Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
97 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 97 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Πεμ Δεκ 22, 2011 8:02 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και για μενα οταν γεννησα (και πριν δλδ) αυτες ηταν οι φοβίες μου. και τσατιζομουν οταν δε ερχονταν τα πραγματα οπως τα ηθελα (οσον αφορα τις επισκεψεις και την συμπεριφορα των αλλων απεναντι στην κατασταση μου και στου μωρου που περασαμε πολυ δυσκολα το 1ο διμηνο λογω κολικων)
ωστοσο, εμαθα να δειχνω κατανόηση.. χαιρονται και οι άλλοι με το μωρο, θελουν να το βλέπουν, και καμια φορα αθελα τους κανουν πραγματα που δεν πρεπει (οπως αυτο με το δαχτυλο που ανεφερες ή με τις κουλες επισκεψεις σε ασχετες ωρες).
Δειξε κατανόηση, δωσε ενα ελαφρυντικό οτι χαιρονται πολυ που εγιναν παππουδες.
αν κατι σε ενοχλει πες στον αντρα σου να τους το εξηγησει όμορφα για να μην βρισκεσαι σε δυσκολη θεση- εισαι κ λεχωνα και εχεις όλα τα δικια. Very Happy

27*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Πεμ Δεκ 22, 2011 8:40 am

????????


Επισκέπτης
***



Έχει επεξεργασθεί από τον/την LayElDi στις Τετ Φεβ 29, 2012 10:21 am, 1 φορά

28*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Πεμ Δεκ 22, 2011 10:39 am

namil

namil
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΑΛΗ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΡΑΒΗΞΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΡΑΒΑΩ. ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ! ΕΓΩ ,ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ...ΑΣΕ, Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΜΕ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΑΝΕΒΕΝΕΙ ΕΠΑΝΩ! ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ ΞΑΠΛΑ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ, ΤΟΝ ΠΕΡΝΕΙ ΟΛΟ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΛΕΕΙ. ΑΝΤΕ ΜΕΤΑ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ!
ΚΑΠΟΤΕ ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΜΙΣΟΑΣΤΕΙΑ ΠΩΣ ΑΝ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΑΡΕΙΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΚΟΨΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ...ΤΩΡΑ ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ, ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ ΠΑΝΑ?
ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΓΙΟ ΔΟΥΛΕΥΑ,ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΧΕ ΑΥΤΗ. ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΕ ΛΑΧΑΝΟΝΤΟΛΜΑΔΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΓΚΑΛΙΑ! ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ!
ΕΧΩ ΦΙΛΕΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΘΕΣΗ. ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΩ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΣΥΝΥΠΑΡΧΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ. ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΟΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΤΟΥΣ. ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ, ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΟΠΟΤΕ Η "ΑΓΚΑΛΙΑ" ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΦΟΡΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΤΟΝΟΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΛΩΝΩ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.

29*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Πεμ Δεκ 22, 2011 2:41 pm

teleitsa


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Δεν ακούω κουβέντα για πλύσιμο χεριών ή αντησιπτικό! Mad Εγώ το είχα στο σαλόνι και όποιος ερχόταν κ ήξερα οτι σκόπευε να πιάσει το μωρό του το έλεγα χαριτομενίστικα!Οι γονείς μου εννοείται το έκαναν ούτως η αλλώς,τα πεθερικά με τα χίλια ζορια! Twisted Evil Μα γιατί να γίνεται αυτό παντα με όλα τα πεθερικα δεν το καταλαβαίνω!Ρε κορίτσια εγώ εδώ αν πιάσω πχ λεφτά σιχαίνομαι να πιάσω το πρόσωπό μου κ θα πάω να πιάσω ένα λεχούδι?Δεν μιλάμε για τα μικρόβια που έχει ένα σπίτι,αλλά αυτά από τα ασανσερ,πόμολα,λεφτων,χειραψια ς με τον κάθε βρωμίλο,παράλογο? confused confused Και δεν είμαι μικροβιοφοβική,την πιπίλα από 5μηνών πέφτει κ λίγο πλυσιμο,τωρα που είναι 9 μπορεί όχι.
Πες τον άντρα σου να τους το λέει κάθε φορά,αυτό έκανα εγώ όταν απηυδησα,αλλά μην του το πεις έτοιμη για καυγά,πολύ ήρεμα κ σαν κάτι φυσιολογικό,σε μένα έπιασε! cheers

Πάντως που η πεθερά θέλει να έρχεται όταν είναι ξύπνια η μικρή κ να φεύγει όταν κοιμαται δεν είναι κακό πιστεύω.Δες το θετικά!
Να χαιρεσαι το μωράκι σου κ να μην αφήνεις να σου χαλάνε τέτοιες στιγμές! *** *** *** *** - Σελίδα 2 417472

30*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Πεμ Δεκ 22, 2011 11:46 pm

shineon

shineon
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θα ήθελα να απαντήσω και γω σ'αυτό το θέμα μια και βλέπω ότι υπάρχει σε πολλές παραλαγές στο φορουμ.
Καταρχήν το μωρό είναι στην αποστείρωση και κάθετι που το βαζει σε κίνδυνο κατα τη γνώμη της μαμας -μια που αυτή θα τραβηξει το παλτό αν αρρωσ΄τησει- πρέπει να αποφεύγεται.Δε χρειάζονται διακριτηκότητες.Καθαρά και με έντονο τόνο για να μη γίνουν και παρανοήσεις και για να το πάρουν το μύνημα ότι δε σηκώνεις και πολλά πολλά.
Στο κάτω κάτω αν δεν καταλαβαίνουν ε δε θα καταλάβουν ποτέ αλλά εσύ τουλάχιστον και το μωράκι σου θα έχετε την ησυχία σας.
Κατά τ'αλλα πρέπει να καταλάβουμε όλες ότι τα πεθερικά μας δεν είναι φιλαράκια μας.Είναι η οικογένεια του άντρα μας και τους πρέπει ο αναγκαιος σεβασμός,ΑΛΛΑ όχι κολλητηλίκια.Δε χρειάζονται.Δε πα να μένεις πάνω κάτω;Αν δλδ έμενες σε πολυκατοικία με άλλους 20 πάνω κατω το ίδιο θα κανες;
Επειδή δλδ δεν μπορείς να μείνεις κάπου αλλού σημαίνει ότι δε μπορείς να έχεις την αυτονομία σου;
Έχουμε μωρά και έχουμε άλλα ωράρια.
Δε χρειάζεται να αποδεχόμαστε κάθε πρόσκληση και κάθε επίσκεψη γιατί αυτό μετά επεκτείνεται και σε άλλα θέματα εκτός από τα εγγονάκια.
Α!και για να είμαστε και δικαιοι...όχι όποτε θέλουμε να μας το κρατήσουν να είμαστε κολλητοι και όποτε θέλουμε την ησυχία μας έξω απο την πόρτα.Ή έτσι ή αλλιώς για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους και να έχουμε και το δικαίωμα να μιλάμε.
Σορρυ αν ενοχλησα κάποιες που θέλουν να τοχουν δίπορτο αλλά εγώ έτσι το βλέπω.!!!Αυτά τα λέω με πολλή επίγνωση γιατί τα χω δει να γίνονται και μετα μας φταίει η πεθερά.
Καλό κουράγιο στις καινούριες μανούλες και ελπίζω να μη παρεξηγηθώ!!! I love you

http://shineon-n-on.blogspot.com

31*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Παρ Δεκ 23, 2011 12:31 am

efoulitsa


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
shineon έγραψε:Θα ήθελα να απαντήσω και γω σ'αυτό το θέμα μια και βλέπω ότι υπάρχει σε πολλές παραλαγές στο φορουμ.
Καταρχήν το μωρό είναι στην αποστείρωση και κάθετι που το βαζει σε κίνδυνο κατα τη γνώμη της μαμας -μια που αυτή θα τραβηξει το παλτό αν αρρωσ΄τησει- πρέπει να αποφεύγεται.Δε χρειάζονται διακριτηκότητες.Καθαρά και με έντονο τόνο για να μη γίνουν και παρανοήσεις και για να το πάρουν το μύνημα ότι δε σηκώνεις και πολλά πολλά.
Στο κάτω κάτω αν δεν καταλαβαίνουν ε δε θα καταλάβουν ποτέ αλλά εσύ τουλάχιστον και το μωράκι σου θα έχετε την ησυχία σας.
Κατά τ'αλλα πρέπει να καταλάβουμε όλες ότι τα πεθερικά μας δεν είναι φιλαράκια μας.Είναι η οικογένεια του άντρα μας και τους πρέπει ο αναγκαιος σεβασμός,ΑΛΛΑ όχι κολλητηλίκια.Δε χρειάζονται.Δε πα να μένεις πάνω κάτω;Αν δλδ έμενες σε πολυκατοικία με άλλους 20 πάνω κατω το ίδιο θα κανες;
Επειδή δλδ δεν μπορείς να μείνεις κάπου αλλού σημαίνει ότι δε μπορείς να έχεις την αυτονομία σου;
Έχουμε μωρά και έχουμε άλλα ωράρια.
Δε χρειάζεται να αποδεχόμαστε κάθε πρόσκληση και κάθε επίσκεψη γιατί αυτό μετά επεκτείνεται και σε άλλα θέματα εκτός από τα εγγονάκια.
Α!και για να είμαστε και δικαιοι...όχι όποτε θέλουμε να μας το κρατήσουν να είμαστε κολλητοι και όποτε θέλουμε την ησυχία μας έξω απο την πόρτα.Ή έτσι ή αλλιώς για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους και να έχουμε και το δικαίωμα να μιλάμε.
Σορρυ αν ενοχλησα κάποιες που θέλουν να τοχουν δίπορτο αλλά εγώ έτσι το βλέπω.!!!Αυτά τα λέω με πολλή επίγνωση γιατί τα χω δει να γίνονται και μετα μας φταίει η πεθερά.
Καλό κουράγιο στις καινούριες μανούλες και ελπίζω να μη παρεξηγηθώ!!! I love you
Εχεις απολυτο δικιο!!Το σωστο αυτο ειναι μετρημενα πραγματα για να μην υπαρχουν και παρεξηγησεις!!!Αλλα το θεμα ειναι οτι τα πεθερικα δεν τα καταλαβαινουν αυτα καλη μου..Φιλια με τα πεθερικα δεν υπαρχει γιατι στο τελος θα υπαρξουν παρεξηγησεις..Λιγα λογια σοβαρα και μετρημενα..Εγω κοριτσια ειμαι της αποψης οτι ο καθενας εχει τη θεση του δηλαδη αλλο μαμα και μπαμπας αλλο γιαγια παππους!!Η ουσια χανεται οταν μπερδευονται οι ρολοι μας..Και φταιμε και εμεις που για να μη παρεξηγουν δεν μιλαμε,δεν ειναι ετσι..Επιμενω οτι ο καθενας εχει τη ρολο του..Ουτε ο μπαμπας μπορει να γινει μαμα καταλαβαινετε πως το λεω,ουτε η γιαγια μαμα..Η εκαστοτε γιαγια εκανε τα παιδια της τα μεγαλωσε και μπραβο της ομως δεν μπορει να συγκρινει τα παιδια με το εγγονι αλλα ουτε και να νομιζει οτι ειναι μαμα..

32*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Παρ Δεκ 23, 2011 12:59 am

shineon

shineon
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
efoulitsa έγραψε:
shineon έγραψε:Θα ήθελα να απαντήσω και γω σ'αυτό το θέμα μια και βλέπω ότι υπάρχει σε πολλές παραλαγές στο φορουμ.
Καταρχήν το μωρό είναι στην αποστείρωση και κάθετι που το βαζει σε κίνδυνο κατα τη γνώμη της μαμας -μια που αυτή θα τραβηξει το παλτό αν αρρωσ΄τησει- πρέπει να αποφεύγεται.Δε χρειάζονται διακριτηκότητες.Καθαρά και με έντονο τόνο για να μη γίνουν και παρανοήσεις και για να το πάρουν το μύνημα ότι δε σηκώνεις και πολλά πολλά.
Στο κάτω κάτω αν δεν καταλαβαίνουν ε δε θα καταλάβουν ποτέ αλλά εσύ τουλάχιστον και το μωράκι σου θα έχετε την ησυχία σας.
Κατά τ'αλλα πρέπει να καταλάβουμε όλες ότι τα πεθερικά μας δεν είναι φιλαράκια μας.Είναι η οικογένεια του άντρα μας και τους πρέπει ο αναγκαιος σεβασμός,ΑΛΛΑ όχι κολλητηλίκια.Δε χρειάζονται.Δε πα να μένεις πάνω κάτω;Αν δλδ έμενες σε πολυκατοικία με άλλους 20 πάνω κατω το ίδιο θα κανες;
Επειδή δλδ δεν μπορείς να μείνεις κάπου αλλού σημαίνει ότι δε μπορείς να έχεις την αυτονομία σου;
Έχουμε μωρά και έχουμε άλλα ωράρια.
Δε χρειάζεται να αποδεχόμαστε κάθε πρόσκληση και κάθε επίσκεψη γιατί αυτό μετά επεκτείνεται και σε άλλα θέματα εκτός από τα εγγονάκια.
Α!και για να είμαστε και δικαιοι...όχι όποτε θέλουμε να μας το κρατήσουν να είμαστε κολλητοι και όποτε θέλουμε την ησυχία μας έξω απο την πόρτα.Ή έτσι ή αλλιώς για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους και να έχουμε και το δικαίωμα να μιλάμε.
Σορρυ αν ενοχλησα κάποιες που θέλουν να τοχουν δίπορτο αλλά εγώ έτσι το βλέπω.!!!Αυτά τα λέω με πολλή επίγνωση γιατί τα χω δει να γίνονται και μετα μας φταίει η πεθερά.
Καλό κουράγιο στις καινούριες μανούλες και ελπίζω να μη παρεξηγηθώ!!! I love you
Εχεις απολυτο δικιο!!Το σωστο αυτο ειναι μετρημενα πραγματα για να μην υπαρχουν και παρεξηγησεις!!!Αλλα το θεμα ειναι οτι τα πεθερικα δεν τα καταλαβαινουν αυτα καλη μου..Φιλια με τα πεθερικα δεν υπαρχει γιατι στο τελος θα υπαρξουν παρεξηγησεις..Λιγα λογια σοβαρα και μετρημενα..Εγω κοριτσια ειμαι της αποψης οτι ο καθενας εχει τη θεση του δηλαδη αλλο μαμα και μπαμπας αλλο γιαγια παππους!!Η ουσια χανεται οταν μπερδευονται οι ρολοι μας..Και φταιμε και εμεις που για να μη παρεξηγουν δεν μιλαμε,δεν ειναι ετσι..Επιμενω οτι ο καθενας εχει τη ρολο του..Ουτε ο μπαμπας μπορει να γινει μαμα καταλαβαινετε πως το λεω,ουτε η γιαγια μαμα..Η εκαστοτε γιαγια εκανε τα παιδια της τα μεγαλωσε και μπραβο της ομως δεν μπορει να συγκρινει τα παιδια με το εγγονι αλλα ουτε και να νομιζει οτι ειναι μαμα..
Έτσι είναι γιατί εμείς όπως λες δε μιλάμε για να μη γίνουν παρεξηγήσεις και πάλι γίνονται.Που να μιλαγαμε κιόλας.Ξέρεις κάτι όμως;αυτοί δε θα καταλάβουν γιατί δεν θέλουν ή δε μπορούν.Το θέμα είναι εμείς πως θα ζήσουμε μ'αυτό.ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΡΙΑ.Παντού.Γιατί αλλιώς ο άλλος θα μας πατήσει.Εδώ χωράφι έχεις κι άμα δεν το περιφράζεις κάθε χρόνο στο παίρνει ο διπλανός.Όχι στην οικογένειά σου...Πρέπει να το κάνεις σταθερά και συχνά για να καταλαβαίνει ο άλλος μεχρι που τον παίρνει...Αυτό είναι δύσκολο και επίπονο και τα ακούς κι απο πάνω αλλά η ησυχία που κερδίζεις είναι όλα τα λεφτά!!!

http://shineon-n-on.blogspot.com

33*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Παρ Δεκ 23, 2011 4:14 am

efoulitsa


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εχεις απολυτο δικιο!!!Και ας μας λενε ξινες και περιεργες.. Laughing Laughing

34*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Παρ Δεκ 23, 2011 7:45 am

????????


Επισκέπτης
***



Έχει επεξεργασθεί από τον/την LayElDi στις Τετ Φεβ 29, 2012 10:21 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Διαγραφή δημοσιεύσεων)

35*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Παρ Δεκ 23, 2011 9:14 am

new2eenmommy

new2eenmommy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κουλαρε τα λοχεια ειναι δυσκολη περιπτωση....δδεν εισαι ο εαυτός σου τις περισσοτερες φορες....
εμενα ο παιδιατρος στην πρωτη επισκεψη επλυνε τα χερια του πριν πιασει τα μωρά απο εκει και περα μεχρι και τον 6ο που παμε εμεις στο ιατρειο λεει δεν πειραζει περασε το επικινδυνο 2μηνο...εγω του ειχα πει ευγενικα στην 3η επισκεψη γιατρε εαν θελετε να πλυνετε τα χερια σας εχω βγαλει καθαρες πετσετες.....
αλλα με το πλυσιμο χεριων εχω ενα θεμα προσωπικα λοχεια ή μή Twisted Evil

36*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Παρ Δεκ 23, 2011 9:30 am

gioulaki

gioulaki
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Θα σου πω οτι σε καταλαβαινω αλλα δεν θα σου πω οτι εχεις 100% δικαιο.
Σε καταλαβαινω γιατι ετσι ενιωθα κι εγω αλλα οι ορμονες σου ακομα τσιφτετελι χορευουν και θα το καταλαβεις σε κανα μηνα περιπου.
Το απολυτο δικαιο το εχεις οταν δεν απολυμενονται αλλα οσο για τις επισκεψεις τι σκας, καλυτερα. Να κοιμαται το μωρο να μην ερχονται να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Και εγω πολλες φορες τσαντιζομαι που δεν ερχονται να βοηθησουν (κυριως γιατι ειμαι ολομοναχη) αλλα μετα σκεφτομαι ΕΥΤΥΧΩΣ .Τι να τους κανω πανω απο το κεφαλι μου κ το κεφαλι του μωρου να τσιριζουν κ να με ζαλιζουν κ μας βγαζουν κ απο το προγραμμα μας.
Για οτι αλλο θελεις (φωνες,απολυμανση κτλ) ριχτα στο γιατρο. " Ο γιατρος μας ειπε...."
Χαλαρωσε και οσο ερχεται ή παιρνει τηλ να της λες οτι κοιμαται η μπουμπου και να την κανουν!

37*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Παρ Δεκ 23, 2011 10:39 am

????????


Επισκέπτης
***



Έχει επεξεργασθεί από τον/την LayElDi στις Τετ Φεβ 29, 2012 10:21 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Διαγραφή δημοσιεύσεων)

38*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Παρ Δεκ 23, 2011 10:50 am

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δηλαδη οι παιδιατροι εχουν πει σε ολες σας να απολυμαινετε τα χερια σας πριν πιασετε το μωρο;Μου κανει εντυπωση,το θεωρω εντελως υπερβολικο και μαλλον ειναι καταλοιπο των μετρων για τον Η1Ν1,δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο,μου φαινεται αδιανοητο και εξωπραγματικο...δεν εννοουμε να εισαι αρρωστος,αλλα σε νορμαλ καταστασεις μου θυμιζει Κατακουζηνο στο Κων/νου κι Ελενης. *** *** *** *** - Σελίδα 2 215994

39*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Σαβ Δεκ 24, 2011 10:08 am

????????


Επισκέπτης
***



Έχει επεξεργασθεί από τον/την LayElDi στις Τετ Φεβ 29, 2012 10:22 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Διαγραφή δημοσιεύσεων)

40*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Σαβ Δεκ 24, 2011 11:12 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τελικα ολες μουρλες γινομαστε μολις γενναμε....Και δε φταιμε σε αυτο..Εν τω μεταξυ οι γονεις μας,μας καταλαβαινουν γιατι ειμαστε παιδια τους και κανουν και λιγο τους μαλακες,αλλα τα πεθερικα δε θα σε καταλαβουν ποτε,μονο την κορη τους,και θα αρχισουν να "λενε" στους γιους τους...Και παντα πισω απο την πλατυ μας ετσι?
Εγω με την αποστειρωση κ ολα αυτα ημουν πολυ χαλαρη και ειμαι ακομη περισσοτερο..Φυσικα θα τρελλαινομουν αν εβλεπα να βαζουν τα κωλοδαχτυλα τους στο στομα του μωρου μου,εκει θα γινοταν πανικος...

41*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Σαβ Δεκ 24, 2011 10:57 pm

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
λογια μια πεθερας:εεεεε μωρεεεε τι ξερουν και αυτοι οι γιατροι...?????? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

https://www.facebook.com/myrodeve

42*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Σαβ Δεκ 24, 2011 11:17 pm

candycandy

candycandy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
LayElDi έγραψε:
thequeen86 έγραψε:σε καταλαβαινω απολυτα.κ εγω μεχρι τωρα τα ιδια.το μωρο ηρθαμε να δουμε την μαμα κλασμενη.κανενας σεβασμος καμια διακρητικοτητα.ευτυχως τους εριξα ακυρο κ τωρα κανενας δν παταει σπιτι.αμα πια

Έτσι όπως τα λες είναι.Όχι βέβαια ότι θα μου άρεσε να είναι και όλη μέρα εδώ,αλλά μη είμαστε ή του ύψους ή του βάθους!!Μια διακρητικότητα δεν έβλαψε ποτέ κανέναν!!
Εν τω μεταξύ ξεκίνησαν και οι μαλακίες που δε μπορώ καθόλου: " Αχ...κοίτα κάτι μακριά δαχτυλάκια που έχει...Ψηλή όπως ο μπαμπάς της θα γίνει!!!" Εν τω μεταξύ, τα δαχτυλάκια της είναι ίδια με τα δικά μου (κάτι το οποίο είδαμε με τον άντρα μου από την 1η ώρα που γεννήθηκε) και ο άντρας μου έχει φυσιολογικό ύψος 1.83.Απλά είμαι 1.59 και μάλλον δε της αρέσει αυτό!!ι να πω...Για΄τι πρέπει να ακούω όλο μαλακίες;

zoyzoynitsa moy έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΛΕΧΩΝΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΛΟΓΙΚΟ...ΕΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΒΓΕΙΣ ΛΙΓΟ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ,ΚΑΙ ΣΥΓΟΥΡΑ ΘΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΣΟΥ ΤΙ ΤΙΝ ΘΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ?ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΡΙΞΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΟΤΙ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΥΤΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΕΑΝ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΠΟΥ Η ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΟΥΝ ,ΤΟΤΕ ΠΕΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
Μα ενοείται πως χαίρομαι όταν κοιμάται η μικρή μου για να μπορέσω να ξεκουραστώ και εγώ αλλά να κάτσω και λιγάκι με τον μπαμπά μας να πούμε καμοιά μαλακία και εμείς!!!Το θέμα είναι πως ότι και αν πούμε που προϋποθέτει να είνια ξύπνια η μπέμπα, γυρνάει και λέει: "έρχομαι να την δω για λίγο και θα φύγω!"
Και το θέμα δεν είναι αυτό...Να έρθει!Αλλά πρώτον ρώτησέ μας και δεύτερον να είσαι ποιο διακρητική και ήρεμη όσο αφορά το μωρό!Μη μας ποιάνει παράκρουση γαμώ το κέρατό μου γαμώ!!!Μωρό είναι..δεν είναι αγγούρι!!..Μου φαίνεται, θα αρχίσω να γίνομαι κακιά και πολύ θα μου αρέσει στο τέλος!!!

efoulitsa έγραψε:Και εμενα η πεθερα μου ειναι μαλακισμενη αλλα ο γιος μου ειναι κοντα 7 μηνων δεν τους εχω επιτρεψει ακομα να τον φιλησουν μονο στα ποδια πανω απο το φορμακι οχι να μου βαλουν το δαχτυλο μεσα στο στομα του παιδιου!!!!ο πεθερος σου αν ειχε κατουρησει πριν και δεν ειχε πλυνει τα χερια του??αυτο ειναι ανεπιτρεπτο για εμενα το παιδι σου ακομα δεν εχει αντισωματα καλη μου ειναι δυνατον??Αναπνοη σαλια και χερια στο προσωπο του παιδιου ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ!!Εγω ειμαι πολυ καθετη σε αυτο το θεμα,αν θεος φυλαξοι παθει κατι το παιδι της καθεμιας μας το παιδακι παιδευεται και η μανα ουτε η γιαγια ουτε ο παππους!!!Και οποιος θελει ας θυμωσει εσυ κοιτα το παιδι σου καλη μου και βαλε ορια..Ο καθενας κουμανταρει τα παιδια του οπως θεωρει αυτος σωστο οχι οι υπολοιποι...

Έτσι είναι...Εν τω μεταξύ, έχω το γ@..μένο το αντησιπτικό πάνω στο τραπέζι και κανείς δεν έχει αξιωθεί να το βάλει στα χέρια του πριν πιάσει το παιδί!Οι γονείς μου γιατί πάνε πλένονται, βάζουν και αντισηπτικό και μετά την ποιάνουν;Και προς Θεού....ΠΟΤΕ δεν έχουν βάλει τα χέρια τους στο στόμα της μικρής μου!Ο πεθερός μου τι του ήρθε!!ΗΜΑΡΤΟΝ!!!
Από την επόμενη φορά θα το κάνω όπως ο αδερφός μου.¨Όποιος μπαίνει μέσα, θα του λέω να βάλει αντισηπτικό στα χέρια...τέλος.Όποιος παρεξηγηθεί πραγματικά ΧΕΣΤΗΚΑ!Άντε, γιατί πολύ μας τα έχουν κάνει!


ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΕ ΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ Κ ΕΓΩ ΤΟ ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΑΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΠΕΒΑΛΑ, ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ, ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΣΧΗΜΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΑΙ ΚΑ8ΟΛΟΥ ΠΩΣ ΤΑ ΤΟ ΕΠΕΡΝΕ Ο ΑΛΛΟΣ....ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ:ΜΑ ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΠΡΙΝ ΕΡ8Ω ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑ8ΑΡΑ....ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡ8ΕΙΣ ΕΠΙΑΣΕΣ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ..ΕΛΕΟΣ, ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ

43*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Κυρ Δεκ 25, 2011 1:44 am

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Χρόνια πολλά και καλά σε όλες τις μανούλες και τα παιδάκια τους!!! Διαβάζω τις εμπειριες και τις απόψεις σας πάνω στο θέμα "εξωτερικές παρεμβάσεις" και αποφάσισα να πω και κι εγώ την ακραία μου εμπειρία μήπως και κάνω την ασαράντιστη λεχώνα μας να νιώσει καλύτερα! Η μικρή μου την Πρωτοχρονιά γίνεται 6 μηνών. Μετά τη γέννα και ενώ ήμουν πολύ ευτυχισμένη με τον ερχομό της μπεμπούλας μου, απτην πρώτη μέρα που γυρίσαμε σπίτι άρχισαν τα προβλήματα. Μένω δίπλα στους γονείς μου, είμαι μοναχοπαίδι. Οι οικογένειές μας, εμένα και του άντρα μου δεν έχουν καμιά σχέση, οι δικοι μου μορφωμένοι, οι δικοί του επικίνδυνα αμόρφωτοι. Προσπάθησα να του εξηγήσω να βάλει καποιους όρους σχετικά με τα θέματα υγιεινής, να πλένουν τα χέρια, να μην φτύνουν πάνω στο μωρό και γενικά ένα νεογέννητο δεν είναι ανάγκη να το πιάνουν όλοι μέχρι να ξεπεταχτεί λίγο και επίσης μακριά από μικρά παιδιά τουλάχιστον το πρώτο τρίμηνο, καθότι είναι οι πιο ύπουλοι φορείς ιώσεων, δεν είναι τυχαίο ότι δεν επιτρέπονται στα μαιευτήρια. Ο πρώτος μου γάμος ήταν με έναν εξαιρετικό παιδίατρο και έμαθα κοντά του πολλά πράγματα όπως είδα και στο Παίδων νεογέννητα με ορούς και παρακεντήσεις μόνο και μόνο απο μια απλή ίωση. Φοβερά στενάχωρο θέαμα, φοβερή ταλαιπωρία για ένα πλασματάκι. Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος να εκθέτουμε τα μωρά μας σε κίνδυνο, θα έχουν την ευκαιρία να τα χαρούν οι οικείοι, ας μεγαλώσουν πρώτα λίγο να χτίσουν το ανοσοποιητικό τους που είναι τόσο αδύναμο. Επιστρέφω στο θέμα. Η οικογένεια του άντρα μου έχει μάθει να ζουν όλοι μαζί σε ένα σπίτι, γονείς και ο άλλος τους γιος με τα τρία του παιδιά, να φωνάζουν, να μην νοιάζονται για την ησυχία των παιδιών, να μην πλένουν χέρια, να ταίζουν τα παιδιά μόνο κρέας και γλυκά, με το μικρότερο εγγόνι 2 ετών ο παππούς 70 ετών τρώει από το ίδιο κουτάλι παγωτό, μία κουταλιά ο παππούς, μία το μωρό! Μόλις το είδα αυτό έφριξα, το είπα στον δικό μου αλλά μου απάντησε ότι το παιδί έχει μάνα και αυτή το επιτρέπει. Έλεος! Οι δε δικοί μου προσεκτικότατοι, να κάνουν ησυχία, να πλένονται να φοράνε καθαρά ρούχα για να ακουμπήσει το μωρό και τελοσπάντων ό,τι τους έλεγα το έκαναν. Άρχισαν τα θέματα, καταλάβαινα ότι πίσω μου με έθαβαν κανονικά. Ο πεθερός κάθε μέρα σπίτι χωρίς να παίρνει τηλέφωνο. Πήγαινε στο χωριο να ταισει κότες ,κουνέλια, γάτες και πέρναγε απτο σπίτι και είχε την απαιτηση να πιάσει και το μωρο. Η πεθερά μου στο μαιευτήριο, χωρίς να πλύνει χέρια, καθάριζε με τα δάχτυλα τα μάτια του μωρού! Στο σπίτι, όταν με βοήθησε μια φορά το έπλυνε με κρύο νερό γιατί ήταν λέει καλοκαίρι! Επίσης να του ζουλαγα τις ρώγες για να βγάλουν το υγρό που έχουν μέσα!!! Τριτοκοσμικές καταστάσεις. Το μωρό κοιμόταν και όταν έρχονταν του τράβαγαν τα πόδια στο καρότσι! Χάδι δεν ήξεραν να δώσουν. Παιδίατρο δεν μπορούσα να διαλέξω, έπρεπε να την πάω εκεί που πηγαινε η συννυφάδα. Δημιουργήθηκε μια κατάσταση όπου ο άντρας μου τσακωνόταν μαζί μου συνέχεια, εγώ άρχισα να μην είμαι καλά, έκλαιγα τις νύχτες, το γάλα μου λιγόστευε από την αρνητική ψυχολογία μέχρι που στις 41 μέρες έφυγε απτο σπίτι και μας παράτησε με την μπέμπα. Τρελάθηκα. Πήρα το αυτοκίνητο και γύρναγα σαν την τρελή, δεν είχα το κουράγιο να γυρίσω στο μωρό, πήρα τη μητέρα μου και της είπα να την προσέχει και ότι δεν ξέρω αν θα γυρίσω. Οι δικοί μου κόντεψαν να πεθάνουν, πήγαν στο σπίτι των πεθερικών όπου είχε πάει ο κύριος, αυτός δεν εμφανίστηκε, ο δε αδερφός του είπε ότι εμένα με νοιάζει μόνο ο αδερφός μου και να της πείτε-εμένα-να βάλει μυαλό!! Μιλάμε για εγκληματική συμπεριφορά. Μετά από τρεις μέρες γύρισε αφού ξαναπήγα στην πεθερά να τον βρω με το μωρό. Αυτή βέβαια δεν είχε κάνει καμιά προσπάθεια να τα ξαναβρουμε. Μετά την επιστροφή του, εκείνη δεν πάτησε σπίτι μας για έναν μήνα!! Χόλιασε που της είπα να πλύνει τα χέρια!Τα προβλήματα συνεχίστηκν γιατί ο μαμακιας ο δικός μου δεν άντεχε χωρίς τη μαμα του. Το γάλα μου κόπηκε τελικά, η μπέμπα έκανε αλλέργία στο αγελαδινό, δεν το ήθελε ΚΑΘΟΛΟΥ, το ένα πρόβλημα μετά το άλλο.Ομηρικοί καυγάδες, τα νεύρα μου σπασμένα. Πήγαινε να τους δει και γύριζε με τα μούτρα μέχρι το πάτωμα, με ειρωνευόταν, δεν μου μιλούσε, δεν μιλούσε στους γονείς μου που ασχολούνταν με το παιδι μας. Η μητέρα μου αγωνιζόταν να βοηθήσει να φτάξουν τα πράγματα μεταξύ μας, του μιλούσε, κουβέντιαζε, τον πλησίαζε για να τον βοηθήσει να νιώθει καλά. Τίποτα. Τελικά στους τρεις μήνες της μικρής και μετά από πολύ θλιβερά σκηνικά, ο κύριος επέστρεψε στη μαμα του οριστικά και έκτοτε εκεί μένει.Δυόμιση μήνες τώρα έχει έρθει δέκα λεπτά να δει το παιδί που δεν τον γνωρίζει πια και κλαίει όταν τον βλέπει. Οι δε παππούδες οι άλλοι ούτε ένα τηλέφωνο κι ας τους είπε η μάνα μου χίλιες φορές να έρθουν να δουν την μπέμπα. Εξαφανισμένοι!!! Αντί να προσπαθήσουν να πετύχει η οικογένεια του παιδιού τους, ο δεύτερος γάμος και για αυτον με ένα παιδί απτον πρωτο, προτίμησαν για τον εγωισμό τους οι αστοιχείωτοι να αφήσουν ένα μωρό χωρίς πατέρα. Όχι ότι ο δικός μου δεν έχει ευθυνες. Αλίμονο αν στα 41 μας δεν έχουμε δική μας προσωπικότητα και κρυβόμαστε στα φουστάνια της μάνας του. Η πεθερά μου ήθελε να κάνει κουμάντο και σε αυτό το σπίτι όπως κάνει στου άλλου της γιού. Ήθελαν να με απομακρύνουν απτους γονείς μου για να είμαι μόνη και ευκολο θύμα, να μαγειρεύω για να έρχεται να τρώει όπως τρώει στην άλλη νύφη. Κι απτη στιγμή που δεν της πέρασε αποφάσισε να μας χωρίσει. Ναι, είναι τόσο ωμό και τόσο απάνθρωπο. Επισης ειπε το αμίμητο: "Γιατί να πλύνουμε τα χέρια μας, αρρωστοι είμαστε?" ΄Οτι έρχονταν και δεν τους άνοιγα, ότι καθόταν στην αυλή σαν φτωχός συγγενής και ότι μας χώρισαν οι ...δικοί μου!Σπουδαίοι άνθρωποι.Έχω περάσει και περνάω πολύ δύσκολα, ευτυχώς έχω τη μικρή μου κια τους γονείς μου και κάπως κρατιέμαι. Αλλά ξέρετε τι είναι γιορτινές μέρες, και ο μπαμπάς του παιδιού μου να είναι στη μαμά του και τον αδερφό του και τα ανήψια του στα 2 χιλιομετρα και το παιδί μου να μην τον έχει?????

44*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Κυρ Δεκ 25, 2011 2:04 am

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΓΛΥΚΟ,ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΠΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ,ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΩΠΟ ΚΑΝΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΑΝΑ!ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΙΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ.....ΕΑΝ ΚΟΡΙΤΣΙ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΙΣΕ ΤΙΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΥΨΙΑ ΤΟΥ ,ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟΥ,ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.....ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΝΑ ΜΩΡΟ..ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ,ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ,ΠΟΝΑΕΙ,ΛΑΧΤΑΡΑΕΙ....ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ,ΜΑΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ ,ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙΣ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΙ ΣΟΥ,ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ Η ΜΟΙΡΑ ΔΕΝ ΣΤΑ ΕΦΕΡΕ ΚΑΛΑ,2 ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΥΣ ΓΑΜΟΥΣ,ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΕΣΥ,ΤΟ ΣΠΛΑΧΝΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΓΟΝΕΙ ΣΟΥ,ΠΟΥ ΣΕ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ,ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΟΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΠΟΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ....ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ.ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ,ΚΑΙ ΜΗΝ ΛΥΓΙΖΕΙΣ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ, ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ!ΕΑΝ ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΣΥΓΝΩΜΗ,ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ 2012 ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΙ ΣΟΥ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΗΧΙΑ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΠΥΘΗΜΕΙΣ

45*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Κυρ Δεκ 25, 2011 2:25 am

efoulitsa


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλη μου χρονια πολλα καταρχας..Διαβασα το μηνυμα σου και στεναχωρεθηκα πολυ γιατι βλεπω τελικα τι μπορουν να κανουν οι γονεις στα παιδια τους..και αναφερομαι στα πεθερικα σου..Μαλλον δεν ξερουν να αγαπουν το γιο τους γιατι αν τον αγαπουσαν θα στον εστελναν καλη μου πακετο πισω..Δεν θα χαιρονταν με αυτη τη κατασταση να χωριζεις με ενα βρεφος στην αγκαλια..Για τον αντρα σου ειναι κριμα να ξερεις γιατι αυτος χανει..Να μην στεναχωριεσαι εχεις ολη την ευτυχια στην αγκαλια σου με το μωρακι σου και τους γονεις σου που σε στηριζουν..Βασικα πιστευω οτι αυτα που περιγραφεις (πλυσιματα κτλ)ηταν η αφορμη καποια αλλη αιτια υπηρχε μαλλον..αλλα αυτο το γνωριζεις εσυ καλυτερα..Ζητησες απο τον αντρα σου καταννοηση ενω μεγαλωσε και αυτος ετσι?Αυτο που εχω εγω να σου σου πω ειναι να μη στεναχωριεσαι οσο μπορεις βεβαια,ειναι κριμα να μη βλεπει το παιδακι του τετοιες μερες και γενικα φυσικα,αλλα ειναι επιλογη του.Καινεγω απον τοτε που γεννηθηκα ημουν χωρις πατερα εκανα να τον δω φαντασου 12χρονια..αλλα μπορω να σου πω οτι μεγαλωσα καλυτερα απο αλλα παιδια που τον εχουν..ειχα τη μαμα μου και τη γιαγια με τον παππου μου(της μαμας μου οι γονεις) πραγματικα το παιδακι σου παιρνει πολυ αγαπη ειμαι σιγουρη..Να τη χαιρεσαι καθε στιγμη καθε λεπτο!!!!!!!

46*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Κυρ Δεκ 25, 2011 3:08 am

namil

namil
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΑΛΗ ΜΟΥ Pupa ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ!
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΔΥΝΑΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ! ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΗΝΕΙ ΑΝΑΥΔΗ,
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ, ΟΤΙ ΖΗΤΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΑΠΛΟΧΕΡΑ!
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ!

47*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Κυρ Δεκ 25, 2011 3:10 am

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και τη συμπαράστασή σας, οι μόνοι άνθρωποι που μπορούν να καταλάβουν τέτοιες περιπτώσεις είναι οι μανούλες...Ναι, τα πλυσίματα ήταν απλά αφορμές, η ουσία είναι ότι έκανα λάθος επιλογή, φαινόταν απτην αρχή η αρρωστημένη εξάρτηση αυτού του ανθρώπου από γονείς και αδερφό όπως και ο δεσποτικός χαρακτήρας της μάνας-καπετάνιου αλλά πίστεψα ότι η επιθυμία του να πετύχει με μια δεύτερη ευκαιρία στη ζωή ήταν πιο δυνατή. Λάθος δικό μου που το πληρώνει ένα αθώο μωράκι. Δεν του έφτανε το ένα παιδί που μεγαλώνει χωρίς πατέρα, τώρα εγκατέλειψε και το δεύτερο... Τι να πω...Κρίμα γιατί κάποτε ζήσαμε έναν μεγάλο έρωτα και ξέρω ότι μάλλον ακόμη νιώθει πράγματα για μένα αλλά δυστυχώς τα καταπνίγει αυτή η καταραμένη εξάρτηση...

48*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Πεμ Δεκ 29, 2011 4:54 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χρονια πολλα και καλη πρωτοχρονια να εχουμε,με λιγοτερα προβληματα....
Μολις σε διαβασα pupa και βλεπω οτι τελικα αν δεν αλλαξει απο την δικη μας γενια ολο αυτο με τα αγορια κατω απο τα φουστανια μας,τοτε δε θα τελειωσει ποτε ολο αυτο πεθερα-νυφη...
Μακαρι να μη γινω ετσι γιατι γιο εχω,αλλα νομιζω πως σαν την καργια την δικη μου δε θα γινω...
Νομιζω οτι καλυτερα ειναι ρε κοριτσια να ειμαστε μονες και ηρεμες στα πιαδια μας κι οχι μουρλοκομεια...Εγω εχω γινει μπουρδελο απο τοτε που γεννησα και τωρα αισθανομαι λιγο πιο δυνατη...

49*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Πεμ Δεκ 29, 2011 5:02 am

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tatijana έγραψε:Χρονια πολλα και καλη πρωτοχρονια να εχουμε,με λιγοτερα προβληματα....
Μολις σε διαβασα pupa και βλεπω οτι τελικα αν δεν αλλαξει απο την δικη μας γενια ολο αυτο με τα αγορια κατω απο τα φουστανια μας,τοτε δε θα τελειωσει ποτε ολο αυτο πεθερα-νυφη...
Μακαρι να μη γινω ετσι γιατι γιο εχω,αλλα νομιζω πως σαν την καργια την δικη μου δε θα γινω...
Νομιζω οτι καλυτερα ειναι ρε κοριτσια να ειμαστε μονες και ηρεμες στα πιαδια μας κι οχι μουρλοκομεια...Εγω εχω γινει μπουρδελο απο τοτε που γεννησα και τωρα αισθανομαι λιγο πιο δυνατη...
Ναι, ετσι πρεπει. Να αλλαξει αυτη η αρρωστημενη κατασταση που ειναι ελληνικη επιτυχια και παγκοσμια πατεντα. Πολύ καλα κανεις και αισθανεσαι πιο δυνατη, οχι και να πεσουμε στα πατωματα για να χαρουν οι καρακαξες οι μανες τους. Μια φιλη λεει οτι σε λιγο θα μενουμε μαζί μονο γυναικες με τα παιδια μας και τους αντρες θα τους εχουμε μονο για σεξ και εξω απτο σπιτι!!Λιγο προχωρημενο αλλα μαλλον καλυτερο απο αυτο που ζουμε τωρα. Τρεις μηνες η βλαμμενη δεν εχει παρει ενα τηλεφωνο να ρωτησει για το εγγονι της! Και ο ανοητος ο δικος μου τη διακαιολογει και βριζει τους δικους μου γονεις!τι περιμενεις λοιπον απο τετοιες γυναικες?Το νου σου με τον γιοκα σου! Ανεξαρτησια απο τωρα όσο μπορεις!

50*** *** *** *** - Σελίδα 2 Empty Απ: *** *** *** *** Πεμ Δεκ 29, 2011 5:12 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Pupa πως σε λενε?Κοιτα επειδη ειμαι ανεξαρτητη γενικοτερα και τα μυαλα μου στα καγκελα αφου οι γονεις μου μολις μαθανε οτι θα κανω παιδι δεν πιστευαν οτι θα ειμαι τοσο υπευθυνη με το παιδι μου,νομιζω οτι θα του εχω τετοια ελευθερια και μονο να του μιλαω οπως εκαναν οι δικοι μου...Απο κει και περα θα τον αφησω να φαει το κεφαλι μου,εκει που θα γινει της πορνης ειναι αμα μπλεξει με καμια πρεζου...Εκει δε θα καταλαβω τιποτα...
Οσο για τα τηλεφωνηματα δε με νοιαζουν.Αμα δε βαριεσαι πηγαινε στις θανασιμες πεθερες και διαβασε να δεις τι εχει γινει γενικοτερα...Ξεκινα απο το #2...Τωρα σιγα σιγα θα παμε κ στο #3...
Ειναι χοντρο αυτο που λεω και τον αγαπαω τον Νικολα μου και τις νυχτες σφιχταγγαλιασμενοι κοιμομαστε αλλα δε θα κατσω αλλο να μου κανει κανεις κουμαντο στο σπιτικο μου κ αν ο αντρας μου δεν μπορει να βαλει ορια δε πειραζει,δε θα μαθει ετσι ο γιος μου...Να μη σεβονται την μανα του,αυτο θα μου γυρισει μπουμερανγκ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις