Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
98 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 98 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1παιδιά δίγλωσσα Empty παιδιά δίγλωσσα Δευ Ιουν 21, 2010 9:21 pm

mamaole

mamaole
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημέρα σας,
έχω ένα αγγελάκι 16 μηνών και είναι δίγλωσσο, μένουμε στη Βαρκελώνη και ο μπαμπάς είναι ισπανόφωνος. Έχει αρχίσει να με πιάνει μανία με τις γλώσσες μην τυχόν και δε μιλήσει ελληνικά. Εγώ προσωπικά της μιλάω μόνο στα ελληνικά παρόλο που τα περισσότερα ακούσματα είναι στα ισπανικά και αργότερα στο σχολεία στα καταλανικά. Προς το παρόν επιλέγει λέξεις εύκολες και από τις δύο γλώσσες μόνο που τυχαίνει τα ισπανικά να είναι πιο εύκολα...Θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας αν υπάρχουν γονείς με δίγλωσσα παιδάκια ανάμεσα μας, πώς το χειρίζεστε το θέμα κτλ.

2παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Δευ Ιουν 21, 2010 9:54 pm

franita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημερα..Εμεις εχουμε ενα μικρο προβλημα με τη γλωσσα...Ο αντρας μου ειναι Δανος, εγω δε μιλαω λεξη δανεζικα κ μεταξυ μας μιλαμε αγγλικα..Ο μικρος γεννηθηκε Δανια..Του μιλαω ελληνικα κ επειδη ειμαι τωρα προσωρινα Ελλαδα ο μικρος φανταζομαι καταλαβαινει ελληνικα..Οποτε ερχεται ο πατερας του (λογω δουλεια μεχρι τα χριστουγεννα θα ερχεται καθε 6 εβδομαδες) μιλαμε αγγλικα αλλα κανεις δε του μιλαει δανεζικα...κ το θεμα ειναι οτι ο μικρος θα παει σχολειο Δανια...Σκεφτομαι απο Σεπτεμβριο να γυρισω στη Δανια ωστε ο μικρος να μπαινει στο δανεζικο συστημα κ να αρχισει να μαθαινει κ τη γλωσσα..Ασε δε που υπαρχει περιπτωση μετα τα Χριστουγεννα να παμε σε τριτη χωρα οποτε προβλεπω το μικρο να μη μιλαει τιποτα...

3παιδιά δίγλωσσα Empty παιδιά δίγλωσσα Δευ Ιουν 21, 2010 10:03 pm

mamaole

mamaole
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Είναι ένα θέμα οι γλώσσες, απλά όλοι λένε ότι τα παιδιά είναι σφουγγάρια και τα πιάνουν όλα εύκολα!Εγώ πάντως εδώ στη Βαρκελώνη ξέρω παιδάκια που είναι τετραγλωσσα (ισπανικά, καταλανικά, αγγλικά και γαλλικά) και μια χαρά. Θέλει επιμονή μόνο, να συνδυάσουν κάθε γονιό με τη μητρική του γλώσσα. Ίσως θα πρέπει να αρχίσει ο μπαμπάς να του μιλάει στα δανέζικα για να συνηθίζει το αυτάκι του.Πάντως είχα διαβάσει ότι τα δανάκια είναι τα παιδιά όλης της Ευρώπης που ξεκινούν να μιλούν πιο αργά γιατί λέει ότι η γλώσσα είναι πιο δύσκολη στην προφορά της. Απλά για να το ξέρεις!

4παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Δευ Ιουν 21, 2010 10:15 pm

franita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
δεν το εχω ακουσει αυτο για τα δανεζακια αλλα αν ισχυει θα πρεπει να ισχυει κ για τα παιδια απο τη σουηδια κ τη νορβηγια διοτι οι γλωσσες ειναι ιδιες (ιδιως τα νορβηγικα..)..τουλαχιστον τα ισπανικα ειναι κ ευκολα κ χρησιμα...ο δικος μου τα δανεζικα κ τα ελληνικα τι θα τα κανει Shocked ..Σοβαρα τωρα με αγχωνει λιγο..ο πατερας του ειναι Ουγκαντα κ καθε 6 εβδομαδες που ερχεται τι δανεζικα να του μαθει...Γι αυτο λεω να επιστρεψω πανω ωστε να αρχισει να μπαινει στο δανεζικο συστημα..Δε θελω με τιποτα να μεγαλωσει το παιδι με την ελληνικη νοοτροπια...κ ειναι ηδη 13 μηνων κ οσο μεγαλωνει κ ειμαι εδω θα γινεται περισσοτερο ελληνας κ δε το θελω καθολου αυτο...Αχ ωραια ειναι στην Ισπανια παντως..Νοικιαζαμε ενα σπιτι εξω απο τη Βαρκελωνη κ περνουσα τα σαββατοκυριακα μου εκει οταν εμενα στη Ν. Γαλλια...Η Σκανδιναβια γενικως ειναι λιγο βαρια...ουφ...

5παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Δευ Ιουν 21, 2010 10:47 pm

nina

nina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
emena ta anipsia mou einai triglossa(ellinika apo to mpampa tous, gallika apo tin mama tous kai germanika epeidi menoun germania kai pane paidiko stathmo ekei)o mpampas tous tous milaei mono ellinika kai i mama tous mono gallika kai sto paidiko mathenoun germanika.i megali otan erxonte ellada milaei ellinika bebaia exei profora germaniki kai me ton patera tis autos tis milaei ellinika kai auti apantaei sta germanika tis bgenei pio eukola.mono sti mana tis apantaei gallika,o mikros milaei poli ellinika kai sti mana tou to idio alla ekeini kanei pos den katalabenei gia na tis milisei gallika.oi goneis metaxi tous milane germanika alla bebaia gnorizoun kai tis dio alles glosses.ta paidia den dexonte me tipota na milisei i mama tous ellinika kai o pmpampas tous gallika tous lene oti esi den xereis na milas kai na milas stin alli glossa.einai poli kalo alla mexri na sinithisoun einai ligo diskolo!

6παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Δευ Ιουν 21, 2010 10:58 pm

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω ειμαι τσιγγανα και θα ηθελα πολυ να μαθουν τα παιδια μου την γλωσσα αλλα δυστηως δεν την μιλω ουτε καιεγω κριμα !!

7παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Δευ Ιουν 21, 2010 11:25 pm

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamaole έγραψε:Είναι ένα θέμα οι γλώσσες, απλά όλοι λένε ότι τα παιδιά είναι σφουγγάρια και τα πιάνουν όλα εύκολα!Εγώ πάντως εδώ στη Βαρκελώνη ξέρω παιδάκια που είναι τετραγλωσσα (ισπανικά, καταλανικά, αγγλικά και γαλλικά) και μια χαρά. Θέλει επιμονή μόνο, να συνδυάσουν κάθε γονιό με τη μητρική του γλώσσα. Ίσως θα πρέπει να αρχίσει ο μπαμπάς να του μιλάει στα δανέζικα για να συνηθίζει το αυτάκι του.Πάντως είχα διαβάσει ότι τα δανάκια είναι τα παιδιά όλης της Ευρώπης που ξεκινούν να μιλούν πιο αργά γιατί λέει ότι η γλώσσα είναι πιο δύσκολη στην προφορά της. Απλά για να το ξέρεις!
To ποσο μου αρεσουν τα ισπανικα δεν λεγετε αλλα δεν ξερω τοσα πολλα για να μπορεσω να πω οτι θα τα μαθω τωρα στις κορες μου ξερουν βεβαια και λενε te quiero mucho , hasta la vista, adios, και μπορουν να τραγουδανε λιγο το ρεφραιν απο το camisa negra αλλα για να πω οτι θα τα κανω διγλωσσα εστω και με αγγλικα που ξερω πολυ καλα ειναι δυσκολο γιατι ο μπαμπας μας δουλευει πολλες ωρες και μετα δεν θα εχουν πολλα ελληνικα ακουσματα. Αλλα τους μαθαινω διαφορες προτασουλες και λενε .

8παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Δευ Ιουν 21, 2010 11:47 pm

mpougatsoula24

mpougatsoula24
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω γεννηθηκα ρωσσια κ ηρθα 5 ετων στην ελλαδα....

το σκεφτομαι ομως οταν με το καλο.... να τους μαθω τα ρωσσικα ...
αυτα τα λιγα που ξερω
τωρα βεβαια ο μπαμπακας μας θα φρικαρει νομιζω αλλα ...ξυδακι χαχαχχαχα

9παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Δευ Ιουν 21, 2010 11:52 pm

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Koριτσια καλημερα! Δεν εχω δικια μου περιπτωση να σας πω ωστοσο απο ο,τι ξερω απο το πανεπιστημιο επειδη καναμε γλωσσολογια ενα παιδι εχει εμφυτη την ταση της αποκτησης γλωσσας. Δηλ. θα μαθει αυτο που ακουει περισσοτερο λογω περιβαλλοντος αλλα ηδη υπαρχουν συγκεκριμενοι "κανονες" προδιεγαγραμμενοι στο μυαλο μας. Αν γνωριζετε αγγλικα μπορειτε να δειτε το παρακατω: http://www2.vobs.at/ludescher/pdf%20files/Nativism-pppictures.pdf

Exει ενδιαφερον το σημειο που λεει οτι δεν υπαρχει μιμηση και οτι τα παιδια λενε πραγματα που ποτε δεν εχουν ακουσει απο τους γονεις.
Η διγλωσσια δεν καταρριπτει κατι απο αυτα που λεει ο Chomsky.

10παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Τρι Ιουν 22, 2010 1:21 am

areti1

areti1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kai emna epeidi ta ksaderfia mou einai elvetia gennithikan kai megalosan ekei...sta pidakia tous o enas mila elvetika kai o allos ellinika ....epatha plaka apo poso mikra mporoun na mathoun 2 glosses...

11παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Τρι Ιουν 22, 2010 1:37 am

tsiki

tsiki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμεις φέτος μετακομισαμε στην Πολωνία. Η μικρή μου που τωρα ειναι 5 πηγε σε Πολωνικό παιδικό σταθμό που ακολουθεί και αγγλικό πρόγραμμα 5 ωρες την ημέρα. Στην αρχή ημασταν πολύ προβληματισμένοι αν θα καταφερει να προσαρμοστεί και να επικοινωνει με τα υπολοιπα παιδακια και δασκαλες.
Τωρα με το τέλος της σχολικης χρονιας μπορώ να πω οτι ειμαι εντυπωσιαμενη με την πρόοδό της.Επικοινωνεί αριστα και στις δυο γλώσσες ανάλογα με το τι της μιλήσει κάποιος.Πολλές φορες μιλάει στο μωρό στα Πολωνικά Laughing
Τα παιδάκια εχουν αυτή την μαγική ικανοτητα να απορροφουν την γνωση σαν σφουγγαρια Wink

12παιδιά δίγλωσσα Empty Πολύγλωσσα παιδιά. Τρι Ιουν 22, 2010 2:32 am

daddycool


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ο γυιός μας γεννήθηκε στην Δανία 7 μεγαλώνει στην Ελλάδα.Έμαθε πρώτα τα ελληνικά & από το περιβάλλον & από τον σταθμό.Η μαμά του μιλάει από την πρώτη μέρα μόνον δανέζικα(όπως & η οικογένεια όταν είναι εκεί).Μετα τα 4 αποφάσισε να αρχίσει δειλά ν αμιλάει δανέζικα(τα καταλάβαινε από πριν όμως)Τα τελευταία 2 χρόνια κάνει & μάθημα 2 ώρες την εβδομάδα, έτσι τώρα (10 χρονών) τα τελειοποιεί.Παρά το άγχος της μαμάς του ,επέλεξε μόνος του πότε θα μάθει τι.Καταλαβαίνει & πολλά αγγλικά(σχολείο,σπίτι αφού εμείς μιλάμε κυρίως αγγλικά) & τα παέι πολύ καλά με τα γερμανικά που άρχισε φέτος!Άρα μην ανησυχείτε & πολύ, όλα θα τα μάθουν!Από εμάς θέλει σταθερή στάση & προσπάθεια, όντας συνεχώς στην διάθεση τους. Very Happy

13παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Τρι Ιουν 22, 2010 2:41 am

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δυστυχώς δεν έχω τέτοια περίπτωση, αν και θα ήθελα πολύ το παιδί μου να είναι δίγλωσσο (τρίγλωσσο, τετράγλωσσο!..). Θεωρώ μεγάλο κέρδος για ένα παιδί να έχει πάνω από μία μητρικές γλώσσες.
Και προς Θεού, εσείς που έχετε αυτή τη δυνατότητα μη στερήσετε ποτέ από τα παιδιά σας τη ευκαιρία να μιλάνε άπταιστα πάνω από μία γλώσσες.
Ένα πολύ αγαπημένο μου πρόσωπο έλεγε οτι "κάθε ξένη γλώσσα που μιλάς είναι σαν να έχεις ένα παραπάνω μάτι!.."...

14παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Τρι Ιουν 22, 2010 3:12 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamaole και ισπανιδα να ησουν a priori διγλωσσο θα ηταν το μικρο σου αφου θα μαθαινε ισπανικα και καταλανικα Smile τι τυχερη που εισαι μενεις σε μια απο τις ομορφοτερες πολεις!ολε,ολε!

15παιδιά δίγλωσσα Empty πολύγλωσσα παιδιά Τρι Ιουν 22, 2010 3:30 am

mamaole

mamaole
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
για μένα το πιο σημαντικό είναι ότι οι γλώσσες είναι προιόντα ενος πολιτισμού και χαίρομαι που η μικρή μου Αριάδνη έχει πολλά πολιτισμικά ερεθίσματα, μιας και ο μπαμπάς είναι ουρουγουανός και έχουν άλλη κουλτούρα. Δε μπορώ να πω, όμορφη πόλη είναι η Βαρκελώνη, με τα θετικά και τα αρνητικά της. Όσο για τους καταλανούς, σιωπώ...Αν και η Ελλαδίτσα είναι μοναδική!!!

16παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Τρι Ιουν 22, 2010 4:06 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamaole έγραψε:για μένα το πιο σημαντικό είναι ότι οι γλώσσες είναι προιόντα ενος πολιτισμού και χαίρομαι που η μικρή μου Αριάδνη έχει πολλά πολιτισμικά ερεθίσματα, μιας και ο μπαμπάς είναι ουρουγουανός και έχουν άλλη κουλτούρα. Δε μπορώ να πω, όμορφη πόλη είναι η Βαρκελώνη, με τα θετικά και τα αρνητικά της. Όσο για τους καταλανούς, σιωπώ...Αν και η Ελλαδίτσα είναι μοναδική!!!
que bonita hija tu tienes. Quiero visitar espana pero no se quando. Me encanta espana.

17παιδιά δίγλωσσα Empty δίγλωσσα παιδιά Τρι Ιουν 22, 2010 5:24 am

mamaole

mamaole
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
muchas gracias!!να μας ζήσουν τα πανέμορφα μωράκια μας!άντε η επόμενη συνάντηση να γίνει Βαρκελώνη!

18παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Τρι Ιουν 22, 2010 5:30 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamaole έγραψε:muchas gracias!!να μας ζήσουν τα πανέμορφα μωράκια μας!άντε η επόμενη συνάντηση να γίνει Βαρκελώνη!
αχ μακαρι θελω πολυ να ξαναρθω μπας και θυμηθω τα λιγα ισπανικα που ξερω και κοντευω να ξεχασω χιχιχχι

19παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Τρι Ιουν 22, 2010 6:23 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Έχω ακούσει ότι τα δίγλωσσα παιδιά μπορεί στην αρχή να μπερδεύουν λέξεις αλλά είναι τόσο μεγάλη η ικανότητα μάθησης που μεγαλώνοντας θα τις διαχωρίσουν και θα μιλούν κανονικά και τις 2 γλώσσες σαν μητρικές χωρίς να μπερδεύονται. Μην ανησυχείς καθόλου!

20παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Τρι Ιουν 22, 2010 6:56 am

Nicole.P

Nicole.P
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγω ειμαι παιδι διγλωσσο.. με μαμα γερμανιδα και μπαμπα ελληνα... και μεγαλωσα ελλαδα.Μιλουσα απο παντα και τις 2 γλωσσες και παραλληλα μου μαθαινε η μαμα μου αγγλικα.. απο πολυ μωρο... και ετσι ηξερα 3 γλωσσες... δυστιχως παρεμεινα σε 3.. θα ηθελα να μαθω και γαλλικα..αλλα δυσκολευομαι πλεον στην ηλικια που ειμαι..ασε που δεν εχω χρονο.. Στον μικρο μου παντως ηδη μιλαω γερμανικα..γιατι ολες οι παιδικες μου αναμνησεις και ακουσματα ηταν στα γερμανικα.. οποτε ακομα και απο τοτε που ηταν στην κοιλια μου τον νανουριζα στα γερμανικα..οπως και τωρα! Εχω σκοπο να τον κανω και αυτον διγλωσσο ..μακαρι να τα καταφερω..! Smile

21παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Τρι Ιουν 22, 2010 7:12 am

xoxlidaki

xoxlidaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγω έχω εμπειρία από τις ανηψιές μου που μεγαλώνουν Ελβετία με μαμά ελληνίδα και μπαμπά ελβετό.

Εφόσον ακούει εσενα ως επί το πλειστον όλη μέρα αυτή είναι και η μητρική του γλώσσα (γλωσσα της μαμάς). Και οι μικρες ανηψιές μου αυτή άκουγαν και μιλάνε πολύ καλά, χωρίς όμως να μην είναι καλές και στα ελβετικά μια και τα μιλάει ο μπαμπας (και ελληνικά ενίοτε) και τα πεθερικά της κουνιάδας μου.

Αναπόφευκτα μεγαλώνοντας σε ενα μη ελληνικό περιβάλλον θα έχουν περισσότερα ξένα ακούσματα όσο περναει ο καιρός.

Η κουνιάδα μου εκτός από το να τους μιλάει ελληνικά τους αγοραζει πχ. την ίδια ταινία μπάρμπυ, ταινία δισνευ και στις δύο γλώσσες και βλέπουν και τις δύο. Με εμας που μιλούν οι μικ΄ρες στο τηλέφωνο και όταν έρχονται ελλάδα δεν έχουν κανενα προβλημα, μη σπου πω ότι έχουν ενα πολύ πλουσιο λεξιλόγιο και εκφράσεις. Και όλα αυτα γιατί ήταν η μαμα τους εκεί και επέμενε. Οποτε μην ανησυχείς.

Καμιά φορα είναι αστείο γιατί μιλούν ελληνικά με σύνταξη γερμανική και ψάχνουμε να βρούμε το ρήμα στο τέλος ή θέλουν πχ. να πουν μωβ και λένε "λίλα"΄και ψαχνεται η γιαγιά τους Very Happy

Επίσης τις στελνεις κ μια εβδομάδα και σε ελληνικό σχολείο για να εχουν επαφή με ελληνική κουλτουρα.

Μην το πιέσεις το παιδάκι σου θα τις μαθει και τις δύο πολύ φυσικά

22παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Τετ Ιουν 30, 2010 12:12 am

tarzanaki

tarzanaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
το ταρζανακι μου ειναι 4 μηνων. εγω ναι μεν ειμαι ελληνιδα αλλα τα αγγλικα τα μιλαω παραπανω απο απταιστα με αμερικανικη προφορα (πηγα σε αμερικανικο λυκειο σπουδασα αγγλια κτλ).
θελω το παιδι μου να μαθει αγγλικα καλα οπως τα ξερω εγω και με την ωραια μου προφορα.
απο ποτε αρχιζω να του μιλαω αποκλειστικα αγγλικα εγω? (ο μπαμπας θα του μιλαει ελληνικα).
ειναι νωρις ακομη?
κοριτσια παρακαλω για συμβουλη/εμπειρια!! Respect

23παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Τετ Ιουν 30, 2010 12:15 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tarzanaki έγραψε:το ταρζανακι μου ειναι 4 μηνων. εγω ναι μεν ειμαι ελληνιδα αλλα τα αγγλικα τα μιλαω παραπανω απο απταιστα με αμερικανικη προφορα (πηγα σε αμερικανικο λυκειο σπουδασα αγγλια κτλ).
θελω το παιδι μου να μαθει αγγλικα καλα οπως τα ξερω εγω και με την ωραια μου προφορα.
απο ποτε αρχιζω να του μιλαω αποκλειστικα αγγλικα εγω? (ο μπαμπας θα του μιλαει ελληνικα).
ειναι νωρις ακομη?
κοριτσια παρακαλω για συμβουλη/εμπειρια!! Respect
δεν θεωρω οτι ειναι νωρις τα παιδια απο αυτην την ηλικια αρχιζουν και καταλαβαινουν σιγα σιγα πολλα πραγματα. Αλλα θα πρεπει να του μιλας μονο αγγλικα και ποτε ελληνικα μεχρι να τα μαθει . Ισως σου ειναι δυσκολο . Ρωτα ομως και κανενα γιατρο μηπως ξερει να σε ενημερωσει καλυτερα απο εμενα .

24παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Τετ Ιουν 30, 2010 12:23 am

nomikoula

nomikoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
faye έγραψε:
tarzanaki έγραψε:το ταρζανακι μου ειναι 4 μηνων. εγω ναι μεν ειμαι ελληνιδα αλλα τα αγγλικα τα μιλαω παραπανω απο απταιστα με αμερικανικη προφορα (πηγα σε αμερικανικο λυκειο σπουδασα αγγλια κτλ).
θελω το παιδι μου να μαθει αγγλικα καλα οπως τα ξερω εγω και με την ωραια μου προφορα.
απο ποτε αρχιζω να του μιλαω αποκλειστικα αγγλικα εγω? (ο μπαμπας θα του μιλαει ελληνικα).
ειναι νωρις ακομη?
κοριτσια παρακαλω για συμβουλη/εμπειρια!! Respect
δεν θεωρω οτι ειναι νωρις τα παιδια απο αυτην την ηλικια αρχιζουν και καταλαβαινουν σιγα σιγα πολλα πραγματα. Αλλα θα πρεπει να του μιλας μονο αγγλικα και ποτε ελληνικα μεχρι να τα μαθει . Ισως σου ειναι δυσκολο . Ρωτα ομως και κανενα γιατρο μηπως ξερει να σε ενημερωσει καλυτερα απο εμενα .

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΑΚΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΜΕ 2 ΓΛΩΣΣΕΣ...ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΑ...ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ...ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΑ ΔΙΓΛΩΣΣΑ..ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...U CAN TEACH THEM SIGN LANGUAGE SO U KNOW WHAT THEY WANT WHEN THEY CAN'T SPEAK YET...KALO E?
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

25παιδιά δίγλωσσα Empty Απ: παιδιά δίγλωσσα Τετ Ιουν 30, 2010 2:46 am

tarzanaki

tarzanaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
παιδιά δίγλωσσα 417472
ευχαριστω κοριτσια!
αρχιζω απο σημερα μονο αγγλικα και sign language.
παιδιά δίγλωσσα 536304

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις