Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
68 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 68 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
moroulou έγραψε:κοριτσια ολα αυτα που λεμε για ποια ηλικια ισχυουν??πολες μαμαδες μου λενε οτι δεν το βραζουν καν τωρα που μεγαλωσε το μωρο τους.δηλ πανω απο 7-8 μηνων.η δικια μου θα χρονισει τωρα ως ποτε θα το βραζω?

Εμάς ο παιδίατρος μας το κράτησε μέχρι να χρονίσει.
Άλλοι,βέβαια,λένε ότι μόλις γίνει το μωρό 5-6 μηνών και αρχίζει τις κανονικές τροφές,που τα πιατάκια και κουταλάκια δεν τα αποστειρώνεις και βάζει τα χεράκια στο στόμα και μπουσουλάει πως η αποστείρωση δεν έχει λόγο.
Εγώ άκουσα τον παιδίατρό μας και μόλις χρόνισε του το έκοψα.
Ρίξε μια ματιά και εδώ...

http://forum.eimaimama.gr/t6202-topic?highlight=%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
...katerina... έγραψε:Οταν βραζεις το νερο κ το αφηνεις στο βραστηρα κ να το ξαναζεστανεις δεν κραταει την αποστειρωση του..μονο στο ψυγειο που διατηρειται για 24 ωρες!!
αυτο ισχυει και στα μπιμπερα και καλα ε? ισως δηλ καιναναι ετσι..
παντως εγω τα αποστειρωνα και τα αφηνα στον αποστειρωτη η ετσι ζεστατα εβγαζα τα κουμπωνα και τα αφηνα παλι. δε τα εβαζα ψυγειο..

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
moroulou έγραψε:κοριτσια ολα αυτα που λεμε για ποια ηλικια ισχυουν??πολες μαμαδες μου λενε οτι δεν το βραζουν καν τωρα που μεγαλωσε το μωρο τους.δηλ πανω απο 7-8 μηνων.η δικια μου θα χρονισει τωρα ως ποτε θα το βραζω?

καλε εννοητε!! οκ καποιες μαμαδες αποστειρωνουν γιαπολυ καιρο αλλα... ειναι χαζο. να εξηγησω κιολας ναμη παρεξηγηθω. εφοσον το μωρακι τρωει κρεμες, δηλ αποστειρωνετε και τα πιατα?δεν εχω δει καμια να το κανει.. το αλλο... καποια στιγμη σε αυτες τις ηλικιες μπουσουλαει η παιζει τελος παντων. τι να πρωτοαποστειρωσεις! στο μπιμπερο εμεινε το προβλημα? εγω αποστειρωνω μεχρι 4ο μηνα το πολυ παντως. μετα σιγα σιγα το κοβω. στον 5ο μηνα σχεδον ο αποστειρωτης ειναι στο παταρι.
οσο για το νερο ισχυει ο χρονος που αποστειρωνω..καθενας βεβαια αποφασιει μονος του.

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
supermama έγραψε:
moroulou έγραψε:κοριτσια ολα αυτα που λεμε για ποια ηλικια ισχυουν??πολες μαμαδες μου λενε οτι δεν το βραζουν καν τωρα που μεγαλωσε το μωρο τους.δηλ πανω απο 7-8 μηνων.η δικια μου θα χρονισει τωρα ως ποτε θα το βραζω?

καλε εννοητε!! οκ καποιες μαμαδες αποστειρωνουν γιαπολυ καιρο αλλα... ειναι χαζο. να εξηγησω κιολας ναμη παρεξηγηθω. εφοσον το μωρακι τρωει κρεμες, δηλ αποστειρωνετε και τα πιατα?δεν εχω δει καμια να το κανει.. το αλλο... καποια στιγμη σε αυτες τις ηλικιες μπουσουλαει η παιζει τελος παντων. τι να πρωτοαποστειρωσεις! στο μπιμπερο εμεινε το προβλημα? εγω αποστειρωνω μεχρι 4ο μηνα το πολυ παντως. μετα σιγα σιγα το κοβω. στον 5ο μηνα σχεδον ο αποστειρωτης ειναι στο παταρι.
οσο για το νερο ισχυει ο χρονος που αποστειρωνω..καθενας βεβαια αποφασιει μονος του.

Καλέ και γω μέχρι τον 4ο μήνα το έκανα αυτό με το νερό, τώρα απλά το ζεσταινω λίγο εκείνη την ώρα..

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εεε.. αυτο λεω! χρειαζεται και κανενα μικροβιακι σταδιακα!!! φωναζουν οι γιατροι! μη τρελενεστε ενα ανθρωπακι ειναι και αυτο. οι πρωτοι μηνες ειναι απλα η προσαρμογη του στον κοσμο μας. μετα κανονικα σε ολα οπως εμας
Wink

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΣΕ ΘΕΡΜΟΥΣ ΒΕΒΑΙΑ! ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ? ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΝΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΟΝΕΣΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ Η ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΒΛΑΠΤΕΙ!

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΦΑΓΗΤΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΔΗΛ ΔΕΝ ΧΡΙΑΖΕΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΒΡΑΣΜΕΝΑ ΝΕΡΑ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΕΙΣ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ.ΒΕΒΑΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.ΑΠΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΕΡΒΑΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ/ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΑ

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
RANIAASIKIDOY το ποσο συμφωνω μαζι σου δε λεγετε! τελικα ψαχνοντας κατι σε ενα ντουλαπι μου βρηκα εναν θερμο. ολοκαινουργιο και μεγαλο της vicko. δε θυμαμαι πω τον απεκτησα και ποτε Embarassed
ισως στον 2ο γιο μου...τεσπα μια χαρα παντως. τον απλυνα και θατον εγκαινιασω το βραδυ που δινω το ξενο γαλατακι Wink

cretanvenus

cretanvenus
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
momirene έγραψε:
cretanvenus έγραψε:εγω το βραζω σε βραστηρα κ μετα το βανω σε θερμος... εχω ενα απο το φαρμακειο τον ειχε αγορασει ο αντρας μου κ κραταει το νερο σχεδον 24 ωρες ζεστο....
οσον αφορα για τα αλατα για να φυγουν απο τον βραστηρα ριχνω ενα οικολογικο υγρο αφαλατωσης απο κιτρικο οξυ κ γινεται σαν καινουριος..
Εγω εβραζα το νερο στην κουζινα για 5 λεπτα εβαζα ενα φλιτρο καφετιερας για τα αλατα στο στομιο του θερμος και μετα το εριχνα κι εγω σε θερμος

εγω το ριχνω κατευθειαν στο θερμος γιατι ο βραστηρας μου εχει ενα σαν διχτυ εκεια που χυνεται το νερο κ συγκρατει τα αλατα.

https://www.youtube.com/cretanvenus

vblue

vblue
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ βράζω σε ένα κατσαρολάκι κι έχω 2 θερμός που τα γεμίζω. Έτσι είμαι οκ για μέχρι ένα 24ωρο. Το ένα είναι από το Λητώ, αν θυμάμαι καλά, έκανε 10 ευρώ. Το άλλο απ το jumbo, έκανε 5 ευρώ. Επειδή αυτό του jumbo κρατάει λιγότερο ζεστό το νερό φροντίζω να αδειάζω πρώτα εκείνο. Συνολικά είναι 1lt, οπότε φθάνουν για 5 περίπου ταίσματα.
Τώρα που μπήκαμε στον 6ο μήνα σταματήσαμε την αποστείρωση στα πάντα. Εγώ από μόνη μου όταν η μπέμπα άρχισε να βάζει τα πράγματα στο στόμα της είχα σταματήσει να πολυπροσέχω. Πχ αν της έπεφτε η πιπίλα και δεν είχα αποστειρωμένη της την έπλενα απλά και της την έδινα.
Όσο για τον βραστήρα έχω ακούσει ότι δεν είναι ότι καλύτερο επειδή μαζεύει πιο εύκολα άλλατα, αλλά και στο κατσαρολάκι το ίδιο συμβαίνει οπότε...

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α! και βασικα περι αποστειρωσης δε ρωτησα κανενα γιατρο.. με την κοινη λογικη το κανω.. γενικα ειμαι πιο πολυ του ενστικτου παρα του γιατρου.αν και με τον καιρο καταλαβα οτι βρισκω συμφωνω και τον γιατρο με τις κινησεις μου.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις