Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
302 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 302 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αυτο το θεμα μυριζει....Χριστουγεννα!!!Του γλυκου δεν ειμαι πολυ ..αλλα προτιμω τα δροσερα γλυκα και οχι τα σιροπιαστα που με αναγουλιαζουν!Μου αρεσουν ομως τα μελομακαρονα!Οι κουραμπιεδες οχι....Μανουλα,γραψε μας τις συνταγες..και ιδιως της κοτοσαλατας!!!
Μιας και δν ειμαι τοσο του γλυκου,δεν τα πολυφτιαχνω...αλλα μια ..ορθογωνια τουρτα που κανω ειναι η παρακατω!

Υλικα

2 συσκευασιες ετοιμες βαφλες μικρου μεγεθους(πουλανε τα σ.μ.)
2 φακελακια στιγμης γιωτης (βανιλια/σοκολατα)
ινδικη καρυδα
γαλα 1.5%
1 μορφατ σαντιγυ
2 βανιλιες
τρουφα σοκολατας


εγω ζαχαρη δεν βαζω.Μονο λιγη στη σαντιγυ.Και στο αποτελεσμα κανεις δν καταλαβαινει οτι δν εχει ζαχαρη!!!

Εκτελεση

Απλωνω σε ενα ορθογωνιο πιατο στην επιφανεια του μια στρωση βαφλες και τις περιβρεχω με γαλα να ποτισουν ,να μαλακωσουν,αλλα να μην διαλυονται.ριχνω ινδικη καρυδα μια στρωση.Επειτα κρεμα βανιλια μια στρωση.Απο πανω στρωνω παλι βαφλες ποτισμενες με γαλα.Μετα ινδικη καρυδα και απο πανω απλωνω σοκολατα κρεμα γιωτης.Βαζω το τελευταιο επιπεδο απο βαβλες "ποτισμενες",αφρατευω τη μορφατ με τις βανιλιες και λιγο γαλα και ολοκληρωνω το "ντυσιμο της τουρτας"...Τελος πασπαλιζω τρουφα σοκολατας και....αναλογα την διακοσμω και με φλουδες σοκολατας.και ..βουρ στο ψυγειο!

Οποιος εφαγε,ξαναεφαγε!!!Δεν καθεται βαρια στο στομαχι! Η συνταγη ειναι δικη μου επινοηση με τις βαφλιτσες!!
Δοκιμαστε!!!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
http://forum.eimaimama.gr/search.forum?search_keywords=%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%82&typerecherche=interne&show_results=topics


κοριτσια δειτε και εδω να παρετε ιδεες,δεν ξερω αν εχουμε βαλει φαγητα για χριστουγεννα αλλα γλυκα εχει σιγουρα,οπως τα αγαπημενα μου μελομακαρονα,αχ και μονο που τα σκεφτομαι...

Evaggelitsa 26

Evaggelitsa 26
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμείς κάθε χρόνο τα Χριστούγεννα το έχουμε παράδοση η μαμα μου να μαγειρεύει Λάχανο τουρσί με κοτόπουλο στο φούρνο... Είναι Θρακιώτικη συνταγή και της την έμαθε η πεθερά της.... Είναι πεντανόστιμο, ιδιαίτερο και όχι τοσο δύσκολο....
Βράζεις το κοτόπουλο, όταν ετοιμαστεί το βάζεις σε ένα ταψί και τριγύρω το λάχανο τουρσί, λίγη φυτίνη και κόκκινο πιπέρι... Δεν χρειάζεται ούτε αλάτι ούτε λεμόνι (εκτός από το κοτόπουλο) αφού το λάχανο είναι ηδη αλατισμένο και ξινο
το βάζεις σε μέτριο φούρνο και το αφήνεις να ξεροψυθεί!!!!
Και γίνεται λουκούμι κορίτσια!!!
Α! επισης κάνει και λαχανοντολμάδες με κομματάκια χοιρινού, που είναι πεντανόστιμοι...
Πείνασα τώρα!!!!

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ελενα θα απαιτησω τη διαγραση σου απο το φορουμ! Εκτος αν μου πληρωσεις το διατροφολογο γτ με τις ΤΕΛΕΙΕΕΣ!!!!! συνταγες σου τα 3 κιλακια plus τα χω στο νερο!

(βαλε βαλε και αλλες να χουμε να κανουμε)
Θα βαλω και εγω πιο μετα μια συνταγη για τελειο μοσχαρακι φουρνου με αλλαντικα και μπεσαμελ! tongue

http://stardustwork.blogspot.com

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[color=red]Α! επισης κάνει και λαχανοντολμάδες[/color
Να το ξέρεις το ξωτικό που θα μπει στο σπίτι σας εγω θα είμαι να πάρω τους λαχανοντολμάδες ,τρελαίνομαι .
Λοιπόν στο θέμα μας :ένα πολύ ωραίο φαγητό είναι να πάρετε ρολό χοιρινό γεμιστό από το χασάπη το οποίο έχει μέσα τυρί και πιπεριές αρχικά το περνάς απο το τηγάνι για να κρατήσει τους χυμούς και μετά το βάζεις μετά το σβήνεις με κόκκινο κρασί , το βάζεις σε γάστρα και μέσα στο ζουμί με το ελαιόλαδο που έχεις περάσει το ρολό και το κρασί περνάς στρογγυλές πατάτες και της ρίχνεις δίπλα . Ψήνεται περίπου απο 1,30-2,00 ώρες και στο τελευταίο μισάωρο βάζεις μέσα και δαμάσκηνα υπάρχουν έτοιμα στο σούπερ μάρκετ και είναι ένα φαΐ λουκούμι , το σερβίρεις η σε πιατέλα ολόκληρο κομμένο σε φέτες και ολόγυρα τις πατάτες και τα δαμάσκηνα η το βάζεις σε πιάτο. Εγώ πάντα κάνω και ένα πιλάφι έτσι ώστε κάποιος που δεν είναι της πατάτας να πάρει ρυζάκι.
Καλό γλυκό εκτός από τα παραδοσιακά είναι η μπουγάτσα η σοκολατόπιτα ή μια ωραία black forest

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mετα απο απαιτηση σας σας παραθετω τις συνταγες.


ΚΟΤΟΣΑΛΑΤΑ(ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙ)

ΥΛΙΚΑ
ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ
ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΑΝΑΜΕΙΚΤΑ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ
ΠΟΛΥΧΡΩΜΕΣ Κ ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΠΙΠΕΡΙΕΣ
ΚΡΕΜΜΥΔΙ ΞΕΡΟ Κ ΦΡΕΣΚΟ Η ΟΤΙ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ
ΠΑΤΑΤΕΣ
ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΗΛΟ
ΜΑΙΝΤΑΝΟ
ΜΑΓΙΟΝΕΖΑ
ΑΛΑΤΙ
ΠΙΠΕΡΙ


ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΑΣΕΙ ΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΚΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΑΣΟΥΝ ΤΑ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ.
ΟΣΟ ΒΡΑΖΟΥΝ ΑΥΤΑ,ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ ΔΝ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΥ ΙΣΑ ΝΑ ΜΑΛΑΚΩΣΟΥΝ,ΟΣΟ ΛΟΙΠΟΝ ΒΡΑΖΟΥΝ ΑΥΤΑ,ΠΙΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΤΑΤΕΣ ΤΙΣ ΞΕΦΛΟΥΔΙΖΟΥΜΕ Κ ΤΡΙΒΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΡΙΦΤΗ ΤΥΡΙΩΝ ΣΤΟ ΦΑΡΔΥ.ΜΟΛΙΣ ΤΙΣ ΤΡΙΨΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΦΙΓΓΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΟΠΑΝΟ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΖΟΥΜΙΑ ΤΟΥ ΚΙ ΤΗΓΑΝΙΖΟΥΜΕ Σ ΛΑΔΙ,ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΤ ΑΡΠΑΕΙ ΑΜΕΣΩΣ,ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΑΝ ΤΣΙΠΣ.

ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΛ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΨΙΛΟΚΟΨΕΤΕ ΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ.
ΤΑ ΒΑΖΕΤΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΛ ΒΑΖΕΤΕ Κ ΤΑ ΒΡΑΣΜΕΝΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ,ΡΙΧΝΕΤΕ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΤΑΤΕΣ ΜΕΣΑ,ΚΙ ΨΙΛΟΚΟΒΕΤΕ ΚΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΩΜΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ Κ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΗΛΟ ΟΛΑ ΣΕ ΚΥΒΟΥΣ Κ ΤΑ ΡΙΧΝΕΤΕ ΜΕΣΑ,ΑΛΑΤΙ ΠΙΠΕΡΙ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΚΙ ΡΙΧΝΕΤΕ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ ΤΗ ΜΑΓΙΟΝΕΖΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ.ΔΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΟΣΟ ΓΤ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΘΑ ΑΥΞΟΜΕΙΩΝΕΤΕ ΤΑ ΥΛΙΚΑ,ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΨΕΤΕ Κ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ.ΑΦΟΥΒΑΛΕΤΕ ΜΕΣΑ ΟΛΑ ΤΑΥΛΙΚΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΙΤΟΠΟΘΕΤΕΙΤΕ Σ ΠΙΑΤΕΛΑ,ΚΙ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΔΙΑΚΟΣΜΕΙΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΤΗΓΑΝΙΤΗ ΠΑΤΑΤΑ.



ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΜΕΛΟΜΑΚΑΡΟΝΑ

ΥΛΙΚΑ

3 ΦΛΥΤΖΑΝΙΑ ΕΞΤΡΑ ΠΑΡΘΕΝΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ
ΞΥΣΜΑ 2 ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΩΝ
ΜΙΣΟ ΦΛΥΝΤΖΑΝΙ ΧΥΜΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΟΥ
ΜΙΣΟ ΦΛΥΝΤΖΑΝΙ ΚΟΝΙΑΚ
2Κ.ΓΛ ΜΠΕΙΚΙΝ ΠΑΟΥΕΡ
1 Κ.ΓΛ ΣΟΔΑ
1 Κ.ΣΟΥΠΑΣ ΚΑΝΕΛΟΓΑΡΥΦΑΛΛΟ.(ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΤΟΙΜΟ ΣΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΑΝΑΚΑΤΕΥΩ ΛΙΓΗ ΚΑΝΕΛΑ ΜΕ ΣΚΟΝΗ ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ ΚΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ 1ΚΟΥΤΑΛΙΑ)

9ΦΛΥΝΤΖΑΝΙΑ ΤΣΑΓΙΟΥ ΑΛΕΥΡΙ ΚΟΣΚΙΝΙΣΜΕΝΟ
ΚΑΡΥΔΟΨΙΨΑ ΘΡΥΜΑΤΙΣΜΕΝΗ


ΓΙΑ ΤΟ ΣΙΡΟΠΙ

3ΦΛΥΤΖΑΝΙΑ ΤΣΑΓΙΟΥ ΜΕΛΙ
3ΦΛΥΤΖΑΝΙΑ ΤΣΑΓΙΟΥ ΝΕΡΟ
3ΦΛΥΤΖΑΝΙΑ ΤΣΑΓΙΟΥ ΖΑΧΑΡΗ



ΕΚΤΕΛΕΣΗ

ΡΙΧΝΕΤΕ ΤΗ ΣΟΔΑ ΣΤΟ ΧΥΜΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΟΥ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΤΗΡΙ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΤ ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ ΚΙ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ Η ΣΟΔΑ.
ΣΕ ΜΙΑ ΛΕΚΑΝΗ ΡΙΧΝΕΤΕ ΤΗ ΖΑΧΑΡΗ ΜΕ ΤΟ ΛΑΔΙ Κ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ Η ΖΑΧΑΡΗ (ΔΝ ΔΙΑΛΥΕΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΠΟΛΥΖΑΛΙΖΕΤΕ)
ΠΡΟΣΘΕΤΕΤΕ ΤΟ ΧΥΜΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΟΥ ΤΟ ΞΥΣΜΑ ΤΟ ΚΟΝΙΑΚ Κ ΤΟ ΜΙΓΜΑ ΚΑΝΕΛΟΓΑΡΥΦΑΛΛΟΥ Κ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΕ ΚΑΛΑ.
ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΕ ΤΟ ΜΠΕΙΚΙΝ ΜΕ ΤΟ ΚΟΣΚΙΝΙΣΜΕΝΟ ΑΛΕΥΡΙ ΚΙ ΤΟ ΡΙΧΝΕΤΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ ΜΕ ΤΑ ΥΓΡΑ.ΑΝΑΚΑΤΕΨΤΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΜΙΑ ΛΕΙΑ Κ ΕΥΠΛΑΣΤΗ ΖΥΜΗ.ΨΗΝΕΤΕ ΣΕ ΚΑΛΑ ΠΡΟΘΕΡΜΑΣΜΕΝΟ ΦΟΥΡΝΟ ΣΤΟΥΣ 180 ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 20-30 ΛΕΠΤΑ.

ΣΙΡΟΠΙ
ΒΡΑΖΕΤΕ ΓΙΑ 5 ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕ ΤΗ ΖΑΧΑΡΗ Κ ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΡΑΖΕΙ ΡΙΧΝΕΤΕ ΤΟ ΜΕΛΙ Κ ΒΡΑΖΕΤΕ ΑΚΟΜΑ 5 ΛΕΠΤΑ.

ΒΟΥΤΑΤΕ ΤΑ ΖΕΣΤΑ ΜΕΛΟΜΑΚΑΡΟΝΑ ΣΕ ΚΡΥΟ ΣΙΡΟΠΙ ΓΙΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΜΙΣΟ ΛΕΠΤΟ ΚΙ ΠΑΣΠΑΛΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΥΔΟΨΙΨΑ.


Α ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ΚΕΙΚ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΕΙΚ ΚΑΡΟΤΟΥ.



ΥΛΙΚΑ
3 ΑΥΓΑ
3/4 ΤΣΑΓΙΟΥ ΑΣΠΡΟ ΛΑΔΙ
1/2 ΦΛΥ ΤΣΑΓΙΟΥ ΖΑΧΑΡΗ
3-4 ΜΕΤΡΙΑ ΚΑΡΟΤΑ ΚΟΜΜΕΝΑ ΣΕ ΡΟΔΕΛΕΣ
3ΦΛΥΤΖΑΝΙΑ ΑΛΕΥΡΙ ΠΟΥ ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ ΜΟΝΟ
ΤΟΥ

ΡΙΧΝΕΤΕ ΣΤΟ ΜΙΞΕΡ ΜΕ ΤΗ ΚΑΝΑΤΑ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ Κ ΑΦΟΥ ΧΤΥΠΗΘΟΥΝ Κ ΓΙΝΟΥΝ ΕΝΑ ΜΙΓΜΑ ΤΟΤΕ ΡΙΧΝΕΤΕ ΤΟ ΑΛΕΥΡΙ Κ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΓΟΔΑΡΤΗ.ΡΙΧΝΕΤΕ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΦΟΡΜΑ ΑΛΛΑ ΝΑΝΑΙ ΒΟΥΤΥΡΩΜΕΝΗ Κ ΑΛΕΥΡΩΜΕΝΗ ΚΑΛΑ.
ΨΗΝΕΤΕ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 20-30ΛΕΠΤΑ ΟΠΩΣ Κ ΤΑ ΚΕΙΚ ΜΟΛΙΣ ΒΓΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ,Κ ΠΑΣΠΑΛΙΖΕΤΕ ΜΕ ΑΧΝΗ ΖΑΧΑΡΗ ΚΙ ΕΤΟΙΜΗ Η ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ.
ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΝΤΟΦΑΓΟΥΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΜΕ ΜΕΡΕΝΤΑ Κ ΓΛΑΣΣΟ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ.

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΚΟΥΡΑΜΠΙΕΔΕΣ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μανούλα,την κοτοσαλάτα θα την κανω οπωσδήποτε!!!!Μου άρεσε!!!!Μπράβο!!!!!!!!

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Manoula24 oste etsi kaneis tis patates tsips e???? Koritsia einai nostimes tis exo dokimasei apo ta xerakia tis Very Happy . Grapse k tin suntagi gia to stroganof se parakalo Respect Respect
Argise na mou kanei to trapezi me to stroganof alla....... ta katafere. Eglifa k ta daxtila mou.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Περιττό να σας πω ότι έχει γίνει το αγαπημένο μου θέμα αυτό, έτσι; Τρελαίνομαι να μιλάω για συνταγές! Βάζω τα Ηπειρώτικα μελομακάρονα:

ΥΛΙΚΑ:
3 ποτήρια λάδι καλαμποκέλαιο
1 ποτήρι ζάχαρη
1/2 ποτήρι πορτοκαλάδα (φυσικό χυμό)
1/2 ποτήρι κονιάκ
1 κ.σ σόδα
1 κ.σ μπέικιν πάουντερ
αλεύρι όσο πάρει
ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ: κονιάκ ή λικέρ


ΣΙΡΟΠΙ:
3 ποτήρια νερό
2 ποτήρια ζάχαρη
1 ποτήρι μέλι


ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Ανακατεύουμε όλα τα υγρά της συνταγής σε ένα μπολ και ρίχνουμε τη ζάχαρη ανακατεύοντας με το χέρι μέχρι να λιώσει η περισσότερη.
Ανακατεύουμε όλα τα υπόλοιπα στερεά υλικά σε ένα άλλο μπολ υπολογίζοντας το αλεύρι στο περίπου (αν χρειαστεί (που θα
χρειαστεί σίγουρα) προσθέτουμε στη συνέχεια). Ρίχνουμε το μείγμα με το αλεύρι μέσα στα υγρά και ανακατεύουμε ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ
ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑ, ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΥΛΙΚΑ. Ψήνουμε στους 180 βαθμούς. Τα αφήνουμε να κρυώσουν
ΤΕΛΕΙΩΣ. Βράζουμε το σιρόπι και τα ρίχνουμε λίγα λίγα μέσα και για ελάχιστο χρονικό διάστημα. Πασπαλίζουμε με καρύδια.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επίσης σε γιορτές φτιάχνω μια ψεύτικη κις λορέν (ψεύτικη γιατί είναι με σφολιάτα.

1 πακέτο σφολιάτα

2 κούπες τυρί ένταμ

5 φέτες ζαμπόν

5 φέτες μπέικον

3 αβγά

1 κούπα κρέμα γάλακτος

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Ψιλοκόβουμε τα υλικά. Απλώνουμε τη σφολιάτα σε ταψί (και τα δύο φύλλα της σφολιάτας). Χτυπάμε τα αβγά και τα ανακατεύουμε με την κρέμα γάλακτος να ενωθούν. Ρίχνουμε όλα τα υλικά στη σφολιάτα και ψήνουμε.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και μια ακόμα:

ΧΟΙΡΙΝΟ ΜΕ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ:

1-1/5 κιλό χοιρινό χωρίς κόκκαλο (εγώ παίρνω πάντα πανσέτα για αυτή τη συνταγή. Την παίρνω σε κομμάτι και την κόβω μόνη μου σε λίγο πιο χοντρά κομμάτια από το κλασσικό)

1 συσκευασία φρέσκα μανιτάρια

1 ποτήρι κρασί (άσπρο ή κόκκινο, δεν έχει σημασία, βάλτε και ρετσίνα, πάλι ωραίο θα γίνει)

1 πιπεριά (ό,τι χρώμα θέλετε ή ό,τι έχετε)

1 κ.γ κάρι (όχι το πικάντικο)

αλάτι πιπέρι

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Σε αντικολλητικό τηγάνι βάζουμε τα κομμάτια του κρέατος να τσιγαριστούν λίγο (χωρίς λάδι, θα βγάλουν αυτά λίπος). Μόλις ροδίσουν λίγο ρίχνουμε το κρασί και αφήνουμε να εξατμιστεί το αλκοόλ. Βράζουμε για λίγο (περίπου 15 λεπτά) και βγάζουμε το κρέας από το τηγάνι. Απλώνουμε τα κομμάτια σε ένα ταψί. Μέσα στο τηγάνι με το κρασί ρίχνουμε όλα τα άλλα υλικά και προσθέτουμε και λίγο νεράκι. Τα βράζουμε και αυτά για 15 λεπτάκια. Βγάζουμε τα μανιτάρια και ρίχνουμε το ζουμί στο κρέας και το ψήνουμε για μισή ώρα. Αφού περάσει η μισή ώρα, βάζουμε στο ταψί και τα μανιτάρια και ψήνουμε για άλλα 10-15 λεπτά. Συνοδεύουμε με πουρέ ή ρύζι ή ό,τι άλλο σας αρέσει!

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
χαχα! και σημερα πηρα χοιρινο! βρηκα πως θα το μαγειρεψω την τριτη!!!

Α! στειλε μου σε πμ τη διεθυνση σου για να σου στειλω το λογαριασμου του διατροφολογου γτ μεχρι αυριο που θα σε δω δεν βλεπω να τον εχω! Laughing Laughing Laughing

http://stardustwork.blogspot.com

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Evaggelitsa 26 έγραψε:Εμείς κάθε χρόνο τα Χριστούγεννα το έχουμε παράδοση η μαμα μου να μαγειρεύει Λάχανο τουρσί με κοτόπουλο στο φούρνο... Είναι Θρακιώτικη συνταγή και της την έμαθε η πεθερά της.... Είναι πεντανόστιμο, ιδιαίτερο και όχι τοσο δύσκολο....
Βράζεις το κοτόπουλο, όταν ετοιμαστεί το βάζεις σε ένα ταψί και τριγύρω το λάχανο τουρσί, λίγη φυτίνη και κόκκινο πιπέρι... Δεν χρειάζεται ούτε αλάτι ούτε λεμόνι (εκτός από το κοτόπουλο) αφού το λάχανο είναι ηδη αλατισμένο και ξινο
το βάζεις σε μέτριο φούρνο και το αφήνεις να ξεροψυθεί!!!!
Και γίνεται λουκούμι κορίτσια!!!
Α! επισης κάνει και λαχανοντολμάδες με κομματάκια χοιρινού, που είναι πεντανόστιμοι...
Πείνασα τώρα!!!!
τι λες τωρα?τι λες τωρα!!!το ωραιωτερο φαγητο ever.καθε χρονο τα χριστουγεννα το εκανε η γιαγιακα μου με δικο τους τουρσι,τελειο(δεν κανω διαφημιση γιατι εχουν φυγει και δεν μπορω να σας πουλησω. Sad Razz )εκανε 2-3 φαγητα,πηγαιναμε εμεις,φερνανε και οι θειοι μου αλλα αυτο το φαγητο παντα υπηρχε στο τραπεζι.εχετε καταγωγη απο θρακη και το κανετε?

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Και μια ακόμα:

ΧΟΙΡΙΝΟ ΜΕ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ:

1-1/5 κιλό χοιρινό χωρίς κόκκαλο (εγώ παίρνω πάντα πανσέτα για αυτή τη συνταγή. Την παίρνω σε κομμάτι και την κόβω μόνη μου σε λίγο πιο χοντρά κομμάτια από το κλασσικό)

1 συσκευασία φρέσκα μανιτάρια

1 ποτήρι κρασί (άσπρο ή κόκκινο, δεν έχει σημασία, βάλτε και ρετσίνα, πάλι ωραίο θα γίνει)

1 πιπεριά (ό,τι χρώμα θέλετε ή ό,τι έχετε)

1 κ.γ κάρι (όχι το πικάντικο)

αλάτι πιπέρι

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Σε αντικολλητικό τηγάνι βάζουμε τα κομμάτια του κρέατος να τσιγαριστούν λίγο (χωρίς λάδι, θα βγάλουν αυτά λίπος). Μόλις ροδίσουν λίγο ρίχνουμε το κρασί και αφήνουμε να εξατμιστεί το αλκοόλ. Βράζουμε για λίγο (περίπου 15 λεπτά) και βγάζουμε το κρέας από το τηγάνι. Απλώνουμε τα κομμάτια σε ένα ταψί. Μέσα στο τηγάνι με το κρασί ρίχνουμε όλα τα άλλα υλικά και προσθέτουμε και λίγο νεράκι. Τα βράζουμε και αυτά για 15 λεπτάκια. Βγάζουμε τα μανιτάρια και ρίχνουμε το ζουμί στο κρέας και το ψήνουμε για μισή ώρα. Αφού περάσει η μισή ώρα, βάζουμε στο ταψί και τα μανιτάρια και ψήνουμε για άλλα 10-15 λεπτά. Συνοδεύουμε με πουρέ ή ρύζι ή ό,τι άλλο σας αρέσει!
μμμμ μιαμ μιαμ μιαμ ωραιο πρεπει να ειναι.το κρεας το κοβεις μπουκιτσες,σαν τηγανια 'η σαν μπριζολα?
δεν πρεπει να το διαβαζω αυτο το θεμα,μου τρεχουν τα σαλια.τι να μου κανει η σουπιτσα που εφαγα?

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Επίσης σε γιορτές φτιάχνω μια ψεύτικη κις λορέν (ψεύτικη γιατί είναι με σφολιάτα.

1 πακέτο σφολιάτα

2 κούπες τυρί ένταμ

5 φέτες ζαμπόν

5 φέτες μπέικον

3 αβγά

1 κούπα κρέμα γάλακτος

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Ψιλοκόβουμε τα υλικά. Απλώνουμε τη σφολιάτα σε ταψί (και τα δύο φύλλα της σφολιάτας). Χτυπάμε τα αβγά και τα ανακατεύουμε με την κρέμα γάλακτος να ενωθούν. Ρίχνουμε όλα τα υλικά στη σφολιάτα και ψήνουμε.
ενα ενα τα βλεπω γαμωτο.αυτο ειναι ανοιχτο απο πανω?

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αντονία, στο διατροφολόγο να πάμε μαζί! Ίσως μας κάνει προσφορά επειδή θα είμαστε δύο! Χαχαχαχαχα!

Γεωργία, το χοιρινό το κόβω σε φέτες. Αναλόγως πόσο χοντρές είναι οι φέτες κανονίζω και το χρόνο μαγειρέματος. Και η κις λορέν είναι ανοιχτή από πάνω. Την κάνω σε στρογγυλό ταψί και πατάω λίγο τις άκρες της σφολιάτας στα πλαϊνά του ταψιού και παίρνει στο σχήμα της τάρτας. Και μπορείς να την κάνεις με πολλές παραλλαγές. Κάποιοι ας πούμε την κάνουν με λαχανικά και όχι αλλαντικά.

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Αντονία, στο διατροφολόγο να πάμε μαζί! Ίσως μας κάνει προσφορά επειδή θα είμαστε δύο! Χαχαχαχαχα!

Γεωργία, το χοιρινό το κόβω σε φέτες. Αναλόγως πόσο χοντρές είναι οι φέτες κανονίζω και το χρόνο μαγειρέματος. Και η κις λορέν είναι ανοιχτή από πάνω. Την κάνω σε στρογγυλό ταψί και πατάω λίγο τις άκρες της σφολιάτας στα πλαϊνά του ταψιού και παίρνει στο σχήμα της τάρτας. Και μπορείς να την κάνεις με πολλές παραλλαγές. Κάποιοι ας πούμε την κάνουν με λαχανικά και όχι αλλαντικά.
καλα και τα λαχανικα αλλα τα αλαντικα ειναι καλυτερα.τα λαχανικα θα τα φαμε μετα τις γιορτες για διαιτα.
α,και μετα απο οοοοολα αυτα που θα φαμε θα με παρετε και εμενα στον διατροφολογο.ακομα καλυτερη τιμη θα κανει.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έχω κι άλλη συνταγή!

ΚΑΡΥΔΟΠΙΤΑ:

ΥΛΙΚΑ:
10 αβγά
12 κ.σ σιμιγδάλι χοντρό
10 κ.σ καρύδια κοπανισμένα
1 κ.γ κανέλλα
λίγο γαρύφαλο
1 μπέικιν πάουντερ
10 κ.σ ζάχαρη


ΣΙΡΟΠΙ:
1 1/2 κιλό ζάχαρη
6 ποτήρια νερό
μισό λεμόνι


ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Χτυπάμε τα ασπράδια σε μαρέγκα. Σε ξεχωριστό μπολ χτυπάμε τους κρόκους με τη ζάχαρη
μέχρι να αφρατέψουν λίγο. Ρίχνουμε στους κρόκους και τα ασπράδια και χτυπάμε μέχρι να λιώσει η ζάχαρη.
Ρίχνουμε τα υπόλοιπα υλικά και χτυπάμε μέχρι να ενωθεί η ζύμη.
Βουτυρώνουμε το ταψί και ψήνουμε στους 180 βαθμούς για μία ώρα περίπου.

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
erwtoulis έγραψε:Manoula24 oste etsi kaneis tis patates tsips e???? Koritsia einai nostimes tis exo dokimasei apo ta xerakia tis Very Happy . Grapse k tin suntagi gia to stroganof se parakalo Respect Respect
Argise na mou kanei to trapezi me to stroganof alla....... ta katafere. Eglifa k ta daxtila mou.


Nαι ετσι τα κανω τα τσιπς.Κι αν τα βαλεις σε σακουλα με κενο αερος διατηρουνται καιρο.


Αφου ειπες για το στρογονοφ ας το γραψω

Λοιπον ΣΤΡΟΓΟΝΟΦ ΜΕ ΡΥΖΙ


Χοιρινο η μοσχαρισιο φιλετο(αναλογως τα ατομα σας) σε κομματακια


Μανιταρια φρεσκα η κονσερβας οτι προτιματε

Κρεμμυδι
Μαιντανος
Κρεμα γαλακτος
Ρυζι μπασματι
Σκορδο

Σε μια κατσαρολα ριχνετε λιγο ελαιολαδο κ τσιγαριζετε το κρεας εως ωτου τσιγαριστουν ολα τα κομματακια,ριχνετε το κρεμμυδι κι αφηνετε να σιγοβραζουν με το ζουμι τους σε χαμηλη φωτια.Αν δειτε οτι χρειαζετε προσθετετε λιγο ελαχιστο ομως νερακι.
Επειτα μολις περασει αρκετη ωρα,ριχνετε κι τα μανιταρια κι ακομα λιγο νερακι,τοσο ωστε να μην κολλανε κι να μπορουν με τον ατμο να μαγειρευτουν.Οταν δοκιμασετε κ δειτε οτι το κρεας ειναι καλο,τοτε ριχνετε την κρεμα γαλακτος κι τον ψιλοκομμενο μαιντανο.Φυσικα εξαρχης αλατι πιπερι οσο θελετε.Το μυστικο ειναι να μαγειρευτει σε χαμηλη φωτια να γινει μαλακο το κρεας.
Κανουμε τα ιδια τσιπς με την κοτοσαλατα κι ρυζι μπασματι το οποιο το κανω ως εξης

Ξεπλενω καλα το ρυζι κ στραγγιζω,σε μια κατσαρολα βρεχω τον πατο με λιγο λαδι,κ τσιγαριζω λιγο σκορδο.Ριχνω το μπασματι κι ανακατευω μεχρι να κολλαει στον πατο.Τοτε ριχνω νερο να καλυψει 2 δαχτυλα το ρυζι κι μια κουταλια αλατι της σουπάς.Καλυτερα λιγο λιγο το νερο.
Μολις αρχισει να βραζει,κατεβαζω τη φωτια στο ελαχιστο 1-2.
Αφηνω περιπου 10λεπτα.Μολις δω οτι ηπιε το νερο κ δοκιμασω οτι ειναι σχεδον ετοιμο,αποσυρω τη κατσαρολα κι σκεπαζω με ενα πανι κι το καπακι.Κι αφηνω.Το μυστικο ειναι να ψηθει σε χαμηλη φωτια.

Στο πιατο βαζω λιγο μπασματι λιγο στρογονοφ κι τσιπς.Σαλατα καλυτερα πρασινη η λαχανοσαλατα.



Επισης ενα μαγειρευτο που μ ηρθε τωρα.


ΡΟΛΑΚΙΑ ΧΟΙΡΙΝΑ Η ΜΟΣΧΑΡΙΣΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ



ΣΝΙΤΣΕΛ ΧΩΡΙΣ ΦΡΥΓΑΝΙΑ(ΕΝΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΤΟΜΟ ΠΕΡΙΠΟΥ)
ΚΑΡΟΤΑ
ΠΙΠΕΡΙΑ ΠΡΑΣΙΝΗ Κ ΤΡΙΚΟΛΟΡΕ
ΚΡΕΜΜΥΔΙ
ΜΠΕΙΚΟΝ
ΝΤΟΜΑΤΕΣ
Παιρνετε σνιτσελ η χοιρινο η μοσχαρισιο χωρις την φρυγανια.

Κοβετε σε 3 κομματια το καθε σνιτσελ.
Κοβετε σε λωριδες ολα τα λαχανικα κι το μπεικον εκτος τις ντοματες.

Μεσα σε καθε κομματακι θα βαλετε μια λωριδα απο καθε λαχανικο κι θα κλεισετε χιαστι με οδοντογλυφιδες.

Μολις τυλιξετε ολα τα ρολακια σας,τα τσιγαριζετε σε καυτο λαδι μεχρι να ροδισουν απο ολες τις μεριες κ επειτα ριχνετε μεσα κι τα υπολοιπα λαχανικα(φροντισετεε να μεινουν)
Μολις ριξετε κ τα λαχανικα ριχνετε κι το μπεικον κ ψιλοκομμενη ντοματα,οχι πολυ ισα να κανει λιγο ζουμι.
Ριχνετε μισο ποτηρι νερο αλατι πιπερι κ αφηνετε να σιγοβρασει.Μολις λιωσουν τα λαχανικα ειναι ετοιμο.
Σερβιρετε με μπασσματι.




spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αχ τι τελειο θεμα ανοιξατε βρε κοριτσια....!!!εγω ειμαι λατρης των σαλατων...!!!σας γραφω δυο λατρεμενες μου... Very Happy

Σαλατα με μαρουλι κι αβοκαντο


θα χρειαστειτε :
1 μαρουλι
1 ωριμο αβοκαντο κομμενο σε κυβους(το αβοκαντο ειναι ωριμο οταν ειναι μαλακο σαν βουτυρο,για να το βοηθησετε να ωριμασει αν το "βιαζεστε"μπορειτε να το αφησετε αναμεσα σε μηλα σε μια φρουτιερα)
2 κονσερβες τονο
μαγιονεζα οσο παρει




[color=violet][Σαλατα με μαρουλι και πενες/color]


θα χρειαστειτε:
1 μαρουλι
250γρ.πενες
κιτρινι τυρι σε κυβους(εγω βαζω τρικαλινο που αγαπω ιδιαιτερα)
1-2 ντοματες κομμενες σε κυβους
2-3 αυγα βρασμενα κομμενα στα τεσσερα η σε κυβους
τα ανακατευετε ολα μαζι και περιχυνετε με μια τ-ε-λ-ε-ι-α σως η οποια φτιαχνετε ως εξης:ανακατευουμε 1 κουταλια της σουπας κετσαπ,1 κουταλια της σουπας μαγιονεζα και 1 σφηνακι ουισκυ και εχουμε μια ωραια ροζ σως με την οποια περιχυνουμε την σαλατα μας....!

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μία ακόμα και σταματάω!

ΤΗΓΑΝΙΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΨΩΜΙ:

1 κιλό τηγανιά

1/2 πακέτο φρέσκα μανιτάρια

1 πιπεριά Φλωρίνης

1 πράσινη πιπεριά

1 κ.γ. ρίγανη

1 κ.γ. κάρι

(εγώ βάζω και πολύ λίγο σουμάκ)

αλάτι και πιπέρι

Τα ανακατεύω όλα σε ένα μπολ και τα αφήνω να μαριναριστούν για 30 λεπτά περίπου.

Βάζω την τηγανιά στο τηγάνι με 1 ποτήρι κρασί λευκό (ή ρετσίνα, ό,τι έχω) και μισό ποτήρι νερό. Τα αφήνω να βράσουν μέχρι να εξατμιστεί όλο το υγρό. Ρίχνω λαδάκι, (όχι πολύ, μισό ποτήρι σχεδόν, ίσως και λιγότερο) και τηγανίζω να ροδίσουν καλά. Όταν είναι έτοιμη ρίχνω μισό ποτήρι κρασί ακόμη και αφήνω να εξατμιστεί το αλκοόλ. Ρίχνω και λίγο φέτα μέσα στο τηγάνι και ανακατεύω μέχρι να λιώσει και να ενωθεί με το κρέας.

Παίρνω ένα καρβέλι ψωμί του κιλού. Το κόβω κατά μήκος και αφαιρώ την ψίχα. Βάζω την τηγανιά μέσα και βάζω από πάνω το "καπάκι" του ψωμιού. Το τυλίγω πολύ καλά με αλουμινόχαρτο. Πολύ καλά όμως, να μην έχει κανένα άνοιγμα. Βάζω λίγο νεράκι στο ταψί για να μην καεί το σκεύος και βάζω το ψωμί με την τηγανιά (τυλιγμένα στο αλουμινόχαρτο) μέσα. Ψήνω για μισή ωρίτσα και μετά το καταβροχθίζουμε!

Όλα τα λεφτά είναι ο πάτος του ψωμιού που έχει τραβήξει το λάδι και το ζουμί του κρέατος.

Α! Το ψωμί αν θέλετε να είναι με προζύμι. Είναι ακόμη πιο τέλειο!

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:Μία ακόμα και σταματάω!

ΤΗΓΑΝΙΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΨΩΜΙ:

1 κιλό τηγανιά

1/2 πακέτο φρέσκα μανιτάρια

1 πιπεριά Φλωρίνης

1 πράσινη πιπεριά

1 κ.γ. ρίγανη

1 κ.γ. κάρι

(εγώ βάζω και πολύ λίγο σουμάκ)

αλάτι και πιπέρι

Τα ανακατεύω όλα σε ένα μπολ και τα αφήνω να μαριναριστούν για 30 λεπτά περίπου.

Βάζω την τηγανιά στο τηγάνι με 1 ποτήρι κρασί λευκό (ή ρετσίνα, ό,τι έχω) και μισό ποτήρι νερό. Τα αφήνω να βράσουν μέχρι να εξατμιστεί όλο το υγρό. Ρίχνω λαδάκι, (όχι πολύ, μισό ποτήρι σχεδόν, ίσως και λιγότερο) και τηγανίζω να ροδίσουν καλά. Όταν είναι έτοιμη ρίχνω μισό ποτήρι κρασί ακόμη και αφήνω να εξατμιστεί το αλκοόλ. Ρίχνω και λίγο φέτα μέσα στο τηγάνι και ανακατεύω μέχρι να λιώσει και να ενωθεί με το κρέας.

Παίρνω ένα καρβέλι ψωμί του κιλού. Το κόβω κατά μήκος και αφαιρώ την ψίχα. Βάζω την τηγανιά μέσα και βάζω από πάνω το "καπάκι" του ψωμιού. Το τυλίγω πολύ καλά με αλουμινόχαρτο. Πολύ καλά όμως, να μην έχει κανένα άνοιγμα. Βάζω λίγο νεράκι στο ταψί για να μην καεί το σκεύος και βάζω το ψωμί με την τηγανιά (τυλιγμένα στο αλουμινόχαρτο) μέσα. Ψήνω για μισή ωρίτσα και μετά το καταβροχθίζουμε!

Όλα τα λεφτά είναι ο πάτος του ψωμιού που έχει τραβήξει το λάδι και το ζουμί του κρέατος.

Α! Το ψωμί αν θέλετε να είναι με προζύμι. Είναι ακόμη πιο τέλειο!


πω πω ρε ελενα τι μου εκανες τωρα...!!!μου αναψες φωτιες λεμε...!!! Twisted Evil (ετσι ειμαι...)χι χι χι

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
spapastamou έγραψε:

πω πω ρε ελενα τι μου εκανες τωρα...!!!μου αναψες φωτιες λεμε...!!! Twisted Evil (ετσι ειμαι...)χι χι χι


Χαχαχαχα! Φτιάξτο και θα ηρεμήσεις!

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:
spapastamou έγραψε:

πω πω ρε ελενα τι μου εκανες τωρα...!!!μου αναψες φωτιες λεμε...!!! Twisted Evil (ετσι ειμαι...)χι χι χι


Χαχαχαχα! Φτιάξτο και θα ηρεμήσεις!


ΚΑΤΙ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΑΠΛΟ ΓΙΑ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ?? - Σελίδα 2 215994

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μολισ τωρα μιλουσα με την μανα μου για φαγητα χριστουγεννων κτλ κι μου θυμησεε ενα πιατο κι αμεσως ειπα πρεπει να το ανεβασω στο φορουμ

ΓΕΜΙΣΤΗ ΚΟΛΟΚΥΘΑ

ΥΛΙΚΑ

ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΟΛΟΚΥΘΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ

ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΦΙΛΕΤΟ Η ΓΑΡΙΔΕΣ

ΤΥΡΙ ΜΟΤΣΑΡΕΛΑ ΣΕ ΦΕΤΕΣ

ΚΡΕΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ

ΚΡΕΜΜΥΔΙ ΞΕΡΟ

ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ (ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ)

ΜΑΙΝΤΑΝΟΣ


ΑΡΧΙΚΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ Κ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΟΚΥΘΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΕΝΑ ΚΑΠΑΚΙ Κ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ.ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΑΚΡΗ,ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΝΑΙ ΕΝΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ.ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ Η ΚΟΛΟΚΥΘΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΓΑΣΤΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΣΑΣ,ΚΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΒΑΘΥ Κ ΕΝΑ ΨΙΛΟ ΚΑΠΑΚΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.ΕΠΕΙΤΑ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΝΑΝΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΟΛΟΚΥΘΑ ΚΙ ΚΟΒΟΥΜΕ ΣΕ ΜΠΟΥΚΙΤΣΕΣ. ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΤΣΙΓΑΡΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΛΙΓΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΤΟ ΦΙΛΕΤΟ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ.ΜΟΛΙΣ ΤΣΙΓΑΡΙΣΤΕΙ ΡΙΧΝΟΥΜΕ Κ ΤΟ ΚΡΕΜΜΥΔΙ ΨΙΛΟΚΟΜΜΕΝΟ Κ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΝΕΡΑΚΙ Η Κ ΤΗΝ ΚΟΛΟΚΥΘΑ ΚΙ ΑΛΑΤΟΠΙΠΕΡΩΝΟΥΜΕ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΑΣΕΙ.ΜΟΛΙΣ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΛΙΓΟ ΝΕΡΑΚΙ(ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΣΟ ΠΟΤΗΡΙ ΝΕΡΟΥ) ΚΙ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΚΙΤΟ ΨΙΛΟΚΟΜΜΕΝΟ ΜΑΙΝΤΑΝΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΙΣΑ ΠΟΥ ΜΙΑ ΒΡΑΣΗ Κ ΑΠΟΣΥΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΤΙΑ.
ΤΗΝ ΚΟΛΟΚΥΘΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΗ ΣΑΡΚΑ ΤΗΝ ΑΛΕΙΦΟΥΕΜ ΜΕ ΒΟΥΤΥΡΟ ΟΛΑ ΤΑΠΛΑΙΝΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΚΙ ΚΟΛΛΑΜΕ ΣΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΤΙΣ ΦΕΤΕΣ ΜΟΤΣΑΡΕΛΑ ΚΙ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΤΟ ΜΙΓΜΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟΥ ΠΟΥ ΗΔΗ ΒΡΑΣΑΜΕ.ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΠΡΟΘΕΡΜΑΣΜΕΝΟ ΦΟΥΡΝΟ ΣΤΟΥΣ 180 ΠΕΡΙΠΟΥ 20ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ.ΣΕΡΒΙΡΕΤΕ ΜΕ ΡΥΖΙ ΑΡΩΜΑΤΙΚΟ.

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΘΑ ΓΛΥΦΟΥΝ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟΥΣ!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις