Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
10 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 10 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Παρ Ιαν 21, 2011 1:36 pm

joan80


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mama katerina έγραψε:κοριτσια διαβασα με προσοχη τα ποστ σας και εχω αρχισει να ανησυχω!!! και μενα πετρωνει η κοιλια χωρις ομως να ποναω συνηθως μετα τα γευματα γινεται αυτο ... και σημερα πηγα στο γιατρο και δεν το ειπα έτε να πρω τηλ να το πω?

κατερίνα καλό είναι όταν υπάρχει ένα σύμπωμα να το αναφέρεις στο γιατρό σου και αυτός θα κρίνει τι πρέπει να γίνει. Μπορεί να μην είναι κάτι σημαντικό, μπορεί να χρειάζεται αντιμετώπιση με χάπια όπως γράφει η Mitsi. εξάλου γι΄αυτό είναι οι γιατροι, για να τους ενοχλούμε!

27Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Παρ Ιαν 21, 2011 2:34 pm

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Sad



vasoula έγραψε: ...Εγω ειχα πάρα πολλές και μάλιστα 200άρες...

Ρε Βασούλα πώς άντεξες???
Σου έδιναν παυσίπονα?

Εγώ κοίταζα τον καρδιοτοκογράφο συνέχεια και χωρίς επισκληρίδιο έφτανε 20-30 κι ένιωθα πως χάνω τον κόσμο! Το πιο πολύ που άντεξα πρέπει να ήταν κοντά στο 50 και αυτό όχι και πολύ σίγουρα γιατί δεν καταλάβαινα και πολλά... Από τις πολλές ώρες, είχα χάσει τα αβγά και τα πασχάλια...
[/quote]

Στην αρχή εϊχα χαμηλές 50 με 70 παρολο που ειχα ενδοφλέβια το youtopar κάποια στιγμή οταν βγάλαμε τους ορούς μετά απο 28 μέρες περίπου μου εδιναν σε χαπάκια ενα καθε μια μιση ώρα, εκει να δείς ταχυκαρδία, 2 φορές παραλίγο να γεννησω στον 7ο αλλά σταματουσαν αμέσως μολις μου ξαναέβαζαν τον ορο.
Στις 34 και κάτι περίπου πάλι μου έβγαλαν τους ορούς δεν έκανα για μια ωρα καθόλου συσπάσεις και βγήκα απο την κλινική, πήαγα σπιτι και μετα απο 4 ωρες έκανα πάλι καθε 3,5 λεπτά. Οι περισσότερες όμως δεν με πονούσαν απλά με ενοχλούσαν, κάποια στιγμή που δεν πήγαινε άλλο και εφθασα στην 36η ξαναβγάλαμε τους ορούς και αμεσως στο επόμενο 10λεπτο μου έβαλαν καρδιοτακογραφο και εγραφε 180 αρες και βάλε, δεν μπορώ να πω πεθαινα απο το πόνο αλλά με εκαναν να ανυσηχω τρελά και με ενοχλουσαν παρα πολύ.
Πιστευω ομως πως ελέγχεται η κατασταση, δεν ειναι κατι το πολυ ανυσηχητικο αν μπεις κλινική με ορους καπως ελαττωνονται.

Πιστευω καθαρα και ακραδαντα πως ειναι λόγω κούρασης!!!!!
Η εγκυμοσύνη θέλει ηρεμία πάνω απο όλα, δυστηχως εγω λογω κάποιων σοβαρών καταστασεων δεν είχα ημουν όλο στην ενταση στη τσίτα και μέσα στο άγχος!!!
Για αυτό συμβουλεύω τις εγκυούλες να χαρούν όσο μπορούν την εγκυμοσύνη τους, να μείνουν μακρυά απο άγχη και προβλήματα και όσο αναγκη να τις έχουν κάποιοι να μείνουν σπίτι τους και στην ησυχία τους!!!!!

28Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Σαβ Ιαν 22, 2011 1:02 am

mitsi75


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Joan80! Δλδ Vasoula, υπάρχει περίπτωση να έχουμε συσπάσεις και λόγω άγχους - στεναχώριας??? Σε ρωτάω γιατί αντιμετωπίζουμε ένα οικογενειακό θέμα υγείας και τις τελευταίες μέρες έχω στεναχωρηθεί πολύ... Sad

29Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Σαβ Ιαν 22, 2011 2:55 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αγγελικη Εχω καποιες συσπασεις αλλα δεν ειμαι παντα σιγουρη...Δεν ποναω καθολου φυσικα....Την δευτερα εχω γιατρο οποτε θα παω...Εμενα ο δικος μου γιατρος ηταν μαλακας...Δεν μου εβαλε ποτε καρδιοτοκογραφο και κοντευω να γεννησω...Γιαυτο θα παω τελικα να γεννησω σε οποιο νοσοκομειο εφημερευει αφου κι εκεινος σε δημοσιο θα με ξεγενναγε...Αγγελικη που λες ειναι να γεννησω 1η του μηνα....Δε πρεπει νωριτερα...Λογω καποιων επιπλοκων της υγειας μου..Γιαυτο φοβαμαι για συσπασιες..
Μιτσι παιζει μεγαλο ρολο η ψυχολογια της γυναικας..Πρεπει οσο μπορεις να εισι ηρεμη...

30Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Σαβ Ιαν 22, 2011 10:46 am

joan80


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mitsi75 έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Joan80! Δλδ Vasoula, υπάρχει περίπτωση να έχουμε συσπάσεις και λόγω άγχους - στεναχώριας??? Σε ρωτάω γιατί αντιμετωπίζουμε ένα οικογενειακό θέμα υγείας και τις τελευταίες μέρες έχω στεναχωρηθεί πολύ... Sad

Μητση εμένα οι συσπάσεις αρχισαν μια μέρα προτού φύγω για διακοπές. Όλη την εβδομάδα έτρεχα σαν τον Βεγγο να τα προλάβω όλα. Δουλειά το πρωι, ψωνια της τελευταίας στιγμής, βαλίτσες και την Παρασκευή το βράδυ που τελικά είχα τελειώσει με όλα άρχισαν τα όργανα. Η κούραση και η ψυχολιγία πάιζουν μεγάλο ρόλο. Προσπάθησε όσο μπορείς να χαλαρώνεις και όλα θα πάνε καλά.

31Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Κυρ Ιαν 23, 2011 2:17 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:Αγγελικη Εχω καποιες συσπασεις αλλα δεν ειμαι παντα σιγουρη...Δεν ποναω καθολου φυσικα....Την δευτερα εχω γιατρο οποτε θα παω...Εμενα ο δικος μου γιατρος ηταν μαλακας...Δεν μου εβαλε ποτε καρδιοτοκογραφο και κοντευω να γεννησω...Γιαυτο θα παω τελικα να γεννησω σε οποιο νοσοκομειο εφημερευει αφου κι εκεινος σε δημοσιο θα με ξεγενναγε...Αγγελικη που λες ειναι να γεννησω 1η του μηνα....Δε πρεπει νωριτερα...Λογω καποιων επιπλοκων της υγειας μου..Γιαυτο φοβαμαι για συσπασιες..
Μιτσι παιζει μεγαλο ρολο η ψυχολογια της γυναικας..Πρεπει οσο μπορεις να εισι ηρεμη...

Έλα εντάξει, κοντεύεις. Η πρώτη του μήνα είναι κοντά. Μην ανησυχείς.
Αφού δεν πονάς, δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση για πρόωρο τοκετό.
Όσο για τον καρδιοτοκογράφο, χωρίς να γνωρίζω την οικονομική σου κατάσταση, σου προτείνω να βρεις έναν ιδιωτικό γιατρό ή ιατρείο που να διαθέτει, και να πας. Εκεί θα φανεί αν έχεις συσπάσεις και πόσο μεγάλες είναι. Εμένα ο δικός μου γιατρός είχε.
Η αδερφή μου πάντως που είναι στην 36η εβδομάδα, χθες που ήμασταν όλη μέρα μαζί, πέτρωνε συνέχεια η κοιλιά της. Σε μια φάση έκανε ένα τεράστιο καρούμπαλο!!! Θυμήθηκα τη δική μου την κοιλιά...

32Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Κυρ Ιαν 23, 2011 2:39 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:
tatijana έγραψε:Αγγελικη Εχω καποιες συσπασεις αλλα δεν ειμαι παντα σιγουρη...Δεν ποναω καθολου φυσικα....Την δευτερα εχω γιατρο οποτε θα παω...Εμενα ο δικος μου γιατρος ηταν μαλακας...Δεν μου εβαλε ποτε καρδιοτοκογραφο και κοντευω να γεννησω...Γιαυτο θα παω τελικα να γεννησω σε οποιο νοσοκομειο εφημερευει αφου κι εκεινος σε δημοσιο θα με ξεγενναγε...Αγγελικη που λες ειναι να γεννησω 1η του μηνα....Δε πρεπει νωριτερα...Λογω καποιων επιπλοκων της υγειας μου..Γιαυτο φοβαμαι για συσπασιες..
Μιτσι παιζει μεγαλο ρολο η ψυχολογια της γυναικας..Πρεπει οσο μπορεις να εισι ηρεμη...

Έλα εντάξει, κοντεύεις. Η πρώτη του μήνα είναι κοντά. Μην ανησυχείς.
Αφού δεν πονάς, δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση για πρόωρο τοκετό.
Όσο για τον καρδιοτοκογράφο, χωρίς να γνωρίζω την οικονομική σου κατάσταση, σου προτείνω να βρεις έναν ιδιωτικό γιατρό ή ιατρείο που να διαθέτει, και να πας. Εκεί θα φανεί αν έχεις συσπάσεις και πόσο μεγάλες είναι. Εμένα ο δικός μου γιατρός είχε.
Η αδερφή μου πάντως που είναι στην 36η εβδομάδα, χθες που ήμασταν όλη μέρα μαζί, πέτρωνε συνέχεια η κοιλιά της. Σε μια φάση έκανε ένα τεράστιο καρούμπαλο!!! Θυμήθηκα τη δική μου την κοιλιά...

Αυριο θα τους πω να το κοιταξουν το θεμα με τις συσπασεις...Οχι ευτυχως δεν ποναω..Και η αδερφη σου τι κανει που εχει συνεχεια συσπασεις?Τι της ειπε ο γιατρος?

33Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Κυρ Ιαν 23, 2011 2:54 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν έχει δικό της γιατρό.
Θα πάει κι αυτή στο Έλενα και θα την ξεγεννήσει όποιος εφημερεύει.
Νομίζω αυτή τη βδομάδα έχει να κάνει κάποια εξέταση αλλά δεν είμαι σίγουρη για το τι ακριβώς είναι.
Πάντως δεν ανησυχεί. Και νωρίτερα να έρθει, τώρα πια τον φάγαμε το γάιδαρο...

34Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Κυρ Ιαν 23, 2011 6:46 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:

Τα πονάκια περιόδου όσο "μικρά" κι αν είναι, είναι σημάδι...
Εμένα ξεκίνησαν μία-δύο βδομάδες πριν και μάλιστα νόμιζα ότι ήθελα να πάω στην τουαλέτα. Σφιγγόμουν αλλά τίποτα. Κι έτσι κατάλαβα ότι κάτι άλλο τρέχει...



Τατιάνα φοβάσαι?
Ήρθε η ώρα?
Έχεις σημάδια?

τι εννοεις οτι ηθελες να πας τουαλετα?τι αισθανοσουνα???

35Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Κυρ Ιαν 23, 2011 6:53 am

vasso

vasso
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
gia tis syspaseis pantos gia na eisai sigoyri pane sto genessis nas e valoyn ston kardiotokografo na deis ( pantos oi perissoteroi giatri den ehoyn sta iatria toys) vevaia kontaveis opote an eihes syspaseis tha to katalavaines min ahgonese ola fysiologika akoygontai

36Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Κυρ Ιαν 23, 2011 7:06 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vasso έγραψε:gia tis syspaseis pantos gia na eisai sigoyri pane sto genessis nas e valoyn ston kardiotokografo na deis ( pantos oi perissoteroi giatri den ehoyn sta iatria toys) vevaia kontaveis opote an eihes syspaseis tha to katalavaines min ahgonese ola fysiologika akoygontai

Μπορω να παω ανα πασα στιγμη στο γενεσσις και θα με παρουν κι ας μην εχω γιατρο εκει?Μπορω να παω και τωρα πχ??

37Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Κυρ Ιαν 23, 2011 9:33 am

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mitsi75 έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Joan80! Δλδ Vasoula, υπάρχει περίπτωση να έχουμε συσπάσεις και λόγω άγχους - στεναχώριας??? Σε ρωτάω γιατί αντιμετωπίζουμε ένα οικογενειακό θέμα υγείας και τις τελευταίες μέρες έχω στεναχωρηθεί πολύ... Sad

Βέβαια και υπαρχει αυτη η περιπτωση, το αγχος η αγωνια και η τσιτα αλλα πιο πολυ η κουραση.
Κορίτσι μου κι εμεις το ιδιο καποιο μελος της οικογενειας μου αντιμετωπιζει σοβαρο προβλημα υγειας και αυτο με επηρεασε παρα πολυ αρνητικα!!
Ευχομαι ολα να πάνε καλα και να ειναι κατι περαστικο.


Κοριτσια να ρωτησω κατι οσες εχετε συσπασεις παιρνετε το γιατρο τηλ;;

tzi μου κανει εντυπωση αυτο που εγραψες για την αδερφη σου, ειχε εχθες συνεχεια συσπασεις και μαλιστα πετρωνε και η κοιλια και θα παει αυριο για καρδιοτακογραφο;;

38Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Κυρ Ιαν 23, 2011 11:20 am

mitsi75


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ευχαριστώ Βασούλα, από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί... μακάρι όλα να πάνε καλά και σε εσάς...

39Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Κυρ Ιαν 23, 2011 12:01 pm

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε:τι εννοεις οτι ηθελες να πας τουαλετα?τι αισθανοσουνα???

Αισθανόμουν πονάκια σαν αυτά της περιόδου, λίγες ώρες πριν σου έρθει (γιατί αφού μου ερχόταν δεν ήταν πονάκια αλλά ΠΟΝΟΙ!!!)
Να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένη: σαν κόψιμο!! Ναι, νόμιζα ότι χέ...ομαι!!!

vasoula έγραψε:...tzi μου κανει εντυπωση αυτο που εγραψες για την αδερφη σου, ειχε εχθες συνεχεια συσπασεις και μαλιστα πετρωνε και η κοιλια και θα παει αυριο για καρδιοτακογραφο;;

Όχι δε θα πάει αύριο για καρδιοτοκογράφο. Μέσα στη βδομάδα ή την άλλη δε θυμάμαι θα πάει για κάποια άλλη εξέταση.
Όσο για τις συσπάσεις και τα πετρώματα στη βδομάδα που είναι (36η) τα βρίσκω άκρως φυσιολογικά.
Κι εγώ έτσι ήμουν, με τη διαφορά ότι νόμιζα ότι είναι η μπέμπα, μετά κατάλαβα το ζώον...
Το πολύ πολύ να γεννήσει λίγο νωρίτερα πχ στις 38 εβδομάδες, αλλά δε νομίζω ότι είναι ανησυχιτικό. Το παιδάκι μια χαρά είναι, δόξα το Θεό, οπότε δε φοβόμαστε τίποτα! Ίσα ίσα που είναι και πολύ ενθουσιασμένη!
Ότι κι αν της έχω πει για τον τοκετό, δε μάσησε! Το περιμένει πώς και πώς και μάλιστα θα πάει και στο Έλενα που δεν κάνουν επισκληρίδιο.
Εγώ φοβάμαι για αυτήν πιο πολύ από ότι αυτή για τον εαυτό της...

40Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Κυρ Ιαν 23, 2011 1:46 pm

marilu33

marilu33
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="tatijana"]
Tziz έγραψε:
tatijana έγραψε:Αγγελικη Εχω καποιες συσπασεις αλλα δεν ειμαι παντα σιγουρη...Δεν ποναω καθολου φυσικα....Την δευτερα εχω γιατρο οποτε θα παω...Εμενα ο δικος μου γιατρος ηταν μαλακας...Δεν μου εβαλε ποτε καρδιοτοκογραφο και κοντευω να γεννησω...Γιαυτο θα παω τελικα να γεννησω σε οποιο νοσοκομειο εφημερευει αφου κι εκεινος σε δημοσιο θα με ξεγενναγε...Αγγελικη που λες ειναι να γεννησω 1η του μηνα....Δε πρεπει νωριτερα...Λογω καποιων επιπλοκων της υγειας μου..Γιαυτο φοβαμαι για συσπασιες..
Μιτσι παιζει μεγαλο ρολο η ψυχολογια της γυναικας..Πρεπει οσο μπορεις να εισι ηρεμη...

Έλα εντάξει, κοντεύεις. Η πρώτη του μήνα είναι κοντά. Μην ανησυχείς.
Αφού δεν πονάς, δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση για πρόωρο τοκετό.
Όσο για τον καρδιοτοκογράφο, χωρίς να γνωρίζω την οικονομική σου κατάσταση, σου προτείνω να βρεις έναν ιδιωτικό γιατρό ή ιατρείο που να διαθέτει, και να πας. Εκεί θα φανεί αν έχεις συσπάσεις και πόσο μεγάλες είναι. Εμένα ο δικός μου γιατρός είχε.
Η αδερφή μου πάντως που είναι στην 36η εβδομάδα, χθες που ήμασταν όλη μέρα μαζί, πέτρωνε συνέχεια η κοιλιά της. Σε μια φάση έκανε ένα τεράστιο καρούμπαλο!!! Θυμήθηκα τη δική μου την κοιλιά...

Αυριο θα τους πω να το κοιταξουν το θεμα με τις συσπασεις...Οχι ευτυχως δεν ποναω..Και η αδερφη σου τι κανει που εχει συνεχεια συσπασεις?Τι της ειπε ο γιατρος?[/quot

βρε αφου εκλεισες τις 36 εβδομ κ τωρα να γεννησεις μια χαρα θα ειναι το μωρο.οσο για τις συσπασεις του τοκετου ειναι διαφορετικες απο οτι ξερω.ειναι πιο εντονες κ πρεπει να ερχονται ανα 5-10 λεπτα για να φτασεις στην γεννα οποτε μην αγχωνεσαι.εγω ποτε θα γεννησω;;; Mad Mad Mad

41Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Κυρ Ιαν 23, 2011 1:52 pm

vasso

vasso
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tatijana έγραψε:
vasso έγραψε:gia tis syspaseis pantos gia na eisai sigoyri pane sto genessis nas e valoyn ston kardiotokografo na deis ( pantos oi perissoteroi giatri den ehoyn sta iatria toys) vevaia kontaveis opote an eihes syspaseis tha to katalavaines min ahgonese ola fysiologika akoygontai

Μπορω να παω ανα πασα στιγμη στο γενεσσις και θα με παρουν κι ας μην εχω γιατρο εκει?Μπορω να παω και τωρα πχ??


ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΤΗΛ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙΣ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΓΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΗΓΑ ΕΤΣΙ ΧΩΡΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΤΟΥΝΕ?

42Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Κυρ Ιαν 23, 2011 3:01 pm

elenitsa1987


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="Tziz"]
tatijana έγραψε:τι εννοεις οτι ηθελες να πας τουαλετα?τι αισθανοσουνα???

Αισθανόμουν πονάκια σαν αυτά της περιόδου, λίγες ώρες πριν σου έρθει (γιατί αφού μου ερχόταν δεν ήταν πονάκια αλλά ΠΟΝΟΙ!!!)
Να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένη: σαν κόψιμο!! Ναι, νόμιζα ότι χέ...ομαι!!!
τζιζ αφου ειχες αυτα τα συμπτωματα γεννησες τελικα την ιδια μερα???γιατι κι εγω τα εχω απο το μεσημερι.οχι κανεναν τραγικο πονο βεβαια αλλα ολη την ωρα νομιζω οτι θα μου ερθει περιοδος.και με ποναει ταυτοχρονα κι η μεση.αχ μακαρι να με πιασουν οι πονοι τη νυχτα και να γεννησω!!!!

43Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Κυρ Ιαν 23, 2011 3:48 pm

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ελενίτσα
με έπιασαν έντονα Σάββατο βράδυ προς Κυριακή. Με ξαναέπιασαν Τετάρτη βράδυ (δηλαδή τρεις μέρες ύστερα) προς Πέμπτη ξημέρωμα. Πέμπτη πρωί μπήκα με σχεδόν καθόλου διαστολή μου έβαλαν τεχνητούς και γέννησα Παρασκευή ξημέρωμα. Στο νοσοκομείο πήγα, όχι γιατί είχα τους πόνους, οι οποίοι ήλπιζα ότι θα περάσουν όπως του Σαββάτου, αλλά γιατί είδα λίγο ροζ στο σερβιετάκι μου το οποίο μετά από λίγη ώρα έγινε καφέ.
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου, αλλά έτσι όπως το περιγράφεις, μάλλον πλησιάζεις...

44Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Τετ Μαρ 30, 2011 4:11 am

euabutter

euabutter
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mitsi75 έγραψε:Εμένα πάλι βρε κορίτσια, πότε πετρώνει ολόκληρη και πότε αριστερά ή δεξιά. Ολόκληρη πετρώνει συνήθως όταν είμαι ξαπλωμένη στο πλάι και καθώς γυρνάω για λίγο ανάσκελα να ξεπιαστώ, τη νιώθω κιόλας να πετρώνει... Αριστερά ή δεξιά, συνήθως όταν είμαι καθιστή. Επίσης όταν είμαι ώρα ή ώρες καθιστή και σηκώνομαι, κρατάω την κοιλιά μου χαμηλά από την πολύ πίεση που αισθάνομαι...
ακριβος το ιδιο νιωθω δεν ξερω τι ειναι περιμενω τον αντρα μου να με παει στο γιατρο τςρα γιατι ανυσηχησα αρκετα αν ελυσες το μυστηριο πες μου

45Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Τετ Μαρ 30, 2011 4:44 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειμαι στη 34η εβδομαδα και 3ημ και εχω κι εγω συσπασεις και πονους περιοδου και πονο στο ηβικο οστο !!! ηθελα να ρωτησω τις κοπελες που ειχανε συσπασεις και αυτες τελικα σε ποια εβδομαδα γεννησανε?

46Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Τετ Μαρ 30, 2011 5:00 am

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΜΕΝΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΓΥΡΩ ΣΤΗΝ 34-35η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ 37η ΚΑΙ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΑΝ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ..ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΡΑΝ ΟΛΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΤΟΥΣ..Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΙ ΛΕΕΙ??

47Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Τετ Μαρ 30, 2011 6:23 am

βιολετα3


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
tatijana έγραψε:Κοριτσια οι συσπασεις πως ειναι ακριβως?Ειναι αυτο που λεμε σα να μαζευεται το μωρο απο την μια πλευρα κ να γινεται πετρα η κοιλια....Ολη η κοιλια ομως ή στο συγκεκριμενο σημειο? Ειναι συσπαση αυτο οταν συμβαινει απο την μια πλευρα? Ή ειναΙ σε ολη την κοιλια το πετρωμα?
οι συσπασεισ δεν ειναι οταν μαζευετε τ μωρο απο τ μια μερια κ ειναι πετρα αυτο συμβαινει λογο χωρου.συσπαση ειναι οταν ολοι η κυλια σου γινεται πετρα.εγω και στα 3 να σου πω τ αληθεια δ ηξερα ποτε ειχα συσπασεισ γιατι γεννησα κ τ 3 με ραντεβου γιατι περνουσε η ΠΗΤ.ευχομαι με το καλο.ποτε γεννασ? (σε ζηλευω με την καλη εννοια)

48Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Τετ Μαρ 30, 2011 2:25 pm

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mama katerina έγραψε:ειμαι στη 34η εβδομαδα και 3ημ και εχω κι εγω συσπασεις και πονους περιοδου και πονο στο ηβικο οστο !!! ηθελα να ρωτησω τις κοπελες που ειχανε συσπασεις και αυτες τελικα σε ποια εβδομαδα γεννησανε?

mama katerina,εγω ειχα συσπασεις απο πολυ νωρις απο τον 6ο μηνα περιπου,επερνα ομως yotopar,στην 37η εβδομαδα τα εκοψα και μετα 4 μερες ειχα πονους και σπασαν τα νερα μου και γεννησα,ειχα ακριβως αυτα τα συμπτωματα που περιγραφεις,αντε κοριτσακι κανε υπομονη,μιλα με το γαοτρο σου μηπως σου δωσει τιποτα για τις συσπασεις!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

49Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Τετ Μαρ 30, 2011 3:35 pm

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βρε κοριτσια ποναγανε οι συσπασεις σας;; εμενα οχι παρολο που εμεινα μεσα κλινικη 2 μηνες, πονουσαν μονο οταν βαρεσα πανω απο 160 οπου και γεννησα στην 36η!!

50Πως ειναι οι συσπασεις?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Πως ειναι οι συσπασεις?? Πεμ Μαρ 31, 2011 1:59 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nena1988 έγραψε:
mama katerina έγραψε:ειμαι στη 34η εβδομαδα και 3ημ και εχω κι εγω συσπασεις και πονους περιοδου και πονο στο ηβικο οστο !!! ηθελα να ρωτησω τις κοπελες που ειχανε συσπασεις και αυτες τελικα σε ποια εβδομαδα γεννησανε?

mama katerina,εγω ειχα συσπασεις απο πολυ νωρις απο τον 6ο μηνα περιπου,επερνα ομως yotopar,στην 37η εβδομαδα τα εκοψα και μετα 4 μερες ειχα πονους και σπασαν τα νερα μου και γεννησα,ειχα ακριβως αυτα τα συμπτωματα που περιγραφεις,αντε κοριτσακι κανε υπομονη,μιλα με το γαοτρο σου μηπως σου δωσει τιποτα για τις συσπασεις!

κι εγω εχω συσπασεις απο νωρις και πινω και τα youtopar απλα ρωταω σε ποια εβδομαδα γεννας συνηθως οταν τα εχεις αυτα για να ξερω!! αντε να δουμε!!!

vasoula εγω οταν εχω συσπασεις εκτος απο το πετρωμα και το σφιξιμο ποναω κι ολας ανεκτα αλλα ποναω αυτο κραταει 30 με 35 δευτερολεπτα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις