Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
403 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 403 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Β επιπεδου αποριες... Empty Β επιπεδου αποριες... Τρι Δεκ 27, 2011 3:32 am

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτια καλημερα! Ηθελα να σας ρωτησω μιας και οι περισσοτερες πρεπει να εχετε κανει τη β επιπεδου! Πριν δυο εβδομαδες που πηγα στο γιατρο μου, μου εκανε εναν υπερηχο "τυπου β επιπεδου" οπως μου ειπε. Εψαξε τον μπεμπη απο εδω και απο εκει, ολα πολυ καλα μου ειπε, δεν φαινεται να υπαρχει τιποτα περιργο! Παρ ολ αυτα μου ειπε να παω να την κανω ολοκληρωμενα στο "εμβρυο " στο κολωνακι στο μαλιγιαννη. Και αναρωτιεμαι...γιατι με εστειλε εξω να την ξανακανω εφοσον δεν ειδε κατι περιεργο; Ολες οι κοπελες εξω την εχετε κανει; Την αυχενικη την ειχα κανει στο ιατρειο του. Και να προσθεσω οτι στην εξεταση τυπου β επιπεδου μου πηρε περισσοτερα χρηματα και ο μαλλιγιαννης ζητησε 170 ευρω. Σε δυο μερες θα παω στο μαλλιγιανη...αλλα εχω αγχωθει λιγο...
Shocked

2Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τρι Δεκ 27, 2011 3:43 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεια σου και με το καλο το μωρακι σου.
μην αγχωνεσαι- ο γιατρος σου απλα σε στελνει και εξω γιατι εκει τα μηχανηματα του υπέρηχου ειναι πιο εξειδικευμενα και συγχρονα. Δεν ειναι απαραιτητο να ειδε κάτι- απλα ετσι πρεπει να γινει.
και ο δικος μου γιατρος μας εκανε μια λεπτομερη εξεταση αλλα μας εστειλε και αλλου- και φυσικα πηγαμε -ολα ηταν καλα!

3Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τρι Δεκ 27, 2011 3:45 am

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλησπέρα Elenathens,
δεν έχω κάνει β επιπέδου αλλά ημουν γραμματέας σε γιατρό ένα φεγγάρι και ξέρω ότι επειδή είναι πολύ λεπτομερής η εξέταση β επιπέδου και επειδή δεν έχουν όλοι οι γιατροί τα κατάλληλα μηχανήματα να κάνουν τις απαραίτητες μετρήσεις στέλνουν τις εγκυούλες σε άλλο γιατρό. Η εξέταση αυτή σε εμάς κόστιζε 180 ευρώ και κρατούσε 3 τέταρτα και μετρούσε τα πάντα από την πατουσούλα, τη μυτούλα, το αυτάκι μέχρι τα νεφρα, το στομάχι και τα ημισφαίρια του εγκεφάλου. Για μένα είναι η πιο σημαντική εξέταση...βλέπεις το μωρό όπως ποτέ άλλοτε!!!

4Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τρι Δεκ 27, 2011 4:42 am

astero2000

astero2000
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγώ την έκανα μόνο στον γιατρό μου. Ήταν ένας υπέρηχος όπως όλοι απλά λίγο μεγαλύτερος χρονικά. Επίσης μου ζήτησε να ξαναπάω την επόμενη μέρα γιατί κάτι δεν μπόρεσε να δει λόγω της θέσης του εμβρύου. Όταν τον ρώτησα αν αυτό ήταν η Β' επιπέδου μου είπε ναι και του ζήτησα διευκρινήσεις γιατί άλλες γυναίκες πληρώνουν παραπάνω και μάλιστα σε τρίτους γιατρούς. Μου απάντησε ότι αν περίμενε να φτάσω στον 6ο για να δει κάποιο πρόβλημα σε ένα έμβρυο που παρακολουθεί τόσους μήνες θα ήταν γιατρός για "σκότωμα". Μου πρότεινε όμως να πάω για Γ' επιπέδου που είναι πιο εξειδικευμένος υπέρηχος για την καρδούλα του εμβρύου και μπορεί να δει πράγματα που δεν μπορεί να δει κανένας με τον Β'επιπέδου.

5Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τρι Δεκ 27, 2011 5:13 am

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
H Γ΄ επιπέδου δείχνει τη ροή του αίματος στα αγγεία του εμβρύου και στον πλακούντα. Επίσης γίνεται και ανάλυση Doppler πιο εκτενής.
Στη Β επιπέδου που γίνεται 21η με 22η εβδομάδα και μετά ο γιατρός μπορεί να δει πράγματα που ίσως δεν ήταν δυνατόν να δει νωρίτερα όπως αυχενικό οίδημα, βραχύ μηριαίο ή βραχιονιο, ηχογενείς εστίες, υδρονέφρωση, υπερηχογενές έντερο κλπ κλπ...Και συμφωνα με το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί ο εκάστοτε ιατρός με τα ευρήματα και τις μετρήσεις βγαίνει η πιθανότητα για τρισωμία 21.

6Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τετ Δεκ 28, 2011 1:37 pm

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ευχαριστω κοριτσια μου! Μαλλον γινεται για μια δευτερη γνωμη...αυριο θα παω να την κανω! Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση!

7Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τετ Δεκ 28, 2011 10:17 pm

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
astero2000 έγραψε:εγώ την έκανα μόνο στον γιατρό μου. Ήταν ένας υπέρηχος όπως όλοι απλά λίγο μεγαλύτερος χρονικά. Επίσης μου ζήτησε να ξαναπάω την επόμενη μέρα γιατί κάτι δεν μπόρεσε να δει λόγω της θέσης του εμβρύου. Όταν τον ρώτησα αν αυτό ήταν η Β' επιπέδου μου είπε ναι και του ζήτησα διευκρινήσεις γιατί άλλες γυναίκες πληρώνουν παραπάνω και μάλιστα σε τρίτους γιατρούς. Μου απάντησε ότι αν περίμενε να φτάσω στον 6ο για να δει κάποιο πρόβλημα σε ένα έμβρυο που παρακολουθεί τόσους μήνες θα ήταν γιατρός για "σκότωμα". Μου πρότεινε όμως να πάω για Γ' επιπέδου που είναι πιο εξειδικευμένος υπέρηχος για την καρδούλα του εμβρύου και μπορεί να δει πράγματα που δεν μπορεί να δει κανένας με τον Β'επιπέδου.
καλημερα ισως να ειναι για σκοτωμα ο γιατρος σου.σου εδωσε καποιο χαρτι που λεει πως σου εκανε β επιπεδου?και να το υπεγραψε.αν οχι ειναι για σκοτωμα.οι γιατροι που κανουν αυχενικη διαφανεια\β επιπεδου\doppler ειναι εξειδικευμενοι και πιστοποιημενοι.και πιθανοτερο ο γιατρος σου να μην εχει οχι μονο πιστοποιησει μα και γνωσεις γιατι δε θα σε εστελνε για doppler=γ επιπεδου σε αλλο .οποτε παρε ενα τσεκουρι και καθαρισε τον δες edv για πιστοποιημενους γιατρους οπου βαζουν τις υπογραφες τους http://www.fetalmedicine.com/fmf/training-certification/certificates-of-competence/

8Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τετ Δεκ 28, 2011 10:23 pm

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ioanna85 έγραψε:Καλησπέρα Elenathens,
δεν έχω κάνει β επιπέδου αλλά ημουν γραμματέας σε γιατρό ένα φεγγάρι και ξέρω ότι επειδή είναι πολύ λεπτομερής η εξέταση β επιπέδου και επειδή δεν έχουν όλοι οι γιατροί τα κατάλληλα μηχανήματα να κάνουν τις απαραίτητες μετρήσεις στέλνουν τις εγκυούλες σε άλλο γιατρό. Η εξέταση αυτή σε εμάς κόστιζε 180 ευρώ και κρατούσε 3 τέταρτα και μετρούσε τα πάντα από την πατουσούλα, τη μυτούλα, το αυτάκι μέχρι τα νεφρα, το στομάχι και τα ημισφαίρια του εγκεφάλου. Για μένα είναι η πιο σημαντική εξέταση...βλέπεις το μωρό όπως ποτέ άλλοτε!!!
δεν εχει να κανει με το μηχανημα μα με τις γνωσεις του γιατρου.τον ιδιο υπερηχο ως μηχανημα το χρησιμοποιηουν και για γυναικολογικο ελεγχο
σε στελνουν σε αλλους ιατρους γιατι δεν εχουν τις γνωσεις.κανονικα καθε γυναικολογος θα επρεπε ολη την εγκυμοσυνη να την παρακολουθει απο την κορυφη ως τα νυχια.ως β επιπεδου.
και δεν ειναι μονο το β επιπεδου μα και η αυχενικη διαφανεια στο πρωτο τριμηνο οπου και εκει κανεις β επιπεδου.μπορεις καποιο προβλημα μα το δεις στην 13η εβδομαδα και οχι στις 22.
εδω ειναι η λιστα με τους ιατρους πιστοποιημενους που ακνουν τον πληρη ελεγχο
http://www.fetalmedicine.com/fmf/training-certification/certificates-of-competence/

9Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τετ Δεκ 28, 2011 10:26 pm

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Elenathens έγραψε:Κοριτια καλημερα! Ηθελα να σας ρωτησω μιας και οι περισσοτερες πρεπει να εχετε κανει τη β επιπεδου! Πριν δυο εβδομαδες που πηγα στο γιατρο μου, μου εκανε εναν υπερηχο "τυπου β επιπεδου" οπως μου ειπε. Εψαξε τον μπεμπη απο εδω και απο εκει, ολα πολυ καλα μου ειπε, δεν φαινεται να υπαρχει τιποτα περιργο! Παρ ολ αυτα μου ειπε να παω να την κανω ολοκληρωμενα στο "εμβρυο " στο κολωνακι στο μαλιγιαννη. Και αναρωτιεμαι...γιατι με εστειλε εξω να την ξανακανω εφοσον δεν ειδε κατι περιεργο; Ολες οι κοπελες εξω την εχετε κανει; Την αυχενικη την ειχα κανει στο ιατρειο του. Και να προσθεσω οτι στην εξεταση τυπου β επιπεδου μου πηρε περισσοτερα χρηματα και ο μαλλιγιαννης ζητησε 170 ευρω. Σε δυο μερες θα παω στο μαλλιγιανη...αλλα εχω αγχωθει λιγο...
Shocked
θα πρεπει να αγχωθει με την επιλογη του ιατρου σου γιατι σου εκανε την αυχενικη διαφανεια και δεν ειναι πιστοποιημενος μεγαλο λαθος-επικυνδυνος ιατρος.και πως το ξερω.γιατι οσοι κανουν αυχενικη διαφανεια κανουν και β επιπεδου
δες
http://www.fetalmedicine.com/fmf/training-certification/certificates-of-competence/

10Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τετ Δεκ 28, 2011 10:46 pm

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Συμφωνω και γω ετσι ξερω...εγω εχω γιατρο σε δημοσιο νοσοκομειο και ολες εδω στην Κρητη (συγκεριμενα των νομων Λασιθιου και Ηρακλειου) πανε σε εναν συγκεκριμενο γιατρο που ειναι σε ιδιωτικο μαιευτηριο πια,γιατι εχει πιστοποιηση και κανει και τους 3 αυτους μεγαλους υπερηχους.Και φυσικα παιρνεις αναλυτικη γνωματευση,με φωτογραφιες και cd της εξετασης.Εγω την εκανα χτες και κοστιζει 160 ευρω.Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ο γιατρος μου ειπε να μην κανω το doppler παντως,δεν ξερω γιατι.Χτες ηταν πολυ συγκινητικο,γιατι εμαθα το φυλο επιτελους,ειναι κοριτσακι και την ειδαμε να βαζει το δαχτυλο στο στομα,απιστευτο...οι υπερηχοι που κανεις τις αλλες φορες δεν ειναι τοσο ευκρινεις για μας.Αυτος ειναι τελειως διαφορετικος.

11Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τετ Δεκ 28, 2011 11:25 pm

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Kastallia έγραψε:Συμφωνω και γω ετσι ξερω...εγω εχω γιατρο σε δημοσιο νοσοκομειο και ολες εδω στην Κρητη (συγκεριμενα των νομων Λασιθιου και Ηρακλειου) πανε σε εναν συγκεκριμενο γιατρο που ειναι σε ιδιωτικο μαιευτηριο πια,γιατι εχει πιστοποιηση και κανει και τους 3 αυτους μεγαλους υπερηχους.Και φυσικα παιρνεις αναλυτικη γνωματευση,με φωτογραφιες και cd της εξετασης.Εγω την εκανα χτες και κοστιζει 160 ευρω.Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ο γιατρος μου ειπε να μην κανω το doppler παντως,δεν ξερω γιατι.Χτες ηταν πολυ συγκινητικο,γιατι εμαθα το φυλο επιτελους,ειναι κοριτσακι και την ειδαμε να βαζει το δαχτυλο στο στομα,απιστευτο...οι υπερηχοι που κανεις τις αλλες φορες δεν ειναι τοσο ευκρινεις για μας.Αυτος ειναι τελειως διαφορετικος.
to doppler ειναι εξ ισου σημαντικο με αυχενικη διαφανεια καιβ επιπέδου και εκει θελει πιστοποπιηση.
θα δεις το μωρο αν αναπτυσεται σωστα για την 30η εβδομαδα που ειναι.αν ζοριζεται .
ετσι πως εχει γινει η περιγεννητικη οι απλοι γυναικολογοι δεν μπορουν να παρακολουθησουν μια εγκυμοσυνη.εδω σερρες ενας ιατρος που κανει β επιπεδου επισημα βλεπει τις γυναικες που παρακολουθει καθε φορα σα β επιπεδου απο την κορυφη ως τα νυχια και στο 3το τριμηνο κανει καθε φορα doppler kaiκαρδιοτοκογραφια.

12Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τετ Δεκ 28, 2011 11:29 pm

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Kastallia έγραψε:.οι υπερηχοι που κανεις τις αλλες φορες δεν ειναι τοσο ευκρινεις για μας.Αυτος ειναι τελειως διαφορετικος.
κανονικα καθε υπερηχος θα επρεπε να ειναι ετσι.απλα οι γυναικολογοι για να μη χασουν την πελατια τους μιλουν μοσ=νο για αυτους τους 3 σοβαρους υπερηχους.φταιμε και εμεις οι γυναικες που τους εμπιστευομαστε την υγεια των παιδιων μας.δηλ.θα επρεπε με το που βλεπουμε εγκυμοσυνη να παμε κατευθειαν να μας παρακολουθουν γιατροι που εχουν πιστοποιησεις για αυτους τους υπερηχους

13Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τετ Δεκ 28, 2011 11:34 pm

astero2000

astero2000
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MIMIKOS έγραψε:
astero2000 έγραψε:εγώ την έκανα μόνο στον γιατρό μου. Ήταν ένας υπέρηχος όπως όλοι απλά λίγο μεγαλύτερος χρονικά. Επίσης μου ζήτησε να ξαναπάω την επόμενη μέρα γιατί κάτι δεν μπόρεσε να δει λόγω της θέσης του εμβρύου. Όταν τον ρώτησα αν αυτό ήταν η Β' επιπέδου μου είπε ναι και του ζήτησα διευκρινήσεις γιατί άλλες γυναίκες πληρώνουν παραπάνω και μάλιστα σε τρίτους γιατρούς. Μου απάντησε ότι αν περίμενε να φτάσω στον 6ο για να δει κάποιο πρόβλημα σε ένα έμβρυο που παρακολουθεί τόσους μήνες θα ήταν γιατρός για "σκότωμα". Μου πρότεινε όμως να πάω για Γ' επιπέδου που είναι πιο εξειδικευμένος υπέρηχος για την καρδούλα του εμβρύου και μπορεί να δει πράγματα που δεν μπορεί να δει κανένας με τον Β'επιπέδου.
καλημερα ισως να ειναι για σκοτωμα ο γιατρος σου.σου εδωσε καποιο χαρτι που λεει πως σου εκανε β επιπεδου?και να το υπεγραψε.αν οχι ειναι για σκοτωμα.οι γιατροι που κανουν αυχενικη διαφανεια\β επιπεδου\doppler ειναι εξειδικευμενοι και πιστοποιημενοι.και πιθανοτερο ο γιατρος σου να μην εχει οχι μονο πιστοποιησει μα και γνωσεις γιατι δε θα σε εστελνε για doppler=γ επιπεδου σε αλλο .οποτε παρε ενα τσεκουρι και καθαρισε τον δες edv για πιστοποιημενους γιατρους οπου βαζουν τις υπογραφες τους http://www.fetalmedicine.com/fmf/training-certification/certificates-of-competence/

Μην είσαι τόσο απόλυτη και ειρωνική για άλλους γιατρούς. Για να επιλέξεις κάποιον σημαίνει ότι του έχεις εμπιστοσύνη. Τυφλή θα έλεγα μάλιστα επειδή του εμπιστεύεσαι κάτι τόσο σημαντικό. Όπως μου είπε λοιπόν ο γιατρός μου, όλοι οι υπέρηχοι που μου έκανε από τον 3ο μήνα και μετά ήταν σαν "μικροί" β' επιπέδου μιας και το έμβρυο είναι ήδη σχηματισμένο. Απλά στον Β' επιπέδου επιβεβαίωσε για μια ακόμη φορά όσα είχε δει στους προηγούμενους υπερήχους. Και μου ακούγεται λογικότατο... Γιατί αν μπορεί κάποιος να δει κάτι νωρίτερα να περιμένει να φτάσεις στη Β' επιπέδου;;;
Να σου απαντήσω ακόμη ότι ο γιατρός μου είναι πιστοποιημένος από FMF για αυχενική και β' επιπέδου αλλά όχι για doppler, Γ' επιπέδου ή όπως το λένε το οποίο με έστειλε σε άλλο γιατρό. Επίσης την σελίδα που δίνεις μου την έδωσε και αυτός για να λύνω τυχών απορίες μου και να μην κάθομαι να συζητάω με τον καθένα που με αγχώνει σε forum.
Τώρα για το υπογεγραμμένο χαρτί... τι να σου πω; Ένα μάτσο υπερήχους μου έδωσε με ένα σορό νουμεράκια και άλλα στοιχεία και το όνομά του φαρδύ-πλατύ σε κάθε σελίδα. Δεν θεωρώ απαραίτητο να μου δώσει κάτι άλλο, μου τα εξηγούσε όλα αναλυτικότατα. Αν ήταν κάποιος τρίτος και πήγαινα σε αυτόν μόνο για τον β επιπέδου ναι θα μου έδινε χαρτί όπως έκανε άλλωστε αυτός για το doppler...
Όσο για τα dvd που ζητάνε κάποιες έγκυες εγώ το θεωρώ βλακεία και τρόπο για να σου τα παίρνουν!!!

14Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Παρ Δεκ 30, 2011 7:49 am

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
astero2000 έγραψε:
MIMIKOS έγραψε:
astero2000 έγραψε:εγώ την έκανα μόνο στον γιατρό μου. Ήταν ένας υπέρηχος όπως όλοι απλά λίγο μεγαλύτερος χρονικά. Επίσης μου ζήτησε να ξαναπάω την επόμενη μέρα γιατί κάτι δεν μπόρεσε να δει λόγω της θέσης του εμβρύου. Όταν τον ρώτησα αν αυτό ήταν η Β' επιπέδου μου είπε ναι και του ζήτησα διευκρινήσεις γιατί άλλες γυναίκες πληρώνουν παραπάνω και μάλιστα σε τρίτους γιατρούς. Μου απάντησε ότι αν περίμενε να φτάσω στον 6ο για να δει κάποιο πρόβλημα σε ένα έμβρυο που παρακολουθεί τόσους μήνες θα ήταν γιατρός για "σκότωμα". Μου πρότεινε όμως να πάω για Γ' επιπέδου που είναι πιο εξειδικευμένος υπέρηχος για την καρδούλα του εμβρύου και μπορεί να δει πράγματα που δεν μπορεί να δει κανένας με τον Β'επιπέδου.
καλημερα ισως να ειναι για σκοτωμα ο γιατρος σου.σου εδωσε καποιο χαρτι που λεει πως σου εκανε β επιπεδου?και να το υπεγραψε.αν οχι ειναι για σκοτωμα.οι γιατροι που κανουν αυχενικη διαφανεια\β επιπεδου\doppler ειναι εξειδικευμενοι και πιστοποιημενοι.και πιθανοτερο ο γιατρος σου να μην εχει οχι μονο πιστοποιησει μα και γνωσεις γιατι δε θα σε εστελνε για doppler=γ επιπεδου σε αλλο .οποτε παρε ενα τσεκουρι και καθαρισε τον δες edv για πιστοποιημενους γιατρους οπου βαζουν τις υπογραφες τους http://www.fetalmedicine.com/fmf/training-certification/certificates-of-competence/

Μην είσαι τόσο απόλυτη και ειρωνική για άλλους γιατρούς. Για να επιλέξεις κάποιον σημαίνει ότι του έχεις εμπιστοσύνη. Τυφλή θα έλεγα μάλιστα επειδή του εμπιστεύεσαι κάτι τόσο σημαντικό. Όπως μου είπε λοιπόν ο γιατρός μου, όλοι οι υπέρηχοι που μου έκανε από τον 3ο μήνα και μετά ήταν σαν "μικροί" β' επιπέδου μιας και το έμβρυο είναι ήδη σχηματισμένο. Απλά στον Β' επιπέδου επιβεβαίωσε για μια ακόμη φορά όσα είχε δει στους προηγούμενους υπερήχους. Και μου ακούγεται λογικότατο... Γιατί αν μπορεί κάποιος να δει κάτι νωρίτερα να περιμένει να φτάσεις στη Β' επιπέδου;;;
Να σου απαντήσω ακόμη ότι ο γιατρός μου είναι πιστοποιημένος από FMF για αυχενική και β' επιπέδου αλλά όχι για doppler, Γ' επιπέδου ή όπως το λένε το οποίο με έστειλε σε άλλο γιατρό. Επίσης την σελίδα που δίνεις μου την έδωσε και αυτός για να λύνω τυχών απορίες μου και να μην κάθομαι να συζητάω με τον καθένα που με αγχώνει σε forum.
Τώρα για το υπογεγραμμένο χαρτί... τι να σου πω; Ένα μάτσο υπερήχους μου έδωσε με ένα σορό νουμεράκια και άλλα στοιχεία και το όνομά του φαρδύ-πλατύ σε κάθε σελίδα. Δεν θεωρώ απαραίτητο να μου δώσει κάτι άλλο, μου τα εξηγούσε όλα αναλυτικότατα. Αν ήταν κάποιος τρίτος και πήγαινα σε αυτόν μόνο για τον β επιπέδου ναι θα μου έδινε χαρτί όπως έκανε άλλωστε αυτός για το doppler...
Όσο για τα dvd που ζητάνε κάποιες έγκυες εγώ το θεωρώ βλακεία και τρόπο για να σου τα παίρνουν!!!
κανεις μεγαλο λαθος το dvd ειναι αποδεικτικο στοιχειο αν κατι παει στραβα.gia aυτο εχουν παξει να το δεινουν ή ζητανε επιπλεον χρηματα.
αν εσενα σε καλυπτει ο γιατρος σου οκ. ομως αυτο δε σημαινει πως ειναι το σωστο.αν δεν υπαρχει χαρτι τα λογια γινονται αερας/ολοι θελουμε να ειμαστε καλυμμένοι στα δυσκολα στα ευκολα ολα καλα ειναι
και οσο για το αν ειναι στις λιστες ειναι παραδοξο καποιος να ειναι για ΑΔ ΚΑΙ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ KAI oxi gia doppler.

15Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Κυρ Ιαν 01, 2012 1:49 pm

astero2000

astero2000
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MIMIKOS έγραψε:
κανεις μεγαλο λαθος το dvd ειναι αποδεικτικο στοιχειο αν κατι παει στραβα.gia aυτο εχουν παξει να το δεινουν ή ζητανε επιπλεον χρηματα.
αν εσενα σε καλυπτει ο γιατρος σου οκ. ομως αυτο δε σημαινει πως ειναι το σωστο.αν δεν υπαρχει χαρτι τα λογια γινονται αερας/ολοι θελουμε να ειμαστε καλυμμένοι στα δυσκολα στα ευκολα ολα καλα ειναι
και οσο για το αν ειναι στις λιστες ειναι παραδοξο καποιος να ειναι για ΑΔ ΚΑΙ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ KAI oxi gia doppler.

Καταρχήν σου είπα ότι χαρτιά υπάρχουν πολλά που το έμβρυο φαίνεται από διάφορες οπτικές γωνίες και στα οποία είναι γραμμένα διάφορα νούμερα και στοιχεία που για μένα μπορεί να είναι κινέζικα αλλά προφανώς για κάποιον γιατρό κατανοητά. Καθώς και ότι το όνομα του γιατρού είναι γραμμένο φαρδύ πλατύ σε κάθε σελίδα. Δηλαδή τι μου λες; Δεν θα αναγνωρίσει ότι είναι δικά του αν κάτι κακό γίνει;
Και δεύτερον... εσύ έδωσες Link από τις λίστες. Δεν τις έχεις δει; Δεν βλέπεις πόσο περισσότεροι είναι οι γιατροί που έχουν Α' επιπέδου από αυτούς που έχουν Β' ή ακόμη περισσότερο από αυτούς που έχουν Doppler;;;; Που είναι το παράδοξο λοιπόν ο γιατρός μου να έχει μόνο για Α και Β;;;

16Β επιπεδου αποριες... Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τρι Φεβ 14, 2012 2:58 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειπα να γραψω εδω την απορια μου γιατι την εγραψα και σε αλλο θεμα και απαντηση δεν πηρα Crying or Very sad ..οσες κανατε β επιπεδου η εξεταση ηταν εγχρωμη η ασπρομαυρη?η στην αρχη ηταν ασπρομαυρη και μετα σας εβαλε να δειτε το μωρο και εγρχωμο?

17Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τρι Φεβ 14, 2012 3:10 am

soudi

soudi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
KRISTI 1 έγραψε:ειπα να γραψω εδω την απορια μου γιατι την εγραψα και σε αλλο θεμα και απαντηση δεν πηρα Crying or Very sad ..οσες κανατε β επιπεδου η εξεταση ηταν εγχρωμη η ασπρομαυρη?η στην αρχη ηταν ασπρομαυρη και μετα σας εβαλε να δειτε το μωρο και εγρχωμο?

Εμενα παντως ηταν ασπρομαυρη.Εγχρωμο ειναι μονο το ντοπλερ το οποιο γινεται περιπου στην 32ηεβδομαδα.Τουλαχιστον στην περιπτωση τη δικη μου Smile

18Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τρι Φεβ 14, 2012 3:15 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Υπάρχει έγχρωμος υπέρηχος? Δεν το ήξερα!

19Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τρι Φεβ 14, 2012 3:16 am

its a boy


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
KRISTI 1 se eixa apantisi alla den to eides. se eixa steilei kai pm. aspromayro einai toy β epipedoy.enxrwmo einai to 3D poy se vazei na deis to mwro.emena kathe mina poy paw me vazei kai to vlepw kai se 3d eikona aktos apo to fysiologiko aspromayro yperixo

20Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τρι Φεβ 14, 2012 3:18 am

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:ειπα να γραψω εδω την απορια μου γιατι την εγραψα και σε αλλο θεμα και απαντηση δεν πηρα Crying or Very sad ..οσες κανατε β επιπεδου η εξεταση ηταν εγχρωμη η ασπρομαυρη?η στην αρχη ηταν ασπρομαυρη και μετα σας εβαλε να δειτε το μωρο και εγρχωμο?
Κ ΜΕΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΗΤΑΝ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΕΝΩ ΣΤΟ DOPLER HTAN AΣΠΡΟΜΑΥΡΗ Κ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ Κ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ ΕΓΧΡΟΜΟ,Κ ΦΩΤΟ Β επιπεδου αποριες... 215994 Β επιπεδου αποριες... 215994

21Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τρι Φεβ 14, 2012 3:18 am

its a boy


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
soudi ti einai to ntopler? giati egw twra mpika stin 32 evdomada aki simera tha paw ston gynaikologo. to kanoyn se oles tis egkyes? einai akrivw?

22Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τρι Φεβ 14, 2012 3:18 am

soudi

soudi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
its a boy έγραψε:KRISTI 1 se eixa apantisi alla den to eides. se eixa steilei kai pm. aspromayro einai toy β epipedoy.enxrwmo einai to 3D poy se vazei na deis to mwro.emena kathe mina poy paw me vazei kai to vlepw kai se 3d eikona aktos apo to fysiologiko aspromayro yperixo

Αληθεια;;;Καθε μηνα;;;Εμενα δυστυχως ουτε μια φορα δε μου εκανε 3d.Εχει βεβαια ενα μηχανημα λιγο παμπαλαιο.Θα κανω υπομονη λιγες μερες να τη δω ζωντανα την μπεμπουλινα μου.Με εχει φαει η αγωνιαααα

23Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τρι Φεβ 14, 2012 3:22 am

its a boy


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
se liges meres gennas kopela moy? ante me to kalo me ena pono.egw exw mexri tis 10-4.egw na deis pws anypomono na dw ton mpempi.opot epame ston gynaikologo olo mproymyt aeinai kai me ta xeria sto proswpo.ola ta exoyme dei mono tin fatsoyla toy den eidame

24Β επιπεδου αποριες... Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Τρι Φεβ 14, 2012 3:22 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
its a boy έγραψε:KRISTI 1 se eixa apantisi alla den to eides. se eixa steilei kai pm. aspromayro einai toy β epipedoy.enxrwmo einai to 3D poy se vazei na deis to mwro.emena kathe mina poy paw me vazei kai to vlepw kai se 3d eikona aktos apo to fysiologiko aspromayro yperixo
αληθεια μου ειχες απαντησει? Embarassed ουτε μηνυμα πηρα! Rolling Eyes συγνωμη..παντως ευχαριστω.

25Β επιπεδου αποριες... Empty Απ: Β επιπεδου αποριες... Τρι Φεβ 14, 2012 3:22 am

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
its a boy έγραψε:soudi ti einai to ntopler? giati egw twra mpika stin 32 evdomada aki simera tha paw ston gynaikologo. to kanoyn se oles tis egkyes? einai akrivw?
ΚΟΙΤΑΕΙ ΑΝ ΤΡΕΦΕΤΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΜΦΑΛΙΟ ΛΟΡΩ,,Κ ΤΑ ΑΓΓΕΙΑ ΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΚΑΛΑ,ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!Η ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΗ ΓΙΑΤΡΟΙ ΒΑΖΟΥΝ ΑΝ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ,ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ,ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΕΞΩ ΜΟΥ ΠΕΙΡΕ 80Ε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις