Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
74 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 74 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

baby-m

baby-m
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ακουστε αυτο...στην Αυστραλια πλεον μετα τη γεννα δεν πλενουν τα μωρα γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να παρουσιασουν "νεογνικο γογγισμο" ...και μαλιστα Αυστραλοι γιατροι καταβαλουν μεγαλη προσπαθεια να εφαρμοστει αυτο παγκοσμια...το εχετε ακουσει ποτε ξανα αυτο???

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γενικα στο εξωτερικο δεν ειναι πολυ υπερμαχοι του επίμονου πλυσιματος-
ουτε το καθημερινο μπανιο εγκρινουν.
δεν εχω γνωμη πανω σαυτο... Rolling Eyes

????????


Επισκέπτης
Πρώτη φορά το ακούω αυτό!και δε το πλ´ενουν δηλαδή καθόλου-καθόλου;το αφείνουν με τα αίματα και τις βλέννες δηλαδή;έλα μωρέ τα μικρουλάκια..κρίμα είναι!!!όσο για την ασθένεια αυτή που ανέφερες,πρώτη φορά την ακούω και αυτή...κάποια κοπέλα που να γνωρίζει υπάρχει να μας δώσει τις γνώσεις της περί του θέματος; ΟΧΙ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ. 654316 cyclops

anastasia78

anastasia78
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
πλεον ουτε εδω τα πλενουν σε καποια νοσοκομεια. το δικο μου δεν το πλυναν και μας ειχε πει και η μαια στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου τον λογο, τον οποιο δεν θυμαμαι, αλλά θυμαμαι ότι είχα συμφωνήσει. αλλά την επόμενη και όσες μέρες ήμουν στο νοσοκομείο κάθε μέρα το πλέναν.

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω γεννησα στο αττικο πριν 11 μηνες. δεν πλυνανε το μωρο τηνπρωτη μερα. το σκουπισαν καλα καλα για αυτο το λογο που γραφετε. δεν θυμαμαι τι ειναι αυτη η αρρωστια γτ μου τα λεγανε την ωρα που με κλεινανε απο την καισαρικη και δεν εδινα σημασια πολυ. ηταν και η συγκινηση που μολις ειχα δει το μωρακι ολυ ημουν και τα ανασκελα με 2 γιατρους απο πανω που να προσεξω! απο την επομενη μερα ομως τον πλυνανε κανονικα τον μικρουλη και μαλιστα καθε μερα στις 10 το πρωι επαιρνε το μπανακι του. Αυτα!!

http://stardustwork.blogspot.com

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερα κ γω γεννησα στο αττικο πριν 18 μηνες περιπου κ δεν το επλυναν το μωρο τη πρωτη μερα,αλλα την επομενη,δεν φαινοταν βρωμικη μια χαρα ηταν,μονο λιγα αιματακια ειχαν ξεραθει στα μαλλακια της κ εκαναν λιγες μερες να φυγουν,παντως κ γω ειχα ακουσει πριν γεννησω οτι δεν κανει να το πλενεις μολις γεννιεται,απλα να το σκουπιζεις καλα οποτε δεν μου φανηκε παραξενο.

tsiph

tsiph
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Στο μαιευτήριο που γέννησα εγώ αλλά και η αδερφή μου το κάνουν αυτό εδώ και 6 χρόνια (τότε γέννησε η αδερφή μου το δεύτερο παιδί της και το μάθαμε). Αν θυμάμαι καλά το σμήγμα που έχουν πάνω τους όταν γεννιούνται είναι προστατευτικό και γι' αυτό δεν τα πλένουν την πρώτη μέρα. Τα σκουπίζουν καλά με μια πετσέτα και δεν φαίνονται βρώμικα. Ο δικός μου επειδή ήταν και από καισαρική τα μαλλάκια του φαινοταν πεντακάθαρα! Μόνο στην κοιλίτσα είχε σε κάποια μεριά λίγο ξεραμένο αίμα. Την ανηψιά μου πάλι τη θυμάμαι στα μαλλάκια και στα αυτιά γεμάτη σμήγμα και ξεραμένο αίμα!

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tsiph έγραψε:Στο μαιευτήριο που γέννησα εγώ αλλά και η αδερφή μου το κάνουν αυτό εδώ και 6 χρόνια (τότε γέννησε η αδερφή μου το δεύτερο παιδί της και το μάθαμε). Αν θυμάμαι καλά το σμήγμα που έχουν πάνω τους όταν γεννιούνται είναι προστατευτικό και γι' αυτό δεν τα πλένουν την πρώτη μέρα. Τα σκουπίζουν καλά με μια πετσέτα και δεν φαίνονται βρώμικα. Ο δικός μου επειδή ήταν και από καισαρική τα μαλλάκια του φαινοταν πεντακάθαρα! Μόνο στην κοιλίτσα είχε σε κάποια μεριά λίγο ξεραμένο αίμα. Την ανηψιά μου πάλι τη θυμάμαι στα μαλλάκια και στα αυτιά γεμάτη σμήγμα και ξεραμένο αίμα!

Τα ιδια με την Tsiph. Κι εγω αυτο το ειχα διαβασει και ειχα πει στο μαιευτηριο να μην την πλυνουν οταν γεννηθει.(μαζι με τις αλλες οδηγιες που τους εδωσα, ο κερβερος, με απειλες για παν ενδεχομενο χαχα) Τη σκουπισαν πολυ καλα και το μωρο ηταν πεντακαθαρο!!! δεν την επλυνα καθολου μεχρι να βγουμε απο το μαιευτηριο, μονο τοπικα στον πωπο της μετα τα κακα. Δεν φαινοταν καθολου βρωμικη, ισα ισα, ηταν για καποιο ανεξηγητο λογο λαμπερη και μοσχομυριστη οπως ολα τα μωρακια.. Ευτυχως στις επαρχιακες πολεις εχουμε και τα καλα μας (rooming in, μη πλυσιμο, κλπ κλπ..)

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια δεν το πλένουμε το νινί πριν κλείσει 24ωρο ούτε εδώ στην Ελλάδα! Οι βλέννες,το αίμα καθαρίζονται απλά μετά την γέννηση.

thequeen86

thequeen86
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ουτε εμας τον επλυναν την πρωτη μερα.το πρωτο μπανακι του το εκανε την επομενη μερα

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έχω διαβάσει, ίσως και εδώ στο φόρουμ, ότι τα υγρά της γέννας και οι βλέννες προστατεύουν το δέρμα του μωρού και το ενυδατώνουν.
Έχω την εντύπωση ότι άκουσα βρύση αλλά μπορεί να κάνω λάθος.

baby-m

baby-m
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμαθα και απο μια φιλη που γεννησε πριν δυο μηνες οτι στι ιασω που γεννησε κι εκει δεν το επλυναν..δεν εχει να κανει με το δερμα τους οχι !!!
Αλλα με το αναπνευστικο τους!!!
Εαν βαλετε στο Googlaki θα δειτε οτι ειναι αναπνευστικο νοσημα!
Τιποτα τελικα δεν ειναι τυχαιο....η φυση προβλεπει για ολα.

????????


Επισκέπτης
Μήπως τελικά δε την πλύναν ούτε την δικιά μου;Δεν άκουσα βρύση και τέτοια, απλά μόλις γεννήθηκε την τύλιξαν με μια πετσετούλα και μου την έφεραν αγκαλίτσα!Μετά την πήραν για εξετάσεις!!!Αλλά μετά από 3 ώρες μου την έφεραν και την θήλασα και μοσχομύριζε!!!Λέτε να μην την έπλυναν και να λέω μπούρδες;

cretanvenus

cretanvenus
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω παντως κοριτσια απο την βραδια της γεννας δε θυμουμαι σχεδον τιποτα Rolling Eyes
τωρα το αν την εκαναν μπανιο που να το ξερω υπεθεσα οτι την εκαναν κ για κιονα δεν ρωτηξα κιολας....

https://www.youtube.com/cretanvenus

elenikal


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ούτε την δικια μου την έπλυναν την μερα της γεννησης! Απο την επομένη ξεκινησαν!

Maraki Riaki

Maraki Riaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
baby-m έγραψε:ακουστε αυτο...στην Αυστραλια πλεον μετα τη γεννα δεν πλενουν τα μωρα γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να παρουσιασουν "νεογνικο γογγισμο" ...και μαλιστα Αυστραλοι γιατροι καταβαλουν μεγαλη προσπαθεια να εφαρμοστει αυτο παγκοσμια...το εχετε ακουσει ποτε ξανα αυτο???
Τον μικρο μου δεν το εκανε μπανιο οταν γεννηθηκε μονο το σκουπισε εκανε την αλλη μερα!

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ

ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τώρα που το λέτε....όντως ούτε και εγώ είδα να τις κάνουν μπάνιο (στο ΙΑΣΩ). τις σκούπισαν απλά και ήταν πεντακάθαρες!για μετά δεν ξέρω...δεν γνώριζα για το θέμα οπότε δεν έδωσα προσοχή...!

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΑΝΟΥΛΑ Μ+Δ έγραψε:τώρα που το λέτε....όντως ούτε και εγώ είδα να τις κάνουν μπάνιο (στο ΙΑΣΩ). τις σκούπισαν απλά και ήταν πεντακάθαρες!για μετά δεν ξέρω...δεν γνώριζα για το θέμα οπότε δεν έδωσα προσοχή...!

Και γω στο Ιασώ γέννησα με καισαρική και όντως δεν την έκαναν μπάνιο το πρώτο βράδυ και αναρωτιόμουν γιατί μου μύριζε λίγο αιματήλα το μωρό αν και φαινόταν πεντακάθαρο...τις υπόλοιπες μέρες που έμεινα εκεί πάντως μοσχοβολούσε σαμπουάν..Κάποιος λόγος θα υπάρχει για να μην τα πλένουν πάντως σίγουρα...

myrtoiro

myrtoiro
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πάντως, κι εγώ που γέννησα πριν 9 μήνες στο Ιασώ με καισαρική και επισκληρίδιο, δεν μου την έπλυναν τη μικρή μου την πρώτη ημέρα. Την σκύπισαν όμως πολύ καλά. Είναι όμως τόση η συγκίνηση, που δεν το παρατηρείς αυτό!...

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΣΕ ΚΑΝΝΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΕΝ ΤΑ ΠΛΕΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 24 ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΖΩΟΥΛΑΣ ΤΟΥΣ... Very Happy

mkiam


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κατά τύχη σήμερα το απόγευμα έκανα την ίδια ερώτηση στη Γενική Κλινική Θεσ/νίκης, όπου πρόκειται να γεννήσω σε λίγες μέρες, και μου είπαν ότι εκεί τα κάνουν μπάνιο μετά τον τοκετό την ίδια μέρα. Όχι στην αίθουσα τοκετού μόλις δηλαδή γεννηθεί αλλά αργότερα, όταν το μεταφέρουν στο θάλαμο με τα άλλα νεογνά.

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το μωράκι τις πρώτες 24 ώρες δεν το πλένουμε για πολλούς λόγους,κυρίως όμως γιατί θέλουμε να έχει ικανοποιητική θερμοκρασία σώματος.
Ακόμα,αυτό το σμήγμα το οποίο τα περιβάλλει τους κάνει καλό.Σε κάποια μαιευτήρια το καθαρίζουν σχολαστικά αμέσως μετά την γέννηση,σε άλλα το αφήνουν όπως έχει.Αποτελεί φυσικός φραγμός για διάφορες λοιμώξεις του δέρματος αλλά είναι ουσιαστικά και μία πηγή θερμότητας για το νεογνό.Είναι πολύ πολύ σημαντικό τις πρώτες ώρες να είναι ζεστό,γι'αυτό και αμέσως μετά την γέννηση περνάνε όλα τα μωράκια από την θερμοκοιτίδα για 2 ώρες περίπου στους 37-37,2 βαθμούς C (μιλάμε για φυσιολογικά νεογνά).

Elena84

Elena84
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ Η ΜΑΙΕΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ. ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΡΟΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ, ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΜΠΑΝΙΟ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΝΗΣΑ, ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ, ΠΑΝΤΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΗ. ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ… ΑΣΕ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΕΥΡΙΑΖΩ. ΕΙΧΕ ΕΝΑΝ ΘΑΛΑΜΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙ, ΚΑΙ ΠΑΕΙ Κ ΤΗΣ ΤΟ ΛΕΕΙ, ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΑΥΤΗ ¨ΟΧΙ,ΟΧΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ…¨ ΚΑΙ ΛΕΕΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΕΣ ΜΑΣ ΜΠΑΝΙΟ, ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕΙ ΟΟΟΟΧΧΧΙΙΙΙ ΤΩΡΑΑΑΑΑ…. Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ¨ΠΛΕΝΑΜΕ¨ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΑΠΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΒΡΕΓΜΕΝΟ ΠΑΝΑΚΙ, ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ.

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σου είπε γιατί είναι λάθος?
Πρώτη φορά το ακούω.Δεν υπάρχει μωρό που δεν θα μπει,έστω και λίγο.

Όσο για το άλλο,παντού και πάντα θα υπάρχουν αυτοί που δεν αγαπάνε τη δουλειά τους και δεν την κάνουν σωστά,σε όλα τα επαγγέλματα.

Επί της ευκαιρίας, τις πρώτες ημέρες μετά την γέννηση το νεογνό θα πρέπει να πλένεται τοπικά.Μερικές φορές θα βλέπετε τις μαίες να τα βάζουν κάτω από την βρύση,δεν είναι λάθος, αυτό που απαιτεί προσοχή είναι να μην βραχεί το ομφαλικό κολόβωμα και να μην είναι υγρασιασμένο. Δίνουμε μεγάλη σημασία στο πρόσωπο,στο λαιμό και στα γεννητικά όργανα, αυτά πρέπει να είναι πάντα καθαρά.

mkiam


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Lilliput έγραψε:Σου είπε γιατί είναι λάθος?
Πρώτη φορά το ακούω.Δεν υπάρχει μωρό που δεν θα μπει,έστω και λίγο.

Όσο για το άλλο,παντού και πάντα θα υπάρχουν αυτοί που δεν αγαπάνε τη δουλειά τους και δεν την κάνουν σωστά,σε όλα τα επαγγέλματα.

Επί της ευκαιρίας, τις πρώτες ημέρες μετά την γέννηση το νεογνό θα πρέπει να πλένεται τοπικά.Μερικές φορές θα βλέπετε τις μαίες να τα βάζουν κάτω από την βρύση,δεν είναι λάθος, αυτό που απαιτεί προσοχή είναι να μην βραχεί το ομφαλικό κολόβωμα και να μην είναι υγρασιασμένο. Δίνουμε μεγάλη σημασία στο πρόσωπο,στο λαιμό και στα γεννητικά όργανα, αυτά πρέπει να είναι πάντα καθαρά.


Lillyput, με την ευκαιρία, μπορώ να σε ρωτήσω κάτι; Συγγνώμη αν ελαφρώς ξεφεύγω από το θέμα, αλλά μιας που αναφέρεις την καθαριότητα στα γεννητικά όργανα του μωρού, παίρνω το θάρρος.

Αν το μωράκι δεν είναι συγκαμένο, τί μπορούμε να του βάλουμε στον πωπό όταν το αλλάζουμε; Λαδάκι ή απλή κρέμα σώματος κάνει; Ρωτώ, για να μην το "φορτώνουμε" με κρέμες τύπου Sudocrem, Penaten κλπ αν δεν υπάρχει λόγος.

(Συγγνώμη και πάλι αν έκανα κατάχρηση του χώρου αυτού του θέματος, αλλά είναι κι αυτό μέρος της καθαριότητας του μωρού κι έχω τεράστια απορία ως άπειρη!) Embarassed

- Εννοείται πως όποια άλλη μανούλα θέλει να μου απαντήσει, παρακαλώ να το κάνει. Απλώς απευθύνθηκα στη Lillyput, μιας και "πιάστηκα" από κάτι που έγραψε! - Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mkiam στις Δευ Δεκ 12, 2011 11:54 am, 1 φορά

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις