Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
143 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 143 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

antzelinino

antzelinino
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αφηστε το κοριτσια... πονεμενη ιστορια... ο μεγαλος τωρα ειναι περιπου 4 και καθε φορα που τον λεω να μαζεψει το δωματιο, ολο δικαιολογιες βρισκει και μου λεει οτι δεν μπορει γιατι "θα" κουραστει... ακουσον ακουσον... 4 χρονων σκατουλης και θα κουραστει... δηλαδη ολη μερα που κανει ποδηλατο δεν κουραζεται... και αυτες οι τυχερες σακουλες... θεε μου... αν τον εβρισκα αυτον που τις ανακαλυψε θα τον εσπαγα το κεφαλι... ολο σαβουρες μαζεψαμε... και το αποτελεσμα... καθε φορα που φευγει ο παντελης απο το σπιτι, εγω καθομαι και πεταω... και πεταω... και πεταω... και τελειωμο δεν εχω...

eyanthia

eyanthia
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
λενε οτι τα παιδια θα εχουν διαμορφωσει το χαρακτηρα τους μεχρι τα 3 χρονια. απο εκει και μετα δεν γινοντια πολλες αλλαγες. επισης οι γονεις πρεπει να ειναι σταθεροι στις οδηγιες/απαγορευσεις κλπ. δηλ ενα απαγορευμενο ντουλαπι, αν τα αφησεις εστω κ μια φορα να το ανοιξουν τοτε παει χαθηκε η μπαλα.
το ιδιο πιστευω γινεται κ με το συμαζεμα. αμα πεις μια φορα οκ δε πειραζει τα μαζευω εγω, τοτε χαθηκε το παιχνιδι. δε θα μαζεψουν ποτε. δεν εχει σημασια αν θα τα μαζεψουν ολα ή ενα μονο παιχνιδι, σημασια εχει να το κανουν, κ επισης σημασια εχει κ το προγραμμα.πχ τα μαζευουμε το βραδυ πριν το μπανιο.

αυτη τη τακτικη προσπαθω να ακολουθω κ σε καποιο βαθμο πετυχαινει. μαλιστα ο αποστολης που ειναι 2 τωρα πολλες φορες κανει πραγματα που δεν του τα εχω πει, αλλα εχει δει εμενα να τα κανω (πχ να μαζεψω ενα χνουδακι απο κατω κ να το πεταξω στα σκουπιδια) κ αυτο με ευχαριστει πολυ.

χθες του ειχα δωσει ενα αποξ.δαμασκηνο (τρελενεται) κ αντι να το φαει το πεταξε κατω το πατησε κ κολαγε ολο το πατωμα! εφαγε μια ελαφρυα στο ποπο κ τιμωρια κ ετσι ευελπιστω οτι δε θα το ξανακανει.

newagemama

newagemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bonheur έγραψε:

Νομίζω όσο πιο πολλά παιχνίδια υπάρχουν, τόσο λιγότερο παίζουν και στο τέλος βαριούνται. Αυτό με την εναλλαγή (πατάρι-παιδικό) μου το έμαθε η πεθερά μου και πραγματικά είναι θαυματουργό, γιατί τους βγάζεις παιχνίδια που είχαν ξεχάσει ότι υπήρχαν και τα νιώθουν σαν καινούρια Very Happy . Βέβαια, όταν ήταν μικρούλια, ήταν λίγο παιδικός σταθμός το σαλόνι!

Εξαιρετική ιδέα η εναλλαγή! Είδες τελικά πόσο χρήσιμες μπορεί να γίνουν οι πεθερούλες; Cool

http://newagemama.wordpress.com

ALEXANDRA STR.

ALEXANDRA STR.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
..."Καποια μερα τα παιδια θα φυγουν και θα εχεις ολο το σπιτι δικο σου!Και τοτε ισως να αναστεναζεις με νοσταλγια οταν θα θυμασαι τις βρεγμενες πετσετες στο πατωμα του μπανιου. "
Eιναι οτι πιο συγκινητικο εχω ακουσει τελευταια...

joannakuba

joannakuba
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΔΥΟ ΒΑΣΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ....και ΤΕΡΜΑ το προβλημα Wink Wink

1) Για να παίζουμε με ένα παιχνίδι, μαζεύουμε ΠΡΩΤΑ, το προηγούμενο

2) ΟΧΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ στο σαλόνι!!!

Έτσι το μπαχαλο περιορίζεται στα δωμάτια τους και ΟΠΩΣ και να χει...καποιες φορές θα πραγματοποιήσουν και τον κανόνα νο1 Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink


Τα λατρευω τα ζουζούνια μου...αλλααααααααα....
"ΚΑΛΟΣ ΓΟΝΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΓΟΝΙΟΣ"

Αν τρέχω όλη μερα να συμαζεύω...χάνω τον ΠΟΛΥΤΙΜΟ χρόνο...να παίξω μαζί τους Παιδιά και ακαταστασία στο σπίτι - Σελίδα 2 215994

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
newagemama έγραψε:
bonheur έγραψε:

Νομίζω όσο πιο πολλά παιχνίδια υπάρχουν, τόσο λιγότερο παίζουν και στο τέλος βαριούνται. Αυτό με την εναλλαγή (πατάρι-παιδικό) μου το έμαθε η πεθερά μου και πραγματικά είναι θαυματουργό, γιατί τους βγάζεις παιχνίδια που είχαν ξεχάσει ότι υπήρχαν και τα νιώθουν σαν καινούρια Very Happy . Βέβαια, όταν ήταν μικρούλια, ήταν λίγο παιδικός σταθμός το σαλόνι!

Εξαιρετική ιδέα η εναλλαγή! Είδες τελικά πόσο χρήσιμες μπορεί να γίνουν οι πεθερούλες; Cool

Χα χα Very Happy Η δικιά μας είχε τα στραβά της (όπως όλοι), αλλά ηταν καλή, κυρίως είχε αγάπη για όλα τα παιδιά και όλα τα εγγόνια. Έφυγε νωρίς, η καημένη, είχε κι άλλα να δώσει. Sad

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

Το καλύτερο που διάβασα πρόσφατα είναι:


Το να καθαρίζεις το σπίτι όταν τα παιδιά είναι μικρά, είναι σαν να φτυαρίζεις το χιόνι ενώ χιονίζει...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bonheur έγραψε:Εμείς βρήκαμε την ησυχία μας με την εκκαθάριση. Έχουμε κρατήσει έξω 2-3 είδη παιχνιδιών (πλέιμομπίλ, αυτοκινητάκια και λίγα νηπιακά για το μικρό) και τα υπόλοιπα είναι στο πατάρι. Βγαίνουν μόνο στη διάρκεια των διακοπών, αφού σηκωθούν τα ήδη υπάρχοντα. Μπαίνουν όλα σε 2 διαφορετικά κουτιά και τα μαζεύουν μόνα τους τα παιδιά, απλά τους επιτηρώ.
Η μεγάλη έχει πια μόνο μπάρμπι με τις οποίες παίζει ελάχιστα (σνιφ, πέρασε σε άλλο στάδιο).
Με το χαρτζιλίκι τους πέρσι αγόρασαν το wii με το οποίο παίζουν μόνο Σαβ/κα, εφόσον έχουν τελειώσει τα μαθήματά τους και δεν υπάρχει άλλο παιχνίδι αμάζευτο. Το ίδιο ισχύει και για τα επιτραπέζια.
Νομίζω όσο πιο πολλά παιχνίδια υπάρχουν, τόσο λιγότερο παίζουν και στο τέλος βαριούνται. Αυτό με την εναλλαγή (πατάρι-παιδικό) μου το έμαθε η πεθερά μου και πραγματικά είναι θαυματουργό, γιατί τους βγάζεις παιχνίδια που είχαν ξεχάσει ότι υπήρχαν και τα νιώθουν σαν καινούρια Very Happy . Βέβαια, όταν ήταν μικρούλια, ήταν λίγο παιδικός σταθμός το σαλόνι!

αυτο εφαρμοζω μετα την μετακομιση. Εμειναν στα κουτια τα περισσοτερα παιχνιδια,άλλα τα χαρισαμε,κ κρατησαμε τα playmobil κ τα αυτοκινητακια. Υπαρχει ενα κουτι ΙΚΕΑ στο παιδικο,ενα κουτι μικρο με τα αμαξακια.Κ στην βεραντα εχω ενα ακομα με τα playmobil. Μαζευονται γρηγορα,τα μαζευει κ ο μεγαλος,ειναι τακτικο παιδακι (απο μενα δεν πηρε σιγουρα...).Το μικρο επειδη κανει οτι και ο αδερφος της μαζευει κ αυτη που κ που. Μενει το σπιτι τακτοποιημενο.
Πριν την μετακομιση γινοταν ενας χαμος...δεν με πειραζει βεβαια η ακαταστασια.Αλλα με πειραζε πολυ που τα παταγα...ιδιως τα playmobil Κ τα τουβλακια...τι πονος !!!

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω εχω σε ολο το σπιτι πεταμενα παιχνιδια..

δεν με ενοχλει καθολου.

με ενοχλει που παει και πειραζει πραγματα που δεν πρεπει(τα εχω μαζεψει ολα).

σημερα λοιπον μου εσπασε και την κεραια της τηλεορασης.τι να πεις?[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MIA XARA,KAI EIS SA NWTERA XAXAXAXA KAI DIKH MOY TO IDIO EINAI ATAKTO ZOYZOYNI,PAEI KAI ME PEIRAZEI KATI GAYLIKA....KAI MOLIS TREXW GELAEI......POLY ASTEIOOOOOOO

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω της εχω πει στο δωματιο της να κανει οτι θελει και δεν περιμενω να τα μαζεψει ολα αρκει να μαζεψει λιγο τον κακο χαμο στο τελος της μερας!!!!! στο σαλονι ομως οχι... θα φερει ενα η δυο παιχνιδακια και αν θελει να φερει αλλα θα μαζεψει πρωτα αυτα... ο καθε χωρος ειναι διαφορετικος! δεν μπορω με τιποτα να παταω παιχνιδια! μεχρι στιγμης το εχω καταφερει αυτο αργοτερα που θα μεγαλωσει και η μικρη δεν ξερω δεν θελω να λεω μεγαλες κουβεντες!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμένα είναι πολύ μικρή ακόμα, αλλά παιχνίδια σε όλο το σπίτι δεν έχουμε. Εκτός απο ένα αυτοκινητάκι Disney που το τρέχει σε όλο τον διάδρομο, δεν βγάζει παιχνίδια απο το δωμάτιό της. Αν βγάλει, της λέω και τα μαζεύει μόλις τελειώσει και τα ξαναπάμε στην θέση τους.
Γενικά όμως δεν είναι παιδί που θα κάτσει και θα παίξει μόνο του, γιαυτό ίσως και δεν γίνεται ο κακός χαμός στο σπίτι.

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
Το καλύτερο που διάβασα πρόσφατα είναι:


Το να καθαρίζεις το σπίτι όταν τα παιδιά είναι μικρά, είναι σαν να φτυαρίζεις το χιόνι ενώ χιονίζει...

διαφωνω.. στην γενικη του εννοια

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
eyanthia έγραψε:λενε οτι τα παιδια θα εχουν διαμορφωσει το χαρακτηρα τους μεχρι τα 3 χρονια. απο εκει και μετα δεν γινοντια πολλες αλλαγες. επισης οι γονεις πρεπει να ειναι σταθεροι στις οδηγιες/απαγορευσεις κλπ. δηλ ενα απαγορευμενο ντουλαπι, αν τα αφησεις εστω κ μια φορα να το ανοιξουν τοτε παει χαθηκε η μπαλα..
ΛΕΞΗ ΕΠΙ ΛΕΞΗ ΣΥΜΦΩΝΩ!!!
eyanthia έγραψε:κ επισης σημασια εχει κ το προγραμμα.
αυτο και αν ειναι σημαντικο. εγω τα εχω ολα με προγραμμα. αυτην τη ωρα θα φαμε τωρα θα παιξουμε τωρα διαβασμα τωρα υπνο κοκ. ειλικρινα απο μωρα εως τωρα που ειναι 7 και 5 χρονων τους αρεσει. βλεπω οτι τουςδινει σιγουρια αυτο ενω οταν χανουμε το πρτογραμμα ξεφευγουμε σε ολα..καποιοι λενε στρατιωτακια τα παιδια που τα βαζεις προγραμμα. δεν ειναι ετσι. πιστευω εχουν αναγκη να ξερουν τι θα συμβει την επομενη ωρακαι οχι χυμα στο κυμα και οτι κατσει..

eyanthia έγραψε:χθες του ειχα δωσει ενα αποξ.δαμασκηνο (τρελενεται) κ αντι να το φαει το πεταξε κατω το πατησε κ κολαγε ολο το πατωμα!

τι μουθυμησες.. Very Happy σε κατι τετοια η πχ οταν ο δικος μου λερωσε με μολυβια τον τοιχο και πορτες τον εβαλα κανονικοτατα και τα καθαρισε.(περιπου 3 χρονων ηταν ισως και μικροτερος. πρεπει να σεβοντε το σπιτι. δεν ειναι απλα ενας παιδοτοπος. ειναι ο χωρος που καθομαστε χαλαρωνουμε τρωμε κτλ..τωρα που εχω το 3ο μωρο αν δεν εκανα ολα αυτα θαταπαιζα.. οκ εχει ατομα που δεν τους ενοχλει και καμια φορα λεω βρε λες? μια χαρα ειναι αυτοι οχι σαν εμενα που τρεχω ολη μερα αλλα..... εγω δετα μπορω.θελω ταξη

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
grammatiki έγραψε:εμενα ουτε μη ακουει ουτε οχι δυστυχως.οταν βαλει κατι μες το μυαλο της θα το κανει ο κοσμος να χαλασει.

Δυστυχώς και μένα μία από τα ίδια, πολύ περιέργεια όμως, πειράζει τα πάντα και πλέον δεν έχω τίποτα πάνω στο τραπέζι του σαλονιού και τα πάντα έχουν κλειδωθεί....βεληγκέκα την φωνάζουμε...οτι ΔΕΝ κάνει αυτό πειράζει.. Mad Mad Mad

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermama έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Το καλύτερο που διάβασα πρόσφατα είναι:


Το να καθαρίζεις το σπίτι όταν τα παιδιά είναι μικρά, είναι σαν να φτυαρίζεις το χιόνι ενώ χιονίζει...


διαφωνω.. στην γενικη του εννοια


Δεν εννοω να μην καθαραζεις!!..αλλα η υπερβολη να είναι όλα πάντα στη θέση τους τι νόημα έχει??

και κατι άλλο που διάβασα


ενας μπαμπας έπαιζε με τα παιδια του μπάλα έξω στο κήπο ..
η γυναίκα του φωνάζει
- προσέχετε θα χαλασετε το γκαζον!!
- δεν μεγαλώνουμε γκαζόν,αγόρια μεγαλώνουμε ...απάντησε ο πατέρας!!


αυτο νομίζω τα λέει όλα!!

ελπιζω να καταλάβατε την φιλοσοφία μου!!

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:
supermama έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Το καλύτερο που διάβασα πρόσφατα είναι:


Το να καθαρίζεις το σπίτι όταν τα παιδιά είναι μικρά, είναι σαν να φτυαρίζεις το χιόνι ενώ χιονίζει...


διαφωνω.. στην γενικη του εννοια


Δεν εννοω να μην καθαραζεις!!..αλλα η υπερβολη να είναι όλα πάντα στη θέση τους τι νόημα έχει??

και κατι άλλο που διάβασα


ενας μπαμπας έπαιζε με τα παιδια του μπάλα έξω στο κήπο ..
η γυναίκα του φωνάζει
- προσέχετε θα χαλασετε το γκαζον!!
- δεν μεγαλώνουμε γκαζόν,αγόρια μεγαλώνουμε ...απάντησε ο πατέρας!!


αυτο νομίζω τα λέει όλα!!

ελπιζω να καταλάβατε την φιλοσοφία μου!!

σωστό bou boukitsa, η διαφορά είναι ότι αυτό το λέει ο μπαμπάς εκ του ασφαλούς γιατί μετά άλλος θα τρέχει να καθαρίσει.

Να σου πω πάνω σε αυτό... Εγώ κάθε μέρα κάνω ηλεκτρική στο σπίτι μου, έχω βαρεθεί πραγματικά, παίρνει ψωμί ή μπισκότο η μικρή μου και πάει παντού, συνήθως της τα δίνει άνετος ο μπαμπάς της ή ο παππούς της και εγώ φωνάζω και είμαι κακιά...τους είπα ωραία κάνετε τους καλούς αλλά μετά άλλος τρέχει! Παιδιά και ακαταστασία στο σπίτι - Σελίδα 2 911307 Παιδιά και ακαταστασία στο σπίτι - Σελίδα 2 911307

Εγώ δεν τα έχω όλα στην εντέλεια ούτε είμαι υπερβολική με το συμμάζεμα και την καθαριότητα αλλά θέλω να σέβονται ορισμένα πράματα, και αυτό δεν το λέω τόσο για το παιδί είναι μικρή άλλωστε, αλλά για τους μεγάλους και το παράδειγμα που δίνουν με αυτό τον τρόπο...δε μπορεί όλα να είναι χύμα στο κύμα...το σπίτι είναι σπίτι και πρέπει να υπάρχει μια στοιχειώδης τάξη, για να αισθανόμαστε και καλύτερα μέσα σε αυτό !! καταλαβαίνεις πως το λέω??

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mommy12585 έγραψε:


Δεν εννοω να μην καθαραζεις!!..αλλα η υπερβολη να είναι όλα πάντα στη θέση τους τι νόημα έχει??

και κατι άλλο που διάβασα


ενας μπαμπας έπαιζε με τα παιδια του μπάλα έξω στο κήπο ..
η γυναίκα του φωνάζει
- προσέχετε θα χαλασετε το γκαζον!!
- δεν μεγαλώνουμε γκαζόν,αγόρια μεγαλώνουμε ...απάντησε ο πατέρας!!


αυτο νομίζω τα λέει όλα!!

ελπιζω να καταλάβατε την φιλοσοφία μου!!

σωστό bou boukitsa, η διαφορά είναι ότι αυτό το λέει ο μπαμπάς εκ του ασφαλούς γιατί μετά άλλος θα τρέχει να καθαρίσει.

Να σου πω πάνω σε αυτό... Εγώ κάθε μέρα κάνω ηλεκτρική στο σπίτι μου, έχω βαρεθεί πραγματικά, παίρνει ψωμί ή μπισκότο η μικρή μου και πάει παντού, συνήθως της τα δίνει άνετος ο μπαμπάς της ή ο παππούς της και εγώ φωνάζω και είμαι κακιά...τους είπα ωραία κάνετε τους καλούς αλλά μετά άλλος τρέχει! Παιδιά και ακαταστασία στο σπίτι - Σελίδα 2 911307 Παιδιά και ακαταστασία στο σπίτι - Σελίδα 2 911307

Εγώ δεν τα έχω όλα στην εντέλεια ούτε είμαι υπερβολική με το συμμάζεμα και την καθαριότητα αλλά θέλω να σέβονται ορισμένα πράματα, και αυτό δεν το λέω τόσο για το παιδί είναι μικρή άλλωστε, αλλά για τους μεγάλους και το παράδειγμα που δίνουν με αυτό τον τρόπο...δε μπορεί όλα να είναι χύμα στο κύμα...το σπίτι είναι σπίτι και πρέπει να υπάρχει μια στοιχειώδης τάξη, για να αισθανόμαστε και καλύτερα μέσα σε αυτό !! καταλαβαίνεις πως το λέω?? [/quote]
----------------------------------------
απολυτα σε καταλαβαινω!! και εγω οταν τους δινει φαγητο ,κουλουρακι,ψωμι κλπ στο χερι και πρεπει να ειμαι με την σκουπα τσαντιζομαι...αλλα ταβ πραγματα που σπανε κλπ τα εχω μαζεψει οπως μπιμπελο κλπ.για να ειναι πιο ανετα τα παιδια...αλλο η καθαριοτητα και αλλο ακαταστασια...
με τιποτα δεν μπορω να ζησω μεσα στη βρωμια..αλλα μπορω να ανεχτω λιγη ακαταστασια μεχρι να πανε για υπνο και να συμμαζεψω..
προσπαθω φυσικα να τα μαθω να ειναι τακτικα...αλλα μια κουκλα εδω,ενα παιχνιδι παρακατω..ολο και κατι μενει...

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:
mommy12585 έγραψε:


Δεν εννοω να μην καθαραζεις!!..αλλα η υπερβολη να είναι όλα πάντα στη θέση τους τι νόημα έχει??

και κατι άλλο που διάβασα


ενας μπαμπας έπαιζε με τα παιδια του μπάλα έξω στο κήπο ..
η γυναίκα του φωνάζει
- προσέχετε θα χαλασετε το γκαζον!!
- δεν μεγαλώνουμε γκαζόν,αγόρια μεγαλώνουμε ...απάντησε ο πατέρας!!


αυτο νομίζω τα λέει όλα!!

ελπιζω να καταλάβατε την φιλοσοφία μου!!

σωστό bou boukitsa, η διαφορά είναι ότι αυτό το λέει ο μπαμπάς εκ του ασφαλούς γιατί μετά άλλος θα τρέχει να καθαρίσει.

Να σου πω πάνω σε αυτό... Εγώ κάθε μέρα κάνω ηλεκτρική στο σπίτι μου, έχω βαρεθεί πραγματικά, παίρνει ψωμί ή μπισκότο η μικρή μου και πάει παντού, συνήθως της τα δίνει άνετος ο μπαμπάς της ή ο παππούς της και εγώ φωνάζω και είμαι κακιά...τους είπα ωραία κάνετε τους καλούς αλλά μετά άλλος τρέχει! Παιδιά και ακαταστασία στο σπίτι - Σελίδα 2 911307 Παιδιά και ακαταστασία στο σπίτι - Σελίδα 2 911307

Εγώ δεν τα έχω όλα στην εντέλεια ούτε είμαι υπερβολική με το συμμάζεμα και την καθαριότητα αλλά θέλω να σέβονται ορισμένα πράματα, και αυτό δεν το λέω τόσο για το παιδί είναι μικρή άλλωστε, αλλά για τους μεγάλους και το παράδειγμα που δίνουν με αυτό τον τρόπο...δε μπορεί όλα να είναι χύμα στο κύμα...το σπίτι είναι σπίτι και πρέπει να υπάρχει μια στοιχειώδης τάξη, για να αισθανόμαστε και καλύτερα μέσα σε αυτό !! καταλαβαίνεις πως το λέω??
----------------------------------------
απολυτα σε καταλαβαινω!! και εγω οταν τους δινει φαγητο ,κουλουρακι,ψωμι κλπ στο χερι και πρεπει να ειμαι με την σκουπα τσαντιζομαι...αλλα ταβ πραγματα που σπανε κλπ τα εχω μαζεψει οπως μπιμπελο κλπ.για να ειναι πιο ανετα τα παιδια...αλλο η καθαριοτητα και αλλο ακαταστασια...
με τιποτα δεν μπορω να ζησω μεσα στη βρωμια..αλλα μπορω να ανεχτω λιγη ακαταστασια μεχρι να πανε για υπνο και να συμμαζεψω..
προσπαθω φυσικα να τα μαθω να ειναι τακτικα...αλλα μια κουκλα εδω,ενα παιχνιδι παρακατω..ολο και κατι μενει...
[/quote]

Καλά σίγουρα και εμένα μένουν παιχνίδια έξω...όταν πια κοιμηθεί το βράδυ, το συμμαζεύω και τελειώνει η ιστορία, απλά για μένα είναι καλό να μάθει να ζει σε μια στοιχειώδη τάξη έστω και από τώρα λίγο λίγο!!
Δεν το πιστεύω ότι το λέω ΕΓΩ αυτό πια, που σαν παιδί το δωμάτιο μου ήταν ένα μπάχαλο, πατούσες πάνω από τα ρούχα για να περάσεις!! Και τι δεν έκανε η μάνα μου για να με μάθει, αλλά τίποτα εγώ, επειδή στο τέλος πάντα λύγιζε και το συμμάζευε εκείνη Laughing Laughing Laughing Laughing ...αν όμως ήταν πιο σκληρή μαζί μου πιστεύω θα ήμουν πιο συνεπής...γιαυτό λέω από μικρά παραδειγματίζονται!!

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mommy12585 έγραψε:




ενας μπαμπας έπαιζε με τα παιδια του μπάλα έξω στο κήπο ..
η γυναίκα του φωνάζει
- προσέχετε θα χαλασετε το γκαζον!!
- δεν μεγαλώνουμε γκαζόν,αγόρια μεγαλώνουμε ...απάντησε ο πατέρας!!




η διαφορά είναι ότι αυτό το λέει ο μπαμπάς εκ του ασφαλούς γιατί μετά άλλος θα τρέχει να καθαρίσει.

αχχχχχχ και οχι μονο για τον μπαμπα.. γενικα.. Twisted Evil

sophia

sophia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμεις εχουμε καταφερει και δε βγαζουμε παιχνιδια εξω απο το παιδικο!Μεσα φυσικα γινεται πολεμος!Εφαρμοζουμε το "μολις τελειωσουμε με ενα παιχνιδι το βαζουμε στη θεση του"...οχι παντα με απολυτη επιτυχια αλλα προσπαθει!

Το βραδυ τα βαζουμε για υπνο για να παμε για το μπανιο!

Στην αρχη με αγχωνε αυτη η εικονα....ξερετε "απο που να αρχισω οεο" τωρα εχω ψιλοχαλαρωσει!Το βασικο ειναι να ειναι το σπιτι καθαρο..και ας εχει 100 παιχνιδια.

Ορια αλλα οχι και υπερβολες!Σημερα πχ εφαγε μακαρονια μονη της....τα λογια περιττα....μαζι της και ολη η κουζινα...ε για αυτο πηραμε το σκουπακι!!!Η ευχαριστηση στο προσωπο της δεν συγκρινεται με τπτ!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτό ήταν ο καβγάς μας με το Σταύρο . Αρχικά μέχρι τα 3 είχαμε ένα κουτί μεγάλο σαν μπαούλο και εκεί είχαμε τα παιχνίδια εκτός απο τα στολισμένα . Τι ήθελε ο Σταύρος; το αμαξάκι ; το έβγαζε μετά από λίγο ήθελε κάποιο άλλο το έβγαζε αποτέλεσμα μέσα σε 1 ώρα γύριζε όλο το κουτί τα παιχνίδια όλα κάτω και εκείνος μέσα στο κουτί.... Κάποια στιγμή στην αξιολόγηση της εργοθεραπείας η κοπέλα μου είπε ότι ο Σταύρος ενώ είχε πολλά παιχνίδια δεν ήξερε να παίζει ακριβώς επειδή δεν άφηνε το χρόνο να ασχοληθεί . Τότε μετά απο παρότρυνση της πήραμε κουτάκια και τα ξεχωρίσαμε και έτσι μπήκαμε στη λογική :ένα κάθε φορά αν δεν μαζευτεί το πρώτο δεν βγαίνει άλλο.Η μεταφορά σε άλλο δωμάτιο όπως το σαλόνι επιτρέπεται με όρους πάντα τα μαζεύουμε .Μην νομίζετε ότι δεν υπάρχει ο πανικός κάποιες φορές αλλά εγω δεν του μαζεύω το δωμάτιο είναι κάτι που το κάνει μόνος του εγω απλά του αλλάζω σεντόνια και μια στις 15 μέρες θα κάνω μια γενική κατά τα άλλα τα φτιάχνει μόνος , τώρα αρχίζει και στρώνει το κρεβάτι του . Η τάξη πάντως βοηθάει στην ωρίμανση του παιδιού.

eyanthia

eyanthia
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
supermama έγραψε:
τι μουθυμησες.. Very Happy σε κατι τετοια η πχ οταν ο δικος μου λερωσε με μολυβια τον τοιχο και πορτες τον εβαλα κανονικοτατα και τα καθαρισε.(περιπου 3 χρονων ηταν ισως και μικροτερος. πρεπει να σεβοντε το σπιτι. δεν ειναι απλα ενας παιδοτοπος. ειναι ο χωρος που καθομαστε χαλαρωνουμε τρωμε κτλ..τωρα που εχω το 3ο μωρο αν δεν εκανα ολα αυτα θαταπαιζα.. οκ εχει ατομα που δεν τους ενοχλει και καμια φορα λεω βρε λες? μια χαρα ειναι αυτοι οχι σαν εμενα που τρεχω ολη μερα αλλα..... εγω δετα μπορω.θελω ταξη

χσχαχα! ετσι ετσι!
εμεις οταν κανω δουλειες μαλωνουμε για το ποιος θα παρει το σουιφερ, κ τελικα πηρα κ δευτερο! χαχαχα!
παντως κανουν οτι βλεπουν κ γι'αυτο πρεπει να δινουμε τα σωστα παραδειγματα.

να σου ζησουν!

newagemama

newagemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λείπουν τα παιδιά σε γιαγιοδο-παππούδες και το σπίτι είναι τζιτζί - όλα στη θέση τους! Κι όμως δεν μ΄αρέσει, θέλω τη δημιουργική ανακατωσούρα που προκαλούν τα παιδιά κι ας γκρινιάζω για το χαμό!

http://newagemama.wordpress.com

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις