Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
85 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 85 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια επαναφέρω το θέμα για λογαριασμό της αδερφής μου.

Δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ γιατί δεν έχω χρόνο.

Οπότε θέτω το ερώτημα:

Τελικά στο Έλενα κάνουν επισκληρίδιο ή όχι? Κι αν ναι, τι πρέπει να κάνει η έγκυος, πχ να έχει κάνει κάποιες εξετάσεις από πριν για το αν μπορεί να της χορηγηθεί?

Και δεύτερον: Συνοδός μπορεί να είναι κάποιος άλλος εκτός του συζύγου? Πχ η μαμά της εγκύου?

Ρωτάω γιατί η αδερφή μου αποφάσισε να γεννήσει εκεί -ενώ της έλεγα να πάει σε άλλο δημόσιο.
Δεν έχει σύζυγο κι αφού -λένε- δεν κάνουν επισκληρίδιο, τουλάχιστον να μπορούσε να έχει κοντά τη μανούλα μας, να της δίνει κουράγιο.

Για εμένα είναι φρέσκια ακόμα η εμπειρία της γέννας και ομολογώ ότι δε μου ήταν ιδιαίτερα ευχάριστη η όλη φάση μιας και κράτησε πολλές ώρες, αλλά και γενικότερα η παραμονή στο νοσοκομείο τις 5 μέρες που έμεινα (πολλή μοναξιά, ειδικά το βράδυ που δεν είχα κανέναν δικό μου εκεί).
Αν δεν είχα την επισκληρίδιο ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα!
Έχω κρατήσει ενθύμιο αυτό το πλαστικό "τμήμα" από το οποίο μου εισήγαγαν κάθε φορά τη δόση.
Και είχα και τον άντρα μου κοντά μου, και ήμουν και στο Ιασώ (όχι ότι είναι και κάνα σπουδαίο νοσοκομείο, αλλά λέμε τώρα...)
Και συνεχώς σκέφτομαι την αδερφούλα μου!
Και λέω και παρακαλάω να έχει μια εύκολη γέννα.
Πχ να της σπάσουν τα νερά φυσιολογικά και όχι να της τα σπάσουν εκεί -όπως έκαναν με μένα- αφού ήταν μια εμπειρία που δε θέλω να την ξαναζήσω! κι άλλα τέτοια...

Όποια ξέρει κάτι -από αν είναι δυνατόν πρόσφατη γέννα- ας με διαφωτίσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

so

so
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εγω γεννησα στο ελενα με καισαρικη κ με ολικη ναρκωση.ειμαι ευχαριστημενη απο το γιατρο μου αλλα οχι κ απο τις νοσηλευτριες.λογω επιπεδων θηλων δυσκολευομουν να θηλασω κ αυτες μολις κ μετα βιας με βοηθουσαν.οσο για το βραδυ εμενε η πεθερα μου μαζι μου.

mafalda


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
@Tziz: θα επιμείνω στην πιο πάνω απάντησή μου σχετικά με το μαιευτήριο αλλά και τις μαιευτικες τακτικές που προτείνουν και χρησιμοποιούν, οι οποίες είναι ακόμα στη δεκαετία του '80.
Διαβάζοντας όλες τις απαντήσεις από τα κορίτσια που δηλώνουν ευχαριστημένα, έχω απλά να πω ότι όπως και εγώ σε ένα μεγάλο βαθμό έτσι και εκείνες έχουν εκπαιδευτεί από ένα σύστημα το οποίο εξυπηρετεί αποκλειστικά το μαιευτικό προσωπικό και δη τους μαιευτήρες, και ουδεμία σημασία δίνει στην επίτοκο, η οποία βιώνει τη σημαντικότερη στιγμή της ζωής της, ενώ ταυτόχρονα επιτελεί το καθοριστικότερο έργο για τη ζωή που προκειται να φέρει στο κόσμο.
Λυπάμαι πραγματικά που τα όσα βίωσα μέσα σε αυτό το μαιευτήριο (και φαντάζομαι πως είναι ακριβώς τα ίδια με όσα βίωσαν σε γενικές γραμμές και οι υπόλοιπες μαμάδες) μπορούν να χαρακτηριστούν ως ευχάριστες καταστάσεις.
Ακόμα και εγώ τις θεωρούσα έτσι, γιατί επιλέγω να θυμάμαι μόνο τα όσα συνέβησαν τη στιγμή που πήρα στα χέρια μου (επιτέλους) τη κόρη μου και έπειτα.
Σήμερα, 18 μήνες μετά, και έχοντας θεωρητικά φέρει εις πέρας την αποστολή μου με τον πλέον φυσικό τρόπο, δεν βρίσκω τίποτα το θετικό στην εμπειρία του εν λόγω μαιευτηρίου, είτε αυτό αφορά τις απάνθρωπες συνθήκες με τις οποίες αντιμετωπίζονται οι επίτοκοι (και δη όσες δύστυχες δε μιλούν ελληνικά) ή ακόμη και τη μαιευτήρα μου, η οποία έμεινε εμβρόντητη όταν στην επόμενη προγραματισμένη εξέταση της είπα πως θηλάζω ακόμα την 6 μηνών, τότε, κόρη μου και τόλμησα να παραδεχτώ πως οι επαφές με τον σύζυγό μου δεν είχαν ακόμη ξεκινήσει...
Μαιευτήρας ε?
Μαιευτηρίου που θέλει να υποστηρίζει το τοκετό, και να είναι υποψήφιο "φιλικό προς τα βρέφη".
Από τη σύμβουλο θηλασμού μου, την οποία εμπιστεύμαι τυφλά σε όλα τα θέματα της μητρότητας, έχω τις καλύτερες συστάσεις για το Αττικόν.
Εγώ, αν επέλεγα να γεννήσω ξανά σε μαιευτήριο (ούτε με σφαίρες, στην Ελλάδα), μόνο εκεί θα πήγαινα.
Συγνώμη για το χειμαρρώδες του τόνου μου, αλλά με αυτό το θέμα κάνω Τζιζζζ!!!

Ελπίζω να βοήθησα...

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mafalda και so σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μπορεί όμως κάποια κοπέλα να γίνει πιο κατατοπιστική σχετικά με τα δύο ερωτήματά μου?

Επισκληρίδιος & Συνοδός (κατά τον τοκετό) στο Έλενα.

Ευχαριστώ.

30Σημαντικό! ΑΤΤΙΚΟ Τρι Ιαν 11, 2011 6:41 pm

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!
ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ 2009. ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΛΟΓΟ ΔΥΣΤΟΚΙΑΣ ΘΕΣΗΣ... ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΦΥΣΙΚΑ!!!! ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΕΘΗΚΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΛΙΚΗΣ ΝΑΡΞΩΣΗΣ. ΣΕ ΔΙΚΛΙΝΟ, ,ΜΕ ΑΨΟΓΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΕΣ!! ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΛΛΛΑ ΛΟΓΟ... ΑΠΕΙΡΙΑΣ ΕΜΕΙΝΕ Η ΠΕΘΕΡΑ. ΟΙ ΜΑΙΕΣ, ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ, ΟΙ ΝΟΣΟΣΚΟΜΕΣ ΟΛΟΙ ΑΨΟΓΟΙ!!! ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΟΣΤΙΣΑΝ 1500 ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ!!!

mafalda


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
"Τελικά στο Έλενα κάνουν επισκληρίδιο ή όχι? Κι αν ναι, τι πρέπει να κάνει η έγκυος, πχ να έχει κάνει κάποιες εξετάσεις από πριν για το αν μπορεί να της χορηγηθεί?

Και δεύτερον: Συνοδός μπορεί να είναι κάποιος άλλος εκτός του συζύγου? Πχ η μαμά της εγκύου?"

Δυστυχώς δεν θα πάρεις απάντηση που να ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα.
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και ειδικά από το πόσους τοκετούς έχει το μαιευτήριο την ημέρα εκείνη.
Οι αναισθησιολόγοι που μπορούν υπέυθυνα να κάνουν επισκληρίδιο στο Έλενα είναι ελάχιστοι, και με αυτό ως δεδομέο, αλλά και με το γεγονός ότι η επισκληρίδιος δεν είναι πάγεια τακτική όπως στα ιδιωτικά, εγώ προσωπικά δε θα το ρίσκαρα, ακόμη και αν γινόταν.
Όσο για τη συνοδό, από τα όσα μας είχαν πει στα μαθήματα ανώδυνου, μόνο οι σύζυγοι επιτρέποντια, αφού έχουν παρακολουθήσει κάποια μαθήματα (τυπικά) που τους προετοιμάζουν για το τί θα αντικρύσουν. Και πάλι όμως μας είχαν αρήσει ανοιχτό το ενδεχόμενο ότι ακομα και σε εκείνους ενδέχονταν να μην τοους επιτρεπόταν τελικώς η είσοδος.

νομίζω πως δεν έγινα σαφής στο παραπάνω μήνυμα.
Η κατάσταση στο Έλενα είναι παρόμοια με αυτήν που βιώνουν οι επίτοκοι εν καιρό πολέμου.
Απλά εμείς έχουμε εκπαιδευτεί να τη θεωρούμε φυσιολογική και αποδεκτή.

Κατά τη δική μου ταπεινή γνώμη, αυτό που συμβαίνει σε όλες τις επιτόκους από τη στιγμή της εισαγωγής τους μέχρι και την έξοδό τους από εκεί είναι από προσβλητικό, απαξιωτικό και αναξιοπρεπές, εώς και απάνθρωπο.

Ίσως για εμένα η στιγμή του τοκετού να είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία από ότι για τις υπόλοιπες επιτόκους που βγαίνουν από το μαιευτήριο αυτό ευχαριστημένες.

Και φυσικά αυτά τα συνειητοποίησα πολύ αργότερα, μιας και εκεί είσαι υπό το αθεστώς που σου επιβάλλει με το έτσι θέλω το προσωπικό, οπότε από τη αρχή μυρίζεσαι πως αν τους πάς και κόντρα, είς βάρος δικό σου και του παιδιού θα είναι.

Εμένα ούτε σηκωτή δε θα άφηνα να με πήγαιναν ξανά εκεί.

Με το καλό να δεχτήτε το ανηψάκι σου!

2nd baby

2nd baby
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Tziz έγραψε:mafalda και so σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μπορεί όμως κάποια κοπέλα να γίνει πιο κατατοπιστική σχετικά με τα δύο ερωτήματά μου?

Επισκληρίδιος & Συνοδός (κατά τον τοκετό) στο Έλενα.

Ευχαριστώ.


Γεια σου κοπελα μου,ελπιζω να μην αργησα να σου απαντησω.... Rolling Eyes

1ον .... επισκληριδιο μου ειπε ο γιατρος μου πως δεν κανουν (αυτος τουλαιστον) και αν ηθελα θα εψαχνα εγω αναισθησιολογο να ερθει οταν θα γεναγα... εξαρταται μαλλον,ομως, απο τον καθε γιατρο!

2ον ... επειδη ειχα ρωτησει αν θα μπορουσε να ερθει ο αντρας μου μεσα στη γεννα μου ειπαν πως θα πρεπει να εχει παρακολουθησει,μαζι μου, καποια μαθηματα ανωδυνου τοκετου και μονο τοτε!!! τελικα δεν τα εκανα αυτα κι ετσι δεν μπηκε...
Οσο αφορα αν θα μπορουσε να μπει η μητερα της ισως θα πρεπει να γινει κατι αντιστοιχο με εκεινη!! Ρωτηστε καλυτερα τον γυναικολογο!!
ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!! Very Happy

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δεν ξέρω αν είχα απαντήσει παλιότερα εδώ ή σε άλλο ποστ με το ίδιο θέμα, αλλά να σε ενημερώσω πώς ήταν τα πράγματα μέχρι τις 09-09-09 που γέννησα εγώ.. δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.
λοιπόν, όσον αφορά την επισκληρίδιο
εγώ ήμουν κάθετη ότι θέλω, η γιατρός μου ήταν η γεωργιαδου Επισκληρίδιος στο ''ΕΛΕΝΑ''??]ΜΟΝΟ υπο προυποθέσεις..!  - Σελίδα 2 311356
μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα θα τα κανονίσουμε να μην ανησυχώ...δεν τα πολυλογώ με το θέμα της γιατρού, έχω ξανααναφερθεί γι'αυτήν, επί της ουσίας, είμαι γενικά κάπως τυχερό άτομο και μου έκατσε και όντως βρήκα την αναισθησιολόγο εκείνη τη μέρα-πρέπει και να πετύχεις άτομο δηλ, απ'ότι κατάλαβα-μου είπε ότι χάρη μου έκανε ουσιαστικά γτ την είχαν τρελάνει εκείνη τη μέρα Επισκληρίδιος στο ''ΕΛΕΝΑ''??]ΜΟΝΟ υπο προυποθέσεις..!  - Σελίδα 2 966307
μου έκανε, δε με πίστευε που σταδιακά της έλεγα ότι δε νιώθω διαφορά, εν ολίγοις δε με έπιασε η επισκληρίδιος εμένα.γμτ!
παρ'όλα αυτά εσύ κράτα ότι εγώ τα κατάφερα(ήταν και πρωί καθημερινή δεν ξέρω κατά πόσο έπαιξε ρόλο)και βρήκα αναισθησιολόγο και έκανα επισκληρίδιο.

όσο για το συνοδό
πάλι προσωπική εμπειρία μέχρι εκείνη τη μέρα που γέννησα δν ξέρω αν άλλαξε κάτι μετά
όντως αν θυμάμαι καλά 2 ήταν τα μαθήματα που έπρεπε να παρακολουθήσει ο άντρας μου πιο πριν εκεί στο έλενα, όπου έκλεινες ραντεβού για αυτά με το όνομα σου, και υπέγραφε εκεί ο άντρας χαρτί προς το έλενα, ΑΛΛΑ
δν παίζει ρόλο αν τα παρακολούθησε γτ και πάλι μπορεί να μην μπει, ακόμα και με το χαρτί.
είναι θέμα και του γιατρού, που αν πει όχι δε θα μπει, αλλά και ο γιατρός να μην έχει θέμα(η περίπτωσή μου)
απλα δεν τον αφήνουν.
εγώ ήμουν τελείως μόνη μέσα χωρίς καν μαία σε ώρα που τη χρειαζόμουν(πάπια Embarassed )άθλια κατάσταση..
πώς ήρθε? έδωσε 20ευρώ στον τραυματιοφορέα, του έδωσε τα ειδικά ρουχαλάκια και τον άφησε να μπει Επισκληρίδιος στο ''ΕΛΕΝΑ''??]ΜΟΝΟ υπο προυποθέσεις..!  - Σελίδα 2 688264 τα συμπεράσματα δικά σου

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

mafalda


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εγώ μπορώ να επιμείνω για το Αττικό?

συγνώμη για την αυθαιρεσία..
αλλά νομίζω μετά τα παραπάνω έγινα και εγώ πιο σαφής με αυτά που σου έγραφα παραπάνω.

maria 28

maria 28
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Γεια σας κ απο μενα..κ εγω την πρωτη μου κορη στο ελενας την γεννησα κ μπορω να πω οτι σε γεννικες γραμμες εμεινα αρκετα ευχαριστημενη.στην αρχη εντελως πληροφοριακα ειχα ρωτησει κ εγω τον γιατρο μου σχετικα με την επισκληριδιο κ μου ειχε πει το ιδιο οτι ο ιδιος δεν την υποστηριζε αλλα αν ηθελα μπορουσα να βρω καποιον αναισθησιολογο κ να το κανονισω....αλλα κ εγω την ψιλοφοβαμαι σαν μεθοδο.Τελικα αφου περασαν οι μερες κ εκλεισα ολο τον μηνα μου ,επειδη δεν ενιωθα τιποτα κανονισαμε να παμε για τεχνητη προκληση.Επειδη ομως ειχε παθει αδρανεια η μητρα μου κ εγω δεν ειχα καθολου διαστολη αναγκαστηκα πηγαμε για καισαρικη.μπορω να πω ομως οτι οση ωρα εμεινα στο δωματιακι για τους πονους δεν εμεινα σχεδον καθολου μονη μου γιατι για καλη μου τυχη ειχε τις μαιες που εκαναν πρακτικη κ μου κραταγαν παρεα οση ωρα περιμενα.κ οσο για την υπολοιπη διαμονη ειδικα στον 4ο που ειναι τα δικλυνα ειχα μεινει πολυ ευχαρηστημενη απο της κοπελες.
ηθελα ομως να αναφερω οτι στον ιδιο θαλαμο μ'εμενα ηταν κ μια κοπελα η οποια γεννησαμε μαζι αλλα εκεινη ειχε κανει επισκληριδιο...κ αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι εγω που ειχα κανει ολικη ειχα πιο γρηγορη ανναρωση κ σηκωθηκα νωριτερα απο εκεινη...μπορει να ειναι θεμα οργανισμου δεν ξερω..το μονο σιγουρο ειναι οτι κ να γινοταν επισκληριδιος εγω δεν υπηρχε περιπτωση να την κανω...ουτε κ τωρα που περιμενω το δευτερο μωρακι μου.Παλι στο ελενας θα γεννησω κ μαλιστα εχω αποφασισει να ζητησω κ τη σουιτα η οποια λογο της καισαρικης θα μου κοστισει μονο 400 ευρω κ αλλα 1.200 ο γιατρος μου....τουλαχιστον μ'ενα 2.000 το πολυ (με τα απροοπτα εξοδα) θα εχω καθαρισει..... Rolling Eyes

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mafalda έγραψε:"Τελικά στο Έλενα κάνουν επισκληρίδιο ή όχι? Κι αν ναι, τι πρέπει να κάνει η έγκυος, πχ να έχει κάνει κάποιες εξετάσεις από πριν για το αν μπορεί να της χορηγηθεί?

Και δεύτερον: Συνοδός μπορεί να είναι κάποιος άλλος εκτός του συζύγου? Πχ η μαμά της εγκύου?"

Δυστυχώς δεν θα πάρεις απάντηση που να ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα.
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και ειδικά από το πόσους τοκετούς έχει το μαιευτήριο την ημέρα εκείνη.
Οι αναισθησιολόγοι που μπορούν υπέυθυνα να κάνουν επισκληρίδιο στο Έλενα είναι ελάχιστοι, και με αυτό ως δεδομέο, αλλά και με το γεγονός ότι η επισκληρίδιος δεν είναι πάγεια τακτική όπως στα ιδιωτικά, εγώ προσωπικά δε θα το ρίσκαρα, ακόμη και αν γινόταν.
Όσο για τη συνοδό, από τα όσα μας είχαν πει στα μαθήματα ανώδυνου, μόνο οι σύζυγοι επιτρέποντια, αφού έχουν παρακολουθήσει κάποια μαθήματα (τυπικά) που τους προετοιμάζουν για το τί θα αντικρύσουν. Και πάλι όμως μας είχαν αρήσει ανοιχτό το ενδεχόμενο ότι ακομα και σε εκείνους ενδέχονταν να μην τοους επιτρεπόταν τελικώς η είσοδος.

νομίζω πως δεν έγινα σαφής στο παραπάνω μήνυμα.
Η κατάσταση στο Έλενα είναι παρόμοια με αυτήν που βιώνουν οι επίτοκοι εν καιρό πολέμου.
Απλά εμείς έχουμε εκπαιδευτεί να τη θεωρούμε φυσιολογική και αποδεκτή.

Κατά τη δική μου ταπεινή γνώμη, αυτό που συμβαίνει σε όλες τις επιτόκους από τη στιγμή της εισαγωγής τους μέχρι και την έξοδό τους από εκεί είναι από προσβλητικό, απαξιωτικό και αναξιοπρεπές, εώς και απάνθρωπο.

Ίσως για εμένα η στιγμή του τοκετού να είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία από ότι για τις υπόλοιπες επιτόκους που βγαίνουν από το μαιευτήριο αυτό ευχαριστημένες.

Και φυσικά αυτά τα συνειητοποίησα πολύ αργότερα, μιας και εκεί είσαι υπό το αθεστώς που σου επιβάλλει με το έτσι θέλω το προσωπικό, οπότε από τη αρχή μυρίζεσαι πως αν τους πάς και κόντρα, είς βάρος δικό σου και του παιδιού θα είναι.

Εμένα ούτε σηκωτή δε θα άφηνα να με πήγαιναν ξανά εκεί.

Με το καλό να δεχτήτε το ανηψάκι σου!


πόσο αλήθεια είναι αυτό...
ένας από τους λόγους που δε θέλω να κάνω άλλο μωρό είναι και αυτό, που στα 20 βίωσα τέτοια αντιμετώπιση..μόνη στον πόνο και στην ανάγκη μου και περίμενα έναν περαστικό να του πω να φωνάξει μια μαία.
και μετά τη γέννα, έμεινα πόση ώρα παραπάνω στην ανάνηψη περιμένοντας να μου φέρει κάποια μια γ#$@πάπια γιατί άλλαξαν οι βάρδιες...
τουλάχιστον τότε δεν πονούσα...
γενικά, αν ποτέ μείνω πάλι έγκυος στο σπίτι και πάλι στο σπίτι

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
maria 28 έγραψε: Γεια σας κ απο μενα..κ εγω την πρωτη μου κορη στο ελενας την γεννησα κ μπορω να πω οτι σε γεννικες γραμμες εμεινα αρκετα ευχαριστημενη.στην αρχη εντελως πληροφοριακα ειχα ρωτησει κ εγω τον γιατρο μου σχετικα με την επισκληριδιο κ μου ειχε πει το ιδιο οτι ο ιδιος δεν την υποστηριζε αλλα αν ηθελα μπορουσα να βρω καποιον αναισθησιολογο κ να το κανονισω....αλλα κ εγω την ψιλοφοβαμαι σαν μεθοδο.Τελικα αφου περασαν οι μερες κ εκλεισα ολο τον μηνα μου ,επειδη δεν ενιωθα τιποτα κανονισαμε να παμε για τεχνητη προκληση.Επειδη ομως ειχε παθει αδρανεια η μητρα μου κ εγω δεν ειχα καθολου διαστολη αναγκαστηκα πηγαμε για καισαρικη.μπορω να πω ομως οτι οση ωρα εμεινα στο δωματιακι για τους πονους δεν εμεινα σχεδον καθολου μονη μου γιατι για καλη μου τυχη ειχε τις μαιες που εκαναν πρακτικη κ μου κραταγαν παρεα οση ωρα περιμενα.κ οσο για την υπολοιπη διαμονη ειδικα στον 4ο που ειναι τα δικλυνα ειχα μεινει πολυ ευχαρηστημενη απο της κοπελες.
ηθελα ομως να αναφερω οτι στον ιδιο θαλαμο μ'εμενα ηταν κ μια κοπελα η οποια γεννησαμε μαζι αλλα εκεινη ειχε κανει επισκληριδιο...κ αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι εγω που ειχα κανει ολικη ειχα πιο γρηγορη ανναρωση κ σηκωθηκα νωριτερα απο εκεινη...μπορει να ειναι θεμα οργανισμου δεν ξερω..το μονο σιγουρο ειναι οτι κ να γινοταν επισκληριδιος εγω δεν υπηρχε περιπτωση να την κανω...ουτε κ τωρα που περιμενω το δευτερο μωρακι μου.Παλι στο ελενας θα γεννησω κ μαλιστα εχω αποφασισει να ζητησω κ τη σουιτα η οποια λογο της καισαρικης θα μου κοστισει μονο 400 ευρω κ αλλα 1.200 ο γιατρος μου....τουλαχιστον μ'ενα 2.000 το πολυ (με τα απροοπτα εξοδα) θα εχω καθαρισει..... Rolling Eyes


α σχετικα με την επισκληρίδιο-δεν ξέρω αν φταίει που δε με έπιασε- αλλά εγώ σηκώθηκα αμέσως και μετά τη γέννα όλα πήγαν ρολόι-ούτε καθετήρας-
η διαμονή στο έλενα είναι εξαιρετική, το θέμα μου ήταν μόνο με τη γέννα και τη γιατρό
εδώ να πω, ότι από το νόμο είστε υποχρεωμένες να πληρώσετε τα νοσήλεια ΜΟΝΟ
το να πληρώνετε γιατρούς του δημοσίου είναι φακελάκι και μαύρα λεφτά...
πείτε όχι!
μόνο έτσι θα αλλάξει κάτι
μακάρι να μου το είχε πει κ εμένα κάποιος αυτο.. Sad

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

newagemama

newagemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεννησα 2 παιδιά στο Ελενα με φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκλιρίδιο. Ειδα το Χριστό φαντά΄ρο από τον πόνο αλλά τα κατάφερα και σήμερα νιωθω καλά που δεν κατέφυγα στην αναισθησία. Νιώθω πως η εμπειρία με δυναμωσε.
Οντως δεν κάνουν στο Ελενα από πολιτική. Υποψιάζομαι όμως ότι και οι αναισθησιολόγοι του δεν είναι και τα πρώτα βιολιά. Οχι βέβαια πως στα ιδιωτικά μαιευτήρια είναι καλύτεροι!

http://newagemama.wordpress.com

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις