Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
33 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 33 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αφορμή του θέματος είναι η εκπομπή στο mega το junior master sef , και όχι μόνο . Ποια είναι η γνώμη σας για την συμμετοχή , την προβολή των παιδιών σε εκπομπές , σε διαφημίσεις , σε σήριαλ ; Ποια είναι τα διαχωριστικά που πιστεύετε ότι πρέπει να βάλουν οι γονείς; αν εσείς επιλέγατε κάτι τέτοιο για το παιδί σας ακόμα και αν ξέρατε ότι μπορεί να το κάνει . Ας καταθέσουμε τις απόψεις μας .

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δυσκολο θεμα βανια μου....

εγω δεν ειμαι υπερ αυτης της εκθεσης των παιδιων
το master sef βασικα το εχω σαν παιχνιδι αρα γιατι να μην συμετεχουν και παιδια..

εκει που θυμωνω πολυ ειναι με κατι ψωνια μαμαδες που σερνουν απο εδω και απο εκει το παιδακι τους για φωτογραφισεις κτλ χωρις καν να το ρωτησουν

xara

xara
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αχ Βανια μου εγω ειμαι τελειως καθετη με την συγκεκριμενη εκπομπη.Δεν θα εβαζα ποτε το παιδι μου σε αυτη τη διαδικασια να το κρινουν δημοσιως.Εβλεπα τις προαλες ενα παιδακι απ αυτα που δεν περασε και εκλαιγε στην μαμα του.Ειναι δυνατον??
Και βεβαια δεν φταινε τα παιδακια αλλα εμεις οι γονεις.
Γενικα διαφωνω με την υπερεκθεση των παιδιων σε δημοσια μεσα.Εχεις facebook??Εχεις δει κατα καιρους διαγωνισμους φωτογραφιας με παιδακια??Βαζουν ολες το παιδακι τους για να κερδισουν απο μια κουδουνιστρα εως ενα σετακι με ρουχαλακια.Και εχει προσβαση ο οποιοσδηποτε απο το να τις δει μεχρι να καταληξει σε εναν σκληρο δισκο ενος παιδοφιλου.
Και το πιο τραγικο ειναι που βλεπω φωτογραφιες απο βαφτισια που τα παιδακια ειναι ολογυμνα..

Κοριτσια για μας τα παιδακια ειναι τα ομορφοτερα και τα εξυπνοτερα,δεν ειναι αναγκη να θελουμε επιβεβαιωση.Αυτο ειναι δικη μας αναγκη κ οχι των παιδιων.
Επειδη ξεφυγα λοιπο, για το συγκεκριμενο παιχνιδι, θα ελεγα οτι το παιδι ειναι αρκετα μεγαλο για να καταλαβει τους κινδυνους της εκθεσης στα media

υγ εντωμεταξυ το ξερατε οτι το παιχνιδι ειχε πανω απο 10000 συμμετοχες???

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμενα αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι το οτι βαζουν τα παιδια στο τριπακι του ανταγωνισμου. Του να εισαι καλυτερος απο τον άλλο, να τον περασεις, να τον ξεπερασεις για να κερδισεις.
Ειναι καλο να βελτιωνεσαι, αλλά σε τοσο μικρη ηλικια πρεπει πρωτα να μαθεις σε τι επιπεδο βρισκεσαι για να μπορεσεις να ανεβεις. Θα προτιμουσα να βαλουν τα παιδια να συνεργαστουν για να φτιαξουν κατι πχ, παρα να τα βαλουν να ειναι αντιμετωπα.
Επισης αυτο με το χρονο το βρισκω ιδιαιτερα αγχωτικο. Να τρεξεις, να προλαβεις, να μην τελειωσει ο χρονος, να να να...
Όλα τα τηλεπρογραμματα για ενηλικους εχουν προσαρμοστει ωστε να γινουν και για παιδια. Και ειναι όλα ανταγωνιστικα! Ελεος με αυτο! Εχουν πραγματικα στερεψει απο ιδεες! Τι ακολουθει? Big-brother για βρεφη?

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι άκουσα ότι είχε πολλή μεγάλο αριθμό συμμετοχής , και γενικά το βλέπω σαν ένα ανταγωνισμό που είναι κάτω απο τα φώτα της δημοσιότητας και όλο αυτό να κρίνονται και όχι μόνο δεν ξέρω κάτι δεν μου κάθεται καλά΄αφήστε που αμφισβητώ αν τα μικρά μαγειρεύουν έτσι .
Τώρα αυτό που λες Χαρα για το fb άστα είναι δράμα , κοίτα έχει ο άντρας μου ένα ξάδερφο και έχει 2 αγοράκια το οποίο τοπ μικρό ήταν πολύ όμορφο και έκανε διαφημίσεις σε περιοδικό με ρούχα , αλλά η μαμά ήταν κατά πάνω και μόλις είδε ότι πήγε να ξεφύγει η όλη κατάσταση το σταμάτησε .Κάποτε μια φίλη όταν είχα το Σταύρο μωράκι πριν χρονίσει δούλευε σε διαφημιστική εταιρία και μου είπα να κάνουν μια φωτογράφιση στο Σταύρο και να το δείξουν για κάποιες προσεχείς διαφημίσεις .Δεν ήξερα πως είναι το όλο κύκλωμα τότε μίλησα με τον προιστάμενο της και μου είπε :το μωρό το αντιμετωπίζουν σαν εμπόρευμα δεν τους νοιάζει αν πρέπει να φάει -ναι κοιμηθεί -αν κλάψει πρέπει να γίνει το γύρισμα και δεν τους απασχολεί η κατάσταση του παιδιού , έτσι όπως καταλαβαίνετε δεν θα μπορούσα να βάλω το παιδί μου σε κάτι τέτοιο παρόλο που τα χρήματα ήταν καλά και θα τα έβαζα στην άκρη για το παιδί

panta

panta
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα κι από μένα! Για το συγκεκριμένο πρόγραμμα τώρα...Καταρχήν είναι παιχνίδι με παιδιά αλλά απευθύνεται στους μεγάλους γιατί όταν το προβάλλουν 10 το βράδυ, είναι λίγο δύσκολο να το βλέπουν τα παιδιά. Εκείνη την ώρα ο 8,5 χρονών γιος μου κοιμάται. Όσο για τον ανταγωνισμό μεταξύ τους που λέτε, σκεφτείτε ότι τώρα είναι ακόμη στην αρχή. Όταν μείνουν 3-4 παιδιά πώς θα αισθανθούν όταν θα πρέπει να αποχωρήσουν γιατί κάποιο άλλο παιδάκι είναι καλύτερο. Βέβαια οι γονείς θα πρέπει να τα προετοιμάσουν ανάλογα και με τη βοήθεια ίσως ειδικόυ, αλλά η δημοσιότητα είναι μεγάλη και είναι δύσκολο να τη διαχειριστεί ένα παιδί όσο έτοιμο και να είναι γι αυτό. Εδώ ο γιος μου παίζει ποδόσφαιρο και όταν χανει η ομάδα του, καμιά φορά στεναχωριέται κι ας του λέμε συνέχεια ότι είναι απλά παιχνίδι και ότι σημασία έχει η προσπάθεια, κι ας είναι ομαδικό παιχνίδι. Φανταστείται την πίεση που δέχονται αυτά τα παιδάκια κιας το βλέπουν σαν ένα παιχνίδι

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
και'γω συμφωνω με τη νενα,ιδιως στο θεμα του χρονου,οτι ειναι αγχωτικο.τα παιδια εχουν χρονια μπροστα τους για να αγχωθουν και να ανταγωνιστουν.γιατι να μπουν απο τωρα σ αυτο το καλουπι?οι ψωνισμενοι γονεις φταινε.οκ το παιδι της καθε μιας ειναι το ομορφοτερο,προφυλαξε το τωρα που επιβαλλεται,αργοτερα θα τη βρει την ακρη μονο του!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Εμενα αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι το οτι βαζουν τα παιδια στο τριπακι του ανταγωνισμου. Του να εισαι καλυτερος απο τον άλλο, να τον περασεις, να τον ξεπερασεις για να κερδισεις.
Ειναι καλο να βελτιωνεσαι, αλλά σε τοσο μικρη ηλικια πρεπει πρωτα να μαθεις σε τι επιπεδο βρισκεσαι για να μπορεσεις να ανεβεις. Θα προτιμουσα να βαλουν τα παιδια να συνεργαστουν για να φτιαξουν κατι πχ, παρα να τα βαλουν να ειναι αντιμετωπα.
Επισης αυτο με το χρονο το βρισκω ιδιαιτερα αγχωτικο. Να τρεξεις, να προλαβεις, να μην τελειωσει ο χρονος, να να να...
Όλα τα τηλεπρογραμματα για ενηλικους εχουν προσαρμοστει ωστε να γινουν και για παιδια. Και ειναι όλα ανταγωνιστικα! Ελεος με αυτο! Εχουν πραγματικα στερεψει απο ιδεες! Τι ακολουθει? Big-brother για βρεφη?

Συμφωνω Νενα. Αν κ με εντυπωσιασαν τα πιτσιρικια με οσα εφτιαχναν αυτη η αγωνια για τον βαθμο...υπαρχει και σταω σχολεια βεβαια,δεν ειναι κατι νεο για τα παιδια η βαθμοθηρια.

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω ειμαι υπερ.γιατι οχι? θα μου αρεσε να δωτο παιδι μου σε διαφημηση η ενα παιχνιδι. ο γιος μου απο τωρα λεει να τον βαλω για μαστερσεφ.

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω ειμαι κατα...
Μεθαυριο μπορει να γυρισει και να μου πει,καλα εγω ημουν μικρο,εσυ τι σκατα εκανες?Ας κανει οτι θελει εκεινος μολις ενηλικωθει...[σε λογικα πλαισια ε?]

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Και εγώ κατά είμαι.
Κανένα παιδάκι δεν έχω δει απο αυτά που έχουν παίξει σε ταινίες ή σε σειρές που να μην την έχει ψωνίσει.
Εδώ το παθαίνουν ενήλικες αυτό, τα παιδάκια που θα είναι και μούρη στο σχολείο δε θα καβαλήσουν το καλάμι?

Επίσης, είμαι της άποψης "κάθε πράμα στον καιρό του"
Δηλαδή, ας τελειώσει πρώτα τις υποχρεωτικές της σπουδές και μετά, ας κάνει ότι θέλει Very Happy
Αλλά να το αποφασίσει εκείνη, όχι εγώ.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Και εγώ κατά είμαι.
Κανένα παιδάκι δεν έχω δει απο αυτά που έχουν παίξει σε ταινίες ή σε σειρές που να μην την έχει ψωνίσει.
Εδώ το παθαίνουν ενήλικες αυτό, τα παιδάκια που θα είναι και μούρη στο σχολείο δε θα καβαλήσουν το καλάμι?

Επίσης, είμαι της άποψης "κάθε πράμα στον καιρό του"
Δηλαδή, ας τελειώσει πρώτα τις υποχρεωτικές της σπουδές και μετά, ας κάνει ότι θέλει Very Happy
Αλλά να το αποφασίσει εκείνη, όχι εγώ.

Υποχρεωτικες?χαχαααχ
Και αν δεν θελει να σπουδασει? Η να μαθει ξενες γλωσσες?Εκει τι θα κανεις μανα chicken?

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:

Υποχρεωτικες?χαχαααχ
Και αν δεν θελει να σπουδασει? Η να μαθει ξενες γλωσσες?Εκει τι θα κανεις μανα chicken?

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕ ΘΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ??????? Shocked Shocked Shocked
Τι λες καλέ? θες να αρχίσω τα βαριά ψυχοφάρμακα? Ποια η γνώμη σας για την συμμετοχή των παιδιών στη τηλεόραση .... 534787 Ποια η γνώμη σας για την συμμετοχή των παιδιών στη τηλεόραση .... 534787 Ποια η γνώμη σας για την συμμετοχή των παιδιών στη τηλεόραση .... 534787

Ε τι να κάνω? Θα επιμείνω να τελειώσει έστω το Λύκειο. Αν δε θέλει τι μπορώ να κάνω? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Θα τη στείλω στο Master Chef Razz Razz

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το mastersef σαν κονσεπτ δεν είναι άσχημο..ίσα ίσα είναι ότι πιο αθώο εχει αυτή τη στιγμή η τηλεόραση..
ο ανταγωνισμός είναι στην φύση καποιον παιδιών και κάποιων άλλων όχι...και στο σχολείο κάποια θέλουν να ειναι τα καλύτερα στα μαθήματα...η να ντύνονται καλύτερα η γενικά να ΄΄φαίνονται΄΄ περισσότερο..

όμως άπαξ και μπει στα κυκλώματα της τηλεόρασης νομίζω ότι οδηγείτε με μαθηματική ακρίβεια στο να χάσει την παιδικότητα του και την αθωότητά του...
να ΄΄μεγαλώσει ΄΄πιο γρήγορα και όχι με καλή έννοια..

εχει χρόνο μπροστά του κάθε παιδάκι...ας τελειωσει την βασική εκπαίδευση που είπε κάποια..ας ενηλικιωθεί έχοντας κάποιες αξίες ...ε και στην συνέχεια μπορεί ακόμη και να τις χάσει η να τις προσαρμόσει στην σημερινή πραγματικότητα ..
τα χρόνια όμως της παιδικής αθωότητας δεν επιστρέφουν..!!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:..
ο ανταγωνισμός είναι στην φύση καποιον παιδιών και κάποιων άλλων όχι...και στο σχολείο κάποια θέλουν να ειναι τα καλύτερα στα μαθήματα...η να ντύνονται καλύτερα η γενικά να ΄΄φαίνονται΄΄ περισσότερο.....

Ως προς αυτο, νομιζω οτι ο συγκεκριμενος ανταγωνισμος που υπαρχει ενισχυεται απο τους γονεις. Κανενα παιδακι δεν θα θελησει να φορεσει καλυτερα ρουχα απο τους φιλους του αν δεν ακουσει κατι αντιστοιχο απο τους γονεις του. Ίσως το ακουσει και απο άλλα παιδακι,α αλλά κι αυτα θα το εχουν ακουσει απο τους γονεις τους (ή από κάποιο άλλο προσωπο του περιβάλλοντός τους). Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο, αλλα ειναι επίκτητο.

Ο εμφυτος ανταγωνισμος δεν εχει να κανει με το ποσο καλους βαθμους θα παρει ενα παιδακι ή με το τι ρουχα θα βαλει. Ειναι περισσοτερο ποιος θα υπερισχυσει εναντι ποιου σε φασεις οπως οταν θελουν πχ και οι δυο το ιδιο παιχνιδι, ή οταν δυο αδελφια διεκδικουν τη μαμα το ενα απο το άλλο.

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχω ξαναπει πως μου ειχαν πει να παω τη Φωτεινη για διαφημιση και τελευταια στιγμη δεν την πηγα ...συμφωνω με την Τατιανα ας επιλεξει μονη της δεν θα ειμαι εγω αυτη που θα την "κατευθυνω"..απο την αλλη εκτος απο το θεμα του ανταγωνισμου εχει και τον "στοχο" την "προσπαθεια" να τα καταφερει το παιδι εγω το βλεπω διαφορετικα το συγκεκριμενο, σαν ενα διαγωνισμο μονο που εχει και καμερες...τωρα αν το παιδακι που βγει πρωτο στο μαστερ σεφ το "εκμεταλευτουν" σε κανα πρωιναδικο ε ναι εκει διαφωνω

lidiaki

lidiaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω δεν ειμαι κατα οσο ειναι πολυ μικρα , το αν πας το παιδακι σου 1 - 2 φορες για μια φωτογραφιση σε περιοδικο ή διαφημιση στην τηλεοραση δεν το βρισκω κακο ..Πιστευω οτι το να συνεχισεις να το πηγαινεις τοτε ισως ειναι εκμεταλευση αλλα αυτο εξαρταται απο το τι θελει ο καθε γονιος ..Εχω κατι φιλους που την κορη τους την πηγαινανε απο 6 μηνων τωρα ειναι 10χρονων και ειναι περιζητητη σε ολα τα περιοδικα και διαφημισεις ειναι παντα μεσα ισως να της εχουν κανει κακο γιατι οταν την ρωτας τι κανεις πως παει το σχολειο σου λεει εγω ειμαι μοντελο ..τεσπα οπως την βρισκει ο καθενας εγω θα τα πηγαινα τα παιδια μου μεχρι την ηλικια που δεν θα καταλαβαιναν ετσι μια δυο φορες να τα δω κι εγω να τα χαρω η μανα , η ψωναρα αχχαχααχ

https://www.facebook.com/#!/maria.triviza

astero2000

astero2000
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Είμαι πολύ κατά να πάω το μωρό μου για φωτογραφίσεις και διαφημίσεις. Γνώρισα οικογένεια που ζούσε από τις διαφημίσεις της κόρης τους που ήταν ομολογούμενος μια κουκλίτσα αλλά έλεος ρε κορίτσια!!! Δούλευε το μωρό και οι γονείς καμαρώναν και τα τρώγανε!!!!
Για το Master Chef τώρα... Δεν το βρίσκω τόσο κακό αν το πιτσιρίκι το θέλει και δεν πιέζετε να το κάνει... Τα παιδάκια γουστάρουν πολύ τον ανταγωνισμό αλλά και τα χρονόμετρα σε αυτή την ηλικία. Και από ότι βλέπω το όλο consept είναι πολύ μελετημένο για την ηλικία τους. Αυτό που δίνουν ένα βαθμό σε όλους ή που τα επιβραβεύουν όλα και απλά τους λένε και ένα λαθάκι δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο. Επίσης από ότι κατάλαβα θα φεύγουν δυό-δύο. Αυτό που θέλω να δω είναι τι θα δίνουν σε αυτούς που διώχνουν, γιατί πρέπει να τους δίνουν και αυτούς ένα μικρό έπαθλο για την συμμετοχή. Είχα κάνει χρόνια αρχηγός σε προσκοπάκια και τα έβλεπα πως τρελαινόταν σε αυτή την ηλικία για διαγωνισμούς και τέτοια!

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γενικά είμαι κατά στο να βγαίνουν τα παιδιά στην τηλεόραση ή σε άλλα μέσα. Όμως ο μεγάλος μου όταν βλέπει το master chef συνέχεια με ρωτάει γιατί δεν δήλωσα συμμετοχή να πάρει μέρος.Του αρέσει το μαγείρεμα και θα ήθελε να πάει. Όταν τον ρώτησα τι θα έκανε αν δεν πέρναγε στο δεύτερο μέρος της εκπομπής ξέρετε τι μου είπε; Δε με πειράζει καθόλου!!!!!! Laughing
Και επίσης να προσθέσω ότι δεν στενοχωριούνται και ιδιαίτερα αν δεν κερδίσουν σε ένα διαγωνισμό. Την ίδια στιγμή το ξεχνάνε, αρκεί να πάρουν ένα δωράκι. Δεν είναι όπως είμαστε εμείς οι μεγάλοι που τα βάφουμε μαύρα επειδή δεν κερδίσαμε και ξεκινάμε τα "θαψίματα" και τις "κακίες"

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω νομιζω οτι κατι τους μενει στην ψυχουλα τους.Οποτε μη λεμε οτι τα ξεχνανε αμεσως...Δεν ειναι απλα ενα παιχνιδι αναμεσα στην παρεα,ειναι σε δημοσια προβολη.Οχι, οσο εχω την επιμελεια του παιδιου μου μεχρι τα 18 θα προσπαθησω τετοια πραγματα να τα αποφευγω γιατι δε του κανουν καλο,για μενα,αποψη μου.

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ δεν είμαι απόλυτα εναντίον, ειδικά όσον αφορά το junior master chef θα έλεγα ότι είναι ένας υγιής ανταγωνισμός μεταξύ των παιδιών και προσπαθούνε να κάνουνε το καλύτερο πιάτο και αυτό έχει θετικά αποτελέσματα και όσον αφορά τη μαγειρική τους αλλά και το αίσθημα χαράς που θα έχουν ειδικά όταν τους λένε ότι τα πήγανε καλά...άλλωστε η ζωή έχει να κάνει με ανταγωνισμό και αυτό μας βοηθάει να γινόμαστε καλύτεροι σε όλους τους τομείς...σίγουρα οι μαμάδες αυτών των παιδιών κάτι είδαν στα παιδιά τους και τα συγκεκριμένα δεν είναι και 5 χρονών οπότε προφανώς μόνα τους θα το ζήτησαν να πάνε..από κει και πέρα είναι στη δικαιοδοσία του γονιού αν θέλει να το στείλει το παιδί του ή όχι...

Επίσης αν εγώ προσωπικά έβλεπα ότι το παιδί μου έχει πραγματικά ταλέντο σε κάτι θα το άφηνα να παει να το δείξει...


Όσον αφορά τις ακροάσεις για διαφημίσεις, φωτογραφήσεις κλπ θα έλεγα ότι δεν είμαι και πολύ υπέρ καθώς θεωρώ ότι είναι σκέτη ταλαιπωρία είτε για μωράκια είτε για μικρά παιδάκια...και σίγουρα δεν θα πήγαιναν με δική τους πρωτοβουλία αλλά καθαρά από ψώνιο των γονιών τους..σίγουρα και εμένα θα μου άρεσε να καμαρώσω το παιδί μου σε ένα έντυπο περιοδικού ή σε μια διαφήμιση αλλά δεν έγινε και τίποτα αν δε πάει, όταν μεγαλώσει ας επιλέξει από μόνη της αν θέλει τέτοια πράγματα και τότε θα την αφήσω να κάνει ότι θέλει...



tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Με αυτην την προυποθεση αμα σου ζητησει μηχανακι στα 13 θα του το παρεις?
Αμα σου ζητησδει οτι θελει να γινει ηθοποιος απο τα 15 θα το προωθησεις?
Αμα στα 12 σου ζητησει κατι γιατι ειναι της μοδας θα το αφησεις?
Ειπα λιγα πχ...

Και ναι αν εχει ταλεντο καπου θα κοιταξω διαφορετικα να το "σπρωξω" ακομη πιο μπροστα αλλα οχι βγαζοντας το στην τιβι.

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tatijana έγραψε:Με αυτην την προυποθεση αμα σου ζητησει μηχανακι στα 13 θα του το παρεις?
Αμα σου ζητησδει οτι θελει να γινει ηθοποιος απο τα 15 θα το προωθησεις?
Αμα στα 12 σου ζητησει κατι γιατι ειναι της μοδας θα το αφησεις?
Ειπα λιγα πχ...

Και ναι αν εχει ταλεντο καπου θα κοιταξω διαφορετικα να το "σπρωξω" ακομη πιο μπροστα αλλα οχι βγαζοντας το στην τιβι.

Κοίταξε λέγοντας ότι όταν μεγαλώσει θα την αφήσω να επιλέξει μόνη της εννοώ πάντα μέσα σε λογικά πλαίσια ε όχι αν μου πει από τα 13 ότι θέλει μηχανάκι όπως λες θα πω όχι εννοείται...μιλάμε για την περίπτωση που πχ θέλει από μόνη της να δείξει το ταλέντο της σε κάποια εκπομπή ή οπουδήποτε δεν αναφέρομαι μόνο στην τηλεόραση και δω ότι το θέλει πολύ και κρίνω ότι είναι όντως ταλαντούχα σε κάτι καθώς και να είναι σε μια ηλικία 15-16 ετών πχ δε θα της πω όχι, απλά θα την κατευθύνω για τυχόν κινδύνους και θα είμαι δίπλα της απλά να τη συμβουλεύω , αλλά δε θα το απαγορεύσω κάθετα και αμετάκλητα, αυτό θέλω να πω...γιατί συνήθως και αυτές οι απαγορεύσεις από τους γονείς φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα...όπως οι περισσότεροι γονείς ηθοποιών ήταν εναντίον της υποκριτικής και έλεγαν απαπα και όχι και όμως τα παιδιά τους κρυφά πήγαν σε σχολές και έγιναν ηθοποιοί μια μέρα..υπάρχουν πολλά παραδείγματα τέτοια ..εγώ δεν θέλω να της απαγορεύσω κάτι και να το κάνει κρυφά μετά και να βρίσκομαι προ εκπλήξεως προτιμώ να μου λέει τι θέλει και εγώ απλά θα τη συμβουλεύω, το ότι είναι παιδί μου δε σημαίνει ότι δεν είναι ένα ανεξάρτητο ον που θα κάνει και τα λάθη και τα σωστά του μελλοντικά..όπως εμείς....

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Φανταζομαι τα γυρισματα ειναι πολλων ωρων μεχρι να καταληξουν στο μονταρισμενο υλικο που βλεπουμε εμεις.
Δεν ειναι παιχνιδι γιατι δουλευουν πολλοι για να βγει αυτο στην τηλεοραση.
Ενας λογος που μου ηρθε τωρα ειναι γιατι να βγαλω το παιδι μου εκει?Γιαν να πλουτισει ενα καναλι? Τα παιδια συμμετεχουν στα κερδη απο τις διαfημησεις?

Θα φρικαρω αν μου ζητησουν μηχανακι Shocked Shocked



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Σαβ Δεκ 17, 2011 10:57 am, 1 φορά

stefanakos

stefanakos
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mommy12585 έγραψε:Εγώ δεν είμαι απόλυτα εναντίον, ειδικά όσον αφορά το junior master chef θα έλεγα ότι είναι ένας υγιής ανταγωνισμός μεταξύ των παιδιών και προσπαθούνε να κάνουνε το καλύτερο πιάτο και αυτό έχει θετικά αποτελέσματα και όσον αφορά τη μαγειρική τους αλλά και το αίσθημα χαράς που θα έχουν ειδικά όταν τους λένε ότι τα πήγανε καλά...άλλωστε η ζωή έχει να κάνει με ανταγωνισμό και αυτό μας βοηθάει να γινόμαστε καλύτεροι σε όλους τους τομείς...σίγουρα οι μαμάδες αυτών των παιδιών κάτι είδαν στα παιδιά τους και τα συγκεκριμένα δεν είναι και 5 χρονών οπότε προφανώς μόνα τους θα το ζήτησαν να πάνε..από κει και πέρα είναι στη δικαιοδοσία του γονιού αν θέλει να το στείλει το παιδί του ή όχι...

Επίσης αν εγώ προσωπικά έβλεπα ότι το παιδί μου έχει πραγματικά ταλέντο σε κάτι θα το άφηνα να παει να το δείξει...


Όσον αφορά τις ακροάσεις για διαφημίσεις, φωτογραφήσεις κλπ θα έλεγα ότι δεν είμαι και πολύ υπέρ καθώς θεωρώ ότι είναι σκέτη ταλαιπωρία είτε για μωράκια είτε για μικρά παιδάκια...και σίγουρα δεν θα πήγαιναν με δική τους πρωτοβουλία αλλά καθαρά από ψώνιο των γονιών τους..σίγουρα και εμένα θα μου άρεσε να καμαρώσω το παιδί μου σε ένα έντυπο περιοδικού ή σε μια διαφήμιση αλλά δεν έγινε και τίποτα αν δε πάει, όταν μεγαλώσει ας επιλέξει από μόνη της αν θέλει τέτοια πράγματα και τότε θα την αφήσω να κάνει ότι θέλει...



απαραδεκτο για εμενα , εκμεταλευονται τα παιδια για το χρημα. οι γονεις φταινε βεβαια που το επιτρεπουν

http://hawk-girl.blogspot.com/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις