Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
239 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 239 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Πρόβλημα με τον Παιδικό Empty Πρόβλημα με τον Παιδικό Πεμ Νοε 03, 2011 3:53 am

boobookaki

boobookaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μανούλες τα φώτα σας!
Χθές άνοιξε ο παιδικός μας, ο μικρός μου είναι 34μηνών και απο το καλοκαίρι τον προετοιμάζαμε για το σχολείο. Χθές πήγαμε μες στην τρελή χαρά και σε μια ώρα μας παίρνει η δασκάλα να πάμε να τον πάρουμε γιατί κλαίει...Λέω όκ πρώτη μέρα είναι...Σήμερα πηγαίνουμε, και εκεί που είναι να φύγουμε έρχεται ο μικρός και αρχίζει "Μην φύγεις, κάτσε λίγο ακόμα, δεν μου αρέσει εδώ κλπ" (αυτό κράτησε 20λεπτά) και αντί να μου πεί η δασκάλα "Άστον θα τον ηρεμήσω ή Πάρτον και ελάτε πάλι αύριο" μου λέει το ιστορικό "Δεν τον φέρνεις σε κανα δυό μήνες?" και παθαίνω! Οκ το ήξερα ότι θα έκλαιγε αλλά να τον πάω σε 2μήνες?? Τώρα αυτό είναι σωστό ή εγώ είμαι παράλογη? Να σημειώσω ότι ο μικρός είναι πολύ κοινωνικός και μέχρι τώρα δεν είχαμε προβλήματα "αποχωρισμού"!

http://boobookaki.blogspot.com

2Πρόβλημα με τον Παιδικό Empty Απ: Πρόβλημα με τον Παιδικό Πεμ Νοε 03, 2011 4:52 am

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kanonika etsi pws xerw eprepe gia na mathei to mwro kathe mera na kathete gia liges wres logoy prosarmoghs,kai fysika ana ebdomada na ayxanontai h wres,to oti soy eipe ferton se kana dyo mhnes den to briskw logiko....eprepe na ton xegelasei me paixnidia mexri na mpei stin taxh h me kati allo gia na mhn se blepei kai siga siga na mporesei to paidi na synhthsei ,ola ta paidakia klaine kai stin arxh arnioyntai alla h paidagwgoi exoyn ton tropo toys.giati den milas me kapoia ypeythynh mesa sto paidiko gia na xereis ti ginete.

3Πρόβλημα με τον Παιδικό Empty Απ: Πρόβλημα με τον Παιδικό Πεμ Νοε 03, 2011 5:34 am

bettyd

bettyd
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ
ΟΥΤΕ Κ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΟ.Κ ΕΓΩ
ΕΙΧΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΒΡΙΟ ΔΕ ΚΑΘΟΤΑΝ ΕΥΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΛΑΜΑΤΑ Κ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΗΘΕΛΕ Κ ΤΗ ΠΙΠΙΛΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ
ΕΚΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ
ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 11:00. ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΕΙΔΗ
ΑΛΛΑΞΕ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Κ ΣΤΟ
ΣΠΙΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ
1 ΧΡΟΝΟ ΣΠΙΤΙ. ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ
ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

4Πρόβλημα με τον Παιδικό Empty Απ: Πρόβλημα με τον Παιδικό Πεμ Νοε 03, 2011 5:55 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εχω στείλει δύο παιδιά στον παιδικό.
Πέρασαν και τα δύο από μία περίοδο προσαρμογής (το ένα λιγότερο το άλλο περισσότερο).
Θα σου πω τον τρόπο της δικιάς μας δασκάλας: Με το άνοιγε η πόρτα του παιδικού καλημέριζα έδινα το παιδί και έφευγα. Ακόμα και αν έκλαιγε το παιδί το ίδιο γινόταν.
Ποτέ μα ποτέ δε με άφησε η δασκαλά να μπω να "νταντέψω" το παιδί επειδή κλαίει και με θέλει και μετά να φύγω. Στην αρχή τ' αφηνα για λίγη ώρα και σιγά σιγά για περισσότερη.
Μια χαρά προσαρμόρστηκαν και τα δύο. Την κόρη μου βέβαια της πήρε 2 μήνες αλλά το ξεπέρασε. 3 χρόνια πήγε παιδικό, μετά νηπιαγωγείο και τώρα δημοτικό. Είναι ένα κοινωνικό παιδάκι που χαίρεται πάρα πολύ που πηγαίνει σχολείο.
Πιστεύω ότι η αντιμετώπιση της δασκάλας δεν είναι σωστή. Συζήτησε μαζί της.

5Πρόβλημα με τον Παιδικό Empty Απ: Πρόβλημα με τον Παιδικό Πεμ Νοε 03, 2011 7:39 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:Εχω στείλει δύο παιδιά στον παιδικό.
Πέρασαν και τα δύο από μία περίοδο προσαρμογής (το ένα λιγότερο το άλλο περισσότερο).
Θα σου πω τον τρόπο της δικιάς μας δασκάλας: Με το άνοιγε η πόρτα του παιδικού καλημέριζα έδινα το παιδί και έφευγα. Ακόμα και αν έκλαιγε το παιδί το ίδιο γινόταν.
Ποτέ μα ποτέ δε με άφησε η δασκαλά να μπω να "νταντέψω" το παιδί επειδή κλαίει και με θέλει και μετά να φύγω. Στην αρχή τ' αφηνα για λίγη ώρα και σιγά σιγά για περισσότερη.
Μια χαρά προσαρμόρστηκαν και τα δύο. Την κόρη μου βέβαια της πήρε 2 μήνες αλλά το ξεπέρασε. 3 χρόνια πήγε παιδικό, μετά νηπιαγωγείο και τώρα δημοτικό. Είναι ένα κοινωνικό παιδάκι που χαίρεται πάρα πολύ που πηγαίνει σχολείο.
Πιστεύω ότι η αντιμετώπιση της δασκάλας δεν είναι σωστή. Συζήτησε μαζί της.
πολυ σωστα κατα την γνωμη μου εκανε η δασκαλα σας.και στο χωριο μου ετσι εκανα οι νηπιαγωγοι,τα επερναν και γεια σας.
στο νηπιαγωγειο που παει η κορη μου αφηναν τις μαμαδες να μπουνε μεσα για λιγο μεχρι να σταματησουν να κλαινε.η κορη μου δεν ειχε προβλημα,καθοταν χωρις κλαματα,αλλα μια μερα μου ζητησε να κατσω για λιγο "πως καθονται οι αλλες μαμαδες?"μου ειπε.μιλησα με την δασκαλα και μου ειπε οτι θα το σταματησει.ειχε ηδη περασει ενας μηνας και κατι.
μπουμπουκακι στο θεμα σουπιστευω οτι ειναι λαθος αυτο που σου ειπαν να τον πας μετα απο 2 μηνες.απλα βαριουνται να ασχοληθουν ακι γιατι να καθονται να το ακουν να κλαιει?να μην το σταματησεις.πες τους οτι θελει να το παρουν με το καλο και με τροπο.μηπως εγινε κατι και δεν θελει το παιδι να παει?λες οτι ξεκινησε με χαρα απο τοσπιτι για το σχολειο.

6Πρόβλημα με τον Παιδικό Empty Απ: Πρόβλημα με τον Παιδικό Πεμ Νοε 03, 2011 11:55 am

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κιεγω αυτο πιστευω!!!μαλλον βαριουνται να ασχοληθουν. θα πρεπει να τον αφησεις με το ετσι θελω αφου τον καλημερισεις, κλαιει δεν κλαιει. κι εμενα ετσι εκανε η κορη μου, την αφησα μονο μια φορα κλαιγοντας και μετα της περασε!!!

7Πρόβλημα με τον Παιδικό Empty Απ: Πρόβλημα με τον Παιδικό Πεμ Νοε 03, 2011 12:06 pm

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
desT έγραψε:Εχω στείλει δύο παιδιά στον παιδικό.
Πέρασαν και τα δύο από μία περίοδο προσαρμογής (το ένα λιγότερο το άλλο περισσότερο).
Θα σου πω τον τρόπο της δικιάς μας δασκάλας: Με το άνοιγε η πόρτα του παιδικού καλημέριζα έδινα το παιδί και έφευγα. Ακόμα και αν έκλαιγε το παιδί το ίδιο γινόταν.
Ποτέ μα ποτέ δε με άφησε η δασκαλά να μπω να "νταντέψω" το παιδί επειδή κλαίει και με θέλει και μετά να φύγω. Στην αρχή τ' αφηνα για λίγη ώρα και σιγά σιγά για περισσότερη.
Μια χαρά προσαρμόρστηκαν και τα δύο. Την κόρη μου βέβαια της πήρε 2 μήνες αλλά το ξεπέρασε. 3 χρόνια πήγε παιδικό, μετά νηπιαγωγείο και τώρα δημοτικό. Είναι ένα κοινωνικό παιδάκι που χαίρεται πάρα πολύ που πηγαίνει σχολείο.
Πιστεύω ότι η αντιμετώπιση της δασκάλας δεν είναι σωστή. Συζήτησε μαζί της.

Συμφωνώ απόλυτα. Και τα δικά μου έκλαιγαν πάρα πολύ τον πρώτο καιρό, αλλά οι δασκάλες τα έπαιρναν αμέσως μέσα και μετά περνούσαν μια χαρά.
Βαριέται να ασχοληθεί και αυτό το καταλαβαίνει το παιδί, γιαυτό αντιδρά έτσι.

8Πρόβλημα με τον Παιδικό Empty Απ: Πρόβλημα με τον Παιδικό Πεμ Νοε 03, 2011 1:53 pm

basilikaki

basilikaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ!
ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ.ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ? ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΛΑΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.
ΝΤΡΟΠΗ ΤΗΣ!

9Πρόβλημα με τον Παιδικό Empty Απ: Πρόβλημα με τον Παιδικό Πεμ Νοε 03, 2011 11:33 pm

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλά δεν ξέρω ρε κορίτσια αλλά όλο και περισσότερο ακούω προβλήματα στην εκπαίδευση είτε αφορά παιδικούς σταθμούς είτε νήπιο είτε δημοτικό η ακόμα και παραπάνω.Αναφέρομαι στην συμπεριφορά των δασκάλων -εκπαιδευτικών που δεν ξέρω για ποιο λόγο βγάζουν κάποιες συμπεριφορές απαράδεκτες και ακραίες .
Θεωρώ αντιεπαγγελματική την συμπεριφορά αυτή να μην ξέρεις πως να πλησιάσεις ένα παιδάκι που είναι η πρώτη φορά που φεύγει από το οικείο για εκείνο περιβάλλον -αν σου λέει κρατήστε τον και ελάτε σε 2 μήνες !τι είναι αυτό; φοβάται μήπως κλαίει και δεν θέλει οποιαδήποτε ένταση; ποιος της είπε να κάνει την δουλειά αυτή ; πρέπει να ξέρει ότι οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού μέσα στο σχολικό περιβάλλον πρέπει να την χειριστεί με διακριτικότητα .
Στις περισσότερες περιπτώσεις που ένα παιδάκι κλαίει η δασκάλα το παίρνει από το χέρι και ασχολείται λίγο περισσότερο μαζί του του δίνει να ασχοληθεί με κάτι έτσι ώστε να γίνει πιο ομαλή η μετάβαση από το σπίτι στο σχολείο. Αν θέλεις τη δική μου γνώμη μετά τις πρώτες ημέρες η μαμά πρέπει να απομακρύνεται σιγά-σιγά δηλαδή τη πρώτη μέρα να κάτσεις 15 λεπτά μετά 10 και σιγά σιγά να αραιώνεις για να μπορέσει να μπει στην μαθητική κοινότητα σιγά σιγά.
Εμένα χτες έγινε το εξής :τον έχω στο ολοήμερο και κάποια στιγμή διαπληκτίστηκε με ένα συμμαθητή του και φίλο του και πείραζε ο ένας τον άλλον αυτό είχε ξεκινήσει από το διάλειμμα και συνεχίστηκε στην τάξη του ολοήμερου πήγε τότε το άλλο παιδάκι και του τσαλάκωσε το τετράδιο της Αντιγραφής στο οποίο είχε πάρει την σφραγίδα ο Σταύρος ένδειξη του καλύτερου γραπτού και ο άλλος του είπε τώρα δεν θα το έχεις (εντάξει χαζομάρες των παιδιών -την αντιπαλότητα αυτή η δασκάλα της τάξης την έχει μεταδώσει) και σηκώνεται ο Σταύρος και πάει να πει στη δασκάλα ότι με ενοχλούν ήταν άλλος ένας μαζί και η δασκάλα γυρίζει και του λεει:δεν με νοιάζει Σταύρο κοίτα τη δουλειά σου... συγνώμη ποια είναι η δουλειά της; να κάνει τι ; όταν πήγε ο άντρας μου να τον πάρει του είπε ότι δεν την άκουγε και περιφερόταν στην τάξη και να μην τον στείλουμε μερικές μέρες στο ολοήμερο Mad ο άντρας μου απροετοίμαστος δεν της απάντησε αλλά θα την πάρει την απάντηση από μένα .
Οι συγκεκριμένες δασκάλες επειδή δεν είναι σωστό να τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακί μάλλον βαριούνται να κάνουν σωστά τη δουλειά τους -ναι σίγουρα έχει η συγκεκριμένη πολλά παιδιά αλλά αν δεν μπορεί να επιβληθεί είναι άλλο θέμα . Σίγουρα υπάρχουν τα δύσκολα παιδιά αλλά όλα έχουν το κλειδί τους και στην τελικά ας πιάσει την οικογένεια του συγκεκριμένου παιδιού να βρουν τη λύση .
Είναι μεγάλο το κείμενο αλλά έσκασα και κάπου πρέπει να τα πω Rolling Eyes

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις