Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
25 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 25 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

new2eenmommy

new2eenmommy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
OXI!!!!!
Βάζεις το μωρό συνέχεια στο στήθος;;
το γαλατάκι θα κατέβει σιγά σιγά για να θρέψει το μωράκι-ια.....
υπομονή και αυτοπεπόιθηση και οι χίλιοι μύριοι ειδικοί μακριά
βυζί ..παιδί.. και τέλος

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω δεν γεννησα με καισαρικη, ο γιατρος μου ειναι απο τους λιγους που εχουν απομεινει και υποστηριζουν ΦΑΝΑΤΙΚΑ το φυσιολογικο τοκετο, δηλαδη και να τον πυροβολησεις καισαρικη δεν σου κανει! Γιαυτο έκανα 17 ωρες να γεννησω με τη μικρη να ερχεται ανασκελα με το προσωπο και διαστολη 1,5 με 2 για ωωωωωρες!!!Χαρα στην υπομονη του με μενα να σκουζω "Θελω καισαρικηηηηηηηη!!!Ποναωωωωωω!!!!!"Χα!Χα!Χα! Τα θυμαμαι τωρα και γελαω.Λοιπον έκανα 4 ή 5 δοσεις επισκληριδιου, μιλαμε για μαραθώνιο! Τα ποδια μου δεν πρηστηκαν, πονους στη μεση δεν απεκτησα, ειχα ηδη, απλα τωρα, μετα απο 6 μηνες ακομη δεν μου κουμπωνουν οι μποτες μου στις γαμπες. Κατακρατηση? Δεν ξερω. Οι ημικρανιες καλυτερευσαν, η περιοδος πλεον χωρις πονο, ολα καλα. Μιας φιλης της εμεινε κουσουρι απο την επισκληριδιο ο πονος στη μεση και ετρεχε για μαγνητικες.Τωρα για την ολικη ναρκωση δεν εχω εμπειρια απο ο,τι ακουω ολες βαρια την περνανε και πονανε και πολυ μετα την γεννα. Με λιγα λογια ενω εγώ με τοση ταλαιπωρια μεχρι να γεννησω ολη μερα, το αλλο πρωι επινα φρεντο στην καφετερια του ΙΑΣΩ, ενω η κοπελια με την καισαρικη και την ολικη ναρκωση διπλα μου ξέρναγε ολη νυχτα...

koukou

koukou
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΘΗΛΑΣΑ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΦΑΓΑΝΑ!!!!

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Επισης να συγχαρω τον γιατρο της αλλης διπλανης μου που ξεγεννησε τα πρωτα διδυμα που ξερω ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ!!!!!!!!! Απιστευτο?????

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mama Pupa έγραψε:Εγω δεν γεννησα με καισαρικη, ο γιατρος μου ειναι απο τους λιγους που εχουν απομεινει και υποστηριζουν ΦΑΝΑΤΙΚΑ το φυσιολογικο τοκετο, δηλαδη και να τον πυροβολησεις καισαρικη δεν σου κανει! Γιαυτο έκανα 17 ωρες να γεννησω με τη μικρη να ερχεται ανασκελα με το προσωπο και διαστολη 1,5 με 2 για ωωωωωρες!!!Χαρα στην υπομονη του με μενα να σκουζω "Θελω καισαρικηηηηηηηη!!!Ποναωωωωωω!!!!!"Χα!Χα!Χα! Τα θυμαμαι τωρα και γελαω.Λοιπον έκανα 4 ή 5 δοσεις επισκληριδιου, μιλαμε για μαραθώνιο! Τα ποδια μου δεν πρηστηκαν, πονους στη μεση δεν απεκτησα, ειχα ηδη, απλα τωρα, μετα απο 6 μηνες ακομη δεν μου κουμπωνουν οι μποτες μου στις γαμπες. Κατακρατηση? Δεν ξερω. Οι ημικρανιες καλυτερευσαν, η περιοδος πλεον χωρις πονο, ολα καλα. Μιας φιλης της εμεινε κουσουρι απο την επισκληριδιο ο πονος στη μεση και ετρεχε για μαγνητικες.Τωρα για την ολικη ναρκωση δεν εχω εμπειρια απο ο,τι ακουω ολες βαρια την περνανε και πονανε και πολυ μετα την γεννα. Με λιγα λογια ενω εγώ με τοση ταλαιπωρια μεχρι να γεννησω ολη μερα, το αλλο πρωι επινα φρεντο στην καφετερια του ΙΑΣΩ, ενω η κοπελια με την καισαρικη και την ολικη ναρκωση διπλα μου ξέρναγε ολη νυχτα...

Χαχαχα! Τον ιδιο γιατρο εχουμε; Εμενα με πιασαν πονοι, το μωρο ψηλα και διαγωνια και πηγα σχεδον τελευταια στιγμη οπως μου ειπε ο γιατρος να κανω. Τελικα ειχαμε διπλη περιτυληξη με το λωρο -γι αυτο δεν ειχε κατεβει το μωρο. Σκεφτομαι "τωρα θα μου κανει καισαρικη" αλλα επεσα εξω! Γεννησα φυσιολογικα με μικρη δοση επισκληριδιου τα τελευταια 40 λεπτα που ειχε αρχισει να κατεβαινει το μωρο και να χανει παλμους. Οταν ενιωθα τη συσπαση επρεπε να παιρνω βαθιες ανασες με μασκα οξυγονου για να στελνω οξυγονο και στο μωρο. Χωρις επισκληριδιο δε θα καταφερνα τις βαθιες ανασες. Και πολυ το χαρηκα που μειωθηκε ο πονος γιατι ημουν ετοιμη οχι καισαρικη να ζητησω, ευθανασια ηθελα χαχαχα! Ημουν τυχερη που προχωρουσε γρηγορα η διαστολη. Τελικα εκανα λιγα ραμματα παραπανω γιατι τον βγαλαν τον μπεμπη με εμβρυουλκο και εκει που φανταζομουν πως θα εβλεπα 1 μπλε μισοπνιγμενο παιδι, ηταν ροζουλι σαν να μην τρεχει τιποτα! Ανακουφιστικα. Ηξερε ο γιατρος μου τι εκανε και η μαια με κατευθυνε σωστα. Και τη δευτερη μερα παρα τα πολλα ραμματα καθομουν οκλαδον! Στον τοκετο μου εβαλαν πονους επιπλεον αλλα το γαλα κατεβηκε την 3η μερα.

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
Mama Pupa έγραψε:Εγω δεν γεννησα με καισαρικη, ο γιατρος μου ειναι απο τους λιγους που εχουν απομεινει και υποστηριζουν ΦΑΝΑΤΙΚΑ το φυσιολογικο τοκετο, δηλαδη και να τον πυροβολησεις καισαρικη δεν σου κανει! Γιαυτο έκανα 17 ωρες να γεννησω με τη μικρη να ερχεται ανασκελα με το προσωπο και διαστολη 1,5 με 2 για ωωωωωρες!!!Χαρα στην υπομονη του με μενα να σκουζω "Θελω καισαρικηηηηηηηη!!!Ποναωωωωωω!!!!!"Χα!Χα!Χα! Τα θυμαμαι τωρα και γελαω.Λοιπον έκανα 4 ή 5 δοσεις επισκληριδιου, μιλαμε για μαραθώνιο! Τα ποδια μου δεν πρηστηκαν, πονους στη μεση δεν απεκτησα, ειχα ηδη, απλα τωρα, μετα απο 6 μηνες ακομη δεν μου κουμπωνουν οι μποτες μου στις γαμπες. Κατακρατηση? Δεν ξερω. Οι ημικρανιες καλυτερευσαν, η περιοδος πλεον χωρις πονο, ολα καλα. Μιας φιλης της εμεινε κουσουρι απο την επισκληριδιο ο πονος στη μεση και ετρεχε για μαγνητικες.Τωρα για την ολικη ναρκωση δεν εχω εμπειρια απο ο,τι ακουω ολες βαρια την περνανε και πονανε και πολυ μετα την γεννα. Με λιγα λογια ενω εγώ με τοση ταλαιπωρια μεχρι να γεννησω ολη μερα, το αλλο πρωι επινα φρεντο στην καφετερια του ΙΑΣΩ, ενω η κοπελια με την καισαρικη και την ολικη ναρκωση διπλα μου ξέρναγε ολη νυχτα...

Χαχαχα! Τον ιδιο γιατρο εχουμε; Εμενα με πιασαν πονοι, το μωρο ψηλα και διαγωνια και πηγα σχεδον τελευταια στιγμη οπως μου ειπε ο γιατρος να κανω. Τελικα ειχαμε διπλη περιτυληξη με το λωρο -γι αυτο δεν ειχε κατεβει το μωρο. Σκεφτομαι "τωρα θα μου κανει καισαρικη" αλλα επεσα εξω! Γεννησα φυσιολογικα με μικρη δοση επισκληριδιου τα τελευταια 40 λεπτα που ειχε αρχισει να κατεβαινει το μωρο και να χανει παλμους. Οταν ενιωθα τη συσπαση επρεπε να παιρνω βαθιες ανασες με μασκα οξυγονου για να στελνω οξυγονο και στο μωρο. Χωρις επισκληριδιο δε θα καταφερνα τις βαθιες ανασες. Και πολυ το χαρηκα που μειωθηκε ο πονος γιατι ημουν ετοιμη οχι καισαρικη να ζητησω, ευθανασια ηθελα χαχαχα! Ημουν τυχερη που προχωρουσε γρηγορα η διαστολη. Τελικα εκανα λιγα ραμματα παραπανω γιατι τον βγαλαν τον μπεμπη με εμβρυουλκο και εκει που φανταζομουν πως θα εβλεπα 1 μπλε μισοπνιγμενο παιδι, ηταν ροζουλι σαν να μην τρεχει τιποτα! Ανακουφιστικα. Ηξερε ο γιατρος μου τι εκανε και η μαια με κατευθυνε σωστα. Και τη δευτερη μερα παρα τα πολλα ραμματα καθομουν οκλαδον! Στον τοκετο μου εβαλαν πονους επιπλεον αλλα το γαλα κατεβηκε την 3η μερα.

να σε ρωτησω ρε συ μαρακι το μωρο 3 μερες που δεν επινε γαλα γαιτι δεν ειχες κατεβασει δεν εκλαιγε;

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:Εγώ εκανα επισκληριδιο και τετοιο προβλημα,οχι,δεν εχω...τωρα αν στην ολικη επηρεαζεται τοσο πολυ ο οργανισμος δεν ξερω.Το μονο που παρατηρησα εγω ειναι οτι πρηστηκαν για πολυ καιρο τα ποδια μου και ακομα και τωρα καποια παπουτσια πιο στενα που φοραγα ανετα πριν γεννησω το πρωτο μου παιδι,δεν μπορω πια να τα βαλω και ισως να εχει ανεβει και το νουμερο κατα ενα.Πολλα παπουτσια τα αγοραζω πια 38 νουμερο,ενω πριν συνηθως 37.

Κι εγώ ανέβηκα νούμερο και γέννησα φυσιολογικά. Το έχω ακούσει από αρκετές μαμάδες.

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μαρια μου και συ κι εγω ατυχες ημασταν μου φαινεται! Αλλες γεννανε σε 3-4 ωρες και ουτε το καταλαβαινουν!Ηταν απιστευτη η ταλαιπωρια και οι πονοι. Γιατι ενω με επιασαν αμεσως μολις εσπασαν νυχτιατικα τα νερα, στις, 3, επισκληριδιο μου εκαναν στις 12 το μεσημερι επειδη δεν ειχα διαστολη. Και γεννησα 19.30!!!Η επισκληριδιος αν δεν εχεις διαστολη μπορει να επιβραδυνει πολλες ωρες τον τοκετο γιαυτο δεν μου εκαναν και ετσι τραβηξα πολυυυυυυ πονο! Μου έβαλε και τεχνητους τελικα και ετσι καπως ανοιξε ο τραχηλος. Θυμαμαι τη μαστουρα οταν μου εκανα την πρωτη δοση!Ζαλιζομουνα και ηθελα και να ξερασω στην αρχη!Κωμικοτραγικες καταστασεις!! Να μου λενε γιατρος και μαια να σπρωξω κι εγω να λεω, Οχι,δεν μπορω, θελω καισαρικη τωρα και να κλαιω!!! Τα δε ραμματα μπορω να σου πω οτι εφτασαν μεχρι το σβερκο! Χα!ΧΑ! Ο ποπος ακομη δεν εχει συνελθει!Ευτυχως η μπεμπα πηρε αριστα οταν γεννηθηκε στην κλιμακα APGAR παρολη την ταλαιπωρια της. Δεκα με τονο!Γαλα την 3η μερα κατεβασα οπως ειναι φυσιολογικο. Να διευκρινισω. Το πρωτογαλα (πυαρ) μπορει να ειναι λιγο σε ποσοτητα, μολις μερικες σταγονες αλλα ειναι ο,τι χρειαζεται το μωρο τις πρωτες ωρες-μερες της ζωης του! Μην ακουτε αυτους που λενε οτι δεν φτανει και χρειαζεται συμπληρωμα!!!!Ειναι το δυνατοτερο φυσικο εμβολιο που υπαρχει!!!!Μην το στερησετε απο τα παιδια σας!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:
MariaM έγραψε:
Mama Pupa έγραψε:Εγω δεν γεννησα με καισαρικη, ο γιατρος μου ειναι απο τους λιγους που εχουν απομεινει και υποστηριζουν ΦΑΝΑΤΙΚΑ το φυσιολογικο τοκετο, δηλαδη και να τον πυροβολησεις καισαρικη δεν σου κανει! Γιαυτο έκανα 17 ωρες να γεννησω με τη μικρη να ερχεται ανασκελα με το προσωπο και διαστολη 1,5 με 2 για ωωωωωρες!!!Χαρα στην υπομονη του με μενα να σκουζω "Θελω καισαρικηηηηηηηη!!!Ποναωωωωωω!!!!!"Χα!Χα!Χα! Τα θυμαμαι τωρα και γελαω.Λοιπον έκανα 4 ή 5 δοσεις επισκληριδιου, μιλαμε για μαραθώνιο! Τα ποδια μου δεν πρηστηκαν, πονους στη μεση δεν απεκτησα, ειχα ηδη, απλα τωρα, μετα απο 6 μηνες ακομη δεν μου κουμπωνουν οι μποτες μου στις γαμπες. Κατακρατηση? Δεν ξερω. Οι ημικρανιες καλυτερευσαν, η περιοδος πλεον χωρις πονο, ολα καλα. Μιας φιλης της εμεινε κουσουρι απο την επισκληριδιο ο πονος στη μεση και ετρεχε για μαγνητικες.Τωρα για την ολικη ναρκωση δεν εχω εμπειρια απο ο,τι ακουω ολες βαρια την περνανε και πονανε και πολυ μετα την γεννα. Με λιγα λογια ενω εγώ με τοση ταλαιπωρια μεχρι να γεννησω ολη μερα, το αλλο πρωι επινα φρεντο στην καφετερια του ΙΑΣΩ, ενω η κοπελια με την καισαρικη και την ολικη ναρκωση διπλα μου ξέρναγε ολη νυχτα...

Χαχαχα! Τον ιδιο γιατρο εχουμε; Εμενα με πιασαν πονοι, το μωρο ψηλα και διαγωνια και πηγα σχεδον τελευταια στιγμη οπως μου ειπε ο γιατρος να κανω. Τελικα ειχαμε διπλη περιτυληξη με το λωρο -γι αυτο δεν ειχε κατεβει το μωρο. Σκεφτομαι "τωρα θα μου κανει καισαρικη" αλλα επεσα εξω! Γεννησα φυσιολογικα με μικρη δοση επισκληριδιου τα τελευταια 40 λεπτα που ειχε αρχισει να κατεβαινει το μωρο και να χανει παλμους. Οταν ενιωθα τη συσπαση επρεπε να παιρνω βαθιες ανασες με μασκα οξυγονου για να στελνω οξυγονο και στο μωρο. Χωρις επισκληριδιο δε θα καταφερνα τις βαθιες ανασες. Και πολυ το χαρηκα που μειωθηκε ο πονος γιατι ημουν ετοιμη οχι καισαρικη να ζητησω, ευθανασια ηθελα χαχαχα! Ημουν τυχερη που προχωρουσε γρηγορα η διαστολη. Τελικα εκανα λιγα ραμματα παραπανω γιατι τον βγαλαν τον μπεμπη με εμβρυουλκο και εκει που φανταζομουν πως θα εβλεπα 1 μπλε μισοπνιγμενο παιδι, ηταν ροζουλι σαν να μην τρεχει τιποτα! Ανακουφιστικα. Ηξερε ο γιατρος μου τι εκανε και η μαια με κατευθυνε σωστα. Και τη δευτερη μερα παρα τα πολλα ραμματα καθομουν οκλαδον! Στον τοκετο μου εβαλαν πονους επιπλεον αλλα το γαλα κατεβηκε την 3η μερα.

να σε ρωτησω ρε συ μαρακι το μωρο 3 μερες που δεν επινε γαλα γαιτι δεν ειχες κατεβασει δεν εκλαιγε;

Πρωτογαλα υπηρχε απο την αρχη. Εννοω το πιο παχυ γαλα που το καταλαβαινεις οτι εχει 'μπουκαρει" γιατι γινεται το στηθος τουμπανο. οσο για τον αποκλειστικο θηλασμο, μεγαλο αγκαθι. Ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμο αλλα το μπουκωναν και με μπιμπερο κρυφα -τις ειδα. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mama Pupa έγραψε:Μαρια μου και συ κι εγω ατυχες ημασταν μου φαινεται! Αλλες γεννανε σε 3-4 ωρες και ουτε το καταλαβαινουν!Ηταν απιστευτη η ταλαιπωρια και οι πονοι. Γιατι ενω με επιασαν αμεσως μολις εσπασαν νυχτιατικα τα νερα, στις, 3, επισκληριδιο μου εκαναν στις 12 το μεσημερι επειδη δεν ειχα διαστολη. Και γεννησα 19.30!!!Η επισκληριδιος αν δεν εχεις διαστολη μπορει να επιβραδυνει πολλες ωρες τον τοκετο γιαυτο δεν μου εκαναν και ετσι τραβηξα πολυυυυυυ πονο! Μου έβαλε και τεχνητους τελικα και ετσι καπως ανοιξε ο τραχηλος. Θυμαμαι τη μαστουρα οταν μου εκανα την πρωτη δοση!Ζαλιζομουνα και ηθελα και να ξερασω στην αρχη!Κωμικοτραγικες καταστασεις!! Να μου λενε γιατρος και μαια να σπρωξω κι εγω να λεω, Οχι,δεν μπορω, θελω καισαρικη τωρα και να κλαιω!!! Τα δε ραμματα μπορω να σου πω οτι εφτασαν μεχρι το σβερκο! Χα!ΧΑ! Ο ποπος ακομη δεν εχει συνελθει!Ευτυχως η μπεμπα πηρε αριστα οταν γεννηθηκε στην κλιμακα APGAR παρολη την ταλαιπωρια της. Δεκα με τονο!Γαλα την 3η μερα κατεβασα οπως ειναι φυσιολογικο. Να διευκρινισω. Το πρωτογαλα (πυαρ) μπορει να ειναι λιγο σε ποσοτητα, μολις μερικες σταγονες αλλα ειναι ο,τι χρειαζεται το μωρο τις πρωτες ωρες-μερες της ζωης του! Μην ακουτε αυτους που λενε οτι δεν φτανει και χρειαζεται συμπληρωμα!!!!Ειναι το δυνατοτερο φυσικο εμβολιο που υπαρχει!!!!Μην το στερησετε απο τα παιδια σας!!

Εμενα που ειχα ζητησει απο νωρις επισκληριδιο πριν φτασω στο αμην και δεν ηθελε να μου κανει!! Το διαπραγματευοταν ο κυριος αλλα τον αναγκασε ο μπεμπης, χαχα! Στο επομενο παιδι δεν εχει τετοια. Θα κανουμε συμφωνια να μου κανει επισκληριδιο μολις τη ζητησω! Αν ηθελε φυσικο τοκετο ας μην μου εβαζαν και ορο με επιπλεον πονους! Ετσι δεν ειναι;

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Να παρει ευχη, δεν μπορεις να ξερεις τι κανουν πισω απτην πλατη σου!!! Σοβαρα τις ειδες να του δινουν γαλα? Καλα, βλαμμενες ειναι? Μαλλον και στη δικια μου θα εδιναν παρολο το ταμπελακι... Ναι, την τριτη μερα μπουκωσε το στηθος, τρεχαμε με πετσετες στο μπανιο να το βρεχουμε, σκληρυνε, ανεβασα και λιγο πυρετο. Ηταν δυσκολα..

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καισαρική έκανα και εγώ λόγου διαβήτη και ηπαρίνες που έκανα . Γάλα δεν έδωσα καθόλου και ας προσπαθούσα με συσκευές επί ώρες να αρμέγω γιατί είχα τεράστιο στήθος χωρίς καθόλου θηλή . Έκανα ολική νάρκωση η οποία δεν με επηρέασε καθόλου ούτε καν πονούσα μετά το χειρουργείο γιατί μου βάλανε μετά το χειρουργείο και για 24 ώρες μια συσκευή που διοχέτευε παυσίπονο . Θυμάμαι ότι όταν μου βγάλανε την συσκευή ρώτησα αν θα πονούσα και μου είπαν ότι αν πονέσω να ζητήσω παυσίπονο αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε..

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
miki2009 έγραψε:Καισαρική έκανα και εγώ λόγου διαβήτη και ηπαρίνες που έκανα . Γάλα δεν έδωσα καθόλου και ας προσπαθούσα με συσκευές επί ώρες να αρμέγω γιατί είχα τεράστιο στήθος χωρίς καθόλου θηλή . Έκανα ολική νάρκωση η οποία δεν με επηρέασε καθόλου ούτε καν πονούσα μετά το χειρουργείο γιατί μου βάλανε μετά το χειρουργείο και για 24 ώρες μια συσκευή που διοχέτευε παυσίπονο . Θυμάμαι ότι όταν μου βγάλανε την συσκευή ρώτησα αν θα πονούσα και μου είπαν ότι αν πονέσω να ζητήσω παυσίπονο αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε..


Μαλλον εισαι απο τις πολυυυυυυ τυχερες!!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mama Pupa έγραψε:Να παρει ευχη, δεν μπορεις να ξερεις τι κανουν πισω απτην πλατη σου!!! Σοβαρα τις ειδες να του δινουν γαλα? Καλα, βλαμμενες ειναι? Μαλλον και στη δικια μου θα εδιναν παρολο το ταμπελακι... Ναι, την τριτη μερα μπουκωσε το στηθος, τρεχαμε με πετσετες στο μπανιο να το βρεχουμε, σκληρυνε, ανεβασα και λιγο πυρετο. Ηταν δυσκολα..
Ήταν η τελευταία μέρα και δε μίλησα,βλακεια μου,το μετανοιωσα. Δεν υπήρχε και rooming in τότε εκεί οπότε της βόλευε να ταιζουν τα μωρά στο θάλαμο από το να τα πηγαινοφερνουν στις μαμαδες. τους. Ε,...και αποκλείεται να πεινουσαν όλα ταυτόχρονα και μόνο τις ώρες που τα φερνανε . Άσε που η γλώσσα ήταν άσπρη βαμμένα από το παχύ γάλα. Αλλά τότε δεν ήξερα.

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και γω ποναγα ειδικα οταν επρεπε να σηκωθω απο το κρεβατι.ΑΘΛΟΣ ΗΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ 20ΛΕΠΤΟ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΘΥΜΑΜΑΙ!Ειχα και τη συσκευη με το παυσιπονο που λετε και τη νυχτα επαιρνα και voltaren υποθετα.Αυτα τα επαιρνα και στο σπιτι καμποσες μερες ειδικα τη νυχτα και ας μου ελεγαν οτι δε χρειαζονται,εγω ποναγα οταν εφτανε η ωρα και δεν τα ειχα παρει.Αυτο με το νουμερο στο παπουτσι που ειπαμε,ευχομαι να μην ξανασυμβει και τωρα γιατι δε θα'χω παλι τι να βαλω Very Happy

Mama Pupa


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μου εχουν μεινει μονο 4 παραπανισια κιλα απο την εγκυμοσυνη και θα τα χασω κι αυτα συντομα. Αλλα αυτο που με στενοχωρει ειναι που εχω δώσει τόσα λεφτα για 3 ζευγαρια μποτες που αγορασα περσι, κοντα 500 ευρώ και φετος δεν κουμπωνουν!!!Κριμα!!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:Εγώ εκανα επισκληριδιο και τετοιο προβλημα,οχι,δεν εχω...τωρα αν στην ολικη επηρεαζεται τοσο πολυ ο οργανισμος δεν ξερω.Το μονο που παρατηρησα εγω ειναι οτι πρηστηκαν για πολυ καιρο τα ποδια μου και ακομα και τωρα καποια παπουτσια πιο στενα που φοραγα ανετα πριν γεννησω το πρωτο μου παιδι,δεν μπορω πια να τα βαλω και ισως να εχει ανεβει και το νουμερο κατα ενα.Πολλα παπουτσια τα αγοραζω πια 38 νουμερο,ενω πριν συνηθως 37.


Και γω αλλαξα νουμερο,1 νουμερο παραπανω.
Ρωτησα για την ναρκωση κ μου ειπαν οτι δεν παρατηρειται στην ολικη ναρκωση σαν συμπτωμα αλλα στην επισκληριδιο συνηθως.Οποτε οι ημικρανιες μου ειναι ασχετες με αυτο...πώς θα τις αντιμετωπισω?Δεν αντεχεται..

miki2009 έγραψε:Καισαρική έκανα και εγώ λόγου διαβήτη και ηπαρίνες που έκανα . Γάλα δεν έδωσα καθόλου και ας προσπαθούσα με συσκευές επί ώρες να αρμέγω γιατί είχα τεράστιο στήθος χωρίς καθόλου θηλή . Έκανα ολική νάρκωση η οποία δεν με επηρέασε καθόλου ούτε καν πονούσα μετά το χειρουργείο γιατί μου βάλανε μετά το χειρουργείο και για 24 ώρες μια συσκευή που διοχέτευε παυσίπονο . Θυμάμαι ότι όταν μου βγάλανε την συσκευή ρώτησα αν θα πονούσα και μου είπαν ότι αν πονέσω να ζητήσω παυσίπονο αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε..

Ομαλα κυλησε και με μενα το θεμα της καισαρικης.Σηκωθηκα πολυ γρηγορα,ζητησα να μου βγαλουν τον ορο κ τον καθετηρα την ιδια μερα. Πιο πολυ με ενοχλουσαν τα τσιρωτα παρα η τομη,ιδιως στην πρωτη γεννα που ειχα βηχα μετα..μπρρρρ δεν τολμουσα να βηξω.Κατα τ αλλα επαιρνα παυσιπονο αλλα πονος- ξεπονος σηκωθηκα.Ειχα και τα μωρα μαζι οποτε δεν ειχα περιθωρια

cal


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
οχι βεβαια...δεν εχει καμια σχεση..να θυμασαι οσα βαζεις το παιδι στο στηθος τοσο γαλα κατεβαινει.ακομη και το πιπιλισμα καλο κανει στην παραγωγη.Απλα θελει υπομονη

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
anastasia78 έγραψε:ευτυχώς που το έθεσες. δεν το είχα σκεφτεί. και έγώ τον πρώτο με καισαρική τον έκανα αλλά θήλασα. τώρα σε αυτή που σίγουρα θα είναι προγραμματισμένη δεν ξέρω. θα ρωτήσω τον γιατρό μου πάντως.

δεν παιζει κανενα ρολο αυτο! 2 προγραματισμενες εκανα! ειδικα στη 2η που το δουλεψα πλυμηρααα!!!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ-ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ
μην αγχωνεστε! αν καποια δεν εχει που ειναι σπανιο σιγουρα κατι αλλο θα φταιει! ολα τα φαρμακα που μας βαζουν ειναι ενταξει τοσο για το αν θα κανουμε γαλα οσο και γενικα αν μπορουμε να θηλασουμε.
α! το μονο που λενε ειναι οτι αργει μια μερα σε καποιες μανουλες να κατεβει το γαλα λογω φαρμακων. (σε μενα οχι...3η μερα ημουν η παμελα! Wink

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καμία σχέση δεν εχει. Ο ερχομος του γαλακτος ειναι ενα αποτελεσμα ορμονικων μεταβολων που συμβαινουν με το που θα απομακρυνθει το μωρο και ο πλακουντας απο τη μητρα. Οταν γινει αυτο, παραγεται η ωκυτοκυνη -που κανει και τις συσπασεις στη μητρα - και κατεβαινει το γαλα. Συσπασεις γινονται και σε φυσιολογικο τοκετο εννοειται, και στην καισαρικη για να απομακρυνθουν τα υπολειματα απο τη μητρα και να παλινδρομησει η μητρα. Αρα με το που βγαινει το μωρο δινεται εντολη για να κατεβει το γαλα. Ποσο ασχετοι μπορει να ειναι ορισμενοι γυναικολογοι? ΕΛΕΟΣ!!! Εχει σχεση η καισαρικη με το αν εχει γαλα η μαμα;;; - Σελίδα 2 654655 Εχει σχεση η καισαρικη με το αν εχει γαλα η μαμα;;; - Σελίδα 2 654655 Εχει σχεση η καισαρικη με το αν εχει γαλα η μαμα;;; - Σελίδα 2 654655

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑΣ.Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΕ.ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΛΟΓΩ ΣΤΙΓΜΑΤΟΣ,ΑΙΜΟΡΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ.ΕΓΩ ΠΑΛΙ,ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ, ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΑΡΟΤΙ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΟΛΑ.ΣΗΜΕΙΩΤΕΩΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΙΓΜΑ ΚΑΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΙΤΙΔΑ ΧΑΣΙΜΟΤΟ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις γιατί δεν προλαβαίνω και η μικρή τσιρίζει μέσα στο αυτί μου. Εν πάσει περιπτώσει δεν έχει καμία σχέση η καισαρική με τον θηλασμό. Τρείς καισαρικές έκανα, οι δύο προγραμματισμένες και τα παιδιά μου τα θήλασα κατευθείαν μόλις πήγαμε στο δωμάτιο. Βέβαια σε αυτό βοήθησε και το μαιευτήριο. Γέννησα στο Έλενα και το μωρό το είχα πάντα μαζί στο δωμάτιο. Καλό είναι να το ζητάτε το μωρό σας μόλις πάτε στο δωμάτιο. όσο πιο νωρίς το βάλεις στο στήθος τόσο πιο γρήγορα θα έρθει το γάλα. Και φυσικά ηρεμία οι συγγενείς με τη λεχώνα ειδικά αν είναι πρωτοτόκος. Εχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που λόγω των συγγενών κοπέλες δεν μπορούν να θηλάσουν το πρώτο τους παιδί.

Amelie


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Όταν ο γυναικολόγος μου είπε ότι μάλλον πάμε για καισαρική τον ρώτησα έντρομη: Και ο θηλασμός? Και μου απάντησε..θα θηλάσεις κανονικά..Δεν έχει καμμια σχέση το πως θα έρθει το μωρό στον κόσμο. Και είχε δίκο..Γέννησα στο Ελενα και θήλασα το μωρό μου 2.5 ώρες περίπου μετά την γέννηση του. Το πρώτο 24ωρο λόγω ραχιαίας έδειξαν οι μαίες στη μαμά μου πως θα μου το τοποθετεί στο στήθος. Την επόμενη μερα σηκώθηκα, περπάτησα (ακόμα θυμάμαι να μου λενε σιγά σιγα να μην ζαλιστείς και εγώ να πηγαίνω σφαίρα στο διάδρομο..)
Εβαζα τον μικρό μου στο στήθος συνέχεια και έτσι σε 22 μέρες πήρε όσο έχασε στο μαιευτήριο και αλλα 760 γραμμάρια.

zoekopa

zoekopa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δεν διαβασα τι σου ειπαν τα κοριτσια πιο πριν οποτε σου λεω κατευθειαν την απαντηση μου Very Happy
Η ενεργοποιηση του γαλακτος γινεται με την απομακρυνση του πλακουντα, δλδ με λιγα λογια, οταν βγαινει ο πλακουντας, εκριννονται καποιες ορμονες και κατεβαινει το γαλα. Οποτε οτι τοκετο και να κανεις γαλα θα εχεις! Τις δυο - τρεις πρωτες μερες ειναι το πρωτογαλα (εγω ουτε που το καταλαβα πως ειναι) αλλα το μωρο αν το βαλεις στο στηθος το τρωει, μετα αλλαζει η συσταση του γαλακτος και γινεται λεπτορευστο και ερχεται σε μεγαλη ποσοτητα. γι'αυτο πολλες μαιες και γιατροι λενε τις πρωτες μερες δεν εχεις γαλα, μπουρδες λενε, απ'την αρχη το γαλα υπαρχει απλα σε μικρη και παχυρευστη μορφη μετα ερχεται η ποσοτητα.
Με το καλο να γεννησεις το μπεμπακι σου!!!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Όπως είπαν όλες οι κοπέλες καμμία σχέση δεν έχει Very Happy
Εγώ με καισαρική γέννησα & θηλάζω αποκλειστικά 17 μήνες τώρα. Very Happy Very Happy

litsakos έγραψε:

......................
Οσες κανατε καισαρικη (κυριως αυτες με ολικη αναισθησια) ειχατε επειτα ημικρανιες και πονοκεφαλους?Οχι απαραιτητα αμεσως μετα την αναισθησια,αλλα γενικα μετα απο καιρο. Καπου πηρε το ματι μου οτι συνδεεται η αναισθησια με πονοκεφαλο κ ημικρανια για καιρο μετα.Εχετε ακουσει κατι τετοιο?Σας ειπε ο γιατρος σας κατι?Γιατι απο τις γεννες κ μετα εχω αποκτησει ημικρανιες,δεν υποφερεται η κατασταση Sad

Εγώ έκανα δύο καισαρικές την μία με ολική νάρκωση για αφαίρεση σάλπιγγας και την άλλη με επισκληρίδιο όταν γέννησα. Δεν έχω και ούτε είχα ποτέ ημικρανίες. Μήμπως να έκανες μια ερωτησούλα στον γιατρό σου? Γενικά νομίζω ότι το έχω ξανα ακούσει αυτό -ημικρανία μετά απο γέννα με επισκληρίδιο- αλλά δεν είμαι και σίγουρη Rolling Eyes Rolling Eyes

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις