Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
59 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 59 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

????????


Επισκέπτης
Γεια σας και πάλι κορίτσια μου!!Σήμερα έρχομαι με νές απορία γιατί είμαι λιγάκι μπουρδουκλωμένη.

Η μικρή, κατα την διάρκεια της ημέρας κοιμάται συνήθω 3 ώρες γεμάτες, αλλά που και που κλείνει 4ωρα ύπνου, 4 ώρες και κάτι αλλά δεν την έχω αφήσει να δω πόσο ακόμα μπορεί να κοιμηθεί και την ξυπνάω για μαμαδογαλατάκι!
Είναι η μικρή μας, 12 ημερών και η παιδίατρος μου είπε ότι εφ' όσων παίρνει κανονικά βάρος και τρέφεται σωστά στις 4,5 ώρες να την ξυπνάω εκτός του βραδυνού.Η Μαία μου όμως μου είπε, στις 3 ώρες να ξυπνάω οπωσδήποτε γιατί διαφορετικά το βράδυ θα ξυπνάει πολύ συχνά και δεν το θέλουμε αυτό.
Και ρωτάω τώρα εγώ: "Εσείς από προσωπικές σας εμπειρίες....τι κάνατε;" Τι να κάνω εγώ τώρα;Είμαι σε δείλιμα.
Συν της άλλης, έτσι και αλλιώς ένα νεογέννητο δεν μπορεί να έχει πρόγραμμα ακόμα και ξυπνάει , τρώει , κοιμάται όποτε γουστάρει.Τόσο μεγάλη σημασία έχει να την ξυπνάω;
Δεν ξέρω..είμαι μπερδεμένη.Και ενδεικτικά να σας αναφέρω ότι
22/11 γεννήθηκε 3570
26/11 ήταν 3290 (που φύγαμε από το μαιευτήριο)
30/11 ήταν 3530 (τη ζύγισε η παιδίατρος)
02/12 ήταν 3570 (μας είπε η παιδίατρος να την ζυγίσουμε)
Από τις τιμές δηλαδή βλέπουμε ότι η μικρή σε ένα πολύ μικρό χρονικό διάστημα πήρε τα κιλά της γέννας, οπότε τρέφεται μια χαρά!!

Τι να κάνω;;;

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να σου πω την αλήθεια εγώ στις 4 ώρες τη νύχτα θα την ξύπναγα, για να πάει γενικά καλύτερα και ο θηλασμός, να κρατηθεί ψηλά η παραγωγή δηλαδή και να είμαι σίγουρη ότι πάνε όλα καλά. Στις 40 μέρες θα σταματούσα.... Ίσως να είναι και υπερβολή όμως.

????????


Επισκέπτης
Rinoula έγραψε:Να σου πω την αλήθεια εγώ στις 4 ώρες τη νύχτα θα την ξύπναγα, για να πάει γενικά καλύτερα και ο θηλασμός, να κρατηθεί ψηλά η παραγωγή δηλαδή και να είμαι σίγουρη ότι πάνε όλα καλά. Στις 40 μέρες θα σταματούσα.... Ίσως να είναι και υπερβολή όμως.

Το βράδυ μέχρι στιγμής κοιμάται από 3 έως 4 ώρες.Γαιτ ην υπόλοιπη μέρα δε ξέρω τι να κάνω και έχω μπερδευτεί.Τώρα εκλεισε 5 ώρες ύπνου και παω να την ξυπνήσω να φάει γιατί αγχώθηκα!!!

mihantroula

mihantroula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ ποτέ δεν την ξύπνησα.Το βράδυ σηκωνόταν κι εμένα γύρω στο 3ωρο με 4ωρο,αλλά δεν την ξυπνούσα πιο νωρίς.Μετά τους 2 μήνες κιολας κοιμόταν όλη νύχτα....Την ημέρα όποτε ξυπνούσε την τάιζα.Το μωράκι σου όπως και όλα λειτουργούν με το ένστικτο,και αν η πείνα το ενοχλήσει να σαι σίγουρη θα το καταλάβεις......

astero2000

astero2000
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Νομίζω ότι πρέπει να την ξυπνάς μετά από κάποιες ώρες. Δεν είναι όμως συγκεκριμένες εξαρτάται από την ηλικία και το βάρος του μωρού. Όταν γεννιέται πρέπει να τρώει αυστηρά κάθε 3 ώρες, έτσι μου είχε πει και εμένα η μαία εκτός και αν πεινάσει νωρίτερα. Αλλά μου είπε ακόμη ότι θα ακολουθώ ότι θα μου λέει η παιδίατρος που θα το έβλεπε στις 10 ημέρες.
Εμείς γεννηθήκαμε 4 κιλά και βγήκαμε 3,7 από το μαιευτήριο. Στις 10 μέρες λοιπόν η παιδίατρος αφού μας ζύγισε και είδε ότι ήμασταν και πάλι 4 κιλά μας είπε το βράδυ να μην την ξυπνάμε στο 3ωρο και ότι θα ξυπνάει μόνη της το πολύ στο 4ωρο. Και επίσης και στην διάρκεια της μέρας μπορούμε να καθυστερήσουμε αλλά ποτέ να μην ξεφεύγουμε από το 4ωρο...
Στο μήνα που την ξαναείδε (5 κιλά) της είπαμε ότι δεν ξυπνάει το βράδυ στο 4ωρο και βάζουμε ξυπνητήρι και μας είπε ξυπνητήρι θα βάζουμε στο 6ωρο (εκτός και αν είχε ξυπνήσει στο ενδιάμεσο) γιατί το στομαχάκι της δεν πρέπει να μείνει άδειο πάνω από 6 ώρες...
Να μη στα πολυλογώ κάθε μήνα μετά την εξέταση που της κάνει μας δίνει το μέγιστο διάστημα που μπορεί να μείνει νηστική το βράδυ.
Στους 2 μήνες μας είπε 10 ώρες (είμασταν 6 κιλά)
Στους 3 μήνες μας είπε 12 ώρες (είμασταν 6,8 )

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
LayElDi έγραψε:Και ρωτάω τώρα εγώ: "Εσείς από προσωπικές σας εμπειρίες....τι κάνατε;" Τι να κάνω εγώ τώρα;Είμαι σε δείλιμα.
Συν της άλλης, έτσι και αλλιώς ένα νεογέννητο δεν μπορεί να έχει πρόγραμμα ακόμα και ξυπνάει , τρώει , κοιμάται όποτε γουστάρει.Τόσο μεγάλη σημασία έχει να την ξυπνάω;
Τι να κάνω;;;

αν εδινες μπιμπερο και εμ δεδομενο οτι περνει μια χαραβαρος εννοητε δεθατην ξυπναγα. αλλα τωρα εφοσον θηλαζεις και ειστε στην αρχη καλα θαταν να την ξυπνας και ποσο μαλλον το βραδυ που εκει παιζει λενε ρολο η συνολικη ποσοτητα παραγωγης γαλακτος ολου του 24ωρου.
πανω απο 4 ωρες μην την αφηνεις.οταν σταθεροποιηθει ο θηλασμος σας τοτε βλεπεις πως θα μπειτε σε προγραμμα Wink

astero2000

astero2000
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μία διευκρίνηση... Δεν θηλάζουμε αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο τι γάλα πίνει το παιδί αλλά η ανάπτυξη που έχει σε κάθε μέτρηση.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
astero2000 έγραψε:μία διευκρίνηση... Δεν θηλάζουμε αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο τι γάλα πίνει το παιδί αλλά η ανάπτυξη που έχει σε κάθε μέτρηση.

Παίζει ρόλο γιατί ο θηλασμός είναι προσφορά και ζήτηση, οπότε στην αρχή χρειάζεται να γίνονται τουλάχιστον 8 θηλασμοί τη μέρα για να αυξάνεται η παραγωγή. Επίσης οι νυχτερινοί θηλασμοί παίζουν σημαντικο ρόλο στην εδραίωση της γαλουχίας.

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
astero2000 έγραψε:μία διευκρίνηση... Δεν θηλάζουμε αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο τι γάλα πίνει το παιδί αλλά η ανάπτυξη που έχει σε κάθε μέτρηση.
αν ειδες την απαντηση μου αυτο διαχωρισα. αν ειναι δεδομενο οτι το παιδι περνει καλο βαρος τοτε στο μπιμπερο δε το ξυπναμε.. δεν ειμαστε χαζες!!! Laughing οταν πεινασει να κλαψει. στον θηλασμο ομως μεχρι να γινει μονιμη η παραγωγη και σωστη εκει χρειαζεται να ξυπναμε για να δουλευει το στηθος.. καιγω τωρα ταμαθα αλλα ετσι ειναι. Wink

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλησπερα κοπελα μου και να σου ζησει το μωρακι. ουτε για πλακα να την ξυπνας αυτη οταν θελει να φαει αθ ξυπνησει λογικα για να μην ξυπνα στις 2-3 ωρες θα χορταινει και δεν θα θελει να φαει. στο νοσοκομειο που ημουν η μαια ελεγε καθε 2 ωρες να ξυπναμε τα μωρα να φαμε ο διευθυντης της παιδιατρικης ελεγε οτι δεν ειναι σωστο να τα ξυπναμε αυτα οταν θελουν θα ξυπνησουν. μπερδεμα δηλαδη. εγω ποτε δεν την ξυπναω εδω λεμε να κοιμηθει καμια ωρα παραπανω!!!!!! μην ξεκινας τετοιες συνηθειες γιατι ολη την ωρα θα την ταιζεις. εγω στο γιο μου δεν τον ξυπνουσασ ποτε βεβαια θυμαμαι οτι το ποιο πολυ που μας εκανε οταν ηταν τοσο μωρο ηταν 5 ωρες ενα μεσημερι. και μια χαρα πηγε ο θηλασμος!!! θηλασα 17 μηνες και απο βαρος μια χαρα. ετσι και στη κορη μου τωρα δεν ξυπναει φυσικα!!! καλη συνεχεια.

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία Σ.
πριν κανω το 3ο τωρα παιδακι αυτης της αποψης ημουν! ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΩ ΤΟ ΜΩΡΟ!χαχα τωρα που ασχοληθηκα με τον θηλασμο εμαθα τα υπολοιπα και σε μενα τουλαχιστον επιασαν. μακαρι ναναι ετσι που τα λες! ποιος θελει να ξυπναει τα βραδυα? ειδικα οταν κοιματε το μωρακι να ξυπναμε εμεις και με τη σειρα να το ξυπναμε και αυτο ισως ειναι λιγακι μαζωχισμος αλλα... Laughing παντως η κοπελα καταλαβα οτι τα παει καλα εφοσον περνει και βαρος το μωρακι και χωρις συχνα ταισματα.τι να πω...

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αν δεν περνει βαρος οκ τοτε ειανι αλλιως αλλα εγω λεω τι ειπε ο διευθυντης της παιδιατρικης(ποτε να μην ξυπναμε τα μωρα αυτα οταν πεινασουν θα ξυπνησουν) και λεω και τι εγινε στη δικη μου περιπτωση. εμενα ο γιος μου ξυπνουσε καθε 4 ωρες και μετα τους 2 μηνες εκοψε μονος το βραδυ.θεωρω αν πεινουσε θα ξυπνουσε και αφου απο βαρος ηταν οκ δεν σκεφτηκα να τον ξυπνησω. ευχομαι να συμβει τωρα αυτο και με τη μικρη. παντως αυτη ξυπνα αρκετα συχνα τη μερα και τη νυχτα και αυτο ειναι παρα πολυ δυσκολο.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία Σ. έγραψε:αν δεν περνει βαρος οκ τοτε ειανι αλλιως αλλα εγω λεω τι ειπε ο διευθυντης της παιδιατρικης(ποτε να μην ξυπναμε τα μωρα αυτα οταν πεινασουν θα ξυπνησουν) και λεω και τι εγινε στη δικη μου περιπτωση. εμενα ο γιος μου ξυπνουσε καθε 4 ωρες και μετα τους 2 μηνες εκοψε μονος το βραδυ.θεωρω αν πεινουσε θα ξυπνουσε και αφου απο βαρος ηταν οκ δεν σκεφτηκα να τον ξυπνησω. ευχομαι να συμβει τωρα αυτο και με τη μικρη. παντως αυτη ξυπνα αρκετα συχνα τη μερα και τη νυχτα και αυτο ειναι παρα πολυ δυσκολο.

Ναι αλλά εδώ λέμε τι γίνεται αν δεν ξυπνάει μονο του ανά 4 ώρες! Εσένα ξύπναγε από μόνος του, η κοπέλα ρωτάει, αν δεν ξυπνάει τι να κάνει.

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οι βασικοι κανονες παντως λενε οταν μιλαμε για θηλασμο να μην αφηνουμε το στηθος να ''ξεχνιετε'' πανω απο 5 ωρες οχι! απο κει και μετα ας πειραματιστει η καθε μαμα. οπως και γω(το αφηνα στην αρχη πολλες ωρες)

Maraki Riaki

Maraki Riaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Για μενα μην την ξυπνας οταν πεινασει θα ξυπνησει απο μονη της . Εγω δεν του χαλουσα τον υπνο για να φαει ,ετρωγε οταν η8ελε το ιδιο κανω μεχρι και τωρα δεν τον ξυπναω .

Elena84

Elena84
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ….
ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ. ΛΟΙΠΟΝ Η ΜΙΚΡΗ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3250γρ ΚΑΙ ΤΩΡΑ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ 5700γρ. ΑΠΟ 20 ΗΜΕΡΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ 7 ΜΕ 8 ΩΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΛΟ ΒΑΡΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΩ ΕΓΩ.
ΤΗ ΗΜΕΡΑ ΤΡΩΕΙ ΑΝΑ 3 ΜΕ 4 ΩΡΕΣ.
ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΒΡΑΔΙΑ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΣΧΕΔΟΝ 12 ΩΡΟ… ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ; ΝΑ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΩ; ΤΙ ΛΕΤΕ;

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Elena84 έγραψε:ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ….
ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ. ΛΟΙΠΟΝ Η ΜΙΚΡΗ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3250γρ ΚΑΙ ΤΩΡΑ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ 5700γρ. ΑΠΟ 20 ΗΜΕΡΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ 7 ΜΕ 8 ΩΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΛΟ ΒΑΡΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΩ ΕΓΩ.
ΤΗ ΗΜΕΡΑ ΤΡΩΕΙ ΑΝΑ 3 ΜΕ 4 ΩΡΕΣ.
ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΒΡΑΔΙΑ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΣΧΕΔΟΝ 12 ΩΡΟ… ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ; ΝΑ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΩ; ΤΙ ΛΕΤΕ;

ΟΧΙ!!!! Very Happy

astero2000

astero2000
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Elena84 έγραψε:ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ….
ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ. ΛΟΙΠΟΝ Η ΜΙΚΡΗ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3250γρ ΚΑΙ ΤΩΡΑ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ 5700γρ. ΑΠΟ 20 ΗΜΕΡΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ 7 ΜΕ 8 ΩΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΛΟ ΒΑΡΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΩ ΕΓΩ.
ΤΗ ΗΜΕΡΑ ΤΡΩΕΙ ΑΝΑ 3 ΜΕ 4 ΩΡΕΣ.
ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΒΡΑΔΙΑ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΣΧΕΔΟΝ 12 ΩΡΟ… ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ; ΝΑ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑΩ; ΤΙ ΛΕΤΕ;

εμείς μόλις γίναμε 3 μηνών και φτάσαμε και τα 6800 πήραμε το ΟΚ από την παιδίατρο για 12ωρους βραδινούς ύπνους. Παίζει ρόλο εκτός από την ηλικία και το βάρος του παιδιού. Εμείς είμαστε λίγο χοντρουλές και θέλουμε να μην τρώει πολύ οπότε μας βολεύει να μην ξυπνάει...

????????


Επισκέπτης
κι εγω ποτε δεν τους ξυπνησα και ο γιατρος ηταν συμφωνος

????????


Επισκέπτης
Κοριτσάκια μου γλυκά σας διάβασα όλες!!
Κοιτάχτε τι γίνεται...
Το βράδυ, έτσι και αλλιώς δεν την ξυπνάω την μικρή γιατί ξυπνάει από μόνη της στο 3,5ωρο, 4ωρο!!!
Το πρωϊ αποφάσισα τελικά να μη την ξυπνάω διότι δυσκολευόμαστε μετά στον ύπνο!!Την έχω κακομάθει κ με τις αγκαλιές....!!Αλλά όσο πάει κοιμάται 4ωρα γεμάτα και βάλε!
Το βάρος μας είναι πάρα πολύ καλό, θηλάζει πάρα πολύ ώρα και από το ένα και από το άλλο στήθος (κλείνει και μισή ώρα συνεχόμενου θηλασμού από το ένα και άλλο τόσο από το άλλο στήθος χωρίς διακοπή!)
Συν της άλλης, επειδή είχα για 2 μέρες σχεδόν πετρωμένο στήθος, κατάφερα και με πολλά ζεστά μασσάζ, "άρμεγμα" και ζεστές κομπρέσες να το φτιάξω σε 2 μέρες!
Δε αφείνω τα μεμέ μου πλέων να γεμίζουν με γάλα και μερικές φορές διπλοθηλάζω κι όλας!!!Οπότε...κατάληξα στο να μην την ξυπνάω τελικά.
Τώρα ελπίζω να κάνω το σωστό και να μη το βρω μπροστά μου στο μέλλον όσο αφορά τον ύπνο της!!!

angel-1

angel-1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΜΑΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΝ ΗΜΕΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΠΕΝΤΕ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΞΥΠΝΑΩ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ!!!!!!!!!!!

????????


Επισκέπτης
angel-1 έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΜΑΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΝ ΗΜΕΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΠΕΝΤΕ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΞΥΠΝΑΩ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ!!!!!!!!!!!

Και εμάς αυτό μας είπε η παιδίατρος.Να την αφήνουμε μέχρι 4,5-5 ώρες και το βράδυ να μη τη ξυπνάμε καθόλου.Η μαία μου εμένα με μπουρδούκλωσε που μου είπε να την ξυπνάω την ημέρα κάθε 3 ώρες!!!!

angel-1

angel-1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
LayElDi έγραψε:
angel-1 έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΜΑΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΝ ΗΜΕΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΠΕΝΤΕ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΞΥΠΝΑΩ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ!!!!!!!!!!!

Και εμάς αυτό μας είπε η παιδίατρος.Να την αφήνουμε μέχρι 4,5-5 ώρες και το βράδυ να μη τη ξυπνάμε καθόλου.Η μαία μου εμένα με μπουρδούκλωσε που μου είπε να την ξυπνάω την ημέρα κάθε 3 ώρες!!!!


Α ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ Ν ΣΣΟΥ ΠΩ..ΕΜΕΙΣ ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ ΞΥΠΝΟΥΣΑΜΕ ΚΑΘΕ 1 ΩΡΑ!!! alien alien

????????


Επισκέπτης
Κάθε 1 ώρα; cyclops
Και το βράδυ δηλαδή κάθε 1 ώρα;Πω-πωωω...χαρά στην υπομονή σου!!!
Εγώ αν το κάνω αυτό θα καταλήξω έτσι:
Να την ξυπνάω στο ενδιάμεσο για να τρώει; 911307 Να την ξυπνάω στο ενδιάμεσο για να τρώει; 585182 Να την ξυπνάω στο ενδιάμεσο για να τρώει; 688264

angel-1

angel-1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
LayElDi έγραψε:Κάθε 1 ώρα; cyclops
Και το βράδυ δηλαδή κάθε 1 ώρα;Πω-πωωω...χαρά στην υπομονή σου!!!
Εγώ αν το κάνω αυτό θα καταλήξω έτσι:
Να την ξυπνάω στο ενδιάμεσο για να τρώει; 911307 Να την ξυπνάω στο ενδιάμεσο για να τρώει; 585182 Να την ξυπνάω στο ενδιάμεσο για να τρώει; 688264


ΧΑΧΑΧΑΧΑΟΧΑΟΧΑΟΧΟ Ε ΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΤΣΙ..ΧΑΧΑ...ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.. Να την ξυπνάω στο ενδιάμεσο για να τρώει; 654655 Να την ξυπνάω στο ενδιάμεσο για να τρώει; 654655 Να την ξυπνάω στο ενδιάμεσο για να τρώει; 654655 Sleep Sleep

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις