Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
25 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 25 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εκανα επισκηριδιο -γεννησα φυσιολογικα.
δεν νιωθεις κατι- μονο το κρυο που κυλαει στην σπονδυλικη σου στηλη.

το 'αστειο' της υπόθεσης στην δικη μου περιπτωση ηταν οτι την ωρα που στοχευε ο αναισθησιολογος για να βαλει την βελόνα(ή ότι άλλο τελοσπάντων)- νιωθω ενα 'κρακ' (αν εχω το θεό μου το δευτερολεπτο εκεινο εσπασαν τα νερα μου) και αυτοματως κουνηθηκα γιατι ενιωσα περιεργα εκεινη την στιγμη. Ωστοσο επρεπε να μεινω ακινητη- κ μου φωναξε ο γιατρος 'μην κουνιεσαι'!!! ουτε που ειχα καταλαβει οτι μετακινηθηκα-
οταν σηκωθηκα ετρεχαν ποταμια τα νερα απο κατω- η μαια τον σταυρο της εκανε με τον συγχρονισμό μου!
Razz
παντως δεν ηταν κατι το τρομερο- κ στα ραμματα μετα εννοειται οτι δε νιωθεις τιποτα. εδω δεν νιωθεις ολοκληρο μωρο που βγαινει απο μεσα σου- τα ραμματα ειναι αστεια υπόθεση.

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ευτυχώς έχω πολύ χρόνο ακόμα μπροστά μου για να το χωνέψω Cool
όταν έρθει η ώρα θα σας πω Razz Razz

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
K ego pou eblepa diafora gia tin episkliridio , fobomoun polu na tin kano. Elegan tha poneseis, mi. Alla telika tin ekana se f.t kai den katalaba tipota.O ponos itan stigmieos, tin ora pou se tsimpaei. Meta sou afini to solinaki mesa mexri na geniseis kai sou xorigoun farmakako kathe 2oro me 3oro. Otan mou ebalan tin proti dosi , pagona, zestenomoun, eniotha oti xanomai , kai etsi egine. To mono pou thimame tin maia na tsirizei k na fonazei ton giatro k ekeini tin ora skotiniasan ola. otan siniltha eimoun ok, to mono pou exana to xroma mou se deuteroplepta k epanerxomoun. Oso me eksetazan gia na doun tin diastoli den katalabena tipota.Teleutaia dosi mou ebalan stis 13 me 13:30 Tin ora pou itan na bgei omos.... tous fonaza den niotho to moudiasma k ta katalabeno OLAAAAAA. Kanoun to lathos na doun tin diastoli. TA EIDA OLA. Trelathika. Ksekinaei i oli diadikasia k den mou eixan balei alli dosi, eniotha TA PANTA. Tin bentouza pou exose ,tis 3 psalidies pou mou erikse apo kato, tin piesi tou morou, ekei pou skalone giati ebgene me to xeri sto kefali. Parolo pou eimoun apo tis 7,30 stin kliniki k genisa stis 16:50, oi fones mou itan mono ena dilepto giati me egrafan me to kinito ekso apo to xeirourgio. Molis bgike ponos miden, ti na po apo tin iperentasi, apo tin kourasi sprokse sprokse? Eniotha oti efuge ena baros.
Tora se kathe alagi tou kairou k genika otan kourazomai ponao ekei pou mou ekanan tin enesi, soublies. An kano deutero moro sto mellon tha geniso fusiologika, xoris episkliridio. Etsi ki allios tous ponous tous efaga, ksero ti glika....

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ έκανα σε φ.τ. Δεν πονάει γαιτί σου κάνουν πρώτα τοπική κι έτσι όταν σου βάζουν το καθετηράκι δε νιώθεις τίποτα. Κάποια στιγμή μου τη σταματήσανε και 2-3 ώρες που έσπρωχνα (ήταν πολύ ψηλά γενικά το μωρό και αργούσε να κατέβει, μεγάλη ιστορία) αλλά μου ξαναβάλανε στο τέλος που βγήκε η μικρή. Ένιωθα πίεση κι έτσι ακολουθώντας τις οδηγίες έσπρωξα αποτελεσματικά. Πόνο ξαναένιωσα στο ράψιμο, ίσως είχε περάσει η επίδραση? Πάντως στην ανάνηψη κούνησα κανονικότατα τα πόδια μου αλλά με έπιασε μια παρενέργεια της επισκληριδείου: ρίγη για καμία ώρα. Δεν ήξερα τότε ότι είναι από την επισκληρίδειο και νόμιζα ότι με χτυπάει ο εξαερισμός. (τόινγκ!)

Despoinaki

Despoinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σαν παρενέργεια είχα και εγώ για καμιά ώρα ρίγος αλλά ήξερα ότι θα με πιάσει και πολύ φαγούρα από το βράδυ της ίδιας ημέρας (πρωί γέννησα) σε όλο μου το σώμα και έτσι αναγκάστηκαν να μου βγάλουν το σωληνάκι λίγο νωρίτερα! Σαν λεπρό ξυνόμουν αλλά μου έβαλαν φενιστίλ στον ορό και όλα οκ!

μυρτω

μυρτω
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γεννησα φυσιολογικα με προκληση κ εκανα επισκληρηδιο.αρχικα πονουσα λιιιγο,στη μεση κυριως,οχι κατι ανυποφορο κ οταν ειχα διαστολη 4 ζητησα να μου κανουν,μετα απο κει δεν ξαναπονεσα καθολου!προς το τελος,ενιωθα μια πιεση κ καταλαβαινα οτι επρεπε να σπρωξω,τα ποδια μου τα ενιωθα κανονικα κ τα κουνουσα ολη την ωρα!
μεχρι στιγμης δε μου εχει παρουσιαστει κανενα απολυτως προβλημα στη μεση κλπ..
με το καλοοοο

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κι εγω εκανα...γεννησα με προκληση φυσιολογικο τοκετο....δεν πονας την ωρα που στην κανουν...το μονο κακο που ειχε κουνηθει το καθετηρακι μου και απο την δεξια μερια καταλαβαινα πονο οπως ειπε και μια κοπελα παραπανω αλλα οταν το φτιαξαμε ηταν οκ...ημουν και λιγο ατυχη γιατι στη μιαμιση ωρα με αφηνε(τιποτα δεν με πιανει τελικα...!)και ποναγα μεχρι να περασει αλλη μια με μιαμιση ωρα και να ζητησω δοση...δεν ηθελα να ζηταω και συνεχεια...αν κι εγω ημουν αστα να πανε 30 ωρες γεννα εκανα και 12 δοσεις επισκληριδιου....!!!χαχαχαχαχα Very Happyνα την κανεις παντως αξιζει...εγω πονεσα μονο στα διαστηματα που περναγα χωρις επισκληριδιο(κι ηταν αρκετουτσικα)και στο τελευταιο σταδιο του τοκετου που εσπρωχνα να βγει η μικρη και ενιωσα και δυο τσιμπηματακια στο ραψιμο γιατι οπως προανεφερα η επισκληριδιος με αφηνε νωρις....!!! με το καλο ευχομαι κοπελα μου.... Very Happy Very Happy

dtiliou

dtiliou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσια επιτρεψτε σαν πιο ειδικη (βοηθος αναισθησιολογου εδω και 14 χρονια) να σας πω τα εξης: πολλα, αν οχι ολα εξαρτωνται απο τον γιατρο που την κανει, δεν πονας απο την βελονα αφου εχει προηγηθει τοπικη η οποια μπορει να τσουξει το φαρμακο αλλα πολυ λιγο. Μετα μουδιαζει το σημειο και δεν ποναει, μπορει ομως να πονεσει και να ειναι ενοχλητικο οταν ο γιατρος ψαχνει το διαστημα της σπονδυλικης στηλης και πιεζει με την ακρη του δαχτυλου του. Αν πιασει η επισκληριδιος ολα καλα, νοιωθεις την κοιλια σου που πετρωνει και τοτε ειναι οι συσπασεις και σπρωχνεις, αλα σου λενε και η μαια με τον γιατρο σου. Αν την ωρα που σου κανει ο αναισθησιολογος την επισκληριδιο σε παισει πονος να του το πεις για να σταματησει να περασει, ειναι προτιμοτερο απο το να κουνηθεις! Το ριγοε ειναι φυσιολογικη παρενεργια, οπως και η πτωση της πιεσης, ο εμμετος και η ζαλη. Αντιμετοπιζονται ολα ομως Αρα λεμε Ν Α Ι στην επισκληριδιο αναισθησια!!! EΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΥΤΟΥ. - Σελίδα 2 587529

tinacorfu

tinacorfu
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ρανια μου κι εγω στην πρωτη γεννα γεννησα χωρις επισκληριδιο και τωρα στην δευετρη το χα παρει αποφαση δεν υπηρχε περιπτωση να περασω παλι τετοιους πονους.Γεννησα τον Αυγουστο στο Γαια στην αρχη μου εκαναν μια τοπικη για αναισθησια και μετα δεν καταλαβα καθολου την βελονα απο εκει και περα καμια σχεση με την πρωτη φορα ενιωθα την πιεση το παιδι που εβγαινε αλλα δεν ποναγα ετσι μαλιστα ευχαριστηθηκα και την στιγμη δεν ειχα λιγωθει στον πονο και μετα στα ραμματα το καλυτερο δεν καταλαβα τιποτα.Μετα ειχα λιγο ριγος και οταν μου περασε ποναγα στα ραμματα αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι εγω ετσι εκανα εικοσι παιδια ειχα πολυ καλη εμπειρια ελπιζω να περασεις κι εσυ τις αναστολες σου και να το παρεις αποφαση φιλακια καλη επιτυχια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις