Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
32 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 32 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρινακι - υπάρχουν και οι 'καλες' συσπάσεις (λεγομενες Braxton Hicks) οι οποιες εμφανιζονται εκει κοντα στις δικές σου βδομάδες και ειναι απολυτα φυσιολογικες- προετοιμαζουν την μητρα για τον τοκετο που πλησιάζει σε λίγους μηνες.
ειχα και εγω πολλες συσπάσεις και ειχα ενημερωσει 2 γυναικολογους- τον δικο μου και ενα φιλο- και οι 2 με καθησυχασαν.
κανε και εσυ μια ενημερωση στην δική σου γιατρο (αυτο εξυπακούεται) και ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΕΣΑΙ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

οταν σε πιανουν να ξαπλώνεις μεχρι να περασει.

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:Μαρινακι - υπάρχουν και οι 'καλες' συσπάσεις (λεγομενες Braxton Hicks) οι οποιες εμφανιζονται εκει κοντα στις δικές σου βδομάδες και ειναι απολυτα φυσιολογικες- προετοιμαζουν την μητρα για τον τοκετο που πλησιάζει σε λίγους μηνες.
ειχα και εγω πολλες συσπάσεις και ειχα ενημερωσει 2 γυναικολογους- τον δικο μου και ενα φιλο- και οι 2 με καθησυχασαν.
κανε και εσυ μια ενημερωση στην δική σου γιατρο (αυτο εξυπακούεται) και ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΕΣΑΙ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

οταν σε πιανουν να ξαπλώνεις μεχρι να περασει.
καλημεραααα ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ?ΤΙ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ? - Σελίδα 2 215994 ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ?ΤΙ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ? - Σελίδα 2 215994 ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ?ΤΙ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ? - Σελίδα 2 215994 την πειρα χθες κ μου ειπε μν φοβασαι δεν ειναι κατι,ειναι το μωρο που μεγαλωνει κ πιεζει ποιο πολυ τωρα

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Eγω θα διηγηθω περιστατικο της προηγουμενης μου εγκυμοσυνης,οχι για να τρομαξω καμια,απλα για να περασω το μηνυμα πως οτιδηποτε και αν νιωθουμε πρεπει να το ρωταμε.Απο τον 3ο μηνα πετρωνε η κοιλια μου και ενιωθα σαν ενα τεραστιο μπαλονι που θα να ανακουφιζομουν μονο αν το εσπαγα...το παθαινα κυριως αν περπατουσα πολλη ωρα΄...ημουν πολυ δραστηρια στην πρωτη εγκυμοσυνη,το ακριβως αντιθετο απο τωρα που φοβαμαι και προσεχω πολυ!Δεν εδινα σημασια παρολη την ενοχληση,το θεωρησα φυσιολογικη κουραση και απλα ξαπλωνα καμποση ωρα και περναγε.Μεχρι τον 6ο μηνα εκανα τα παντα:οδηγηση σε μακρινες αποστασεις,βολτες,δουλειες του σπιτιου,περπατημα δε με ενοχλουσε (νομιζα) τιποτα,παρα οταν με επιανε αυτο απλα ξεκουραζομουν.Το καλοκαιρι ρωτησα το γιατρο αν μπορω να μπαινω τη θαλασσα και μου ειπε ναι απλα να μην κολυμπω εντονα.Καταχαρηκα γιατι λατρευω τη θαλασσα!Ξεκινησα 2 Ιουνιου τη θαλασσα,αλλαζοντας το μαγιο μου αμεσως μολις εβγαινα.Ειχα παρατηρησει οτι και μεσα στο νερο ειχε αρχισει να με πιανει αυτο το πετρωμα.Δεν ηθελα να παραδεχτω οτιμπορει να με πειραζει.Τελη του 6ου μηνα περιπου 1 μηνα αφου ειχα αρχισει τη θαλασσα,ερχεται ενα πρωι που με το που σηκωθηκα και ντυθηκα με επιασε το πετρωμα χωρις να εχω κανει οτιδηποτε!Καθομαι στον καναπε να ξεκουραστω...καμια αλλαγη!Παιρνω το γιατρο τηλεφωνο μετα απο ωρα,του κανω την περιγραφη και η απαντηση:"Αυτο ειναι πολυ επικινδυνο,κατευθειαν στο νοσοκομειο!"Μπαινω στον καρδιοτοκογραφο και εδειξε...πολυ εντονες συσπασεις!!!Μειναν καγκελο ο γιατρος και οι μαιες γιατι τους φανηκε παραξενο που τους ελεγα οτι περα απο το πετρωμα δεν ειχα πονο καθολου!Με τετοιες συσπασεις αλλες φωναζουν απο πονο!Τελος παντων,εμεινα ενα 10ημερο μεσα με ορο,μετα χαπι και παρακολουθουμενη στον καρδιοτοκογραφο τουλαχιστον 3 φορες την ημερα ισως και παραπανω...οταν οι συσπασεις σταματησαν,βγηκα αλλα με αυστηρες οδηγιες να μην κανω απολυτως τιποτα,να μην περπατω και να αποφευγω μετακινησεις και κινησεις γενικως!Επαιρνα και το prepar αρχικα πιο συχνα μετα πιο αραια,δε θυμαμαι ποσο διαστημα ακριβως...ο γιατρος και οι μαιες μου ειπαν να μη χαΪδευω την κοιλια μου,κατι που το συνηθιζα για να μην προκαλουνται συσπασεις και κατι αλλο που θελω να σημειωσω...την πρωτη μερα νοσηλειας μιλησα με μια μαια που οταν της ανεφερα οτι πηγαινα στη θαλασσα ξερετε τι μου ειπε;"Οι γιατροι ειναι πιο χαλαροι...εγω ομως σαν γυναικα πανω απο ολαπου εχω κανει 3 παιδια και σαν μαια θα σε συμβουλευα ουσα εγκυος να μην πηγαινεις ποτε σου στη θαλασσα"
Συμπερασμα απο ολα αυτα;Καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη.Ξερω πολλες γυναικες που γυμναζονταν και κολυμπουσαν και περναγαν την εγκυμοσυνη σαν να μην ηταν εγκυες και δεν επαθαν απολυτως τιποτα.Ακουω την τηλεοραση και διαβαζω αρθρα που λενε οτι πρεπει να περπαταμε να γυμναζομαστε και οτι το κολυμπι ειναι η καλυτερη ασκησηγια την εγκυο...σεμενα ομως δε λειτουργησε τιποτα ετσι!Πρεπει να αναφερουμε στο γιατρο μας τα παντα,ακομα και αυτα που μας φαινονται χαζα...εγω στις συσπασεις ΔΕΝ ΕΝΙΩΣΑ ΠΟΤΕ ΠΟΝΟ!Κι ομως ηταν πολυ εντονες κι επικινδυνες...στο τελος πια, στον ενατο μηνα δεν ειχα καθολου!Περπαταγα χιλιομετρα να κατεβει το παιδι,μου εβγαινε η πιστη,συσπασεις μηδεν!Και γεννησα με καισαρικη!Αλλα ημουν τουλαχιστον ασφαλης!
Και σε αυτη την εγκυμοσυνη προσεχω φοβερα...το εχω παλι το πετρωμα καμια φορα αλλα προσεχω να μην κουραστω...δεν περπατω παρα ορισμενες μερες που παμε να ψωνισουμε κατι στην πολη ή παω για εξετασεις ή να με δει ο γιατρος και οντως το ευχαριστιεμαι μετα απο τοσο καθισιο στο σπιτι...δεμε νοιαζει αν καποιοι μπορει να σκεφτονται οτι φερομαι ως αναπηρη,γιατι αυτες τις οδηγιες εχω,ετσι νιωθω οτι πρεπει να κανω(το κυριοτερο) και εξαλλου ειχα λιγο αιμα στην αρχη και εχω και αυτο το ιστορικο...δε με νοιαζει τι κανει η αλλη εγκυος,εγω ξερω πως οταν δεν ειμαι εγκυος ειμαι πολυ πιο δραστηρια απο ολες αυτες μαζι και αυτο το σχολιαζαν ολοι εδω,ποσα πραγματα κανω και τι υπερκινητικος ανθρωπος ειμαι!Αλλα τωρα ειναι αλλιως!Εχω κι αλλο παιδακι και θα ηταν καταστροφη να ξαναμπαινα στο νοσοκομειο οπως τοτε!!!!
Αυτα ειχα να πω...και ξαναλεω δε θελω να τρομαξω,αλλα να αφυπνισω...αφηστε τι λενε τα περιοδικα και ρωτηστε τους γιατρους σας!

Maraki Riaki

Maraki Riaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πετρωνει η κοιλια σου για λιγο!

ισμηνη

ισμηνη
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Kastallia έγραψε:Eγω θα διηγηθω περιστατικο της προηγουμενης μου εγκυμοσυνης,οχι για να τρομαξω καμια,απλα για να περασω το μηνυμα πως οτιδηποτε και αν νιωθουμε πρεπει να το ρωταμε.Απο τον 3ο μηνα πετρωνε η κοιλια μου και ενιωθα σαν ενα τεραστιο μπαλονι που θα να ανακουφιζομουν μονο αν το εσπαγα...το παθαινα κυριως αν περπατουσα πολλη ωρα΄...ημουν πολυ δραστηρια στην πρωτη εγκυμοσυνη,το ακριβως αντιθετο απο τωρα που φοβαμαι και προσεχω πολυ!Δεν εδινα σημασια παρολη την ενοχληση,το θεωρησα φυσιολογικη κουραση και απλα ξαπλωνα καμποση ωρα και περναγε.Μεχρι τον 6ο μηνα εκανα τα παντα:οδηγηση σε μακρινες αποστασεις,βολτες,δουλειες του σπιτιου,περπατημα δε με ενοχλουσε (νομιζα) τιποτα,παρα οταν με επιανε αυτο απλα ξεκουραζομουν.Το καλοκαιρι ρωτησα το γιατρο αν μπορω να μπαινω τη θαλασσα και μου ειπε ναι απλα να μην κολυμπω εντονα.Καταχαρηκα γιατι λατρευω τη θαλασσα!Ξεκινησα 2 Ιουνιου τη θαλασσα,αλλαζοντας το μαγιο μου αμεσως μολις εβγαινα.Ειχα παρατηρησει οτι και μεσα στο νερο ειχε αρχισει να με πιανει αυτο το πετρωμα.Δεν ηθελα να παραδεχτω οτιμπορει να με πειραζει.Τελη του 6ου μηνα περιπου 1 μηνα αφου ειχα αρχισει τη θαλασσα,ερχεται ενα πρωι που με το που σηκωθηκα και ντυθηκα με επιασε το πετρωμα χωρις να εχω κανει οτιδηποτε!Καθομαι στον καναπε να ξεκουραστω...καμια αλλαγη!Παιρνω το γιατρο τηλεφωνο μετα απο ωρα,του κανω την περιγραφη και η απαντηση:"Αυτο ειναι πολυ επικινδυνο,κατευθειαν στο νοσοκομειο!"Μπαινω στον καρδιοτοκογραφο και εδειξε...πολυ εντονες συσπασεις!!!Μειναν καγκελο ο γιατρος και οι μαιες γιατι τους φανηκε παραξενο που τους ελεγα οτι περα απο το πετρωμα δεν ειχα πονο καθολου!Με τετοιες συσπασεις αλλες φωναζουν απο πονο!Τελος παντων,εμεινα ενα 10ημερο μεσα με ορο,μετα χαπι και παρακολουθουμενη στον καρδιοτοκογραφο τουλαχιστον 3 φορες την ημερα ισως και παραπανω...οταν οι συσπασεις σταματησαν,βγηκα αλλα με αυστηρες οδηγιες να μην κανω απολυτως τιποτα,να μην περπατω και να αποφευγω μετακινησεις και κινησεις γενικως!Επαιρνα και το prepar αρχικα πιο συχνα μετα πιο αραια,δε θυμαμαι ποσο διαστημα ακριβως...ο γιατρος και οι μαιες μου ειπαν να μη χαΪδευω την κοιλια μου,κατι που το συνηθιζα για να μην προκαλουνται συσπασεις και κατι αλλο που θελω να σημειωσω...την πρωτη μερα νοσηλειας μιλησα με μια μαια που οταν της ανεφερα οτι πηγαινα στη θαλασσα ξερετε τι μου ειπε;"Οι γιατροι ειναι πιο χαλαροι...εγω ομως σαν γυναικα πανω απο ολαπου εχω κανει 3 παιδια και σαν μαια θα σε συμβουλευα ουσα εγκυος να μην πηγαινεις ποτε σου στη θαλασσα"
Συμπερασμα απο ολα αυτα;Καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη.Ξερω πολλες γυναικες που γυμναζονταν και κολυμπουσαν και περναγαν την εγκυμοσυνη σαν να μην ηταν εγκυες και δεν επαθαν απολυτως τιποτα.Ακουω την τηλεοραση και διαβαζω αρθρα που λενε οτι πρεπει να περπαταμε να γυμναζομαστε και οτι το κολυμπι ειναι η καλυτερη ασκησηγια την εγκυο...σεμενα ομως δε λειτουργησε τιποτα ετσι!Πρεπει να αναφερουμε στο γιατρο μας τα παντα,ακομα και αυτα που μας φαινονται χαζα...εγω στις συσπασεις ΔΕΝ ΕΝΙΩΣΑ ΠΟΤΕ ΠΟΝΟ!Κι ομως ηταν πολυ εντονες κι επικινδυνες...στο τελος πια, στον ενατο μηνα δεν ειχα καθολου!Περπαταγα χιλιομετρα να κατεβει το παιδι,μου εβγαινε η πιστη,συσπασεις μηδεν!Και γεννησα με καισαρικη!Αλλα ημουν τουλαχιστον ασφαλης!
Και σε αυτη την εγκυμοσυνη προσεχω φοβερα...το εχω παλι το πετρωμα καμια φορα αλλα προσεχω να μην κουραστω...δεν περπατω παρα ορισμενες μερες που παμε να ψωνισουμε κατι στην πολη ή παω για εξετασεις ή να με δει ο γιατρος και οντως το ευχαριστιεμαι μετα απο τοσο καθισιο στο σπιτι...δεμε νοιαζει αν καποιοι μπορει να σκεφτονται οτι φερομαι ως αναπηρη,γιατι αυτες τις οδηγιες εχω,ετσι νιωθω οτι πρεπει να κανω(το κυριοτερο) και εξαλλου ειχα λιγο αιμα στην αρχη και εχω και αυτο το ιστορικο...δε με νοιαζει τι κανει η αλλη εγκυος,εγω ξερω πως οταν δεν ειμαι εγκυος ειμαι πολυ πιο δραστηρια απο ολες αυτες μαζι και αυτο το σχολιαζαν ολοι εδω,ποσα πραγματα κανω και τι υπερκινητικος ανθρωπος ειμαι!Αλλα τωρα ειναι αλλιως!Εχω κι αλλο παιδακι και θα ηταν καταστροφη να ξαναμπαινα στο νοσοκομειο οπως τοτε!!!!
Αυτα ειχα να πω...και ξαναλεω δε θελω να τρομαξω,αλλα να αφυπνισω...αφηστε τι λενε τα περιοδικα και ρωτηστε τους γιατρους σας!
εχεις απολυτο δικιο οσον αφορα τις οδηγιες του γιατρου και πως πρεπει να αναφερουμε το παραμικρο..δεν εχει καμια σημασια ακομα καν νομιζουμε πως μπορει να μας θεωρησει ο γιατρος χαζες με αυτα που ρωταμε.ετσι μονο μια εγκυος ειναι σιγουρη οτι κανει το σωστο..παντως εγω τι να πω,ενα ειναι σιγουρο καθε γυναικα ειναι διαφορετικη κ καθε εγκυμοσυνη επισης,εγω ειχα μια τελειαεγκυμοσυνη και μια ακομη πιο τελεια γεννα.δουλευα ως τον 7ο μηνα και πηγαινα οδηγονταςμονηστη δουλεια,προς το τελος δεν περπατουσα σχεδον καθολου γιατι ο αντρας μου δουλευε βαρδιες κ δεν ειχα παρεα και καθως ημουν καπως βαρια φοβομουν να παω μονη μου.μου σπασαν τα νερα στις 39+1 και πηγαινοντας στο μαιευτηριο ειχα "μπουκωματα" ανα 5 λεπτα που διαρκουσαν 45 δευτερα αλλα δεν πονουσα καθολου.μεσα σε 7 ωρες γεννησα... καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις