Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
102 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 102 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Chrysa


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Είμαι μητέρα μιας κούκλας 14 μηνών και την θηλάζω αποκλειστηκά από την μέρα της γεννησής της. Κόπιασα πάρα πολύ για να την κάνω να πιάσει το στήθος μου αλλά χαλάλι της. Το θέμα μου είναι ότι το τελευταίο 15ήμερο η μικρή μου δεν δείχνει ζήλο πια για θηλασμό. Να τονίσω ότι εδώ και 1 μήνα προσπαθώ να βρω κάποιο γάλα που να της αρέσει για να μπορέσω σιγά σιγά να την απογαλακτίσω ... και αισίως πριν 1 εβδομάδα βρήκαμε αυτό που μας αρέσει. Το οποίο να τονίσω το πίνει στο ενδιάμεσο της ημέρας και όχι σαν πρωινό ή βραδυνό. Ας έρθω στο θέμα γιατί μακρυγόρησα αρκετά Sleep
Θέλω σιγά σιγά μιάς και η μικρή δεν δείχνει τον ίδιο ζήλο ... να σταματήσω τον θηλασμό. Δεν θέλω όμως να πάρω χάπι. Διάβασα κάπου για ροφήματα Δυόσμου και Φασκόμηλου. Κάνουν δουλειά? Τα έχει κάποια από εσάς δοκιμάσει? Κάθε πότε πρέπει να πίνω και τι κάνω με το γάλα που μαζεύετε στο στήθος? Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας και τον χρόνο σας.

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω επειδη ειχαμε θεμα με την μικρη και αρχισα να της δινω ειδικο γαλα και παραληλα να την θηλαζω ολο και πιο λιγο μου μειωθηκε παρα πολυ το γαλα ετσι σιγα σιγα δηλ μετα εκανα και δυο μερες να δωσω και μετα εδινα μονο μια φορα, οποτε σταδιακα τελειωσε σχεδον εντελως το γαλα και στην ουσια τα χαπακια τα πηρα για να ειμαι σιγουρη οτι εχει κοπει και για να μην πω στο πειρασμο να την ξαναθηλασω, αν μειωσεις σταδιακα το γαλα σου και οταν ειναι λιγο αρχισεις να μην βγαζεις παρα μονο φτασεις στο σημειο μια δυο φορες την ημερα και δεν νιωθεις να γεμιζουν και δεν πονας, μετα αρχιζεις και δεν βγαζεις, γενικα μειωνεις σταδιακα, τωρα για βοτανα δεν ξερω, εγω με βαση τι δικη μου πειρα σου απαντησα που στην ουσια δεν ειχα γαλα μετα

Όλγα

Όλγα
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θα σου πω τη δική μου εμπειρία: διέκοψα το θηλασμό χωρίς χάπια και χωρίς βότανα. Μέσα σε διάστημα ενός μήνα άρχισα σταδικά να περιορίζω το θηλασμό. Έκοψα ένα γεύμα και το αντικατέστησα με μπιμπερό και κάθε 4-5 μέρες έκοβα ένα ακόμα γεύμα. Προς το τέλος θήλαζα μόνο 1 φορά την ημέρα, μετά 1 φορά κάθε 2 μέρες και έτσι σταμάτησε το γάλα μόνο του. Το κατάλαβα γιατί και η μικρή άφηνε το στήθος αμέσως και το στήθος μου δεν γέμιζε.

elina

elina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Όλγα έγραψε:Θα σου πω τη δική μου εμπειρία: διέκοψα το θηλασμό χωρίς χάπια και χωρίς βότανα. Μέσα σε διάστημα ενός μήνα άρχισα σταδικά να περιορίζω το θηλασμό. Έκοψα ένα γεύμα και το αντικατέστησα με μπιμπερό και κάθε 4-5 μέρες έκοβα ένα ακόμα γεύμα. Προς το τέλος θήλαζα μόνο 1 φορά την ημέρα, μετά 1 φορά κάθε 2 μέρες και έτσι σταμάτησε το γάλα μόνο του. Το κατάλαβα γιατί και η μικρή άφηνε το στήθος αμέσως και το στήθος μου δεν γέμιζε.

Ακριβώς αυτό έκανα κι εγώ! Δεν χρειάζονται βότανα και ροφήματα (αυτά φέρνουν πιο πολύ γάλα, γενικά τα υγρά). Θα βγάζεις κάθε φορά και λιγότερο, αντικαθιστώντας γεύμα με ξένο. Εσύ όμως που έχεις θηλάσει πιο πολύ καιρό από μένα ίσως καθυστερήσεις περισσότερο. Αλλά η μέθοδος αυτή είναι. Αυτό που πρέπει να προσέξεις για να μην έχεις πρόβλημα, είναι να αδειάζεις το στήθος σου καλά. Αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις και θήλαστρο για να είσαι σίγουρη. Θα μειώσεις σταδιακά τα γεύματα, αλλά θα αδειάζεις καλά το στήθος. Καλό απογαλακτισμό! Πως σταματάμε τον θηλασμό χωρίς χάπι??? 215994

catherine


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όλγα έγραψε:Θα σου πω τη δική μου εμπειρία: διέκοψα το θηλασμό χωρίς χάπια και χωρίς βότανα. Μέσα σε διάστημα ενός μήνα άρχισα σταδικά να περιορίζω το θηλασμό. Έκοψα ένα γεύμα και το αντικατέστησα με μπιμπερό και κάθε 4-5 μέρες έκοβα ένα ακόμα γεύμα. Προς το τέλος θήλαζα μόνο 1 φορά την ημέρα, μετά 1 φορά κάθε 2 μέρες και έτσι σταμάτησε το γάλα μόνο του. Το κατάλαβα γιατί και η μικρή άφηνε το στήθος αμέσως και το στήθος μου δεν γέμιζε.

Το ίδιο ακριβώς έκανα κι εγώ. Σταδιακά έκοβα έναν- έναν θηλασμό και το γάλα μειώθηκε ώσπου στο τέλος κόπηκε...

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κι εγώ το έκοψα χωρίς χάπια και μάλιστα πολύ γρήγορα. Επειδή θήλαζα πρωί - βράδυ έκανα πρόγραμμα. Έκοβα σταδιακά στην αρχή 1 γεύμα (πχ πρωινό)και της έδινα το επόμενο. Μετά έκοψα 2 (βράδυ και πρωί) μετά έκοψα 3(βράδυ - πρωί - βράδυ) κτλ. Πολύ γρήγορα κόψαμε το θηλασμό χωρίς χάπια και χωρίς βότανα

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elina έγραψε:
Όλγα έγραψε:Θα σου πω τη δική μου εμπειρία: διέκοψα το θηλασμό χωρίς χάπια και χωρίς βότανα. Μέσα σε διάστημα ενός μήνα άρχισα σταδικά να περιορίζω το θηλασμό. Έκοψα ένα γεύμα και το αντικατέστησα με μπιμπερό και κάθε 4-5 μέρες έκοβα ένα ακόμα γεύμα. Προς το τέλος θήλαζα μόνο 1 φορά την ημέρα, μετά 1 φορά κάθε 2 μέρες και έτσι σταμάτησε το γάλα μόνο του. Το κατάλαβα γιατί και η μικρή άφηνε το στήθος αμέσως και το στήθος μου δεν γέμιζε.

Ακριβώς αυτό έκανα κι εγώ! Δεν χρειάζονται βότανα και ροφήματα (αυτά φέρνουν πιο πολύ γάλα, γενικά τα υγρά). Θα βγάζεις κάθε φορά και λιγότερο, αντικαθιστώντας γεύμα με ξένο. Εσύ όμως που έχεις θηλάσει πιο πολύ καιρό από μένα ίσως καθυστερήσεις περισσότερο. Αλλά η μέθοδος αυτή είναι. Αυτό που πρέπει να προσέξεις για να μην έχεις πρόβλημα, είναι να αδειάζεις το στήθος σου καλά. Αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις και θήλαστρο για να είσαι σίγουρη. Θα μειώσεις σταδιακά τα γεύματα, αλλά θα αδειάζεις καλά το στήθος. Καλό απογαλακτισμό! Πως σταματάμε τον θηλασμό χωρίς χάπι??? 215994

μπραβο βρε κοριτσια το διατυπωσατε πιο καλα παο εμενα, γιατι εγω δεν το εκανα συνηδητα προεκυψε προβλημα με την μικρη, αυτο εννουσα και εγω σταδιακα και μια χαρα θα καταφερεις να το κοψεις

anastasia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
catherine έγραψε:
Όλγα έγραψε:Θα σου πω τη δική μου εμπειρία: διέκοψα το θηλασμό χωρίς χάπια και χωρίς βότανα. Μέσα σε διάστημα ενός μήνα άρχισα σταδικά να περιορίζω το θηλασμό. Έκοψα ένα γεύμα και το αντικατέστησα με μπιμπερό και κάθε 4-5 μέρες έκοβα ένα ακόμα γεύμα. Προς το τέλος θήλαζα μόνο 1 φορά την ημέρα, μετά 1 φορά κάθε 2 μέρες και έτσι σταμάτησε το γάλα μόνο του. Το κατάλαβα γιατί και η μικρή άφηνε το στήθος αμέσως και το στήθος μου δεν γέμιζε.

Το ίδιο ακριβώς έκανα κι εγώ. Σταδιακά έκοβα έναν- έναν θηλασμό και το γάλα μειώθηκε ώσπου στο τέλος κόπηκε...
το ιδιο εκανα και εγω χωρισ χαπια χωρισ βοτανα... σταδιακα
ειχαμε χρονο και εγω να μειωνω την ποσοτητα μου και η μπεμπα μου να μαθει το μπιμπερο που δεν το ηθελε με τιποτα!!!

http://FRAOU8@YAHOO.GR

Chrysa


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ !!!!
Και εγώ τελικά κατάφερα να κόψω τον πρωινό θηλασμό και απο χθές περιόρισα την ποσότητα του βραδυνού ...
το στήθος μου ανταποκρίνεται στην ποσότητα που ζητάει η μικρή και όλα καλά!!!

Σας ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω ειχα σταματησει να της δινω στηθος σταδιακα, αφου ελαττωθηκε πολυ το γαλα μου το σταματησ τελειως. ο γιατρος μου ειχε πει να μην πινω πολλα υγρα για 2-3 μερες και να φοραω σφιχτο σουτιεν ακομη και στον υπνο. και οντως κοπηκε τελειως το γαλα!!!χωρις χαπια...

protoula

protoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ο φυσικος αποθηλασμος γινεται σταδιακα μειωνοντας τους θηλασμους.

http://nov08mommies.forumotion.net

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Και εγώ χωρίς χάπια το έκοψα...
Μειώνοντας τα γεύματα ένα-ένα...έτσι μειώνεται και το γάλα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις