Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
76 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 76 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

dora.

dora.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα! Μανούλες θέλω τη γνώμη σας... Η κουμπάρα μου εδώ και 1,5 χρόνο προσπαθούσε να μείνει έγκυος, στις 15 Δεκέμβρη έμαθε οτί είναι έγκυος.. Χθές ο γυναικολόγος της είπε οτι έχει παλίνδρομη κύηση και πως πρέπει να διακόψει την εγκυμοσύνη.. Πείτε μου σας παρακαλώ τι να της πω αυτής της κοπέλας?πως να την παρηγορήσω?! Μένει από πάνω μου στην πολυκατοικία και θα πάω να την δω ..Τι να της πω?Πραγματικά έχω παγώσει! Εγώ έχω ένα κοριτσάκι 6 μηνών,αν το έχω μαζί μου μήπως νιώσει άβολα? Ή μήπως την βοηθήσει η επαφή της με τη μικρή? Πάντα χαρές έκανε όποτε την έβλεπε.. Εσείς τι λέτε?ποια η γνώμη σας?

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγώ όταν το έπαθα δεν ήθελα να μου λένε σχεδόν τίποτα. ειδικά αυτά: τα νέοι είσαστε, ήταν θέλημα Θεού, θα κάνετε άλλο κτλ κτλ μου άναβαν τα λαμπάκια
δυστυχώς εμένα τίποτα δεν με παρηγορούσε. μονο ο χρόνος έκανε τη δουλειά του και κυρίως η νέα εγκυμοσύνη που ευτυχώς ήρθε γρήγορα.
το μόνο που ήθελα ήταν κάποιον κοντά μου χωρίς να με ζαλίζει. μια κανονική συμπεριφορά δηλαδή.
τώρα σε σχέση με το παιδί δεν ξέρω να σου απαντήσω. ίσως να της φτιάξει τη διάθεση γιατί ένα παιδί πάντα μας δίνει χαρά, ίσως όμως να την στεναχωρεί

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι πιστευω εχει δικιο η φλωρα!Συνηθως οταν μας συμβαινει κατι ασχημο ενω θελουμε μια αγκαλια,δεν θελουμε πολλα λογια,ξερεις ολοι σου λενε τα ιδια,θελουν να σε παρηγορησουν αλλα εσυ βλεπεις μια λυπηση στα ματια τους και νιωθεις χειροτερα.χμμμ καλυτερα να μην πας το παιδακι σου,αν ειναι η πρωτη μερα τουλαχιστον.Οσο μπορεις μην λες πολλα,αλλα εσυ ξερεις και την κουμπαρα σου καλυτερα,ξεκινα με ζεστες αγκαλιες και μετα βλεποντας και κανοντας!

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ πάντως όσες φορές έχω βρεθεί σε τέτοια θέση και κοντά σε ανθρώπους που είχαν κάποιο "πρόβλημα",έφερνα στο μυαλό μου τι θα πω και πως θα φερθώ και τελικά άλλα έκανα.
Καλύτερα να πας και όπως νιώσεις θα αντιδράσεις.
Μπορεί, βλέποντάς την, να σου γεννηθούν συναισθήματα που δεν μπορείς να φανταστείς και να σου βγουν λέξεις αυθόρμητες,μέσα από την καρδιά σου,που τώρα δεν σου βγαίνουν.
Είναι και αναλόγως το πρόσωπο που έχουμε απέναντί μας..μπορεί να θέλει να το συζητήσει αλλά μπορεί και να ξεκόψει οποιαδήποτε κουυβέντα...
Λειτούργησε αυθόρμητα και με την καρδιά σου και όλα καλά θα πάνε.

Myro


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
νομιζω οτι αυτη θα σε καθοδηγηση και θα δεις αν θελει λογια παρηγοριας η απλα ενα σιωπηλο στηριγμα..για το μωρακι σου νομιζω οτι ισως θα ηταν καλυτερα να μην το παρεις μαζι σου,ξερω απο περιπτωση γνωστης μου,οτι μετα απο μια αποβολη της ηταν πολυ δυσαρεστο να βλεπει μωρακια τριγυρω της για λιγο καιρο..
αλλα εσυ την ξερεις καλυτερα κ θα μπορεις σιγουρα να την βοηθησεις

https://www.facebook.com/myrodeve

Ada

Ada
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα Dora.
Λοιπόν ξεκινάω να γράφω το κατεβατό μου με δεδομένο ότι αποκλείουμε το ενδεχόμενο ιατρικού λάθους. Ότι η κουμπάρα σου έκανε κ τις απαραίτητες αιματολογικές κ ότι συμβουλεύτηκε κ άλλο γιατρό.

Πρόσφατα είχα κ εγώ μια ατυχή εγκυμοσύνη μόνο που στην περίπτωσή μου δεν ξέρουμε ακόμα αν ήταν παλίνδρομη ή εξωμήτρια. Μετά από πολλές μέρες στο νοσοκομείο κ μετά από πολλές συζητήσεις με γιατρούς έμαθα πολλά πράγματα (τα οποία θα προτιμούσα βέβαια να αγνοώ)

-Μετά από μια παλίνδρομη κύηση κ αφού φυσικά περάσει ο καιρός που δίνουν οι γιατροί για να γιάνει το σώμα, οι πιθανότητες μιας νέας εγκυμοσύνης είναι υψηλές.

-Οι περισσότερες παλίνδρομες καταλήγουν να μην προχωρήσουν γιατί το κύημα έχει κάποιες χρωμοσωμικές ανωμαλίες κ η φύση, ο Θεός...προνοεί όσο ακόμα είναι νωρίς.

-Η διακοπή της κύησης γίνεται για να παραμείνει η κουμπάρα σου υγιής.Αν είναι αυτή καλά θα ακολουθήσουν κ άλλα μωράκια.

-Οι πιθανότητες να παλινδρομήσει μια κύηση είναι πολύ υψηλές οπότε δεν είναι η μόνη, ούτε η πρώτη κ δυστυχώς ούτε η τελευταία...

-Καλό θα είναι να διερευνηθούν τα αίτια της παλινδρόμησης με ιστολογική για να αποκλειστούν πχ ζητήματα θρομβοφιλίας.

-Ο χρόνος κ η αγάπη των γύρω της είναι τα μόνα που μπορούν να τη βοηθήσουν αυτή τη στιγμή.

-Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση μην την αφήσεις να σκεφτεί οτι φταίει αυτή κ για κανέναν λόγο!!!!

-Όσο για τα παιδιά εγώ δεν είχα κάποιο ζήτημα, αντιθέτως ήθελα να αγκαλιάσω ακόμα κ τα ξένα που έβλεπα στο δρόμο.Το μόνο θέμα που είχα τις πρώτες μέρες στο νοσοκομείο ήταν με τις εγκύους.Όταν τις έβλεπα ένιωθα ένα σφίξιμο στην καρδιά κ έπιανα κατευθείαν τη δική μου κοιλιά κ γύριζα από την άλλη. Δεν το κρύβω κ ούτε θεωρώ ότι είμαι κακός άνθρωπος απλά θέλω κι εγώ το χρόνο μου.

-Προστάτεψέ την όσο μπορείς από κακόβουλους φίλους κ συγγενείς που θέλουν να την πληγώσουν.

Συγνώμη για το κατεβατό αλλά τα ζησα πρόσφατα κ θέλω να βοηθήσω, όχι ως ειδικός προς Θεού αλλά ως παθούσα.

Άμα νιώθει την ανάγκη πες της να δει το φορουμ. Εμένα με βοήθησε πολύ στο να νιώσω καλύτερα γιατί βρήκα ανθρώπους που καταλάβαιναν τι περνάω κ με στήριξαν.

Να χαίρεσαι το ζουζουνάκι σου κ μπράβο σου που θες να τη βοηθήσεις cheers

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε αυτες τις περιπτωσεις μαλλον τα λογια παρηγοριας ειναι εκνευριστικα!!!ισως να εχει κ αναγκη να μην δει κανεναν.μπορεις απλα να της πεις:εγω ειμαι εδω οποτε νιωσεις ετοιμη ελα να με δεις!!!
καμια φορα νομιζουμε οτι μπορουμε με την παρουσια μας να βοηθησουμα αλλα στη πραγματικοτητα πετυχαινουμε το αντιθετο

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Προσφατα στην εκπομπη "Ολα για την υγεια μου" ο γυναικολογος που ειχαν εκει ειπε κατι πολυ συμαντικο. οτι πολλες εγκυμοσυνες παλλινδρομουν και η γυναικα δεν το παιρνει καν ειδηση. Εχει μια μικρη καθυστερηση και οταν τις ερχεται περιοδος νομιζει οτι απλα ειχε καθυστερηση και ο οργανισμος της καθαριζει μονος του. Το ιδιο μου ειχε πει κι εμενα ο γυναικολογος μου. Δεν φταιει η γυναικα για το αν το μωρο δεν πιαστηκε καλα, σε σωστο μερος κτλ. Η φυση προνοει ωστε να γεννιουνται οσο το δυνατον υγιει μωρακια. Μετα απο μια παλλινδρομη μενεις πιο ευκολα εγκυος γιατι ο οργανισμος μας ειναι σαν "ντοπαρισμενος". Εγω οταν το επαθα και το ειπα τοτε αρχισαν να μου λενε μια μια φιλες μου οτι ειχαν αναλογη εμπειρια και ξαφνικα ενιωσα οτι τελικα δεν ειαμι η μονη που το επαθε. Θετικη σκεψη και πεισμα θελει ακι οχι να κλαιμε την μοιρα μας Very Happy

dora.

dora.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Όλη μέρα ήμουν εκεί. Στην αρχή ήταν λίγο φρικαρισμένη αλλά όσο πέρναγε η ώρα ξεχνιόταν. Αρχικά πήγα μόνη μου, μετά πήρα κ την μικρή. Έπαιζε μαζί της,σαν να ξεχάστηκε λίγο! Της μετέφερα όσα μου γράφατε (έμπαινα και έριχνα κλεφτές ματιές). Εχει μια συνάδελφο που το έχει περάσει, οπότε έχει στον περίγυρό της κάποιον που την καταλαβαίνει καλύτερα! Εύχομαι και σε εσας (όσες το περάσετε) να ήταν το τελευταίο και σύντομα να έχετε μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

ΓΑΤΑ

ΓΑΤΑ
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΝΤΟΡΑ ΜΟΥ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΗΤΑΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ, ΣΤΗΝ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ. ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΛΑΙΓΑΜΕ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ.ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΑΝ ΖΕΥΓΑΡΙ. ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΑΠΡΙΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΣΧΕΔΟΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΑΚΡΥΝΗ ΑΝΑΜΝΗΣΗ.
ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΚΑΘ'ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ Η ΦΥΣΗ ΠΡΟΝΟΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ ΟΤΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.
ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ, ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ Ο ΠΟΝΟΣ!! ΕΣΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΑΝ ΕΠΕΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ, ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΗΣ.... Παλίνδρομη κύηση ... Πως να την βοηθήσω? 417472

katerinaida


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
kalispera koritsia,na sas po kai egw tn dikia mou istoria..prin merikes meres exasa kai egw to moro mou epidi i kardoula tou dn xtipage katalavenete ti perasa. Sad auti tn stigmi einai kai i nifi mou egios kai akousane kardoula extes Smile dn xarika dn thelo na tn do kai polla tetia,evala ta klamata extes giati skeftome oti eimai apesios anthropos...alla ponai akoma pou exasa to moraki mou..efkaristo pl efkome se oles sas ta kalitera..

REINE

REINE
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δυστυχώς όσες έχουμε ζήσει παλίνδρομη, μπορούεμ να καταλάβουμε η μία την άλλη.Στη δική μου περίπτωση έχει πε΄ρασει 1 μήνας και ακόμη δεν έχω συνέλθει. Παλινδρόμησε στην 11η εβδομάδα ενώ είχαμε ακούσει την καρδούλα του...Ενα ατέλειωτο γιατί με τρώει στο οποίο δε βρίσκω απάντηση. Δεν ξέρω πώς αντιδράτε εσείς αλλά το να βλέπω έγκυες γύρω μου με κάνει να αισθάνομαι χάλια...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις