Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
249 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 249 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

26απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Δευ Οκτ 17, 2011 2:01 am

ARIADNI


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δυστυχως στις μερες που ζουμε δεν νομιζω οτι υπαρχει μανουλα που να μην χρειαζεται τα χρηματα της δουλειας της αλλα και παλι πως πας να δουλεψεις με αυτες τις προυποθεσεις.πηρα στην επιθεωρηση και μου ειπαν οτι οντως δεν μπορει να σε απολυσει εκτος και αν το θελω και εγω.οποτε αναγκαστικα θα με ανεχτει!!!

27απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Δευ Οκτ 17, 2011 2:55 am

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σωστη η αποφαση σου! Δυστυχως επειδη θελει να σε απολυσει δεν ξερω τι γινεται με το μειωμενο ωραριο. Μπορεις δηλαδη να φευγεις πιο νωρις για ενα μικρο διαστημα ή να το παρεις μαζεμενο. Αλλα εχω την εντυπωση οτι πρεπει να συμφωνησει και ο εργοδοτης, δεν ξερω αν ειανι υποχρεωμενος να συμφωνησει σε 1 απο τις 2 επιλογες ή καθολου. Ψαξτο λιγο και πες μας κι εμας Smile
Παντως μεχρι να βρω ολα οσοα δικαιουμαστε εφαγα 1 εβδομαδα να ψαχνω ΦΕΚ αλλα τελικα αξιζε τον κοπο Very Happy

28απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Δευ Οκτ 17, 2011 3:54 am

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
momirene έγραψε:Σωστη η αποφαση σου! Δυστυχως επειδη θελει να σε απολυσει δεν ξερω τι γινεται με το μειωμενο ωραριο. Μπορεις δηλαδη να φευγεις πιο νωρις για ενα μικρο διαστημα ή να το παρεις μαζεμενο. Αλλα εχω την εντυπωση οτι πρεπει να συμφωνησει και ο εργοδοτης, δεν ξερω αν ειανι υποχρεωμενος να συμφωνησει σε 1 απο τις 2 επιλογες ή καθολου. Ψαξτο λιγο και πες μας κι εμας Smile
Παντως μεχρι να βρω ολα οσοα δικαιουμαστε εφαγα 1 εβδομαδα να ψαχνω ΦΕΚ αλλα τελικα αξιζε τον κοπο Very Happy

Είναι υποχρεώμένος να δεχτεί μία από τις 2 επιλογές...το μειωμένο ωράριο είναι δικαιωματικό, ασχετα αν έχει πάρει εξάμηνο ή όχι είτε με λιγότερες ώρες εργασίας είτε μαζεμένο, χωρίς φυσικά να σου κάνουν μείωση στο μισθό σου, ούτε και μπορούν να σε κρατάνε παραπάνω, λέγοντας ότι θα τα πληρωθείς υπερωρία....Δεν είναι να τους χαρίζουμε τίποτα...Όπως το καταλαβαίνεις και εσύ ARIADNI θα σε απολύσουν σίγουρα μετά από τους 18 μήνες, όπότε μην τους χαρίζεις τιποτα για να δείξεις καλή διαγωγή...

29απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Δευ Οκτ 17, 2011 3:59 am

bouba


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
να σημειώσω επίσης ότι δεν μπορεί να σου κάνει προειδοποίηση απόλυσης για τους 18 μήνες που προστατεύεσαι από το νόμο.

30απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Τετ Οκτ 26, 2011 3:30 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε περιπτωση κοριτσια που εγω θελω να με απολυσει σε συννενοηση μαζι του γινετε?
μας ειπαν οτι θα πρεπει να μου βαλει ολα τα ενσημα μεχρι το παιδι να γινει 18 μηνων και να με πληρωσει.ισχυει?


31απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Τετ Οκτ 26, 2011 3:37 am

stavas


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμένα με απολύσανε ως εξής:
Μετά το εξάμηνο μου έδωσαν το μειωμένο ωράριο σε μέρες αδείας (πληρωνόμουν κανονικά), όσες αντιστοιχούσαν και μετά με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι απολύομαι. Ο εργοδότης μου όμως με πλήρωσε σχεδόν μέχρι να κλείσω ένα χρόνο από τον τοκετό. Εγώ δεν έκανα μήνυση γιατί δεν θα έπαιρνα τα λεφτά θα έπρεπε να περιμένω να γίνει το δικαστήριο και επειδή είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία δεν άξιζε τον κόπο ειδικά στις μέρες μας. Εδώ άλλοι απολύονται και δεν παίρνουν τίποτα!

http://istoriestismamas.blogspot.com

32απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Τετ Οκτ 26, 2011 3:47 am

effiek

effiek
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="mamavivo"]σε περιπτωση κοριτσια που εγω θελω να με απολυσει σε συννενοηση μαζι του γινετε?
μας ειπαν οτι θα πρεπει να μου βαλει ολα τα ενσημα μεχρι το παιδι να γινει 18 μηνων και να με πληρωσει.ισχυει?


Ναι, βάσει νόμου ισχύει.

33απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Τετ Οκτ 26, 2011 3:53 am

Evaggelitsa 26

Evaggelitsa 26
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ARIADNI έγραψε:μαρτιο γεννησα πηρα το εξαμηνο και τωρα 6 νοεμβριου ληγει.πηγα σημερα να μιλησω μαζι του να δω τι γινεται και μου ειπε οτι θα με απολυσει.ξερω οτι δεν μπορει.αν τον καταγγειλω ομως θα γιναι τιποτα η τζαμπα θα μπω σε αυτην την διαδικασια?


Φυσικά και θα μπεις στη διαδικασία... Να πας στην Επιθεώρηση εργασίας και θα σε κατατοπίσουν...Να μην το αφήσεις... Να πάρεις αυτά που δικαιούσαι... Είναι απαρράδεκτο που σε απολύει τώρα... Τουλαχιστον να αποζημιωθείς.. Απορώ με αυτούς τους εργοδότες. Όσο τους κάνεις τη δουλεία τους και με το παραπάνω είσαι καλός, όταν απαιτείς αυτά που διακαιούσαι είσαι κακός...

34απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Τετ Οκτ 26, 2011 4:04 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="effiek"]
mamavivo έγραψε:σε περιπτωση κοριτσια που εγω θελω να με απολυσει σε συννενοηση μαζι του γινετε?
μας ειπαν οτι θα πρεπει να μου βαλει ολα τα ενσημα μεχρι το παιδι να γινει 18 μηνων και να με πληρωσει.ισχυει?


Ναι, βάσει νόμου ισχύει.

ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ?
ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΔΙΩΧΝΕΙ ΓΑΜΩΤΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΤΗΝ ΕΒΑΨΑ

35απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Τετ Ιαν 04, 2012 4:28 pm

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δείτε και αυτό...πολύ συμαντικό...

http://ergasiaka-manamar.blogspot.com/2011/08/18-39962011.html

εμένα η απορία μου είναι η εξής : όταν με απολύσει με 2μηνη προειδοποίηση παίρνω 1/2 αποζημίωση και επι της άδειας και επιδόματος αδείας ή μονο των 3 ακαθάριστων μισθών? δλδ το επίδομα και την άδεια τα παίρνω ολόκληρα?

36απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Παρ Ιουν 21, 2013 3:41 pm

ELNEF


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Γειά σας!!θα ήθελα τη βοήθειά σας!!
σε μία εβδομάδα κανονικά ήταν να επιστρέψω στη δουλειά μετά από εξάμηνο του οαεδ και πήγα σήμερα από κει για να μιλήσουμε,να σας πω αρχικά ότι δε φαίνομαι στην επιχείρηση  όπου δουλεύω αλλά σε μια άλλη "ανύπαρκτη" εταιρεία ουσιαστικά(με τον ίδιο εργοδότη) που συμμετέχει σε πρόγραμμα του οαεδ.ο μόνος λόγος που δεχτηκα ήταν ότι στην αρχή ήδη δούλευα 2 μήνες χωρίς ένσημα και χρειαζόμουν τη δουλειά και μου είπαν ότι θα ήταν προσωρινό.Σήμερα μου είπαν ότι αυτή η εταιρεία θα κλείσει γιατι δεν προχωράει(οχι πτώχευση μάλλον)και ότι επειδή δεν μπορούν να με απολύσουν είμαι ξεκρέμαστη και αν θέλω να κάνω οικειοθελή αποχώρηση με αποζημίωση (κάτω από το τραπέζι) προκειμένου να αποφύγουμε τα δικαστήρια,κατά τα άλλα λέει είναι πολύ ευχαριστημένοι μαζί μου και θα με έχουν στα υπόψην...και το λογικό ερώτημα που δεν έκανα γιατί σάστισα είναι : αφού είναι τόσο ευχαριστημένοι (και δεν παίζει ρόλο ότι πήρα το εξάμηνο του οαεδ) γιατί δεν με προσλαμβάνουν κανονικά στην επιχείρηση που είναι του ίδιου εργοδότη και πηγαίνει μια χαρά;κανονικά δεν μπορούν να με απολύσουν για άλλους 9 μήνες μέχρι να γίνει το μωρό 18 μηνών αλλά το κλείσιμο εταιρείας είναι δικαιολογημένος λογος απόλυσης;αν ναι με τί αποζημίωση;
επίσης,αν διακόψουν το πρόγραμμα του οαεδ δεν πρέπει να του επιστρέψουν τα χρήματα του προγράμματος;υποψιάζομαι ότι λένε ψέματα για τη διάλυση της εταιρείας για να βάλουν καποιον άλλον στη θέση μου,αν υπογράψω οικειοθελή αποχώρηση δεν θα δικαιούμαι κ ταμείο ανεργίας..διάβασα και ότι αν δεν επιστρέψω στη δουλειά σε 3 μέρες μετά τη λήξη του εξαμήνου μπορούν να κάνουν μονομερή οικειοθελή αποχώρηση;
με συγχωρείται για το μεγάλο μήνυμα!!
τοσες υπερωρίες και σαββατοκύριακα απλήρωτα που ήμουν εκεί δεν εκτιμήθηκαν,όσο για την περίοδο της εγκυμοσύνης ούτε θέλω να σκέφτομαι τί πέρασα..

37απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Παρ Ιουν 21, 2013 11:27 pm

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ELNEF έγραψε:Γειά σας!!θα ήθελα τη βοήθειά σας!!
σε μία εβδομάδα κανονικά ήταν να επιστρέψω στη δουλειά μετά από εξάμηνο του οαεδ και πήγα σήμερα από κει για να μιλήσουμε,να σας πω αρχικά ότι δε φαίνομαι στην επιχείρηση  όπου δουλεύω αλλά σε μια άλλη "ανύπαρκτη" εταιρεία ουσιαστικά(με τον ίδιο εργοδότη) που συμμετέχει σε πρόγραμμα του οαεδ.ο μόνος λόγος που δεχτηκα ήταν ότι στην αρχή ήδη δούλευα 2 μήνες χωρίς ένσημα και χρειαζόμουν τη δουλειά και μου είπαν ότι θα ήταν προσωρινό.Σήμερα μου είπαν ότι αυτή η εταιρεία θα κλείσει γιατι δεν προχωράει(οχι πτώχευση μάλλον)και ότι επειδή δεν μπορούν να με απολύσουν είμαι ξεκρέμαστη και αν θέλω να κάνω οικειοθελή αποχώρηση με αποζημίωση (κάτω από το τραπέζι) προκειμένου να αποφύγουμε τα δικαστήρια,κατά τα άλλα λέει είναι πολύ ευχαριστημένοι μαζί μου και θα με έχουν στα υπόψην...και το λογικό ερώτημα που δεν έκανα γιατί σάστισα είναι : αφού είναι τόσο ευχαριστημένοι (και δεν παίζει ρόλο ότι πήρα το εξάμηνο του οαεδ) γιατί δεν με προσλαμβάνουν κανονικά στην επιχείρηση που είναι του ίδιου εργοδότη και πηγαίνει μια χαρά;κανονικά δεν μπορούν να με απολύσουν για άλλους 9 μήνες μέχρι να γίνει το μωρό 18 μηνών αλλά το κλείσιμο εταιρείας είναι δικαιολογημένος λογος απόλυσης;αν ναι με τί αποζημίωση;
επίσης,αν διακόψουν το πρόγραμμα του οαεδ δεν πρέπει να του επιστρέψουν τα χρήματα του προγράμματος;υποψιάζομαι ότι λένε ψέματα για τη διάλυση της εταιρείας για να βάλουν καποιον άλλον στη θέση μου,αν υπογράψω οικειοθελή αποχώρηση δεν θα δικαιούμαι κ ταμείο ανεργίας..διάβασα και ότι αν δεν επιστρέψω στη δουλειά σε 3 μέρες μετά τη λήξη του εξαμήνου μπορούν να κάνουν μονομερή οικειοθελή αποχώρηση;
με συγχωρείται για το μεγάλο μήνυμα!!
τοσες υπερωρίες και σαββατοκύριακα απλήρωτα που ήμουν εκεί δεν εκτιμήθηκαν,όσο για την περίοδο της εγκυμοσύνης ούτε θέλω να σκέφτομαι τί πέρασα..

καλημερα κοριστι μου.. σε μια τετοια παρομοια φαση ειμαι και εγω γιατι η επιχειρηση που δουλευα εχει κλεισει επειδη ετσι ηθελε αυτοσ και ανοιξε αλλα βεβαια εγω ειμαι γραμμενη στο υποκαταστημα αλλα εκει δουλευουν ηδη πολλα χρονια υπαλληλοι.. τωρα οσο το εχω ψαξει με λογιστες θα σε πω οτι θυμηθω... εκεινο που σε ειπαν οτι δεν μπορουν να σε διωξουν ειναι ψεμα ο λογιστης μου μου το ειπε γιατι το μαγαζι κλεινει.. δεν εινια οτι μενει ανοιχτο και θα σε διωξει αρα αναγκαστικα σε απολυει για να βρεις ταμειο με ολη την αποζημιωση σου απο τοτε που δουλευες.. δεν μπορει να σε απολυσει μονο αν υπαρχει ανοιχτη εταιρια ... επειτα.. την ερωτηση που λες οτι δεν εκανες να την κανεις και αμεσα πες οτι εμαθες αυτο που σε ειπα ρωτα και συ βεβαια ενα λογιστη και πες τον οτι επειδη δεν μπορω να μεινω ετσι η υθα με απολυσεις να βγω ταμειο η κανε με προσληψη στο μαγαζι που παει καλα.. απετησε το...  ειναι δικαιολογημενος λογος απολησης που ρωτας με αποζημιωση απο τοτε που αρχισες να δουλευεις. απο οτι νομιζω δεν πεζει ρολο το οτι εχεισ 6μηνο γιατι ακομα φενετε οτι δουλευεις.. εκεινο που λες με επιστροφη χρηματων απο τον οαεδ δεν το πολυ καταλαβα τι εννοεις.. ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙς ΤΙΠΟΤΑ... ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙς ΟΙΚΙΟΘΕΛΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙς ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΛΥΘΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΓΑΙΤΙ ΑΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ΣΟΥ ΚΟΒΕΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ... ΧΙΛΙΑ ΤΗς ΕΚΑΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ! ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. εσυ να διεκδυκησεις απολυση με ολη την αποζημιωση σου και ταμειο ανεργειας η καινουργια προσληψη.. αν δεν επιστρεψεις μπορουν να το κανουν αυτο γιατι υποτιθετε θα εισαι αδικαιολογητος απουσα... για το τελευταια να παρεισ την επιθεωρηση εργασιας και ακομα καλυτερα να πας απο κει να τους πεις τι πεζει για να σε πουν τι να κανεις.. μην το αφησεις μετιποτα γιατι μπορει να το γυρισουν εναντιον σου. οτ και καλα δεν πηγες ετσι...
ελπιζω να βοηθησα οσο μπορουσα... LaughingLaughingLaughing

38απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Παρ Ιουν 21, 2013 11:51 pm

ELNEF


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σ'ευχαριστώ πολύ nanakaboubou!!
Εύχομαι να βρεις κι εσύ άκρη μια που είσαι στην ίδια περίπου κατάσταση.
Για τον Οαεδ εννοούσα ότι αν δεν έχει λήξει το πρόγραμμα που με έχουν και το διακόψει ο εργοδότης μου θα πρέπει να τους επιστρέψει όλο το πόσο που πήρε από τον οαεδ ,γι'αυτό υποψιάζομαι ότι λέει ψέματα ότι θα κλείσει η εταιρεία και απλά θέλει να βάλει κάποιον άλλο στη θέση μου.Μαλλον από βδομάδα θα πάω και στον οαεδ και στην επιθεώρηση εργασίας να ενημερωθώ.
Ναι θα παω σιγουρα κι ας μη με θέλουν για να μην πουν οτι ήμουν αδικαιολογήτως απούσα..τί κρίμα πάντως να φτάνουν σε τέτοια πραγματα γιατί έκανες παιδί και πόσο άσχημο να δουλεύεις σε ένα τόσο αρνητικό πλέον περιβάλλον..

39απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Παρ Ιουν 21, 2013 11:57 pm

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
οντως πολυ ασχημο ειναι ... σε πετανε μετα λες και τοσα χρονια που δουλευεσ δεν τους εκανες.. αυτο για τον οαεδ πρωτη φορα το ακουω .. ξερω πως αν διακοπει απλα διακοπτετε και αυτο ουτε λεφτα επιστρεφοντε ουτε τιποτα απλα σταματας να περνεις το επιδομα δεν νομιζω να κανει κατι ο εργοδοτης μετα.. δεν εχει σχεση και συνηθως γιαυτο δεν εχουν προβλημα να περνουμε το 6μηνο γιατι δεν επιβαρινετε η τσεπη τους!!

40απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Σαβ Ιουν 22, 2013 12:20 am

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δυστυχως στο μυαλο των εργοδοτων η γυναικα με παιδι χανει το 50% της παραγωγικοτητας της κατι που δεν απεχει βεβαια απο την πραγματικοτητα αλλα δεν ειναι και λογος για αποκεφαλισμους γυναικων.

Αυτο που γνωριζω εγω ειναι οτι δεν μπορει να σε ακουμπησει για 18 μηνες μετα την γεννα ασχετα αν χρησιμοποιησει το 6μηνο ή οχι. Παρολα αυτα νομιζω οτι θα προτιμουσα να φυγω αξιοπρεπως παρα να μου κανει την ζωη κολαστηριο για να μου αποδειξει οτι δεν ειμαι πλεον απαραιτητη ή επιθυμητη στην δουλεια. Επιμενω ομως οτι απο την στιγμη που μας απολυουν χωρις κανενα συναισθημα πρεπει να κανουμε χρηση ολων των δικαιωματων και των φορεων που μπορουν να μας βοηθησουν. Οπως δεν εχουν αυτοι συναισθημα, ετσι δεν πρεπει να εχουμε κι εμεις. Παντως εχω προβληματιστει τωρα! 
Το αφεντικο μου με ρωταει ποτε περιμενω να κανω παιδι που εχω φτασει ηδη τα 36. Λετε να μου ετοιμαζει τιποτα κι εγω νομιζω οτι απλα ενδιαφερεται????απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787

Καλημερα σε ολες!

41απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Σαβ Ιουν 22, 2013 2:21 pm

Koproskylo


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
darsel έγραψε:Το αφεντικο μου με ρωταει ποτε περιμενω να κανω παιδι που εχω φτασει ηδη τα 36. Λετε να μου ετοιμαζει τιποτα κι εγω νομιζω οτι απλα ενδιαφερεται????απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787

Από καθαρό ενδιαφέρων για το καλό σου σε ρωτάει ρε κουτό !!!απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 4872απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 4872

42απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Κυρ Ιουν 23, 2013 2:49 am

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
darsel έγραψε:Δυστυχως στο μυαλο των εργοδοτων η γυναικα με παιδι χανει το 50% της παραγωγικοτητας της κατι που δεν απεχει βεβαια απο την πραγματικοτητα αλλα δεν ειναι και λογος για αποκεφαλισμους γυναικων.

Αυτο που γνωριζω εγω ειναι οτι δεν μπορει να σε ακουμπησει για 18 μηνες μετα την γεννα ασχετα αν χρησιμοποιησει το 6μηνο ή οχι. Παρολα αυτα νομιζω οτι θα προτιμουσα να φυγω αξιοπρεπως παρα να μου κανει την ζωη κολαστηριο για να μου αποδειξει οτι δεν ειμαι πλεον απαραιτητη ή επιθυμητη στην δουλεια. Επιμενω ομως οτι απο την στιγμη που μας απολυουν χωρις κανενα συναισθημα πρεπει να κανουμε χρηση ολων των δικαιωματων και των φορεων που μπορουν να μας βοηθησουν. Οπως δεν εχουν αυτοι συναισθημα, ετσι δεν πρεπει να εχουμε κι εμεις. Παντως εχω προβληματιστει τωρα! 
Το αφεντικο μου με ρωταει ποτε περιμενω να κανω παιδι που εχω φτασει ηδη τα 36. Λετε να μου ετοιμαζει τιποτα κι εγω νομιζω οτι απλα ενδιαφερεται????απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787

Καλημερα σε ολες!
πιστευω κανενας δεν ενδιαφερετε αν κανεις εσυ παιδι αν εχεις σκυλο γατα και τιποτα!! δεν ενδιαφερετε με τιποτα!! σου την εχει καραστημεννη και για αυτο που ειπεσ οτι πρεπει να κανουμε χρηση ολων των δικαιοματων που εχουμε ειναι 1000φορες σωστο και αυτο πρεπει να κανουμε/!!
και με τιποτα γλυκια μου να μην φυγεις μονη σου ουτε αφιοπρεπως ουτε με τιποτα κανε το μαγαζι κωλο θα σε δωσει οτι σε χρωσταει και μετα αντε γεια... με τιποτα μην τους αφηνετε να κανουν οτι θελουν

43απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Κυρ Ιουν 23, 2013 6:14 am

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Koproskylo έγραψε:
darsel έγραψε:Το αφεντικο μου με ρωταει ποτε περιμενω να κανω παιδι που εχω φτασει ηδη τα 36. Λετε να μου ετοιμαζει τιποτα κι εγω νομιζω οτι απλα ενδιαφερεται????απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787

Από καθαρό ενδιαφέρων για το καλό σου σε ρωτάει ρε κουτό !!!απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 4872απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 4872
Ευχαριστω για την απαντηση αλλα η ερωτηση ηταν ρητορικη...

44απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Κυρ Ιουν 23, 2013 12:58 pm

evgenitsa


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
darsel έγραψε:
Koproskylo έγραψε:
darsel έγραψε:Το αφεντικο μου με ρωταει ποτε περιμενω να κανω παιδι που εχω φτασει ηδη τα 36. Λετε να μου ετοιμαζει τιποτα κι εγω νομιζω οτι απλα ενδιαφερεται????απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787

Από καθαρό ενδιαφέρων για το καλό σου σε ρωτάει ρε κουτό !!!απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 4872απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 4872
Ευχαριστω για την απαντηση αλλα η ερωτηση ηταν ρητορικη...
ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΛΥΠΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΛΗΞΕ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΠΟΥ ΕΊΧΑ ΑΦΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΑΠΟ ΤΟ 6ΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΜΕ ΑΠΕΛΥΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ!!ΚΑΙ Ο ΕΠΟΜΕΝΟς ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ 2ο ΠΑΙΔΙ.ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΈΒΑΛΕ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ Κ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ...ΤΥΧΕΡΗ ΕΊΜΑΙ¨-p

45απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Κυρ Ιουν 23, 2013 1:17 pm

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ κορίτσια το πιστευετε ότι διαβάζω αυτά πιυ γράφετε και κλαίω; έχω περάσει και εγώ πολλά από κωλοεργοδοτες με έναν φτάσαμε και στα δικαστήρια. Φυσικά αυτές οι ιστορίες είναι μόνο για τις γυναίκες του ιδιωτικού τομέα, όσες έχουν μέσον και είναι στο δημόσιο κάθονται δυο χρόνια και πληρώνονται.
Και ύστερα σου λένε 'εγω με εξετάσεις μπήκα στο δημόσιο"

46απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Δευ Ιουν 24, 2013 10:24 am

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
evgenitsa έγραψε:
darsel έγραψε:
Koproskylo έγραψε:
darsel έγραψε:Το αφεντικο μου με ρωταει ποτε περιμενω να κανω παιδι που εχω φτασει ηδη τα 36. Λετε να μου ετοιμαζει τιποτα κι εγω νομιζω οτι απλα ενδιαφερεται????απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 534787

Από καθαρό ενδιαφέρων για το καλό σου σε ρωτάει ρε κουτό !!!απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 4872απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 4872
Ευχαριστω για την απαντηση αλλα η ερωτηση ηταν ρητορικη...
ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΛΥΠΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΛΗΞΕ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΠΟΥ ΕΊΧΑ ΑΦΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΑΠΟ ΤΟ 6ΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΜΕ ΑΠΕΛΥΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ!!ΚΑΙ Ο ΕΠΟΜΕΝΟς ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ 2ο ΠΑΙΔΙ.ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΈΒΑΛΕ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ Κ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ...ΤΥΧΕΡΗ ΕΊΜΑΙ¨-p
Έλεος ρε παιδιά τι να πω..την τρίτη μέρα, βιαστικός βιαστικός...μετά πως να μη σκέφτεται ο κόσμος να κάνει παιδιά;

47απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Δευ Ιουν 24, 2013 1:30 pm

ELNEF


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Nanakaboubou είναι λίγο μπερδεμένη η περίπτωση μου..ο εργοδότης μου όχι μόνο με έχει σε εταιρεία "φάντασμα" ενώ δουλεύω αλλού,με έβαλε και σε πρόγραμμα τετραετές του οαεδ και αυτό είναι ουσιαστικά που με πληρώνει..δηλαδή αυτός κάνει τα πάντα για να γλιτώσει όσα χρήματα μπορεί..
darsel  κι εμένα στη συνέντευξη πριν με προσλάβουν με ρώτησαν αν θέλω να κάνω παιδιά,κάτι που κανονικά απαγορεύεται,εγώ του απάντησα ότι όντως θέλω να κάνω και έτσι αρχικα προσέλαβε άλλον!Αυτός δεν άντεξε και έφυγε σε ένα μήνα και μετά πήραν εμένα..
Κορίτσια απ'ότι βλέπω δεν είναι λίγοι αυτοί οι εργοδότες που φέρονται έτσι και λυπάμαι πολύ που μας φέρνουν σ'αυτήν τη θέση..
ας μην υπήρχε η ανάγκη για εργασία και θα βλέπαμε ποιούς θα έπαιρναν και τί θα έκαναν..κι εγώ είμαι γενικά πολύ συνεσταλμένο άτομο αλλά τώρα δεν θα τους χαρίσω τίποτα!Έφτυσα αίμα εκεί μέσα..
Αύριο το πρωί έχω ραντεβού με δικηγόρο και λέω να κάνω και μια επίσκεψη σε Οαεδ και επόπτη εργασίας..κι ο Θεός βοηθός!!

48απολυση μετα το εξαμηνο - Σελίδα 2 Empty Απ: απολυση μετα το εξαμηνο Δευ Ιουν 24, 2013 1:38 pm

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Elnef απο οτι διαβασα η περιπτωση σου ειναι λιγο ιδιορυθμη, οποτε εγω θα σου προτεινα πρωτα να συμβουλευτεις δικηγορο, και να σου πει αυτος  αν ειναι να πας στον οαεδ και στην επιθεωρηση εργασιας. Γιατι ναι μεν ο εργοδοτης σου σε "προσελαβε" κατα αυτον τον τροπο αλλα και εσυ δεχτηκες να εργαστεις μαυρα. μην βρεις και κανα μπελα απο πανω!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις