωντας πισω θα ηθελα να της εχω μαθει να πινει ενα γευμα μια στο τοσο απο μπουκαλι, ακομα και ξενο, για να νιωθω κι εγω ανθρωπος, να παω για εναν καφε χωρις το μωρο μια μερα ή να βγουμε ενα βραδυ εξω για φαγητο με τον αντρα μου. Δε μπορουσε να μου την κρατησει κανεις γιατι ετσι και ξυπνουσε ηθελε βυζι να κοιμηθει παλι. Για να τα λεμε ολα με το ονομα τους, οπως ειναι.. Ομως επειδη ημουν και ειμαι 'πορωμενη', τα αντεξα ολα αυτα με καθε κοστος..

31Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Πεμ Οκτ 13, 2011 1:42 pm

????????


Επισκέπτης
Τελικα πηρα και ενα 3-6.
Αυτο εδω κοριτσια
http://www.ebay.co.uk/itm/Baby-Grow-Sleepsuit-Karate-Gi-/140617499953?pt=Baby_Clothing&vti=Size%090-3+months&hash=item6673c82c61#ht_500wt_1287
Δεν εχει πολυυυυ γελιο;;;; Για χαβαλε το πηρα, αμα πεσουν και αποκριες θα του το φορεσω!!!Ο αντρας μου με δουλευει!!!!!!!!!!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing

32Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Πεμ Οκτ 13, 2011 1:50 pm

????????


Επισκέπτης
Maya έγραψε:Ο θηλασμος εχει και την κουραση του και το κοστος του! Ας πουμε για ενα χρονο ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος δε μπορουσε να κοιμησει τη μπεμπα ή να την ταισει το γαλα της, ή να την ηρεμήσει. Μονο εγω. Δεν ελειψα ουτε ενα βραδυ απο το σπιτι και πολλες φορες εφτασα στα ορια μου, ειχα νευρα, κλπ κλπ κλπ. Νομιζω οτι κοιτωντας πισω θα ηθελα να της εχω μαθει να πινει ενα γευμα μια στο τοσο απο μπουκαλι, ακομα και ξενο, για να νιωθω κι εγω ανθρωπος, να παω για εναν καφε χωρις το μωρο μια μερα ή να βγουμε ενα βραδυ εξω για φαγητο με τον αντρα μου. Δε μπορουσε να μου την κρατησει κανεις γιατι ετσι και ξυπνουσε ηθελε βυζι να κοιμηθει παλι. Για να τα λεμε ολα με το ονομα τους, οπως ειναι.. Ομως επειδη ημουν και ειμαι 'πορωμενη', τα αντεξα ολα αυτα με καθε κοστος..

Εχεις δικιο!! Και εγω αυτα εχω στο μυαλο μου!! Αλλα αρκει να ειναι καλα το μικρουλι μας, ολα τα αλλα περνανε!!

Ειναι δυσκολο πολυ να θηλαζεις, ειδικα αμα εχεις και πολλους ξερολες γυρω σου να λενε βλακειες... Εμενα ηδη με ζαλιζει η πεθερα μου οτι αποκλειεται να μη δωσω συμπληρωμα και με απογοητευει!!! Αλλα εχω φαει τετοιο κολλημα, που πιστευω οτι θα τα καταφερω!!!

Να σου πω την αληθεια εγω δεν εμπιστευομαι και κανεναν να αφησω το μωρο, οποτε το οτι θηλαζω θα ειναι και η τελεια δικαιολογια για τις γιαγιαδες, ειδικα η πεθερουλα που θα περιμενει να το εχει μονιμα!!!Ηδη οι φιλες της της λενε οτι θα μεγαλωσει και 3ο εγγονι, λες και το παιδι δεν εχει γονεις Twisted Evil Twisted Evil !!Με τρελαινουν μιλαμε!!!

Μακαρι να πανε ολα καλα!!!

33Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Πεμ Οκτ 13, 2011 1:52 pm

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
etoile! έγραψε:
Maya έγραψε:Ο θηλασμος εχει και την κουραση του και το κοστος του! Ας πουμε για ενα χρονο ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος δε μπορουσε να κοιμησει τη μπεμπα ή να την ταισει το γαλα της, ή να την ηρεμήσει. Μονο εγω. Δεν ελειψα ουτε ενα βραδυ απο το σπιτι και πολλες φορες εφτασα στα ορια μου, ειχα νευρα, κλπ κλπ κλπ. Νομιζω οτι κοιτωντας πισω θα ηθελα να της εχω μαθει να πινει ενα γευμα μια στο τοσο απο μπουκαλι, ακομα και ξενο, για να νιωθω κι εγω ανθρωπος, να παω για εναν καφε χωρις το μωρο μια μερα ή να βγουμε ενα βραδυ εξω για φαγητο με τον αντρα μου. Δε μπορουσε να μου την κρατησει κανεις γιατι ετσι και ξυπνουσε ηθελε βυζι να κοιμηθει παλι. Για να τα λεμε ολα με το ονομα τους, οπως ειναι.. Ομως επειδη ημουν και ειμαι 'πορωμενη', τα αντεξα ολα αυτα με καθε κοστος..

Εχεις δικιο!! Και εγω αυτα εχω στο μυαλο μου!! Αλλα αρκει να ειναι καλα το μικρουλι μας, ολα τα αλλα περνανε!!

Ειναι δυσκολο πολυ να θηλαζεις, ειδικα αμα εχεις και πολλους ξερολες γυρω σου να λενε βλακειες... Εμενα ηδη με ζαλιζει η πεθερα μου οτι αποκλειεται να μη δωσω συμπληρωμα και με απογοητευει!!! Αλλα εχω φαει τετοιο κολλημα, που πιστευω οτι θα τα καταφερω!!!

Να σου πω την αληθεια εγω δεν εμπιστευομαι και κανεναν να αφησω το μωρο, οποτε το οτι θηλαζω θα ειναι και η τελεια δικαιολογια για τις γιαγιαδες, ειδικα η πεθερουλα που θα περιμενει να το εχει μονιμα!!!Ηδη οι φιλες της της λενε οτι θα μεγαλωσει και 3ο εγγονι, λες και το παιδι δεν εχει γονεις Twisted Evil Twisted Evil !!Με τρελαινουν μιλαμε!!!

Μακαρι να πανε ολα καλα!!!


σου εχω στειλει πμ

34Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Πεμ Οκτ 20, 2011 3:20 am

????????


Επισκέπτης
Κοριτσια να σας ρωτησω κατι ακομα;;;

Μου πηραν δωρο παπλωμα,κουνουπιερα και παντα και απο το μαγαζι ειπαν να μη τα πλυνω, να τα βγαλω μονο στον ηλιο..
Ειναι δυνατον ομως να μη τα πλυνω;;; Θα τα αφησω μεσα στη σκονη στο μωρο, ειδικα οσο αποστειρωνουμε;;; Λυπαμαι και να κανω του κεφαλιου μου και τα χαλασω γιατι ειναι πανακριβα...

Τι κανατε εσεις;;;

35Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Κυρ Οκτ 30, 2011 1:54 pm

????????


Επισκέπτης
Κοριτσια να ρωτησω κατι ακομα;;

Αγορασατε ζυγαρια για το σπιτι για το μωρο;;

Το μικρουλι σας στην αρχη που το ειχατε εαν πχ καθοσασταν στο σαλονι ή γενικα σε καποιο δωματιο που δεν υπηρχε η κουνια του να ξαπλωσει;;;

Ο συζυγος στο μαιευτηριο μπορει να μεινει ολη μερα ή μονο ωρες επισκεπτηριου (στο Ιασω);;;

Ευχαριστω και παλι!!! Very Happy

36Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Κυρ Οκτ 30, 2011 2:15 pm

alexia-marinos

alexia-marinos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
etoile! έγραψε:Κοριτσια να σας ρωτησω κατι ακομα;;;

Μου πηραν δωρο παπλωμα,κουνουπιερα και παντα και απο το μαγαζι ειπαν να μη τα πλυνω, να τα βγαλω μονο στον ηλιο..
Ειναι δυνατον ομως να μη τα πλυνω;;; Θα τα αφησω μεσα στη σκονη στο μωρο, ειδικα οσο αποστειρωνουμε;;; Λυπαμαι και να κανω του κεφαλιου μου και τα χαλασω γιατι ειναι πανακριβα...

Τι κανατε εσεις;;;


Και εμενα το ιδιο μου ειπαν απο το μαγαζι,κ επειδη φοβηθηκα κ εγω να μην τα χαλασω,επλυνα μονο την κουνουπιερα (στο χερι εννοειται) κ παπλωμα με παντα τα ειχα στο μπακονι 2-3 μερες κ τα αερισα...

37Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Κυρ Οκτ 30, 2011 11:22 pm

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:Κοριτσια να σας ρωτησω κατι ακομα;;;

Μου πηραν δωρο παπλωμα,κουνουπιερα και παντα και απο το μαγαζι ειπαν να μη τα πλυνω, να τα βγαλω μονο στον ηλιο..
Ειναι δυνατον ομως να μη τα πλυνω;;; Θα τα αφησω μεσα στη σκονη στο μωρο, ειδικα οσο αποστειρωνουμε;;; Λυπαμαι και να κανω του κεφαλιου μου και τα χαλασω γιατι ειναι πανακριβα...

Τι κανατε εσεις;;;

Εγω τα επλυνα. και τα εχω ξαναπλυνει απο τοτε γιατι σκονιζονται. Εβαλα το καθενα μονο του ομως στους 30 βαθμους και σε λιγες στροφες. Ηταν και εμενα απο τα ακριβα, (απο την σειρα "ονειρα") αλλα δεν επαθαν τιποτα.

38Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Δευ Οκτ 31, 2011 3:37 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πάπλωμα τον πρώτο χρόνο δε βάζουμε! Ούτε μαξιλάρι!
Εγώ τα έπλυνα όλα στο πλυντήριο χωρίς στίψιμο.

39Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Δευ Οκτ 31, 2011 10:43 am

????????


Επισκέπτης
Ναι, και εγω τελικα τα επλυνα στο πλυντηριο και τα εβαλα και στεγνωτηριο!!! Εννοειται στο προγραμμα για μεταξωτα!Αλλωστε ειχαν και ταμπελακι μεσα που ελεγε να τα πλυνεις, στο χερι βεβαια,αλλα εγω τα εβαλα πλυντηριο για καλυτερο καθαρισμο. Τιποτα δεν επαθαν!!! Very Happy

Προτιμησα να ρισκαρω να χαλασουν παρα να τα βαλω βρωμικα στο παιδι!!! Shocked

40Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Δευ Οκτ 31, 2011 11:00 am

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Rinoula έγραψε:Πάπλωμα τον πρώτο χρόνο δε βάζουμε! Ούτε μαξιλάρι!
Εγώ τα έπλυνα όλα στο πλυντήριο χωρίς στίψιμο.


ρινουλα γιατι δεν βαζουμε παπλωμα τον 1ο χρονο...???εγω τωρα της εχω το παπλωματακι απο την σειρα με την παντα της,πιο πολυ σαν κουβερλι ειναι...ειναι επικυνδινο εννοεις...??? Shocked

41Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Δευ Οκτ 31, 2011 11:57 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
spapastamou έγραψε:
Rinoula έγραψε:Πάπλωμα τον πρώτο χρόνο δε βάζουμε! Ούτε μαξιλάρι!
Εγώ τα έπλυνα όλα στο πλυντήριο χωρίς στίψιμο.


ρινουλα γιατι δεν βαζουμε παπλωμα τον 1ο χρονο...???εγω τωρα της εχω το παπλωματακι απο την σειρα με την παντα της,πιο πολυ σαν κουβερλι ειναι...ειναι επικυνδινο εννοεις...??? Shocked

Επειδη είναι πολύ ζεστό, Σοφάκι. Γενικά οι παιδίατροι λένε να αποφεύγουμε την πολύ ζέστη.

42Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Δευ Οκτ 31, 2011 12:06 pm

????????


Επισκέπτης
MariaM έγραψε:
spapastamou έγραψε:
Rinoula έγραψε:Πάπλωμα τον πρώτο χρόνο δε βάζουμε! Ούτε μαξιλάρι!
Εγώ τα έπλυνα όλα στο πλυντήριο χωρίς στίψιμο.


ρινουλα γιατι δεν βαζουμε παπλωμα τον 1ο χρονο...???εγω τωρα της εχω το παπλωματακι απο την σειρα με την παντα της,πιο πολυ σαν κουβερλι ειναι...ειναι επικυνδινο εννοεις...??? Shocked

Επειδη είναι πολύ ζεστό, Σοφάκι. Γενικά οι παιδίατροι λένε να αποφεύγουμε την πολύ ζέστη.

Και γιατι υπαρχει κινδυνος ασφυξιας αμα μπλεχτει αναμεσα το παιδι και δε μπορει να βγει! Crying or Very sad

43Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Δευ Οκτ 31, 2011 12:24 pm

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
spapastamou έγραψε:
Rinoula έγραψε:Πάπλωμα τον πρώτο χρόνο δε βάζουμε! Ούτε μαξιλάρι!
Εγώ τα έπλυνα όλα στο πλυντήριο χωρίς στίψιμο.


ρινουλα γιατι δεν βαζουμε παπλωμα τον 1ο χρονο...???εγω τωρα της εχω το παπλωματακι απο την σειρα με την παντα της,πιο πολυ σαν κουβερλι ειναι...ειναι επικυνδινο εννοεις...??? Shocked

Επειδη είναι πολύ ζεστό, Σοφάκι. Γενικά οι παιδίατροι λένε να αποφεύγουμε την πολύ ζέστη.



katalaba...eyxaristv poly maraki...!!! Very Happy

44Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Δευ Οκτ 31, 2011 12:27 pm

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
etoile! έγραψε:
MariaM έγραψε:
spapastamou έγραψε:
Rinoula έγραψε:Πάπλωμα τον πρώτο χρόνο δε βάζουμε! Ούτε μαξιλάρι!
Εγώ τα έπλυνα όλα στο πλυντήριο χωρίς στίψιμο.


ρινουλα γιατι δεν βαζουμε παπλωμα τον 1ο χρονο...???εγω τωρα της εχω το παπλωματακι απο την σειρα με την παντα της,πιο πολυ σαν κουβερλι ειναι...ειναι επικυνδινο εννοεις...??? Shocked

Επειδη είναι πολύ ζεστό, Σοφάκι. Γενικά οι παιδίατροι λένε να αποφεύγουμε την πολύ ζέστη.

Και γιατι υπαρχει κινδυνος ασφυξιας αμα μπλεχτει αναμεσα το παιδι και δε μπορει να βγει! Crying or Very sad



καλα αυτο ειναι λιγο δυσκολο γιατι με οτι και να την σκεπασω την φρατζολιτσα μου στο 2λεπτο το εχει πεταξει απο πανω της....γι'αυτο και της αφησα το παπλωματακι να σου πω την αληθεια....λεω ας εχει τουλαχιστον στα ποδια της κατι ζεστο...Very Happy α και κοριτσια ξεχασα να σημειωσω κατι βασικο προς το παρον ειμαστε χωρις θερμανση

45Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!  - Σελίδα 2 Empty Απ: Απορίες για όλα!!!!!!!!!!! Τρι Νοε 01, 2011 5:47 am

????????


Επισκέπτης
spapastamou έγραψε:
etoile! έγραψε:
MariaM έγραψε:
spapastamou έγραψε:
Rinoula έγραψε:Πάπλωμα τον πρώτο χρόνο δε βάζουμε! Ούτε μαξιλάρι!
Εγώ τα έπλυνα όλα στο πλυντήριο χωρίς στίψιμο.


ρινουλα γιατι δεν βαζουμε παπλωμα τον 1ο χρονο...???εγω τωρα της εχω το παπλωματακι απο την σειρα με την παντα της,πιο πολυ σαν κουβερλι ειναι...ειναι επικυνδινο εννοεις...??? Shocked

Επειδη είναι πολύ ζεστό, Σοφάκι. Γενικά οι παιδίατροι λένε να αποφεύγουμε την πολύ ζέστη.

Και γιατι υπαρχει κινδυνος ασφυξιας αμα μπλεχτει αναμεσα το παιδι και δε μπορει να βγει! Crying or Very sad



καλα αυτο ειναι λιγο δυσκολο γιατι με οτι και να την σκεπασω την φρατζολιτσα μου στο 2λεπτο το εχει πεταξει απο πανω της....γι'αυτο και της αφησα το παπλωματακι να σου πω την αληθεια....λεω ας εχει τουλαχιστον στα ποδια της κατι ζεστο...Very Happy α και κοριτσια ξεχασα να σημειωσω κατι βασικο προς το παρον ειμαστε χωρις θερμανση

Γιατι δε της παιρνεις υπνοσακο; Και το κεφαλι σου θα εχεις ησυχο και δε θα μπορει να ξεσκεπαζεται το κουκλακι σου!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις