Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
285 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 285 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα δεν με βοηθησε καθολου το θηλαστρο. το πηρα για να μπορεσω να κυκλοφορω και λιγο, αλλα ματαια! πηρα το ηλεκτρικο της medela-ταχα το καλυτερο- αλλα με το ζορι εβγαζε γαλα, ενω ειχα! κι εγω οπως η μινα πιο πανω, οταν το πιεζα με το χερι, πιο πολυ εβγαινε..
ασε που απο την εταιρεια μου λεγανε οτι εγω κατι εκανα λαθος και με εκνευριζανε! την πατησα γιατι δεν ειχα υπ'οψιν μου τα νοσοκομειακα. αν κανω δευτερο τετοιο θα παρω.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τατιανουλα με το καλό! Εγώ θα σε συμβούλευα να μην αγοράσεις τίποτα ακομα αλλα παρόλα αυτά να εχεις κάποιο υποψηφιο σε περίπτωση που χρειαστεις να αγορασεις στην πορεία. Το θήλαστρο ειναι υποκειμενικό. Μπορεί ένα καλό θήλαστρο να μην σου ταιριαζει. Να ξέρεις πως υπάρχουν θήλαστρα για συχνή αντληση και άλλα για περιστασιακη χρήση. Ανώτερα θεωρουνται τα νοσοκομειακά τα οποια μπορεις και να νοικιασεις. Στο μαιευτηριο συνηθως έχουν, οπότε δοκιμασε εκει και έπειτα θα δεις αν σου είναι ανετο και αποτελεσματικο. Το ιδανικό είναι να σου δείξει κάποιος πως να βγάζεις γάλα με το χέρι. Αν ξεκινησεις καλά με τον θηλασμο, απέφυγε το θήλαστρο τον πρώτο καιρό γιατί μια υπερπαραγωγή μπορεί να είναι πολυ μεγαλύτερο πρόβλημα από μια μειωμενη παραγωγή. Οπότε προτείνω να ξεκινήσεις μόνο με τον θηλασμό και να καταφύγεις στο θήλαστρο μονο αν χρειαστεί στην πορεία.

Συμβουλή: Αν αγορα΄σεις θήλαστρο, προτίμησε μια εταιρία που ασχολείται κατά βάση με θήλαστρα και μπιμπερό. και οχι πχ καποια εταιρία που έχει μεγάλη πικοιλια σε βρεφικά ειδη. Το θήλαστρο θέλει κατάλληλη τεχνογνωσία, δεν είναι ευκολη υπόθεση.

tatianoula

tatianoula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
astero2000 έγραψε:Γνώμη μου είναι να μην πάρεις θήλαστρο ακόμη... Αυτό που σου λένε τα κορίτσια πρέπει να εδραιώσεις την γαλουχία πρώτα... Γέννησα πριν 2 μήνες σχεδόν και δεν θήλασα αν και το ήθελα πάρα πολύ... Και θήλαστρο και σουτιέν και κρέμες και σακουλάκια για να κάνω αποθήκη είχα προμηθευτεί... μάταια... το γάλα δεν κατέβηκε ποτέ... Σταγόνες... έδωσα έτοιμο γάλα στην μπέμπα γιατί έχανε πολύ βάρος. Έβαζα το θήλαστρο όλη μέρα για να κατεβάσω το γάλα και την μπέμπα της έδινα έτοιμο γιατί δεν έβγαζα τίποτα. Όταν ήρθε η παιδίατρος μας στις 10 μέρες (που είναι υπέρ και βοηθάει πολύ με το θηλασμό) μου είπε ότι είχα κάνει το μεγαλύτερο λάθος. Καταρχήν ένα νεογέννητο μπορεί να ζήσει με σταγόνες, πόσο μάλιστα το δικό μου που ήταν 4 κιλά! και 1 κιλό να έχανε δεν υπήρχε πρόβλημα. και το σημαντικότερο το θήλαστρο κόβει το γάλα αν δεν έχει εδραιωθεί η γαλουχία... δεν είχα πια καθόλου γάλα!!! Μου ειπε ότι δουλειά κάνουν μόνο τα νοσοκομειακά θήλαστρα που είναι πανάκριβα και το μωρό φυσικά που είναι καλύτερο από κάθε θήλαστρο. Αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά με πιο οικονομικές τιμές είναι μόνο για να βγάλεις γάλα όταν έχεις. Και πάλι σιγά σιγά το μειώνουν. Έπεσα να πεθάνω... μου είπε να βάζω στο στήθος την μπέμπα πριν από κάθε γεύμα έστω για ψυχολογικούς λόγους (δικούς μου φαντάζομαι). Το αποτέλεσμα; 2 μήνες μετά έχω λίγο γάλα, ελάχιστο βέβαια αλλά αρκετό να την ηρεμεί όταν έχει υπερένταση ή όταν δεν κοιμάται και ξυπνάει μέσα στην νύχτα. Δεν στα λέω όλα αυτά για να σε απογοητεύσω αντιθέτως στα λέω για να μην την πατήσεις όπως εγώ...



σ'ευχαριστω πολυ κ οντως μπραβο σου για το κουραγιο την θεληση κ την δυναμη σου στο να επιμεινεις να θηλασεις..αλλη θα ειχε απογοητευτει κ θα το ειχε παρατησει....να χεραισαι την κουκλα μπεμπα σου [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

tatianoula

tatianoula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
σας ευχαριστω παρα πολυ ολες σας για της συμβουλες σας κ της εμπειριες σας!!!!!

allo

allo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tatianoula έγραψε:σας ευχαριστω παρα πολυ ολες σας για της συμβουλες σας κ της εμπειριες σας!!!!!
Να σε ρωτησω κ εγω κατι????Ειχες πυρετο οταν εμεινες εγκυος? Embarassed Εχω ακουσει οτι ανεβενει η θερμοκρασια αν εισαι...

tatianoula

tatianoula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
allo έγραψε:
tatianoula έγραψε:σας ευχαριστω παρα πολυ ολες σας για της συμβουλες σας κ της εμπειριες σας!!!!!
Να σε ρωτησω κ εγω κατι????Ειχες πυρετο οταν εμεινες εγκυος? Embarassed Εχω ακουσει οτι ανεβενει η θερμοκρασια αν εισαι...



εγω δεν ειχα πυρετο οχι εγω γενικα στην ζωη μου αν εχει πυρετο 2φορες....γιατι??? λες να περιμενεις νινακι????Laughing Laughing

allo

allo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tatianoula έγραψε:
allo έγραψε:
tatianoula έγραψε:σας ευχαριστω παρα πολυ ολες σας για της συμβουλες σας κ της εμπειριες σας!!!!!
Να σε ρωτησω κ εγω κατι????Ειχες πυρετο οταν εμεινες εγκυος? Embarassed Εχω ακουσει οτι ανεβενει η θερμοκρασια αν εισαι...



εγω δεν ειχα πυρετο οχι εγω γενικα στην ζωη μου αν εχει πυρετο 2φορες....γιατι??? λες να περιμενεις νινακι????Laughing Laughing
Δεν ξερω,,εχω καθυστερηση 1 μερα αλλα αυτο δεν λεει κατι,,εχω μπερδευτη γιατι ειμαι κ κρυωμενη κ δεν ξερω αν παιζει κ αυτο ρολο δηλ.που δεν εχω αδιαθετησει ακομα.

tatianoula

tatianoula
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
allo έγραψε:
Δεν ξερω,,εχω καθυστερηση 1 μερα αλλα αυτο δεν λεει κατι,,εχω μπερδευτη γιατι ειμαι κ κρυωμενη κ δεν ξερω αν παιζει κ αυτο ρολο δηλ.που δεν εχω αδιαθετησει ακομα.[/quote]



εσυ θελεις???Rolling Eyes Rolling Eyes

μπορει να παιζει ρολο κ το οτι ησουν κρυωμενη,,μηπως ανχωθηκες για κατι κ.τ.λ. συνηθος εχεις σταθερο κυκλο????εγω ας πουμε δεν ειχα ποτε καθηστερηση στην ζωη μου την μονη φορα ηταν που εμεινα εγκυος...ειχα πολυ τυπικο κυκλο παντα ερχοταν 2μερες πριν!!οποτε την πρωτη μερα καθηστερησεις ευχομουνα να ειχαμε ευχαριστα νεα κ οπως εγινε!!!

Υ.Γ. Δηλ αν εισαι ειμαι η πρωτη που τα μαθαινω χαχαχαχχ[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
trilly έγραψε:εμενα δεν με βοηθησε καθολου το θηλαστρο. το πηρα για να μπορεσω να κυκλοφορω και λιγο, αλλα ματαια! πηρα το ηλεκτρικο της medela-ταχα το καλυτερο- αλλα με το ζορι εβγαζε γαλα, ενω ειχα! κι εγω οπως η μινα πιο πανω, οταν το πιεζα με το χερι, πιο πολυ εβγαινε..
ασε που απο την εταιρεια μου λεγανε οτι εγω κατι εκανα λαθος και με εκνευριζανε! την πατησα γιατι δεν ειχα υπ'οψιν μου τα νοσοκομειακα. αν κανω δευτερο τετοιο θα παρω.

Κ ΓΩ ΑΥΤΟ ΕΧΩ.ΜΑΠΑ.ΜΕ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΕΒΓΑΖΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 60 ΓΡ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΓΕ Κ ΗΜΑΙΑ ΓΙΑ 2Η ΜΕΡΑ Κ ΓΩ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΤΩΡΑ ΞΕΡΩ..

????????


Επισκέπτης
astero2000 έγραψε:Γνώμη μου είναι να μην πάρεις θήλαστρο ακόμη... Αυτό που σου λένε τα κορίτσια πρέπει να εδραιώσεις την γαλουχία πρώτα... Γέννησα πριν 2 μήνες σχεδόν και δεν θήλασα αν και το ήθελα πάρα πολύ... Και θήλαστρο και σουτιέν και κρέμες και σακουλάκια για να κάνω αποθήκη είχα προμηθευτεί... μάταια... το γάλα δεν κατέβηκε ποτέ... Σταγόνες... έδωσα έτοιμο γάλα στην μπέμπα γιατί έχανε πολύ βάρος. Έβαζα το θήλαστρο όλη μέρα για να κατεβάσω το γάλα και την μπέμπα της έδινα έτοιμο γιατί δεν έβγαζα τίποτα. Όταν ήρθε η παιδίατρος μας στις 10 μέρες (που είναι υπέρ και βοηθάει πολύ με το θηλασμό) μου είπε ότι είχα κάνει το μεγαλύτερο λάθος. Καταρχήν ένα νεογέννητο μπορεί να ζήσει με σταγόνες, πόσο μάλιστα το δικό μου που ήταν 4 κιλά! και 1 κιλό να έχανε δεν υπήρχε πρόβλημα. και το σημαντικότερο το θήλαστρο κόβει το γάλα αν δεν έχει εδραιωθεί η γαλουχία... δεν είχα πια καθόλου γάλα!!! Μου ειπε ότι δουλειά κάνουν μόνο τα νοσοκομειακά θήλαστρα που είναι πανάκριβα και το μωρό φυσικά που είναι καλύτερο από κάθε θήλαστρο. Αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά με πιο οικονομικές τιμές είναι μόνο για να βγάλεις γάλα όταν έχεις. Και πάλι σιγά σιγά το μειώνουν. Έπεσα να πεθάνω... μου είπε να βάζω στο στήθος την μπέμπα πριν από κάθε γεύμα έστω για ψυχολογικούς λόγους (δικούς μου φαντάζομαι). Το αποτέλεσμα; 2 μήνες μετά έχω λίγο γάλα, ελάχιστο βέβαια αλλά αρκετό να την ηρεμεί όταν έχει υπερένταση ή όταν δεν κοιμάται και ξυπνάει μέσα στην νύχτα. Δεν στα λέω όλα αυτά για να σε απογοητεύσω αντιθέτως στα λέω για να μην την πατήσεις όπως εγώ...

Δοκιμασε να πιεις τριγωνελλα! Ειναι ροφημα,σαν το τσάι και λενε οτι αυξανει το γαλα!! Απο συμβουλο γαλουχιας το ξερω!
http://webdaily.gr/news/lifestyle/item/2868
http://www.gabi.gr/store/Adv/Tea.aspx

Very Happy

astero2000

astero2000
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
etoile! έγραψε:Δοκιμασε να πιεις τριγωνελλα! Ειναι ροφημα,σαν το τσάι και λενε οτι αυξανει το γαλα!! Απο συμβουλο γαλουχιας το ξερω!
http://webdaily.gr/news/lifestyle/item/2868
http://www.gabi.gr/store/Adv/Tea.aspx

Very Happy

ενδιαφέρον!!! Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω

ΜΙΝΑ+μπεμπα

ΜΙΝΑ+μπεμπα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
astero2000 έγραψε:
etoile! έγραψε:Δοκιμασε να πιεις τριγωνελλα! Ειναι ροφημα,σαν το τσάι και λενε οτι αυξανει το γαλα!! Απο συμβουλο γαλουχιας το ξερω!
http://webdaily.gr/news/lifestyle/item/2868
http://www.gabi.gr/store/Adv/Tea.aspx


ΚΑΝΕΙ ΤΠΤ?ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΠΑΡΩ..
Very Happy

ενδιαφέρον!!! Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω

matou


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κορίτσια γεια σας, είμαι καινούρια στο site. Λοιπόν διάβασα το όσα γράφετε για θηλασμό και θήλαστρα. Μια συμβουλή από μια παλιά:Ο θηλασμός είναι θέμα αυτοπεποίθησης, σας μιλάω εκ πείρας, έχοντας θηλάσει κάποιους μήνες και έχοντας δοκιμάσει πολλές μεθόδους στα προηγούμενα μου παιδιά.Αν πιστέψεις ότι έχεις γάλα, θα έχεις, αρκεί να μην ακούς κανέναν παρά μόνο το μωρό και το ένστικτό σου.Βρες έναν γιατρό, καλύτερα μαία που να σε στηρίζει και προχώρα. Ξέχνα τα θήλαστρα,παρα μόνο σε ώρα ανάγκης.Εμπιστεύσου τη φύση και το παιδί σου. Παλιά δεν υπήρχαν θήλαστρα και οι γυναίκες θήλαζαν 1 και 2 χρόνια. Τρώγε καλά, ξεκουράσου όσο είναι δυνατόν και συνέχισε το ιερό σου έργο. Εμείς οι γυναίκες είμαστε τυχερές γιατί φέρνουμε μια ζωή στον κόσμο και το κυριότερο αναλαμβάνουμε να τις δώσουμε τα καλύτερα εφόδια και δεν υπάρχει καλύτερο εφόδιο για τα παιδιά μας από το γάλα μας.

allo

allo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tatianoula έγραψε:
allo έγραψε:
Δεν ξερω,,εχω καθυστερηση 1 μερα αλλα αυτο δεν λεει κατι,,εχω μπερδευτη γιατι ειμαι κ κρυωμενη κ δεν ξερω αν παιζει κ αυτο ρολο δηλ.που δεν εχω αδιαθετησει ακομα.



εσυ θελεις???Rolling Eyes Rolling Eyes

μπορει να παιζει ρολο κ το οτι ησουν κρυωμενη,,μηπως ανχωθηκες για κατι κ.τ.λ. συνηθος εχεις σταθερο κυκλο????εγω ας πουμε δεν ειχα ποτε καθηστερηση στην ζωη μου την μονη φορα ηταν που εμεινα εγκυος...ειχα πολυ τυπικο κυκλο παντα ερχοταν 2μερες πριν!!οποτε την πρωτη μερα καθηστερησεις ευχομουνα να ειχαμε ευχαριστα νεα κ οπως εγινε!!!

Υ.Γ. Δηλ αν εισαι ειμαι η πρωτη που τα μαθαινω χαχαχαχχ[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/quote]Παντα στην ωρα της μου ερχοταν η περιοδος,,τωρα δεν ξερω θα διξει. Smile

tinacorfu

tinacorfu
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
tatianoula έγραψε:γεια σας θα ηθελα μια συμβουλη περι θηλασμου κ ''θηλαστρου''..περιμενουμε το πρωτο μας παιδακι κ σκεφτομαι να παρω θηλαστρο γιατι εχω ακουσει οτι ειναι καλα να το βαλεις να δουλεψει λιγο το στηθος στην αρχη για να ερθει το γαλα,, κ σιγουρα ολο κ θα χρειαστει κ για μετα....

η απορια μου ειναι να το παρω απο τωρα???η να τρεχω τελευταια στιγμη να παρω οτι βρω...

κ ποιο θηλαστρο θα μου προτεινατε ???

Υ.Γ. γενναω τον Νοεμβριο...





σας ευχαριστω πολυ!!




Tατιανα μου εγω εχω αγορασει το madela οι πιο πολλοι φαρμακοποιοι αυτα δινουν αν και δεν θα ειναι καλο να του δινεις στην αρχη μπιμπερο γιατι θα καλλομαθει με την ευκολη ροη και στο στηθος που ειναι πιο κουραστικο θα βαριετε.Η μπεμπα μου ειναι δυο μηνων και το χρησιμοποιω μονο οταν θελω να παω καπου για να μην θηλαζω στον κοσμο αλλωστε στην αρχη θα εχεις ετσι κι αλλιως λιγο γαλα εγω ειχα 10 ml τις πρωτες μερες μετα ομως οσο τραβαει το μωρο τοσο αυξανετε το γαλα η φυση τα χει σχεδιασει ολα μην αγχωνεσε γι'αυτα και προσεχε μην παρεις χειροκινητο αν χρειαστει να το χρησιμοποιησεις εντατικα θα κουραστεις φοβερα 8 φορες την ημερα να τραβας με το χερι ενω με το ηλεκτρικο καθεσε χαλαρα βλεπεις τηλεοραση χωρις κοπο.Ελπιζω να σε βοηθησα καλη γεννα φιλακια

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatianoula έγραψε:γεια σας θα ηθελα μια συμβουλη περι θηλασμου κ ''θηλαστρου''..περιμενουμε το πρωτο μας παιδακι κ σκεφτομαι να παρω θηλαστρο γιατι εχω ακουσει οτι ειναι καλα να το βαλεις να δουλεψει λιγο το στηθος στην αρχη για να ερθει το γαλα,, κ σιγουρα ολο κ θα χρειαστει κ για μετα....

η απορια μου ειναι να το παρω απο τωρα???η να τρεχω τελευταια στιγμη να παρω οτι βρω...

κ ποιο θηλαστρο θα μου προτεινατε ???

Υ.Γ. γενναω τον Νοεμβριο...





σας ευχαριστω πολυ!!
σιγουρα να παρεις ηλεκτρικο!!!εγω πηρα το medela κ ειμαι ικανοποιημενη

angel-1

angel-1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="kaatrin"]
tatianoula έγραψε:γεια σας θα ηθελα μια συμβουλη περι θηλασμου κ ''θηλαστρου''..περιμενουμε το πρωτο μας παιδακι κ σκεφτομαι να παρω θηλαστρο γιατι εχω ακουσει οτι ειναι καλα να το βαλεις να δουλεψει λιγο το στηθος στην αρχη για να ερθει το γαλα,, κ σιγουρα ολο κ θα χρειαστει κ για μετα....

η απορια μου ειναι να το παρω απο τωρα???η να τρεχω τελευταια στιγμη να παρω οτι βρω...

κ ποιο θηλαστρο θα μου προτεινατε ???

Υ.Γ. γενναω τον Νοεμβριο...





σας ευχαριστω πολυ!!
σιγουρα να παρεις ηλεκτρικο!!!εγω πηρα το medela κ ειμαι ικανοποιημενη[/quo

εγω εχω το ηλεκτρικο τισ medela ..πολθ λιγεσ φορεσ το χρισιμοποιησα..παρολο που εκανα καισαρικη που σε αυτην τν περιπτωση καθυστερει να κατεβει το γαλα..ολα πηγαν καλα με τν μπεμπη ειχα παραγωγη αρκετη τν 3 μερα..χωρισ θηλαστρο..απλα εβαζα το μωρο στο στηθοσ απο τν πρωτη μερα να τραβαει οτι μπορει..

kkartsona


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
tatianoula έγραψε:γεια σας θα ηθελα μια συμβουλη περι θηλασμου κ ''θηλαστρου''..περιμενουμε το πρωτο μας παιδακι κ σκεφτομαι να παρω θηλαστρο γιατι εχω ακουσει οτι ειναι καλα να το βαλεις να δουλεψει λιγο το στηθος στην αρχη για να ερθει το γαλα,, κ σιγουρα ολο κ θα χρειαστει κ για μετα....

η απορια μου ειναι να το παρω απο τωρα???η να τρεχω τελευταια στιγμη να παρω οτι βρω...

κ ποιο θηλαστρο θα μου προτεινατε ???

Υ.Γ. γενναω τον Νοεμβριο...





σας ευχαριστω πολυ!!

με το καλο!!!
σιγουρα απο αυτον που το ακουσες δεν εχει θηλασει οσο πρεπει...Ο αδενας που κατεβαζει το γαλα θελει το μωρο για να δουλεψει.με το θηλαστρο εαν δεν εχει εδραιωθει η γαλουχια θα σου κοπει.Ειναι οκ η περιστασιακη χρηση και μονο αλλα οχι στην αρχη.Εαν προσπαθεις να βγαζεις το γαλα με θηλαστρο αντι για το μωρο ειναι σαν να ζοριζεσαι να ιδρωσεις χωρις ζεστη....αδενας ο ενας αδενας και ο αλλος..Εαν θελεις πολλες αντλησεις(αργοτερα!)τοτε θα χρειαστεις νοσοκομειακο το οποιο νοικιαζεις.

????????


Επισκέπτης
kkartsona έγραψε:
tatianoula έγραψε:γεια σας θα ηθελα μια συμβουλη περι θηλασμου κ ''θηλαστρου''..περιμενουμε το πρωτο μας παιδακι κ σκεφτομαι να παρω θηλαστρο γιατι εχω ακουσει οτι ειναι καλα να το βαλεις να δουλεψει λιγο το στηθος στην αρχη για να ερθει το γαλα,, κ σιγουρα ολο κ θα χρειαστει κ για μετα....

η απορια μου ειναι να το παρω απο τωρα???η να τρεχω τελευταια στιγμη να παρω οτι βρω...

κ ποιο θηλαστρο θα μου προτεινατε ???

Υ.Γ. γενναω τον Νοεμβριο...





σας ευχαριστω πολυ!!

με το καλο!!!
σιγουρα απο αυτον που το ακουσες δεν εχει θηλασει οσο πρεπει...Ο αδενας που κατεβαζει το γαλα θελει το μωρο για να δουλεψει.με το θηλαστρο εαν δεν εχει εδραιωθει η γαλουχια θα σου κοπει.Ειναι οκ η περιστασιακη χρηση και μονο αλλα οχι στην αρχη.Εαν προσπαθεις να βγαζεις το γαλα με θηλαστρο αντι για το μωρο ειναι σαν να ζοριζεσαι να ιδρωσεις χωρις ζεστη....αδενας ο ενας αδενας και ο αλλος..Εαν θελεις πολλες αντλησεις(αργοτερα!)τοτε θα χρειαστεις νοσοκομειακο το οποιο νοικιαζεις.

Εγω θα πω ενα πραγμα.. χθες πηγα να βγαλω γαλα με το νοσοκ θηλαστρο που εχω νοικιασει.Δεν εβγαζε σταγονα...τρελαθηκα Shocked ...βαζω το μωρο στο στηθος και αρχισε να τρεχει απιστευτο γαλα Very Happy ....
Οποτε δεν εχουν καμια σχεση!!!

bouboulinaki

bouboulinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ Very Happy ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗ ΡΟΗ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΕΜΠΕΛΙΑΖΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΡΚΕΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΗΤΗΣΗΣ.
ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΕΙ
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ santa

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις