Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
124 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 124 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα κοριτσια και μενα αυτο με στενοχωρει η αχαριστια του και οτι δεν εκτιμα τιποτα. τα εθιμα τα κρατα οπου θελει οταν στο γαμο τα πληρωσαν ολα οι δικοι μου εκτος το νυφικο που το πληρωσα εγω με τον αντρα μου δεν σκεφτοταν τα εθιμα που ενω δεν ειχε λεφτα η πεθερα μου καλεσε ποσο κοσμο και για το γλεντι και τα πληρωσαν οι δικοι μου.τεσπα δεν θελω να τα σκεφτομαι αυτα γιατι ειναι περασμενα και δεν κοιταω καποιον συμφωνα με το πορτοφολι του αλλα αν ηταν σωστη θα μπορουσε να βοηθησει εστω και ψυχολογικα η καπως αλλιως.ηταν απουσα σε ολα μα σε ολα γαμο, γεννα, μετακομιση παρολο που εγω ημουν 9 μηνων εγκυος οταν την καναμε και οταν ερχεται παντα δημιουργει μεγαλα προβληματα ισως απο τα κομπλεξ που μπορει να κουβαλα. εγω ομως τα προσπερνω και λεω ας ειμαστε εμεις καλα αλλα αφου βλεπεις ποσα σου κανουν οι δικοι μου απο θεμα εκτιμισης και μονο επρεπε μονος να το σκεφτει!!!! εγω αυτο ηθελα.!!!! ειναι το παιδι αρρωστο και μετα απο 4 μερες με πηρε τηλεφωνο να με ρωτησει τι κανει.ειμασταν στο νοσοκομειο δεν πηρε ουτε μανα ουτε η αδερφη του ενα τηλ. οκ ειναι μακρια λογικα δεν τα ποναει τα παιδια οσο τα αλλα εγγονια αλλα καντω για τα ματια του κοσμου, δεν ξερω ισως ειμαι λαθος. γιαυτο δεν θελω να σκεφτω κατι που δεν ηρθε να δει το μωρο, να πεις ειχε υποχρεωσεις οχι δεν εχει καμια χηρα ειναι. τεσπα καλη καρδια ομως με στενοχωρει που ο ανρας μου δεν βλεπει τιποτα μονο στα λογια ειναι!!βεβαια πριν παντρευτουμε ελεγε το σωστο ειναι τα ονοματα να μπαινουν 1 και 1 τωρα ομως αλλαξε γνωμη και τα θελει ολα δικα του.εγω αν ημουν στη θεση του και η πεθερα μου μας εκανε ολα αυτα που κανει η μαμα μου απο ευχαριστω και μονο θα την εβγαζα αλλα ο αντρα ςμου δεν ειναι τετοιος και με στενοχωρει διπλα ολο αυτο. βεβαια του το εχω πει αλλα λεει δεν μπορω να καταλαβω εγω!!!!λογικα φοβαται μην τη στενοχωρησει!!!!γιατι τη μανουλα που ειναι αγια δεν πρεπει να τη στενοχωρουμε!!!ειπαμε καλη καρδια. βεβαια δεν μπαινω στη διαδικασια να το διαπραγματευτω ειμαι απολυτη και λεω αυτο που ελεγα παντα και απο τις δυο πλευρες!!

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μυρτω έγραψε:κ εγω αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα..βεβαια εμενα ειναι το πρωτο μου παιδακι,ειναι κοριτσακι κ θελω να βαλουμε το ονομα της μαμας μου γιατι της πεθερας ειναι α-παι-σι-ο.σουμελα.(ελπιζω να μην εχει καμια απο δω αυτο το ονομα Very Happy ).
αποψη μου ειναι πως αφου εχετε δωσει ονομα απο κεινο το σοι κ αφου η πεθερα ειναι γενικως απουσα,να παρει το παιδακι το ονομα της μαμας σου.δικαια πραγματα!συζητησε το ξανα με τον αντρα σου κ δε νομιζω πως θα εχετε προβλημα τελικα.νοημων ανθρωπος ειναι,θα καταλαβει!


Τι να πω και γω που με έβγαλαν Ειρήνη Ευσαΐα.Το δεύτερο όνομα απο την μάνα του πατέρα μου και το πρώτο με είχαν ταμένη στην Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου.Είναι ποντιακά ονόματα τι να κάνουμε,αλλά το Μελίνα είναι τέλειο όνομα ενώ το Ευσαΐα δεν έχει της προκοπής υποκοριστικά

Εμείς έχουμε άλλα έθιμα αλλά αυτά τα τηρώ εγω και δεν απαιτώ από τους άλλους να τα τηρουν.Ούτε θεωρώ οτι είναι σωστά!Πιστεύω οτι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και στην περίπτωση της Μαρίας λάθος να δώσει της πεθεράς.Γιατί και να το δώσει το όνομα θα αλλάξει κάτι απο την πεθερα και θα αγαπήσει το παιδί;;Εεε δεν νομίζω.Εμείς δεν έχουμε το 1 +1 αλλά και τα δύο απο του άντρα.Βέβαια έκανα 2 αγοράκια και έδωσα στον πρώτο του πεθερού μου και στον δεύτερο του πατέρα μου!Αν κάνω κοριτσάκι θα δώσω της πεθεράς μου γιατί και το θέλω αλλά και την βλέπω οτι το λαχταράει !Έχει παράξενο όνομα ,Πηνελόπη ωραίο μεν αλλά είναι κάπως!Αλλά βρε κορίτσια το θεωρώ βλακεία να μαλώνεις για ονόματα.Αλλά φταινε οι γονείς που απαιτούν να μπει το όνομα.Εγώ πάλι είμαι εγωιστρια σε αυτά,δεν θα θέλουν να βάλουν το όνομα μου;;Εεε και ,αρκεί να με σέβονται και να με εκτιμούν.Αν κάποιος δεν σε εκτιμά και το αντίθετο ποιός ο λόγος να υπάρχουν τέτοιες απαιτήσεις !Απλά με αφορμή το όνομα βγαίνουν οι διχόνοιες που όμως προυπήρχαν!

evi27

evi27
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sasanath έγραψε:
μυρτω έγραψε:κ εγω αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα..βεβαια εμενα ειναι το πρωτο μου παιδακι,ειναι κοριτσακι κ θελω να βαλουμε το ονομα της μαμας μου γιατι της πεθερας ειναι α-παι-σι-ο.σουμελα.(ελπιζω να μην εχει καμια απο δω αυτο το ονομα Very Happy ).
αποψη μου ειναι πως αφου εχετε δωσει ονομα απο κεινο το σοι κ αφου η πεθερα ειναι γενικως απουσα,να παρει το παιδακι το ονομα της μαμας σου.δικαια πραγματα!συζητησε το ξανα με τον αντρα σου κ δε νομιζω πως θα εχετε προβλημα τελικα.νοημων ανθρωπος ειναι,θα καταλαβει!


Τι να πω και γω που με έβγαλαν Ειρήνη Ευσαΐα.Το δεύτερο όνομα απο την μάνα του πατέρα μου και το πρώτο με είχαν ταμένη στην Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου.Είναι ποντιακά ονόματα τι να κάνουμε,αλλά το Μελίνα είναι τέλειο όνομα ενώ το Ευσαΐα δεν έχει της προκοπής υποκοριστικά

Εμείς έχουμε άλλα έθιμα αλλά αυτά τα τηρώ εγω και δεν απαιτώ από τους άλλους να τα τηρουν.Ούτε θεωρώ οτι είναι σωστά!Πιστεύω οτι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και στην περίπτωση της Μαρίας λάθος να δώσει της πεθεράς.Γιατί και να το δώσει το όνομα θα αλλάξει κάτι απο την πεθερα και θα αγαπήσει το παιδί;;Εεε δεν νομίζω.Εμείς δεν έχουμε το 1 +1 αλλά και τα δύο απο του άντρα.Βέβαια έκανα 2 αγοράκια και έδωσα στον πρώτο του πεθερού μου και στον δεύτερο του πατέρα μου!Αν κάνω κοριτσάκι θα δώσω της πεθεράς μου γιατί και το θέλω αλλά και την βλέπω οτι το λαχταράει !Έχει παράξενο όνομα ,Πηνελόπη ωραίο μεν αλλά είναι κάπως!Αλλά βρε κορίτσια το θεωρώ βλακεία να μαλώνεις για ονόματα.Αλλά φταινε οι γονείς που απαιτούν να μπει το όνομα.Εγώ πάλι είμαι εγωιστρια σε αυτά,δεν θα θέλουν να βάλουν το όνομα μου;;Εεε και ,αρκεί να με σέβονται και να με εκτιμούν.Αν κάποιος δεν σε εκτιμά και το αντίθετο ποιός ο λόγος να υπάρχουν τέτοιες απαιτήσεις !Απλά με αφορμή το όνομα βγαίνουν οι διχόνοιες που όμως προυπήρχαν!

Σε λένε Ευσα'ί'α ??!!! κι εγώ νόμιζα πως ήμουν η μόνη....κι εμένα έτσι με βάφτισαν (απ΄τη μαμά του μπαμπά μου) αλλά η μαμά μου πάτησε πόδι και με φωνάζουν Εύη Very Happy

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ενα μεγαλο λαθος που εκανα ηταν να το συζητησω με τη μαμα μου και να της πω οτι ο αντρας μου ειπε οτι θελει αν βαλει της μαμας του και γω δεν συμφωνω και οτι ηθελα να το ζητησει αυτος. η ακαημενη μου λει εγω δεν θελω να τσακωνεστε γιαυτα και θελω αν βαλεις την πεθερα σου ακι θα το κανεις για τον αντρα σου αφου το θελει μην δινεις σημασια σε αυτα και τετοια. της ξεκαθαρισα οτι δεν το συζητω μαζι της και οτι θα κανω αυτο που θελουμε εμεις και το σωστο και θα βαλω το ονομα της. βεβαια μου λεει συνεχεια δεν θελω αν με βαλετε και καντο για τον αντρα σου ακι τετοια η μαμα μου μαι ζωη το θυμα σε ολα και να με ηρεμει για τα παντα μα για τα παντα.!!και ενω μας εχει κανει τοσα η πεθερα μου πα;ντα προσπαθει αν με ηρεμει ακομη και με τον αντρα μου αν της πω κανενα παραπονο παντα με ηρεμει!!! αυτο ηθελα να εκτιμησει. πιστευω οτι το εκτιμα και παντα λεει τα καλυτερα για τους δικους μου( τι να πει αλλωστε με τοσα που του κανουν ελεος πια!!!) αλλα στο ονομα πιστευω φοβαται τη μαμα του!!!

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
evi27 έγραψε:
sasanath έγραψε:
μυρτω έγραψε:κ εγω αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα..βεβαια εμενα ειναι το πρωτο μου παιδακι,ειναι κοριτσακι κ θελω να βαλουμε το ονομα της μαμας μου γιατι της πεθερας ειναι α-παι-σι-ο.σουμελα.(ελπιζω να μην εχει καμια απο δω αυτο το ονομα Very Happy ).
αποψη μου ειναι πως αφου εχετε δωσει ονομα απο κεινο το σοι κ αφου η πεθερα ειναι γενικως απουσα,να παρει το παιδακι το ονομα της μαμας σου.δικαια πραγματα!συζητησε το ξανα με τον αντρα σου κ δε νομιζω πως θα εχετε προβλημα τελικα.νοημων ανθρωπος ειναι,θα καταλαβει!


Τι να πω και γω που με έβγαλαν Ειρήνη Ευσαΐα.Το δεύτερο όνομα απο την μάνα του πατέρα μου και το πρώτο με είχαν ταμένη στην Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου.Είναι ποντιακά ονόματα τι να κάνουμε,αλλά το Μελίνα είναι τέλειο όνομα ενώ το Ευσαΐα δεν έχει της προκοπής υποκοριστικά

Εμείς έχουμε άλλα έθιμα αλλά αυτά τα τηρώ εγω και δεν απαιτώ από τους άλλους να τα τηρουν.Ούτε θεωρώ οτι είναι σωστά!Πιστεύω οτι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και στην περίπτωση της Μαρίας λάθος να δώσει της πεθεράς.Γιατί και να το δώσει το όνομα θα αλλάξει κάτι απο την πεθερα και θα αγαπήσει το παιδί;;Εεε δεν νομίζω.Εμείς δεν έχουμε το 1 +1 αλλά και τα δύο απο του άντρα.Βέβαια έκανα 2 αγοράκια και έδωσα στον πρώτο του πεθερού μου και στον δεύτερο του πατέρα μου!Αν κάνω κοριτσάκι θα δώσω της πεθεράς μου γιατί και το θέλω αλλά και την βλέπω οτι το λαχταράει !Έχει παράξενο όνομα ,Πηνελόπη ωραίο μεν αλλά είναι κάπως!Αλλά βρε κορίτσια το θεωρώ βλακεία να μαλώνεις για ονόματα.Αλλά φταινε οι γονείς που απαιτούν να μπει το όνομα.Εγώ πάλι είμαι εγωιστρια σε αυτά,δεν θα θέλουν να βάλουν το όνομα μου;;Εεε και ,αρκεί να με σέβονται και να με εκτιμούν.Αν κάποιος δεν σε εκτιμά και το αντίθετο ποιός ο λόγος να υπάρχουν τέτοιες απαιτήσεις !Απλά με αφορμή το όνομα βγαίνουν οι διχόνοιες που όμως προυπήρχαν!

Σε λένε Ευσα'ί'α ??!!! κι εγώ νόμιζα πως ήμουν η μόνη....κι εμένα έτσι με βάφτισαν (απ΄τη μαμά του μπαμπά μου) αλλά η μαμά μου πάτησε πόδι και με φωνάζουν Εύη Very Happy


Είμαστε πολύ λίγες!!!Κοίτα που βρήκα συνονόματη!!Μακάρι να με φώναζαν και εμένα Εύη,αλλά κάποιοι με φωνάζουν Σαΐτσα και κάποια άλλα κουλά,βέβαια η μάνα μου από μικρή και σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι με φωνάζουν Σάσα αλλά δεν μπορώ να πω οτι μου αρέσει πλέον αλλά μου κόλλησε αυτό και δεν μπορώ να τα αλλάξω.

evi27

evi27
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η μάνα μου το δήλωσε αμέσως μετά την βάφτιση να φανταστείς!! Ο μεγάλος μου νονός με αποκάλεσαι Σα'ί'τσα...τούρμπο η δικιά μου...κ λέει μην ακούσω κανέναν να πει το παιδί έτσι...από τώρα θα την φωνάζουμε Εύη χεχεχ
κι εγώ δεν περίμενα να βρω συνονόματη!!

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαράκι έχεις δίκιο αλλά πρόσεχε πως θα χειριστείς το θέμα με τον άντρα σου και μην είσαι απόλυτη γιατί αν τον πιάσει ο εγωισμός θα εχεις αντίθετα αποτελέσματα.Μαλακά και με επιχειρήματα που δεν μπορεί να αντικρούσει.Γιατί αν του λες "θα μπει της μάνας μου,πάει και τελείωσε" τότε το χασες το παιχνίδι.Θα πει με μαλαγανιά και η μανα του τα δικά της και το θέμα θα γίνει θεματάρα.

Η μαμά σου είναι καταπληκτική απο τον τρόπο που χειρίζεται τα πράγματα.Αυτές είναι σωστές μάνες !Αυτό έλεγα παραπάνω ,οτι αυτα δεν μπορείς να τα απαιτείς και να δημιουργείς πρόβλημα.

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ναι εύη ,είναι τελείως κουλό τα Σαΐτσα και η μάνα μου προφανως γιαυτό με έβγαλε Σασα αλλά μάλλον δεν ήταν καλή η επιλογή της!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις